Zapis czata z Łukaszem Kruczkiem

 • 2006-05-17 14:21

We wtorkowy wieczór, na czacie Skijumping.pl mieliśmy przyjemność gościć asystenta Hannu Lepistoe - Łukasza Kruczka. Trener Kruczek przez ponad godzinę cierpliwie odpowiadał na pytania fanów skoków narciarskich, którzy licznie przybyli na nasz czat.


~tad:
Witamy na czacie z Łuukaszem Kruczkiem. Serdecznie zapraszamy do zadawania pytań
L_Kruczek: Dobry wieczór - witam wszystkich i z góry przepraszam za ewentualne problemy, gdyż u mnie burzowo i czasami mnie rozłącza.

~hanni: Panie Łukaszu, co Pan sądzi o talencie Kamila Stocha?? Dobrze Panu się z nim pracuje??
L_Kruczek: Kamil to bardzo pojętny chłopak, a talent jest niestety niemierzalny. Ja pamiętam go jeszcze z czasów zawodniczych i powiem, ze może być z niego zawodnik światowej klasy.

~Fanka_Stocha: Łukasz jak tam plany na wakacje?:)
L_Kruczek: Nie mam planów, raczej w domu i trochę dokształcania się.

~4M: Może pan w paru słowach ocenić współpracę z trenerem Kuttinem?
L_Kruczek: Co do współpracy z Heinzem to oceniam ją jako bardzo dobre trzy lata. Wniósł wiele nowego, co będzie owocowało na przyszłość.

~owca_Klaudia: Czy rozmawiał Pan już z Hannu Lepistoe?
L_Kruczek: Tak rozmawiałem z Lepisto w Krakowie i na bieżąco jesteśmy w kontakcie telefonicznym.

~jonek: Czesc Lukasz! Mam tylko jedno pytanie. Kiedy i gdzie będą zgrupowania kadry A?
L_Kruczek: Zaczynamy od najbliższej niedzieli. Częściowo planujemy w tym roku przenieś się do Wisły (oczywiście jak zdążą zrobić skocznie), a poza tym Austria, Niemcy, Finlandia. Jak zwykle, co do obiektów to wielu zmian nie będzie.

~fanusia15: Panie Łukaszu, w jakiej atmosferze rozstał się Pan z Heinzem Kuttinem? Było sporo nieporozumień między Panami pod koniec sezonu?
L_Kruczek: Więcej nieporozumień było w gazetach, aniżeli pomiędzy nami :) Rozstaliśmy się w dobrej atmosferze i z nadzieją na spotkanie na skoczniach już w niedalekiej przyszłości

~banitka: Dlaczego do kadry A powołano tylko 7 skoczków i aż 3 trenerów ?
L_Kruczek: To wynika z pewnego uwarunkowania grupy i samego charakteru pracy trenera. Proszę nie zapominać, iż trener nie stoi tylko na skoczni. Dochodzą do tego inne sprawy, których z roku na rok jest coraz więcej. Dla przykładu z Norwegami jeździ nawet sześciu.

~Aino: Pytanie na czasie: Jak oceniasz decyzję Janasa?? Według ciebie taki skład kadry to dobre posuniecie??
L_Kruczek: Nie interesuje się za bardzo piłką, ale na początku był to dla mnie szok. Po głębszych przemyśleniach powiedziałbym, że plan jest obarczony ryzykiem (jak zawsze w sporcie), ale ma szanse się powieść. Zobaczymy. Młodsi będą na pewno chcieli się pokazać‡ z jak najlepszej strony.

~natalia: Czy pamiętasz jakieś śmieszne wydarzenie z czasów współpracy z trenerem Kuttinem?
L_Kruczek: Było ich wiele, niekoniecznie związanych bezpośrednio z Heinzem, a raczej z innymi członkami ekipy. Jedno na pewno było niezapomniane i dotyczyło naszego biomechanika, ale tego nie da się wyjaśnić na czacie :(

~renatka: Czy trudno jest być trenerem naszej reprezentacji? Dają czasami popalić?:)
L_Kruczek: Ja myślę, że trenerem reprezentacji i nie tylko reprezentacji jest ogólnie nie łatwo. Czy dają popalić...różnie bywa, zależy kto (zawodnicy, inni trenerzy, dziennikarze, itp)

~Lola: Czy miał Pan wpływ na ustalanie naszych kadr narodowych???
L_Kruczek: Czy wpływ, nie wiem, ale typowałem zawodników, którzy według mnie powinni się znaleźć w kadrze A. Takie samo typowanie robili inni trenerzy i działacze.

~Mada: Czy mógłbyś nam przybliżyć jak technicznie wyglądał przydział do poszczególnych kadr. Co było brane pod uwagę?
L_Kruczek: Przede wszystkim to jak zawodnicy skakali w ostatnich latach (sezonach), jak radzili sobie podczas imprezy najważniejszej, jakie mają perspektywy (możliwości) i tak kadra A składa się z zawodników, którzy w ubiegłym sezonie zdobyli punkty w PŚ oraz najlepszych z Pucharu COC. Myślę, że to jest logiczne rozwiązanie

~Aino: Czy gdyby Alex Herr wyraził chęć startów w naszej reprezentacji to czy zostałby przyjęty do naszej kadry?
L_Kruczek: Na razie nie zwracał się z takim zapytaniem to nie ma co nad tym dywagować. Zostawmy Aleksa, zobaczymy jak się temat potoczy.

~hanni: Czy chciałby Pan jeszcze kiedyś wejść na skocznie i skakać
L_Kruczek: Miałem już kilka razy takie odczucie, ale poczekam jeszcze. Może kiedyś wystartuje w zawodach weteranów :)

~krukowa11: Kogo uważa pan za autora największych sukcesów Adama Małysza? Czy jest to Apoloniusz Tajner czy może większe zasługi ma np. Jan Szturc?
L_Kruczek: Nie potrafię wskazać jednego człowieka, trzeba by wyliczać od jego rodziców, poprzez J. Szturca i innych klubowych trenerów, Mikeskę, Fijasa, Tajnera, Żołędzia, Blecharza. Przede wszystkim jednak autorem sukcesów jest Adam.

~Abovehallen: Czy wyniki skoczków w Pucharze Doskonałego Mleka będą miały wpływ na dobór reprezentacji na LGP lub LPK?
L_Kruczek: Będziemy obserwować, ale tylko obserwować. Od zawodów Doskonałego Mleka do pierwszego startu minie 7 tygodni. W skokach to szmat czasu. O wyborze reprezentacji będą decydować ostatnie treningi przed GP

~askatla: A czy ktoś w Pana rodzinie skakał bądź skacze bądź chciałby skakać w przyszłości? :)
L_Kruczek: Skakał tata, może kiedyś któryś z synów też założy narty.

~hanni: Co Pan sądzi o powrocie na skocznie Floriana Liegla?
L_Kruczek: Nic, wiem tylko, ze powrócił, że jest dla niego miejsce w kadrze i to, że będzie trenował. Swoją drogą ciekawe, co spowodowało jego powrót?

~Tiia_Ahonen: Czy satysfakcjonuje Pana stanowisko asystenta?
L_Kruczek: Trudne pytanie, w zasadzie teraz tak, ale nie chce być "wiecznym" asystentem.

~krukowa11: Jeszcze podczas pana kariery zawodnicy nazywali pana "profesorem" :) skąd wzięł się ten pseudonim?
L_Kruczek: A to jakaś nowość. Nikt mnie bezpośrednio tak nie nazwał. Muszę temat wybadać. Odpowiem następnym razem.
~krukowa11: trzymam za słowo:)

~askatla: Co Pan sądzi o propagowaniu uprawiania skoków w innych częściach kraju? Czy to może się w ogóle powieść i przynieść jakieś efekty? Kiedyś były skocznie w stolicy, Trójmieście itp...
L_Kruczek: Nie sądzę, by miało to przynieść efekty. Skoki to jest specyficzna dyscyplina i nie przypominam sobie by ktoś z innego regionu kraju jak Tatry, Beskidy, czy Karkonosze (Góry) porywał się na skoki tak na maksa.

~Aino: Klimek Murańka- czy on naprawdę ma szansę stać się drugim Małyszem???
L_Kruczek: Nie. Drugim Małyszem nie stanie się nikt. Każdy jest inny i każdy musi sam pracować na sukces. Z sukcesem się nikt nie rodzi. Co do Klimka, poczekajmy 4-5 lat. Wtedy będzie można coś więcej powiedzieć.

~wf: Która rola sprawiła ci większą satysfakcje? Bycie skoczkiem narciarskim czy trenerem?
L_Kruczek: Są to dwie zupełnie inne role, choć w tej samej dyscyplinie. Jest tylko jedna różnica: skoczkiem byłem, a trenerem jestem :) Tak naprawdę, to nie zastanawiałem się nad tym.

~parakalol: Pamiętam, jak kiedyś Pan miał własnoręcznie zrobioną stronę internetowa. Wśród swoich zainteresowań pisał Pan, że są nimi komputery... Jaki ma Pan komputer w domu i jaki system operacyjny?
L_Kruczek: Komputer służbowy (domowy dzieci zajechały :) Nie wiem, czy mogę pisać.... MaxData Pro 8100 IS z XP Home

~Adam13: Wie pan może czy Kamil Stoch będzie skakał w kasku Red Bulla?
L_Kruczek: Nie wiem. Może kiedyś, ale nie sądzę by już w tym sezonie.

~wf: Czego nauczyłeś się od byłego szkoleniowca polskiej kadry narodowej Heinza Kuttina ?
L_Kruczek: Podejścia do tego co się robi. Nowych rzeczy, które trzeba obserwować (top-sekret)

~igor: Który z naszych skoczków ma najmocniejsze odbicie? Nie licząc Adama Malysza!
L_Kruczek: To jest bardzo złożone, czy chodzi o moc bezwzgędną, czy względną?

~askatla: Bezwzględnie chodzi o tą ważniejsza :P
~igor: Bezwzględną
L_Kruczek: No to ważniejsza jest ta względna, czyli w zestawieniu z masą ciała :) Odpowiedź - Piotr Żyła:)

~krukowa11: Gdyby dostał pan propozycję objęcia innej kadry- czeskiej, niemieckiej, austriackiej, bądź innej, czy zdecydowałby się pan na jej przyjście? A może, jeśli kariera trenera- to tylko w Polsce?
L_Kruczek: Na pewno zastanowiłbym się. Praca w innym kraju jest interesująca.

~Tiia_Ahonen: Czy pracując z kadrą A czuje Pan na sobie presje? Odpowiedzialność??
L_Kruczek: Tak, ale na pewno jeszcze większą czuje pierwszy trener. W Polsce skoki są w zimie nr 1 i to jeszcze potęguje tą sytuację.

~owca_Klaudia: Co Pan robi w wolnych chwilach?
L_Kruczek: A są takie :) Zależy kiedy, jak na zgrupowaniach (nie ma wiele wolnego) to oglądam TV, trochę na komputerze. W domu różnie, w zależności od pory dnia.

~natalia: Czy nadal musisz tak intensywnie pełnić rolę tłumacza, czy też chłopcy podciągnęli się w językach obcych?
L_Kruczek: Wydaje mi się, że w tym sezonie będzie jeszcze więcej. W ostatnich latach chłopcy radzili sobie nieźle. W ogóle nie musiałem prawie nic tłumaczyć, ale większość rozmawiała w angielskim. W nadchodzącym sezonie język niemiecki :)

~fanusia15: Hannu Lepisto wraz z p.Tajnerem obiecali kursy dla młodych trenerów, kiedy zaplanowany jest pierwszy taki kurs??
L_Kruczek: 20.05 o godz. 9:00 w Zakopanem

~Tamla: A co sądzi pan o skokach kobiet?
L_Kruczek: Dla mnie po prostu są. Nie mam wiele styczności, ponieważ odbywają się w różnych terminach. Miałem okazję oglądać raz w Vikersund i kilka dziewczyn skakało nieźle. Poziom jest (był) bardzo nierówny. Dopiero dyscyplina raczkuje.

~wf: Musisz pilnować czy skoczkowie prowadza sportowy tryb życia czy sami potrafią o to zadbać? ;)
L_Kruczek: Moim zdaniem każdy powinien być kowalem swego losu. Z większością zawodników nie ma problemów.

~natalia: Czy to prawda, że skoczkowie nie mogą pływać w basenie w czasie sezonu?
L_Kruczek: I tak i nie. Mogą owszem, ale mało i nie przed zawodami. Woda rozleniwia i powoduje nadmierne rozluźnienie mięśni, a dla skoczków ważne jest by mieć odpowiedni tonus mięśniowy.

~krukowa11: W pracy bardziej przeszkadza czy pomaga fakt, że jeszcze kilka sezonów temu skakałeś w jednej kadrze z niektórymi zawodnikami?
L_Kruczek: Myślę, że pomaga. Przede wszystkim rozmawiamy w tym samym języku. Ale nie mogę ukryć, że są też chwile kiedy jest to nieco niekomfortowa sytuacja.

~wf: Jaki ślad pozostawiają w Twoim życiu rodzinnym liczne wyjazdy ?
L_Kruczek: To pytanie do mojej rodziny. Ja, szczerze mówiąc, to nie bardzo pamiętam, żebym kiedykolwiek nie jeździł. Tak wyglądało całe moje życie do tej pory.

~Mada: Czy często zaglądasz na portale o skokach?
L_Kruczek: Jak jest coś ciekawego. RSS działa i jak widzę, że jest coś interesującego to rzucę okiem oraz jak szukam jakiejś informacji, (ale to przede wszystkim FIS)

~Mada: Czy jest jakaś szansa na rozwój skoków kobiet w Polsce czy w PZN w ogóle myśli na ten temat
L_Kruczek: Nie wiem. Przede wszystkim musiałoby być chętne dziewczyny, a potem to temat już by ruszyło

~Adam13: Co czułeś gdy wraz z polską ekipa zdobyliście w drużynówce w Villach 3 miejsce?
~tad: Już powoli kończymy, ostatnie pięć pytań :)
L_Kruczek: Byłem dumny z tego. Niesamowite uczucie stać na podium PŚ

~Tamla: Panie Kruczku chętne dziewczyny są. Tylko PZN nie ma chęci im pomóc.
L_Kruczek: PZN szkoli kadry, a dziewczyny powinny się zgłosić do klubów. Nie można od razu powoływać kadr

~krukowa11: Podczas twojej kariery zawodniczej czasami mówiło się w mediach o konflikcie pomiędzy tobą a szkoleniowcami. Wygrywałeś Uniwersjady, a w zamian nie zawsze czekało na ciebie miejsce w kadrze. Czy miałeś o to żal?
L_Kruczek: Konfliktów nie było. Wygrywać Uniwersjady to nie to samo, co PŚ. Żalu nie miałem. Z perspektywy czasu i tego, co robię teraz wiem jak trudne są decyzje trenerów.

~natalia: Czy istnieją dla skoczków sporty zakazane, czy też mogą (poza sezonem) próbować wszystkiego?
L_Kruczek: Nie ma sportów zakazanych, ale raczej wszystko z umiarem. Spróbować tak, ale nie trenować.

~fanusia15: Czy w tym sezonie zamierzacie ściślej współpracować z trenerami klubowymi podobnie jak trener Nikunen z trenerami fińskimi czy tak jak w latach poprzednich kadra swoje a kluby swoje??

L_Kruczek:
Przede wszystkim to trenerzy klubowi muszą chcieć współpracować. Myśmy z Heinzem chcieli to rozpocząć 2 lata temu - niestety nikt nie był zainteresowany (poza nielicznymi wyjątkami)

~igor: Pan zdanie co do dalszego skakania Roberta Mateji ? Czy nie powinien już zakończyć kariery?
L_Kruczek: :) To czy zawodnik będzie skakać dalej jest jego decyzją. Nie można za niego decydować, ani na zawodnika wywierać nacisków w tej kwestii. Te same pytania padały w stosunku do Adama w 1999 roku.

~owca_Klaudia: Co Pan najbardziej lubi w swojej pracy?
L_Kruczek: Emocje, wdzięczność i jak przynosi efekty :)

~tad: Dziękujemy Panu bardzo za wyczerpujące odpowiedzi, a wszystkim czytelnikom za ciekawe pytania
~natalia: Dzięki wielkie, powodzenia i sukcesów :))))))
~owca_Klaudia: Dziękuje za chat. Pozdrowienia dla całego zespołu!!!!!!
~Olka: Pozdrawiamy całą kadrę i trzymajcie się jakoś ....
~Adam13: Do widzenia miło było pana poznać!:) Życze szczęścia!
~wf: Powodzenia w zbliżającym się sezonie :)

L_Kruczek: Dzięki wszystkim. Trzymajcie za nas kciuki i Dobrej Nocy


Redakcja, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4262) komentarze: (19)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • jozek_sibek redaktor
  Łukasz Kruczek na podium PŚ!

  Pucharu Świata 9.12.2001 Villach (HS 98

  1 Finlandia-968.5
  2 Japonia - 952
  3 POLSKA - 949
  4 Niemcy - 926
  5 Austria - 924
  6 Słowenia- 923
  7 Norwegia- 854
  8 Czechy - 834
  9 Rosja - 795
  10 Holandia-600.5

  Ł.Kruczek w swojej grupie zajął 4 miejsce- dobre.
  Przegrał z:M.Hautamaeki,Kasai oraz z Ljoekelsoey.
  Wygrał z:Uhrmannem,Horngacherem,PeterkąDoleżalem,Kalinitschenko i de Grotem.


 • Ewa początkujący
  heh

  heh siadam do komputera przekonan że zaraz rozpocznie się czat z Łukaszem... a tu widzę... zapis czata :| tak to jest ocknąć się w porę i przypomnieć sobie że dzisiaj już środa... ehh szkoda gadać :P co ta matura robi z ludzi :P hehheehe ale jutro już całe szczęście koniec i WAKACJE :D Pozdrawiam wszystkich maturzystów!!! Nie damy się :D

 • goldusia początkujący

  zapomniałam że był czat i mnie nie było:( ale musze przyznać ze odpowiadał bardzo konkretnie...to czekamy jeszcze na czat z ADASIEM:)))))

 • anonim
  bystoelka i ushuania/banitka

  A co wam chodzi z tym sarkazmem?????????/

 • anonim
  @Bystoelka

  Jaki sarkazm ? To,że za nim nie przepadam, nie znaczy,że nie doceniam jego sukcesów . Ja za niego nie chcę wyjść za mąż , tylko chcę z nim porozmawiać na czacie. Z pewnością jest bardzo ciekawym człowiekiem i chciałabym go lepiej poznać. Być może,że tym razem moderator puści moje pytania ! ;)))

 • anonim

  hmm... na serio? to jest sarkazm?
  przecież go nie lubisz...:(

 • anonim
  @Bystoelka

  Świetne pytanie. Popieram Twój apel o czat z Larsem!

 • anonim

  a z Larsem będzie?

 • anonim

  Redakcjo !

  Ja wierze w Wasze umiejętności i cierpliwie bede czekac na czat , z tą najwazniejszą osobą , /jak dla mnie/
  z naszym Adasiem :) matko święta :))))
  nawet największe gromy z nieba mi wtedy nie przeszkodzą :)))))

 • anonim
  @Redakcja

  Dlaczego nie przeszły pytania dotyczące składu kadr ?
  Czyżby były one niestosowne ???????????

 • anonim
  REDAKCJO!

  Bardzo Wam dziekuje, za tak blyskawiczne opublikowanie czata ,

  jesteście prawdziwymi torpedami :)

  Bardzo interesujące pytania i konkretne odpowiedzi Lukasza ,

  Dzieki !

  Widac , ze nie tylko u Łukasza bylo burzowo :)))
  ja musialam zrezygnowac z czata , tak waliło nademną :)))))

 • anonim
  @czat z Kamilem

  my nic nie obiecaliśmy, tylko napisaliśmy że spróbujemy...pozdrawiamy

 • agata.faraon początkujący

  @Ana
  Narazie to jeszcze trwają matury... Ale z tego, co pamiętam redakcja obiecała, że po maturach czat z Kamilem będzie:)

 • Ana początkujący
  KaMiLEk StoCH

  A kiedy czat ze Stochem????? Może zna już ktoś jakiś przypuszczalny termin bo nie wiem jak szybko muszę łatwić sobie jave

 • anonim
  dziekujemy

  Serdecznie dziekuje za czt z łukaszem kruczkim ale jesli to możliwe to prosimy o czat z ADAMEM MAŁYSZEM (Prosimi bardzo)

 • anonim
  Droga Redakcjo!

  Jesteście wrecz nieocenieni w tym, co robicie! Za wszystkie czaty serdecznie dziękuję!!

 • Paulina początkujący

  Jak szybciutko ten zapis się pojawił. Dziekuje redakcji. Proszę o następny czat już nie długo :)

 • Malyszomaniak bywalec
  Redakcja

  Dziękuje bardzo za szybką reakcję :)

 • anonim

  już zapis????? wow, ale szybko :):):):)
  teraz idę czytać :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).