Historia Mistrzostw Świata

 • 2002-10-30 02:13
MŚ w skokach narciarskich są częścią MŚ w Narciarstwie Klasycznym, które obejmują praktycznie wszystkie dyscypliny sportowe (biegi, kombinacja norweska, skoki itd.).
Powstaniu MŚ w Narciarstwie Klasycznym najbardziej sprzeciwiali się Norwegowie. Dopiero w roku 1924- podczas „Tygodnia Sportów Zimowych w Chamonix (Francja)-państwa środkowoeuropejskie i alpejskie zdołały zmusić Norwegów do ustąpienia.


Pierwsze zawody MŚ odbyły się w Johannisbadzie (Czechy) w roku 1925, a triumfatorem był tam Willy Dick (Czechosłowacja).
Już w 1929 roku po raz pierwszy MŚ odbyły się w Polsce- w Zakopanem, jednak nasi reprezentanci wypadli tam raczej słabo- całe podium należało do skoczków norweskich.

W roku 1938, podczas zawodów w Lahti wspaniale spisał się Stanisław Marusarz, który zdobył dla Polski srebrny medal. Triumfował wówczas Norweg Asbjoern Ruud, jednakże wielu po dziś dzień uważa, iż prawdziwym zwycięzcą tych mistrzostw był Polak.
W tym okresie zupełnie inaczej mierzono jeszcze odległość, jaką uzyskiwali skoczkowie- wszystko odbywało się „na oko, podobnie rzecz miała się ze stylem (nie ujawniano nawet nazwisk sędziów).
Tego historycznego dnia, dopiero o ósmej wieczorem, po paru godzinach burzliwych obrad z udziałem trzech sędziów i działaczy z Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, ogłoszono, iż mistrzem świata na dużej skoczni został Norweg Asbjoern Ruud, który wyprzedził o 0,3 punktu Stanisława Marusarza. Co więcej- Norweg wygrał pomimo tego, iż oba skoki miał znacznie krótsze. W pierwszej serii Marusarz osiągnął 66m, podczas gdy Ruud zaledwie 63,5m. W rundzie finałowej Polak poleciał aż na 67m, a Ruud uzyskał tylko 64m. To wszystko jednak nie wystarczyło do triumfu Polaka, jako że „elegancja lotu Norwega została oceniona wyżej.

Po raz kolejny uczestnicy Mistrzostw Świata w Skokach Narciarskich zagościli w Polsce w roku 1939. Głównym faworytem Polaków był Stanisław Marusarz- srebrny medalista MŚ w Lahti’ 1938. Niestety Marusarz zdołał wywalczyć dopiero 5 lokatę i Zakopane znów nie ujrzało polskiego reprezentanta na podium.

Przed II Wojną Światową impreza była organizowana zazwyczaj co roku. Od 1950 roku wprowadzono cykl 4-letni, na przemian z sezonem olimpijskim.

Aż do roku 1962 zawodnicy oddawali skoki tylko na jednej skoczni, o małym punkcie konstrukcyjnym. Od 1962 na każde MŚ składały się dwa konkursy; Najpierw były to zawody na obiektach K-70 i K-90, następnie, od 1991 roku, na K-90 i K-120.
Po raz pierwszy konkursy na dwóch skoczniach rozegrano w Zakopanem (1962). Triumfatorami byli tam - na k- 90- Helmuth Recknagel (Niemiecka Republika Demokratyczna), a na K-70 Toralf Engan (Norwegia). Najlepszym z Polaków był Antoni Łaciak, który zajął drugą lokatę na obiekcie K-70.

W latach 1966-1982 coraz częściej do głosu zaczynali dochodzić zawodnicy z Niemiec i ZSRR, przełamując dotychczasową dominację skoczków z krajów Skandynawii.
Największym polskim sukcesem tego okresu było niewątpliwie brąz Stanisława Gąsienicy-Daniela, zdobyty na dużej skoczni w Szczyrbskim Jeziorze (1970)

Od 1982 roku w skład MŚ weszły konkursy drużynowe- do roku 2001 tylko jeden konkurs, a dopiero w 2001- pod naciskiem gospodarzy, zorganizowano w Lahti aż dwa konkursy drużynowe- na skoczni K-90 i K-120.
Począwszy od roku 1985 Mistrzostwa Świata w Skokach Narciarskich, rozgrywane są regularnie co dwa lata (nieparzyste).

Polacy na MŚ w Skokach Narciarskich

W całej historii MŚ w skokach narciarskich reprezentanci Polski zdołali wywalczyć tylko 5 medali, a to za sprawą Stanisława Marusarza (1938)- srebro, Antoniego Łaciaka (1962)- srebro, Stanisława Gąsienicę-Daniela (1970)- brąz i Adama Małysza- (2001) - złoto i srebro.
Tadeusz Mieczyński, źródło: Informacja własna
oglądalność: (28515) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  mAŁYSZ JEST NAJLEPSZY

 • anonim

  Bardzo ogólnie opisane te MŚ. Bardziej ciekawostki z MŚ. Brakuje mi np. tabeli medalistów i wyników Polaków.
  Marusarz chyba rzeczywiście został oszukany w Lahti, 5,5 metra dalej skoczył. Szkoda.
  Ogólnie rzecz biorąc fajny artykuł.

 • mateo początkujący

  powinna byc tu jeszcze zakladka Wyniki mistrzostw świata w latach 79-2000 tak jak jest przy pś.

 • Jakub-B początkujący

  Zaaktuazilować stronę brakuję trzech medali Adama

 • Piotrek początkujący

  Mi tam żal Roberta Matei, który minimalnie przegrał medal w 1997 roku.

 • anonim
  Moze by tak stronke zaktualizowac??

  Medale na MŚ w 2003 Adam Malysz zdobyl juz ponad 4 lata temu. Moze warto by tak bylo to wszystko uaktualizowac bo kurcze sie w koncu Adasiowi nalezy, no nie?

 • anonim

  a po dzisiejszym zwycięstwie Adama winna zostać już na pewno zaktualizowana

 • anonim

  Strona ma tytuł: Historia mistrzostw świata. Rozumiem, że napisana została w 2002 roku, ale wyraźnie brak aktualizacji i dwóch złotych medali Adama Małysza w Predazzo (2003r.)

 • Malyszomaniak bywalec
  Kolejny

  Kolejny wspaniały artykuł

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).