Poczet skoczków polskich: Gustaw Bujok - Szczęściarz z Wisły

 • 2006-07-03 09:50

[strona=1]
W Wiśle przy ulicy Bajcary stoi dom Gustawa Bujoka, skoczka z Wisły, który dwukrotnie reprezentował Gustaw Bujok z żoną barwy Polski na narciarskich Mistrzostwach Świata. W lutym 1958 r., jako kombinator klasyczny startował w fińskim Lahti, a w cztery lata później jako skoczek w Zakopanem. Był zawodnikiem kadry narodowej i siódmym skoczkiem podczas Mistrzostw Świata w Zakopanem w 1962 r. na Średniej Krokwi. Gustaw Bujok zaczynał od kombinacji klasycznej, ale mówi krótko - to nie była moja konkurencja. Jako kombinator pojechałem na Mistrzostwa Świata w 1958 r. do Lahti w Finlandii i tam się „spaliłem, nie zdobyłem wyniku - wspomina. Moją konkurencją były narciarskie skoki. W skokach narciarskich osiągnął dobre wyniki. Obecnie jest na emeryturze, ale nie zerwał związków ze sportem. Zresztą jak się mieszka w Wiśle, to bardzo trudno żyć bez skoków narciarskich. Dlatego Bujok czasami sędziuje zawody w skokach narciarskich. Cieszy go bardzo sukces Adama Małysza, a przez to i jego rodzinnej Wisły. Chciałby tylko, jak wielu byłych zawodników z Beskidów, by obiekty dla młodzieży były lepsze. To marzenie wiślańskich olimpijczyków być może rychło się spełni, gdyż budowa nowej skoczni w Wiśle-Malince jest już na ukończeniu. Zacznijmy jednak jego historię od początku, gdy Bujok w 1950 r. przypiął na stokach w Wiśle po raz pierwszy drewniane narty, które odmieniły jego życie.

Gustaw Bujok urodził się w Wiśle 16 maja 1937 r. Wisła to jedno z miejsc w naszym kraju, które jest ściśle związane z historią narciarstwa w Polsce, a zwłaszcza z historią skoków narciarskich. Wisła skokami narciarskimi stała , stoi i będzie stała, to fakt. Bujok należał do tych synów tej miejscowości, którzy sławili jej dobre imię na skoczniach całej niemal Europy. Jego znak zodiaku Byk sprawiał, że przez swoje życie uparcie szedł do wyznaczonego celu. Od małego wychowywał się w atmosferze ciężkiej pracy. Ojciec pracował na terenie Czechosłowacji, matka trochę chorowała i przychodząc ze szkoły 13-letni Gustek pomagał jej w prowadzeniu gospodarstwa i domu: kosił trawę, doił krowy i ciężko pracował. - Dom był na mojej głowie przez kilka lat - wspomina. Ta fizyczna zaprawa przydała mu się Skocznie w Wiśle-Łabajowiepóźniej, w czasach, kiedy zaczął uprawiać sport narciarski. Był po prostu młodym, silnym chłopcem, który zaczął interesować się "białym szaleństwem". Uprawianie narciarstwa rozpoczął ok. 1950 r., był narciarskim samoukiem i nie miał trenera. - Zacząłem tu w Wiśle, jako trzynastoletni chłopak. Mój wujek startował przed wojną w kombinacji norweskiej. Wtedy w Wiśle były dwie skocznie: na Łabajowie i na Przysłopie pod Baranią Górą. Wujek w czasie okupacji zrobił dla mnie jesionowe narty. Opowiadał mi jeszcze jako dziecku, o zawodach i skokach. I to we mnie zostało na całe życie - dodaje. Moimi pierwszymi skokówkami były narty poniemieckie z magazynu w centrum Wisły. Byłem wtedy szósty w Mistrzostwach Śląska. A w jednej grupie skakało nawet do 50 skoczków. Tam zwróciłem na siebie uwagę i dostałem hikorowe skokówki firmy „Zubka w Zakopanem, a potem, w kadrze skakałem na norweskich "Kongsbergach"1 . Te narty i wiązania "Kandahar" były marzeniem wszystkich młodych chłopców z Wisły i Zakopanego2 - snuje swą opowieść pan Gustaw. Oprócz nich mieli piękne swetry z wycięciem, które często kupowali w Finlandii i spodnie z elastiku, zwężane do kostki. Bujok startował w latach swej kariery w barwach klubu sportowego "Start" Wisła, który powstał w 1953 r. w Wiśle. Zapytany o pierwszy ważny start międzynarodowy pan Gustaw odpowiada:1Miejscowość Kongsberg jest słynną w świecie skoków narciarskich. Pochodzili stamtąd między innymi bracia Sigmund, Birger i Asbjoern Ruudowie - słynni w latach 20. i 30. skoczkowie narciarscy, medaliści olimpijscy i mistrzostw świata FIS, a także Peter Hugsted i inni wybitni skoczkowie z „Kongsbergbend, jak ich w całej Norwegii nazywano. Obecnie z Kongsbergu wywodzi się znany norweski skoczek Sigurd Pettersen - zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni. W Kongsbergu mieści się także Muzeum Narciarstwa FIS - przyp. W.S.
2Wypowiedzi Gustawa Bujoka pochodzą z wywiadu z 26 lipca 2001 r. Wywiad nagrał i opracował Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie).
[strona=2]
W 1957 r. pojechaliśmy do ZSRR, do Kawgołowa i Moskwy. W Moskwie na skoczni na Leninowskich Wzgórzach wiał przeraźliwie silny i przeszywający wiatr. Było bardzo zimno. W konkursie wielu zawodników miało upadki. Na ambicji zagrał mi wtedy kierownik grupy - Cezary Chlebowski, który Gustaw Bujok i Emil Dawidzastał mnie w domku startowym i widząc, że nie idę na rozbieg powiedział: - To trzeba było zostać w Warszawie jak się boisz skakać! To podziałało na mnie jak "ostroga" i za wszelką cenę chciałem mu pokazać, że się skakania nie boję! Skoczyłem daleko i w konkursie po dziesięciu skoczkach z ZSRR byłem pierwszym z "innostrańców" - skoczków zagranicznych. To był mój pierwszy sukces międzynarodowy. To był dla mnie potrzebny sukces, pomógł mi zwłaszcza w sferze psychiki.

W 1958 r. Gustaw Bujok startował jako kombinator klasyczny w Mistrzostwach Świata w konkurencjach klasycznych w Lahti. Start mu, jak przynajmniej twierdzi po latach, zupełnie nie wyszedł. Zajął dopiero 36. miejsce. Był wówczas młodym i niedoświadczonym zawodnikiem, miał przecież dopiero 19 lat i, jak twierdzi, "spalił się" na rozbiegu skoczni3. Na skoczni w Lahti panował potężny mróz - około minus 28 stopni. W skokach zwyciężyli Finowie: Kaerkinen i Halonen, odpierając atak niemieckiego "asa" - Helmuta Recknagla. W 1958 r. Bujok startował w VII. Międzynarodowych zawodach klasyków w Le Brassus (11.-12. stycznia 1958 r.), i w otwartym konkursie skoków był 21., najlepszy z Polaków4. W tym samym roku odniósł poważną kontuzję - złamał nogę.

W 1958 r. złamałem nogę przez nieprzygotowaną skocznię. Było to na Średniej Krokwi w Zakopanem. Skoczyłem daleko, a skocznia była "miękka". Wpadłem na nartach do śniegu do połowy łydki. Wyrwało mnie z nart i ze 30 m leciałem w powietrzu. Miałem ciężkie złamanie nogi. Na nogę założono gips. Myślałem, że to już koniec ze skokami. Ale na skocznię wyszedłem po raz kolejny w 1959 r. Na Turnieju Czterech Skoczni byłem jeszcze "średniakiem", ale na Turnieju Szwajcarskim byłem piąty. To była druga ważna impreza sportowa po Turnieju Czterech Skoczni. Od tego czasu ponownie piąłem się w górę. Zdarzały się też oczywiście i słabsze starty.

To prawda, podczas konkursu na skoczni w Gstaad (8 luty 1959 r.), zorganizowanego w ramach Turnieju Szwajcarskiego, Bujok był piąty, za Niilo Zandanelem z Włoch, Otto Leodolterem z Austrii, Szwajcarem Andreasem Däscherem i Willim Eggerem z Austrii. Był to jednocześnie Puchar Kongsbergu i Zawody Montgomery Cup5. W poszczególnych konkursach szwajcarskiego Turnieju zajął dwa razy piąte, dziewiąte i trzynaste miejsca, co w klasyfikacji łącznej dało mu wysokie siódme miejsce, a w nieoficjalnej klasyfikacji drużynowej Polacy zajęli trzecie miejsce. Trzeba dodać, że w zawodach tych startowało wielu zawodników z czołówki światowej np. Leodolter, późniejszy medalista olimpijski. Na skoczni w Semmeringu w Austrii Bujok i Wieczorek zajęli piąte i szóste miejsca.


3Materiały z archiwum prywatnego Józefa Zubka - teczka Polacy uczestnicy ZIO i MŚ FIS 1924 - 1988, poz. 14. Gustaw Bujok - 1958 - 36 kombinacja klasyczna.
4Wyniki konkursu skoków - VII. Międzynarodowe zawody klasyków - Le Brassus (Szwajcaria) - 11 - 12 stycznia 1958 r. 1. Daescher (Szwajcaria) - 216,0 pkt, 2. G. Thoma (RFN) -213,0 pkt, 3. D. Koczkin (ZSRR) - 206,5 pkt, ... 21. G. Bujok (Polska) - 180,5 pkt, 24. F. Gąsienica Groń (Polska) - 180,0 pkt, 25. J. Karpiel (Polska) - 178,5 pkt z: Na nartach, nr 6, maj 1958, s. 34.
5Wyniki konkursu skoków w Gstaad (Szwajcaria) - 1959 - 1. Zandanel (Włochy) - 66, 66 m, 219,0 pkt, 2. Leodolter (Austria) - 62, 65 m, 218,5 pkt, 3. Daescher (Szwajcaria) - 60, 62 m, 211,5 pkt, 5. Gustaw Bujok (Polska) - 60, 61 m, 208,0 pkt,7. Władysław Tajner - 59, 61 m, 206,0 pkt, 11. Furman - 58, 58,5 m, 202,0pkt19. Emil Dawid - 55, 58,5 m, 191, 5 pkt, wyniki za: Komisja Komunikaty 1958/59, wyniki oryginalne konkursu w Gstaad.
[strona=3]
Dobrą formę skoczek z Wisły utrzymał także w 1960 r., kiedy wygrał skoki do kombinacji norweskiej w zakopiańskim Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny, z najdłuższym w konkursie skoku na 67 m. W łącznej punktacji w kombinacji norweskiej zajął siódmą lokatę, a w skokach otwartych był trzeci (najlepszy z Polaków), za Pekką Romesem z i Tonim Mäkinenem (obaj z Finlandii)6. W Mistrzostwach Polski był drugi za Gąsienicą-Bryjakiem. W Neuhausen (NRD) zajął 3. miejsce.

Bujok startował także trzykrotnie w austriacko-niemieckim Turnieju Czterech Skoczni, jednej z największych imprez narciarskich dla skoczków na świecie. Najlepszą lokatą Gustawa Bujoka w Turnieju Czterech Skoczni było14 miejsce uzyskane w Oberstdorfie w Turnieju 1961/627. - Miałem wtedy upadek w Garmisch-Partenkirchen. Byłem też dwunasty na skoczni olimpijskiej w Holmenkollen i osiemnasty w Lahti. Dobrze zaprezentował się w zakopiańskim Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny 1961 r., gdzie był siódmy w bardzo silnej obsadzie. W sposób niezwykle ciepły Gustaw Bujok wspomina atmosferę panującą w grupie polskich skoczków, trenującej pod opieka ówczesnego trenera kadry narodowej - magistra Mieczysława Kozdrunia, któremu były reprezentant naszego kraju nie szczędzi słów pochwały.

Wała, Łaciak i Hryniewiecki -
Dopiero jak dostałem się do kadry to miałem trenerów. Wcześniej trenowałem sam. Byłem samoukiem. Najbardziej pomagał mi klubowy trener Jan Raszka, potem trener kombinatorów Orlewicz, a potem mgr Kozdruń, trener kadry narodowej polskich skoczków. Kozdruń był bardzo dobrym trenerem, chociaż w pewnym okresie miałem zastrzeżenia co do jego metod treningowych, ale jako człowiek był bardzo pomocnym i solidnym. Myśmy Go traktowali jak drugiego ojca, mogliśmy porozmawiać z nim o naszych problemach. Uczył nas języka niemieckiego, mawiał: - Chłopaki, musicie się umieć porozumieć. Chciał byśmy się nadal kształcili. A w szkołach uczono nas wtedy tylko rosyjskiego8

Mieliśmy fantastyczną grupę. Trenowaliśmy w prymitywnych warunkach, bo wiadomo było jakie były lata 50. W kraju nie było dostępu do najlepszego sprzętu, ale za to była niesamowita chęć walki. Należeli do niej, najstarszy był Antoni Wieczorek, Władek Tajner, Jan Furman, ja, Hryniewiecki, Łaciak, Wala, Witke i mój rówieśnik z Zakopanego - Bryjak. To był trzon reprezentacji. Najwięcej skoczków było ze Śląska. Dla trenera Kozdrunia nie liczyło się jednak skąd jesteś, czy ze Śląska, czy z Podhala, najważniejsze były umiejętności. To był naprawdę bardzo obiektywny człowiek. Myślę, że dlatego właśnie tak długo utrzymał się na stanowisku trenera kadry narodowej. Niektórzy działacze z Zakopanego byli nieżyczliwi dla niego. Był tam człowiek, który Go wykończył. I Kozdruń przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Grenoble zrezygnował ze stanowiska.

Kładł nacisk na gimnastykę akrobatyczną. Zajęcia gimnastyczne prowadził z nami Świętek ze Świętochłowic. On prowadził fantastyczny trening. Gdyby pan widział jak w naszej grupie kręciło się salta, fliki, skoki z trampoliny do przodu i do tyłu oraz śruby. Dlatego byliśmy dobrze przygotowani technicznie i było bardzo mało kontuzji. Byliśmy znakomicie wygimnastykowani.


6Wyniki konkursu skoków na Średniej Krokwi - Memoriał B. Czecha i H. Marusarzówny - 16 - 20 marca 1960: 1. P. Romes (Finlandia) - 62, 65,5 m, 222,0 pkt, 2. Toni Mäkinen (Finlandia) - 61,5, 65,5 m, 221,5 pkt, 3. Gustaw Bujok (Polska) - 62,5 m, 65 m, 220,5 pkt, 6. A. Wieczorek - 62, 64,5 m, 215,5 pkt, 7. W. Tajner - 62, 61 m, 213,5 pkt, 8. Jan Furman - 59, 65 m, 213,0 pkt, 9. Stefan Przybyła - 57,5, 62 m, 208, 0 pkt, 10. Stanisław Polok - 58, 5, 63 m, 207,5 pkt, wyniki oryginalne TZN w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego.
7Wyniki konkursów Turnieju Czterech Skoczni 1961/62, miejsca Gustawa Bujoka: 1. Oberstdorf - 14 Gustaw Bujok - 71,5 i 71,5 m, nota 211,5 pkt, Ga-Pa - 32 Gustaw Bujok - 80,5 i 76 m, 199, 1 pkt, Innsbruck - 44 Gustaw Bujok - 70, 76 m, 183,2 pkt, Bischofshofen - 22 Gustaw Bujok - 78,5 i 87 m, 197,8 pkt. Łącznie 51 miejsce. Turniej Czterech Skoczni 1962/63 - Oberstdorf - 35 Gustaw Bujok - 61 i 58,5 m, 165,3 pkt, Ga-Pa - 44 Gustaw Bujok - 78 i 81 m, 166,5 pkt, Innsbruck - 30 Gustaw Bujok - 78 i 74,5 m, 187,9 pkt, Bischofshofen - nie st. Turniej Czterech Skoczni 1963/64 - Oberstdorf - 46 Gustaw Bujok - 66 i 66 m, 183,8 pkt, Ga-Pa - 53 Gustaw Bujok - 72 i 72 m, 173, 0 pkt, Innsbruck - 39 Gustaw Bujok - 83 i 74 m, 180,9 pkt, Bischofshofen - 42 - Gustaw Bujok - 82 i 86 m, 179,8 pkt, łącznie - 35 miejsce. Za: Die Vierschanzen Tournee von 1952 bis 2001/2002, mat. z biura prasowego Konkursu 4 Skoczni.
8Wywiad z Gustawem Bujokiem z 26 lipca 2001 r. Wywiad nagrał i opracował Wojciech Szatkowski.
[strona=4]
Nadzieją polskich skoków w tym czasie był bielszczanin Zdzisław Hryniewiecki. Bujok i "Dzidek" Hryniewiecki szybko zostali przyjaciółmi. Zresztą trudno było nie być pod wrażeniem tego znakomitego skoczka, ale i kolegi, który w porywającym stylu zwyciężał na skoczniach Europy w przedolimpijskim roku 1959. Dlatego wielkim przeżyciem dla Bujoka była tragedia Hryniewieckiego na skoczni w Wiśle-Malince:

"Dzidek" był moim kolegą od najmłodszych lat. Po wypadku nieraz przyjeżdżał do mnie. Był to wspaniały chłopak, któremu przydarzyło się wielkie nieszczęście. Jako junior był przeciętnym zawodnikiem. Jako senior na ten czas był wielkim talentem. Niestety został kaleką. Być może przyczyną tragedii był fakt, że w powietrzu robił niewielki błąd, polegający na ruchu głową "do nart" w środkowej fazie lotu. W Malince skoczył podobnie i przez ten ruch przesunął się do przodu i wykonał w powietrzu salto. Za późno zaczął się ratować w powietrzu, upadł i złamał kręgosłup. Trener Kozdruń niezwykle przeżył tragedię "Dzidka". Teraz tak ciężkie upadki rzadko się zdarzają. Kiedyś upadków na skoczniach było dużo więcej. Technicznie skoki obecnie są dużo bezpieczniejsze i łatwiejsze. "Dzidek" był, mimo kalectwa, bardzo silny psychicznie. Do końca. To bardzo pozytywna postać. Na jego pogrzebie w 1981 r. były tysiące ludzi.

FIS Zakopane 1962 - siódmy skoczek świata...Trener Mieczysław Kozdruń z zawodnikami


Najszczęśliwszym, jak się miało okazać, startem w karierze Gustawa Bujoka był udział w Mistrzostwach Świata w Zakopanem w roku 1962, kiedy na skoczni średniej był siódmym skoczkiem świata. Już sezon poprzedzający te zawody był dla wiślanina bardzo dobry. Bujok, wraz z kolegami: Władysławem Tajnerem, Piotrem Walą, Antonim Łaciakiem, startował w marcowym tournee skoczków po obiektach Finlandii: 6 marca 1961 r. był 5. w Kuovola9, 15. w Lappenranta (8 marca)10 i 5. w Kajani (12 marca)11, gdzie konkurs sędziował trener polskiej kadry mgr Mieczysław Kozdruń. Polacy świetnie zaprezentowali się podczas tego wyjazdu, Tajner wygrał konkurs w Lappenranta, a Bujok był dwa razy piąty. 24 marca był 4. w konkursie skoków o puchar "Volkstimme" w Klingenthal (NRD). W Mistrzostwach Polski 1961 r. przeprowadzono dwa konkursy skoków w Wiśle-Malince (18 i 19 lutego). Wygrał w sposób bardzo przekonywujący zakopiańczyk Józef Gąsienica-Bryjak, a Bujok był czwarty12.

Bardzo dobry sezon uwieńczył sukcesem na Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny w Zakopanem, w którym w otwartym konkursie skoków na Wielkiej Krokwi był siódmy (w dwóch konkursach skoczkowie oddali w sumie po 4 skoki), a zawody odbyły się w wyjątkowo silnej obsadzie. Spośród znanych skoczków, który startowali wówczas w Zakopanem, a zostali pokonani przez Bujoka należy wymienić: znanego włoskiego skoczka Bruno Di Zordo, Nikołaja Kamieńskiego z ZSRR, skoczków z NRD: Wernera Lessera, Veita Kurtha, Kjella Sjoeberga ze Szwecji i wielu innych13. Dlatego grupa skoczków narciarskich prowadzona przez Mieczysława Kozdrunia przystępowała do zawodów najwyższej rangi, mistrzostw świata, z dużymi nadziejami na sukces. Obok Bujoka bowiem, bardzo równą i wysoką formę sportową prezentowali Antoni Łaciak, Piotr Wala oraz Józef Gąsienica-Bryjak. Gustaw Bujok uważa siódme miejsce na Średniej Krokwi zdobyte 21 lutego 1962 r. za swój życiowy sukces. Natomiast 25 lutego skakał na Wielkiej Krokwi i był tam 25 ex aequo z zawodnikiem Jurijem Samsonowem z ZSRR, po skokach na 91, 90,5 i 90,5 m i z notą 202,3 punktu. Dlatego nie ma się czemu dziwić, że Bujok wspomina zakopiański "fis" ze szczególną radością:9Wyniki konkursu w Kuovola (Finlandia) - 1. Immonen (Finlandia) - 52,5, 50,5 m, 225,3 pkt, 2. Ukkonen (Finlandia) - 51, 51,5 m, 223 pkt, 3. Kirjonen (Finlandia) - 51, 50 m, 219 pkt, 4. Laaksonen (Finlandia) - 49,5, 49,5 m, 216 pkt, 5. Gustaw Bujok (Polska) - 50, 50, 214,7 pkt, 6. Władysław Tajner (Polska) - 49,5, 49, 214,6 pkt, 16. Piotr Wala (Polska) - 203,4 pkt, 18. Antoni Łaciak - 200,4 pkt, wyniki z: Narciarstwo Polskie 1961, s. 58.
10Wyniki konkursu skoków w Lappenranta (Finlandia) - 1. Władysław Tajner (Polska) - 63, 58 m, 223,5 pkt, 2. Yli Niemi (Finlandia) - 47, 57 m, 220,8 pkt, 3. Remes (Finlandia) - 62,5, 56 m, 217,1 pkt, 4. Hyytia (Finlandia) - 54, 55 m, 210,9 pkt, 6. Wala (Polska) - 210,5 pkt, 9. Łaciak (Polska) - 198,7 pkt, 15. Bujok (Polska) - 185,2 pkt, wyniki, jw.
11Wyniki konkursu skoków w Kajani (Finlandia) - 1. Remes (Finlandia) - 215,6 pkt, 2. Kovela (Finlandia) - 212,3 pkt, 3. Władysław Tajner (Polska) - 212,1 pkt, 5. Bujok (Polska) - 211,1 pkt, 21. Łaciak (Polska) - 172,3 pkt, 22. Wala (Polska) - 166,5 pkt., wyniki za, jw.
12Punktacja MP 1961 r. w skokach narciarskich, pierwsza dziesiątka (sklasyfikowano 31 skoczków), po dwóch konkursach w Wiśle-Malince. 1. J. Gąsienica-Bryjak (AZS Zakopane) - 454,0 pkt, 2. A.Wieczorrek (LZS Szczyrk) - 452,0 pkt, 3. R. Witke (AZS Wrocław) - 447,5 pkt, 4. G. Bujok (WKS Zakopane) - 442,5 pkt, 5. P. Wala (KKS Bielsko) - 437,0 pkt, 6. W. Tajner (Olimpia Goleszów) - 435,5 pkt, 7. A. Łaciak (WKS Zakopane) - 428,0 pkt, 8. J. Furman (WKS Zakopane) - 421,0 pkt, 9. S. Polok (Start Wisła) - 419,5 pkt, 10. A. Kocyan (LKS Barania) - 418,5 pkt.
13Wyniki konkursu skoków na Wielkiej Krokwi - Memoriał Br. Czecha i h. Marusarzówny 1958 - 1. Dino de Zordo (Włochy) - 95,5, 97,5, 97, 98 m, 449,5 pkt, 2. Koba Czakadze (ZSRR) - 92,5, 96, 95,5, 92 m, 446,4 pkt, 3. Nikołaj Szamow (ZSRR) - 86, 99,5, 100, 97 m, 440,1 pkt, 4. Antoni Wieczorek (Polska) - 92,5, 99, 93, 95 m, 437,2 pkt, 5. Jaromir Nevlud (Czechosłowacja) - 91,5, 92,5, 94, 92,5 m, 434,5 pkt, 6. Władysław Tajner (Polska) - 91, 93,5, 95,5, 95 m, 429,6 pkt, 7. Gustaw Bujok (Polska) - 94,5, 95, 91,5, 93,5 m, 428,7 pkt, wyniki jw.
[strona=5]
Spodziewałem się dobrego wyniku. Stać mnie było na to. Pierwszy skok z trzech podparłem, wybierano na szczęście dwa skoki z trzech. Drugi mój skok był słabszy z powodu śnieżycy. Zresztą przez dwa dni konkurs MŚ na średniej skoczni był z powodu niedogodnych warunków śniegowych odwoływany. Byłem nastawiony bardzo bojowo. Skakała czołówka świata i zmieścić się wśród nich w "10" to był sukces. Zwłaszcza Norweg Toralf Engan to był "superstylowiec" i pięknie lądował telemarkiem. Recknagel skakał za to daleko, ale i pięknie lądował. Ja nie widziałem by miał kiedykolwiek upadek, a startowałem z nim przez 10 sezonów. Był świetny technicznie. Czakadze z ZSRR skakał za to bardzo bojowo. Na konkursie były tysiące kibiców. To była wspaniała publiczność. Inteligentna, żywo reagująca na skoki. Przyszli na konkurs, który był świętem narciarstwa. Tak samo w Wiśle. Na Pucharze Beskidów była atmosfera wielkiej sportowej rywalizacji, narciarskiego święta i pogody. Nie mogę się zrozumieć co się stało obecnie z polską publicznością np. na meczach piłkarskich, gdzie nastąpiło zupełne "zdziczenie" obyczajów. Wracając do sportu ten sezon (1961/62) miałem bardzo udany. Trener po analizie wyników stwierdził, że byłem sklasyfikowany na 12 miejscu na świecie14.

Skakał też na skoczniach "mamucich": w Kulm/Bad Mitterndorf w Austrii i na "Bloudkowej Skocznia Wisła-Centrum-baza szkolenia dzieci i młodzieżyVelikance" w Planicy w Jugosławii. To była tzw. "stara" Planica, skonstruowana przez inż. Bloudka jeszcze w 1934 r. Potem przebudowano ją na nowoczesny obiekt K120, a obok niej w latach 60. powstała wielka skocznia mamucia, obecnie K 185; na której do dzisiaj organizowane są zawody w skokach. "Nova Velikanka", zwana też często "letalnicą brati Goriškov", została skonstruowana przez braci Janeża i Lado Gorišków. Na „mamucie w Kulm/ Bad Mitterndorf Gustaw Bujok był 12. ze skokiem na ok. 115 m, a w Planicy blisko za "dziesiątką", ze skokiem na 108 m15. - Stara Planica jest obecnie zmodernizowana, a dawniej, w moich sportowych latach, to była "studnia". Lataliśmy tam bardzo wysoko i skoczyć 110 - 115 metrów to było naprawdę coś - wspomina dawny reprezentant Polski. W fisowym sezonie 61/62 był też jedenasty w Ruhpolding. W 1964 r. Bujok znalazł się w reprezentacji Polski, jako rezerwowy skoczek16 na Zimowe Igrzyska do Innsbrucku, ale kontuzja wyeliminowała go z tego startu.

Ciekawe są wrażenia Gustawa Bujoka na temat zmian w stylu skakania na nartach w czasie trwania jego kariery sportowej. Dominowały wtedy dwa style: fiński i niemiecki. Twórcą niemieckiego był enerdowski zawodnik Helmut Recknagel. - Był moim rówieśnikiem. Skakał z rękami do przodu. Jakby przyspieszał lot. Dawał ręce do przodu i zaczynało go nieść. Ja trzymałem ręce z boku, a potem skakałem z rękami przy ciele. Tak jak Finowie, którzy wygrywali wtedy praktycznie wszystko. Marusarz skakał "starym stylem", z szeroko rozłożonymi rękami. Karierę skończył w wieku 28 lat. Odniósł wtedy bardzo poważną kontuzję... podczas gry w piłkę nożną. Rozerwaniu uległ staw kolanowy, łękotka i wiązadła krzyżowe. - Tyle lat skakałem i nie miałem tak poważnej kontuzji - wspomina. Chciał pozostać przy skokach. Dlatego ukończył wydział trenerski i rozpoczął pracę w klubie sportowym "Start" w Wiśle. Nie na długo jednak. Uważa, że wtedy, gdy mógł w sporcie zrobić dość dużo, to musiał z pewnych przyczyn odejść. - Żałuję bardzo, ale tak właśnie się stało - mówi po latach . Pracował w klubie w latach 1967 - 73. Prowadził też przez jeden sezon kadrę juniorów. Odszedł z klubu w 1973 r.


14Wyniki konkursu skoków na Średniej Krokwi - Mistrzostwa Światya w konkurencjach klasycznych, Zakopane, 21 lutego 1962 r. wyniki oficjalne: 1. Engan (Norwegia) - 68,67, 70,5 m, nota 223,6 pkt, 2. Łaciak (Polska) - 68,5, 64,5, 71,5 m, 222,5 pkt, 3. Recknagel (DDR) - 65,5, 67, 71,5 m, 219,8 pkt, 4. Silvennoinen (Finlandia) - 64,5, 69, 69, 218,9 pkt, 5. Czakadze (ZSRR) - 65,5, 65, 71,5 m, 218,8 pkt, 6. Kurth (DDR) - 64, 69, 69,5 m, 217,8 pkt, 8. Gustaw Bujok (Polska) - 64,5, 67,5, 71 m, 214,1 pkt.
15Rezultaty Memoriału im. Stanko Bloudka w Planicy, loty narciarskie, 25-27marca 1960 r. 1. Helmut Recknagel (NRD) - 462.6 pkt, 2. Arne Larsen (Norwegia) - 395.4, 3. Raimo Vitikainen (Finlandia) - 394.4 ...13. Władysław Tajner (Polska) - 356.2 , 18. Gustaw Bujok - 344,0, 28. Antoni Łaciak - 324.6. W klasyfikacji drużynowej Polacy zajęli 8. miejsce za: Narciarstwo Polskie 1960, ...s.57.
16Tak podaje opracowanie Beskidzcy olimpijczycy. Od Garmisch-Partenkirchen 1936 do Atlanty 1996, Bielsko-Biała 1998, s.11.
[strona=6]

"Mamy w Wiśle uzdolnioną młodzież!"


Obecnie zbliża się do wieku 70 lat, jest pogodnym człowiekiem. Bardzo cieszy go sukces Adama Małysza, a przez to i polskich skoków. Uważa, że gdyby w ostatnim sezonie nie było Młodzież trenuje w Wiśle-Centrumwyników grupa polskich skoczków mogła ulec załamaniu. Sukces Małysza pociągnął za sobą także sukces miasta Wisły.

U nas teraz w związku z sukcesem Małysza obserwuję rozwój skoków. I niektórzy chłopcy bardzo mi się podobają. Są naprawdę utalentowani. Z młodych Poloczek. Chłopak ma talent. Widziałem go na skoczni w centrum, gdzie skoczył 40 m i dorównał starszym od siebie o 3-4 lata zawodnikom. Jest Piotrek Żyła, rocznik 1987, naprawdę super-skoczek. Są inni i myślę, że skoki w Wiśle będą się dzięki tym utalentowanym chłopcom rozwijać. Tak że w Wiśle jest obecnie mnóstwo utalentowanej młodzieży. Jeśli poprzemy ją środkami to będą wyniki. Są też dobrzy szkoleniowcy. A bez nich nie byłoby sukcesów Małysza. Każdy talent trzeba "oszlifować". Bez takiego szlifu nawet największy talent musi zginąć. Jestem pełen podziwu, że znaleźli się ludzie na odpowiednim stanowisku, dobrzy trenerzy, a nie ludzie przypadkowi. I Wisła pójdzie do przodu jeśli chodzi o skoki narciarskie. Konieczna jest zdrowa rywalizacja. Oparta na zawodnikach prowadzonych przez takich fachowców jak Tajner i Fijas. Trzeba także zwracać baczną uwagę na zawodników, bo kariera sportowa może się szybko skończyć przez upadki.

Jego wielkim hobby jest nauka języków. - Angielskiego uczyłem się dopiero w wieku 50 lat. Swoje sportowe lata zawsze dobrze wspominam. Sport rozszerzył moje horyzonty myślowe. Poznałem różnych ludzi, świat. To ważne w moim życiu wartości. Mimo, że cierpię na bóle kręgosłupa, to nie uskarżam się na nie. Trzeba w życiu iść do przodu. Obecnie zajmuje się domem. - Wszystko potrafię zrobić - dodaje. Przy okazji wizyty u państwa Bujoków w Wiśle poznałem też żonę pana Gustawa. Poznałem dwójkę szczęśliwych ludzi. Dlatego Gustaw Bujok jest dla mnie szczęściarzem z Wisły, a uśmiech ze strony łaskawego losu towarzyszył mu nie tylko na wielu skoczniach, na których skakał, ale i w "normalnym" życiu, kiedy przestał już być sportowcem, a to jest chyba dużo ważniejsze niż sportowe wyniki.

 

Wojciech Szatkowski
Muzeum Tatrzańskie

Wojciech Szatkowski, źródło: Informacja własna

oglądalność: (23750) komentarze: (49)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  Hello
  computer dell laptop recall
  dell wireless laptop
  b130 dell inspiron laptop
  get aol mail
  aol profile
  dell latitude laptop computer
  core duo intel processor t2250
  intel extreme graphic
  dell computer canada
  aol free music video

 • Malyszomaniak bywalec
  @Fanka

  A na końcu śmiech dody elektrody i poprostu leże pod stołem zwijam się ze śmiechu i prubuje wytrzymać napór na pęcheż który z nieubłagana siła prubuje wyżucić z siebie co popadnie by w ten sposób dać upust swojemu niepochamowanemu śmiechowi :)

  To trochę jak by kogoś zaczeli łaskotac nagle w sposób intensywny i nieprzerwany w momęcie gdy się tego człowiek jak najmniej spodziewa . Taką reakcję ma prawie kazdy przy smiechu dody. HEHEHEHHEHEhihihihih

 • anonim
  Od Wojtka , dla tej jedynej czyli Gosi :) swej

  Być blisko
  Nigdy się nie oddalać ,
  Budować szczęście
  I zawsze je wychwalać,
  Łapać uśmiechy
  I rozdawać je smutnym
  Ale nie wszystkim ,
  Nie należy być rozrzutnym
  Całować wiatr
  Lub gonić go po górach

  Śnić marzenia
  I skakać po różowych chmurach
  Fruwać lekko jak ptaki na niebie
  I najważniejsze
  Jak najdłużej ..............

  KOCHAĆ CIEBIE ! !
 • anonim
  Strona jest superfajna..., pozdr. dla Gosi, odlatuję...do jutra

  @Fanka

  Odwiedziłem Twoją stronę, bardzo fajna, dodałem ją do ulubionych i będę wpadał częściej, jak tylko czas pozwoli. Tak sobie dzisiaj poszalałem, pohasałem na www.skijumping.pl, bo kto wie, kiedy znowu będzie tak mozna zaszaleć? Okazuje się, że lato i letnie skoki mogą być niemniej gorące jak zima, nieprawdaż...Zwłaszcza jeśli kogoś złapie jak mnie dzisiaj. Ale już się wylogowuję, może wreszcie ktoś napisze coś mądrzejszego niż te moje miłosne wywody.

  cd na melodię Dody

  Żegnam was wszystkich,
  Bo do domu wracać czas,
  By Gosię utulić:))
  wziąć mocno w ramiona,
  i czule pogłaskać
  piękne włosy jej,
  Czule powiedzieć: jestem
  przy Tobie, i kocham Cię...

  Mimo, że nie zawsze wychodzi nam życie jakbyśmy chcieli, w skokach też, czasami jest lepiej czasami gorzej, to niech ta pierońsko silna dawka optymizmu, którą starałem się dzisiaj wlać w serca Forumowiczów tej strony, pozwoli choć na chwilę na to, by choć trochę dla każdego z nas ten dzień dzisiejszy był lepszy i piękniejszy.

  Pozdrawiowionka:) w stronę Słonka. Wojtek z Hól.

 • anonim
  Trzyma mnie

  ...którego chwyciło i nie puszcza od kilku dni...)))

 • anonim
  :))))

  @ Wojtku

  Ja normalnie nie nadążam :)))) za Tobą :)

  co Cię tak wzięło ! pewnie ta Doda , mówię więc , nie oglądaj jej więcej :))
  bo gotów jesteś zapomnieć , ze w sierpniu w Zakopanem jest LGP , a ja chcę Cię tam zobaczyć , całego i zdrowego :))

  Poprawiłam troszkę literówek :) ale ja sama je zzjadam zcasem , do ekspertów pisowni raczej nie należę :)))) ale jest już tam gdzie powinien.

  Pod moim nickiem jest adres ztronki , nie chcę pisac jej tu bo gotów Szef :) się wkurzy i wurzuci ją ,
  Wojtku ! tę stronke jak już tam będziesz , dodaj sobie do ulubionych :))) ale zarozumiała ze mnie kobieta nie ??
  ale jest ulubiona , ja tę stronkę moja uwielbiam ,
  ale tak nie będziesz musiał , więcej jej szukać :))
  Ulubione ! Na samej górze , windowsa obok " narzędzi " :))))
  Ten drugi wiersz tez piękny !

  @ Malyszomaniak

  Co do posiusiania się "Dody " na scenie :))))))
  prędzej zrobi to ten , który slucha jej śmiechu :))))) czyli ja ! • anonim
  Wyznania...

  @Moja Gosia:)) I LOVE YOU...

  Chciałbym zauważyć, że to pierwsze publiczne wyznanie miłości na stronie www.skijumping.pl, jesli tad (Naczelny) je wytnie:( no cóż przeboleję, jeśli nie cudownie:)))jesli mnie wyleje z pracy - to gorzej, ale może nie...
  Jeśliby ktoś pisał pracę magisterską pod tytułem "Wpływ skoków narciarskich na paraboliczne zwiekszenie się chęci do miłości w okresie letnim (czerwiec - wrzesień) u forumowicżów www. skijumping.pl" to byłem pierwszy:)...

 • anonim
  Różne talenta...nie spisujmy Dody na straty

  @Małyszomaniak

  Masz rację, Doda czasami sprawia wrażenie że w główce ma wielką pustkę, ta jej wypwoiedź była dramatyczna, ale za to wpadła publiczności do ucha jej piosenka, no i walory osobiste:)) budzą emocje u brzydkiej płci. Natomiast jeśli chodzi o osobowość to mówią - że bieda:) No, coż, każdy dostał inne "talenta" od tych z Góry. A co ma zrobić taki jak ja, co ani urody:) ani w głowie:), choćby Ci z góry dla poprawy humoru kepkę włosów dali:))

  Pozdrawiam.W

 • anonim
  Bonus, aniech mnie bukanier szablą świśnie..:))

  oczywiście ma być

  "dumni są z Ciebie"

  proszę Fanko popraw mnie, niepoprawnego, napoełnionego przez to lato er. i innymi czynnikami, które powodują błędy:))

  No to teraz bonus:) znowu mnie nosi, co to będzie, wena w sercu, Dodę nosze w sobie (na krótko), ale przede wszystkim moja koch. gOSIĘ - Margolcię:)) powiem krótko: - Gosiu KOCHAM cIĘ"

  A WIĘC

  na Velikance
  225 m skoczyłeś i,
  nart falowaniem
  porywałeś tłumy,
  Bo tak jak Adaś,
  nie skacze nikt!!!
  To każdy Polak
  przecież powie Ci
  Gdy zamknę oczy,
  wciąż widzę tłumy,
  które skandowały
  "Mistrzu Adamie",
  Kochamy Cię,
  I zawsze tak będzie,
  Możesz wierzyć mi,
  I las gęsty
  biało-czerwonych flag,
  Tak jak pod Grunwaldem i
  u Wiednia bram;
  Gdyśmy wygrywali,
  w wielkim stylu
  Tak samo jest teraz
  dzięki Tobie
  Dlatego wierzymy w Ciebie
  do końca swoich dni...
  do końca sowich dni...
  Bo pieśn o Adamie
  nie zaginie,
  ani na wiersycku
  ani na dolinie:))

  Wojtek

 • Malyszomaniak bywalec
  @Fanka

  Też oglądałem ale najbardziej roizbawiło mnie w tym koncercie !!... Uwaga !!!.. Śmiech dody i tekst pod tytułem "Chyba się posikam" no cuż niktórzy to mają niebezpiecznie słaby pęcheż a jak by tak Doda nie wytrzymała i na scene nasikała ? ujjujujujuj ale by się działo hehhehehe.

 • anonim
  Literówki:)

  @Fanko

  Jeśli chcesz to go wstaw, prosze bardzo. Tylko proszę popraw literówki, gdyż jak zwykle pisałem w lekkim pośpiechu wywołanym weną odtwórczą,a także byłem pod urokiem Dody:) (Mam tylko nadzieję, że moja Gosia tego nie czyta bo zawisłbym na haku jak Janosik:)

  a więc

  pod koniec nanieś parę poprawek

  ma być "jak wiosenny bez"
  ma być" dumnie są z Ciebie"
  I pewnie jest ich więcej, popraw je proszę żebym nie musiał się wstydzić:)
  Podeślij mi prosze linka to zajrzę.

  Antytalent:)) w dziedzinie wierszy,za to skromny poeta narciarski, wycinający krawędziami swoich nart na stoku idealnie róne skręty:)

  Wojtek

 • anonim
  :)))

  JUż się robi ,
  @ Wojtku czyli rozumiem , zę moge ten wierszyk wstawić na stronę główną naszego , Mistrza a mojego bloga ? :))

  Ja tez oglądałam ten koncert Dody w Sopocie :)))
  mój młodzy :) jako drugi urodzony nawet prosił żebym to udokumentowała mu na kasecie VHS , żeby mół sobie popatrzeć jak wróci znad jeziora :)))


  @Wojtku teraz to się nie dziwie , ze nachodzą cie takie wątki erot. kiedy oglądasz , takie koncerty ! :))))

  Ostatnio tak śmigasz na tym forum , ze trudno cię dogonić , raz pod jednym art. a zaraz pod drugim :))))
  trudno nadążyć za Tobą :)))
  Ale wiersz piękny , zaraz go wstawię gdzie trzeba :)

 • anonim
  -

  @USia

  Byłbym zaszczycony tym faktem, mimo iż znam "mocne" a raczej głównie "słabe": strony mojej "twórczośći". Ale co tam znowu mnie poniosło:))

 • anonim
  @Fanka, @Wojtek

  Mam nadzieję,że Donia wklei ten wiersz na swojego bloga o Adamie (oczywiście za Twoim pozwoleniem).

 • anonim
  Pozdrowienia dla Dody Elektrody:))

  Uwagi co do stanu letniego narciarza, po koncercie Dody...

  Oglądałem przedwczoraj koncert Dody w Sopocie i pomijając jej inne walory:)) (znowu wątek er.) to postanowiłem ułożyć do jej melodii "Snem było życie" piosenkę dla naszego Adasia:))

  Na melodię Dody "Snem było życie"

  "Skokami było życie"...

  Snem było życie,
  Skokami inni żyli,
  Nim wreszcie Ty,
  pojawiłeś się w nim,
  Mości Adamie,
  inni skakali -
  lecz latałeś Ty,
  wąsik malutki,
  towarzyszył Ci,
  Jak Wołodyjowski - mistrz szabli,
  zwyciężałeś Ty...
  Medali dziesiątki,
  zdobywałeś i,
  do naszych serc wlewałeś
  ten boski czar,
  Spod Wielkiej Krokwi
  Serc polskich tysięcy żar,
  Że my Polacy,
  umiemy wygrywać,
  Że nas na to stać...
  Skrzydeł rodakom,
  dodawałeś Ty,
  Chcoć nie za wielki
  urosłeś ty;
  To wielkim Polakiem
  dla nas zawsze będziesz i,
  my wierni kibice,
  Mówimy Ci
  Ze Cię kochamy
  Żeś naszym jest,
  jak wisoneny bez...
  Nowych zaś zwycięstw,
  nastąpił czas,
  A nasi przodkowie
  jestem pewny
  że
  dumnie sa z Ciebie!
  dumni sa z Ciebie!

  No i to na dzisiaj tyle! Od braku narciarstwa mąci mi się w głowie co widać:))

 • anonim
  Czat, albo czart:))

  Usiu:) nigfy nie wchodziłem na czata, spróbowałem i nic:(, ale może pytania dojdą przez Ciebie.

  W.

 • anonim
  Wysłałem

  Usiu, pytania wysłalem Ci mailem na twój adres. Przyślij proszę odpowiedzi na mój mail.

  Wojtek

 • anonim

  Po południu juz będzie za późno. Nie będzie kogo zapytać, niestety.

 • anonim
  Zawody w Słowenii

  Zabawne:)) ja też wysłałem do Tada (ma dać na stronę),maila o tych zawodach, do "Dziennika Polskiego", a także na www.watra.pl, bo jest to bardzo ciekawe. Maila z pytaniami wyślę Ci po południu.

  Pozdrawiam serdecznie. Wojtek

 • anonim
  @Wojtek

  Wysłałam maila w sprawie konkursów skoków w Słowenii. Napisz konkretne pytania. Osoba poinformowana będzie dziś prawdopodobnie na czacie. Zapytam o konkrety.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).