Adam, Adam

 • 2001-06-25 17:04
16.06.2001 Zakopane, tłumy ludzi ciągną w stronę skoczni. Niektórzy dotarli na miejsce na długo przed rozpoczęciem konkursu. Przez spokojny i rozleniwiony tłum kibiców przebiega w pewnej chwili pomruk "przyjechal, jest". Kilkaset osób tratując się i przepychając biegnie w stronę szatni. Adam Małysz przyjechał na zawody. Ochroniarze mają pełne ręce roboty. Płotki oddzielające kibiców od strefy przeznaczonej tylko dla skoczków, trenerów, działaczy i mediów niebezpiecznie wyginają się i trzeszczą. Bezpieczeństwa Mistrza Świata pilnuje dwóch specjalnie wynajętych ochroniarzy. Adam musi podejść do kibiców, rozdaje autografy, nieliczni, ci najbliżej ogrodzenia, robią sobie zdjęcia z idolem. Rozpoznawany jest też Apoloniusz Tajner. Starsi kibice zbierają autografy najlepszego polskiego skoczka lat 80-tych Piotra Fijasa, dziś II trenera reprezentacji.

 

Ci, którzy już przyszli na skocznie mają okazję obejrzeć próbne skoki zgłoszonych zawodników. Odległości nie są rewelacyjne. Skacze Jaroslav Sakala. Zadziwia wszystkich lekkością z jaką oddaje skoki, wspaniały styl i duża odległość. Ci, którzy przed chwilą mówili "Sakala jest już stary - to już nie to samo co kiedyś" gorąco oklaskują Czecha. Skoki Adama Małysza wydają się być na podobnym poziomie. Burza oklasków. Jest kilka biało-czerwonych flag, są trąbki i klaksony. Pojawili się członkowie fan-klubu Adama Małysza - Bocian. Przez całe zawody gorąco dopingują skoczka z Wisły.

Prezentacja - spiker celowo daje publiczności do "wykrzyczenia" nazwisko Małysz. 7 tysięcy gardeł czekało na taką chwilę. Rozpoczynają się zawody. Pierwsze skoki nie są dalekie - skaczą młodzi, mniej znani a "niedzielnym kibicom" całkowicie obcy zawodnicy.

Ładny skok oddaje kolega klubowy Adama z KS Wisła Wisła - Grzegorz Śliwka. Jest tylko rezerwowym w kadrze Apoloniusza Tajnera - jeśli dalej będzie w takiej formie, być może wskoczy do podstawowego składu. Trzymamy kciuki za sympatycznego Grzegorza. Nie zawodzi Wojciech Skupień - daleki, ładny skok. To on właśnie o mały włos nie odbierze Adamowi Małyszowi pucharu. Skacze Mistrz Świata - szum na widowni przeradza się w okrzyk "Adam, Adam, Adam..." Skok nie jest perfekcyjny, ale zdecydowanie najlepszy. Ostatni skacze Sakala, nienajlepszy skok, będzie w ostatecznej klasyfikacji czwarty, najlepszy z obcokrajowców.

W drugiej serii ustalona zostaje pierwsza trójka. Małysz przy ogłuszającym dopingu wygrywa, tuż za nim Skupień, niewielką stratę punktową ma trzeci Śliwka. Lądujący Małysz prawie rozjeżdża pierwszych fanów, którym udało się przedrzeć obok służb porządkowych. Za chwilę tysiące kibiców ruszają w stronę podium. Kilku ochroniarzy próbuje zapanować nad tłumem. Spiker apeluje o rozsądek - bezskutecznie. Zwycięzcy z trudem przeciskają się wśród rozhisteryzowanej publiczności. Dekoracja zwycięzców - skromni skoczkowie wyraźnie są zakłopotani. Wręczanie nagród - rower górski i puchar dla Małysza, dla pozostałych - sprzęt elektroniczny. Każdy chce dotknąć Adama Małysza. Tylko nieliczni fani poklepują lub gratulują innym skoczkom występu w zawodach. Dla kibiców istnieje tylko Adam Małysz i Apoloniusz Tajner. Wojciech Skupień z uśmiechem na ustach próbuje przedostać się do szatni. Idzie mu to z trudem - tłum podążający za Małyszem nie przepuszcza nikogo.

Idol szybko przebiera się i biegiem ucieka do samochodu. Ochroniarze powstrzymują łowców autografów. Adam jest już bezpieczny.

"Małyszomania" nie wygasła - tłumy nadal będą przychodzić na skocznie. Do rozstrzygnięcia pozostaje sprawa spokoju i bezpieczeństwa Mistrza Świata. Nieprzypadkowo jednym z pierwszych pytań na konferencji prasowej było pytanie o zapanowanie nad kibicami podczas przyszłorocznych zawodów PŚ w Zakopanem. Organizatorzy obiecali dołożyć wszelkich starań by zawody nie zakończyły się jakimiś rozróbami. Bezpieczeństwo będzie jedną z podstawowych rzeczy dla Komitetu Organizacyjnego. To będzie ciężka praca - na zawody spodziewany jest przyjazd kilkudziesięciu tysięcy fanów skoków, nie tylko z Polski ale z całego świata. Obyśmy nie musieli się wstydzić za naszych kibiców.

kop, źródło: Informacja własna

oglądalność: (7850) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Jakub-B początkujący

  masz rację Małyszomaniak

 • Kikuszenko początkujący
  :0

  Po prostu Polscy Kibice.

 • TAMM stały bywalec

  Coś niesamowitego

 • Malyszomaniak bywalec
  Ależ

  Ależ to były czasy niesamowite !!! . Dziś wspomina się to jak jakąś magię.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).