Bokloev Jan

 • 2004-10-20 20:17

To z pewnością jedna z najbardziej tajemniczych postaci światowych skoków. Szwed Jan Bokloev był fenomenem w skali swojego kraju. Do czasów obecnych jest najwybitniejszym skoczkiem w dziejach Szwecji. Nigdy przed nim (z naprawdę nielicznymi wyjątkami w latach międzywojennych), ani przez ostatnie kilkanaście lat po zakończeniu przez niego kariery sportowej żaden ze Szwedów praktycznie (z wyjątkiem Jaafsa, ale to także pojedyncze sukcesy) nie liczył się w stawce najlepszych. A do tego wszystkiego Bokloev jest oficjalnym twórcą aktualnego stylu skakania - tzw. "stylu V".

Jan Bokloev urodził się14 kwietnia 1966 roku w miejscowości Koskullskulle, położonej niedaleko Gaellivare (znanej nam bardzo dobrze, w związku z przedsezonowymi - listopadowymi - przygotowaniami światowej czołówki skoczków). Reprezentował barwy klubu Koskullskulle AIF. Do 19 roku życia nic nie zapowiadało wielkiej kariery tego zawodnika - w swoim kraju był niepokonany, ale w międzynarodowej rywalizacji nie odgrywał znaczącej roli. Sytuacja zmieniła się diametralnie w roku 1985. Wtedy to w trakcie treningu na skoczni w Falun, podczas wykonywania skoku, przypadkowo odchyliły mu się narty i ku zdumieniu wszystkich, zamiast ratować się przed upadkiem - poszybował daleko. Od tamtej pory postanowił skakać już wyłącznie tą techniką - nazwaną później "stylem V" (nazwa pochodzi od ułożenia nart skoczka w czasie lotu).

Przez następne dwa lata Bokloev używał swojej techniki (między innymi podczas swojego debiutu w zawodach Pucharu Świata w 1986 roku oraz jedynego startu olimpijskiego w Calgary - 1988), ale nie miało to znacznego przełożenia na wyniki - sędziowie nie byli wówczas przekonani, co do słuszności posługiwania się "stylem V". I dopiero od początku sezonu 1988/1989 zaczęli zmieniać zdanie (chociaż i tak w zasadzie dopiero rok później zaczęli poważnie traktować ten styl). Albowiem w grudniu Jan Bokloev sensacyjnie wygrał zawody Pucharu Świata - i to pomimo jeszcze zaniżonych not za styl skoku! Od tamtego momentu styl V podbił światowe skocznie do tego stopnia, że na IO w Albertville w 1992 roku liczyli się już właściwie tylko ci, którzy porzucili styl klasyczny na rzecz nowej techniki skakania. Sezon 1988/1989 był najlepszym w karierze Jana Bokloeva. Wówczas zajmował dziesiąte miejsce na MŚ w Lahti na średnim obiekcie (wtedy jeszcze K 70), piąte miejsce w klasyfikacji łącznej Turnieju Czterech Skoczni, a także - i to największe osiągnięcie Szweda w karierze - zwyciężył w cyklu Pucharu Świata. Ten wyczyn nobilituje fakt, że sędziowie dawali Bokloevovi praktycznie regularnie oceny w granicach zaledwie 14 punktów.

Być może w następnych latach Bokloev poprawiłby jeszcze swoje najlepsze wyniki, jednakże na przeszkodzie stanęła pechowa kontuzja kolana, która dotknęła go po jednym z treningowych skoków w kolejnym sezonie. I tak niestety zakończyła się kariera jednego z "najważniejszych" dla rozwoju skoków narciarskich zawodnika. Później próbował jeszcze walczyć z najlepszymi, jednak bez sukcesów i oficjalnie zakończył starty w 1993 roku. W swojej karierze Jan Bokloev wywalczył 8 tytułów mistrza Szwecji, a w pojedynczych konkursach Pucharu Świata triumfował pięciokrotnie. Obecnie, wraz z małżonką i dziećmi, mieszka w Luksemburgu.


Krzysztof Szujecki, źródło: Informacja własna
oglądalność: (9657) komentarze: (0)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).