Podsumowanie Turnieju Czterech Skoczni

 • 2003-01-07 03:05
51 edycja Turnieju Czterech skoczni przeszła dziś do historii dopisując do chlubnej karty tego wspaniałego wydarzenia jeszcze jeden rozdział. W tym roku najlepszym okazał się być Fin Janne Ahonen, który z łączną notą 999,9 pkt wyprzedził o 23,6 pkt drugiego w Turnieju Niemca Svena Hannawalda oraz o 40,2 trzeciego w klasyfikacji Polaka Adama Małysza.

Tegoroczne zawody stały się areną wielu niespodziewanych rozstrzygnięć, a także doskonałym przeglądem potencjału zawodniczego każdej z ekip. W ogólnej klasyfikacji indywidualnej triumfowali wielcy mistrzowie - Ahonen, Hannawald, Małysz - nazwiska, które nawet osobno budzą respekt, a wymienione jednym tchem tworzą niemal całą historię skoków narciarskich w ostatnich latach.

Jednak prawdziwymi objawieniami TCS, stali się niewątpliwie młodzi Austriacy, którzy przebojem wdarli się do światowej czołówki i zapewne znaleźli tam dla siebie miejsce już na długie lata. Andreas Kofler, Florian Liegl, Thomas Morgenstern oraz Mathias Hafele pokazali jak wielkie znaczenie ma zaplecze sportowe oraz praca u podstaw w budowie kolejnych pokoleń sportowców. Mimo, iż na sam koniec zabrakło młodym trochę spokoju wewnętrznego i odporności psychicznej, przez co nie było austriackiego zwycięstwa w Bischofshofen to jest to tylko odwleczenie w czasie faktu, który niezaprzeczalnie nastąpi. Nie pierwszy raz w sporcie okazuje się, iż niektóre narody czekają na wielkie talenty, a inne po prostu sobie je tworzą... Rok 2002 dla Austrii nie należał do udanych pod względem wyników sportowych, Turniej Czterech Skoczni objawiając świeżą krew na nowy - 2003 rok - pokazał, iż tym razem może być inaczej i to niekoniecznie za sprawą Widhoelzla czy Hoellwartha. Ten ostatni stracił po Bischofshofen żółtą koszulkę lidera na rzecz Janne Ahonena.

Do udanych zaliczą także występ na skoczniach w Niemczech i Austrii reprezentanci Norwegii. "Cud Kojonkoskiego" zupełnie odmienił tę kadrę w tym sezonie czyniąc z zeszłorocznej zbieraniny ekipę godną kraju z tak wielkimi tradycjami, nieco zapomnianej ostatnimi laty ojczyzny skoków narciarskich. Norwegowie tłumnie oblegali finałową trzydziestkę każdego z konkursów, a bardzo dobre wyniki Roara Ljoekelsoey'a (ostatecznie zajął on 6 miejsce w turnieju) czy też sensacyjne zwycięstwo Björna Einara Romoerena (pierwsze od 9 lat zwycięstwo Norwega w konkursie TCS) w ostatnich zawodach jeszcze bardziej uwydatniają klasę zawodników oraz ich trenera...

Swoją formę potwierdził także Słoweniec Primoz Peterka, zajmując w generalnej klasyfikacji 5 miejsce, jednak wciąż nie może on ujarzmić swego potencjału przez co po zwycięstwie w Ga-Pa przychodzi 15 miejsce w kolejnym konkursie w Innsbrucku. Jednak do zajęcia dobrego miejsca w turnieju to wystarczyło, jako że całe zawody obfitowały w nieprzewidziane wydarzenia takie jak wielokrotne upadki skoczków w Garmisch czy problemy z wiatrem i ostatecznie zmiany regulaminowe dotyczące systemu knock-out w Bischofshofen.

W miarę równa forma w każdym z konkursów, oraz niewątpliwie łut szczęścia pozwolił także naszemu rodakowi - Adamowi Małyszowi - odnieść kolejny sukces w jego wspaniałej karierze i po raz drugi już stanąć na podium Turnieju Czterech Skoczni, tym razem na trzecim miejscu. Potwierdził on po raz kolejny swą wielką klasę, szkoda tylko, iż nadal nie ma nikogo, kto mógłby podmienić naszego mistrza podobnie jak dzieje się to np w Austrii.

Podczas wydarzeń tego typu i takiej skali jak TCS jest zawsze czas na komentarze i przewidywania dotyczące trwającego sezonu, okazja do pokazania się grona kibiców, ale także malkontentów wiecznie niezadowolonych z obrotu sprawy. 51 Turniej Czterech Skoczni wspaniale rozpoczął nam kolejny rok i zapewne pozostanie długo w pamięci kibiców, a przynajmniej do czasu rozpoczęcia Turnieju nr 52...

Czołówka TCS 2002/2003
1. Ahonen 999,9 pkt
2. Hannawald 976,3
3. Malysz 959,7
4. Kofler 957,6
5. Peterka 954,7
6. Ljoekelsoey 949,3
7. Hoellwarth 945,6
8. Liegl 934,2
9. Goldberger 923,0
10. Morgenstern 912,8
...
44. Bachleda 263,4
62. Tajner 91,9
64. Mateja 88,6
mroova, źródło: Informacja własna

oglądalność: (8440) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • kolesio bywalec
  Kamyk do ogródka Austiaków

  Sory, ale już kiedyś o Szwarcenbergerze i Loitzlu pisali że "na lata weszli do czołówki" Pożyjemy, zobaczymy. Problem z przejściem nastolaków w "lata 20-ste" mają wszyscy. A wogóle ten turniej to chyba bardziej klęska niż sukces skoczków z Austrii - oni przecież mieli wygrać, a najlepiej zająć 3 pierwsze miejsca...

 • anonim

  W ty m roku dobrze potoczył sie konkurs czterech skocznii lecz miałam nadziej ze właczy się do niego bardziej Martin Schmitt. Ale to co pokazał jestgodne podziwu po tych dwóch grożnych operacjach

 • GD_Luk początkujący
  Hess?

  Juz sam nie wiem kto kogo wstrzymywał, przecież Hanni miał zielone światło i wiatr był poniżej 1,4 i był niekorzystny jeszcze bardziej przed jego próbą niż w czasie gdy ją wykonał. Wydaje mi się że gdyby Hanni chciał mógłby skoczyć, dokładnie oglądałem powtórkę, on tylko czekał na sygnał Hessa. Poza tym nie minęło nawet te 30 sekund jak ponownie siadł na belce. Niech mnie ktoś poprawi jeżlei się mylę.
  p.s.
  Bravo Adam:))))))))))0

 • anonim
  Króciutkie podsumowanie pierwszej trójki

  Jak ja nie cierpię Ahonena!! Chyba bardziej, niż wyżej się produkujący "kol." Hess!!!
  Adam Małysz- very good, oczywiście może i mogło być- zdaniem niektórych- lepiej; ale ja i tak mu bardzo gratuluję, drugi skok był fenomenalny, to był nasz "stary" i dobrze znany Adam. Oby więcej takich skoków w wykonaniu naszego mistrza. Tylko w wersji od razu podwójnej, proszę!!!
  Ręce precz od Hannawalda!!! To świetny skoczek, nie załamał się po upadku w Ga-Pa, tylko walczył dalej, i za to go podziwiam!!! A przy tym to (moim skromnym zdaniem) najprzystojniejszy wśród skoczków narciarskich i nie tylko...
  A Ahonena i tak nie lubię!!!
  Ale podobała mi się jego odzywka do szwabskiego dziennikarza po konkursie w Oberstdorfie!!!

 • WrednySkin początkujący
  Komentarz

  Całkiem nieźle Mroova...
  Co do młodych Austriaków - rzeczywiście nie ma się co podniecać, poczekajmy czy nie wypalą się po kilku - kilkunastu konkursach. Oczywiście sukces szkoleniowy jest niezaprzeczalny. Nas na taki system szkolenia nie stać i długo nie będzie stać, także niech nikt nie jęczy że Tajner niszczy skoki itp bzdury.
  Maska Ahonen to całkiem fajny gość, poczytajcie sobie w GW artykuł o nim. Ponoć tak mało mówi na konferencjach prasowych, bo po prostu słabo zna angielski. Poza tym jedzie w nagrodę na spotkanie z Ronaldo, a nawet nie wie, która drużyna jest Mistrzem świata hehe. A już ta słynna odpowiedź "I dont care" też mnie rozbawiła...

 • WrednySkin początkujący
  Długopolski w Libercu

  Krystian Długopolski jedzie do Liberca, obok Mateji i Małysza. Ciekawa decyzja, zawodnik jakby "odkurzony"; nie zauważylem jakoś żeby ostatnio gdzieś zabłysnął...

 • GD_Luk początkujący
  do Grzanki

  opercaje nie są groźne ale najwyżej poważne lub skomplikowane. Te zabiegi które przeprowadzono u Martina to rutynowe procedury. Wydaje mi się że były wykonane bardzo dobrze. Facet skacze i nie skarży sie na dolegliwości bólowe to duży sukces. Pozdrawiam.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).