Zasady Mistrzostw Świata w Lotach

 • 2006-01-11 18:22
Współczesne MŚ w Lotach Narciarskich zazwyczaj trwają cztery dni.

Pierwszego dnia odbywa się oficjalny trening, do którego związek narciarski każdego kraju ma prawo wystawić jedynie 6 zawodników ( z wyjątkiem gospodarzy), a następnie kwalifikacje, do których każde państwo może zgłosić już maksymalnie 4 zawodników. Jedynym wyjątkiem jest aktualny Mistrz Świata w Lotach, który może startować jako 5-ty skoczek w swojej reprezentacji.

W kwalifikacjach, inaczej niż ma to miejsce w przypadku konkursów Pucharu Świata, zostaje wyłoniona 40-tka skoczków, którzy będą mogli przystąpić do pierwszego dnia MŚ w Lotach. Tych 40 zawodników, to skoczkowie, którzy uzyskali najlepsze łączne noty za jeden skok (liczy się odległość i styl).

Drugi dzień MŚ w Lotach Narciarskich to seria próbna, a następnie składający się z dwóch rund konkurs. Do drugiej serii tego konkursu mogą przystąpić jedynie zawodnicy, którzy zajęli miejsca w pierwszej 30-tce rundy pierwszej.

Do tej pory przebieg zawodów w zasadzie niewiele różni się, od tych znanych nam z Pucharu Świata.

Trzeci dzień imprezy to drugi konkurs indywidualny, do którego może przystąpić już tylko najlepsza 30-tka skoczków z pierwszego konkursu. Tym samym, zawodnicy, którzy po pierwszym skoku MŚ byli poza 30-tką - do końca imprezy nie oddają już indywidualnie ani jednego skoku i ostatecznie zajmują miejsca między 31-50.

Mistrzem Świata w Lotach Narciarskich zostaje skoczek, który w 4 seriach konkursowych uzyskał najwyższą łączną sumę punktów. Czyli liczy się suma 4 not za odległość i 4 not za styl.

Czwartego dnia Mistrzostw Świata rozgrywany jest konkurs drużynowy (dwie serie), w którym wyłaniany jest Drużynowy Mistrz Świata w Lotach Narciarskich.

Oczywiście często się zdarza, że z powodów choćby warunków pogodowych nie udaje rozegrać się 4 serii konkursowych. Wówczas zwycięzca zostaje wyłoniony na podstawie np. tylko dwóch serii, jak to miało miejsce choćby podczas MŚ w Lotach Narciarskich w Harrachovie 2002.

Dodatkowo warto podkreślić, iż przepisy zezwalają na przeprowadzenie maksymalnie czterech oficjalnych serii lotów jednego dnia.

Tadeusz Mieczyński, źródło: Informacja własna
oglądalność: (60870) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • zimowy_komentator profesor
  @marcel

  Ahonen nie skacze, skacze tylko jego syn :)

 • marcel początkujący
  olimpiada

  Ciekawe jak Ahonen skoczy i jest do kitu

 • sledzik16 weteran

  Ani punkty z MŚ ani z MŚ w Lotach nie wliczają się do klasyfikacji PŚ

 • anonim

  punktow z MS nie zalicza sie do PS

 • monteks81 początkujący

  Do ?.
  Chyba mogą się wliczać,ale nie jestem pewna.

 • anonim

  Czy punkty z MŚ w Lotach wliczają się do PŚ? Pewnie nie ale chce sie upewnic.

 • anonim
  ale

  Ale na mamuciej to nie mógłbym skoczyć powyżej 120,5 m chyba że ten mój skok był tragiczny aż do przesady. Już na mamucie dalej skoczę. Moje skoki to nic a rek. 69,5 metra. Zwrócić uwagę że ja na skoczni nie bywam, nawet w PK w lotach (nie wiem czy takie istnieje)

 • anonim
  chyba wiem, kompliki wielkie

  Ja szczerze mówiąc nie wiem o co w tych lotach chodzi bo nie przeczytałem całości:-((( Ale nie muszę, bo to jak oni skaczą w tych lotach to nie do zrozumienia. A np. taki Damjan w 2007 roku walczył w Planicy z Małyszem i tak wysoko się wybijał. Trzeba tu wytrzymać pięć minut albo i sześć! Ja to bym przynajmniej ustrzelil 100,5 m i więcej to nie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl