Zasady Pucharu Kontynentalnego

 • 2002-10-28 18:44
Puchar Kontynentalny (znany również jako Puchar Interkontynentalny) jest to swego rodzaju zaplecze dla Pucharu Świata, gdyż startują w nim zawodnicy często bardzo młodzi, mniej doświadczeni, bądź też ci, których forma w danym momencie nie jest na tyle wysoka, aby mogli mierzyć się ze światową czołówką.

Puchar Kontynentalny to również obowiązkowy przystanek w karierze niemal każdego skoczka, gdyż żeby wystartować w Pucharze Świata, zawodnik musi mieć w swoim dorobku przynajmniej jeden punkt zdobyty w Pucharze Kontynentalnym. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy skoczek zajął miejsce w pierwszej 15-tce Mistrzostw Świata Juniorów, wówczas może wziąć udział w Pucharze Świata bez żadnego startu w Pucharze Kontynentalnym.

Charakterystyczną cechą dla Pucharu Kontynentalnego jest ogromna rotacja zawodników. Rzadko zdarza się sytuacja, by któryś ze skoczków brał udział we wszystkich zawodach w sezonie. Wynika to głównie z faktu, iż lepiej spisujący się skoczkowie przesuwani są do Pucharu Świata, natomiast ci słabsi z Pucharu Świata zmuszeni są szlifować formę właśnie w Pucharze Kontynentalnym. Przykładowo - w sezonie 2000/2001 w Pucharze Kontynentalnym zostało sklasyfikowanych aż 244 zawodników, podczas gdy w Pucharze Świata tylko 84. Tym zawodom towarzyszy również mniejsze zainteresowanie ze strony mediów, a na konkursy przychodzi czasami zaledwie garstka kibiców. Jednak kalendarz Pucharu Kontynententalnego ma także swoje charakterystyczne punkty. Tradycją stają się powoli zawody inauguracyjne sezonu letniego w słoweńskim Velenje, które organizowane są przy sztucznym świetle i trwają do późnych godzin wieczornych przyciągając mnóstwo kibiców. Tym czym dla Pucharu Świata jest Turniej Czterech Skoczni, tym dla Pucharu Kontynentalnego są zawody w St. Moritz i Engelbergu organizowane pod koniec roku, oraz zawody noworoczne w Seefeld w Austrii.

Tego typu zawody to znakomita okazja do nabierania niezbędnego doświadczenia w starciu z międzynarodowym towarzystwie dla zawodników młodych, aby z powodzeniem mogli oni później walczyć o punkty Pucharu Świata. Przykładem niech będzie Austriak Thomas Morgenstern, który po wygraniu zawodów Pucharu Kontynentalnego w Libercu w 2003 roku, wygrał następnie zawody Pucharu Świata i wdarł się przebojem do czołówki skoków narciarskich. Czasami to także jedyna szansa do rywalizacji dla krajów tak "egzotycznych" w świecie skokó jak: Rumunia, Bułgaria, Estonia.

Nie można jednak traktować tego Pucharu jako imprezy nieciekawej i stojącej na niskim poziomie. Mamy tu bowiem szanse obserwowania naprawdę wielu dobrych zawodników, którzy zwyczajnie nie mieszczą się w składach silniejszych reprezentacji, jak np. Niemiec czy Finlandii. Często zdarza się również, że występują tu zawodnicy z czołówki PŚ po prostu w ramach treningu. Wysoki poziom zawodów uzyskuje się w bardzo prosty sposób - podnosząc belkę startową - co sprawia, że zawodnicy uzyskują dalekie odległości, a walka o zwycięstwo jest niezwykle zacięta i emocjonująca. Często również jesteśmy świadkami bicia rekordów skoczni właśnie podczas rozgrywania Pucharu Kontynentalnego (rekord Wielkiej Krokwi jeszcze do niedawna należał do Stefana Kaisera, i zdobyty został właśnie podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego).

Oczywiście skoczkowie nie walczą tu o przysłowiową "pietruszkę" - ranga Pucharu Kontynentalnego z roku na rok wzrasta a czołowa 5-tka Pucharu Kontynentalnego po każdym periodzie dostawała od FIS'u nagrodę w formie pokrycia wszystkich kosztów związanych z występami w Pucharze Świata w następnym sezonie. Począwszy od sezonu 2005/2006 już tylko czołowa 2-jka może liczyć na taki przywilej. Zwycięzca Pucharu Kontynentalnego otrzymuje ponadto puchar, natomiast trójka najlepszych skoczków zostaje udekorowana medalami, nie rzadko zdarza się również że zwycięzcy poszczególnych zawodów otrzymują gratyfikację finansową. Jest więc o co walczyć i uzyskiwać jak najlepsze wyniki...

Puchar Kontynentalny ma także inną zaletę. Pozwala on na organizowanie międzynarodowych zawodów miejscowościom, które na Puchar Świata z różnych względów nie mogą sobie pozwolić (np. skocznie o małym punkcie konstrukcyjnym), przez co możliwe staje się wykorzystanie obiektów, które powoli stają się mniej użyteczne (K80-90). To, czy dany skoczek wystąpi w Pucharze Kontynentalnym, zależy praktycznie jedynie od krajowej federacji narciarskiej i to ona odpowiada za to, czy zawodnik jest przygotowany do występów.

Regulamin Pucharu Kontynentalnego co roku przechodzi szereg zmian. Jeszcze do niedawna każde państwo mogło zgłosić do konkursu aż 8 skoczków. Teraz wszystko uzależnione jest od limitów startowych przydzielanych na podstawie Listy Rankingowej, i dla przykładu w sezonie 2003/2004 Polska będzie mogła wystawić do konkursu zaledwie 4 zawodników. To ograniczenie nie dotyczy oczywiście gospodarzy zawodów.

Ciekawostką jest, że Puchar Kontynentalny został podzielony na trzy strefy: środkowoeuropejską, skandynawską i amerykańsko-azjatycką. Do niedawna konkursy COC mogły odbywać się w kilku miejscach jednocześnie - jednak od sezonu 2003/2004 taka sytuacja jest niedopuszczalna. Kalendarz Pucharu Kontynentalnego podzielony jest na 2 części: letnią (1 period) i zimową (5 periodów). Sezon trwa zatem od lipca do aż marca. Ostatnio pojawiła się również propozycja, aby do kalendarza Pucharu Kontynentalnego wprowadzić konkursy lotów narciarskich na skoczni mamuciej w Vikersund. Zawody takie rozegrano w 2003 roku, jednak prawdopodobnie z uwagi na bezpieczeństwo zawodników, których forma i umiejętności są czasami słabe w Pucharze Kontynentalnym, FIS nie zdecydowała się na ten sam krok w kolejnym roku.

Zasady rozgrywania samych konkursów również nieco się różnią od tych, znanych z Pucharu Świata. W przeciwieństwie od tego prestiżowego turnieju w Pucharze Kontynentalnym nie przeprowadza się kwalifikacji a do pierwszej rundy konkursy przystępują wszyscy zgłoszeni zawodnicy.
Skoczkowie startują w pierwszej serii według następujących reguł:
- grupa pierwsza - to zawodnicy gospodarzy - ich numery startowe są zazwyczaj losowane;
- grupa druga - to skoczkowie, którzy nie mają jeszcze punktów w PK - również ci zawodnicy startują w kolejności losowej;
- grupa trzecia - zawodnicy, którzy posiadają już punkty w COC - startują według odwrotnej kolejności w stosunku do zajmowanych miejsc. Czyli zawodnik zajmujący pierwszą lokatę w rankingu, skacze w 1 serii konkursu jako ostatni.

Następnie do drugiej serii przystępuje 30-tka najlepszych skoczków po I serii konkursowej, którzy na koniec w zależności od zajmowanych miejsc otrzymują punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego - na tych samych zasadach jak to ma miejsce w PŚ.

Drobna różnica dotyczy także sędziowania zawodów Pucharu Kontynentalnego. W przeciwieństwie do Pucharu Świata, tu wystarczy, że jeden sędzia jest cudzoziemcem, aby konkurs mógł się odbyć. Warto również zwrócić uwagę, iż aby konkurs Pucharu Kontynentalnego został przeprowadzony, muszą zostać zgłoszeni zawodnicy z co najmniej 8 państw.

Zachęcamy gorąco do przyglądania się bliżej zawodom Pucharu Kontynentalnego, gdyż są one równie intersujące jak konkursy Pucharu Świata, a to właśnie tam dorastają talenty na miarę Adama Małysza, Svena Hannawalda, Janne Ahonena...

Publikujemy również tłumaczenie regulaminu Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2005/2006. Lektura tych zasad pozwoli bardziej zrozumieć mechanizm rozgrywania tych zawodów...


Damian Pietrzak, źródło: Informacja własna
oglądalność: (18737) komentarze: (2)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  COC

  Znakomity artykuł, pokazujący całą kwintesencję Pucharu Kontynentalnego.
  Choć są drobne pomyłki:
  1Morgenstern w Libercu wygrał w 2002 roku w sezonie 2002/2003, co ciekawe pierwsza wygrana w PŚ była też w Libercu.
  2.W PŚ 2000/2001 punktowało 82, a nie 84 zawodników.
  3.W COC 2000/2001 punktowało 249, a nie 244 zawodników.
  Pierwszy raz usłyszałem o tych 2 zasadach kiedy może się odbyć konkurs COC

 • Malyszomaniak bywalec
  Kolejne

  Czemu tak wszystko w jednym ? niemniej jednak wspaniały artykół

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).