Z cyklu skoczkowie wszech czasów: Adam Małysz - Mission is possible - suplement A.D. 2007.

 • 2007-02-08 22:56

Przyszło nam oglądać czwartą młodość Adama Małysza. Piszę czwartą, bo wielu z Was - drodzy czytelnicy - ma w pamięci Adama, gdy wygrywał po raz drugi w karierze. Wygrywał - dodajmy - w Sapporo. Dzisiaj - na kilkanaście dni przed mistrzostwami świata - wszystko staje się możliwe. Karuzela kręci się od nowa.

Adam MałyszAdam Małysz
Adam MałyszAdam Małysz
Adam MałyszAdam Małysz
Adam MałyszAdam Małysz

Motyl z Wąsami rozpoczął pochód po kolejne laury. Wielu z nas ma przeczucie sukcesu. To krzepiące, bo jeszcze do niedawna wielu nie dawało Adamowi żadnych szans na oderwanie się od Schmitta i wróżyło pozostanie z 28. tryumfem do końca kariery. Teraz, mniej lub bardziej cierpliwie, czekamy na doskoczenie Adama Małysza do innego wielkiego Niemca. Miejmy nadzieję, że uda mu się tego dokonać.
Matematyka od zawsze bawiła pasjonatów skoków narciarskich. Wszak sport, gdzie jak nigdzie indziej liczy się powtarzalność i odległość, musiał, co zrozumiałe, rozbudzać statystycznego konika u wszystkich kibiców. Na szczęście w przypadku Orła z Wisły nie tylko matematyka dowodzi Jego klasy. To jest także magia człowieka, który zdobył już wszystko i nie musiał nikomu niczego udowadniać. To magia człowieka, który w panteonie wszech czasów jest od co najmniej czterech sezonów. A jednak motywacja go nie opuszcza. Adam Małysz swoją determinacją w dążeniu do obranego celu tworzy ikonę sportowca XXI wieku. Nie przejęzyczyłem się. Ikonę, albowiem jego sukcesy są absolutnie niepodważalne. Jego zmagania z siłami natury i przeciwnikami nigdy nie były podszyte podstępem. Adam wygrywał, bo był najlepszy.

Weekend w Neustadt był jednym z najwspanialszych dubletów w historii dotychczasowych startów Polaka. Porównywalny do piątkowo-sobotnich zmagań w Lahti (13/14 marca 2003) i weekendu w Zakopanem (29/30 stycznia 2005). Po dwóch latach od Zakopanego i po czterech latach od Lahti Adam udowodnił, że w jego wypadku o żadnym końcu kariery mowy być nie może. Lekcja pokory, jaką sprawił wszystkim dotychczasowym zwycięzcom z sezonu 2006/2007, ożywiła zakrzepłą krew w sercach kibiców Motyla z Wąsami. W Niemczech raz jeszcze Orzeł z Wisły wzbudził absolutny podziw. Taki, jaki wzbudził podczas pamiętnego konkursu w Willingen (3 lutego 2001), gdy na przekór wszystkiemu poszybował na nieznaną wcześniej na skoczniach nie mamucich odległość: ponad stu pięćdziesięciu metrów.

Pisząc pierwszą część niniejszego cyklu, poświęconą właśnie Adamowi Małyszowi, pomyliłem się. Napisałem bowiem, że być może skończył się Adam Małysz zwycięzca. Dzisiaj chylę czoła przed absolutnym królem polskich nart. Adam Małysz zwycięzca nie skończy się nigdy.

Pomimo wszystkich dotychczasowych tryumfów Adam Małysz nie odcina kuponów od swojej sławy. Adam Małysz nie załamał się po Igrzyskach w Turynie, choć pewnie ciężko mu było pogodzić się z myślą o tym, że jeszcze cztery lata wcześniej to on był głównym faworytem do medali. Jednak Orła z Wisły zawsze cechowała pokora. Pokora wobec sił natury i wobec rywali. Adam potrafił docenić sukcesy pozostałych skoczków. Wiedział, że nie można być na topie cały czas. Wiedział też na swoim przykładzie, że wygrać można zawsze, nawet gdy ktoś skacze tak jak on sam w 2001 roku czy jak Ahonen w 2005 roku. Wygrać można zawsze, dlatego też Adam nigdy nie powiedział koniec. A przecież mógł.
Wielu nie dopuszcza do siebie takiej możliwości, ale Adam Małysz po wygraniu trzeciej kryształowej kuli w 2003 roku mógł zwyczajnie odwiesić narty na kołku i nikt nie mógłby mieć mu tego za złe, gdyby się na to zdecydował. Odejść jako niepokonany, to przecież marzenie każdego sportowca.

Zdecydował się jednak kontynuować swą sportową karierę. Sezon 2003/2004 był dla Polaka kolejnym sezonem w piekle. Nakręcona machina reklamowa wieściła czwartą kryształową kulę. Stacja Eurosport w swoim spocie reklamowym zapowiadającym sezon grzmiała: kto zwycięży z Małyszem? Tymczasem Orzeł z Wisły był tego sezonu niewiarygodnie zmęczony. A przecież nawet Orzeł musi kiedyś wylądować. Tak było właśnie w tamtym jednym ze słabszych sezonów. Przykry upadek na skoczni, na której jeszcze dwa lata wcześniej zdobywał jedno z najcenniejszych trofeów - wicemistrzostwo olimpijskie, przelał czarę goryczy wśród polskich kibiców.
Gorycz tę naiwni wylewali na samego Adama, ci zaś, którzy orientowali się nieco bardziej w pucharowej machinie, wiedzieli, że spadek formy po prostu musiał kiedyś nastąpić. Mimo to, Adam cztery razy stawał na podium, w tym dwa razy w Zakopanem, gdzie dwukrotnie zajął drugie miejsce.

Odrodzenie nastąpiło jednak już w kolejnym sezonie, w którym pod wodzą nowego trenera Adam do swoich 24. tryumfów dołożył kolejne cztery. Zrównał się tym samym z jednym ze swoich najwybitniejszych rywali - Martinem Schmittem. Gwiazda Małysza kryła się jednakże nieco w blasku, jakim otoczył się wówczas kolejny z wielkich - Janne Ahonen. Trzeba obiektywnie przyznać, że Janne dokonywał wówczas rzeczy porównywalnych z największymi sukcesami Małysza. Tymczasem kolejny sezon miał być w zamyśle wielu kibiców starciem tytanów. Igrzyska miały dowieść zwaśnionym obozom Małysza i Ahonena, który z nich jest lepszy. Starcie to nie przyniosło żadnego rozwiązania, albowiem dla największych skoczków ostatnich lat Igrzyska w Turynie zakończyły się bez medali indywidualnych. Zewsząd dochodziły słuchy o końcach kariery jednego i drugiego.

Dzisiaj - w rok po Igrzyskach - Adam doskoczył do Ahonena osiągając trzeci wynik w historii. 32. pucharowe zwycięstwo było kolejnym wspaniałym sukcesem Polaka. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Adam Małysz właśnie w niedzielę 4 lutego dogonił Jensa Weissfloga. 32. pucharowe zwycięstwo, to tak naprawdę nie trzeci, a drugi wynik w historii. To właśnie Małysz zgromadził jako trzeci skoczek w historii 32. zwycięstwa pucharowe. Statystyki Ahonena i Weissfloga powiększone są bowiem o tryumf w Igrzyskach w Sarajewie 1984 (Weissflog) oraz zwycięstwo w pierwszym dniu MŚ w lotach narciarskich w 1996 (Ahonen). Powiększone, albowiem imprezy te wliczane były także do całego cyklu PŚ. Różnica pozornie niewielka i nie jest winą Ahonena, ani Weissfloga, że regulamin FISu pozwolił im upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Można jednakże łatwo wyobrazić sobie, że regulamin taki obowiązuje w 2003 roku i już mamy nie 32, a 34 zwycięstwa Adama Małysza.

Wierzę jednak, że przed Adamem Małyszem liczba 33. nie stanie się zaklętą barierą. Myślę, że wszyscy kibice Wielkiego Polaka z nadziejami wyczekują kolejnych konkursów PŚ. Nie, nie wymagam zwycięstw. Ja tylko wierzę, że Adam Małysz nie powiedział na skoczniach świata ostatniego słowa. Ten wspaniały zawodnik, jak mało który sportowiec, zawładnął przez ostatnie lata zbiorową wyobraźnią kibiców skoków narciarskich nie tylko w Polsce. Mimo że wielu stara się na siłę pomniejszyć sukcesy Małysza, wypominając mu choćby brak złota na Igrzyskach, to jednak nie przeszkadza obiektywnym w ocenie wielkim mistrzom z przeszłości oraz trenerom na całym świecie w uznaniu Orła z Wisły za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli w historii tej dyscypliny.

Adam Małysz niczego już jednak nie musi. Może chcieć, a my możemy - wedle uznania - kibicować mu w zdobywaniu kolejnych laurów. Jednakże skoczek z Wisły nie musi już zwyciężać. Na kolejnego zawodnika, który dobrnie do trzydziestu tryumfów poczekamy być może dekadę, albowiem Ci, którzy są tego najbliżej albo już nie skaczą (Felder), albo - jak Martin Schmitt - dalecy są od zwycięskiej formy. Kim będzie ten, kto jak Orzeł z Wisły, jak Ahonen, jak przed laty Weissflog i wreszcie jak Latający Fin, przekroczy barierę dzielącą talent od boskości? Tego nie wiemy. Wiemy jedynie, że podobne meteory w przeszło dwudziestopięcioletniej historii Pucharu Świata pojawiły się jak dotąd cztery razy. To tylko świadczyć będzie o klasie tego, któremu uda się doskoczyć do największych z największych.

Idol bohatera niniejszego artykułu miał ostatnio powiedzieć, że to polskie media wieszczą o upadku skoczka, a sam zainteresowany podnosić się nie musi, bo nigdy nie upadł. To bardzo mądre słowa, dlatego też nie chciałbym, aby niniejszy tekst został odebrany jako jakikolwiek medialny nacisk na Adama Małysza. To tylko cicha nadzieja na to, że cierpliwym kronikarzom sukcesów Orła z Wisły przyjdzie jeszcze zapisać wiele ksiąg nim pomieszczą Jego wszystkie osiągnięcia...

Mariusz Wesołowski, źródło: Informacja własna

oglądalność: (27433) komentarze: (69)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  Czekam na kolejny artykuł, FAM!

 • FAN ADAMA MAŁYSZA początkujący

  NIE ZAPESZYŁEM!!!!!!! HAHAHAAAA :)))))))))))

 • Krystianek początkujący

  napiszcie cos do mnie na krystex1224@interia.pl

 • Krystianek początkujący
  Ważne

  piszcie do mnie spoko ziomy tu fan malysza uwielbiam skoki narciarskie

 • FAN ADAMA MAŁYSZA początkujący

  @tryhy (*188.neoplus.adsl.tpnet.pl),
  Nie zapeszyłem. A na docenienie takiego sportowca nigdy nie jest za wcześnie. Może być co najwyżej za późno.
  Pozdrawiam.

 • jozek_sibek profesor
  @Kasia

  Za dużo teraz dziennie ukazuje się newsów (średnio od 8 do 12) a rekord z 3 lutego - 18 newsów w jeden dzień!!!
  Przy takiej ,,produkcji" juz po 2 dniach każdy artykół zchodzi niestety do archiwum.

 • anonim

  O jaki wspaniały artykuł, szkoda, że juz w archiwum.
  Gratulacje dla autora.

 • anonim
  wesołowski nie mów hop

  czy to aby nie przedwcześnie -
  nie mów hop

 • jozek_sibek profesor
  A.Małysz

  A.Małysz na podium PŚ
  68 podium PŚ wszechczasów- 32 - 19 - 17
  60 podium PŚ w XXI wieku -- 29 - 16 - 15
  7 podium PŚ sezonu 06/07r --- 3 -- 0 -- 4

  95/96 - 1 - 2 - 1
  96/97 - 2 - 1 - 1
  97/98 - nie stał
  98/99 - nie stał
  99/00 - nie stał
  00/01-11 - 2 - 1
  01/02 - 7 - 5 - 2
  02/03 - 3 - 3 - 4
  03/04 - 0 - 4 - 0
  04/05 - 4 - 2 - 3
  05/06 - 1 - 0 - 1
  06/07 - 3 - 0 - 4

  Razem: 32 - 19 - 17

 • Barnaba początkujący

  @Fanka
  Przemiła Faneczko,
  Tymi pogróżkami nie przejmuj się. Nie mam czasu aby Ci obszerniej odpowiedzieć. Adaś sam się obroni. Takich głupot nie czyta.Aktualnie siedzę, jako już zabytek, nad tematem zabytków i do rana muszę się wyrobić. Może wytrzymam? O nie! Te wisienki na torciku, którym się dzieliły nasze forumowe przyjaciółki:BJJ, Mada i Motylek, osłabiły mój upór i nadwyrężyły cierpliwość. Wsiadam w samochód i pędzę do Wąchocka, do Teściowej. Jako dobry duch zjawię się nieco po północy. Tort ma być gotowy. A to Liszki-Chytruski narobiły w mojej rodzinie tyle kłopotu.
  Dobranoc Faneczko, pozdrawiam Cię z siódmego piętra. Do tematu Adama powrócę niebawem.

 • anonim
  Forma Małysza

  Adam nieiele nam pokazywał, że każde zawody PŚ nawet przy niekorzystnym wietrze może skoczyć daleko.

 • motylek_ja bywalec
  @Mada

  bardzo trafne uwagi:)

 • motylek_ja bywalec
  @BJJ

  jak mi milo, naprawde:)

  pozdrawiam Cie serdecznie, motylek

 • BJJ bywalec
  @Mada - "gratisowe" zwycięstwa Adama

  Bardzo, bardzo podoba mi się to określenie!
  Tak właśnie każde kolejne zwycięstwo Adama winno być przez nas traktowane. Jako coś extra, jak wisienka na torcie. Bo jasne jest, że On nic nie "musi". To tylko my "zjadamy własny ogon" - że tak posłużę się określeniem użytym tu przez kogoś w zupełnie innym kontekście, zatruwając sobie życie ciągle stawianymi przed Nim - coraz wyżej i wyżej - poprzeczkami.
  Ale pewnie dlatego, że te wisienki na torcie tak pysznie smakują!
  Jeszcze raz gratuluję Autorowi.

  @Motylek. Dzięki, Motyleczku. Wiesz, ja też prowadzę od dawna swój prywatny "Adasiowy" folderek, zamieszczając w nim nie tylko co lepsze artykuły, ale i co celniejsze (i piękniejsze) komentarze. I Ty tam jesteś, i to niejednokrotnie, ha! :)

 • domin początkujący

  najbardziej nie zapomniany skok Małysza to Willingen 151,5 m,tego co wtedy poczułem nie da się opisać,super artykuł

 • anonim
  Artykuły Mariusza Wesołowskiego o Adamie Małyszu.

  Skijumping zjada własny ogon :P
  Jak to mozliwe, że na skijumping nie mozna podawać linków z tego portalu?

  * Spełnione sny o potedze: news 4952

  * Mission Impossible: news 4717

 • Mada bywalec
  Dziękuję...


  Mariusz, właśnie dla takich perełek, jak Twój cykl "skoczkowie wszechczasów" warto tu zaglądać. Wiesz, że zawsze podziwiałam lekkość Twojego pióra (właśnie pióra, nie klawiatury - Ktoś, kto tak pisze zasługuje na laury rzeczywiste, a nie tylko wirtualne).

  Bardzo się cieszę, że Adaś zmusił Cię do napisania tego suplementu.

  Podobnie, jak Ty uważam, że Adam Małysz już nic nie musi. Każde następne zwycięstwo jest już tylko gratis i w promocji. Oczywiście tylko dla nas, kibiców. Bo każdy, kto miał do czynienia ze sportem wyczynowym wie, że obecne zwycięstwa kosztują Adama o wiele więcej pracy niż te sprzed kilku lat.

  Ale pomimo tego, że "już nic nie musi" Życzę Tobie, nam wszystkim, ale przede wszystkim Adamowi, byś miał jeszcze wiele, wiele pracy przy pisaniu kolejnych suplementów do rozdziału pt. „Adam Małysz”.

  I prawie widzę ten uśmiech, z jakim będziesz to pisał. A my czytając Twoje słowa będziemy jeszcze bardziej cieszyć się z kolejnych "gratisowych" zwycięstw.

 • FAN ADAMA MAŁYSZA początkujący

  Dziękuję wszystkim za przemiłe słowa.

  @nieznany (*k71.neoplus.adsl.tpnet.pl),

  Tekst ten jest, jak wskazuje tytuł, suplementem.
  Opis wcześniejszych osiągnięć Adama Małysza znajdziesz w artykule: Skoczkowie wszech czasów: Adam Małysz - spełnione sny o potędze.

  Chciałem zamieścić link, ale nie przeszedł.

  Życzę ciekawej lektury.

  Pozdrawiam serdecznie.

 • motylek_ja bywalec
  juz wkleilam...

  go do swoich skarbow :) (Adasiowego folderka:) )

 • motylek_ja bywalec
  BJJ

  sliczne i glębokie jak zwykle :)
  pozdro, motylek

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).