Podsumowanie sezonu 2006/2007 w skokach narciarskich

 • 2007-03-29 00:40

Za nami jeden z najciekawszych sezonów zimowych. Sezon, w którym odbyły się Mistrzostwa Świata a także sezon, w którym rywalizacja o Puchar trwała do samego końca. W dodatku był to najlepszy sezon dla Polski w ciągu ostatnich lat.

Anders JacobsenAnders Jacobsen
Simon AmmannSimon Ammann

Adam Małysz - powrót króla.

Gdy wiosną zeszłego roku doświadczony Hannu Lepistö obejmował kadrę polskich skoczków, kibice zacierali ręce. Wielu obiecywało sobie sporo po współpracy z trenerem, którym w swej karierze prowadził tak znakomitych zawodników jak Matti Nykänen, Janne Ahonen, Roberto Cecon czy pokolenie młodych Austriaków. Ale efekt chyba przerósł oczekiwania. Złoty medal Mistrzostw Świata, dziewięć wygranych konkursów, trzynaście razy na podium i zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata to drugi najlepszy (po 2000/2001) sezon w karierze Orła z Wisły. Adam Małysz zgromadził w 24 konkursach 1453 punkty - jego najgroźniejszy rywal, Anders Jacobsen wystąpił w 23 i zdobył o 134 punkty mniej. Jego zwycięstwa znów poruszały wyobraźnię i nie pozostawiały wątpliwości, kto jest najlepszy. Adam kilka razy wygrywał z przewagą kilkunastu punktów, skakał najdalej w obu seriach, radził sobie z trudnymi warunkami, gdy jego najgroźniejsi rywale spadali na bulę. To był Małysz jakiego znaliśmy z najlepszych czasów pod wodza Apoloniusza Tajnera.

Wyścig o Kulę.

To była wyjątkowo dramatyczna rywalizacja, trwająca do samego końca, obfitująca w dramatyczne zwrotu i trzymająca w napięciu.
Gdy Adam Małysz rozpoczynał ten sezon mieliśmy tylko nieśmiałą nadzieję na końcowy triumf. Po Turnieju Czterech skoczni wydawało się, że taka chwila chyba jednak nie przyjdzie. Na skoczniach brylowały "młode wilki" - Gregor Schlierenzauer i Anders Jasobsen. Świetną dyspozycję mieli też Szwajcarzy - Simon Amman i Andreas Kuettel. Adam Małysz kręcił się blisko czołówki, ale stać go było tylko na trzecie miejsca. Prześladował go również pech - fatalne warunki w Kuusamo, upadek w Lillehammer. Turniej Czterech Skoczni zakończył na siódmym miejscu. Ponownie wiatr przeszkodził Małyszowi oczarować widownię w Zakopanem, gdzie zawsze przecież spisywał się znakomicie i w opinii wielu stracił wiele "łatwych punktów". Wydawało się też, że są problemy z psychiką, gdyż niemal zawsze w treningach i kwalifikacjach do konkursu stać go było na choć jeden najdłuższy skok, a w konkursie zawsze było trochę gorzej. Potem w niemieckiej części tournee pojawiły się pierwsze zwycięstwa i pierwsze jaskółki. Te wygrane Adama sprawiły, że trener postanowił wystawić go konkursu w Willingen, choć początkowo Adam miał tam nie skakać. To zmusiło do zmiany planów również Mikę Kojonkoskiego, który wysłał do Niemiec Andersa Jacobsena, by Małysz nie odrobił do niego zbyt wielu punktów. Do Japonii Orzeł z Wisły jechał już jako jeden z faworytów. Pomimo tego na Okurayamie Adam zajął "dopiero" czwarte miejsce, choć po treningach i kwalifikacjach był zdecydowanym faworytem. Przełomem było zwycięstwo na Miyanomori. Od japońskiej imprezy zaczął się również błyskawiczny pościg za liderem klasyfikacji - Andersem Jacobsenem. Z początku wydawało się że strata 234 punktów będzie trudna do odrobienia. Ale Małysz przypominał pędzący pociąg. W Turnieju Nordyckim był nie do pokonania, szybko pnąc się w górę tabeli. Wyprzedził Ammana i Schlierenzauera, który zresztą wyraźnie tracił swą fantastyczna formę z początku sezonu. Jacobsen również prezentował się słabo. I wtedy, gdy Małysz wyprzedził go w klasyfikacji i wszyscy byli już pewni, że faworyt jest tylko jeden, stało się coś, co mocno nadwątliło naszą wiarę. Dramatyczny lot w Oslo w którym Małysz bronił się przed tragedią i spadł na 90 metr, sprawił, że Jacobsen odzyskał plastron lidera a polscy fani pytali, czy szczęście odwróciło się od Polskiego skoczka. Jednak końcówka sezonu należała już tylko do jednego zawodnika. Małysz trzykrotnie zwyciężył w Planicy, obalając mit, że na skoczniach mamucich jest mu bardzo trudno wygrywać. Debiutujący w PŚ Norweg cieszył się z drugiego miejsca. Simon Amman skorzystał z nieobecności Schlierenzauera (który z powodu młodego wieku i zmęczenia sezonem nie pojawił się w Słowenii) i zajął trzecie miejsce. Kryształowa Kula po trzech latach przerwy powróciła w ręce najlepszego skoczka XXI wieku. Adam Małysz wygrał też po drodze Turniej Nordycki oraz klasyfikację Pucharu Świata w Lotach.

Mamy drużynę?

Praca Lepistö to jednak nie tylko nie tylko Małysz. Pod jego ręką rozwija się wyraźnie kariera Kamila Stocha. Młody, ambitny zawodnik Porońca Poronin pokazał się z bardzo dobrej strony w tym sezonie. Był to najlepszy występ innego niż Adam Małysz zawodnika od czasów Stanisława Bobaka. W klasyfikacji generalnej PŚ Kamil Stoch zajął 30 miejsce wyrównując osiągnięcie Roberta Matei z sezonu 96/97 zdobył jednak więcej punktów (168) niż jego starszy kolega. Punktował razem w 13 konkursach a jego najlepsze występy to dziewiąte miejsce w Bischoffschofen oraz jedenaste w ostatnim konkursie sezonu, w Planicy.
A gdyby nie kiepskie lądowanie, Kamil mógł być tam nawet 6! Bardzo udany występ zaliczył też na MŚ w Japonii, gdzie zajmował 11 i 13 miejsce. Do tego należy dorzucić 15 miejsce w Turnieju Czterech Skoczni i poprawienie swego rekordu życiowego do długości 210,5 metra, co jest już wynikiem imponującym.
Postępy w porównaniu z zeszłym rokiem zrobili też inni zawodnicy kadry A. Piotr Żyła zaprezentował się całkiem nieźle punktując w 4 konkursach, w Niemczech i w Skandynawii. Robert Mateja prezentował niezłą formę, niestety tylko w treningach i w kwalifikacjach. Jedyne punkty PŚ zdobył w swym ostatnim konkursie w Planicy. Katastrofalnie zaprezentował się natomiast na Mistrzostwach. Z kolei niezłe wyniki osiągał w Pucharze Kontynentalnym w którym udało mu się wygrać jeden konkurs - w Vikersund. Taka postawa wskazuje, że jego problemem jest psychika. Podobną konkluzję wyciągnął trener, zapowiadając zatrudnienie profesjonalnego psychologa sportowego na kolejny sezon.
Wydaje się że jedyną pomyłką fińskiego trenera polskiej kadry było uporczywe stawianie w PŚ na Stefana Hulę, który swą dobry dyspozycję z okresu jesiennych przygotowań do sezonu stracił już w trakcie pierwszych konkursów. Dwunaste miejsce w wypaczonym przez wiatr konkursie w Kuusamo nie odzwierciedla formy tego zawodnika. Później Stefan zdobył punkty już tylko w Lillehammer oraz równie loteryjnym konkursie w Vikersund. Wydaje się, że były chwile, gdy można go było zastąpić dobrze radzącymi sobie w tym czasie w Pucharze Kontynentalnym Rafałem Śliżem lub Wojciechem Skupieniem.
Pomimo tego polscy skoczkowie zdobyli w tym sezonie w Pucharze Świata łącznie 1685 punktów. Poza tym, wystąpili w jednym konkursie drużynowym, zajmując w nim 7 miejsce.
W ten sposób drużyna zgromadziła w Pucharze Narodów 1785 punktów zajmując piąte miejsce i jest to najlepsza lokata w historii drużynowej klasyfikacji. Oczywiście lwią część punktów i tak wysoką pozycję zawdzięczamy (i tak jest od siedmiu sezonów) naszemu najlepszemu skoczkowi. Ale gdy wyłączymy z tej sumy Adama Małysza, to i tak nasi zawodnicy zdobyli w tym sezonie 232 punkty co również jest najlepszym wynikiem od lat.
Nieco gorzej sytuacja wyglądała w kadrach B i C, za które pośrednio trener Lepistö też jest odpowiedzialny. Martwić musi szczególnie słaba postawa naszych młodych zawodników na Mistrzostwach Świata Juniorów. Trochę niezrozumiała może wydawać się polityka kadrowa Piotra Fijasa, który do zawodów Pucharu Kontynentalnego wystawiał wciąż tych samych, starszych zawodników, pomimo ich kiepskiej postawy. Natomiast nasi juniorzy z powodu braku śniegu nie mieli gdzie trenować i ten brak oskakania zaciążył z pewnością na ich formie podczas najważniejszej dla nich imprezy. Na tym polu jest więc dużo do zrobienia.

Chwila prawdy.

Aby więc miarodajnie ocenić ten sezon w wykonaniu polskich skoczków, skonfrontujmy oczekiwania trenera z jego osiągnięciami. Przed rozpoczęciem sezonu Hannu Lepistö zapowiedział, że "Małysz ma walczyć o najwyższe cele." Stocha widział w pierwszej piętnastce PŚ, chociaż zaznaczył, że brakuje mu na razie stabilizacji. Trener chciał też, aby regularnie punkty zdobywał Hula, który zdaniem Fina i jego asystentów poczynił jesienią ogromne postępy.
Z tych planów udało się zrealizować tylko część dotyczącą Adama Małysza, ale trzeba przyznać, że były one bardzo ambitne. Miejmy więc nadzieję, że to, czego się nie dało zrobić w tym sezonie, uda się osiągnąć w następnym.

Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna

oglądalność: (24873) komentarze: (52)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  malyszi stoch rządzi

 • jozek_sibek profesor
  Zawodnicy jakich krajów stawali na podium PŚ?

  Ostatnie 7 sezonów(od 2000/2001 do 2006/2007)

  1.Finlandia -- 42 - 33 - 32-10 zawodników
  2.POLSKA -- 35 - 16 - 15 - 1 zawodnik !
  3.Norwegia - 28 - 26 - 19 - 7 zawodników
  4.Niemcy ---- 22 - 20 - 19 - 7 zawodników
  5.Austria ---- 19 - 49 - 41-12 zawodników
  6.Szwajcaria- 7 - 13 -- 9 - 2 zawodników
  7.Czechy ----- 6 -- 7 -- 7 - 1 zawodnik
  8.Słowenia --- 5 -- 1 -- 8 - 6 zawodników
  9.Japonia ----- 4 -- 5 -13 - 7 zawodników
  10.Rosja ------ 0 -- 1 -- 1 - 1 zawodnik
  11.Włochy ---- 0 -- 0 -- 1 - 1 zawodnik

  Rozegrano 167 konkursy PŚ i przyznano:
  168 - pierwsze miejsca
  171 - drugie miejsca
  165 - trzecie miejsca

 • jozek_sibek profesor
  Podium PŚ w XXI wieku

  Tylko 2 zawodników stawało na podium we wszystkich 7 sezonach PŚ!

  1.A.Małysz
  2.M.Hautamaeki
  W minionym sezonie z tego grona odpadł J.Ahonen.

  Nikt nie wygrywał we wszystkich 7 sezonach.
  W pierwszych 6 sezonach zwyciestwa notował M.Hautamaeki,ale nie odniósł ani jednego w minionym(0-1-3).
  A.Małysz nie wygrał żadnych zawodów PŚ tylko w sezonie 2003/2004 - 4 razy 2 miejsce.

  Najwiecej wygranych w jednym sezonie:

  1.J.Ahonen -----12 (2004/2005)
  2.A.Małysz -----11 (2000/2001)
  3.A.Małysz ----- 9 (2006/2007)
  3.A.Małysz ----- 7 (2001/2002)
  3.R.Ljoekelsoey-7(2003/2004)

 • jozek_sibek profesor
  Podium PŚ w XXI wieku

  W ostatnich 7 sezonach PŚ,rozegrano 167 konkursy.
  168 - pierwsze miejsca
  171 - drugie miejsca
  165 - trzecie miejsca

  W kolejnych sezonach:

  2000/2001 - 21-pierwsze, 21-drugie, 21-trzecie
  2001/2002 - 22-pierwsze, 23-drugie, 22-trzecie
  2002/2003 - 27-pierwsze, 30-drugie, 24-trzecie
  2003/2004 - 23-pierwsze, 24-drugie, 23-trzecie
  2004/2005 - 29-pierwsze, 27-drugie, 29-trzecie
  2005/2006 - 22-pierwsze, 22-drugie, 22-trzecie
  2006/2007 - 24-pierwsze, 24-drugie, 24-trzecie

  Podwójne miejsca zawodnicy zajęli:

  Sezon 2001/2002r.
  24.01.02r. Hakuba 2-M.Koch, 2-Horngacher
  13.03.02r. Falun 3-Ahonen, 3-Hanawald

  Sezon 2002/2003r.
  01.01.03r. Ga-Pa 2-MAŁYSZ, 2-Goldberger
  06.01.03r. Bischofshofen 2-Kofler, 2-Hannawald
  09.03.03r. Oslo 2-Liegl, 2-Ljoekelsoey

  Sezon 2003/2004r.
  25.01.04r. Sapporo 3-Ahonen, 3-Pettersen
  12.03.04r. Liliehammer 2-Ammann, 2-Romoeren

  Sezon 2004/2005r.
  29.01.05r. ZAKOPANE 1-MAŁYSZ, 1-Ljoekelsoey
  09.03.05r. Kuopio 3-Małysz, 3-Janda

 • anonim
  Simi ten sezon był SUPER

  Simi ten sezon był super oby tak dalej! Tylko z lepszymi wynikami ;-). Zobaczymy może za kilka lat to ty bedziesz na pierwszym miejscu w generalnej tabeli pucharu świata. Przecież Adaś nie bedzie skakał wiecznie ma już przeciż sowoje lata a ty masz jeszcze czas! ;-) Ale Adaś ty tez się trzymaj. ;-)

 • jozek_sibek profesor
  Polacy w PK

  Polacy w PK 2006/2007r:

  18. SKUPIEN Wojciech - 289 pkt
  21. SLIZ Rafal ---------- 269
  28. MATEJA Robert ----- 223
  57. STOCH Kamil -------- 86
  61. BACHLEDA Marcin ---81
  63. TAJNER Tomislaw ----79
  64. DLUGOPOLSKI Krys -78
  91. ZYLA Piotr ------------27
  91. HULA Stefan --------- 27
  96. POCHWALA Tomasz- 25
  111. TOCZEK Sebastian- 12
  116. TAJNER Wojciech --- 8
  123. KUBACKI Dawid ---- 5
  128. KOWAL Dawid ------ 4
  131. RUTKOWSKI Lukasz-3

  Punkty zdobyli wszyscy zawodnicy kadry A i B (wyjatek A.Małysz - nie startował),oraz D.Kubacki - kadra C.
  Ze startujacych nie punktowali:MURANKA Klemens oraz CIESLAR Mateusz.

 • jozek_sibek profesor
  Polacy w PŚ

  Polacy w PŚ 2006/2007r:

  1. MAŁYSZ Adam - 1453
  30. STOCH Kamil -- 168
  55. ZYLA Piotr ------- 34
  60. HULA Stefan ----- 26
  85. MATEJA Robert --- 4

 • martusiaaa bywalec

  przyznaję ci rację fanko_austrii, ale nie zapominałabym o Jacobsenie. Jednka chłopak który miał 16 lat i wygrał zawody PŚ to robi wrażenie. Mam nadzieje, że w przyszłym sezonie będzie się spisywał równie dobrze. A Adam po prost znów poruszył naszą wyobraźnie i to w bardzo piękny sposób. Oby w przyszłym sezonie gonił już tylko nieobecnego...

 • fanka_austrii bywalec

  dla mnie objawieniem calego sezonu byl schlierenzauer. on skakal niesamowicie i wcale sie nie dziwie ze zrezygnowal z planicy.

 • MarcinBB redaktor
  consensus

  @andbal
  Myślę że tak:
  Hula, Śliż, Bachleda - gorzej
  Żyła - lepiej
  Mateja - trudno ocenić - W PŚ niby tak samo, ale w treningach i kwalifikacjach pokazywał wyższą formę. Katastrofa na MŚ a na Olimpiadzie jednak było nieźle. W PK rok temu prawie nie startował a teraz jak startował to całkiem przyzwoicie.
  Natomiast zauważ jeszcze jedną rzecz - Zakopane. Była tylko jedna loteryjna seria, która wykosiła naszych i odwołano zawody w niedzielę. Była szansa by kilku naszych skoczków punktowało. Rok temu Stoch w Zakopcu zdobył sporo swych punktów a Hula wszystkie. W tym roku obaj zdobywali je za granicą.

 • MarcinBB redaktor
  @andbal,czepialski ;-)

  Ale zwróć uwagę, że artykuł był podsumowaniem sezonu zimowego w PŚ :-). O kadrze B i PK tylko wspomniałem i napisałem, że jest tam wiele do zrobienia. A latem to już wogóle się nie zajmowałem. Myślę, że teraz, po tym co Kamil zrobił zimą nie ma sensu się przejmowac, że latem poszło mu gorzej niz przed półtora roku.
  I raz jeszcze zwracam uwagę - zawodnicy pod skrzydłami Lepistoe skaczą lepiej, pod skrzydłami Fijasa - gorzej. Może to być i zarzut przeciw Finowi, że nie dopilnował kadry B, bo też za nią jest odpowiedzialny. Miejmy nadzieję że teraz bedzie inaczej. W końcu, gdy przychodził, skład kadr i trenerów był już ustalony. Może teraz sam dopilnuje innego doboru i wybierze innych współpracowników.

 • andbal początkujący
  @MarcinBB

  Same punkty z jednej klasyfikacji nie dają obrazu.
  Wiadomo, że zawodnicy w przeciągu sezonu startują to w lecie to w zimie "w I klasie" lub "w II klasie". Dla np. Huli sytuacja w ubiegłym sezonie wyglądała tak (podaję miejsca zajęte na koniec klasyfikacji)
  PŚ - 54, LGP - 57, PK - 65 i LPK - 6.
  Odpowiednio w tym sezonie:
  PŚ - 60, LGP - 78, PK - 91 i LPK - nie start.
  Z Bachledą się zgodziłeś to weźmy Śliża
  Ubiegły sezon:
  PŚ - 60, LGP - 51, PK - 8 i LPK - nie start.
  Odpowiednio w tym sezonie:
  PŚ - nie punktowal, LGP - 48, PK - 21 i LPK - nie start.
  Nawet Kamil jeśli weźmiemy pod uwagę PŚ i LGP to wygląda gorzej.
  W ubiegłym sezonie 45 w PŚ i 11te w LGP,
  zaś w tym sezonie 30te w PŚ i 37 w LGP.

 • MarcinBB redaktor
  @andbal

  Żyła - rok temu 23 punktów zdobytych tylko w słabiutko obsadzonych konkursach w Japonii - w tym roku punktował 4 razy i zdobył 34 punkty. konkluzja - poprawa
  Hula - rok temu 19 pkt ale zdobytych tylko w Zakopanem plus dobry występ na IO. Tym razem punktował 3 razy i fakt, że bardzo mu wiatr pomagał, ale "na papierze" jest poprawa,natomiast faktycznie - chyba jednak słabiej
  Mateja: w PŚ - rok temu 4 punkty, w tym 4 punkty plus w
  PK 223 punkty w tym jedno zwycięstwo konkluzja - poprawa
  Bachleda - punkty tylko w PK - w zeszłym 227, w tym - 81 konkluzja - słabiej.
  tylko nalezy pamiętac, że Lapistoe jest za kadre B odpowiedzialny tylko posrednio, zwierzchnio. Bezpośrednio zawodników startujących w PK nadzorował Fijas i oni wypadli gorzej. Ci, co wystepowali w PŚ i podlegali bezpośrednio Finowi raczej poczynili postępy.

 • mati221 początkujący

  Nawet Miran i Walter nie zatrzymali Adama. Dawno już nie widzieliśmy takiego sezonu i chyba szybko nie zobaczymy

 • anonim

  i co hoferek sie nie powiesil? MAŁYSZ zdobyl puchar swiata wbrew łapówkom i stronniczoscia hOFERA I tEPESZA

 • patrycja381 weteran

  no coz jesli nie w tym to w nastepnym sezonie uda sie stworzyc druzyne ktora bedzie regularnie w konkursach druzynowych byla na miejscach 4 - 7...

 • Malyszomaniak bywalec
  4 błędy

  :) Są 4 błędy w tekście które znalazłem :) i proszę o poprawienie.

  Co do podsumowania uważam że Kamil jednak spełnił oczekiwania bo zajmował lepsze niż 15 miejsca w konkursach.

  Teraz przyjdzie sezon prawdy bo to sezon który powie jak dobrze przygotował nasz trener zawodników. Będzie on w całości jego dziełem.

 • vero92 weteran

  Hannu Lepistoe jest chyba cichym bohaterem tego sezonu. No i mamy geniusza, którym jest Adam. No i brawa dla Kamila Stocha. W ogóle ten sezon był wyjątkowy. Adam mistrzem:P

 • andbal początkujący
  Porównanie do sezonu ubiegłego

  Na pierwszy rzut to Małysz i Stoch lepiej, natoniast reszta gorzej. O ile mam dobrą pamięć to Lepisto miał nadzorować i A i B. A nawet z A to poza w/w dwójką to reszta gorzej. Hula, Żyła, Śliż, Bachleda czy Mateja to wszyscy gorzej wypadli niż rok temu.

 • anonim
  powroty zwycięstw z zesonu 2001/2002

  kiedy adam zaczol zwycięrzać w tym ostatnim sezonie 2006/2007 tuż przed mistrzostwami świata w skokach narciarskich w sapporo i na mijanomori tagże,miałem wrażenie czasami że siedzę przed telewizorem i oglądam te skoki za tych świetnych czasów kiedy to adam wszystkich deklasował rywali w zezonie 2000/2001 czy chociażby sezon 2001/2002.Lecz po trzyletniej przerwie to nie jest cud że adam znowu zaczol zwyciężać i wygrywać laury,i to jest ogromny wkład i sukces hannu lepistoe że znowu wszedl na najwyższą pułkę,z wyraźistą liczbą 38,ktura dała wielu skoczkom do zrozumienia że to nie jest błysk czy jednorazowa klasa tylko profesionalny skoczek ktury potrafi odleciec i czasem pokazać kto naprawdę potrafi pobic rekord skoczni.Moim zdaniem to jest ogromny sukces i przelamanie barier że po trzyletniej przerwie adam znowu zdobyl sie na chęc i osiąganie sukcesów w jego osobie

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).