Pożałowali pieniędzy na kandydaturę

 • 2007-05-27 13:08

Brakowi wyobraźni rosyjskich urzędników z Sankt Petersburga i Obwodu Leningradzkiego Rosjanie mogą zawdzięczać, że kandydatura Toksowa jako gospodarza Mistrzostw Świata 2013 nie została zgłoszona. Poszło m.in. o 250 tysięcy franków szwajcarskich, które trzeba było wpłacić przy zgłoszeniu.

W miejsowości Toksowo w obwodzie leningradzkim, koło Petersbuga, prowadzona jest potężna inwestycja - budowa kompleksu skoczni. Patronuje jej FIS.

Wbrew wczesniejszym zapowiedziom, kandydatura Toksowa nie będzie widniała na liście pretendentów do organizacji MŚ w 2013 roku. Potwierdził to prezydent rosyjskiej federacji narciarskiej - Władimir Sławski.

Sytuacja jest dość żenująca. Rosja, od czasów Związku Radzieckiego, zawsze była kojarzona z zimową potęgą, jest ojczyzną wielu wielkich mistrzów sportu, ale ani razu nie pretendowała do organizacji światowych zawodów rangi mistrzowskiej.

Do programu mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym wchodzą trzy dyscypliny: biegi, skoki i kombinacja norweska. Dwie z nich są rozgrywane na skoczniach. U nas, w Rosji nie było obiektów z certyfikatem FIS, ale sytuacja ulega zmianie. Budowane są skocznie pod Sankt Petersburgiem, a w przypadku otrzymania praw do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku przez Soczi, także tam powstanie kompleks skoczni narciarskich.

Na początku grudnia, na posiedzeniu Komitetu Olimpijskiego ds. dyscyplin zimowych, zdecydowano, że wysunięta zostanie kandydatura Toksowa do organizacji MŚ 2013.
Według moich informacji w tym wyścigu biorą udział: Falun, Lahti, Zakopane, Oberstdorf, Val Die Fiemme. Dlaczego nie zgłoszono Toksowa? Przyczyny to przede wszystkim bariera finansowa: 250 tysięcy franków szwajcarskich, które trzeba wyłożyć (bez możliwości zwrotu, w razie przegranej).

Według mnie należało wziąć udział w tym wyścigu, choćby tylko po to, aby zaakcentować taką możliwość, by organizację otrzymali Rosjanie.

Wtedy Toksowo byłoby najpoważniejszym kandydatem w 2015 roku. Nie wszystko da się zatem tak od razu zbilansować.

Praktyka pokazuje, że nikt za pierwszym razem nie otrzymuje praw organizacyjnych. Oslo, z całym swoim bogactwem doświadczeń i tradycji, dwa razy podchodziło do konkursu, aby w końcu być gospodarzem mistrzostw w 2011 roku. Zakopane czyniło to trzy razy i dziś myślę, że otrzyma prawo do organizacji mistrzostw swiata w 2013 roku.

A my musimy koniecznie zgłosić Toksowo na rok 2015, przeprowadzić testowe zawody, wczesniej przygotować całą dokumentację. Rosji nalezy się organizacja tych mistrzostw i wierzę z całego serca, że sie to nam uda!


Barbara Niewiadomska, źródło: sport.rbc.ru
oglądalność: (4541) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Włoszka :-) stały bywalec

  Hehe Zakopane góra! ;-) Ale Rosja...dlaczego nie? Niekoniecznie od razu , ale jeśli wybudują te piękne kompleksy skoczni narciarskich i skoki dalej będą się u nich rozwijały to przecież każdy by chciał mieć IO w swoim kraju :-) Ja do nich nic nie mam . A taka impreza sportowa na ogromną skalę na pewno spowodowałaby jeszcze większe zainteresowanie i poruszenie wokół skoków w Rosji :-)

 • vero92 weteran

  Ta ta od razy by już chcieli, inni od lat sie staraja i nic.

 • Lena początkujący

  Uuups faktycznie
  Nie przyszło mi do głowy, że określenie "Leningrad" jeszcze funkcjonuje w "demokratycznej Rosji"
  Jak przeczytalam Leningradzki, to mi się od razu przestawiło na istniejący Obwód Kaliningradzki.

 • anonim

  Obwód leningradzki, to okolice Petersburga :P
  Niedawno Petersburg komunisci nazywali Leningradem :P

 • Lena początkujący
  geografia

  "W miejsowości Toksowo w obwodzie leningradzkim, koło Petersbuga"
  To gdzie w końcu leży to Toksowo? Pod St. Petersburgiem, czy pod Kaliningradem?

  Ale egoistycznie powiem, że dobrze, że tak się stało. Bo pewnie mieliby spore szanse - chyba nigdy jeszcze nie organizowali MŚ, a skoki w Rosji się rozwijają, biegaczy też mają niezłych. Zakopane miałoby ciężko.

 • patrycja381 weteran

  to jest tak sao jak u nas z tymi mostrzostwami...my mamy jeden stadion z prawdziwego zdarzenia a reszta jest do przebudowy lub budowy...

 • Werkac93 początkujący

  oni wogóle mają skocznie jak nie to po co kandytują ?

 • patrycja381 weteran

  matko kochana oni nie dadza spokoju dopoki im te prawo nie zostanie dane...szkoda...

 • _Mithrandir bywalec

  I znowu poszło o kasę dla urzędasów... Dobre wartości i różne idee zawsze na tym tracą. Myślę, że Rosja nie poczułaby ubytku gotówki, gdyby te 250 tys. wpłacono na zgłoszenie... Wszystko się zmienia, powoli, ale pewnie i może w 2015 im się uda. Ale dzięki temu Zakopane straciło jednego rywala, a co za tym idzie - ma większe szanse.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).