Schoedler: "Nie lubię spekulować"

 • 2008-03-13 14:47

Bernhard Schödler jest jednym z kandydatów na nowego trenera reprezentacji Polski. Ma 36 lat. W kwietniu 2007 roku zakończył pracę z kadrą Szwajcarii. Było to w dwa miesiące po tym, jak Ammann zdobył złoty i srebrny medal mistrzostw świata w Sapporo. Przez ostatni rok był delgatem technicznym FIS. Niedawno przymierzany był również do reprezentacji Niemiec. Odrzucił tę ofertę.

O tym, że Hannu Lepistö został zwolniony, a PZN interesuje się jego osobą, dowiedział się od dziennikarzy. Był tym faktem zaskoczony. "Ten sezon był dla Polaków słaby, ale nie spodziewałem się, że działacze pożegnają się z Lepistö jeszcze przed ostatnimi zawodami Pucharu Świata w Planicy. To naprawdę dziwne rozstanie" - ocenił.

Schödler wypowiadał się na temat ewentualnej pracy w Polsce ostrożnie i ciepło, choć bez entuzjazmu. Twierdzi też, że nikt się w tej sprawie jeszcze z nim nie kontaktował. "Jestem brany pod uwagę? To dla mnie duży komplement. Na pewno zwrócono uwagę na moją pracę z Simonem Ammannem, ale sukces osiągnęliśmy wtedy dzięki pracy całego teamu. Mam na myśli również działaczy federacji, którzy wiele nam pomogli. W Zakopanem odbyłem dłuższą rozmowę z prezesem Apoloniuszem Tajnerem, ale dyskutowaliśmy o skokach, a nie na temat mojej pracy w Polsce. Jeśli dostanę propozycję, to ją rozważę. Nie lubię spekulować."

Praca w Polsce wiąże się z dużą presją. Hannu Lepistö kilkakrotnie wspominał, że gdy trenuje się Adama Małysza, ma się 40 mln. doradców a samo wyzwanie jest spore. Schödler nie widzi w tym problemu. "Praca z Adamem Małyszem to takie wyzwanie jak przykładowo z Michaelem Uhrmannem. W Niemczech, Finlandii czy Szwajcarii też oczekują sukcesów. Pracując z seniorami czy juniorami trener zawsze jest pod presją. Czasami większą, czasami mniejszą. Małysz to znakomity zawodnik, który stawia sobie kolejne wyzwanie, jakim jest dobry start w igrzyskach olimpijskich w Vancouver. Macie również wielu wszechstronnych młodych skoczków" - zakończył.

Bernhard "Berni" Schödler urodził w roku 1971 w St.Moritz. Do roku 1999 był trenerem kadry B oraz asystentem pierwszego trenera kadry narodowej Jochena Danneberga. Z powodu problemów w drużynie, tłumaczonych inną mentalnością, z których wynikały różne nieporozumienia i niedomówienia na linii trener - zawodnicy, Danneberg ustąpił w roku 2000. Jego miejsce zajął Schödler. Drużynę prowadził 7 lat. Ustąpił, gdyż jak twierdził - nie udało mu się zbudować równej drużyny, co było jego ambicją, gdy obejmował posadę. Jego największe sukcesy wiążą się z Simonem Ammannem. Trenowany przez Schödlera skoczek zdobył podwójne złoto olimpijskie w 2002 roku oraz złoty i srebrny medal na MŚ w 2007. W zeszłym sezonie zajął 3 miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. Rok wcześniej ten sam wyczyn udał się Andreasowi Küttelowi. Pod wodzą Schödlera zawodnicy ze Szwajcarii ośmiokrotnie wygrywali konkursy PŚ - Küttel pięciokrotnie a Ammann trzykrotnie.


Marcin Hetnał, źródło: Przegląd Sportowy/informacja własna
oglądalność: (5449) komentarze: (25)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  Berni super

  Berni bedzie najlepszym trenberem.Drazni mnie,gdy komentatorzy czytaja Zimon zamiast Simon przez S.Nie lubie rowniez,gdy pisza np Amman lub Amann zamiast Ammann.Nie kumam tego cos jest z nimi tutaj nie tak i z tymi komentatorami.Wczoraj Simu$$ sie wypowiadal,ze nie wie,czy Berni bedzie trenerem Polakow,bo on naprawde lubi Szwajcarię:P:D:)

 • Beti początkujący

  @vegx
  A to dobrze, że najważniejszy jest ciągle Małysz? Nie uważasz, że to nie on będzie stanowił o sile polskich skoków za parę lat? Chyba teraz najważniejsze jest, żeby inwestować w młodych, bo inaczej sukcesy skończą się tak szybko jak sie zaczęły... a że PZN tego nie widzi, to już nie moja wina.

 • anonim
  Kandydat

  Nie daj Boże aby nasi dobrze wypadli w Planicy. Już widze te peany prezesa "... pod wodzą trenera Kruczka od razu zaskoczyło w kadrze A ..." Cięzki to musi być gośc skoro Kutin otwarcie wytykał nielojalność.

 • anonim

  Nawet taka stronka nie potrafi napisać normalnie nazwiska. Amman zamiast Ammann.... Czy to aż tyle czasu zajmuje? Rany jak to drażni...

 • Schlieri-fanka doświadczony

  Weźcie go! W przyszłym sezonie jeżeli będzie z nami to będzie na co patrzeć :) Moje oczy będą wtedy zwrócone na wieżę trenerską :D Dżołk...

 • anonim
  Trener dla Polaków

  I trener...Schodler/Nikunen/ Horngacher/ Nikkola
  Asystent...Jan SZTURC
  Asystent ...jakis trener wybrany przez trenera głównego

  Pod żadnym pozorem do kadry A ani B nie powinien trafić KRUCZEK. Przez 4 lata udowodnił, że się NIE NADAJE na trenera kadr narodowych!

 • vegx redaktor

  @Beti
  A kto powiedział, że celem jest drużyna?
  Gdyby Małysz zdobył w tym sezonie z Hannu Kryształową Kulę, wygrał TCS i zdobył medal na MŚ w lotach, a żaden inny Polak nie zdobył choćby jednego punktu, to czy umowa z Lepistoe również nie została by przedłużona?
  Ba, czemu zakładać taka tragiczną sytuacje. Powiedzmy, że Małysz wygrywa PŚ, a Polacy kończą sezon z takim stanem punktów jak w chwili obecnej. Czy Hannu by był nadal trenerem?
  Nie ma wątpliwości, że tak i we wtorek w sluchawce by uslyszal, ze PZN jest zachwycony wynikami i chce przedluzyc umowe do 2010 roku.
  Nie oszukujmy się, to wyniki Małysza tu decydowały i decydowac będą.

 • anonim

  On narazie nic nie wie jak ma brzmieć jego kontrakt :)

  Jak zobaczy, że bedzie trenerem sterowanym przez PZN odechce mu sie pracy u nas,
  sa brani dwaj trenerzy zza granicy ale zwróćcie uwage, ze jest brany pod uwage także Kruczek,
  tylko Kruczek się zgodzi na cos takiego żaden inny trener nie.
  A ja sobie nie wyobrażam tego, ze trenerem kadry i Adama zostaje jego dawny kolega z kadry, bez porządnego wykształcenia w tym kierunku.

 • Beti początkujący

  "Ustąpił, gdyż jak twierdził - nie udało mu się zbudować równej drużyny, co było jego ambicją, gdy obejmował posadę"
  Właśnie tu jest pies pogrzebany... dobry trener, ale czy stworzy drużynę u nas? Obawiam się, że nie.
  Ale lepszy on niż Kruczek...przynajmniej może się pochwalić sukcesami, a nie jak Łukasz asystowaniem dwóm "wywalonym" trenerom (swoją drogą, czy to nie dziwne? ;P Może mamy przyczynę tego wszystkiego?).

 • anonim
  Kadra i trenerzy

  Obecnie należy zatrudnić takiego trenera który ustawi tak szkolenie i trenowanie aby wykorzystać potencjał młodych utalentowanych zawodników. Trenowanie i szkolenie musi być robione z szeroką grupą.

 • Ammannka początkujący

  Chętnie bym zobaczyła Berniego na miejscu trenera Polaków. Podobno pzn rozważa też zatrudnienie na to stanowisko... Kruczka....

  przepraszam, że się przyczepię- Ammann pisze się przez dwa "n" na końcu:)

 • ivonka początkujący
  -

  wydaje sie ok, tylko nie wiem czy mimo wszystko chciałby pracować w polsce po tym jak u nas traktuje sie tych trenerow i wymaga cudow przy mimo wszystko slabej bazie treningowej w porownaniu z innymi ...

 • anonim

  Warto by dodać, że w podobnym, a wręcz gorszym stylu Lepistoe rozstał się z Austriakami. Hannu został zwolniony w trakcie sezonu, odszedł przed ostatnimi zawodami PŚ w Oslo.
  A w naszym wypadku, Tajner po prostu powiedział Lepistoe, że po tym sezonie kończymy współpracę, na co Fin zareagował bardzo histerycznie, postanowił nie jechać do Planicy. To bardzo butne, aroganckie zachowanie. Zresztą, w dzisiejszym wywiadzie dla Super Expressu mówi: "w Polsce jest 40 milionów trenerów, oni oczekiwaliby tylko zwycięstw Adama". To pokazuje, że jest człowiekiem o bardzo wysokim mniemaniu, przygoda z 2004 roku niczego go nie nauczyła.

 • anonim
  asasa

  To, ze doprowadzil Ammana do olimpijskiego zlota, nie znaczy ze to fachowiec od olimpiad - dziwny tok myslenia PZN

  Precz z betonem!

  Tylko Horngacher, ale wtedy krewni i znajomi krolika beda musieli sie pozegnac ze startami....

 • Lord Halfmord początkujący

  Znowu Kurzajewski chciał żeby zwolnić trenera i się go Tajner posłuchał. Tajner mówił w TVP 1 że są trzy możliwości, pierwsza że zostanie Lepistoe a Kurzajewski mówił że tą pierwszą możliwość można wykreślić.

 • OBSERWERN stały bywalec
  vegx gg: 1714153, 13 marca 2008, 14:56

  W Pilce noznej jak leci pierwszy trener leca wszyscy.
  To jest sluszne bo pieewszy powinien sobie dobrac wspólpracownikow a nie mieć z góry narzuconych.
  Ja bym tak bynajmniej uczynił gdybym był trenrem kadry A.
  BEENAKER dobrał sobie po Jansie nowa ekipe.inaczej nie podpisalby kontraktu
  To jest logiczne. Odpowiadam za coś ale ze swoimi ludźmi i proszę mnie wtedy rozliczać..

 • anonim

  Kadrę A powinien dostać Schodler lub Nikunen, a kadrę B Horngacher :D

 • Lord Halfmord początkujący
  Wypadek przy pracy

  Zwolnili Lepistoe bo myśleli że ten poprzedni sezon (2006/2007) to był tylko wypadek przy pracy a w tym sezonie było już normalnie.
  Lepistoe nie dorasta do pięt Tajnerowi w końcu Tajner to prezes PZN a Lepistoe to tylko zwykły trener.

 • Lord Halfmord początkujący
  Lubię Schoedlera

  To dobrze że Berni Schoedler zostanie trenerem polskich skoczków bo oprócz niego mógłby polską kadrę poprowadzić tylko Stefan Horngacher z tych kandydatów na trenera polskiej reprezentacji. @Kent, masz rację z Małyszem, Stochem, Rutkowskim, Miętusem i Kotem, ale do Huli nie jestem przekonany bo ostatnio w konkursie PK (COC) zajął 31 miejsce.

 • vegx redaktor

  To jest w tym wszystkim dziwne, że zwalniają Lepistoe, bo nie ma wyników, a asystenta, który mu dwa lata pomagał (a także jego zwolnionemu poprzednikowi) chcą zrobić głównym trenerem. Jeśli są odpowedzialni, to wszyscy trzej trenerzy, i wszyscy trzej powinni iśc na dno.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).