Skocznia K66 w Bad Freienwalde otwarta!

  • 2008-08-25 22:20

W ubiegły weekend w miejscowości Bad Freienwalde, położonej w pobliżu Berlina, otwarto nową skocznię narciarską o punkcie K równym 66 m. Jest to już czwarta skocznia w tej miejscowości. Z tej okazji rozegrano międzynarodowe zawody w skokach, w których udział wzięli skoczkowie z niemal wszystkich naszych klubów.

Do Bad Freienwalde udali się reprezentanci: Wisły Ustronianki, Wisły Zakopane, Sokoła Szczyrk, Klimczoka Bystra, Startu Krokiew Zakopane, Śnieżki Karpacz, Olimpii Goleszów, Zakucia Zagórz, Sokoła Zagórz oraz UKS Zieloni Zielin, którzy na codzień trenują na tych właśnie obiektach. Oprócz Polaków oraz gospodarzy - Niemców, do Bad Freienwalde przyjechali Austriacy, Węgrzy i Bułgarzy.

W konkursie na najmniejszej skoczni - K10 wystartowało trzech chłopców z Klimczoka Bystra. Wśród nich najdalej skakał Kacper Konior (9,5 m i 6,5 m). Na drugim miejscu uplasował się Piotrek Kudzia, a na trzecim - Łukasz Mrowiec.

Na nieco większym obiekcie, K21, w grupie jedenastolatków drugie miejsce wywalczył Paweł Wąsek z Olimpii Goleszów (19 m i 19,5 m), natomiast wśród trzynastolatków zwyciężył Kuba Kanik z Klimczoka Bystra (18,5 m i 17,5 m) przed Maćkiem Blachnierkiem z UKS Zieloni Zielin (16,5 m i 16,5 m).

Polacy stanęli na najwyższych stopniach podium także na skoczni K42. W grupie jedenastolatków wygrał Dawid Jarząbek z Wisły Zakopane (40,5 m i 40 m). Wśród trzynastolatków pierwszy był Krzysio Leja ze Startu Krokiew Zakopane (41 m i 41 m), na drugiej pozycji znalazł się Michał Milczanowski z Zakucia Zagórz (39,5 m i 41,5 m), a na trzeciej - Krzysztof Dziadoń z Wisły Zakopane (40 m i 39,5 m). W grupie piętnastolatków zwyciężył Bartek Gąsienica Laskowy ze Startu Krokiew Zakopane (41,5 m i 42 m) przed Damianem Żyłą z Klimczoka Bystra (41,5 m i 41,5 m) i Pawłem Murzynem z Wisły Zakopane (40 m i 40 m).

Rywalizacja na nowootwartej skoczni K66 była bardzo ciekawa. Wśród 13-latków najlepszy był Polak Krzysztof Leja z klubu Start Krokiew Zakopane (63 m i 65 m). Trzecie miejsce wywalczył reprezentant bieszczadzkiego klubu z Zagórza (59 m i 63,5 m). Dobrze zaprezentowali się nasi zawodnicy w kategorii 15 - latków, całe podium było tym razem polskie. Zwyciężył Olek Zniszczoł (65,5 i 66 m) przed Krzysiem Biegunem (64 i 61,5 m). Trzecią lokatę wywalczył Szymon Szostok (60 i 62,5 m).

Na skoczni K66 pojawili się także starsi zawodnicy. Wśród 17 - latków triumfował Bułgar Władimir Zografski. Zwycięzca skakał najdalej: na 67 i 67,5 m. Drugą lokatę wywalczył Polak Tomek Byrt z Wisły Ustronianki (66 i 67,5 m), a trzeci był Dawid Kanik z Klimczoka Bystra, który dwukrotnie uzyskał odległość 64,5 m. Czwarte miejsce zajął Artur Kukuła, a piąty był Jędrzej Ścisłowicz.

Dwaj nasi najstarsi skoczkowie startowali w kategorii 18 lat i więcej. Tylko Marek Jurosz (Wisła Ustronianka - rocznik 1991) stanął na podium, zajmując drugą lokatę za skoki 58 i 59 m. W tej kategorii wiekowej wygrał Tobias Ostermann z Niemiec, a trzeci był dość zaawansowany wiekiem skoczek Laszlo Molnar z Węgier (rocznik 1970), którego rezultat to 61,5 m i 65 m. W tej kategorii wiekowej startował także Tomasz Karolak - roczni 90 z klubu Zieloni Zielin, ale tym razem bez sukcesu.

W konkursach kobiet Polki nie startowały.

Pełne wyniki



Barbara Niewiadomska, źródło: Informacja własna
oglądalność: (13662) komentarze: (21)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Emu doświadczony

    Andrzej, ja też się od dłuższego czasu interesuję skokami, uprawiam skoczniołazostwo w ogóle od sierpnia 2001, a intensywnie od 2003 r... ale ciekawi mnie, skąd masz tak dokładne dane.
    Co do skoczni K-10 i mniejszych...
    Po pierwsze zaczynanie skoków od K-25 czy K-35 (patrz Zako do 2004 r.) to paranoja. Oczywiście skoki wymagają pewnej odwagi, ale nie można oczekiwać bohaterstwa od małych dzieci. Dla nich przez dobrych parę lat sport ma być zabawą, a nie jakąś szkołą przetrwania.
    Po drugie choćby wydawało się, że jest inaczej, skoki amatorów istnieją. Są kluby, które zupełnie oficjalnie organizują kursy skoków, w bardziej prowincjonalnych klubach trenerzy często nie mają nic przeciw temu, żeby amator(ka) sobie przyszła/przyszedł na trening i spróbował(a) skakać. I proszę ani słowa o tym, kto "powinien" skakać, ja aż za dużo wiem o strachu i pragnieniu.

  • anonim
    @agresor

    Skocznie K-10 są dla malutkich dzieci w wieku 5-6 lat a Ty zaczynałes w duzo starszym wieku i z pewnością bardzo dobrze jeździłeś na nartach zanim zacząłes skakać.
    Te maluchy czasami narty zakładaja po raz pierwszy i kilka miesięcy tylko zjeźdżają spod progu.

  • anonim
    skocznie K-10

    Takie Skocznie są bezsensowne ja sam trenuje skoki narciarskie i wiem jak to jest. Jak zaczynałem karierę to nie szedłem na k-10
    tylko od razu na k-25

  • Anika profesor

    @Andrzej
    Ja sie nie obrażam, stwierdzam fakt
    @Emu
    Pan Łagosz obiecał mi, że postara się o fundusze na zbudowanie małej skoczni w Szczyrku. Mam nadzieje, że słowa dotrzyma.

  • Andrzej bywalec

    Interesuje się skokami narciarskimi od 2001r,więc mam jakieś już doświedzenie i pojęcie o skoczniach więc :),o co chodzi?

  • Emu doświadczony
    1169 skoczni

    Andrzej: skąd masz takie dane? I czy to są skocznie czynne, istniejące czy jakie? Mam ambicję zaliczyć 1000 skoczni (na razie doszłam do 200), więc bardzo mnie interesuje liczebność skoczni... zawsze pozostaję przekonana, że spokojnie jest na świecie ponad 1000 skoczni, ale jeszcze rzecz choćby w tym, by się do nich dostać (dobrać... ;))...
    Co do potrzeby budowy skoczni zgadzam się w całej rozciągłości, przy czym za największy problem polskich skoków uważam doskonałe lekceważenie potrzeby małych skoczni. Ot, pewien pan dyrektor potrafił w żywe oczy twierdzić, że "skoczni poniżej K-10 się w ogóle nie buduje"... Polecam choćby K-4 w Benneckenstein, prawdopodobnie najmniejszą skocznię igelitową na świecie; wg pomysłów tego pana ta skocznia nie istnieje...
    W Zaku z dzieci się robi kaskaderów, zanim pozwolić im względnie łagodnie zacząć skakanie... Latają z dziećmi pod pachą, bo trzeba je puszczać z połowy rozbiegu, ale nikt nie pomyśli, że może warto by CHOCIAŻ! dorobić belkę w połowie rozbiegu... Nie, "tak się robi", trzeba latać po rozbiegu, za to małych skoczni się nie buduje, bo to wstyd skakać z K-5.

  • Anika profesor

    @Andrzej
    Co mnie obchodzi cały świat, ja chcę, żeby w Polsce było dobrze. A Świat nam coraz bardziej ucieka, co zauważyli nasi olimpijczycy...

  • Andrzej bywalec

    @Anika:
    Na całym świecie jest skoczni aż 1169 :)

  • Anika profesor

    Ładny jest ten kompleks skoczni. Najmniejsza to K 10.
    A ile w Polsce jest skoczni o punkcie konstrukcyjnym K 10? (Wykorzystywanych przez trenujące dzieci, a nie tylko zbudowanych przez amatorów dla celów rekreacyjnych)
    W krajach mających większe sukcesy w skokach niż Polska jest całe mnóstwo maleńkich skoczeniek na całym terenie.
    W Polsce teoretycznie jest aż 77 skoczni! !
    Kto nie wierzy, niech sam zobaczy: http://www.skisprungschanzen.com/
    Lecz, niestety, to tylko teoretycznie. Większość tych skoczni już się do niczego nie nadaje. A były rozsiane po całym kraju, nawet w Puszczy Nadnoteckiej i na Mazurach.
    Działaczom, decydentom, czy w końcu nie wiem komu tam, wydaje się, że małe skocznie nie są potrzebne. A jest wręcz przeciwnie. Małych skoczni powinno być najwięcej - u podstawy szkoleniowej piramidy! I to nawet K 7, nie tylko K 10.
    Jeżeli chcemy mieć dobrych dorosłych skoczków i skoczkinie, to musi być dużo skaczących dzieci, a bez małych skoczni to raczej niemożliwe.
    Wszystkim działaczom radzę wreszcie się obudzić i zabrać do roboty! Bo wkrótce może sie okazać, że już żadnymi działaczami nie są, jeżeli p. minister sportu spełni swoją obietnicę i zrobi porządek w związkach sportowych.

  • egl doświadczony

    rekord należy do Zografskiego i wynosi 68,5m skoczył tyle i w sobotę i w niedzielę

  • anonim
    Skład czechów na Zakopane

    Martin Cikl, Roman Koudelka, Jan Matura, Borek Sedlák a Ondřej Vaculík.sklad

  • Andrzej bywalec

    Jakoś punkt kosntrukcyjny K66/HS66-mi się nie podoba,niemłogłoby byc K60/HS66? :)

  • anonim
    Rekord to 68,5 m!

    Rekord z pewnością należy do Vladimira ZOGRAFSKIEGO (rocznik 1993). To on skoczył najdalej w konkursie (67 m i 68,5 m)

  • Boy profesor

    Jaki jest rekord skoczni K66 po tych zawodach?

  • anonim
    Dawid Jarząbek a nie Mateusz

    ..."Polacy stanęli na najwyższych stopniach podium także na skoczni K42. W grupie jedenastolatków wygrał Mateusz Jarząbek z Wisły Zakopane (40,5 m i 40 m)."

    Czy to przypadkiem nie chodzi o 9-letniego Dawida Jarząbka (rocznik 1999)? Przeciez to on wygrał tę kategorię. Rzucił mi sie w oczy, bo taki maluch a wygrał ze starszymi i to jeszcze latał tak daleko.

    Jarząbek Mateusz ma chyba 15 lat i startował tylko na skoczni K-66

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl