Strona główna • Puchar Kontynentalny

LPK w Kranju: Triumf Klimowa, Kot piąty

Jewgienij Klimow został zwycięzcą sobotniego konkursu Letniego Pucharu Kontynentalnego w Kranju (HS109) i został samodzielnym liderem cyklu. Reprezentant Rosji zapewnił sobie wygraną najdłuższym lotem całego weekendu - w serii finałowej uzyskał 116 metrów. Tuż za nim uplasował się Timi Zajc, a podium uzupełnił Pius Paschke. Maciej Kot zajął piąte miejsce. Punktowało czterech Polaków.

Po pierwszej serii liderem zawodów był Timi Zajc. Słoweniec uzyskał 112,5 metra i pewnie prowadził z przewagą 7,1 punktu nad drugim Rosjaninem Jewgienijem Klimowem (112 m). Trzeci był kolejny z reprezentantów gospodarzy, Tilen Bartol (109 m). Tuż za nim plasowali się Naoki Nakamura (107,5 m), Pius Paschke (105,5 m) oraz Keiichi Sato (106,5 m).

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Maciej Kot. Skoczek z Zakopanego oddał skok na odległość 101,5 metra i zajmował siódmą lokatę, ex aequo z Cene Prevcem (107 m). Czołową dziesiątkę uzupełniali Ziga Jelar (106 m) oraz Anze Lanisek (103,5 m).

Awans do finału uzyskało jeszcze trzech Polaków. Na siedemnastej pozycji plasował się Andrzej Stękała (104 m). Dziewiętnasty był Aleksander Zniszczoł (100,5 m), a dwudziesty drugi - Klemens Murańka (104,5 m).

Już na pierwszej rundzie udział w zawodach zakończył Tomasz Pilch. Odległość 100,5 metra pozwoliła mu na zajęcie czterdziestej drugiej lokaty.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 5., 4. i 2. platformy.

Finałowa seria okazała się popisem w wykonaniu Jewgienija Klimowa. Ubiegłoroczny triumfator Letniego Grand Prix poszybował na 116 metr i zdołał odrobić straty punktowe do Timiego Zajca. Rosjanin zwyciężył w sobotnim konkursie z przewagą 0,4 punktu nad Słoweńcem (105,5 m). Trzecie miejsce zajął Pius Paschke (104,5 m) przed Naokim Nakamurą (103 m).

Maciej Kot w drugiej próbie wylądował na 106 metrze i awansował na piątą pozycję, wyprzedzając Keiichiego Sato (101,5 m). Na kolejnych miejscach sklasyfikowani zostali Peter Prevc (115 m), Clemens Leitner (107,5 m) i Shohei Tochimoto (108 m).

Na dziesiątej pozycji, ex aequo z Anze Laniskiem, zmagania zakończył Aleksander Zniszczoł (110,5 m). Czternaste miejsce zajął Klemens Murańka (106,5 m), a tuż za nim znalazł się Andrzej Stękała (105 m).

Początkowo trzecie miejsce w konkursie zajął Tilen Bartol (105,5 m). Słoweniec został jednak zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon i przesunięty na trzydziestą lokatę.

Serię finałową przeprowadzono z 3. i 2. belki startowej.

W klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego prowadzi Jewgienij Klimow (200 pkt.) przed Timim Zajcem (180 pkt.) i Piusem Paschke (120 pkt.). Czwarte miejsce zajmuje Maciej Kot (95 pkt.).

Teraz karuzela Letniego PK przenosi się do Kazachstanu. W przyszły weekend (13-14 lipca) rozegrane zostaną dwa konkursy na skoczni w Szczuczyńsku (HS140).