LPK w Kranju: Triumf Klimowa, Kot piąty

 • 2019-07-06 10:30

Jewgienij Klimow został zwycięzcą sobotniego konkursu Letniego Pucharu Kontynentalnego w Kranju (HS109) i został samodzielnym liderem cyklu. Reprezentant Rosji zapewnił sobie wygraną najdłuższym lotem całego weekendu - w serii finałowej uzyskał 116 metrów. Tuż za nim uplasował się Timi Zajc, a podium uzupełnił Pius Paschke. Maciej Kot zajął piąte miejsce. Punktowało czterech Polaków.

Timi ZajcTimi Zajc

Po pierwszej serii liderem zawodów był Timi Zajc. Słoweniec uzyskał 112,5 metra i pewnie prowadził z przewagą 7,1 punktu nad drugim Rosjaninem Jewgienijem Klimowem (112 m). Trzeci był kolejny z reprezentantów gospodarzy, Tilen Bartol (109 m). Tuż za nim plasowali się Naoki Nakamura (107,5 m), Pius Paschke (105,5 m) oraz Keiichi Sato (106,5 m).

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Maciej Kot. Skoczek z Zakopanego oddał skok na odległość 101,5 metra i zajmował siódmą lokatę, ex aequo z Cene Prevcem (107 m). Czołową dziesiątkę uzupełniali Ziga Jelar (106 m) oraz Anze Lanisek (103,5 m).

Awans do finału uzyskało jeszcze trzech Polaków. Na siedemnastej pozycji plasował się Andrzej Stękała (104 m). Dziewiętnasty był Aleksander Zniszczoł (100,5 m), a dwudziesty drugi - Klemens Murańka (104,5 m).

Już na pierwszej rundzie udział w zawodach zakończył Tomasz Pilch. Odległość 100,5 metra pozwoliła mu na zajęcie czterdziestej drugiej lokaty.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 5., 4. i 2. platformy.

Finałowa seria okazała się popisem w wykonaniu Jewgienija Klimowa. Ubiegłoroczny triumfator Letniego Grand Prix poszybował na 116 metr i zdołał odrobić straty punktowe do Timiego Zajca. Rosjanin zwyciężył w sobotnim konkursie z przewagą 0,4 punktu nad Słoweńcem (105,5 m). Trzecie miejsce zajął Pius Paschke (104,5 m) przed Naokim Nakamurą (103 m).

Maciej Kot w drugiej próbie wylądował na 106 metrze i awansował na piątą pozycję, wyprzedzając Keiichiego Sato (101,5 m). Na kolejnych miejscach sklasyfikowani zostali Peter Prevc (115 m), Clemens Leitner (107,5 m) i Shohei Tochimoto (108 m).

Na dziesiątej pozycji, ex aequo z Anze Laniskiem, zmagania zakończył Aleksander Zniszczoł (110,5 m). Czternaste miejsce zajął Klemens Murańka (106,5 m), a tuż za nim znalazł się Andrzej Stękała (105 m).

Początkowo trzecie miejsce w konkursie zajął Tilen Bartol (105,5 m). Słoweniec został jednak zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon i przesunięty na trzydziestą lokatę.

Serię finałową przeprowadzono z 3. i 2. belki startowej.

W klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego prowadzi Jewgienij Klimow (200 pkt.) przed Timim Zajcem (180 pkt.) i Piusem Paschke (120 pkt.). Czwarte miejsce zajmuje Maciej Kot (95 pkt.).

Teraz karuzela Letniego PK przenosi się do Kazachstanu. W przyszły weekend (13-14 lipca) rozegrane zostaną dwa konkursy na skoczni w Szczuczyńsku (HS140).

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Letniego Pucharu Kontynentalnego >>>
Zobacz aktualny ranking CRL >>>


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (11973) komentarze: (24)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor
  @dervish

  Faktycznie, zapomniałem o chorobie Murańki sprzed roku. Przyznaję Ci rację.

 • dervish profesor
  @Bernat__Sola

  Nie da się porównać sytuacji Klimka z ubiegłego roku z obecną. Poprzedni sezon miał z góry skazany na straty bo za sprawa kontuzji/choroby nie przepracował letniego sezonu przygotowawczego. Można powiedzieć, ze zimą startował wyłącznie na dobrych chęciach.

 • Agent99 stały bywalec

  Kotek na swoim ulubionym miejscu. Zadowala mnie fakt, że Maciek wraz ze sztabem, chyba znaleźli sposób na eliminację tego ogromnego błędu związanego z lotem. Klimek widać, że wziął się za siebie i zaczyna coś pokazywać na skoczni. Maciusiakowi można ufać, żadnego kłamstwa nie powie. Olek mógł się spisać lepiej, bo w stosunku do niego miałem większe oczekiwania, jednak nie ma co dramatyzować, bo to początek lata, a wiadomo co jest priorytetem. Lokaty Andrzeja, czyli 2 solidne zdobycze punktowe za miejsca w II dziesiątce należy zapisać po stronie plusów. Tomek nadal niestabilny, chociaż o niego to jestem jakoś dziwnie spokojny. Kytosaho powoli zaczyna wykonywać krok naprzód, jeśli chodzi o jego występy. Żenia, jak i Zajc nadal mocni. Pero nadal ma gigantyczne rezerwy. Maciusiak wykonuje ze swoją grupą bardzo solidną pracę i oby tak dalej.

 • Bernat__Sola profesor
  @dervish

  Klimek to przez całą zimę miał walczyć o top50 CRL i tej top50 nie wywalczył ;) A Kot faktycznie biorąc pod uwagę 2. period ma ciężką sytuację, w końcu nie ma już zawodów w Rasnovie, gdzie zdobył dużo punktów. Chyba będzie musiał polecieć do Hakuby.

 • dervish profesor
  @dervish

  z rozpędu źle napisałem o tym odejmowaniu punktów. Punkty są odejmowane na początku periodu. LGP jeszcze nie wystartowało wiec na razie obowiązuje ranking ustalony na koniec zimy.
  Aktualizacja rankingu WRL i odjęcie punktów z pierwszego periodu zeszłorocznego lata nastąpi w dniu w którym zostanie rozegrany 1 konkurs LGP. Wówczas Maciejowi odejmą 46 pkt, kolejne 71 pkt straci na początku drugiego letniego periodu.:)

 • dervish profesor
  @Bernat__Sola

  Maciek Kot w WRL ma aktualnie 138 pkt co daje mu 38 miejsce. Zajmujący 55 miejsce ma 69 pkt ale to dosyć złudne. Żeby znaleźć się w top 55 po 2 periodzie lata trzeba będzie mieć znacznie więcej punktów. Nie wiadomo czy nawet 100 pkt wystarczy.
  Dzieję się tak za sprawą słabo obsadzonych konkursów azjatyckich w których spore punkty nabijają słabsi skoczkowie którzy po słabej zimie rozpoczynają lato na pozycjach poza top 55. Ci skoczkowie korzystają z tego, że czołówka wykorzystuje letnie periody do treningów i nie koncentruje się na punktowaniu.

  Maciej po pierwszym periodzie lata będzie miał odjęte 42 pkt, ale juz po drugim kiedy będzie obliczana kwota na początek zimy odejmie mu się kolejne 71 pkt. Stad prosty wniosek, że aby utrzymać pozycje w top 55 latem będzie musiał zdobyć mniej więcej tyle ile mu się odpisze czyli w sumie ok 110-115 pkt. Nie wiadomo czy nasza kadra wystąpi we wszystkich LGP. Raczej niektóre odpuści. Nie łudźmy się, że obecna forma pozwoli mu aby od razu po powrocie do pierwszej ligi zajmował miejsca w top 10 czy w top 15. Raczej należy się spodziewać, że zacznie od miejsc w 3 dziesiątce gdzie zdobywa się pojedyncze punkty a nie po 20 i wiecej. Wszyscy oczekujemy, że w miarę zbliżania się zimy forma będzie rosła. Oby zdążył.
  Tak więc Maciek ma niewielki margines na popełnianie błędów, a to że latem będzie musiał powalczyć o wyniki nie stwarza mu zbyt komfortowej sytuacji w przygotowaniach do zimy bo część uwagi będzie musiał poświęcić na utrzymanie się w top 55 WRL. A dodatkowo w odróżnieniu od czołowych skoczków kadry A ciągle musi pracować nad eliminowaniem błędów i poprawą techniki.

  Co do Klimka to jestem dobrej myśli, niewiele mu brakuje, prawdopodobnie całe lato (za wyjątkiem LGP rozgrywanego w Polsce i być może któregoś wyjazdu odpuszczonego przez kadrę A) spędzi na arenach PK więc bez problemu nazbiera wystarczająco dużo punktów by bezpiecznie ulokować się w top 50.

 • Bernat__Sola profesor

  Wszyscy wczorajsi podiumowicze dziś znów znaleźli się w czołowej trójce. Jewgienij i Timi wciąż tak dobrzy jak zimą. Klimow z dubletem jak w ubiegłym roku Peier. Pius naprawdę nieźle po słabych skokach w marcu. Dzisiaj pokazali się też Nakamura i Tochimoto, może być ciekawa rywalizacja z Keiichim o miejsce w składzie Japonii na PŚ. Pero odpala w drugich seriach, w pierwszych na razie mu się nie udaje, ale przecież tak samo ma Forfang. Austriacy dziś już odrobinę lepiej, Leitner naprawdę dobrze, a i Haagen punkty zdobył. Wohlgenannt, Hofer i Schwann na ten moment niech jadą na FIS Cupy. Stursa dziś już bliżej "30". Polacy na razie potrafią oddać jeden dobry skok dziennie, nie jest tak źle. Kot i Zniszczoł w 10. Nazarowowi nie udało się zapunktować w tym drugim konkursie niestety. Szkoda DSQ Bartola, może powróci w tym roku do formy z sezonu 17/18. Słabiej dziś wczorajsze rewelacje Peter i Justin, Lanisek już nie tak źle.

 • Matthias88 bywalec

  Troszkę Kot traci do Klimova i Zajca. Wiadomo, to LGP, nie Puchar Świata. Ale można już powoli porównywać poziom sportowy. Zwłaszcza, że Rosjanin i Słoweniec są ostatno dość dobrymi skoczkami.

 • Bernat__Sola profesor
  @dervish

  Murańka może powalczyć, ale Pilch musiałby odnaleźć straconą formę, a o to będzie pewnie bardzo ciężko.

 • Bernat__Sola profesor
  @dervish

  Nie wiem, czy tak mocno. W WRL jest w tej chwili na 38. pozycji, wypada mu nawet nie tak wiele, 42 punkty. Jeśli znowu nie pojedziemy do Courchevel, to będzie musiał te 42 punkty zdobyć w ciągu 3 konkursów, czyli po 14 punktów na konkurs. 14 punktów dostaje się za 17. pozycję. Czyli wystarczy, żeby był 3 razy na 17. Łatwo nie będzie, ale jakby utrzymał taką formę, może mu się udać.

 • Tomek88 stały bywalec
  Podsumowanie weekendu w Kranju

  Pierwsze 2 konkursy Letniego Pucharu Kontynentalnego za nami.Najlepszym zawodnikiem weekendu został Evgenii Klimov ale Timi Zajc też w obydwu konkursach pokazał się z bardzo dobrej strony.Dobrze podczas konkursów skakali Pius Paschke czy Peter Prevc.Przebłyski mieli Naoki Nakamura czy Moritz Baer.

  Jeśli chodzi o Polaków to ich występ w Kranju należy ocenić pozytywnie.Najbardziej zadowolony może być Maciej Kot który w obydwu konkursach plasowal się blisko podium.Nieźle skakali Zniszczoł i Stękała.Klemens Murańka dzisiaj też pokazał dobre skoki.Najsłabiej wypadł Tomasz Pilch ale nie ma co się martwić bo to początek sezonu letniego i Tomek z czasem może być lepszy.

  Teraz czas na zawody w Szczuczyńsku ciekawe jak będzie wyglądała obsada tych zawodów i czy Kazachowie wystawić jakiś nowych, nieznanych zawodników.

 • atalanta początkujący

  Niech jeszcze nasi nauczą się skakać w pierwszej serii tak dobrze jak w drugiej, wtedy będzie super.

 • tjzE doświadczony

  Domen dosyć słabo.

 • ZXCVBNM_9999 weteran
  @SpecOdSkokow

  Jeszcze za wcześnie na wnioski, ale podświadomie czuję, że będziemy mieli pociechę z Doleżala :)
  Fajne skoki Zniszczoła i Kota w drugiej, Stękała i Murańka przyzwoice, Pilch słabo, ale do zimy się wyrobi.
  Ciekawe jak skończy się współpraca Doleżal&Maciusiak. W miarę ok jak na początek lata, dziś już stabilniej technicznie. Ważne aby się rozkręcić później. I dobrze przepracować lato.

 • dervish profesor
  @dervish

  Wymieniłem Stekałę ale muszę się poprawić bo akurat on nie musi się martwic o swoja miejscówkę w top 50 CRL. O swoje miejsca w tym rankingu powinni powalczyć tacy zawodnicy jak Murańka i Pilch bo jak wcześniej zauważył @Pavel niedługo z top 50 wypadnie Kantyka i tym samym bilans miejsc startowych w PK wyjdzie na zero (Kot +1, Kantyka -1)

 • SpecOdSkokow doświadczony

  Czyli nie taki zły ten Doleżal, jakim go malowano. Zrobił korekty w locie Maćka w niecałe 4 miesiące, a Horngacher nie potrafił tego wyeliminować w prawie 2 lata. Mam nadzieję, że to nie pierwszy i nie ostatni pozytywny prognostyk. Jedynie co możemy zrobić to trzymać kciuki i zaufać trenerowi, a wyniki zimą, wszystko zweryfikują.

 • dervish profesor

  No to niniejszym Maciej Kot raczej (wątpliwość odpukuje w niemalowane drzewo) zakończył tzw. strategiczne i obowiązkowe występy w PK w tym sezonie. Miejscówka w top 50 CRL zaklepana do końca sezonu zimowego. O resztę niech się martwią etatowi kontynentalowcy tacy jak Murańka czy Stękała.
  Maciek jak wróci do PK to raczej w celach reprezentacyjnych czyli na zawody rozgrywane w Polsce (o ile starty nie beda kolidowały z występami w LGP i z planami treningowymi).
  Teraz przed Mackiem kolejne zadanie czyli utrzymanie miejsca w top 55 WRL które jest mocno zagrożone.

 • EmiI profesor

  Kolejny rok z rzędu belki bazowe coraz niższe, a noty coraz wyższy. Poziom skoków rośnie w dużym tempie i Kranj dołącza do skoczni gdzie dorobienie belek jest obowiązkiem.

 • szulcu9631 bywalec
  @kewa

  "niejapgorsze" xD Domyślam się że chodziło ci o słowo "nienajgorsze". Poza tym, nie ma czegoś takiego jak Letnie Prix Grand (w skrócie LPG). Przekręciłaś/eś kolejność ostatnich dwóch liter.

 • Szymon_ski_jump_444 bywalec
  Statystyki

  Najdłuższy skok: Evgeniy Klimov (RUS) - 116,0m
  Najkrótszy skok: Sandro Hauswirth (SUI) - 88,5m
  Średnia odległość I serii: 103,1m
  Średnia odległość II serii: 104,4m
  Średnia prędkość I serii: 80,9 km/h
  Średnia prędkość II serii: 80,9 km/h

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).