Puchar Świata 2019/2020 zakończony! MŚ w lotach w Planicy przełożone na następny sezon

To już koniec 41. sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Około 14:30 dyrektor cyklu, Walter Hofer oficjalnie ogłosił, iż zawody w Trondheim i Vikersund zostały odwołane. Sezon zakończyły również panie, które nie wezmą udziału w turnieju Blue Bird.

Decyzja ma związek z orędziem premier Norwegii Erną Solberg, która zapowiedziała zakaz rozgrywania wydarzeń sportowych na terenie kraju na 14 dni, począwszy od dziś od godziny 18:00. Wszystko za sprawą postępującego rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie Norwegii.

Ta informacja oznacza, iż czwarta edycja turnieju Raw Air nie zostanie dokończona. Zarówno czwartkowe konkursy mężczyzn i kobiet w Trondheim, jak i weekendowe loty narciarskie w Vikersund zostały odwołane. Panie nie wystąpią także w rosyjskim turnieju Blue Bird.

Dodatkowo podjęto oficjalną decyzję o odwołaniu mistrzostw świata w lotach narciarskich w Planicy. Czempionat został przeniesiony na sezon 2020/2021.

Odwołanie zawodów w Norwegii oznacza, iż klasyfikacje Raw Air po środowym prologu w Trondheim są oficjalnie uznane za ostateczne. Triumfatorem klasyfikacji mężczyzn został Kamil Stoch (1161,9 pkt.), dla którego to drugie zwycięstwo w tej imprezie. Drugi w turnieju był ostatecznie Japończyk Ryoyu Kobayashi (1154,5 pkt.), a trzeci - Norweg Marius Lindvik (1154,3 pkt.).

U pań zwyciężczynią okazała się, podobnie jak przed rokiem, Maren Lundby (944,5 pkt.). Norweżka wyprzedziła swoją rodaczkę, Silje Opseth (900,1 pkt.) oraz Austriaczkę Evę Pinkelnig (830,4 pkt.).

Tym samym również dobiegła końca 41. edycja Pucharu Świata w skokach narciarskich mężczyzn. Po raz drugi w karierze Kryształową Kulę zdobył Austriak Stefan Kraft (1659 pkt.). Drugie miejsce zajął Niemiec Karl Geiger (1519 pkt.), a trzecie - Japończyk Ryoyu Kobayashi (1178 pkt.). Na czwartej pozycji sezon zakończył Dawid Kubacki (1169 pkt.), a na piątej - Kamil Stoch (1031 pkt.).

W Pucharze Świata w lotach narciarskich również triumf odniósł Stefan Kraft, który w dwóch konkursach w Bad Mitterndorf uzbierał 160 punktów. Drugie miejsce zajął Słoweniec Timi Zajc (140 pkt.), natomiast trzecie - Piotr Żyła (129 pkt.). Szósty był Kamil Stoch (86 pkt.).

Puchar Narodów wygrali Niemcy, którzy zgromadzili 5194 punktów. Drugie miejsce przypadło Austriakom (5041 pkt.), a trzecie Norwegom (4622 pkt.). Polacy zakończyli sezon na czwartej pozycji z wynikiem 4272 pkt.

U pań trzecią Kryształową Kulę z rzędu wywalczyła Maren Lundby. Norweżka triumfowała w Pucharze Świata z dorobkiem 1220 punktów. Drugie miejsce zajęła Austriaczka Chiara Hoelzl (1155 pkt.), a trzecie - jej rodaczka, Eva Pinkelnig (1029 pkt.). Kinga Rajda (93 pkt.) zakończyła sezon na dwudziestej ósmej pozycji.

W Pucharze Narodów pań triumfowały Austriaczki (4457 pkt.) przed Norweżkami (2537 pkt.) oraz Japonkami (2086 pkt.). Polki z rezultatem 143 punktów zajęły dziewiąte miejsce.