LPK w Lake Placid: Triumf Hayboecka, Pilch i Zniszczoł na podium!

Michael Hayboeck został zwycięzcą piątkowego konkursu Letniego Pucharu Kontynentalnego na normalnej skoczni w Lake Placid (HS100). Reprezentant Austrii oddał skoki na odległość 87,5 m oraz 99,5 m. Drugie miejsce zajął Tomasz Pilch, trzeci był Aleksander Zniszczoł, a czwarty Jan Habdas.

Pierwsza seria konkursowa na MacKenzie Intervale Ski Jump została zdominowana przez reprezentantów Polski. Biało-Czerwoni zajęli trzy czołowe lokaty. Liderem na półmetku był Tomasz Pilch (94 m), który wyprzedzał o 2,2 punktu Jana Habdasa (94,5 m) oraz o 2,6 pkt. Macieja Kota (95 m). Czwarty był Maksim Bartolj (93,5 m), a piąty Michael Hayboeck (87,5 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowany został Aleksander Zniszczoł (90 m), zaś dziewiąty był Andrzej Stękała (86,5 m). Polaków rozdzielali Zak Mogel (88 m) i Marco Woergoetter (87,5 m). Czołową dziesiątkę zamykali ex aequo Kristoffer Eriksen Sundal (86,5 m) oraz Anders Haare (87,5 m).

Marcin Wróbel wylądował na 85 metrze i na półmetku zajmował dwudziestą piątą lokatę.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 16. belki startowej. Zdyskwalifikowani zostali Patrik Vitez i Benjamin Oestvold, a na starcie zabrakło Francisco Moertha i lidera LPK, Sondre Ringena. Z uwagi, iż sklasyfikowano tylko 28 skoczków, wspomniana czwórka została dopuszczona do startu w finale.

W finale czołówce odleciał Michael Hayboeck. Reprezentant Austrii uzyskał 99,5 metra i awansował z piątej pozycji na najwyższy stopień podium. Lider na półmetku, Tomasz Pilch (93 m) ostatecznie był drugi, ze stratą 7,7 punktu do zwycięzcy. Na trzecią pozycję wskoczył Aleksander Zniszczoł (96,5 m), a czwarty był Jan Habdas (91,5 m).

Autor najdłuższego skoku konkursu, Kristoffer Eriksen Sundal (101 m) zajął piąte miejsce, przed Andersem Haare (99 m), Zakiem Mogelem (93,5 m) i Maksimem Bartoljem (93 m). Spadek na dziewiątą pozycję zanotował Maciej Kot (87 m), dziesiąty był Marco Woergoetter (89 m), natomiast jedenasty Andrzej Stękała (91,5 m).

Marcin Wróbel w drugiej serii powtórzył odległość 85 metrów i zakończył udział w piątkowym konkursie na dwudziestym szóstym miejscu.

Rundę finałową przeprowadzono z 17. i 16. platformy. Ponownie na starcie zabrakło Francisco Moertha i Sondre Ringena, zaś z oddania drugiej próby po dyskwalifikacji zrezygnował Benjamin Oestvold.

Dzięki dzisiejszej wygranej, Michael Hayboeck (460 pkt.) został nowym liderem Letniego Pucharu Kontynentalnego. Austriak wyprzedza Norwegów - Sondre Ringena (414 pkt.) oraz Andersa Fannemela (322 pkt.). Piąte miejsce zajmuje Aleksander Zniszczoł (276 pkt.).

Dzięki postawie Michaela Hayboecka (460 pkt.) w 2. periodzie sezonu, Austriacy mają już zagwarantowane dodatkowe miejsce startowe na zawody Pucharu Świata w Wiśle, Ruce, Titisee-Neustadt i Engelbergu. Bliscy podobnego wyczynu są Polacy i Norwegowie za sprawą Aleksandra Zniszczoła (276 pkt.) i Andersa Fannemela (236 pkt.).

Teraz rywalizacja w Lake Placid przeniesie się na dużą skocznię HS128. Początek drugiego konkursu Letniego Pucharu Kontynentalnego w nocy z soboty na niedzielę o 0:30 czasu polskiego. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.