Polska Adam RUDA - sylwetka

Adam RUDA
Data urodzenia: 1995-11-18
Miejsce zam.: Sanok
Wzrost: -
Waga: -
Miejsce ur.: Dydnia
Stan cywilny: kawaler
Dzieci: -
Social media: -
Rekord życiowy:
Klub: ZTS Zakucie Zagórz
Debiut w zawodach FIS: 2012
Debiut w PŚ:
Pierwsze punkty w PŚ:
Adam Ruda swój pierwszy skok oddał w listopadzie 2006 roku. Rok później zadebiutował w cyklu Lotos Cup – w 2009 roku wywalczył swoje pierwsze punkty. Rok 2010 przyniósł mu 17. miejsce podczas konkursu o Wielki Puchar Crunchips w kategorii Junior C.

Sezon 2011/2012 był dla niego sezonem debiutów, zaczął również coraz częściej i regularniej pojawiać się w konkursach międzynarodowych. Pod koniec 2011 roku po raz pierwszy wziął udział w Mistrzostwach Polski, zajmując 26. miejsce. Swój kolejny debiut odbył w styczniu, na zawodach FIS CUP, gdzie wywalczył 29. i 24. lokatę. W tym sezonie zaliczył również swój pierwszy start w konkursach z cyklu Pucharu Kontynentalnego w Wiśle (55. i 61. wynik). Podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Szczyrku zajął 4. miejsce, tracąc do podium zaledwie pół punktu. W klasyfikacji końcowej Lotos Cup w Szczyrku uplasował się na dobrej 6. pozycji.

Kolejny sezon 2012/2013 był kolejnym bardzo intensywnym okresem dla Adama. Brał udział w takich konkursach jak Letnie Mistrzostwa Polski w Wiśle, gdzie zajął 48, miejsce, W Pucharze Solidarności (26. lokata) oraz w Pucharze Prezesa TZN klasyfikując się na 11. pozycji. Podczas zawodów Pucharu Wisły w kategorii Junior C, zdobył 2. miejsce ustępując tylko Czechowi - Filipowi Sakali. W Szczyrku podczas konkursu rozpoczynającego cykl Lotos Cup, zdobył swoje pierwsze podium, plasując się na 2. lokacie. W styczniu, w Râșnovie zajął miejsce w pierwszej dziesiątce zawodów FIS CUP, osiągając 8. wynik. W drugim konkursie w rumuńskiej miejscowości, zajął 11. miejsce. Podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Szczyrku, dwa razy wywalczył brązowy krążek, a podczas konkursów drużynowych uplasował się na 5. pozycji. O jedną lokatę do przodu, w porównaniu z przednim sezonem, Adam przesunął się w końcowej klasyfikacji Lotos Cup – zajmując 5. miejsce.

Sezon 2013/2014 był czasem przełomowym. Adam został powołany do juniorskiej reprezentacji Polski w skokach narciarskich. W tym okresie, zajmując 19. miejsce, zdobył swoje pierwsze punkty w Pucharze Kontynentalnym. W sierpniu podczas zawodów FIS CUP w Zakopanem, uplasował się na 2. pozycji, lepszy był tylko 6 lat starszy Słowak - Tomáš Zmoray. Drugiego dnia odniósł swój pierwszy triumf, przy okazji wyrównując letni rekord skoczni – 139,5 m. Dzięki temu zwycięstwu, objął pozycję lidera klasyfikacji generalnej FC.

W styczniu 2014 znalazł się w rezerwowym składzie na konkursy PK w Sapporo. Wywalczył wtedy 26. miejsce, punktując pierwszy i zarazem ostatni raz w tym sezonie. W lutym, podczas konkursów LC w Szczyrku, pierwszego dnia uplasował się na 8. miejscu, a już dzień później stanął na drugim stopniu podium. Podczas ostatniego konkursu LC na Wielkiej Krokwi osiągnął 2. wynik. W klasyfikacji generalnej, w kategorii Junior A zajął 7. lokatę. Natomiast w końcowej klasyfikacji FIS CUP, Ruda uplasował się na 4. pozycji, tracąc 57 punktów do zwycięzcy - Marco Grigoliego.


Ciekawostki:
Adam Ruda jest pierwszym skoczkiem z Podkarpacia, który znalazł się kadrach Polskiego Związku Narciarskiego.

Rezultaty


Aleksandra Zadrożna, ostatnia aktualizacja: 2019-04-01