Turcja Samet KARTA - sylwetka

Samet KARTA
Data urodzenia: 1993-09-09
Miejsce zam.: Erzurum
Wzrost: -
Waga: -
Miejsce ur.: Erzurum
Stan cywilny: b.d.
Dzieci: b.d.
Social media: -
Rekord życiowy: b.d.
Klub: brak
Debiut w zawodach FIS: 2009
Debiut w PŚ: nie startował
Pierwsze punkty w PŚ: nie punktował

Karta jest jednym z pierwszych zawodników projektu budowy tureckich skoków narciarskich. Na arenie międzynarodowej zadebiutował latem 2009 roku i już miesiąc po debiucie zdobył pierwsze w karierze punkty FIS Cupu, co jednak nie należało do najtrudniejszych zadań, bowiem w zawodach w Falun sklasyfikowano... 30 skoczków.

W grudniu 2010 roku odniósł makabrycznie wyglądający upadek na jedynym rodzimym kompleksie skoczni w Erzurum podczas treningów przed Pucharem Kontynentalnym, po którym wydawało się, iż na dobre zakończy swoją przygodę ze skokami narciarskimi.

Latem 2013 roku zanotował jednak sensacyjny powrót na światowe skocznie i wkrótce potem zaczął osiągać zaskakująco dobre wyniki w cyklu FIS Cup dwukrotnie kończąc pojedyncze konkursy w czołowej dziesiątce. W sumie dzięki punktom zdobytym tylko tego lata (zimą sezonu 2013/2014 startował wyłącznie w Pucharze Kontynentalnym) skończył sezon na 30. pozycji w klasyfikacji generalnej FIS Cupu.

We wrześniu 2013 roku Karta był bardzo blisko zdobycia historycznych dla Turcji punktów w Pucharze Kontynentalnym, jednak po uzyskaniu 21 września wyniku, który pozwoliłby mu osiągnąć ten sukces został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon. Z kolei dzień później zajął 32. pozycję, która pozostaje wynikiem, w którym Turkowi było najbliżej do tego osiągnięcia.

W sezonie 2014/2015 ponownie zaprezentował się z bardzo dobrej strony w cyklu FIS Cup, trzykrotnie zajmując miejsca w czołowej dziesiątce pojedynczych konkursów. W ostatnim z tych przypadków, w amerykańskim Brattleboro, osiągnął zdecydowanie największy sukces w dotychczasowej historii nie tylko tureckich skoków narciarskich, ale w ogóle całego tamtejszego narciarstwa klasycznego, stając się pierwszym zawodnikiem z tego kraju, który zwyciężył w oficjalnych zawodach pucharowych rozgrywanych pod egidą FIS-u.

Rezultaty


Paweł Borkowski, ostatnia aktualizacja: 2019-04-01