Norwegia Tommy INGEBRIGTSEN - sylwetka

Tommy INGEBRIGTSEN
Data urodzenia: 1977-08-08
Miejsce zam.: Trondheim
Wzrost: 179 cm
Waga: 56 kg
Miejsce ur.: Trondheim
Stan cywilny: Kawaler
Dzieci: Nie ma
Social media: -
Rekord życiowy:
Klub: Byaasen IL
Debiut w zawodach FIS: -
Debiut w PŚ: 1993 Planica
Pierwsze punkty w PŚ: 1993 Courchevel
Tommy Ingebrigtsen od ponad 10. lat znajduje się w światowej czołówce. Należy do tej grupy norweskich zawodników, którzy odnieśli sukcesy na arenie międzynarodowej jeszcze przed sezonem 2002/2003. Jest jednak przykładem skoczka, któremu szybki sukces zaszkodził w karierze sportowej. W 1995 zdobył tytuł Mistrza Świata w kategorii juniorów i seniorów w Thunder Bay. Był to dość nieoczekiwany i niesamowity wyczyn, długo komentowany w sportowym świecie. A potem? Długo nic, pasmo klęsk. Ostatnie sezony wskazują natomiast na przełamanie tego impasu przez Norwega. Wymienić tu należy dwa medale Mistrzostw Świata w Val di Fiemme oraz drużynowe złoto w lotach w Planicy.
W skokach narciarskich zadebiutował w 1981, a w reprezentacji pojawił się po raz pierwszy w 1994. W pierwszych zawodach wziął udział, gdy miał 6. lat. Na skocznię zabrał go ojciec, Dag, muzyk rockowy, na której sam jako młody chłopak przeżył niezapomniane chwile, chociaż doszedł jedynie do 37 m. Ojciec Tommiego poświęcił narty na rzecz muzyki. Natomiast Tommy jako trzynastolatek na dobre związał się ze skokami i zaczął trenować w klubie Tronderhopp.
Ingebrigtsen słynie z zamiłowania do skakania na skoczniach dużych, w szczególności na mamutach. Kiedyś stwierdził - Kocham "Velikankę". "Velikanka" to moja dziewczyna. W 1999 ustanowił rekord świata w Planicy ( 219,5 m), który jednak rok póżniej został pobity przez Andreasa Goldbergera ( 225 m).Na tej samej skoczni w marcu 2005 Tommy pofrunął na 236 m.
Norweg nigdy nie wygrał konkursu Pucharu Świata. W sezonie 2001/2002 spisywał się kiepsko, przez co spadł do reprezentacji B Norwegii. Odrodzenie nastąpiło w następnym sezonie, już za kadencji Miki Kojonkoskiego. Jego ówczesną formę potwierdziło zdobycie tytułu podwójnego Mistrza Norwegii w 2003. Wtedy też odzyskał miejsce w kadrze narodowej.
Skoki narciarskie nie stanowią całości życia Tommiego. Wypełniają jedynie jego część. Norweg interesuje się muzyką ( gra w zespole Arabs In Aspic ), lubi grać w golfa, kręgle i bilard oraz chodzić na polowania. Maniakalnie wręcz oddaje się swojemu największemu hobby, czyli łowieniu ryb.
Po sezonie 2006/2007 zdecydował się zakończyć karierę sportową.

CIEKAWOSTKI:
Najdłuższy skok 236 metrów uzyskane w Planicy (20.03.2005)

Rezultaty


, ostatnia aktualizacja: 2019-04-01