Nowa strategia walki o polsko-słowackie igrzyska w 2018 roku

 • 2009-08-06 13:45

Jakiś czas temu odżyła idea przeprowadzenia w stolicy polskich Tatr zimowej olimpiady. O organizację igrzysk w 2018 roku miałaby się ubiegać połączona kandydatura Zakopanego i słowackiego Popradu.

Tadeusz Skorupa, podhalański senator PiS, jeden z inicjatorów projektu uważa, że szanse naszej kandydatury mogłyby wzrosnąć gdyby poparli ją Amerykanie. Z kolei aby uzyskać przychylność amerykańskich członków MKOL-u powinniśmy promować kandydaturę Chicago do organizacji letniej olimpiady w 2016 roku.

W oświadczeniu skierowanym do Ministra Sportu Mirosława Drzewieckiego Skorupa napisał: „Nasi przedstawiciele w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim powinni poprzeć kandydaturę Chicago, a Polska, polski rząd i prezydent Polski, pan profesor Lech Kaczyński, powinni nawet promować tę kandydaturę, bo poniekąd będzie to również trochę polska olimpiada. Przy odpowiednim wsparciu dyplomatycznym na zasadzie rewanżu moglibyśmy uzyskać poparcie USA i innych krajów Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, a także krajów słowiańskich dla polsko-słowackiego projektu Zimowych Igrzysk Olimpijskich - Tatry 2018”.

Władze Zakopanego nieoficjalnie popierają plan ubiegania się o igrzyska w Zakopanem, jednak jak podkreśla wiceburmistrz Zakopanego Jan Gąsienica Walczak, w tej chwili priorytetem jest zwycięstwo w wyścigu o mistrzostwa świata w konkurencjach klasycznych w 2015 roku.

Tymczasem Międzynarodowy Komitet Olimpijski rozpoczął już proces wyłaniania organizatora zimowych igrzysk w 2018 roku. Od minionego piątku do 15 października tego roku zainteresowane miasta mogą zgłaszać swoje kandydatury. Następnie rozpocznie się proces weryfikacji zgłoszeń, a lista zaakceptowanych kandydatur zostanie oficjalnie podana do wiadomości w czerwcu przyszłego roku.

W tej chwili największe szanse na otrzymanie organizacji imprezy daje się francuskiemu Annecy, Monachium, południowokoreańskiemu Pyeongchang i chińskiemu Harbinowi. Decyzja, komu Międzynarodowy Komitet Olimpijski powierzy organizację 23.ZIO w 2018 roku zapadnie w lipcu 2011 roku w południowoafrykańskim Durbanie.

 


Adrian Dworakowski, źródło: Tygodnik Podhalański/Onet/PAP
oglądalność: (3958) komentarze: (17)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  www. skocznia- narciarska .eu > Zapraszam do komentowania wiadomości ze świata skoków oraz częstego wchodzenia. Otwarty jest też nabór do redakcji, a więcej szczegółów pod GG 3930334.

  PS: Adres wpiszcie bez spacji i z WWW, bo inaczej strona nie działa!

 • TAMM profesor

  Pewnie dostanie jakieś państwo Azjatyckie.
  Chiny mają spore szanse.
  Po Turynie 2006 i Soczi 2014 raczej państwa europejskie będą miały mniejsze szanse.
  Choć pokrętne są drogi rozumowanie MKOl-u. ;)

 • Jaro początkujący
  Jaka olimpiada

  jakbyśmy zapomnieli- olimpiada w 2014 r. odbędzie się w Soczi.
  Ja w takie cuda nie wierzę, żeby dwa razy pod rząd przyznano Olimpiadę w jakimś rejonie (Rosja to w końcu państwo słowiańskie).
  Innymi słowy - szalony pomysł nie do zrealizowania, szkoda czasu, pieniędzy i zachodu.

 • Adrian D. redaktor

  Według angielskiej wikipedii 15 państw z pięciu kontynentów nosi się z zamiarem złożenia wniosku o prawo organizacji ZIO 2018. Są to:

  Azja
  - Kazachstan (Ałma- Ata)
  - Chiny (Harbin)
  - Korea (Pyongchaong)

  Europa:
  - Bośnia i Herzegowina (Sarajewo)
  - Francja (Annecy)
  - Ukraina (Bukowel)
  - Turcja (Bursa)
  - Niemcy (Monachium)
  - Bułgaria (Sofia)
  - Szwecja (Falun)
  - Słowenia (Upper Carniola)
  - Hiszpania (Saragossa)

  Ameryka Północna
  - Kanada ( Quebec)

  Ameryka Południowa
  - Chile (Santiago) !

  Oceania
  - Nowa Zelandia !

 • kibic_malysza doświadczony

  Szkoda, że Adam Małysz już raczej nie wystąpi na takiej imprezie w Zakopanem(jeśli się wogóle odbędzie kiedyś coś)

 • anonim

  W tym całym szale o Mistrzostwa świata i Igrzyska Olimpijskie trzeba pamiętać, że Zakopane sąsiaduje z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, a nawet(jeśli chodzi o fragmnet skoczni) znajduje się na jego terenie i zasatnowić się jak tego typu imprezy wpłyną na przyrodę i pomyśleć w związku z tym wpływem, czy organizacja tego typu imprez obok bezcennych Tatr jest warta!

 • markos7207 początkujący
  @strong return

  Osobiście uważam że ZIO w 2018 roku dostanie Monachium, ale żałuję że norweskie Tromsø nie otrzymało gwarancji rządowych i zmuszone było do wycofania się z rywalizacji. Szkoda... Tam o frekwencję i atmosferę oraz śnieg nie trzeba by się martwić. Jeśli ktoś pamięta Lillehammer 94 i Trondheim 97, ten wie o czym mówię.

 • strong return początkujący
  markos7207

  Co do Koreańczyków-racja z tym Biathlonem,ale liczy się "kasa misiu kasa..."(bez urazy).Natomiast w Chinach masz jeszcze zagwarantowaną oglądalność,a że czasem troszkę przymuszoną,no to co? Głowom Państw to nie przeszkadzało. Na otwarciu wszyscy w Pekinie zgadzali się ze sobą i jakoś środowisko w którym się IO odbywało nikogo nie mierziło. Jednak lepiej,żeby to była Korea.
  A z MŚ w narciarstwie klasycznym masz zupełną rację,ale z takimi trasani biegwymi i infrastrukturą nie ma szans póki co. ,ale 2017r byłby już ok.Narazie skupmy się jednak na tych kilku impezach,które mamy zorganizować w grach zespołowych do 2014r,tym bardziej ,że na Ukrainie w sprawie Euro rozgardiasz.

 • markos7207 początkujący
  Od czegoś trzeba zacząć.

  Niech oni najpierw zdobędą prawo organizacji MŚ w narciarstwie klasycznym w 2015 lub 2017, o które z marnym skutkiem dobijają się od paru już lat. Swoją drogą fajnie by było gdyby póki Justyna jeszcze startuje mogła rywalizować o medale we własnym kraju, przy własnych kibicach. Szkoda tylko że Adam już takiej okazji nie doczeka(choć kto wie, może weżmie przykład z Takanobu Okabe?). Ale to samo do nas nie przyjdzie, o to trzeba się starać, zabiegać, lobbować no i przede wszystkim budować nowe obiekty. Skocznie w Zakopanem są ale tylko Wielka Krokiew nadaje się do międzynarodowego skakania(jest jeszcze wiślańska Malinka), a gdzie trasy? Jedna Polana Jakuszycka to za mało. O infrastrukturze około sportowej już nawet nie wspomnę, przecież trzeba jakoś tych wszystkich ludzi(sportowców,kibiców,dziennikarzy itd.) dowieżć, nakarmić, zakwaterować... A Olimpiada? Na razie to surrealistyczne mrzonki choć jest jeden plus, że chcą ją organizować z Popradem.
  A myślę że Pyeongchang też chyba nie ma większych szans na ZIO po tym jak nie bardzo potrafili sobie poradzić z o wiele mniejszą imprezą, jaką były tegoroczne MŚ w biathlonie. No i kto by je oglądał? Pies z kulawą nogą.

 • krwisty bywalec

  Polska i Zakopane najpierw niech zajmą się udoskonaleniem infrastruktury, dróg, bazy noclegowej, tras, skoczni itp., a nie od "tylnej" strony się biorą za sprawę.Chcą wyrobić sobie u Amerykanów "chody", układziki, koneksje,poparcie, ręka rękę myje itp. Szczurza logika.

 • egl początkujący

  raczej nie ma szans , zwłaszcza z Pyeongchang i Harbin
  Korea już kilka razy z rzędu stara się o organizację i zawsze niewiele jej brakuje tym razem są faworytem , Chińczycy po letnich IO chcą zrobic też zimowe i też mają na to spore szanse

 • asia początkujący

  hehe w 2012 jest koniec swiata wiec nie wypali

 • kamka początkujący

  |Hehe fajnie by bylo ale nie bedzie

 • anonim

  fajnie że wysoko mierzą ale na dzisiaj to abstrakcja

 • emotka22 stały bywalec

  haha kombinują jak "koń pod górę " wątpie by doszło do tego żebysmy mogli organizować tą olimpiade :) hah

 • krwisty bywalec

  Tak, my poprzemy Amerykanów, a oni na nas potem tradycyjnie wypną się zakończeniem kręgosłupa.Do dzisiaj im we wszystkim liżemy(...), a wizy jak były tak są, gdyż Wielki Zachodni Brat woli z Ruskimi w układy wchodzić.Oh te polskie,pokrętne myślenie he he

 • Snoflaxe stały bywalec

  Ładnie kombinują, ale jakoś nie wydaje mi się, żebyśmy otrzymali organizację takiej imprezy.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).