Przewodnik po polskich skoczniach narciarskich 2010

 • 2010-07-20 15:54

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu kolejną, czwartą już odsłonę Przewodnika po polskich skoczniach, wzbogaconego o nowe materiały, aktualizacje, zdjęcia oraz, po raz pierwszy, linki do materiałów video związanych z danymi skoczniami.


Wędrówkę w czasie i przestrzeni śladami naszych skoczni narciarskich rozpoczniemy tradycyjnie od Lwowa, gdzie polskie skoki narciarskie mają swe źródła. Następnie przeniesiemy się na Podhale, w Beskidy, Sudety, na Podkarpacie. Osobną część opracowania zajmują skocznie znajdujące się poza pasmem gór wysokich. Na koniec przyjrzymy się licznym "skoczniowym" inicjatywom amatorskim na terenie naszego kraju. Oczywiście nie sposób było zamieścić informacji o absolutnie wszystkich skoczniach, jakie znajdowały się na terenach naszego kraju, bo o wielu z nich nie pamiętają już nawet najstarsi górale, niemniej jednak w sposób mniej lub bardziej obszerny wspomniano tu o ponad dwustu tego typu obiektach. Nie mogło w opracowaniu zabraknąć obszernych, rozbudowanych informacji o tak zasłużonych skoczniach jak Wielka Krokiew, Malinka, Skalite czy Orlinek, ale główna idea przyświecająca tworzeniu Przewodnika to zaprezentowanie obiektów nieznanych, zapomnianych, nieczynnych, popadających w ruinę lub nawet już nieistniejących. One także tworzyły kiedyś, często w sposób istotny, historię polskich skoków. Druga ważna kwestia to uświadomienie kibicom skoków, że góry wcale nie są nieodzownym czynnikiem lokalizacji skoczni narciarskiej. Wiele obiektów znajduje się bądź znajdowało w bardzo "egzotycznych" miejscach, oddalonych o setki kilometrów od terenów górzystych. Zapraszamy do lektury...

Skocznie we Lwowie

Badając początki polskich skoków narciarskich i szukając śladów pierwszych skoczni powstałych na polskich ziemiach, oczy swe kierować należy nie na Podhale czy Beskidy, lecz na ukraiński dziś Lwów. W położonym w jego okolicach Sławsku na początku 1908 roku stanęła pierwsza skocznia. Był to obiekt amatorski i nietrwały, ale na nim właśnie odbył się historyczny, pierwszy konkurs skoków na ziemiach polskich...

>>> Cały artykuł do pobrania w pliku pdf <<<

Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna

oglądalność: (12825) komentarze: (18)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Barnaba początkujący

  Piękne opracowanie!
  Adrianie, uznanie dla trudu i gratulacje.

 • anonim
  Przewodnik jest git

  Wyrazy uznania dla autora przewodnika jest on w zasadzie taki sam co roku, lecz nie brakuje także nowinek. Niestety losy większości tych dawnych skoczni są tragiczne, dobrze że amatorzy budują własne skocznie nadrabiając zaległości urzędników.
  O skoczniach amatorskich więcej informacji można znaleźć na stronie
  http://amatorskie_skoki_narciarskie.foreo.pl
  Zapraszam na stronę skoczków z Okocimia www.skokiokocim.cba.pl

 • Davidsson bywalec
  www.lodz-ski-team.pl

  zapraszam na strone internetową skoczni w łodzi - www.lodz-ski-team.pl
  tam wiecej info o niej.

 • anonim

  Ogólnie cały artykuł o skoczniach fantastyczny !
  Gratuluję autorowi cierpliwości w pisaniu.

 • krwisty bywalec

  @Adrian fajnie, że w końcu dałeś ten obszerny artykuł. Ile pracy Cię on kosztował, to sam jeden wiesz. Skorzystałem z opcji i zapisałem go na kompie. Bezcenne kompendium wiedzy o historii polskich skoczni. Pozdrawiam :-)

 • MonaSJ bywalec
  Boskie!

  Ten artukuł jest po prostu świetny.
  Spędziłam troszkę czasu, żeby go przeczytać i było warto.

  Smutno się robi na myśl, że w Polsce tyle skoczni zostało już rozebranych bądź nie nadaje się do użytku.
  Szkoda, że Polska woli większość finansów poświęcać piłce nożnej- ale cóż, wkońcu to nasz 'sport narodowy'.

 • granda6 bywalec
  Przewodnik

  Wspaniala lektura.Wielkie podziekowanie dla autora.

 • czarnylis weteran

  Takie artykuły się nie czyta. Je się po prostu chłonie z wielką przyjemnością. Brawa dla autora i podziękowania za aktualizacje.

 • anonim

  @kibic

  Nic dodać nic ująć.

 • kibic_malysza doświadczony

  Świetny obszerny artykuł, potrzeba właśnie tego typu informacji, żeby ludzie zobaczyli, że skoki i skocznie są nie tylko w Zakopanem czy Wiśle ale też w mniejszych miejscowościach, obok mnie jest malutka miejscowość w której jest prowizoryczna malutka skocznia zrobiona przez samych ludzi z 20-30 lat temu.

  Artykuł jest bardzo fajny, ale nie zgadzam się z tym końcowym zdaniem
  " "Małyszomania" gaśnie z każdym rokiem."
  Według mnie nie gaśnie, większa grupa ludzi interesuje się bardziej jesli odnosi sukcesy Adam, wtedy oglądalność i zainteresowanie się podwyższa, ostatni przykład z IO w Vancouver 2010 ( drugi konkurs na dużej skoczni - sam skok Małysza oglądało 13,5mln widzów, a konkurs średnio 10mln.) Jest więc zainteresowanie skokami w dalszym ciągu, niektórzy tak jak ja są związani z tą dziedziną sportu i oglądają ją cały czas bez względu na wyniki Adama. Gdy skacze Adam Małysz nie sposób nie obejrzeć jego skoków. A wierze, że to jeszcze nie koniec.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).