Kamil Stoch "Poobijana duma boli bardziej"

 • 2011-03-04 16:54

Był jednym z pretendentów do medali. Z dwoma pucharowymi zwycięstwami w tym sezonie, niektórzy bukmacherzy oceniali przed mistrzostwami jego szanse równie wysoko, co Adama Małysza. Wczoraj jeszcze po pierwszej serii był w grze. Niestety, w drugiej serii zepsuł skok i z Oslo wróci bez medalu indywidualnego. Kamil Stoch, rewelacja lata, skoczek światowej czołówki w zimie, opowiada nam co się stało na Holmenkollen.

"Wczoraj to rzeczywiście nie były dla mnie udane zawody. W pierwszej serii oddałem świetny skok, chyba najlepszy na tej skoczni. Dał mi świetną pozycję wyjściową na półmetku. Drugi skok zepsułem już na progu. Odbicie poszło za płasko do przodu. Potem jeszcze położyłem się za bardzo na nartach. Źle podszedłem do lądowania, narta mi odjechała, no i upadłem. Nie jestem bardzo potłuczony, poobijana duma boli bardziej, niż ciało" - przyznał Kamil Stoch.

"Zawsze staram się ulepszać swoje skoki, ale uważam że daję z siebie wszystko. Cieszę się, że mogę tu być. Myślę, że reprezentuję swój kraj z godnością. Jestem dobrym zawodnikiem i zawsze walczę do końca. Tak było na skoczni normalnej i tak było wczoraj. Niestety, w sporcie tak bywa, że nie zawsze wszystko wychodzi tak, jak byśmy chcieli. Najważniejsze, to się nie załamywać, robić to, co możemy, ciężko trenować z podniesioną głową i spokojem patrzyć w przyszłość" - powiedział Kamil.

"O tym, że Adam kończy karierę, dowiedziałem się dopiero dzisiaj. Po wczorajszych zawodach musiałem się wyciszyć, uspokoić, w dodatku rozbolała mnie głowa, położyłem się spać bardzo wcześnie. Dużo pogłosek na ten temat krążyło wśród dziennikarzy. Taki jest sport, nie da się robić tego przez całe życie. Adam kończy karierę w wielkiej chwale, walczył tu do samego końca, zdobył medal. Odchodzi w glorii." - ocenił Stoch.

"Co będzie jutro? Nie lubię się bawić w bukmachera. Wyniki ze skoczni normalnej pokazały, kto jest mocny. Z drugiej strony skoki to taki sport, że minimalny błąd jednego zawodnika może wszystko zepsuć. Wiadomo jacy są faworyci, ale powinno być dobrze dla nas" - zakończył Kamil Stoch.

Korespondencja z Oslo, Marcin Hetnał


Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (18309) komentarze: (104)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • rysiek922 początkujący
  @Antosia

  dlaczego uważasz, że jest pewne, że Stoch będzie zwyciężał i zdobywał medale? wielu zawodników, takich jak Michael Uhrmann czy Robert Kranjec miało chwilowe przebłyski formy, jednak większą część kariery byli daleko od czołówki PŚ. trudno powiedzieć jak ukształtuje się jego kariera. może być zarówno lepiej, jak i gorzej.

 • Ewa początkujący
  @ D.

  "wy byście od razu chcieli, żeby był drugim Adamem, wygrał tyle co on, miał taki sam charakter i w ogóle był jego wierną kopią.
  A ja się bardzo cieszę, że Kamil jest taki, a nie inny, bo na tym polega jego urok. ;) Gdybyśmy wszyscy byli tacy sami, to prędzej czy później byśmy się pozabijali. Przecież tak się nie da!"

  Dobrze powiedziane.

 • anonim

  Chodzi mi o to, że Hula nigdy nie będzie "zastępcą" Małysza, bo chyba nikt nie wierzy, że znajdzie się w ogóle jakiś "następca"? Takim zastępcą może być Stoch, Byrt, Murańka, Leja, Kłusek. Zastępcą, który będzie zdolny wygrywać zawody PŚ, stawać na podium MŚ i IO, prowadzić w nich drużynę do medali... Stoch już udowodnił, że może być takim zastępcą, jakiego na pewno życzą sobie... Tajner i TVP.

 • Piotr S. redaktor
  @Greg1702 (greg1702@o2.pl) ,

  Chodzi Tobie o wypowiedź Kamila po konkursie w Innsbrucka? Podejrzewam, że mogła go wtedy dopaść grypa. Pamiętaj, że w Bischofshofen i potem w Harrachovie Kamil skakał mając wysoką gorączkę.

 • Barthelemew początkujący
  skokinews.pl

  Nie wchodźcie na to "coś", bo portal to to nie jest. Po pierwsze- słaby i obciachowy, po drugie- nie tolerują krytyki, po trzecie- dostałem u nich bana za komentarz i teraz już wiem dlaczego pod każdym artykułem jest u nich zero jakichkolwiek opinii.

 • anonim
  Greg1702

  Proponuję, żebyś został prezesem PZN i wprowadził swój plan w życie. Wtedy na pewno będziemy mieć tylu następców Adama, że głowa mała.

  I jeszcze jedno, zasadnicze pytanie: czy Adama naprawdę ktoś musi zastąpić? Czy nie może być ta, że piękna historia napisana przez Małysza, będzie jego własną historią, której nikt nie będzie kontynuował? Kamil, Stefek, Piotrek i wszyscy nasi pozostali skoczkowie piszą swoje własne historie, może piękniejsze, a może nie. Wszystko okaże się za parę lat.

  Ja mimo wszystko zamierzam się cieszyć. Kamilem, który udowodnił, że potrafi walczyć z najlepszymi, Stefkiem, który w najwyższej formie jest w stanie walczyć nawet o czołową piętnastkę, Piotrkiem, któremu również nie brakuje umiejętności, i wszystkimi innymi naszymi skoczkami. Bo wcale nie widzę żadnej pustki, o której mówisz.

 • anonim
  @ Greg1702

  Talenty, diamenty na miarę Mateusza Rutkowskiego! Tego Polska potrzebuje! Człowiek-maska jakim jest Hula nigdy nie wyzbędzie się przeciętniactwa. Nie oszukujmy się, Hula nie będzie skakał dobrze z tego powodu, że jego ojciec zdobył brąz w kombinacji na MŚ. Hula nie ma talentu i nie będzie wygrywał. Przecież on jest o rok starszy od Stocha, a z jego miny można wyczytać, że raczej nie za bardzo zależy mu na zwycięstwach. Jest już dość zaawansowany wiekowo, więc jeżeli do tej pory niczego specjalnego nie pokazał, to pewnie niczego już nie pokaże. Trzeba konsekwentnie stawiać na młodych.

 • Greg1702 stały bywalec

  Jak Kamil miał takie wyniki w lecie jak Adam w najlepszych swoich latach to widać że stać go na powtórzenie przynajmniej połowy sukcesów Adama. Stać go na to. Wtedy może powiedzieć, że jest zmęczony, a nie głupio mówić, że meczy go pogoń za dobrymi skokami.

 • paulka bywalec
  Morgernstern dla onet.pl

  Zwycięzca Pucharu Świata 2010/11 pociesza polskich kibiców faktem, że Kamil Stoch jest coraz lepszym zawodnikiem i z jego sukcesów Polacy także mogą się niedługo cieszyć tak, jak z osiągnięć "Orła z Wisły".

  - Kamil Stoch wygrał z Zakopanem i Klingenthal i już wiecie, że macie świetnego skoczka. Może nawet kolejnego bohatera. Ale Adama chyba nikt wam nie zastąpi - zakończył Margenstern.

 • Greg1702 stały bywalec
  melon

  Ojciec Huli przynajmniej zdobył brązowy medal, a to już duzo. Jego też na to stać.

 • Greg1702 stały bywalec
  Piotr S.

  Zapomniałeś dodać, że gdyby Adam w wieku 18 - 21 lat miał takie warunki do skakania jak Gregor to już by dawno królował we wszystkich rankingach. Niestety Mikeska się trochę pogubił i twardo trzymał się swoich błedów.

 • anonim

  Ludzie! Hula czy Żyła nigdy nie będą wielkimi mistrzami. Ich szczytem możliwości w takim wieku jest regularne punktowanie w PŚ i tyle. Nieznacznie młodszy od nich Stoch pokazał za to, że można wybić się poza przeciętność. I on to zrobił. Latem, skacząc i startując w niemal wszystkim co się da jak szalony, pokazywał znakomitą formę. Przypominam, że w lecie Stoch skakał i w LGP, gdzie był drugi i w Letnim PK, który wygrał. Za to w zimie, mając takiego "wybitnego" trenera, który eksploatuje skoczków latem, udało się Kamilowi podnieść w pewnej części sezonu. 2 pucharowe zwycięstwa świadczą o tym najdobitniej. Kamil, jeżeli chce odnosić sukcesy, to musi zainwestować w trenera indywidualnego, który wspierałby go w trakcie przygotowań do sezonu i przed imprezami mistrzowskimi, tak jak Kuttin Morgensterna. Z Kruczkiem nic nie osiągnie. Co do innych następców Małysza, to nie upatrujmy ich w Żyle ani Huli, ani nawet Kotach. Kto pokazał się z dobrej strony latem czy zimą może budzić nadzieje na przyszłość. Ja takie nadzieje pokrywam w kliku skoczkach: Stoch, Byrt, Murańka, Kubacki i Leja czy nawet Kłusek. Niestety, uważam, że klan Miętusów i Kotów nie ma uwarunkowań motywacyjnych i mentalnych do dobrego skakania. Jeżeli będąc w takim wieku, M. Kot i J. Kot nie potrafią pokazać się z dobrej strony, to nie ma co liczyć na nich w przyszłości. K. Miętus i G. Miętus pokazali się w PŚ, ale teraz pokazują, że brakuje im stabilności. A polska kadra potrzebuje stabilnych zawodników. Najprawdopodobniej w przyszłym sezonie Polska nie będzie mieć 7 czy 6 zawodników w PŚ, ale 5 czy 4. Trzeba będzie zatem powoływać tych zawodników, którzy na to zasługują. I koniec z takimi wiekowymi niewypałami jak Bachleda czy nawet Śliż.

 • Greg1702 stały bywalec
  D.

  A czym tu się cieszyć. Adam odchodzi, nie ma następcy. Pustką chcesz się cieszyć? Bo Ja na pewno nie. Adam w jego wieku zdobył już dwa medale i Puchar Świata. Na pewno byśmy się nie pozabijali tylko przez kilka lat bylibyśmy potęgą w tym sporcie. Niech coś się w tym sporcie ruszy. Jak na razie to był tylko Adam a juniorzy ze Stynu i Rovaniemi w Pucharze Świata cienko piszczą. Niech się obudzą bo ile lat można patrzeć na tę stagnację. Powolutku widać ze nasza drużyna będzie przeciętna.

 • Piotr S. redaktor
  @Greg1702 (greg1702@o2.pl)

  Masz rację, Kamila stać na dużo więcej, ale wiesz dobrze, że nie jest to takie proste, u każdego to może wyglądać inaczej . Trochę cierpliwości, to na pewno się opłaci. zobaczysz, że swoimi skokami da wiele radości kibicom.
  Nie można sugerować się Gregorem Schlierenzauerem bo nie ma sportowców, którzy by mieli identyczny przebieg kariery. Zresztą Gregor za parę lat może być bardziej wyeksploatowany niż teraz jest Adam. (Mam nadzieję, że się mylę).
  Kiedyś na stronie PZN był wywiad z profesorem Żołądziem. Nie wiem , czy teraz, po paru latach udałoby się go znaleźć.

  *** Komentarz zmodyfikowany przez Moderatora(12185), 2011-03-05 11:39:42 ***

 • anonim

  Portal Skoki News .pl (bez spacji) poinformował, iż w dzisiejszych zawodach drużynowych nie weźmie udziału reprezentacja Włoch i Szwajcarii z Simonem Ammannem na czele... Trochę szkoda tych decyzji trenerów obu drużyn....

 • anonim

  Ach, jak ja kocham nasz kraj. :) Pełen sfrustrowanych, niezadowolonych z życia ludzi, których jedynym zajęciem jest krytykowanie innych.

  Życzę wam, żebyście za parę lat udławili się tymi dziecinnymi komentarzami, które teraz piszecie. "Kamil nie będzie Adamem", "Jest za cienki, nie nadaje się", "Nie lubię go, bo jest taki i owaki...". Co za dojrzałe i inteligentne wypowiedzi.
  Mamy utalentowanego zawodnika, który dzięki ciężkiej pracy zaczyna odnosić sukcesy, ale wy byście od razu chcieli, żeby był drugim Adamem, wygrał tyle co on, miał taki sam charakter i w ogóle był jego wierną kopią.
  A ja się bardzo cieszę, że Kamil jest taki, a nie inny, bo na tym polega jego urok. ;) Gdybyśmy wszyscy byli tacy sami, to prędzej czy później byśmy się pozabijali. Przecież tak się nie da!

  Zresztą i tak wiem, że niektórzy wciąż będą uparcie tkwić przy swoim i wypominać Kamilowi wszystko, czego nie zrobił. A jeśli będzie chciał osiągnąć coś więcej, będziecie pisać, że przewróciło mu się w głowie albo coś równie bezsensownego.

  Takie rzeczy to chyba tylko w Polsce.

 • Greg1702 stały bywalec
  Piotr S.

  Owszem należą się mu. jak najbardziej. Jednak niech już skacze i osiąga zadowalające rezulaty. To co osiąga nie jest pełnią jego możliwości. Stać go na więcej,

 • anonim
  Nicku polka ...

  Ale Ty sie produkujesz i produkujesz...wiadomo w jakim celu.
  Gdyby Twoje produkowanie sie humorystyczne bylo to parzac kawe posmiac by sie mozna bylo a tak ...rozumiem ...za wysokie progi...
  zamiast wybic sie Ty spadasz jak ten flak.
  Lepiej zjaw sie tu ( oczywiscie pod innym nikiem) i Tango Trolla zatancz.
  Bedzie weselej,sympatyczniej ...wiesz o co chodzi !?

 • Piotr S. redaktor
  hanka (*194.54.191.125.spray.net.pl)

  Na pewno nie nie przeczytałaś DOKŁADNIE wypowiedzi Kamila i dlatego nie rozumiesz jego wypowiedzi. Jest on bardzo ambitny, chciał walczyć o medal, w drugiej serii popełnił błąd, który sporo go kosztował i dlatego jest mowa op "poobijanej dumie". Ważne jest to, że szybko podniósł się po tej porażce i chce walczyć dalej. Chłopak bardzo mocno się angażuje by osiągać dobre wyniki, a Ty piszesz, że przewróciło mu się w głowie.

  *** Komentarz zmodyfikowany przez Moderatora(12185), 2011-03-05 11:13:12 ***

 • anonim
  Co wy chcecie?!

  Kamil jest bardzo utalentowanym skoczkiem. Wiele mu brakuje by być małyszem, ale nie wymagajmy tego od niego. Kamil sam powtarza, że nie chce być Adamem , on chce być po prostu kamilem stochem. Polacy po prostu nie umieją się cieszyć tym, co mają. Gdyby nie było kogoś takiego jak adam, to byśmy mówili o nim w samych superlatywach. Ale my zawsze porównujemy ludzi, niezależnie od tego czy są sportowcami, aktorami, piosenkarzami itp. Tak samo będzie, jak będziemy mieli Polkę która wygra jakiś konkurs w PS w biegach narciarskich (mówię tylko przypuszczalnie, bo się na to nie zanosi), zawsze będziemy porównywać ją do Justyny Kowalczyk. Nie chciejmy mieć kopii Adama, powinniśmy cieszyć się, że w Polsce jest jeszcze ktoś, kto potrafi utrzymać popularność skoków w Polsce, w przeciwnym razie stanie się to samo jak z Polskim biathlonem, w którym polacy nie odnoszą już od dłuższego czasu sukcesów( no może poza jednym występem Tomka Sikory).

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).