Adam Małysz: "To był loteryjny konkurs"

 • 2011-03-05 20:27

Dzisiejszych zawodów przy najszczerszych chęciach nie da się nazwać sprawiedliwymi. Rozgrywane były przy niezwykle zmiennym wietrze, na który nawet system kompensacji niewiele mógł pomóc. Wiatr rozrzucał zawodników po całym zeskoku. W dodatku, pomimo tego, że samo skakanie nie było jednak niebezpieczne, jury zdecydowało zakończyć konkurs na pierwszej serii, zwiększając jeszcze wpływ czynnika losowego.

Zapraszamy na krótką rozmowę z Adamem Małyszem, któremu wraz z kolegami nie udało się dziś wywalczyć medalu drużynowego.

Trochę dziwna ta nagła decyzja o odwołaniu drugiej serii. Przerw nie było zbyt dużo, podmuchy były silne, ale nikt w powietrzu nie miał kłopotów.

Przypuszczam że ta decyzja zapadła ze względu na to, że Norwegowie akurat wskoczyli na druga pozycję. Być może ktoś się przestraszył, że przy tak loteryjnych warunkach w drugiej serii stracą medal? Warunki na pewno nie były sprawiedliwe, ale cały czas takie same, w sensie, że się nie pogarszały. Można było spokojnie rozegrać drugą serię. Dziś mieliśmy szansę na medal. Ale była loteria. Nie ma co obwiniać konkretnych skoczków. To takie gdybanie: gdyby moje punkty były lepsze, gdyby Kamil skoczył dalej, gdyby Stefan dwa metry dołożył... nie można w drużynówce jednego zawodnika winić. Drużynówka to drużynówka.

Więc konkurs nie powinien był tak wyglądać?

Moim zdaniem na Mistrzostwach Świata takich konkursów nie powinno być. Już raz był taki konkurs w Libercu, loteryjny i jednoseryjny i nastąpiła po nim wielka krytyka. I znów jury się nie popisało. Przy tak prestiżowych zawodach można było to rozegrać inaczej. Był cały dzień do wieczora.

Kamil Stoch powiedział, że decyzja jury to "barbarzyństwo". Można się z nim zgodzić?

Pewnie tak. Jakby spojrzeć z boku, to konkurs wyglądał, jakby był robiony trochę pod Norwegów. Po dwóch skokach byli nisko, potem mieli szczęście a w drugiej serii różnie by mogło być.

Pozostał niesmak?

Na pewno największy niesmak będą mieli Niemcy. W pewnym momencie prowadzili, a do medalu zabrakło im 0,7 pkt.. Po ostatniej grupie skoczków na podium się przetasowało. Austriacy po raz kolejny udowodnili, że są mocni a Norwegowie i Słoweńcy mieli w końcówce dużo szczęścia. To był bardzo loteryjny konkurs, wygrali ci, co mieli więcej szczęścia. Ja bym dziś nie ryzykował z mówieniem kto lepiej a kto gorzej skoczył, ani na podstawie samych metrów ani nawet punktów. Ja dostałem -18 punktów za wiatr. Nie za bardzo rozumiemy skąd. Na progu podobno miałem nawet wiatr w plecy, potem w pewnym monecie poczułem uderzenie powietrza, ale czy to było aż tyle? Walka była do samego końca, ale zabrakło szczęścia.

W jakim nastroju opuszczasz Oslo?

W dobrym. Przecież zdobyłem tu medal. Zawsze będę żałował tego, że nie udało się w drużynie, ale chłopaki będą się rozwijać i jestem pewien, że w końcu go zdobędą.

Bez Ciebie będzie ciężko.

Może i ciężko, ale to dobrzy skoczkowie, mają przed sobą karierę wierzę w nich.

Dostałeś od fanów wiele podziękowań, wyrazów sympatii. Były jakieś szczególnie ciekawe?

Tak, ktoś mi napisał, że teraz na wiosnę wyrzuci telewizor, bo mu już nie będzie potrzebny (śmiech). To bardzo miłe, że mam takich kibiców, którzy byli ze mną na dobre i na złe. Tylko dziękować.

Czy słyszałeś o takiej kibiców akcji " nie golimy wąsów do 26 marca"?

Fajny pomysł. To może ja się ogolę dla odmiany i zrobię im niespodziankę?

Jak ocenisz te swoje ostatnie Mistrzostwa?

Były dziwne. Było w nich trochę wszystkiego - emocji, pecha i szczęścia. Nie do końca sprawiedliwe. Sprawiedliwe były na pewno konkursy na skoczni normalnej, tam bez wątpliwości wygrali najlepsi. Na dużej to już było trochę inaczej, choć też wygrali najlepsi, czyli Austriacy. Jeśli chodzi o mnie, to były to mistrzostwa całkiem przyzwoite. Był wielki stres, bo były ostatnie. Było przed nimi dużo ciężkiej pracy, wiele wyrzeczeń. Dlatego jestem
zadowolony z medalu który wywalczyłem, To się rzadko zdarza zawodnikom, by tak długo być na szczycie. Mi w tym roku stukną 34 lata. Teraz spadł mi trochę ciężar z ramion - bo od Vancouver ciążyło mi to, że musiałem ogłosić zakończenie kariery. Czuję się na tych Mistrzostwach tak w 80% spełniony, bo jest jeden medal.

Nie będzie Ci brakowało skoków?

Na pewno będzie, mówiłem, że to trudna decyzja. A najtrudniejsze dopiero przyjdzie, jak już naprawdę będzie po wszystkim, jak już odłożę narty i zacznę rozmyślać. Jakiś etap życia trzeba było zamknąć. Ciężka decyzja, ale podjęta z rozsądkiem.

W prasie pojawiła się informacja że nie jedziesz do Lahti.

To nieprawda, jak miałbym nie skakać w mieście mojego trenera? Poza tym moim celem jest jeszcze w tym sezonie stanięcie na podium klasyfikacji generalnej. Będzie trudno, bo Andreas Kofler ma do mnie mała stratę a skacze teraz świetnie. Ale będę walczył, jestem walecznym człowiekiem i obiecuję, ze nie popuszczę. To tez na pewno byłoby miłe dla moich kibiców, gdybym dobrze skakał pod koniec sezonu i to trzecie miejsce utrzymał. Więc życzę tego sobie i swoim kibicom.

A my życzymy tego Tobie.
Dziękuję.

Korespondencja z Oslo, Marcin Hetnał


Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (13457) komentarze: (90)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  http://www.youtube.com/watch?v=Ky304a2PZaE

  Początek wielkiej kariery Adama, czyli cały 49. Turniej 4-skoczni 2000/2001, wszystkie jego skoki, w najlepszej jakości.

 • anonim
  Anika

  Artykuł nędzny - nic ciekawego i nowego. Koleś Ameryki nie odkrył, bo o tym wszystki już dawno kibice mówili, a on tylko się po nich powtarza
  To takm jakby pisac o gumie, ze jest elastyczna i się klei. Wszyscy o tym wiedzą.

 • Anika bywalec
  Polecam przeczytać

  http://kontakt24.tvn.pl/artykul,apel-do-kibicow,82412.html

 • strong1 stały bywalec
  Mafia

  Za lata wiernej posługi Hofer odwołał dla Tepesa i jego synka konkursik by ten ostatni miał medal. Żenujące, chamskie, niesportowe, urągające zasadom fair play ustawienie zawodów. Jakimś dziwnym trafem Adama otrzymał też o 13 punktów więcej za wiatr-czytaj tyle ile faktycznie było pod narty chyba-niż Kranjec. Nie ma takich cudów, żeby "Robi" nagle oddał tak fenomenalny skok. Nie zmienia to faktu, że Kamil powinien mimo wszystko wyciągnąć więcej. Nie zmienia to faktu, że na medal zasłużyli bardziej Niemcy, a nie Polacy wskutek kiepskiej pracy Kruczka, który nie zdyskontował posiadania takiego lidera jak Adam .A zdecydowanie najbliżej medalu był w Libercu gdzie Adamowi nie poszło. To prawdziwy paradoks.

 • anonim
  Skok Piotrka Żyły

  Fakt, że zawody były loteryjne, a w dodatku ja oglądałem je na żywo, a niestety skoki to taka dyscyplina, że więcej wiadomo oglądając w telewizji. Tam jedynie po samych skokach można się zorientować, co się dzieje z wiatrem, komentatorzy nie podają. W dodatku ci w Oslo dopiero po 10 minutach podali informację, że druga seria jest anulowana, choć niektórzy z nas widzieli to od razu na telebimie (na planszy telewizyjnej).

  Tak czy inaczej: czapki z głów przed Piotrkiem Żyłą. To był skok na miarę walki o złoty medal. Zauważcie, że po drugiej kolejce byliśmy przed Austriakami, mimo że pierwszy skok Kamila udany nie był!

 • anonim

  dziś w ramach wspomnień oglądałam skoki Adama na YT-a po parę razy te niesamowite rekordy skoczni z Trondheim i Willingen 2001 z komentarzem z Eurosportu i 2 złote medale z Predazzo 2003 by Szaranowicz ;-).to były skoki i godny ich komentarz,te emocje aż ciarki przechodza do dziś eech.Wtedy,gdy Adam dopiero "podchodził" do lądowania,już wszystko było jasne-teraz to zero spontaniczności,nerwowe czekanie,przeliczanie wskaźników,odejmowanie czy dodawanie pkt za wiatr.Może dobrze,że nasz Mistrz nie będzie już brać udziału w tym cyrku,gdzie bardziej zaczyna liczyć się technologia i różne przeliczniki,niż człowiek. Poza tym odchodzi,będąc w czołówce,to świadczy o jego klasie.czy ktoś w ogóle zwrócił uwagę,że Ahonen również odchodzi-po raz drugi? To wspaniały zawodnik,ale nie potrafił odejść z taką klasą,jak Adam,wielka szkoda

 • anonim

  Zastanawiam się kiedy on odpocznie dziś.
  Od rana jak tylko wrócił nie dają mu spokoju.Media i dziennikarze towarzyszą mu dosłownie wszędzie, teraz jest na spotkaniu z Prezydentem, a kiedy Adam się wyśpi ? A kiedy i jak potrenuje ? Chciał jeszcze we wtorek poskakać w Wiśle bo przecież są kolejne PŚ.
  Na treningu zapewne będą media.
  Obawiam się, ze zbyt prędko to ogłosił, mógł to zrobić na zakończenie sezonu w Planicy, mam nadzieję, ze choć porządnie się dziś wyśpi!

 • anonim
  Adam Małysz zdięcia

  Adam Małysz wrócił dziś do polski zobacz zdiecia z tego wydarzenia bardzo polecam : http://www.youtube.com/watch?v=RGhcru4r29s ------- z góry bardzo dziekuje

 • anonim
  autor: Patajoncy Jontek (*r82.internetdsl.tpnet.pl), 06 marca 2011, 11:07

  wez ty nie pisz takich głupot, zeby Adam szedł do PIS to zyska podwojnie, chyba straci, idac do plotyki tylko straci szacunek u ludzi, niech zajmie sie skokami, trenuje mlodych itd. Polityka to szambo, a juz zwlaszcza pis, tam sami chorzy siedza, tylko spiski widza, zaraz nam powiedza ze samolot do smolenska pustin z procy zestrzelil.
  ADAM NIE IDZ DO POLITYKI, zajmij sie sportem. Trzeba szukac talentow.

 • Antek stały bywalec

  Boję się tylko, że Ahonen po Lahti już nie będzie skakał. Chociaż Adam był u niego na zakończeniu w 2008, to może Aho przyjedzie w rewanżu do Zakopca :)

 • anonim
  japonia i Kasai u Adama na pożegnaniu

  Tak Noriaki Kasai musi być, to przesympatyczny zawodnik!
  Japończycy to wielka klas a w skokach!
  Uwielbiam patrzeć na ich sylwetkę w locie!

 • Wako bywalec

  Zamęcza Adama tymi ciągłymi wywiadami:)
  Dobrze że przez tyle lat się do nich przyzwyczaił :)
  Każdy jeden ogląda się i czyta lub słucha z wielka ciekawością.
  Pomimo tego że pytania się często powtarzają.
  ADAM JESTEŚ WIELKI !

 • pikuś początkujący

  tylko że organizatorzy narzucili mu limit - max 15 czy 16 skoczków. A ze Svenem chyba jakichś szczególnie bliskich relacji nie mieli. Ale racja, że miło było by zobaczyć Svena na imprezie pożegnalnej u Adama Małysza

 • anonim
  cd Antek

  Norwegowie, Austriacy i cała plejada skoczków z innych krajów, którzy też mieli sukcesy podczas ERY ADAMA MAŁYSZA powinni tam być w Zakopanem

 • anonim
  Antek

  O tak nie wolno zapomianć o Hannawaldzie.
  Fajnie by było gdyby był i Goldberger może Helwarth oczywiscie musi być Ahonen! Moze Sigurt Petersen, powinien tez przyjechać Primoz Peterka - przeciez onie wszycyc walczyli z Adamem i myślę, ze spokojnie jeśli im na to czas powzoli i zdrowie powinni tam być.
  Adam przez szacunek do nich napewno ich zaprosił a Oni przez szacunek napewno mają na uwadze takie zaproszenie.
  No i nie moze zabraknąc Młodszych genialnych zawodników typu; Ammann, Morgi i Schliri czy Jacobsen - pewnie przybędą.
  No i nie powinno zabraknąć Norwegów w Zakopcu

 • anonim

  Super, ze Adas bedzie skakal do konca sezonu :) Tego nie mozna przegapic! Fakt, Adam ma dobra forme, jest wysoko w generalce i chce dalej walczyc ale to ze bedzie skakal do konca sezonu tylko jest dowodem na to, ze On kocha skoki, cieszy sie tym i ciezko sie Adamowi rozstawac z nimi. Trzymam kciuki, zeby utrzymal 3 pozycje i polatal sobie w Planicy :) A moze i nawet dolozy 40 zwyciestwo w PS...

 • Antek stały bywalec

  Fajnie by było jakby na Skok do celu zaproszono Svena Hannawalda. Myślę, że byłby to ładny gest, w końcu Adam ze Svenem zaciekle walczyli przez dwa sezony i teraz mogliby sobie podziękować za tę walkę na Wielkiej Krokwi, gdzie w 2003 stworzyli wspaniałe widowisko

 • anonim
  Małysz to historyczna i wielka postać świata!!!

  TVN to TVN - nie ma sensu tu pisac o tej stacji (jak każda inna nie publiczna). Generalnie skupia się na komercji (bardziej show niż dotknięcie prawdziwych spraw Naszego kraju).
  Mimo to jest tam wielu fachowców od telewizji, kinemtografii (z porzadnym warsztatem, wykształceniem filmowym, talentem ,wiedzą elokwencją, erudycją, wyobraźnią , charyzmą etc..., na rynku jest ciężko, mniej się kłądzie na sztukę głęboką, trzeba z czegoś żyć, coś tworzyć, coś robić majlepiej w branży i tak to wygląda.
  Wiem coś o tym bo mam tam kilku swoich znajomków.
  No a Adam Małysz to nie jest zjawisko 5 minutowe, to nie Cichopek, nie Doda, nie Chylińska, Lady Gaga- Ci mieli swoje komercyjne 5 minut i tyle. Szybko się o nich zapomni
  Natomiast nie zapomni się o Pele, Messim, Lato, Bońku, Nykanenie, Waislogu, Ahonenie, Karolu Wojtyle, Rolling Stones, Tinie Turner, Metallice, AC-DC, Slayer, The Cure, Jacksonie, Madonnie, de Niro, Di Caprio, Meryl Streep, Fellinim, Mastrojanim, Binuelu, Herzogu, Wendersie, Braciach Cohen, Prokofiewie, Vivaldim i wielu artystach i talentach tego świata (nie wymieniłem niszowych artystów, o których szczególnie należy pamiętać) w tym o Adamie Małyszu!
  Oni wszyscy zachowali jakąś formę styl, mieli coś do powiedzenia i poprostu byli albo są w tym dobrzy co robią! dlatego należą do historii tego świata! a szczególnie historii ostatniego i nowego tysiąclecia (wymieniłęm namiastkę tylko, gdyż napisanie takiego feklietonu zajęło by mi tydzień)
  Sorki za nie które nazwy (już odpuściłem pisanie ich w oryginale)

 • anonim
  Rozmowa z Tomkiem Zimochem cala

  www.tvn24.pl/ 2416810,12694,0,1,1,zobacz-cala-rozmowe-z-malyszem,wideo.html

 • anonim
  zdjęcia z powrotu Adama

  http://www.rmf24.pl/foto/sport/zdjecie,iId,283031,iSort,1,iTime,1,iAId,1665 4

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).