Hannu Lepistoe: "Współpraca z Adamem była pięknym okresem w moim życiu"

 • 2011-03-06 20:32

Hannu Lepistö, fiński trener Adama Małysza prowadził naszego skoczka (z przerwą) przez pięć lat. Najpierw, jako trener kadry narodowej, potem jako indywidualny szkoleniowiec. Mistrzostwa Świata w Oslo, były ostatnią dużą imprezą, do której przygotowywał Orła z Wisły. I ostatnią w jego karierze trenerskiej.

Fin ocenił przebieg konkursu drużynowego na dużej skoczni: "To nie całkiem normalne zawody, ich przebieg może dziwić. Warunki były trudne, ale nie pogarszały się. Uważam, że przy takich warunkach można było skakać w drugiej serii, wcale nie trzeba było tego konkursu przerywać. Wyniki nie są może bardzo dziwne, ale nie do końca sprawiedliwe" - ocenił Hannu Lepistö.

"Współpraca z Adamem był pięknym okresem w moim życiu, przebiegała bardzo dobrze. Te Mistrzostwa Świata to dobre zakończenie mojej kariery. Adam wywalczył medal i cały czas skakał na wysokim poziomie. Jedynie w konkursie indywidualnym na dużej skoczni nam nie poszło dobrze" - dodał trener Adama Małysza.

W następny weekend zawody Pucharu Świata odbędą się w Lahti - rodzinnym mieście Hannu Lepistö.

Korespondencja z Oslo, Marcin Hetnał


Anna Szczepankiewicz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (14872) komentarze: (57)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • piotr186 początkujący

  Fanka w sumie zgoda ale nie zgadzam się z punktem 7. No i punkt 11 wygląda jak żywcem wyciągnięty z PRL-owskich haseł "Etos pracy".....

 • anonim
  Oto, rewolucje jakich dokonał Adam w ciągu dekady.

  1.Skromny zawodnik z Wisły bardzo odmienił polski sport i choć czasem może się wydawać, że stało się to mimochodem, bez trudu, w rzeczywistości było to świadome działanie, wymagające niestandardowych pomysłów i starań. Był w tym konsekwentny jak w pracy na treningach i dlatego jego występy stały się zjawiskiem znacznie wykraczającym poza sport. Prawdziwym fenomenem kulturowym.

  2.Spopularyzował skoki

  3.Podniósł profesjonalizm skoków

  4.Dał przykład młodym

  5.Wyleczył Polaków z kompleksów

  6.Zmienił polskie kibicowanie

  7.Pomógł w pojednaniu z Niemcami

  8.Wprowadził sport do reklam

  9.Rozwinął Wisłę

  10.Inspirował artystów

  11.Stworzył etos pracy

  Żaden inny sportowiec, skoczek narciarski na całym świecie nie uczynił podobnego zjawiska w swym kraju, żadna zmiana stylu na V, to nie czyni nikogo wybitnym, żaden z wymienionych niżej, nie sprawił, że tysiace i miliony kibiców, ludzi, poszło za jednym zawodnikiem, człowiekiem, skoczkiem narciarskim, już samo to co jest wymienione w punktach czyni Adama najwybitniejszym.
  Tylko ci, którzy tego nie widzą albo nie chcą widzieć, czego on dokonał, nie tylko swymi wynikami ale zjawiskiem, które nosi nazwę 'malyszomania" będą wciąż pisać coś innego i podważać jego dokonania.
  Może gdzieś wśród nich jest lub był drugi Małysz, czyli fenomen na światową skalę ale nikomu się to nie udało.
  Część informacji pochodzi ze sports.pl.
  I to jest sport indywidualny a nie drużynowy i liczą się wyniki uzyskane przez zawodnika w rywalizacji indywidualnej, na wynik drużyny pracuje nie jeden skoczek ale czterech i nie należy wrzucać medali uzyskanych w drużynie do jednego wora z indywidualnymi.
  Niektóre medale na MŚ trzeba sobie pomnożyć, 4 złote, i srebrny i 1 brązowy ogólnie ma 10 medali łącznie zdobytych na IO i MŚ, trzeba też wziąć pod uwagę, 4 zwycięstwa w klasyfikacji łącznej plus Puchar KOP w klasyfikacji lotów.....
  To nie wina Adama, że przez ponad dekadę jego koledzy nie pomogli mu w zdobyciu medalu na MŚ czy IO w drużynie, sam nie był wstanie tego dokonać mając takich mizeraków obok siebie.
  Lecz indywidualnie, zrobil tak wiele, że jak można to dzis podważać ?
  Chyba totalne nie douczenie w kwestii tego sportu tylko tłumaczy takie ignoranctwo.
  Mam nadzieję, ze choć Adama tu zagląda to nie czyta wszystkiego.

 • kojot83 bywalec

  A ile Janne ma złotych medali MŚ i zdobytych PŚ-i weźcie w końcu rozkmińcie że skoki to sport indywidualny-Morgi ma jeden złoty medal MŚ-jak Morgi albo Janne nie mieli formy to gdzie się pałętali?-a tak poza tym to z Adamem można porównywać w zasadzie tylko Ahonnena i Schmita-bo nawet Amman to jest młodzik-kiedyś rywale byli wybitni a Adam ich nokautował waląc telemarki na wypłaszczeniu i wygrywając o 20-30 punktów-teraz to jest nowa era skoków-sprzętu i kosmiczne technologii.Dla mnie wyznacznikime formy Adama był Matti Hautameki-dziwnym trafem jak Matti dochodził do najlepszej swojej formy to i Adam wtedy był na wyżynach.Pozdro i dobranoc-cieszcie się że możemy ich jeszcze w miare obiektywnie porownywać-za parę lat zacznie się znowu moda na niszczeie wszystkiego co Polskie-wspomnicie moje słowa-bo my uwielbiamy wielbić innych zapominając o naszym ojczystym pięknie.

 • anonim

  Portal Skoki News .pl (bez spacji) opublikował newsa ze składem polskiej kadry na zawody Pucharu Świata w Lahti :) Znowu nie wykorzystujemy limituu.... ;/

 • anonim

  Trzeba pamietac ze to sport indywidualny a dorobek medalowy zdobyty w druzynie nalezy klasyfikowac osobno! Nie jest wina adama ze przyszlo mu tyle lat skakac w druzynie z patalachami! Indywidualny dorobek adama w tym sporcie jest porazajacy a ten kto twierdzi inaczej jest klamca i slepiec i kompletny ignorant! Imdywidualnie to czego adam dokonal w skokach jako caloksztalt liczac stawia go w gronie najwybitniejszych a ktos kto twierdzi inaczej potrzebuje natychmiastowej pomocy psychiatry!

 • anonim
  podsumowanie

  Koniec sporu! Adam i Janne są najlepsi! Nie ma o czym dyskutować. Reszta to indywidualne preferencje, do których zresztą każdy ma prawo.

 • anonim
  @daro

  Porównanie chybione. Tak można napisać tylko w kontekście medalu w drużynie. Zawodnik sam w sobie jest super, ale drużynę ma słabą dlatego nie ma mistrzostwa, ale na IO decyduje wyłącznie dyspozycja danego zawodnika.

  Ale ogólnie się zgadzam, ze brak złota IO w niczym Adamowi nie ujmuje.

 • Greg1702 stały bywalec
  Raffsky

  Co do sztabów się zgodze. Natomiast Kuttin był przemądrzały i sam chciał być fizjologiem, psychologiem itp. "Trwa naprawianie Malysza" był taki artykuł tutaj. Niestety sztuka mu się nie udała. Dobrze, że Szturc trenuje młodzików. Pojawiają się efekty. Największym problemem w tej chwili jest trener Kruczek, który tych talentów nie wykorzystuje. Dlatego Adam podjął odpowiednią decyzje prosząc Hannu o treningi. Adam dobrze wiedzial co robi bo Kruczek by jeszcze bardziej go "zepsuł". To co sztabach trenerskich piszesz to prawda. Tak jest w czołowych krajach. Nam by to dobrze zrobilo. sam wyraziłeś to w sposób bardzo dosadny

  " Szkoda że u nas nie ma działaczy z wizją na wiele lat(to tak jak w polityce-liczy się tu i teraz)."

  W tym chorym kraju ludzie na tych stanowiskach chcą się nażreć kasą póki jeszcze ona jest., zamiast ją mądrze wykorzystać by w poźniejszym czasie przynosiła jeszcze większe zyski.

 • sanna początkujący

  odnośnie kariery Pana Adama Małysza
  dla tych co go cenią ale także tych co negują jego osiągnięcia
  zwłaszcza przez to iż nie ma złota IO
  proponuję zobaczyć:
  http://demotywatory.pl/500582/Malysz-vs.-Fortuna

  ale także:

  http://demotywatory.pl/2796661/Zwyciestwo

 • anonim

  Nasz Adaś odchodzi i dla nas jest najlepszy i takie dyskusje nie mają sensu jedyne słowa które można napisać to ADAŚ JESTEŚ WIELKI i nikt a ni nic tego nie zmieni!AMEN!

 • anonim

  napewno było i jest w skokach sporo wybitnych skoczków . Wśród nich są tacy jak Adam Małysz , Matti Nykanen , Janne Ahonen , Simmon Amman , Thomas Morgernstern czy młody Gregor Schlirenzauer . Wydaje mi się że ciężko jest wybrać tego najlepszego pod względem statystyk . Dla mnie zawsze i wszędzie autorytetem będzie Adam Małysz lecz szanuje innych skoczków za ich piękne osiągnięcia

 • Palacz_zwlok bywalec

  Trzech skoczków zasługuje na to, żeby nazywać ich najwybitniejszymi: są to chronologicznie - Matti Nykaenen, Janne Ahonen i Adam Małysz. I kaniec filma.

 • kuba początkujący
  Medale

  Morgi ma 7 złotych medali w tym 6 drużynowo wiec bez naginania rzeczywistości. Z Małyszem dorobkiem medalowym indywidualnie równają się tylko Amman i Ahonen (z obecnie skaczących)

 • marii506 bywalec

  Ale Morgi ma medale w drużynowce, a tu chodzi o najlepszego indywidualnie skoczka wszechczsów wiec Adam ma najwiecej zlotych medali MŚ.

 • Konrad początkujący

  Ja bym Ahonena i Małysza stawiał na równi. Fin to król Turnieju Czterech skoczni, wielokrotnie był w pierwszej trójce na koniec sezonów i ma medal na MŚ w lotach. Z drugiej jednak strony nie ma ANI JEDNEGO medalu z igrzysk co jak na takiego skoczka będącego wiele wiele razy na podiach jest czymś z lekka nie do pomyślenia. Do tego Małysz ma więcej Pucharów Świata, większy bilans na MŚ no i aż 4 medale Z Igrzysk.

 • anonim

  Odnosząc się do toczącej się tutaj dyskusji na temat miejsca Adam w światowej hierarchii wszech czasów, muszę stwierdzić, ze na pewno najlepszy nie był. Lepsi raczej byli Nykanen i Ahonen. Ten pierwszy wygrywał niemal wszystko w czym startował, świadczy o tym ilość zwycięstw w PS, a należy pamiętać, ze w tym czasie zawodów w sezonie było zdecydowanie mniej.

  Ahonen ma niemal tyle samo zwycięstw co Adam (36), ponad 100 razy zajmował miejsca na podium, 2 razy wygrał klasyfikacje łączna PS i był aż 8! razy na podium w tejże. 5 krotnie wygrał TCS. Medali MS ma tylko mniej niz Adam.

  Jeśli chodzi o złote medale MS to więcej od Adama ma np. Morgi, 5 złotych.

  Na pewno Małysz był zawodnikiem wybitnym, ale czy najlepszym w historii to wątpię.

 • Konrad początkujący

  Jeśli chodzi o igrzyska to trzeba pamiętać o tej słynnej prawie wywrotce Adama na skoczni małej w Salk Lake City a było to spowodowane wcześniejszym upadkiem Kasai. Gdyby nie to to Polak miałby gdzieś w 70-80 % złoto a już na bank srebro bo Hannavald w pierwszej skoczył 97 m a Małysz najdalej 98,5m.

 • asd początkujący

  Tu nie chodzi o to że masz swoje zdanie, żeby mieć swoje zdanie trzeba mieć jakieś argumenty, a twoje argumenty.. to nawet nie są argumenty, Małysz wygrał właściwie wszystko co było do wygrania, we wszystkich klasyfikacjach o ile nie jest 1, to 2 i to są fakty, a twoje zdanie tutaj nie ma nic do rzeczy.

 • strong1 stały bywalec
  Do redakcji

  Od Was zależy, czy ten portal będzie miejscem poważnych dyskusji, czy miejscem nic nie wnoszącego boksowania się z trollem, ignorantem, prowokatorem. Z szanującego się forum takie wpisy powinny natychmiast znikać. Do skutku aż wymrze. Udowodnijcie, że nie zależy Wam tylko na kasie. Warto czasem obronić swoją powiedziałbym nawet-może przesadnie-ale jednak godność. Albowiem na porównanie Małysza z Soninenem, a lepiej jeszcze z Haradą(dobrze, że nie z Laitinenem) można jedynie odpowiedzieć w ten sposób:
  http://www. youtube.com/watch?v= iKtI1h2ZOow(posklejać)
  Przed tym stekiem oszczerstw i nieprawd Małysz sam się broni, ale wypadałoby nie robić z tej strony burdelu. Jeden taki osobnik w zupełności wystarczy.

 • anonim

  Własnie obejrzałem komentarz Goldstroma do skokow Adama z Willingen,Trondheim i Harrahova.Poezja po prostu:)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).