Wypadki na skoczni w Planicy

 • 2011-03-17 19:04

W serii treningowej na skoczni w Planicy doszło do kilku groźnie wyglądających sytuacji. W związku z tym druga seria treningowa została odwołana. W tym czasie organizatorzy poprawili tory najazdowe, na które w pierwszej serii narzekali zawodnicy.

Podczas treningu publiczność zgromadzona wokół skoczni widziała dwa poważnie wyglądające upadki - Fumihisy Yumoto oraz Pascala Bodmera. Na szczęście obu zawodnikom nic poważnego się nie stało.
Yumoto po oględzinach na skoczni został odwieziony do szpitala, gdzie stwierdzono uraz nadgarstka. Natomiast u Bodmera zdiagnozowano skręcenie ramienia. Zawodnik po badaniach w szpitalu w Lubljanie udał się do domu, gdzie ma spotkać się z lekarzem kadry w celu ustalenia dalszego leczenia.

Do kolejnego upadku doszło w serii kwalifikacyjnej. Po wylądowaniu Noriaki Kasai stracił równowagę i upadł na zeskoku. Tym razem również obrażenia nie były dość poważne. Japończyk dostał nartą w żebra i jest mocno poobijany.

Korespondencja z Planicy, Anna Szczepankiewicz


Anna Szczepankiewicz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (17136) komentarze: (33)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  ja też czytałem planica nordic centrum będzie w 2013 zrobiona ,a w 2017 roku to planica będzie się ubiegać o organizację mistrzostw świata również lahti i zakopane ,a skocznia velikanka ma być większa o 10 metrów niż obecnie czytałem to na słoweńskiej stronie internetowej i wsadziłem do tłumacza

 • Luthor weteran

  Zresztą nie takie wypadki bywały i nikt jakoś nie ginął (upadki Roglica, Kranjca, Pochwały, Kobielewa). Poniekąd jest to ryzyko tego sportu.

 • Luthor weteran
  @jacek28

  "Borze kochany"? A kim jest ten Bór? Kto to taki? :D

  Bez przesady. Można skocznie powiększać, byleby miały taki profil jak Vikersund, gdzie leci się nisko i naprawdę bardzo trzeba się postarać, by krzywdę sobie zrobić. ;) Pod tym względem Planica rzeczywiście nadaje się do poprawki.

 • anonim

  Vilikanka - Olbrzymka - to skocznia starego typu ma lat hohoho i jeszcze troche, Słowenia jest młodym państwem jako tako i na pewno nie mieli głowy na to żeby oświetlać skocznie ( zreszta po co jak to w właśnie w dzień są idealne warunki do lotu po wiatr wieje w strone gór czyli pod narty) - raczej na to aby wyjść z kryzysu, ustablizować się jako państwo i przeprowadzić reformy. I tak w 2010 została z modernizowana i jest dużo bezpieczniejsza. Zresztą w 2017 będzie tam Planica Nordic Center i Latanica też idzie do poprawki ( nie będzie dłuższa ale nowocześniejsza i bezpieczniejsza), Bynajmiej tyle się doczytałam z gazet. Zresztą widziałam graficznie zdjęcia całego centrum i wygląda nieźle.

 • jacek28 bywalec
  Brak

  Chwała Bogu że nikt nie zginął Pascal Bodmer & Fumihisa Yumoto to było straszne z pomocą Boską nikt nie zginął . Na Boga zaprzestańcie budować takie skocznie FIS chyba dopiero czeka jak ktoś na mamutach straci życie Borze kochany

 • anonim

  Jeżeli Hula chce być pewny udziału w niedzielnym konkursie, musi zdobyć dzisiaj 15 punktów, czyli potrzebne jest zajęcie minimum 16. miejsca. Jest to raczej nierealne z racji jego obecnej formy. Bodmer nie wystąpi, nie wiem jak z Kasaim. Jeżeli nie wystąpią obydwaj, to w sumie w niedzielę zabrakłoby 7 zawodników będących obecnie wyżej w PŚ od Huli. Wtedy, przy zachowaniu 38. miejsca, Hula musiałby liczyć na to, że jeszcze jeden zawodnik zrezygnuje ze startu bądź dozna kontuzji. Wówczas Hula musiałby tylko obronić 38. miejsce przed Tepeszem, który ma 87 punktów, i Koivurnatą z dorobkiem 85 oczek. Najważniejsze dla Huli to zachowanie obecnej pozycji, bo Słoweniec i Fin potrafią dobrze latać i raczej zapunktują. Więc Hula też musi zdobyć dziś jakieś punkty... i liczyć na to, że ktoś rozbije się na skoczni.

 • anonim
  Szanse są spore jeżeli Bodmer i Kasai już nie będą skakać

  Jeżeli tak się stanie Hula jest 1 rezerwowym , a więć 1 zawodnik musiałby zrezygnować/doznać kontuzji .
  Jest jeszcze jeden warunek . Dziś Hula musi obroniś cię przed depczącymi mu po piętach w klasyfikacji generalnej Tepeszem i Koivurantą

 • anonim

  Nie wiem czy ktoś oglądał wczoraj sport po głównych wiadomościach na TVP1.....................pokazywali wczorajsze wszystkie upadki oraz przypadki, do których o mało co nie doszło.
  I tak np: nasz Piotrek Żyła w serii treningowej miał podobne zdarzenie jak Ahonnen kiedyś w Kuusamo, przytrzymało Piotrka w połowie rozbiegu na torach, że ledwo się wyratował ale mogło to się bardzo źle skończyć.
  Widzę, ze są po prawej linki do wywiadów na TVP ale wczorajszego sportu w całości nie ma.
  Dobra informacja to ta, że Hannu jest już w domu jak mówił, Adam.

 • Boy profesor

  Yumoto skoczył na treningu w Vikersund 2009 - 78 metrów i po tym skoku nie wysartował już w kolejnych próbach. To była jego jedyna próba oddana na mamucie aż do obecnego sezonu. Myślałem więc, że upadł przy tych 78 metrach, dlatego dalej nie wystartował.

 • Bob początkujący
  PRZYGOTOWANIE SKOCZNI

  Pogoda w Planicy daje w d**ę. Temperatura dodatnia, tory miękną, nie jest to fajna rywalizacja w takich warunkach. Miejmy nadzieję, że w weekend będzie, jak prawie zawsze, słonecznie w Planicy.

 • anonim

  Jest cos takiego jak mrożenie torów gdy jest dodatnia temperatura, ciekłym azotem, stosowali to już u nas w Zakopanem podczas PŚ kiedy temperatura w jednym roku wynosiła plus 15 stopni.
  Takie zmrożenie torów wystarczy na przeprowadzenie jednej serii, w przerwie to się powtarza taki zabieg i jest ok.
  Wczoraj w Planicy organizatorzy skandalicznie mieli przygotowaną skocznię nie wspominając o zeskoku.
  Na takim obiekcie jak mamut nie powinny mieć miejsca takie rzeczy bo mogło dojść do bardzo poważnych upadków w skutkach.
  Można rozbieg przygotować dobrze ale trzeba ruszac głową,widocznie komuś tam jej zabrakło.

 • anonim

  Boy

  Fumihisa miał problemy w powietrzu podczas jednego skoku, ale nie upadł ani razu.
  Sprawdziłem wyniki na stronie FISu. Nikt przez cały weekend w Vikersund nie upadł.

 • anonim

  No proszę was obecnie na Słoweni jest dodatnie temperatura, tory są śniegowe a nie mrożone i ciężko jest utrzymać je w idealnym stanie przy tęperaturze 8 stopni w nocy, To nie jest mroźna i niegościnna Norwegia, tylko państwo nad Morzem Śródziemnym (na bałkanach).
  Zresztą tak jak poprzednicy pisali ci dwaj w tym, roku mają nonstop problemy a u Bodmera to już upadek któryś z koleji w tym sezonie.
  Zresztą Planica - Latania - Vilikanka czt też Olbrzymka nie wybaczają błędów na progu, jak się tam zrobi błąd trzeba myśleć obezpiecznym lądowaniu a nie ciągnąć na chama skok.

 • anonim

  Szlag by to... jakby mało mieli Japończycy zmartwień...

  @piotr186

  "Oby Kasaji się szybko wyleczył. Boje się że Kasaji PRZEDWCZEŚNIE zakończy karierę już druga kontuzja w tym seoznie mu się przydarzyła.... "

  Dokładnie :) Jak Okabe.

 • Boy profesor

  @JacHOPPsen
  Bo FIS wziął pod uwagę jedynie wyniki I treningu, nie zdążyli się wyrobić z kwalifikacjami, bo listę podali od razu po ich zakończeniu.

 • Boy profesor

  Czyli wygląda na to, że Japończycy nie wystąpią w konkursie drużynowym. No bo żaden z przedskoczków w Planicy nie jest z Japonii, a nikogo nie zdążą dokoptować.

 • anonim
  @ebi

  Ebi kolego, widzę, ze ty jesteś wielkim specem jeśli chodzi o budownictwo skoczni no no no.

  Wystarczy porównać tory lotów na skoczni w Vikersund i na Velikance i wniosek nasunie się sam, ze w Planicy leci się bardzo wysoko i naprawdę ciężko jest ustać skoki powyżej 240m. I nie zmieni tego pogłębienie zeskoku o te 5m.

  Prawda jest taka, ze skocznia w Planicy jest skocznia starego typu i należy tu raczej myśleć o nowej niż o pogłębianiu zeskoku an tej. O tym, ze skocznia sprawia smutne wrażenie mówił chyba Tomek Byrt, a Vikersund jest dużo bezpieczniejsza, tor lotu jest niski, skoczkowie mogą sobie spokojnie wylądować i zapewne rekord tam pozostanie.

 • Boy profesor

  Cała trójka, czyli Bodmer, Yumoto i Kasai raczej nie wystąpią w kolejnych dniach. Ciekawe więc jak Japończycy zmontują drużynę, skoro pozostał im tylko Ito, Takeuchi i słaby Yoshioka.

 • walik początkujący

  @piotr186 na pewno nie zakończy, zapowiada, że do Sochi. na swoim bloogu napisał, że dziękuje za wsparcie i prosi o nie w kolejnym sezonie...

 • Boy profesor

  Powiem tak - trafiło na skoczków, którzy mają nierówne style skoków (Bodmer i Yumoto) i którzy nie są wybitnymi lotnikami. Bodmer przecież ma rekord życiowy 189,5 m, a Yumoto dopiero w tym sezonie przekroczył 200 metrów, a już wcześniej w Vikersund miał groźny upadek na mamucie.

 • piotr186 początkujący

  Oby Kasaji się szybko wyleczył. Boje się że Kasaji przedwcześnie zakończy karierę już druga kontuzja w tym seoznie mu się przydarzyła....

 • anonim

  Profesor88 135 metrów pionowa odległość od progu do najniższego punktu zeskoku w vikersund jest 135 metrów a w planicy 130 metrów "jeszcze" dlatego vikersund jest większą skocznią gbyby planica zastosowała u siebie 135 to rekord świata wróciłby do planicy bo planica jest teoretycznie mniejsza od vikersund o 10 metrów ale planica ma większy zapas zeskoku po hs o 5 metrów dlatego vikersund jest vwększa o 5 metrów ma dłuższy zeskok jakby było dozwolone 140 metrów lub więcej to skocznie były by jeszcze większe

 • fff stały bywalec

  @maxciek
  Zauważyłeś że Bodmer skoczył znacznie dalej niż Yumoto a w oficjalnych wynikach FIS różnica między nimi to tylko 2 metry?

 • F@n doświadczony
  @Emil

  Poza tym ja nie napisałem, że 20 ma skoczyć 230m. Tylko, że chcę oglądać 20 takich lotów. Są 2 serie czyli 10 skoczków. Potem kolejna bariera, że trochę lotów pod 220m itp. A najlepsi odlatywaliby do 240m. Jest to bezpieczne, a na koniec sezonu jury powinno dać zawodnikom polatać, dać im satysfakcję oraz nam kibicom z pięknych lotów. Widać to po samych zawodnikach kiedy są zadowoleni z lotu, wtedy kiedy odlatują bardzo daleko. Jedynie Auty lubią skakać z niskich byleby wygrać, a nie żeby polatać...

 • F@n doświadczony
  @Emil

  Planica to nie Vikersund, że najlepsi odlatują tak, że trzeba zniżać kilka rozbiegów. Planica to inna lotnia. Ktoś tu mówi, że aby był rekord to potrzeba 108 km/h... Wystarczą dobre warunki. Małysz w 2003r. z prędkością 98km/h poleciał 224.5m. Romoeren 239m osiągnął z prędkością ok. 104 km/h.

 • Pawelinho początkujący
  wypadki

  Upadek Kasai:
  http://www.youtube.com/ watch?v=ZPIUccdJspc

  Upadek Bodmer(zdjęcia):
  http://galerie.money.pl/grozne;upadki;pascala;bodmera ;i;noriaki;kasai;w;planicy,galeria,5117,0.html

  Upadek Yumoto:
  nie ma nic

  Usunąć spacje!

 • Emil początkujący

  @F@n. Tylko między skoczkami w czołówce są takie różnice że jak 20 skoczy 230 to zwycięzca skoczy 255 a tego się ustać nie da. Chyba że robimy widowisko kosztem wypaczenia konkursu przez to że czołówka będzie skracać skoki i nie będzie widoczna realna różnica między skoczkami jaka jest z niskiej belki. Zresztą żeby skakano ponad 246 musi muszą być prędkości ponad 108 an progu a upadek w locie przy takiej szybkości może być tragiczny.

 • F@n doświadczony
  @ebi

  Patrząc na zeskok i linie zaznaczone to można tu wylądować nawet rekord świata, tyle że jury na to nie pozwoli. Mnie by usatysfakncjonowało z 10 skoków ok. 230m w jednej serii czyli 20 w konkursie i kilka ok. 240m. 235m można spokojnie z telemarkiem, 240m to tak jak 233m w 2005r. a 245m to tak jak 239m w 2005r.

 • Minnie początkujący

  Tydzień temu jak tylko usłyszałam głos Szczęsnego, to przełączyłam na Eurosport. Tego gościa naprawdę nie da się słuchać, jego ,,styl" jest irytujący. Już wolę B. Chruścickiego, choć to też żadna rewelacja.

 • anonim
  jak coś

  to jest 78 m kornilova na youtube potwornie to wyglądało jak go wiatr skręcił na lewą stronę. To było 78 m, ale na filmie wygląda, że to mogło być nawet tylko 100 m, może nawet 130.

 • Luksfer początkujący
  KOMENTATORZY

  Wiecie może kto będzie komentował zawody na tvp1 i eurosporcie?Mam nadzieje,że nie NIESzczęsny i rolnik Chruścicki bo to będzie katastrofa,kompletne zniesławienie PLANICY.Ma ktos takie info?

 • Antek stały bywalec

  na TVP2 w Sporice po Panoramie pokazywali upadki. Yumoto wylądował skok ale podparł tuż po lądowaniu. Bodmera upadek wyglądał tak jak skok Kornilova tylko się nie zdążył wyratować

 • anonim

  jestem zawiedziony że w planicy nie ma zastosowanej zasady 135 metrów bo na pewno byłby rekord świata 245 metrów dzisiejsze odpowiadało by 255 metrom po przebudowie jak wiemy 245 metrów jest realne do ustania w vikersund 250 to max

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).