"Mistrz wcale nie musi mieć wąsów" - reportaż w TVN o skokach kobiet

 • 2011-06-12 15:40

Ostatnie miesiące to, dla długo walczących o rozwój swojej dyscypliny skoczkiń narciarskich, czas spełnienia marzeń. MKOL zdecydował się włączyć konkurs skoków pań do programu igrzysk w Soczi, FIS podjął decyzję o utworzeniu od najbliższego sezonu Pucharu Świata pań oraz drużynowych zawodów mieszanych, w których udział będą brali zarówno mężczyźni jak i kobiety. W Polsce powstała długo oczekiwana kadra skoczkiń.


Skoki kobiet przestają być dyscypliną niszową, anonimową. Świadczyć może o tym chociażby fakt, że wczoraj w wieczornym wydaniu Faktów, telewizja TVN wyemitowała reportaż na temat polskiej kadry skoczkiń. W materiale wypowiadały się nasze czołowe skoczkinie, Joanna Szwab i Joanna Gawron, trener Kazimierza Bafia, prezes PZN Apoloniusz Tajner, legenda polskich nart, Franciszek Groń-Gąsienica oraz skoczek, Wojciech Gąsienica-Kotelnicki.

Materiał można obejrzeć tu-->


Adrian Dworakowski, źródło: TVN
oglądalność: (6563) komentarze: (78)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Malyszomaniak bywalec
  autor: piotr186 (*233.neoplus.adsl.tpnet.pl), 14 czerwca 2011, 23:10

  Możliwe ale ci którzy swoje córki posyłają na pewno nie są hamulcowymi a już na pewno nie ojciec Kamili. Na pewno na siłę je na skocznie nie zagonią. Ale teraz mają jakiś argument aby przekonać, że może jednak warto.

 • piotr186 początkujący
  Malyszomaniak

  Cóż nie od dziś wiadomo ze największym hamulcowym w skokach kobiet w Polsce są rodzice którzy zwyczajnie boją się posyłać córki na skocznię. Choć jest to strach nieuzasadniony.

 • Malyszomaniak bywalec
  A znasz ta stronę ?

  http://www.ladiesskijumping.com/

 • Malyszomaniak bywalec
  Czy ktoś sobie zadał trud spojżenia

  1 Magdalena Pałasz
  2 Monika Luber
  3 Kinga Rajda
  4 Wiola Wątroba
  5 Marcelina Herzyk
  6 Katarzyna Pałasz
  7 Anna Twardosz
  8 Paulina Twardosz
  9 Justyna Badura
  10 Justyna Tomica

  A wy o dwóch dziewczynach Kadra nie jest tylko dla nich one na razie w tej kadrze są ale każda teraz dziewczyna trenująca i skaczącą ma perspektywie do tej kadry się dostać. Kiedyś tego nie było a skoki dziewczyn były tylko zabawą. Teraz w końcu można powiedzieć, że jest o co walczyć.

 • Malyszomaniak bywalec
  @krwisty (robert.wojska@interia.pl)

  Masz racje krwisty nie ma sensu tłumaczyć oczywistości. Widać niektórzy lubią swój makontentyzm i brak wiedzy na temat walki o przyszłość skoczkiń. Moim zdaniem wiele twardogłowych jest też w PZN i dlatego tak ten beton trudno przebić. Głowa muru nie przebijesz choć można próbować ale po drodze sporo polegnie idei chęci ludzi .

 • piotr186 początkujący
  Fanka

  Mas rację przecież tego nie neguję bo to wiem. Ale czy to źle? w wielu krajach tak lub podobnie wygląda...

 • krwisty bywalec

  @Małyszomaniak kilkukrotnie zwracałem się w dawniejszych dyskusjach w ten sam sposób co Ty. Mówiłem: poszukajcie w w archiwach, poczytajcie historię skoczkiń. Widocznie niektórzy wolą sobie tylko pusto dyskutować i bić pianę. Jak już czytają, to po łebkach i bez zrozumienia, a nawet chęci zrozumienia problemu.

  Mnie ciekawi co innego, czy taki @Piotr zrobił coś kiedyś dobrego dla skoczkiń?

 • Malyszomaniak bywalec
  Wystarczy troche ochoty w szukaniu

  Weście i zacznijcie szukać nawet na tym portalu ludzi z WTWS. Poczytajcie ile wysiłku kosztowało by dziewczyny skakały. Pouczcie się tej historii dowiedzcie się jak było zanim będziemy tu strzelać przypuszczeniami czy wypominkami. To tak jak mówić ślepemu, że idzie na ulicy pod prąd. Niby słyszy ale nie widzi, że lezie pod samochód.

 • anonim

  @piotr

  Nic nie zrozumiałeś, Mikeska charytatywnie trenował jedną Askę, starszą, za darmo, walczył również z "wiatrakami " u nas, starał się o jakiś kombinezon dla niej, były to używane od Jakuba Jandy, która na własny koszt jej rodzice i tak musieli dawać do przeróbki.
  Nie ma co tego tłumaczyć bo tak jak napisałam nie starczyło by na to ani tej strony ani czasu, w końcu zrezygnował bo ta walka była bez sensowna.
  Teraz Bafia jest ich trenerem i to bardzo dobrym trenerem jest Bafia.
  Mi już po prostu tego nie chce się tłumaczyć ani pisać, trzeba by było porozmawiać na ten temat z samymi zainteresowanymi, czyli skoczkiniami i trenerem Mikeską.

 • Antek stały bywalec
  @Malyszomaniak

  Wiedz, że nawet Austriaccy juniorzy nie mają własnego sprzętu. Wielu z nich skacze w kombinezonach starszych zawodników. Tak samo jest w Niemczech i Szwajcarii. Więc nie róbmy tragedii z tego, że dziewczyny skaczą w używanym stroju.

 • Alina88 stały bywalec

  Z tego, co wiem to kluby dysponują pewną ilością własnych nart, kombinezonów itp. (na przykład otrzymanych od Lotosu) - zarówno nowych, jak i bardzo starych. Dzieci skaczą właśnie na tym sprzęcie, chyba że wyrosną z niego/zniszczą/same chcą mieć inny/w klubie już dla nich nie ma nic, bo jest za dużo zawodników - wtedy koszt ponoszą rodzice. Tak samo jak dziecko potrzebuje np. nartorolek, to musi je samo kupić. Koszty utrzymania klubu, trenera, obiektów opłaca samorząd lokalny, ewentualni sponsorzy oraz comiesięczne składki od każdego zawodnika. Tak samo dziewczynki, jak i chłopcy.

  Może problemem jest to, że dziewczynkom nie pasuje męski kombinezon, albo mają mniejsze stopy i głowy i nie ma na nie dopasowanego sprzętu w danym klubie? Albo nowe narty szły dla najlepszych zawodników klubu (i słusznie!), a im pozostawały stare? Niech ktoś z TS Wisły Zakopane się wypowie, a najlepiej same dziewczęta.

 • Malyszomaniak bywalec
  @Emil

  Chłopaki mają sprzęt klubowy.
  Co do odmówienia a kto mówił, że cokolwiek odmawiał ?
  Trzeba spytać zainteresowane to się dowiesz.

 • Emil początkujący

  @Małyszomaniak. Powtórzę pytanie. Czy chłopcy trenujący w klubie TS Wisła Zakopane mieli za darmo sprzęt taki w którym mogli startować i czy trenerzy odmówili im treningu z chłopcami na równych zasadach?

 • anonim

  W ubiegłym roku latem w sierpniu w Zakopanem miałam okazję zobaczyć Asię Gawron jak trenuje na średniej krokwi i nie była ona z p.Bafią, ale od dłuższego czasu zupełnie charytatywnie trenował ją p.Mikeska, trochę pogadaliśmy na te i inny tematy i nie starczyło by mi czasu aby to opisać.
  Po prostu szkoda słów, każdy by się zniechęcił do uprawniania sportu z takim podejściem jakie miało PZN do tej dyscypliny dziewcząt.

 • HKS początkujący

  Odbiegając trochę od tematu, to ten cały system finansowania jest bezsensowny. Z tego co rozumiem, to stosunkowo łatwo załatwić kasę na słabą drużynę, a nie da się tych pieniędzy przekazać choćby w obrębie jednego związku. Dzięki temu nie da się skupić na konkretnych kadrach, a preferowane jest przeciętniactwo w każdej. Chociażby w PZNie bardzo wąska grupa zawodników udowodniła, że tkwi w nich potencjał, a tacy alpejczycy kompletnie bez perspektyw ciągle są na jakiś lodowcach a juniorów jak mieliśmy tak mamy żenujących i poza wspomnianymi alpejczykami wszyscy męczą się z polską szkołą treningową... Dlatego kompletnie do mnie nie przemawia argument, że PZNu na coś nie stać. Jeszcze nie tak dawno mieli Kowalczyk, Małysza i Stocha i żadna z kadr narciarstwa klasycznego nie miała zagranicznego fachowca. To na co ta kasa idzie?

 • piotr186 początkujący
  Emil

  Przecież to same zawodniczki nie chciały trenować z chłopcami "bo wolą osobno trenować"... no to były na uboczu i były trenowanie z "doskoku" przez K.Bafię.. na własne życzenie.

 • Emil początkujący

  A ja mam pytanie. Czy chłopcy którzy zaczynają trenować skoki mają sprzęt za darmo? Tak się pytam z ciekawości... Bo jak mają trenera na zawołanie, sprzęt na zawołanie i generalnie wszystko jest super to faktycznie takie traktowanie dziewczyn było skandalem. Ale jest z drugiej strony wszystko u chłopaków super to znaczy że mamy system szkolenia prawie jak u Austriaków, że nic nie trzeba zmieniać i to tylko kwestia czasu zanim będzie solidną 2-3 siłą w światowych skokach :)

 • Antek stały bywalec
  @Fanka

  Żeby je objąć patronatem, fundować sprzęt, a nie od razu robić kadrę. Niech trenują, dobrze, ale nie muszą od razu mieć kadry.

 • anonim

  @Antek

  A gdzie one miały od razu coś utworzone ?
  Ile razy można to pisać tutaj, że minęło kilka lat zanim się PZN tym problemem zainteresował.
  Więc gdzie to od razu było ?
  Widzę, że nawet atom nie przemówi tutaj, że nie miały nic od razu ale po kilku latach i o te kilka lat za późno jednak nie na tyle późno aby młodsze nie były kiedyś objęte fachowym podejściem.
  Od czegoś chyba trzeba zacząć ?

 • anonim

  @Emil

  Ja mam to w nosie gdzie oni zarabiają sobie.....
  niech sobie zarabiają w tych klubach ale poziom jaki reprezentują jako kadra narodowa jest żenujący i za to złotówki nie powinni dostać bo niby za co ?
  Wstyd tylko przynoszą.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).