Łukasz Kruczek: "Będziemy zatem rotować składem"

  • 2011-10-06 17:25

Łukasz Kruczek miniony sezon letni z pewnością zaliczy do bardzo udanych. Polska drużyna zajęła drugie miejsce w klasyfikacji Pucharu Narodów, Kamil Stoch był drugi w klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix, a Piotr Żyła - piąty.

"Wszystko zadziałało tak jak powinno. Przed sezonem zakładaliśmy, by trochę mniej eksploatować tych najlepszych zawodników. W tym roku nie było już mowy o jakimś szczególnym budowaniu kwoty startowej zarówno w Letniej Grand Prix, jak i Pucharze Kontynentalnym. Dlatego zupełnie inni zawodnicy skakali w tych zawodach. To zapewne będzie miało przełożenie też na dyspozycję zimą" - mówi Kruczek w wywiadzie dla Onet.pl.

"Wszystko zmienia się z roku na rok. Nasi zawodnicy są coraz bardziej doświadczeni, ale przecież i świat nie stoi miejscu. Na to nie można sobie pozwolić w dzisiejszych skokach. Cały czas trzeba się rozwijać. Niektórzy nasi reprezentanci już wcześniej sygnalizowali, że stać ich na dobre skakanie, a teraz powoli zaczynają stabilizować swój poziom. Gdyby oceniać nasz start, jako drużyny, to nie da się ukryć. Był znaczący postęp w porównaniu do poprzednich lat" - uważa polski szkoleniowiec.

Na razie nie wiadomo jeszcze, którzy skoczkowie wystartują na początku sezonu zimowego.

"
Wszystko dopasowywać będziemy na bieżąco przed samymi startami. Moja grupa, jak i ta prowadzona przez Roberta Mateję, mają być elastyczne. Będziemy zatem rotować składem, przesuwać zawodników, w zależności od ich dyspozycji. Taki wariant próbowaliśmy właśnie podczas lata i dobrze to zadziałało. W momencie, kiedy rozpoczyna się sezon startowy znikają podziały na kadrę A i młodzieżową. Po prostu ten, kto będzie w dobrej dyspozycji, ten będzie startował" - zapowiada trener naszej kadry A.

"
Wszystkich czeka jeszcze ogrom pracy, jaki trzeba wykonać do zimy. Żeby myśleć o czołowych lokatach, to wszystko musi się fajnie poukładać, a i sami zawodnicy muszą konsekwentnie realizować swoje cele. Na pewno nic nas nie różni od Austriaków, Norwegów, czy Niemców. To są tacy sami ludzie, jak my. Na pewno w żaden sposób nie czujemy się gorsi od nich" - kontynuuje Kruczek.

"W przyszłym tygodniu spotykamy się w Wiśle, a potem będziemy baczną uwagę zwracać na pogodę i bardzo elastycznie podchodzić do planów. Chcemy jechać w takie miejsca, gdzie warunki do trenowania będą optymalne, gdzie nie będzie nam przeszkadzał wiatr czy ulewne deszcze. Ostatnie treningi na igelicie chcemy przeprowadzić w Hinzenbach i w Klingenthal. Obie te skocznie w drugiej połowie października będą miały lodowe rozbiegi, a więc najbardziej zbliżone do tego, co nas czeka w sezonie zimowym" - zakończył Łukasz Kruczek.

Całą rozmowę przeczytaj na sport.onet.pl


Tadeusz Mieczyński, źródło: sport.onet.pl
oglądalność: (7740) komentarze: (64)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • kibic_malysza profesor
    @Fanka

    Z tego co pamiętam to w Czechach na zawody dzieci do lat 15 wchodzą za darmo. W innych krajach nie wiem, być może w Niemczech też są jakieś ulgi. U nas niestety nigdy nie było i nie zanosi się na to. Podałaś przykład 4 osobowej rodziny w tym dzieci.
    Małysz w skokach to był magnes, samo nazwisko przyciągało ludzi nawet nieobeznanych w skokach.

  • Emil profesor

    No może ale wydaje mi się dziwne że skoczek co zdobędzie Puchar Świata a wszystkie imprezy zawali zdobędzie tak mało funduszy. Mi by to pasowało jeden konkurs PŚ= 8 miejsce na MŚ ale mniejsza o to bo raczej to się nie zdarzy. Czyli Stoch Żyła Hula pewnie dostaną jakieś 3680 zł na ms (za 5 miejsce na MŚ w Oslo bo 4 miejsce było na średniej skoczni a to nie jest konkurencja olimpijska) a K.Miętus i T.Byrt to zależy właśnie od tego czyli liczy się konkurs czy cały cykl. Bo jak konkurs to Krzyś dostanie 920 za 5 miejsce w Kuusamo w drużynie a Byrt 1380 za 3 miejsce w Lahti.

  • Emil profesor

    @Anika Nie wiem czy czasem nie chodzi o pojedynczy konkurs GP a nie o cały cykl? Bo dziwne by było że za zdobycie PŚ i wygranie LGP (nie ma wg tych zasad różnicy między GP i PŚ) byłoby tyle kasy co za 8 miejsce na MŚ. A Kamil albo dostanie 1,8 podstawy za 4 miejsce na MŚ w drużynie albo 1,9 podstawy na 6 miejsce na IO w drużynie.

  • Anika profesor
    @Alina

    "b) zawody cyklu Grand Prix w dyscyplinach indywidualnych"
    Czyli Kamil dostanie 0,8 podstawy za 2. miejsce w LGP? Czy ten punkt nie ma zastosowania?

  • Emil profesor

    @Alina88 Dzięki wielkie :) Czyli z tego co tu widzę większość naszych kadrowiczów w skokach nie kwalifikuje się do stypendium.

  • Alina88 doświadczony
    @Emil

    Zasady przyznawania stypendium sportowego znajdują się tutaj:

    http://dms.msport.gov.pl/app/doc ument/file/1432/Rozporzadzenie_20_wrzes nia_2006_r_.pdf?field=file1 (bez spacji)

    Kiedyś to liczyłam ile kto ma i do kiedy, postaram się odnaleźć te dane.

  • ZKuba36 profesor
    Do Redakcji.

    Mam 2. sprawy do ew. załatwienia. Redakcja ma dużo większe możliwości niż ja i stąd moja prośba.
    1. W momencie rozpoczęcia sezonu zimowego trener Kruczek będzie w rozjazdach, zajęty skoczkami startującymu w PŚ, natomiast Mateja będzie w rozjazdach, zajęty skoczkami startującymi w PK.
    Zarówno w jednej jak i w drugiej kadrze znajdą się zawodnicy przejściowo bez formy, z którymi nie będzie wiadomo co zrobić. Trenerom klubowym niezbyt dowierzam i moim zdaniem jedynym trenerem który mógłby poprawić formę tych skoczków jest trener Jan Szturc, co wcześniej udowodnił. Dotyczy to wszystkich skoczków, również (a może przede wszystkim) tych z Zakopanego.
    Myślę że Prezes Tajner, doskonały organizator, dałby się namówić na wysupłanie dodatkowej kasy dla trenera Szturca oraz opłacenia hotelu dla przyjezdnych. Wydatek stosunkowo mały a korzyści mogą być olbrzymie. Nazwa etatu (np trener konsultant) jest bez znaczenia, natomiast taka struktura sztabu szkoleniowego wypełniłaby istniejącą lukę.
    2. Bardzo się cieszę, że trenerzy obu kadr ściśle ze sobą współpracują ale jest też pewna wada tego układu.
    Jeżeli trener Kruczek nie wie na czym polegał jego błąd przed rokiem (co podejrzewam), to istnieje niebezpieczeństwo, że obie kadry powtórzą ten błąd i znajdziemy się w sytuacji, że zabraknie nam skoczków do obsadzenia wszystkich miejsc w PŚ i PK.
    Może jakoś przekonać trenera Kruczka aby obie kadry przygotowywały się do sezonu bardziej samodzielnie?

  • Emil profesor

    @pavel To też ale nie wiemy czy też nie ma jakiś innych kryteriów. A jak nie ma to raczej np taki Kuba Kot żadnego stypendium nie dostaje.

  • Emil profesor

    @HKS Tylko nie wiemy którzy zawodnicy dostają stypendia z budżetu. Próbowałem gdzieś odszukać warunki otrzymania stypendium państwowego i znalazłem tylko rozporządzenie ministra do ustawy o sporcie kwalifikowanym która już od roku nie obowiązuje.

  • anonim

    @HKS
    No to zaczynamy tzw"obrażanie" czyjejś inteligencji :)
    Jesteś przekonany, że ty zawsze jej używasz zgodnie z tzw.posiadaniem jej ?
    Miłego dnia.

  • HKS profesor

    @Fanka

    Do momentu aż zrozumiesz pewne rzeczy, choćby te zacytowane przez Emila. Zakładając jednak, że to przekracza Twoje zdolności, to ten cel niestety nigdy nie zostanie zrealizowany:)

    Zawsze będą się włączał jeśli ktoś będzie pisać bzdury i niepotrzebne mi jest do tego Twoje upoważnienie. Przypominam, że mój pierwszy post nie był w żadnym stopniu uszczypliwy.

  • anonim

    @HKS
    Nie powołuj się na @Ojca, bo wymieniliśmy ze sobą zdania i na tym się skończyło.Ale nie był byś sobą gdybyś nie wtrącił swoich trzech groszy w czyjeś rozmowy.A jak spokojnie nie możesz czytać to weź coś na uspokojenie i się nie włączaj w dyskusję:)))) Ty pierwszy do mnie napisałeś i jak zwykle wszczynasz awanturę.Długo to będziesz ciągnął?

  • Emil profesor

    1. PZN w ok. 65-70% finansowany jest z budżetu państwa, a resztę (35-30%) stanowią środki własne. Do tego dochodzą umowy barterowe, zapewniające kadrom odzież i część sprzętu.Ten stosunek waha się w zależności od m.in. tego, czy to rok olimpijski oraz zainteresowania sponsorów.

    2. Państwo płaci przede wszystkim za akcje - aż ok. 90% wydatków pokrywa budżet panstwa. Resztę dopłaca PZN ze środków własnych.

    2. Państwo prawie w całości pokrywa też wynagrodzenia - trenerów (tutaj warto wspomnieć przykład pana Wierietielnego, do którego dopłaca PZN oraz trenerów alpejskich, do których dopłaca PZN i sami zawodnicy) oraz stypendia zawodników (w całości państwo).

    3. Sprzęt to przede wszystkim domena PZN - zarówno ze środków własnych, jak i barterów.
    by Alina88

  • HKS profesor

    @Fanka

    A Ty kapujesz to co Ci napisał Ojciec Marek? Sponsorzy to tylko część. Co stoi na przeszkodzie, żeby stanowili 100%? Dyskusje prowokujesz ty takimi bredniami jak to: "Nikt nie jest utrzymywany z naszych podatków jak czytam takie komentarze to gdzieś tam mnie skręca trochę". Nie można spokojnie czytać takich absurdów.

  • anonim

    @HKS
    Bardzo dobrze się czuję po za tym u nas nie padało :)))
    I znaFca podatkowy udzielił wyczerpującej odpowiedzi znowu.Zawodnicy zarabiają na zawodach, mają sponsorów i od wszystkiego płacą podatki od wszelkich dochodów, kapujesz ? czy to za trudne dla ciebie.I pomyśleć, że normalna rozmowa nie koniecznie z tobą zamieniła się w kłótnię ale jak zwykle z tobą, bo zawsze musisz wtrącić swoje trzy grosze nie proszony o głos.No to nadawaj dalej.

  • HKS profesor

    @Fanka

    Ty się dobrze czujesz czy się po wczorajszym deszczu ciężko rozchorowałaś? Zrozum, że ja od zawsze swoim postępowaniem w dniu wyborów nie narzucam nikomu wątpliwej jakościowo redystrybucji pieniądza, więc mam prawo uważać to za marnotrawienie pieniędzy. Ci co robią inaczej niech sobie zarzucają, że to ma iść tam, a to tam, a i tak pójdzie tam gdzie ktoś dostanie w łapę:) Zawodnicy w pewnej części nie generują dóbr, bo wszelakie pieniądza państwowe takimi nie są.

  • anonim

    @Boy

    Kompletnie nie zrozumiałeś tego co ja napisałam gdzie ja napisałam coś podobnego co ty sugerujesz ? ty nic nie rozumiesz z tekstu pisanego przez innych.

    @HKS
    Jedyna osobą, która kozaczy na tym forum jesteś ty i jak zawsze masz problem ze sobą w postaci nie akceptowania czyjegoś zdania jesteś takim typem "spod ciemnej gwiazdy ", której wydaje się, że zawsze i we wszystkim ma rację znaFco podatkowy, "najmądrzejszy" i "wszechwiedzący " chodzący wręcz "ideał" :))))) nie jeden raz potykający się o własne nogi.A może to i ja cię częściowo utrzymuję ze swoich podatków? sportowcy też ? jesteś wstanie to udowodnić, że tak nie jest? taki znawca powinien wiedzieć takie sprawy.

  • HKS profesor

    @Fanka

    A Ty jak zawsze musisz kozaczyć jako forumowa gwiazda;) Każdy sobie może wypominać, że podatki idą tu czy tam i jednym rozwiązaniem jest ich zredukowanie o jakieś 90% i tyle. To że podatek ZAWSZE i KAŻDY uderza w tych będących najniżej to jest oczywista oczywistość.

    Już nie mówię o tym, że takie dotowanie kompletnie zaburza idee sportu i pieniądze nie są "przerzucalne" co preferuje przeciętniactwo. Jako żywy przykład można podać forowanie kandydatów na pseudo igrzyska dla dzieci, mimo, że np zawodnik rok starszy jest dużo lepszy, ale nie łapie się na tą parodie zawodów więc nie ma co liczyć na pomoc;) Warto też wspomnieć, że wypłacanie kasy za 8 miejsce w drużynówce MŚ czy IO to też jakiś kompletny bezsens. Powinna być np. 10 indywidualnie i 6 drużynowo (przy założeniu, że już musi być).

    @Piotr186

    Ulgi podatkowe to świetny plan, tylko że takie ogólnokrajowe i drastyczne;)

  • piotr186 profesor
    Boy

    No ulgi podatkowe za zasługi nie byłyby takie złe... U nas w Polsce jest po prostu chory system podatkowy albo się chce wydzierać jak najwięcej pieniędzy od najbogatszych albo się biadoli że najbogatsi nie płaca a bogaci kombinują.. A potem i tak najgorzej mają najbiedniejsi....

    Co do finansowania sportu to Polskie rozwiązani nie są złe. Wiadomo ze wszystkich się nie zadowoli... I tka PZN zaliczyłbym do trójki no może piątki związków krajowych które się mają najlepiej i z grubsza nie muszą się o pieniądze martwić. ...

  • Boy profesor

    @Fanka
    Więc jak, Twoim zdaniem taki Małysz w ogóle nie powinien płacić podatków? Bo co, osiągnął tak wiele i zasługuje na tą całą kasę?
    Zobacz jak płaci się podatki w Skandynawii.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl