Matjaż Żupan chce stawiać na młodych

 • 2012-01-04 10:59

Serwis Berkutschi.com przeprowadził rozmowę z Mtjażem Żupanem, który od ubiegłego roku jest szkoleniowcem reprezentacji Francji. 45-letni trener opowiedział o swoich wrażeniach ze współpracy z ekipą "Trójkolorowych" oraz planach i celach na bliższą i dalszą przyszłość.

- We Francji skoki narciarskie nie cieszą się taką popularnością jak na przykład w Słowenii. Niemniej jednak istnieje pewna tradycja, ale nie jest ona aż tak silna jak w mojej ojczyźnie czy innych krajach. Dla mnie jest to ogromne wyzwanie. Niektóre sprawy są łatwiejsze we Francji, a niektóre nie - mówi Żupan

- Mamy kilku starszych zawodników i kilku młodszych, którzy pną się w górę. Jest to komfortowa sytuacja, kiedy w jednej drużynie jest taka mieszanka rutyny i młodości. Ja osobiście mam bardzo dobre doświadczenia, jeśli chodzi o tego typu zespoły. Jest to pozytywna sprawa, kiedy młodzi zawodnicy mogą pracować ze starszymi. Uczą się bardzo wiele od doświadczonych skoczków. Jeśli masz tylko młodych zawodników, brakuje ci doświadczenia. Atmosfera w drużynie jest bardzo dobra, nawet jeśli w tym momencie nie mamy dobrych wyników. Rozwój młodych zawodników jest poprawny, wykonują oni bardzo dobrą pracę podczas treningów. Dlatego oczekuję, że w końcu poprawią swoje rezultaty.- Wierzę także w Emmanuela Chedala i to, że będzie miał lepsze wyniki, ale dla drużyny najważniejszy jest rozwój, szczególnie w kontekście przyszłego sezonu. Potrzebujemy konkurencji w drużynie, aby się poprawić. Ale do tego musimy wykorzystać młodych zawodników - wyjaśnia Słoweniec

- Nicholas Mayer miał już w tym sezonie dobre wyniki także Alexander Mabboux jest bliski zdobywania punktów w Pucharze Świata. Musimy zdecydować się na odpowiedni kierunek, pracy z młodymi zawodnikami, tak żeby zbudować mocną drużynę. To jest nasz cel. - zakończył trener Francuzów.


Adrian Dworakowski, źródło: berkutschi.com
oglądalność: (3654) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • M_B profesor
  @pepeleusz

  Za to raz jeden jedyny był fartownie w 10 MŚJ, mając niesamowitego farta do warunków w 1 skoku ;), zobaczymy, ja też uważam akurat Ronana za ich największą nadzieję na to, by ich skoki kompletnie nie upadły.

 • pepeleusz początkujący

  R.Lamy-chappuis już prawie zaskoczył - był w dziesiątce Alpen Cupa, w COC w Engelbergu pechowo dwa razy tuż za trzydziestką.
  Myślę że prawdopodobnie nie jest teraz słabszy od Mabbouxa, a i Chedala mógłby zastąpić bo ten skacze jak Hula.Brak jakiejkolwiek rotacji(9co dotyczyło kiedyś też kadry SLO) pokazuje jak Zupan chce stawiać na młodych.
  Mabboux np.w Alpen Cupie nie był w dziesiątce ani raz w zyciu mimo dziesiątek startów.

 • anonim
  Zupan

  Zupanowi chyba nigdy się nic nie udało, trenował Słoweńców tyle lat bez skutku mimo że talentów (Peterka, Kranjec, Damjan i inni) a spektakularnych sukcesów żadnych.

 • M_B profesor

  Co tutaj powiedzieć na temat Francji w tym sezonie, jedyny pozytyw to właśnie Mayer, a czy Mabboux jest tak blisko punktów ? Raz był w tym sezonie 31, ale to nie oznacza, że jest w formie na punkty, tamten wynik był dziełem raczej przypadku. Ogólnie i tak jest w tym sezonie Chedal, w tamtym sezonie Chedal nie był już w super formie, ale jeszcze punktował w miarę regularnie, a w tym to może o tym pomarzyć, Descombes Sevoie lepiej niż w tamtym sezonie, ale .... on w tamtym sezonie w ogóle punktów PŚ nie miał, więc nieciężko było przebić wynik z poprzedniego roku, zobaczymy ile czasu Francuzi będą mieli cierpliwość do Zupana, jeśli przetrzyma ten sezon i dadzą mu szansę w następnym to nie ma opcji, albo się poprawią, albo z takim skakaniem ich jak teraz Zupan wylatuje, więc musi liczyć na to, że jakimś cudem Mabboux zaskoczy, Mayer się poprawi i zaskoczy kuzyn gwiazdy kombinacji norweskiej - Ronan Lammy Chapuis, bo Viry to raczej już nie zaskoczy, a wśród reszty póki co nie widzę potencjalnych kandydatów na wielki progres w stosunkowo niewielkim czasie, ale mogę się mylić.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).