Z kombinacji do skoków

 • 2012-10-13 20:15

W niniejszym artykule chciałbym przybliżyć sylwetki skoczków, którzy wywodzą się z kombinacji norweskiej. Nie przyjąłem żadnego ostrego kryterium, ale starałem się opisać zawodników, którzy regularnie startowali w dwuboju zimowym i osiągali tam przyzwoite wyniki lub też zmienili specjalność w stosunkowo późnym wieku. Oczywiście wziąłem pod uwagę tylko aktywnych zawodników. Obok nazwiska pozwoliłem sobie także na subiektywną ocenę "transferu", a także wyszczególniłem wiek, w którym zawodnik podjął decyzję o zmianie dyscypliny. Kolejność jest alfabetyczna.

Rafał ŚliżRafał Śliż
Anssi KoivurantaAnssi Koivuranta
Reruhi ShimizuReruhi Shimizu
Jan MaturaJan Matura
David ZaunerDavid Zauner
Olli MuotkaOlli Muotka

Lauri Asikainen FIN (28.05.1989) (20 lat) (-)

Po sezonie 2009/2010 z kombinacją rozstał się Asikainen. Jego największym sukcesem jest kilka miejsc w trzeciej dziesiątce w zawodach Pucharu Świata. W MŚJ głównie plasował się także w trzeciej dziesiątce. Raz udało mu się zając 17. miejsce w sprincie, pomimo że był trzeci po skokach. Fin tracił w biegu multum lokat i nawet dobre pozycje po pierwszej części dwuboju nie zawsze pozwalały mu punktować. Wydawało się, że zmiana dyscypliny to dobra decyzja. Rzeczywistość okazała się brutalna. Asikainen nie poradził sobie i nie był w stanie nawet regularnie punktować w zawodach Pucharu Kontynentalnego, w których często startował. Przełom nastąpił miesiąc temu. Fin w letnim PK zajął kolejno: 8,16,2 i 13 miejsce. To pozwala mu optymistycznie patrzeć w przyszłość, bo wydawało się, że jego skokowa kariera skończy się szybciej niż się zaczęła. Na razie jednak zdecydowanie większe sukcesy odnosił jako kombinator.

Stanisław Biela POL (02.04.1994) (18 lat) (?)

Biela był świetnie zapowiadającym się kombinatorem. Na MŚJ 2011 potrafił zająć 27. i 17. miejsce, pomimo że startował z zawodnikami nawet o trzy lata starszymi. Zajął także 6 miejsce na Europejskim Festiwalu Młodzieży w Libercu w 2011 roku. Sezon 2011/2012 nie był dla niego zbyt udany i Biela postanowił przenieść się do skoków. Można się domyślać, że główny wpływ na tą decyzję miała atmosfera wokół polskiej kombinacji i sytuacja nieco starszych zawodników, którzy także kilka lat wcześniej dobrze rokowali. To był dla Bieli niemalże ostatni gwizdek na podjęcie tej trudnej decyzji. Na razie Stanisław Biela nie miał jeszcze okazji sprawdzić się ze skoczkami w zimowym sezonie, więc na ocenę jego poczynań trzeba poczekać. Tego lata prezentował się bardzo nierówno i trudno prorokować co wydarzy się zimą. Z pewnością były kombinator będzie chciał wywalczyć miejsce w składzie na Mistrzostwa Świata Juniorów.

Davide Bresadola ITA (10.09.1988) (21 lat) (+/-)

Włoch nie był specjalnie znanym kombinatorem. Jego największymi sukcesami były 8 miejsce w PŚ B w Pragelato i 9 miejsce w PK w w Kranju. Aż sześciokrotnie startował na Mistrzostwach Świata Juniorów, ale jego najlepsze miejsce to dziewiąta lokata wywalczona w 2008 roku w Zakopanem. Podobnie jak Viry nie był on nawet dominatorem konkursów skoków w Pucharze Kontynentalnym, nie mówiąc już o Pucharze Świata, choć zdarzały mu się sporadyczne pozytywne wyskoki. W biegu tracił jednak wszystko i rozgoryczony swoją postawą po sezonie 2009/2010 przeszedł do skoków i zrobił włoskim kibicom pozytywną niespodziankę. Prezentował się bardzo przyzwoicie w PŚ 2010/2011, a na największym mamucie świata w Vikersund udało mu się nawet zapunktować - zajął 26 lokatę. Niestety, w sezonie 2011/2012 nie poczynił żadnego kroku do przodu i trudno w pełni pozytywnie ocenić jego transfer.

Junshiro Kobayashi JPN (11.06.1991) (19 lat) (+/-)

Największym sukcesem Japończyka był zdecydowanie złoty medal podczas MŚJ juniorów w Hinterzarten w 2010 roku. Kobayashi specjalizował się w traceniu kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu lokat po skokach. Raz udało mu się zmieścić w dziesiątce Pucharu Świata B (6. miejsce w Hakubie w starcie masowym). Po sukcesie na juniorskim czempionacie jednak zniknął i pojawił się półtora roku później na Pucharze Kontynentalnym w Kranju, ale tym razem już jako skoczek. Był on prawdziwą rewelacją początkowej części lata 2011. W Szczyrku zajął 10, a w Zakopanem 16 miejsce wśród najlepszych skoczków świata. Później bywało już gorzej (poza słabo obsadzonymi konkursami w Kazachstanie i Japonii), ale wejście miał z pewnością piorunujące. Zimowy sezon PŚ w skokach też rozpoczął dosyć dobrze, bo regularnie plasował się w trzeciej dziesiątce. Później było już tylko gorzej i Japończyk zajął 52. miejsce w klasyfikacji generalnej (40 pkt). Na razie Kobayashi spisuje się zdecydowanie lepiej niż w dwuboju zimowym, ale sam z pewnością liczy na więcej.

Anssi Koivuranta FIN (03.07.1988) (22 lata) (+/-)

Fin to zdobywca Kryształowej Kuli w kombinacji norweskiej sezonie 2008/2009. Wywalczył także złoty medal w drużynie i brązowy indywidualnie na MŚ w Sapporo. Razem z kolegami sięgnął także po brąz na IO w Turynie. Wygrał siedem konkursów Pucharu Świata i 25 razy stawał na podium. Te osiągnięcia w kombinacji norweskiej mówią same za siebie. Fin nie poradził sobie jednak z mykoplasmozą - chorobą, która uniemożliwiała mu odpowiednie przygotowanie wytrzymałościowe i niejako pod przymusem, mając 22 lat, przeszedł do skoków. Sezon 2010/2011 nie był dla niego bardzo udany, ale udało mu się wywalczyć 6 miejsce w jednoseryjnym konkursie w Garmisch-Partenkirchen i zajął 10 miejsce na skoczni normalnej podczas MŚ w Oslo. Gdyby nie loteryjność tych konkursów byłyby to wyniki godne pochwały. Niestety, to były jedyne z niewielu pozytywnych wyskoków i sezon zakończył na 40 miejscu w klasyfikacji generalnej, co na pewno Fina nie satysfakcjonuje. Sezon 2011/2012 był już o wiele lepszy. Fin zdobył 283 punkty Pucharu Świata i zajął 18 miejsce w klasyfikacji generalnej. Przy obecnym kryzysie fińskich skoków był on na pewno jasnym punktem drużyny. Początkowo Koivuranta planował przenosiny do skoków tylko na jeden rok, ale ostatecznie zdecydował, że nie wróci już do kombinacji. Zmiana została na Finie niejako wymuszona i na pewno szkoda, że nie mógł przeciwstawić się Lamy Chappuisowi w kombinacji norweskiej. Tym niemniej jego kariera skokowa zmierza w dobrym kierunku.

Ziga Mandl SLO (13.01.1990) (18 lat) (+)

W kombinacji nie osiągnął nic godnego odnotowania. Mając 18 lat zmienił dyscyplinę i podobnie jak Rafał Śliż został solidnym kontynentalowcem, ale nie udało mu się przebić do Pucharu Świata. Ma na swoim koncie trzy miejsca na podium w PK.

Jan Matura CZE (29.01.1980) (21 lat) (+)

Czech "kombinował" do 21 roku życia i jako dwuboista wystąpił nawet na Mistrzostwach Świata w Lahti w 2001 roku. Zajął tam 44 miejsce. Udawało mu się też sporadycznie punktować w Pucharze Świata. Od sezonu 2001/2002 występował już jako skoczek. Szybko zaczął systematycznie punktować w Pucharze Kontynentalnym i przeniósł się na regularne starty do Pucharu Świata. Wielkiej kariery tam nie zrobił, ale zgromadził prawie 600 punktów Pucharu Świata. W swoim najlepszym sezonie w karierze zajął 27. miejsce w generalce (2010/2011 – 180 pkt). Wielokrotnie stawał także na podium Pucharu Kontynentalnego. Zmiana dyscypliny jak najbardziej udana.

Olli Muotka FIN (14.07.1988) (18 lat) (+)

Olli Muotka startował w kombinacji do sezonu 2006/2007. Jedynymi jego sukcesami są drobne punkty w PŚ B. Fin w swojej skokowej karierze zdobył już ponad 100 punktów Pucharu Świata, więc decyzja o zmianie dyscypliny była jak najbardziej słuszna.

Kaarel Nurmsalu EST (30.04.1991) (19 lat) (-)

Estończyk po sezonie 2010/2011 postanowił zrezygnować z kombinacji norweskiej. Punktem zwrotnym zapewne były trzy medale na MŚJ w Otepaa. Dwa brązowe wywalczył w kombinacji, a ten najbardziej niespodziewany zdobył w konkursie skoków, gdzie także zajął trzecie miejsce. Jego największym sukcesem w kombinacji jest zwycięstwo w PK w Klingenthal i jeden punkt PŚ w Kuusamo. W skokach na razie nie pokazał nic specjalnego. Chyba tylko MŚwL w Vikersund może uznać za względnie udane. Ustanowił tam swój rekord życiowy (204m). Nieco lepiej bywało latem. W 2011 roku zajął trzecie miejsce na PK w Klingenthal. Tego lata zanotował jednak bardziej wartościowy wynik, gdyż zajął 22 miejsce w mocno obsadzonym konkursie LGP w Hinzenbach. Jego koledzy z kadry kombinacji w tym roku w LGP spisali się bardzo dobrze i jeśli przełożą te wyniki na zimę, to być może Kaarel będzie niedługo żałował podjętej decyzji, bo mógłby być ważnym ogniwem w tej drużynie.


Reruhi Shimizu JPN (04.12.1993) (17 lat) (+)

Młody Japończyk po sezonie 2010/2011 zdecydował się na zmianę specjalności. Wyróżniał się on świetnymi skokami podczas MŚJ w Otepaa i podczas Pucharów Kontynentalnych. Niestety, na trasie biegu nie było już tak dobrze i często z pierwszej piątki wypadał do drugiej, trzeciej, a nawet czwartej dziesiątki. Jego największymi sukcesami są 13 miejsce na MŚJ w Otepaa i taka sama lokata na PK w Kopio. W skokach jak na razie furory nie zrobił. Zaliczył kilka dobrych miejsc w Pucharze Kontynentalnym w sezonie 2011/2012, a jego najlepszy wynik to dziesiąte miejsce w Rovaniemi. Na MŚJ w Erzurum był 13. Japończyk jest jednak objawieniem tegorocznego cyklu Letniego Grand Prix. W generalce został sklasyfikowany na czwartym miejscu, a dwukrotnie udało mu się nawet stanąć na podium pojedynczego konkursu. Zobaczymy czy przełoży się to na zimę. Wydaje się, że Shimizu podjął dobrą decyzję.

Witalij Szumbarec (Vitaliy Shumbarets) UKR (14.07.1983) (21 lat) (+)

Jako kombinator nie osiągnął kompletnie nic wartościowego. Nie punktował nawet w PŚ B. W wieku 21 lat przeniósł się do skoków i na pewno była to dobra decyzja. Trzykrotnie udało mu się nawet zapunktować w Pucharze Świata.

Rafał Śliż POL (11.07.1983) (19 lat) (+)

Z kombinacji wywodzi się także Rafał Śliż. Na międzynarodowej arenie nie osiągnął zbyt wiele. Raz udało mu się zapunktować w PŚ B. Wywalczył jednak dwa złote i dwa srebrne medale MP w kombinacji (2002 i 2003 rok). Zmiana dyscypliny w wieku 19 lat okazała się być dobrym wyborem. Początkowo Śliż nie mógł się przebić, ale w sezonie 2005/2006 nastąpił przełom. Polak trzykrotnie stanął na podium Pucharu Kontynentalnego i trzykrotnie zapunktował w Pucharze Świata. Później bywały lepsze i gorsze chwile, ale pewnego pułapu Rafał Śliż nie zdołał przeskoczyć i został „solidnym kontynentalowcem” sporadycznie punktującym w PŚ. Nie sposób jednak nie zauważyć, że nie zawsze wykorzystywano w Pucharze Świata dobrą formę Śliża i były kombinator nie dostawał tak wielu szans.

David Viry FRA (09.03.1989) (21 lat) (-)

Viry nigdy nie skakał rewelacyjnie, ale biegał po prostu tragicznie. Był czołowym skoczkiem, ale tylko w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Jego największym osiągnięciem było 9 miejsce w PK w Karpaczu. Po przyzwoitej skokowo końcówce sezonu 2009/2010 w Pucharze Kontynentalnym (13,1,6 i 3 miejsce) zdecydował się na zmianę dyscypliny. Francuska kadra skoczków nie może jednak mówić o specjalnym wzmocnieniu. Viry startował niemal cały sezon 2010/2011 w PK, a zapunktował raz zajmując 29 miejsce. Sezon 2011/2012 również okrasił jednym punktowanym miejscem, tym razem 22. Tego lata jednak udało mu się zająć 10 i 13 miejsce w zawodach letniego PK i być może będzie to jakiś przełom dla Francuza. Na razie zmiana dyscypliny nic dobrego mu nie przeniosła.

David Zauner AUT (09.04.1985) (23 lata) (+)

Jako kombinator nigdy nie osiągał spektakularnych wyników głównie ze względu na słaby bieg, ale i tak zapisał się na kartach historii. Jako jedyny zawodnik w historii Pucharu Świata pięć razy z rzędu zwyciężył w skokach do kombinacji (Liberec, Lahti, Zakopane, Oslo, Oslo w 2008 roku). Rekord mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie konieczność odwołania dużej liczby konkursów w tamtym okresie. Dwa razy udało mu się w startach masowych zmieścić w pierwszej dziesiątce PŚ, a 14 razy w pierwszej 20 pojedynczych zawodów. Sześć razy zwyciężył w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Wywalczył dwa indywidualne medale na MŚJ (srebro w 2003 i brąz w 2004). Przejście do skoków mimo późnego wieku (24 lata) było dla niego bardzo pozytywnym bodźcem. W sezonie 2009/2010 zajmował kolejno: 9,9,6,6,12,5,8,10,6,4 i 4 miejsce w Pucharze Świata i stał się prawdziwą rewelacją. Zdołał się przebić do austriackiej kadry mimo olbrzymiej konkurencji. Niestety, pod koniec 2010 roku nabawił się urazu kolana i przerwało to jego dynamicznie rozwijającą się karierę. Na pewno jednak zmiana konkurencji to była dobra decyzja Austriaka, bo już osiągnął dużo więcej niż przez wiele lat w kombinacji norweskiej.


Z kombinacji wywodzi się też kilku do niedawna skaczących zawodników np. Christian Ulmer (+/-), Tsuyoshi Ischinoe (+) czy Adam Małysz (przy lekkim naciągnięciu kryteriów). W nieoficjalnych letnich Mistrzostwach Świata dzieci w kombinacji, czyli Schuler Grand Prix startowało też wielu znanych obecnie naszych reprezentantów w skokach np. Tomasz Byrt, Aleksander Zniszczoł, Szymon Szostok czy Krzysztof Leja. Często osiągali oni nie najgorsze wyniki w dwuboju zimowym.

Warto także nadmienić, że transfery w drugą stronę zdarzają się w późnym wieku bardzo rzadko. Swojej szansy w ten sposób poszukał jednak Tomasz Pochwała. Były skoczek mając 25 lat przeniósł się do kombinacji norweskiej i po bardzo krótkim czasie potrafił kilkukrotnie zapunktować w Pucharze Świata. Obecnie można powiedzieć, że jest lepszym biegaczem aniżeli skoczkiem. Niestety, od tego sezonu Pochwała został zmuszony do trenowania poza kadrą, gdyż Polski Związek Narciarski zdecydował się na odmłodzenie zespołu i tym samym wyrzucił z drużyny najlepszego zawodnika ostatnich lat.

W kombinację podczas Uniwersjady w Erzurum zabawił się także skoczek Joerg Ritzerfeld. Niemiec wystartował w konkursie drużynowym i po dobrym skoku, stracił w biegu na swoim pięciokilometrowym odcinku niemal cztery minuty do najlepszych. Epizody kombinacyjne zaliczył także były austriacki skoczek, a konkretnie Matija Druml. W obu jednak specjalnościach nie odniósł żadnych sukcesów.

Konrad Rakowski, źródło: Informacja własna

oglądalność: (12437) komentarze: (50)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • pepeleusz początkujący

  Matura startował jako kombinator na dorosłych MS już w Trondheim w 97 jako szesnastolatek. Skakał bardzo daleko, a wdruzynowo był nawet dośc bliski medalu.
  Ktoś tam podał ze Sokolenko ma wiekszy potencjał niż
  Lewkin. Absolutnie. Lewkin to jedyny duży talent skokowy dzieci w KZK- chyba największy w historii niepodległości.
  Stecher nia zaczał uczyć sie biegać wskutek rzekomej zmiany dyscypliny, po prostu jako dziecko był wielofunkcyjny tak jak wielu innych teraz i skakał i kombinował. Szybciej wysoki poziom osiagnał w skokach i dostał szanse na TCS ale to naturalne bo 15 latek w biegu nie ma wiekszych szans w rywalizacji open.

 • Boy profesor

  Bernhard Gruber ma na przykład rekord skoczni w Predazzo na K120 z wynikiem 137,5 m, a Eric Frenzel w Sapporo na Miyanomori z odległością 106 m.
  Trzeba by po prostu posprawdzać gdzie kombinator norweski ma rekord skoczni, bo jest tego pełno, z tego też względu, że w kombinacji aż tak bardzo się nie spinają gdy są dalekie skoki.

 • Emil początkujący

  @HKS Żeby sprawdzić wszystko to jest mnóstwo godzin siedzenia przeglądania szukania bo skoczni jest na świecie pewnie liczba czterocyfrowa. Chyba że tylko te powyżej jakiejś wielkości na których się odbywają zawody o większym prestiżu niż Lotos Cup :)
  Ale zrobiłem listę kilkunastu rekordów.

  Einsenerz: HS-100
  Sebastian Reuschel 103 m

  Seefeld: HS-109
  Marjan Jelenko 114,5 m

  Oberhof HS-140
  Anssi Kouivuranta 147 m

  Ruhpoliding HS-128
  Ronny Ackermann 133 m

  Lauscha Hs-102
  Mario Seidl 109

  Oberwiesenthal HS-106
  Zimowy: Jan Schmid 105 m
  Letni: Mario Seidl: 108,5

  Obersdorf HS-106
  Johannes Rydzek 105 m

  Liberec HS-134
  Eric Frenzel: 140,5

  Oslo HS-106
  Maxime Laheurte 110,5 m

  Voss HS-103
  Jan Schmid 107 m

  Örnsköldsvik HS-100
  Lauri Asikainen 102 m

  Stemboat Springs HS-127
  Satoshi Mori 127 m
  Todd Lodwick 127 m

  Lahti HS-130
  Eric Frenzel 135,5

 • piotr186 początkujący

  Wszystkie skoki kombinatorów norweskich powyżej 200 metrów:

  ANSSI KOIVURANTA 19.03.2009 214,5 Planica
  JASON LAMY – CHAPPUIS 21.03.2007 209,5 Planica
  JASON LAMY – CHAPPUIS 19.03.2011 201,5 Planica
  JOUNI KAITAINEN 19.03.2003 201,5 Planica
  MATHIAS MEHRINGER 16.03.2005 202 Planica
  MAXIME LAHEURTE 18.03.2011 212 Planica
  MAXIME LAHEURTE 17.03.2011 208,5 Planica
  MAXIME LAHEURTE 18.03.2011 208 Planica
  WILHELM DENIFL 14.03.2012 213 Planica
  WILHELM DENIFL 12.03.2008 206 Planica

  Jak widać wszystkie uzyskane w Planicy.

 • Boy profesor

  Skoki ponad 200 metrowe kombinatorów norweskich:

  214,5 m - Anssi Koivuranta - Planica 2009*
  213 m - Wilhelm Denifl - Planica 2012
  212 m - Maxime Laheurte - Planica 2011
  209 m - Jason Lamy Chappuis - Planica 2007
  202 m - Mathias Mehringer - Planica 2005
  201,5 m - Jouni Kaitainen - Planica 2003

  *skok Koivuranty oddany w 2009 roku, czyli wtedy gdy był jeszcze oficjalnie kombinatorem norweskim

 • krwisty bywalec
  WinterSzus.pl

  @Styrian Nie narzekaj, redakcja zapoda UKS, bo ma wyniki na mailu. Od wczoraj u mnie na stronie sa wyniki, fotki i filmy z tego wydarzenia. Wystarczy poszukać, a nie narzekać ;-) Skijumping tez zapoda, spokojnie.

 • anonim

  hehe - studiuję rosyjski, więc proszę nie pouczaj mnie jak mam pisać nazwiska. Liewkin i Sokolienko - tak się te nazwiska czyta i w polskiej transkrypcji można tak napisać. Litera "je" nie jest zazwyczaj czytana jak samogłoska "e".

 • HKS początkujący

  Jak się okaże, że Nurmsalu będzie miał drużynę (choć daleki jestem od ferowania wyroków po lecie), to na pewno będzie żałował a nawet dałbym jakieś 5% szans że będzie chciał wrócić do kombinacji. Patrząc na to co robi Sammelselg i patrząc na wyniki kombinatorów (choć tak jak mówię - czekam na zimę) Ilves pewnie też pójdzie w dwubój. Nurmsalu zostanie więc raczej osamotniony w tych skokach.

 • Emil początkujący

  @piotr186 W kombinacji był juniorskim skokowym nr 1, i był w czołowej "10" najlepszych skoczków wśród kombinatorów. Liczył że będzie jak Zauner a teraz wygląda że mógł być to błąd.

 • piotr186 początkujący
  Emil

  To się dziwę temu Estończykowi że przy takich przyzwoitych wynikach w kombinacji przeszedł do skoków...

 • anonim

  Przy Sokolience postawiłbym jednak minus. Potencjał miał znacznie większy niż Liewkin, ale coś się u niego "zacięło".
  Bez dwóch zdań szkolenie w Kazachstanie jest na żałosnym poziomie, bo ten po przejściu zupełnie stracił formę. A mógł być następcą Karpienki.

 • Emil początkujący

  @piotr186 No wiesz. Ten junior w kombinacji wygrywał PK, zdobył punkt PŚ i medale MŚJ. Mimo wszystko to są poważne wyniki. Zresztą jeden start w Fis Cupie sprzed 3 lat to trochę mało na "skoczka FIS Cupowego".

 • piotr186 początkujący
  Emil

  No nie przesadzajmy:) Jest różnica miedzy czołowym kombinatorem norweskim a juniorem który na dobre jeszcze nie wybrał dyscypliny. Szczęsny dopuścił się co najwyżej zbyt dużego uogólnienia, ale zaraz od razu kłamstwo?

 • OjciecMarek weteran
  @piotr186

  Tylko, że Szczęsny nazwał Nurmsalu skoczkiem FIS Cupowym, gdy Estończyk miał na koncie jeden start w FIS Cupie w skokach trzy lata wcześniej, a w tym samym czasie Kaarel zaliczył już starty w kombinacji w PK, MŚJ, PŚ i MŚ, więc stwierdzenie, jakiego dopuścił się komentując drużynówkę w Lahti przed 19 miesiącami, że Nurmsalu jest skoczkiem FIS Cupowym, było zwykłym kłamstwem, którym próbował się posłużyć, zamiast zwyczajnie przyznać się do nieznajomości tego zawodnika. Bardzo podobnie "Sebi" zachował się komentując próby Jarkko Maeaetty w tym samym konkursie - powiedział, iż Jarkko to skoczek startujący głównie w FIS Cupach, podczas gdy Maeaettae ani razu nie wystartował w FIS Cupie w sezonie 2010/2011, notował za to bardzo dobre starty w CoC i przyzwoite w PŚ.

 • Emil początkujący

  @piotr186 Komentator ma przyjąć punkt widzenia najbardziej zbliżony do prawdy. Wyobrażasz sobie komentatora mówiącego o Koivurancie w Kuusamo 2010 "nieznany debiutant beż żadnych sukcesów, tylko z wygraną w FIS Cupie"?

 • piotr186 początkujący
  HKS

  Ciekawy przypadek to Jan Matura jako kombinator zdobył punty PŚ w kombinacji, był na podium w LGP kombinatorów a na MŚ w kombinacji w drużynie był 4. A jednak Boy uważna ze nie można go nazwać kombinatorem pełną gęba bo dłużej jest skoczkiem.

 • HKS początkujący

  @OjciecMarek
  Po prostu nie widziałem;) Tak jak kilka razy pisałem nie jestem w żadnym sporcie ekspertem, więc miło się czasem dowiedzieć czegoś o czym się nie miało pojęcia. Nigdy by mi nie przyszło do głowy, że Stecher, który nigdy nie miał drastycznych (!) problemów z bieganiem kręcił się kiedyś koło solowych skoków.

 • HKS początkujący

  @piotr186
  FISowski zawody to taki naciągany wyznacznik, bo ich poziom był często diametralnie różny. Czasem się jednak zdarza, że ktoś był 30 w FIS Race albo jeszcze dalej, a wyprzedził wielu w obecnych czasach znanych zawodników, więc przyszłości każdego nie przewidzisz.

  Co do Nurmsalu, to nie przechodzi mi jakiś dobry przykład do głowy, więc niech będzie Sablikova. Według Twojego rozumowania komentatorzy powinni mówić, że to mało znana zawodniczka w kolarstwie i że startuje w lokalnych i krajowych wyścigach zamiast powiedzieć, że to wybitna panczenistka.

 • Emil początkujący

  @piotr186 Szczęsny nic nie wspomniał o byciu kombinatorem przez Nurmsalu. Nazwał go tylko skoczkiem FIS Cupowym mimo że przed tym konkursem zaliczył tylko 1 start w Fis Cupie. A Gryczuk to bardziej skoczek czy kombinator skoro mówimy o FIS Codach? :P

 • HKS początkujący

  Jeszcze parę mniej lub bardziej naciąganych lub archiwalnych przykładów:
  - Maksim Anisimow (Maxim Anisimov) BLR (05.04.1983) (20 lat) (+) - punków w PŚ w kombinacji nigdy by nie zdobył, bo takich cudów nie ma, a w skokach mu się udało;)
  - Vincent Descombes-Sevoie FRA (09.01.1984) (19 lat) (+) - był objęty centralnym szkoleniem w KN.
  - Rober Hrgota SLO (02.08.1988) (16 lat) (+)
  - Anze Obreza SLO (26.01.1987) (19 lat) (-)
  - Guido Landert SUI (03.11.1985) (19 lat) (+)
  - Ilja Roslakow (Ilja Rosliakov) RUS (18.02.1983) (19 lat) (+)
  - Kai Kovaljeff FIN (08.08.1985) (20 lat) (+)
  - Konstantin Sokolenko KAZ (09.11.1987) (22 lata) (+/-)
  I jeden aktywny i na pewno nie naciągany:
  - Rok Zima SLO (07.08.1988) (18 lat) (+)

  I jeszcze byli różni Niemcy jak Christopg Menz, Kevin Roeder czy aktualnie Sebastian Reuschel, którzy o innych zawodach w skokach niż lokalne mogli pomarzyć.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).