Już w sobotę inauguracja nowego sezonu Pucharu Świata!

  • 2013-11-21 00:00

Trwa końcowe odliczanie fanów skoków narciarskich przed zbliżającym się sezonem zimowym. Już w sobotę nastąpi inauguracja czteromiesięcznych zmagań specjalistów od latania na dwóch deskach. Miejscem pierwszego ich spotkania będzie tym razem niemieckie Klingtenthal.

Dlaczego Klingenthal?

Po raz pierwszy od kilkunastu lat inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich odbędzie się poza Skandynawią.

- W zasadzie sam pomysł organizacji zawodów inauguracyjnych gdzieś w Europie Środkowej kiełkował w naszych umysłach już od dłuższego czasu - tłumaczy Walter Hofer, szef światowych skoków - Decydujące były doświadczenia jakie zdobyliśmy w zeszłym roku w grudniu w Soczi. Przy wsparciu nowoczesnej technologii udało się wtedy przygotować skocznię w temperaturach dodatnich. Dzięki temu, zaczęliśmy poważnie rozważać taką możliwość i szukać odpowiedniego organizatora, Klingenthal wykorzystało okazję, przesłało aplikację i zostało zaakceptowane przez władze FIS. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, min. atmosferę na skoczni, od samego początku Klingenthal było bardzo wysoko w naszych rankingach. Organizator już wielokrotnie udowodnił, że potrafi zorganizować zawody na bardzo wysokim poziomie, nawet w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.

Kogo zobaczymy na Vogtland Arena?

Od kilku tygodni staraliśmy się regularnie informować o składach poszczególnych reprezentacji, które zamierzają pojawić się w pierwszych zawodach nowego sezonu. Czas przedstawić całościowo listę zawodników desygnowanych przez narodowe federacje do walki o punkty Pucharu Świata w inauguracyjnych konkursach.

AUSTRIA:
- Manuel Fettner
- Andreas Kofler
- Stefan Kraft
- Wolfgang Loitzl
- Thomas Morgenstern
- Gregor Schlierenzauer

BUŁGARIA:
- Vladimir Zografski

CZECHY:
- Jan Matura
- Cestmir Kozisek
- Martin Cikl
- Jakub Janda
- Antonin Hajek
- Lukas Hlava

ESTONIA:
- Kaarel Nurmsalu

FINLANDIA:
- Janne Ahonen
- Janne Happonen
- Olli Muotka
- Lauri Asikainen

FRANCJA:
- Vincent Decombes Sevoie
- Ronan Lamy Chappuis
- David Viry
- Alexandre Mabboux

GRECJA:
- Nico Polychronidis

JAPONIA:
- Daiki Ito
- Noriaki Kasai
- Reruhi Shimizu
- Taku Takeuchi
- Yuta Watase

KAZACHSTAN:
- Aleksej Korolew
- Alexey Pchelinstev
- Marat Zhaparov
- Radik Zhaparov

KOREA:
- Heung-Chul Choi
- Seou Choi
- Chil-Ku Kang
- Hyun-Ki Kim

NIEMCY:
- Severin Freund
- Marinus Kraus
- Karl Geiger
- Maximilian Mechler
- Michael Neumayer
- Andreas Wank
- Andreas Wellinger

NORWEGIA:
- Anders Bardal
- Anders Fannemel
- Tom Hilde
- Ole Marius Ingvaldsen
- Andreas Stjernen
- Rune Velta

POLSKA:
- Krzysztof Biegun
- Maciej Kot
- Dawid Kubacki
- Stefan Hula
- Kamil Stoch
- Jan Ziobro
- Piotr Żyła

ROSJA:
- Ilmir Hazetdinov
- Denis Kornilov
- Aleksiej Romashov
- Dmitri Vassiliev

SŁOWACJA:
- Tomas Zmoray

SŁOWENIA:
- Jernej Damjan
- Jaka Hvala
- Robert Kranjec
- Tomas Naglic
- Peter Prevc
- Matias Pungertar
- Jurij Tepes

SZWAJCARIA:
- Simon Ammann
- Gregor Deschwanden
- Marco Grigoli
- Pascal Kaelin

UKRAINA:
- Volodymyr Veredyuk

WŁOCHY:
- Davide Bresadola
- Sebastian Colloredo
- Diego Dellasega
- Roberto Dellasega
- Andreas Morassi

Inauguracja PŚ a występy na igrzyskach

Rozpoczynający się sezon zimowy, będzie wyjątkowy, bo olimpijski. Czy wśród zwycięzców inauguracyjnych zawodów można upatrywać przyszłych Mistrzów Olimpijskich? Co mówi na ten temat historia? Zobaczcie sami.

1979/80 - Toni Innauer AUT - 1. (N) i 4. (D) - Lake Placid 1980
1983/84 - Horst Bulau CAN - 38. (N) i 10. (D) - Sarajewo 1984
1987/88 - Matti Nykaenen FIN - 1. (N), 1. (D) i 1. (dr.) - Calgary 1988
1991/92 - Toni Nieminen FIN - 3. (N), 1. (D) i 1. (dr.) - Albertville 1992
1993/94 - Espen Bredesen NOR - 1. (N), 2. (D) i 4. (dr.) - Lillehammer 1994
1997/98 - Dieter Thoma GER - 13. (N), 12. (D) i 2. (dr.) - Nagano 1998
2001/02 - Adam Małysz POL - 3. (N), 2. (D) i 6. (dr.) - Salt Lake City 2002
2005/06 - Jakub Janda CZE - 13. (N), 10. (D) i 9. (dr.) - Turyn 2006
2009/10 - Bjoern-Einar Romoeren NOR - 23. (N) - Vancouver 2010

Skoki w Klingenthal wczoraj i dziś

Pierwsze ślady uprawiania skoków w okolicach Klingenthal pochodzą z 1912 roku. Wówczas powstała pierwsza profesjonalna skocznia w dolinie Dürrenbach. Pierwsza skocznia w okolicach dzisiejszej Vogtland Areny nazywana Curt A. Seydel-Schanze została zbudowana przez "Wintersportverein Aschberg" w 1924 r. Rozgrywano na niej między innymi zawody o Mistrzostwo Niemiec. W 1932 roku pojawiły się plany budowy nowej gigantycznej jak na tamte czasy, największej na świecie (miało to miejsce jeszcze przed budową Velinkanki) skoczni K-100. Projekt jednak upadł wraz z przyznaniem Garmisch-Partenkirchen organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku. Obiekt Curt A. Seydel-Schanze uległ zniszczeniu w latach 40-tych.

W 1958 r. stanęła nowa skocznia Aschbergschanze. Jej budowa trwała zaledwie siedem miesięcy i zakończyła się w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Oficjalny, inauguracyjny skok na 55 m oddał Harry Glass podczas zawodów rozgrywanych w ciężkiej burzy śnieżnej 1 lutego 1959 r. Zawody te oglądał tłum 70 tys. widzów. Piąte miejsce w tym konkursie zajął Zdzisław Hryniewiecki, który uplasował się za Niemcami Helmutem Recknaglem, Wernerem Lesserem, Brunnerem i wspomnianym Harrym Glaßem.

Na Aschbergschanze organizowano wiele różnego rodzaju krajowych i zagranicznych zawodów. Aż 14 razy gościły tu Mistrzostwa NRD, a w 1986 r. skocznia stała się areną zawodów o Puchar Świata, które wygrał Matti Nykaenen.

Jednak końcówka lat 80-tych to ciężkie czasy dla tej skoczni. Ostatnie zawody zorganizowano tu 11 stycznia 1989 r. Potem skocznię zamknęła policja. Następnie stopniowo ją demontowano. Wkrótce potem zaczęto snuć jednak plany budowy nowego obiektu do skakania, ale były one skutecznie torpedowane przez różne instytucje. Dopiero w 2003 roku rozpoczęto budowę nowej skoczni. Jesienią 2005 roku Vogtland Arena była gotowa.

Prace nad futurystycznie wyglądającą, supernowoczesną skocznią uznawaną za architektoniczne dzieło sztuki pochłonęły 15 milionów Euro. Pierwszy skok na nowej skoczni oddał niemiecki specjalista od kombinacji norweskiej, Bjoern Kircheisen uzyskując w swojej próbie 128 metrów Skocznia jest oczywiście wyposażona w igelit i sztuczne oświetlenie. Na uwagę zasługuje wyciąg dla skoczków – nie jest to tradycyjny wyciąg krzesełkowy, lecz kolejka szynowa, dzięki której skoczkowie mają zapewnioną komfortową i bezpieczną podróż. Trybuny wokół skoczni są w stanie pomieścić 30 tys. ludzi.

Pierwsze oficjalne zawody rozegrano tu początkiem 2006 roku, a były to konkursy Pucharu Świata B w kombinacji norweskiej. Oficjalny rekord skoczni należy do Michaela Uhrmana i wynosi 146,5 metrów. Oficjalny rekord letni dzierżą wspólnie Kamil Stoch i Gregor Schlierenzauer (143,5 m.).

Jest to skocznia raczej szczęśliwa dla Polaków. W ciągu ostatnich lat nasi reprezentanci ośmiokrotnie zwyciężali na Vogtland Arena: Kamil Stoch dwukrotnie wygrał konkursy Letniej Grand Prix i raz zawody Pucharu Świata, Adam Małysz raz Letnią Grand Prix, a po dwa zwycięstwa w Pucharze Kontynentalnym odnieśli Piotr Żyła i Klemens Murańka.

Vogtland-Arena to jednak nie tylko skocznia, ale także miejsce odbywania się różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i koncertów.

Program Zawodów

Piątek, 22.11.2013
15:30 oficjalny trening - 2 serie
18:00 kwalifikacje

Sobota, 23.11.2013
14:30 seria próbna
16:00 pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 24.11.2013
12:00 seria próbna
13:30 pierwsza seria konkursowa

Prognoza pogody

W piątek, podczas kwalifikacji będzie pochmurno, a temperatura ma wynieść 4 stopnie, a wiatr wiać maksymalnie z prędkością 4 m/s z północnego wschodu.

W sobotę pogoda ma być podobna, jedynie wiatr zmieni się na północny, a temperatura spadnie do 2 stopni.

W niedzielę ma być chłodniej, wiatr również 4 m/s, może też poprószyć śnieg.


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (20408) komentarze: (130)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Stinger profesor
    gtdh

    Kot i Żyła podobno są w dobrej formie więc raczej powinni być wyżej niż pod koniec stawki w 2 serii ... 5 miejsce w drużynówce? Możliwe tak samo jak i np 2 bo tutaj pokazaliśmy że jesteśmy mocni. A lato to tylko potwierdziło teraz tylko czekamy jak z formą u nas na samym początku, nie liczę nie wiadomo na co ale miejsce w 5 na początku będzie dobre.

  • Zwei doświadczony
    Lista startowa

    http://data.fis-ski.com/pdf/2014/JP/3827/2014JP3827SLQ.pdf
    Nie ma Nurmsalu

  • ZKuba36 profesor
    Trochę fizyki.

    Wcześniej napisałem, że moja rola jest zakończona, bo wszystkie moje propozycje zostały spełnione a więc nie mam o czym pisać.
    Przypomniała mi się jeszcze jedna sprawa o której już pisałem i nie widzę postępu. To sprawa "trzęsienia portkami" podczas zjazdu.
    Wyjaśniam, że każdy poprzeczny ruch nart podczas zjazdu wydłuża drogę na której działa siła tarcia na narty. Siła tarcia hamuje prędkość.
    Dodatkowo, jeżeli narta dotknie bokiem śnieg lub wytyczony tor jazdy to dochodzi dodatkowa siła tarcia zmniejszająca prędkość zjazdu.
    Niektórzy argumentowali, że Austriacy (lub Niemcy) to zbadali a Polacy podpatrzyli i podobno stwierdzono, że jak się "trzęsie portkami" to jedzie się szybciej. Totalna bzdura, niezgodna z podstawowymi prawami fizyki!
    Nie wymagam aby skoczkowie lub trenerzy skoczków narciarskich znali podstawy fizyki, skoro znacznie wyżej od nich postawiona osoba twierdzi, że podczas lądowania, skoczków wbija w śnieg siła... odśrodkowa(!)...
    Gwoli uczciwości muszę przyznać że ludzkość dość dużo zawdzięcza niedouczonym głąbom. Wszyscy uczeni wiedzieli, że czegoś nie można wykonać a ktoś, kto o tym nie wiedział, dokonał rzeczy niemożliwej.
    Tak czy inaczej, życzę dalekich skoków!

  • anonim
    czarne konie

    już wcześniej o tym gdzieś pisałem, ale ponawiam temat. Kto dość niespodziewanie może namieszać w tym sezonie?
    Moje typy:
    1. Haponnen (jak nie ma kontuzji to zawsze stabilnie na wysokim poziomie, nienagannie stylowo)

    2. Janda (widać, ze wraca do formy, schyłek kariery może mieć naprawdę udany)

    3. Żyła (już wcześniej docierały do mnie sygnały, że jest mocny, zanim tajner z fijasem o tym dyskutowali, ponadto z tego co pamiętam piotrek lubi klingentahl, więc może być mocne otwarcie sezonu.

    4. Słoweńcy (mało się o n ich pisze, a przecież zawsze się liczyli, także nie zdziwie się jak będą zajmować wysokie miejsca)

    tymczasem pozdrawiam wpadnę później

  • Maestro bywalec

    Swoją drogą... Odnoszę wrażenie, że w zeszłym sezonie na starcie sezonu pojawiło się więcej debiutantów niż obecnie. Czy to prawda, czy tylko tak mi się wydaje?

    PS: Miło widzieć takich zawodników jak Volodymyr Veredyuk, Tomas Zmoray, Vladimir Zografski, Kaarel Nurmsalu, Nico Polychronidis czy też całkiem obszerną kadrę Kazachów :)

  • anonim
    W POSZUKIWANIU FORMY OD KLINGENTAL

    Nie ma co sie podniecac janusze! Bedzie jak zawsze czyli z duzej chmury kapusniaczek a konkretnie Stoch 10 z strata okolo 10 metrów do najlepszych, Zyla 15, i jeszcze dwoch pod koniec 30.

  • Maestro bywalec
    Witam!

    Witam serdecznie wszystkich użytkowników, jestem nowy na tej stronie choć odwiedzam ją już od poprzedniego sezonu. :) Z niecierpliwością czekam na pierwsze treningi, kwalifikacje no i oczywiście konkurs inauguracyjny. Mam nadzieję, że nasi zawodnicy od początku zaatakują czołowe pozycje w PŚ, mimo to liczę po cichu na najwyższą zwyżkę formy na IO w Sochi. Zobaczymy jak wszystko się potoczy, wiem jedynie że poprzedni sezon dał nam wielkie nadzieje na medale i triumfy, miejmy nadzieję że się nie przeliczymy. :)
    Pozdrawiam!

  • anonim
    Peter

    Pytanie po co typować skoro nie wiemy jakiej są dyspozycji.Na pewno 3 polaków będzie w 30 tylko pytanie kto ? Jestem przekonany,ze Polska drużynowo będzie w pierwszej 5.Orientuje się ktoś bo pierwszy konkurs ma być mieszany to znaczy drużyna mieszana? Kamil raczej będzie pierwsze 5 ,Kot może 10,Żyła 15 ,a reszta nie wiem

    E przecież ja jestem zarejestrowany dziwne

  • mlody841 bywalec
    PITER

    Według Tajnera i trenerów, patrząc po treningowych porównaniach na skoczni z innymi nacjami, Żyła jest ponoć w rewelacyjnej dyspozycji. Tajner z Fijasem nawet uznali że na tą chwilę jest najlepszy na świecie

  • anonim
    Fajnie jakby wrócili do skakania

    Żeby słabe reprezentacje miały jakiekolwiek szanse w PŚ trzebaby zmotywować do wznowienia kariery: Mesika (brak następców), Anismova (brak dobrych skoczków), Reada (choć Boyd-Clowes już łapie poziom), i Erikssona albo nawet Jaffsa (następców nie ma), Boschuka (albo może Shumabrets przypomni sobie dawne czasy), pozatym bardzo chciałbym zobaczyć Chinczyków i żeby wrócił Chedal albo nawet Dessum (troszkę za stary) bo Francja też cienko wygląda i jeszacze Radik Żhaparov musi sobie stare czasy przypomnieć

  • anonim
    Transmisja

    W związku z tym, że nie wszyscy mają dostęp do Eurosportu, a słaby internet zniechęca do oglądania transmisji online czy wiecie może czy inne niemieckie stacje nadające na 13'E będą transmitowały kwalifikacje?

  • Zuzanna109 początkujący
    -

    Ciekawa jestem formy Ahonena i Morgensterna. Mam nadzieję, że dla tego drugiego ten sezon będzie dużo lepszy, niż poprzedni. W pierwszych zawodach stawiam na Schlierenzauera, albo któregoś z Niemców (Freund, Wellinger).

  • EmiI profesor
    @fojtz

    W Szwecji skakał kiedyś Besnik Gashi, Albańczyk z Kosowa, nawet był wysoko w II dziesiątce na MŚJ na początku wieku, ale od dawna nie skacze i teraz ma około trzydziestu lat. U nas skacze chłopak w Wiśle Ustroniance którego imię i nazwisko na ormiańskie pochodzenie a w Czechach zawodnik czarnoskóry.

  • anonim
    Kiedy jakieś nowe kraje wreszcie będą???

    Pytanie do pasjonatów i znawców skoków, czy znacie jakiś niemieckich,norweskich austriackich albo albo innych skoczków o egzotycznym nazwisku i podwójnym obywatelstwie którzy mogliby startować jako nowy kraj w skokach narciarskich?? To już jest nudne ze jest ok.30 państw (ostatnio Grek,chorwat, gruzini, łotysz) i nic nowego się nie pojawia:( Gdzie są np. serbowie, bośniacy, macedończycy, litwini, moldawianie czy też np. albańczycy którzy mogliby skakać. U szwedów jest dużo imigrantów z balkanów może tam by się pojawił nowy skoczek pod szyldem np. Serbii czy Bośnii?

  • Zwei doświadczony
    Typer

    przecież jest.
    najeżdżasz na "Start" w menu strony, a niżej masz linki typu strona główna etc. tam masz typer

  • przemo00116 bywalec
    Nie spodziewam się szału po tych pierwszych konkursach

    Stoch pewnie się będzie kręcił blisko 10, Żyła i Kot około 20 a reszta od czasu do czasu wejdzie do 30. Mam nadzieje że blisko TCS ta forma już bedzie dobra, a tuż przed igrzyskami i na samych igrzyskach bardzo dobra, i dociągną z tą formą do końca PŚ i oby skończyło się jakimiś medalami na igrzyskach, i z podium w PŚ drużynówce i indywidualnie także ja się na super początek nie nastawiam, bo tak jest od paru ładnych lat

  • Stinger profesor
    Lestek

    Widać jak Małysz uciekł, Stoch i Fijas można powiedzieć że też są nie do pokonania przez resztę. Żyła ładnie się wybił i już 4 pozycja. Kot na pewno będzie atakował Bobaka i Mateję. Najłatwiejsze awanse mogą mieć tacy jak Biegun czy Ziobro bo kilka punktów może dać im awans o kilka pozycji a taki Stoch żeby dogonić Małysza potrzebuje ... raczej nigdy go nie dogoni.

  • Stinger profesor

    A więc już jutro zaczyna się PŚ. Wreszcie, niby sporo czasu ale jakby teraz spojrzeć to szybko zleciało. Praktycznie wszyscy którzy powinni być to są oprócz trzech skoczków czyli Jacobsena, Freitaga i Koudelki. Będzie ciekawie i jeżeli pogoda pozwoli to przekonamy się kto jest w najlepszej formie na początku i oby Polacy byli w dobrej formie a świetną zostawili na IO.

  • skok90 początkujący
    a tam opowiadacie...

    według mnie to właśnie może być bardzo udana inauguracja, nie ważne że temperatura na plus, ale ważne że dużych wiatrów nie zapowiadają. Okolice 4m/s to jeszcze nie jest najgorzej jak nie będzie kręcić to może być fajne skakanie. A jak zawsze w Kusamo było rozpoczęcie to tam zawsze wiatrem napierdalało

  • MSad_ profesor
    Świniozałer

    Czy redakcja moze zwrocic uwage temu cycowi @amuzabi aby tak nie nazywal publicznie Schlierenzauera. Jesli jemu wolno tak, to mnie chyba wolno amuzabi nazwac cycem

  • MSad_ profesor
    Mikolaj1 (*207.ingram.com.pl)

    A jednak masz cholewę a nie gębę. Najlepszy środek na chlewy do łój barani taki przeterminowany. Wyczyść sobie.
    Kolego nie odzywaj sie do mnie trollu.

  • Lestek weteran
    Polacy w PŚ - lista wszech czasów (1979-2013)

    1.Adam Małysz 13.070 pkt. (1995-2011)
    2.Kamil Stoch 3.521 (2005-2013)
    3.Piotr Fijas 1.926 (1979-1988)
    4.Piotr Żyła 850 (2006-2013)
    5.Robert Mateja 754 (1996-2007)
    6.Stanisław Bobak 722 (1979-1981)
    7.Maciej Kot 568 (2011-2013)
    8.Wojciech Skupień 418 (1993-2004)
    9.Stefan Hula 249 (2006-2013)
    10.Krzysztof Miętus 221 (2009-2013)
    11.Jan Kowal 179 (1986-1992)
    11.Marcin Bachleda 179 (2002-2010)
    13.Dawid Kubacki 142 (2012-2013)
    14.Łukasz Rutkowski 108 (2008-2010)
    15.Stanisław Pawlusiak 104 (1979-1980)
    16.Janusz Malik 86 (1983-1984)
    17.Aleksander Zniszczoł 68 (2012-2013)
    18.Tadeusz Fijas 60 (1985)
    19.Rafał Śliż 55 (2006-2011)
    20.Zbigniew Klimowski 46 (1988-1992)
    21.Tomasz Pochwała 42 (2001-2002)
    22.Zbigniew Malik 36 (1986)
    23.Łukasz Kruczek 32 (1999-2002)
    23.Klemens Murańka 32 (2012)
    25.Tomisław Tajner 22 (2001-2002)
    25.Andrzej Kowalski 22 (1979)
    27.Grzegorz Miętus 20 (2010)
    28.Mateusz Rutkowski 17 (2004)
    29.Jan Ziobro 11 (2013)
    30.Wojciech Tajner 9 (2004)
    31.Marek Gwóźdź 6 (1995)
    31.Krystian Długopolski 6 (1998-2004)
    33.Tomasz Byrt 2 (2011)
    34.Krzyszof Biegun 1 (2013)

    (Liderem "internazionale" jest Janne Ahonen: 15.557 pkt.)
    Uwaga: lista niepełna (brak wielu wyników z lat 79-89).

  • yyy profesor
    Mikołaj i MSad,

    wy bez siebie żyć nie umiecie :P


    Jak na pierwsze zawody, to ja stawiam małe wymagania, byle przebrnąć przez kwalifikacje. Nic więcej nie jest potrzebne.

    A w drużynie pierwsza 5

  • Major_Kuprich profesor
    Ponurzyca

    Na DRHTV powinny być kwalifikacje.
    W ostatnich 2 sezonach tam oglądałem kwalifikacje do Sapporo ( Eurosport 2).
    Co do jutrzejszych kwalifikacji, to raczej będzie tam transmisja

  • Mikolaj1 weteran
    thomas_2005 21 listopada 2013, 17:01

    ważne żeby nasi zaczęli solidnie początek sezonu a nie bardzo dobrze żeby wszystkich miażdżyli bo forma ma przyjść na IO i tego planu się chyba z Kruczkiem skoczkowie trzymają

  • Mikolaj1 weteran
    SnK

    no to coś ci się pomyliło spójrz na wynii Huli 7 miejsce w Engelbergu 10 w Saporro i inne dobre występy w 3 i 2 dziesiątkach jaki buloklep człowieku wejdź na belkę i skocz zobaczymy też chciałbym że by jechał Murańka czy Zniszczoł ale nazywanie Hule buloklepem i przegrywanie z Kazachami to chyba wielka przesada

  • anonim
    Będzie się działo! :D

    Już nie mogę się doczekać tej zimy. Liczę na prawdziwe emocje i triumfy Polaków. Zaczynam zimę ze skijumping i eurosportem, bo w TVP coraz mniej tych konkursów.



    Komentarz zmoderowany (Moderator nr:36) / 2013-11-21 16:13:20

  • anonim
    Strona i inne

    No cóż czekam,czekam aż się w końcu doczekałem.Tej zimy będziemy mieli do dyspozycji naprawdę sporą grupę zawodników a także kibiców mam taką nadzieje.Myślę,ze jakiś Polak zaloży koszulkę lidera,ale na to musimy poczekać.To będzie pierwszy sezon gdzie Polsa może wygrać wszystko i to nie tylko jednym zawodnikiem.Sezony 1998-1999-2000.Wtedy Japończycy byli naprawdę bardzo dobrzy.Nie dość,że dobrzy to jeszcze drużynowo najlepsi.Szkoda,że USA nie skaczę tak dobrze jak Polacy czy chociażby Czesi.Czesi no cóz odpadł im najmocniejszy punkt,ale mają Maturę który przypomniał o sobie,że może powalczyć o zwycięstwa szkoda tylko,że pod koniec kariery.Jak zwykle Kasai zrobi niespodziankę i może stanąć na podium hę? Norwegowie są zawsze mocni i mają dobrego trenera,ale licze tylko na Bardala i Toma Hildę.Jacobsen jak wróci również będę na niego liczył.Słoweńcy mogą nie podołać zadaniu chociaż mają Petera Prevca który jest grozny ze wzgledu na ostatni sezon gdzie zdobył swoje pierwsze medale i pudła.A Polacy hmm no cóż nie wiem czy są na to gotowi by być najlepszymi.Polscy skoczkowie oczywiście może i są,ale Polacy nie lubią pod presją dobrze,że Kamil ma za sobą grupę młodych zawodników i to może pomóc jemu w osiegnienciu jak najlepszego zawodnika.26 lat to jest dobry na zdobywanie medali czy kuli kryształowej potem juz jest coraz ciezej

  • anonim
    Nowy sezon względem poprzedniego

    No faktycznie, nie mogę się już doczekać tej atmosfery związanej ze skokami. Apetyty tym większe, bo mamy za sobą świetny sezon zimowy i letni. Ciężko przewidzieć czy polscy skoczkowie już od początku sezonu wstrzelą się z formą. Mam taką nadzieję, jednak chciałbym aby szczyt formy osiągnęli w Soczi.
    Poprzedni sezon był najlepszym w historii polskich skoków, jednak ciągle może być lepiej, zwłaszcza patrząc na świetną polską młodzież.
    Mam też nadzieję na świetne skoki Kamila, który z sezonu na sezon skacze coraz lepiej. Nawet po cichu liczę na KK i medal na IO, ale żeby nie zapeszać to temat urywam i zapraszam do obejrzenia najlepszych skoków Kamila z poprzedniego sezonu w celu przypomnienia najpiękniejszych dla niego momentów (filmik sam robiłem, proszę o wyrozumiałość).
    https://www.youtube.com/watch?v=Xr006N4PoE0

  • malysz stały bywalec
    tez już nie mogę się doczekać

    witam tez już nie mogę się doczekać jutra życzę wam i trzech polaków w 10 generalki regularnych podium i nareszcie zwycięstwa w konkursie drużynowym no i dużo medali w Soczi i jestem zaskoczony ze do jutrzejszych kwalifikacji przystąpi aż 78 skoczków to jeżeli Niemcy nie wystawia grupy krajowej i oglądałem plan transmisji TVP nawet konkurs mieszany ma być transmitowany i mam jeszcze pytanie czy to błąd czy naprawdę pierwszy konkurs turnieju czterech skoczni będzie 29 a nie 30 grudnia bo zawsze był 30? pozdrawiam serdecznie z Białorusi

  • pawel123 początkujący
    Inauguracja

    Mam nadzieję, że Kamil w tym sezonie będzie równie dobry jak na Wielkiej Skoczni w Predazzo. Chciałbym aby do niego dołączył Piotrek i Maciek. Aby często stawali na podium, byli w 10 i nie musieli się kwalifikować. ABy wreszcie Polak założył koszulkę lidera PŚ a nie LGP. Ostatni raz to było w Kuusamo w 2007r. na rozpoczęcie sezonu 2007/08

  • Pavel profesor
    @Adj

    Święta racja, dlaczego twardo trzymacie się pisowni angielskiej skoro rosyjski to tak samo jak polski język słowiański i wypadałoby w taki sposób pisać nazwiska, a nie cudować. Tym bardzije jak jedne zapisujecie tak, a drugie inaczej.

  • AdJ doświadczony
    Brak konsekwencji w transkrypcji nazwisk z cyrlicy

    Najśmieszniejszy przykład w Rosji:
    Aleksiej Romashov. Imię po polsku, nazwisko po angielsku.
    Śmiesznie też wyglądają dwa nazwiska z Kazachstanu:
    Aleksej Korolew, Alexey Pchelinstev. Jeden po polsku, drugi po angielsku.

  • jan bywalec
    inaguracja

    Już się nie mogę doczekać skoków. Nudne były te weekendy bez skoków. Teraz będę mógł się emocjonować dalekimi lotami. Ciekaw jestem jak wypadna reprezentanci polski, szczególnie ciekawy jestem formą Piotrka żyły i jesgo niesamowitymi wywiadami

  • TomekNS stały bywalec
    Witam

    Już nie mogę się doczekać :)
    Jak widać klika nowych krajów zawitało do PŚ w tym sezonie. Nawet zawodnik z Grecji zapowiada się ciekawie :)

  • EmiI profesor
    @piotr186

    Rok temu latem, konkurs może przebiegał płynnie, ale wiatr kręcił strasznie. Podobnie 2 i 3 lata temu. W tym roku może pierwszy raz konkurs mógł być zagrożony, ale co roku był daleko od sprawiedliwości.

  • piotr186n doświadczony
    Emil

    Co od letnich konkursów w Klingenthal to chyba tylko w tym roku były problemy z wiatrem. no i dotąd konkursy PŚ w Klingenthal były rozgrywane w lutym a teraz będą w Listopadzie. To dość istotna różnica.

  • EmiI profesor

    Historia konkursów w Klingenthal jest chyba nawet bardziej skażona pogodą jak Kuusamo.

    2007 r. Konkurs opóźniony 14 minut, w 1 serii restart.
    2009 r. Kwalifikacje odwołane, konkurs opóźniony o 3 godziny.
    2010-2011 r, niby bez większych przygód ale ciężko nazwać warunki sprawiedliwymi, w 1 serii końcówka miała gorsze warunki.
    2012 r Konkurs odwołany, przez 2 dni nie udało się go rozegrać
    2013. Udało się rozegrać konkurs, ale wiało i warunki były zmienne.

    Już nie mówiąc o letnich konkursach, gdzie co roku wieje i warunki są bardzo zmienne.

  • anonim
    To nie będzie to samo...

    Inauguracja pucharu poza Skandynawią? Bez tego fińskiego klimaciku, gęstego śniegu i wiatru, nutki niepewności czy zawody będą kontynuowane bo tak długo czekało się, żeby zobaczyć swoich ulubieńców znowu w akcji i nieopisana radość po każdym skoku.. To nie będzie to samo...

  • EmiI profesor
    @kuba

    A ostatnio w Oslo ilu mieliśmy zwycięzców?

    Przy 4 m/s to ostatnio w Planicy puszczali skoczków, tylko wiatr kręcił i zawiewał głównie z boku to na uśrednionych pomiarach nawet wiatr koła zera wychodzi. Konkurs nie zagrożony raczej.

  • starysceptyk doświadczony
    W związku z rozpoczynającym się niedługo Pucharem Świata podaję dwa podstawowe z

    Wiedzącym ku przypomnieniu,
    niewiedzącym ku oświeceniu.

    Podium klasyfikacji końcowej, wg. państw, w dotychczasowych 34 Pucharach Świata.

    1. Austria ............................ 11 - 11 - 12
    2. Finlandia ........................... 8 -- 4 -- 7
    3. Polska --............................ 4 -- 0 -- 3
    4. NRD / RFN / Niemcy -.......... 3 -- 6 -- 2
    5. Norwegia -......................... 3 -- 5 -- 1
    6. Jugosławia / Słowenia -...... 2 -- 0 -- 1
    7. Szwajcaria --..................... 1 -- 3 -- 2
    8. Czechosłowacja / Czechy -.. 1 -- 2 -- 1
    9. Szwecja --......................... 1 -- 0 -- 0
    10. Japonia -.......................... 0 -- 1 -- 3
    11. Kanada -.......................... 0 -- 1 -- 2
    12. Włochy -.......................... 0 -- 1 -- 0

    Zwycięzcy, wg. państw, konkursów Pucharu Świata, 811 konkursów, 820 zwycięzców, 9 konkursów z dwoma zwycięzcami.

    Austria ........................... 224
    Finlandia ........................ 150
    NRD / RFN / Niemcy ..-..... 115
    Norwegia ........................ 93
    Japonia ........................... 60
    Polska -............................ 51
    Jugosławia / Słowenia ...... 34
    Czechosłowacja / Czechy .. 31
    Szwajcaria .-.................... 30
    Kanada .........................-. 14
    Włochy ............................ 7
    Szwecja ......................-... 7
    USA ................................ 3
    Francja -.......................... 1

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl