FIS zatwierdził zmiany w przepisach

 • 2014-06-05 10:21

Rada Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) zatwierdziła zmiany w przepisach skoków narciarskich na sezon 2014/2015.

Najwięcej zmian związanych jest ze sposobem rozgrywania konkursów lotów w nadchodzącym sezonie. Te nowinki będą testowane podczas tegorocznej Letniej Grand Prix w skokach.

Dopuszczeni do startu w konkursach lotów są:

- zawodnicy, którzy zdobyli co najmniej jeden punkt w indywidualnych konkursach Pucharu Świata

Seria kwalifikacyjna:

- kwalifikacje wyłonią 40 zawodników (w trakcie testowych konkursów letnich - 48), którzy będą mogli wystartować w pierwszej serii

- dziesięciu najlepszych zawodników klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach będzie miało zapewniony udział w pierwszej serii, jednak zajdą następujące zmiany:

a) wynik uzyskany w kwalifikacjach będzie decydujący dla kolejności startu w pierwszej serii konkursowej
b) suma punktów uzyskanych w kwalifikacjach będzie liczyć się w pierwszej serii konkursowej

Pierwsza seria konkursowa:

- 40 zawodników (48 w zawodach testowych) zostanie podzielonych na cztery równe grupy, według kolejności odwrotnej do pozycji, zajętych w kwalifikacjach
- każda grupa będzie składała się z 10 zawodników (12 w konkursach testowych)
- sześciu najlepszych zawodników każdej grupy awansuje do serii finałowej

Finałowa seria konkursowa:
- Tylko najlepszych 24 zawodników (4 x 6) awansuje do serii finałowej
- Wszystkie punkty (z kwalifikacji oraz z pierwszej serii konkursowej) będą liczyć się w serii finałowej
- zawodnicy skaczą z tymi samymi numerami startowymi, jednak w kolejności odwrotnej do łącznej liczby punktów przed ostatnią serią

Końcowy wynik:
- suma wyników ze wszystkich trzech serii (kwalifikacje, pierwsza seria konkursowa oraz seria finałowa) będzie składała się na ostateczny rezultat
- w przypadku anulowania serii finałowej, na ostateczny wynik składać się będą rezultaty z kwalifikacji i pierwszej serii konkursowej

Dodatkowo w Pucharze Świata Pań kwalifikacje będą wyłaniać tylko 40, a nie jak to miało miejsce dotychczas - 50 - zawodniczek, które wezmą udział w pierwszej serii konkursowej. Została także nieznacznie zwiększona pula nagród pieniężnych, które będą rozdzielane wśród najlepszych 20 zawodniczek każdego konkursu Pucharu Świata.

W Pucharze Kontynentalnym mężczyzn zmianie uległy przepisy odnośnie dopuszczenia do startu w cyklu:

- Liczba startujących zawodników z każdego kraju będzie obliczana na podstawie rankingu CRL, który będzie liczony na koniec każdego okresu kalendarzowego. Podstawą kalkulacji są:
- czołowa "50" zawodników w aktualnym rankingu CRL
- każdy kraj, który ma w rankingu trzech lub mniejszą liczbę reprezentantów, będzie mógł wystawić do konkursu maksymalnie trzech zawodników (dotychczas - czterech)
- gospodarze zawodów mają prawo do wystawienia dodatkowej grupy krajowej w liczbie sześciu zawodników (dotychczas ośmiu)
- gospodarze zawodów mogą w konkursie wystawić zatem maksymalnie 12 reprezentantów (dotychczas szesnastu), a pozostałe ekipy - sześciu skoczków (wcześniej ośmiu)

W Pucharze Kontynentalnym Pań również ograniczono liczbę uczestniczek zawodów:

- każdy kraj ma prawo wystawić w konkursie COC-L maksymalnie sześć zawodniczek (dotychczas dziesięć)
- gospodarze mają prawo wystawić dodatkowych sześć zawodniczek w ramach grupy krajowej (wcześniej osiem)

Zmiany w zakresie sprzętu:

a) kombinezony
- Struktura powierzchni materiału oraz jego skład muszą być identyczne we wszystkich częściach kombinezonu. Jedynym wyjątkiem jest możliwość stosowania różnych kolorów tego samego materiału
- grubość kombinezonu nie może przekroczyć 6 mm (dawniej 5 mm), ani nie może być mniejsza niż 4 mm

b) kaski
- Użycie specjalnych kasków ochronnych jest obowiązkowe we wszystkich zawodach. Kształt kasku musi być dopasowany do kształtu głowy zawodnika. Skorupa kasku oraz wyściółka muszą całkowicie zakrywać głowę oraz uszy. Skorupa nie musi rozciągać się aż do uszu, jednak muszą być one odpowiednio osłonięte i chronione (miękka wyściółka uszu dozwolona).
- odległość w każdym miejscu kasku pomiędzy jego zewnętrzną skorupą a głową zawodnika nie może przekraczać 7 cm
- powierzchnia kasku powinna być gładka ze względów bezpieczeństwa
- kaski z szybką lub zintegrowaną osłoną na twarz (odczepianą bądź nie) nie są dozwolone
- użyte kaski muszą być zgodne z normami bezpieczeństwa, 077 A/ASTM F 2040. Zgodność ze standardami będzie potwierdzona poprzez stosowną naklejkę, która znajdzie się na lub wewnątrz kasku.


Tadeusz Mieczyński, źródło: Informacja własna
oglądalność: (13112) komentarze: (37)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • magiera początkujący

  Lepsze jest wrogiem dobrego. W tym wypadku to powiedzenie może mieć duże znaczenie. Nie podobają mi się te zmiany w ogóle. Jedyny plus jaki tu widzę to uznawanie punktów zdobytych w kwalifikacjach, w razie odwołania finałowej serii nie będzie mowy o niespodziewanych zwycięzcach. Zobaczymy jak to będzie wyglądało w praktyce, na papierze pomysł wydaje mi się zupełnie nietrafiony.

 • Xander początkujący

  Brak mi słów na te zmiany w lotach. Przecież to jest tragedia. Aż się odechciewa oglądać skoki w przyszłym sezonie. Na co komu te zmiany. Czy nie mogło zostać tak jak było a teraz będą te głupie grupy. Aż strach pomyśleć jak będą wyglądać skoki za 20 lat.

 • tad redaktor
  kolejność 1 serii

  Na razie dostaliśmy tylko informację, że zwycięzca kwalifikacji będzie skakał jako ostatni w pierwszej serii, a reszta to sprawa otwarta...

 • anonim
  @Kolos

  Komedia. News pokazuje ogólnikowy wygląd zawodów. Rules, czyli zasady, będą opisywać dokładnie jak co wygląda, m.in. jak wyglądać będzie podział na grupy.
  Pamiętasz zeszłoroczne zmiany sprzętowe? Wprowadzono zasady dotyczące rękawiczek, jak mają wyglądać etc.. W newsach było tylko wspomniane, że takie regulacje zatwierdzono, ale nie zostały nam one przedstawione. Takie rzeczy były w oficjalnych PDFach, które FIS udostępnia.

 • IchBinDa początkujący
  Kolos

  Tylko że przy takiej interpretacji wprowadzenie fazy grupowej jest bez sensu! Jeśli dobrze myślę, faza grupowa miała na celu uatrakcyjnić formułę lotów, które obecnie w pierwszych seriach sprowadzają się do półgodzinnego klepania buli przez słabszych i może paru minut lotów za punkt K. Jakiś sens miałoby rozsianie najlepszych po całej serii, żeby nie trzeba było czekać na dalekie loty. Podział, jaki wynika z komunikatu, jest nie tylko sprzeczny z duchem sportu, ale nic nie zmienia w atrakcyjności pierwszej serii, co gorsza - czyni finał mniej atrakcyjnym poprzez wepchnięcie słabszych.

 • IchBinDa początkujący
  milan

  " ten sport robią dla siebie a nie dla kibiców mają co raz mniejsza widownię ludzie już wcale nie łapią o co w tym biega"
  [potrzebne źródło]
  Wszyscy przeciwnicy systemu kompensacji powtarzają w kółko tezę o drastycznie malejącej oglądalności skoków. Tymczasem nigdy nie widziałem globalnych danych ją potwierdzających. Polska nie wystarczy - tutaj ludzie faktycznie nie łapią, o co w tym biega, ale głównie dlatego, że żaden kompetentny komentator nie spróbował im tego wyjaśnić.

 • milan początkujący

  @derwisz
  Ty nadal wierzysz w rozsądek Hofera? on już dawno go utracił ten sport robią dla siebie a nie dla kibiców mają co raz mniejsza widownię ludzie już wcale nie łapią o co w tym biega a ty wciąz piszesz o jego rozsądku i nadal mu wierzysz bezgranicznie ...
  Smieszny jesteś ....
  Ten sport nie ma juz nic wspólnego ze skokami.

 • dervish profesor
  kolos

  Mylisz pojęcia. To z czym mamy do czynienia w tekście wiadomości to news, lakoniczny komunikat, w którym roi się od skrótów myślowych i niedopowiedzeń. To tylko ogólna zajawka idei. Szczegóły będą w dokumencie mającym status obowiązującego prawa czyli w regulaminie w którym cała procedura rozgrywania konkursu będzie przedstawiona w sposób jednoznaczny i nie poddający się interpretacjom. Zajrzyj do starego regulaminu FIS to zobaczysz co oznacza określenie "regulamin".

 • Stinger profesor

  Jeżeli grupy będą podzielone tak: 10-1, 20-11 itp to ja podziękuję za takie skoki, po pierwsze bez sensu a po drugie to wyeliminuje tych najlepszych z drugiej serii bo słabsi o ostatniej grupy 40-31 będą w niej skakać ... liczę że jednak ten regulamin będzie inny a więc system wężykowy lub w ogóle tego nie wprowadzą. Jeszcze mam nadzieję że w lecie kiedy będą to testować to źle to wyjdzie i z tego zrezygnują.

 • EmiI profesor
  @kolos

  Regulaminu nie ma. Jest tylko news na stronie FIS, przetłumaczony tutaj. Regulamin będzie w PDF w dziale "Rules" pewnie za kilka dni. Oby był jasno sformułowany, tak jak opis systemu KO. A taka interpretacja przepisu jest tragiczna bo wypacza idee sportu.

 • Kolos profesor
  Emil

  Zgadzam się że zmiana limitów w PK przysłuży się Polsce, ale chyba głównym zamiarem jest zmniejszenie liczby zawodników startujących w PK, bo ostatnio konkursy PK miały przeważnie bardzo liczną obsadę. Dzięki temu "dopompuje" się FIS Cup gdzie akruat często skacze mało zawodników. Przy okazji nieco podniesie się poziom FIS Cupu:)

 • Kolos profesor
  Pavel

  No przecież regulamin jest czyli to co u góry możesz poczytać. Na razie nie wiadomo czy w ogóle w zimie ten pomysł wejdzie w życie a jak już to tylko na mamucich skoczniach czyli to raptem parę konkursów, tyle się można "przemęczyć" z tymi zasadami.


  Po za tym na mamutach outsiderzy nie skaczą, jest tylko 40 miejsc, przypadkowi zawodnicy do takich konkursów prześlizgują się rzadko.

  A więc taki podział jaki na dziś wynika z zatwierdzonych przepisów nie musi być aż tak tragiczny w praktyce.

 • EmiI profesor

  Z naszego punktu widzenia zmiany w PK dość korzystne. Np w najbliższym periodzie Polska, Niemcy, Austria, Słowenia będą mogli wystawić 6 zawodników, a Niemcy mają w 50 CRL 8 zawodników, Austria 11, Słowenia 14 a my...6. To nam ułatwi sprawę bo w najsilniejszych krajach nawet ten co jedzie na PK jako 7-8 może nagle wystrzelić i zając miejsce na podium, a ten co jest 3-4 skoczyć słabiej i wypaść poza "30". Ale z czysto sportowego punktu widzenia takie eliminowanie dobrych zawodników. nie jest dobre.

 • anonim
  Adam Małysz otwiera restaurację

  Podobno zainspirowany programem ,,Kuchenne rewolucje'' oraz postacią Wojciecha Modesta Amaro, Adam Małysz postanowił realizować swoją kolejną pasją, którą jest gotowanie. Aktualnie jest na etapie opracowywania menu. Oto kilka dań, które mają znaleźć się w karcie restauracji Adama. Podobno lubi kuchnię nowoczesną. Dania będą nazywać się imionami i nazwiskami różnych skoczków:

  DANIE 1: DUSZONY AHONEN: Czerwona ośmiornica okołozwrotnikowa w delikatnej posypce z perłopławów argentyńskich, duszona z dodatkiem muślinowej poświaty z kandyzowanych malin i jeleniej kiełbasy z wyczuwalną nutą spleśniałego oscypka zrumienionego na patelni oblanego sosem z kiszonych ogórków oraz ze strusimi jajami ugotowanymi na miękko.

  DANIE 2: SPIECZONY HANNAVALD: Tradycyjna, niemiecka kiełbasa zapiekana w sosie pomarańczowo- imbirowo - łososiowym, nadziewana pestkami dyni i paprczyką chili, oblana wywarem ze zmurszałej szopy i wyciągiem z wątroby koczkodana, skrapiana resztkami porannej rosy zebranej z trawy zasianej pod skocznią Wisła-Malinka.

  DANIE 3: MROŻONY HAUTAMAEKI: Lody eukaliptusowo-marchewkowe, z posypką biszkoptowo-grzybową, z dodatkiem kandyzowanych kartofli z bazaru, polane polewą czekoladowo-spirytusową i dekorowane bigosem z zeszłorocznej kapusty przetrzymywanej w zatęchłej piwnicy.

  DANIE 4: PODPALANY VASSILIEV: Rosyjska wódka z syropem klonowo-cykoriowym, z dodatkiem zmrożonego śniegu, dekorowana kawiorem.

  Kolejne dania mają zostać ujawnione już niedługo.

 • dejw profesor

  Faza grupowa w skokach narciarskich... No to teraz tylko czekać, aż zrobi się z tego system pucharowy; ćwierćfinały, półfinały i finał.
  Albo lepiej, niech każdy skacze z każdym i zawody wygrywa ten kto będzie miał największą ilość wygranych pojedynków...

  Jak dla mnie, to zdecydowanie na minus jest też zmniejszenie limitów w PK. Odbije się to na poziomie zawodów, bo zamiast mocnego zaplecza np Słowenii, Austrii, Niemiec, będą skakać skoczkowie.. delikatnie mówiąc średniej klasy.
  A utalentowani juniorzy będą musieli obijać się w FiSCupach, bo może zwyczajnie zabraknąć dla nich miejsca w kadrze na zawody.

 • dervish profesor

  Trzeba wierzyć w rozsądek ludzi którzy wprowadzają i zatwierdzają nowe przepisy. Nie sadze aby podział na grupy był taki jakiego się obawiamy.
  Komunikat jest niejednoznaczny. Nie ma waloru regulaminu, zapis który cytujecie można rożnie interpretować. Według mnie pasuje on również do wężykowej/serpentynowej metody podziału na grupy. Przecież serpentyna czy tez wężyk jest układana na podstawie wyników z Q a kolejność w serpentynie będzie odwrotna do klasyfikacji w Q. Poza tym może tu chodzić również o to, ze zawodnicy nie będą startowali w grupach, tylko według odwróconej kolejności z Q. Takie rozwiązanie byłoby najlepsze z punktu widzenia rywalizacji sportowej.

  Tylko w takim rozwiązaniu (serpentynowy podział na grupy i lista startowa według odwróconej kolejności z Q (nie grupowa) zapewniają, że w każdym momencie zawodów warto będzie walczyć nie tylko o wynik ale i o jak najwyższą pozycję. W przypadku startowania drugiej serii grupami czołówka z Q rozrzucona byłaby po całej liście startowej czyli nie miałaby równych warunków startowych.

  Natomiast mechaniczny podział na grupy (którego wszyscy się obawiamy) skutkowałby tym, że słabsi skoczkowie (ci dla których szczytem marzeń jest awans do serii finałowej i zdobycie jakichkolwiek punktów zamiast walczyć w Q o jak najlepszy wynik, mogliby wykorzystywać regulamin i "celować" w kwalifikacjach w "najsłabsze grupy" co byłoby sprzeczne z ideą rywalizacji sportowej.

  Ja wierzę w rozsadek władz federacji i uważam że jeżeli tak się stanie to nowy regulamin będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Zapewni nam kibicom dodatkowy dzień emocji. Kwalifikacje wszak będą teraz tak samo ważne jak serie konkursowe.

  Swoją drogą ciekawe jak na to zareaguje TVP. Wszak Q będzie miało teraz walor zawodów i niepokazanie kwalifikacji na antenie otwartej byłoby okaleczeniem transmisji podobnym do tego jak transmitowanie tylko dwóch ostatnich tercji z meczu hokejowego.

 • EmiI profesor
  @pavel

  Głupie to delikatnie powiedziane. Czekam na ostateczne przepisy. Ja typuje że będzie "serpentyna" jak w sprintach narciarskich. Przecież w życiu najsilniejsze federacje by na takie rozwiązanie nie poszły. Żeby dawać miejsca w finałowej serii np Kazachom i Koreańczykom swoim kosztem.

 • Kolos profesor

  Trzeba się jeszcze odnieść do ograniczeń limitów w PK:

  Na dłuższą metę wyglądają na szkodliwe choć słabsze kraje a nawet takie aspirujące jak Polska mogą na tym skorzystać.

  Natomiast co do limitów wśród kobiet - dotychczasowe limity i tak były w dużej mierze fikcyjne bo nikt nie jest wstanie wystawić maksymalnego limitu. One nadal są za duże ale ich zmniejszenie choć trochę goni rzeczywistość.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Tak jest napisane tu, ale czy tak jest w regulaminie ostatecznym, którego chyba jeszcze nawet nie ma?

  I nie, nie jest to logiczne, bo mocno idiotyczne jest, ze z teoretycznej grupy Stoch, Schlierenzauer, Freund, Bardal, Ammann, Dietharty itd. awansuje 6 tak samo jak z grupy Zhaparov, Hi Ku Kim, Korolev, Hula itd. Co by sie stało gdyby rywalizowali wg. klucza:

  1,2,3,4,5,6...
  ...35,36,37,38,39,40

 • Kolos profesor
  Pavel

  Czyli cztery grupy będą wyglądać tak:

  grupa1: zawodnicy którzy w kwalifikacjach byli na miejscach od 40 do 31
  grupa2: od 30 do 21 numeru
  grupa3: od 20 do 11 numeru
  grupa4: od 10 do 1 numeru

  Wariant letni (z 48 zawodnikami) jest taki sam tyle ze grupy będą liczyć po 12 zawodników a nie 10.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).