Rozpoczęto naśnieżanie skoczni w Klingenthal

 • 2014-10-28 20:55

Na niecały miesiąc przed inauguracją Pucharu Świata w Klingenthal, rozpoczęto sztuczne naśnieżanie tamtejszej skoczni. Przez kolejne 10-15 dni, na zeskoku obiektu pojawi się ponad 3 tysiące metrów sześciennych białego puchu.

Ze względu na warunki pogodowe w tym roku, nie można było zmagazynować śniegu, tak jak to było w poprzednim sezonie. Dlatego zdecydowano, że zaśnieżaniem Vogtland-Arena zajmie się fińska firma "Snow-Tek", która w lutym przygotowywała skocznię w Soczi na Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

"Mieliśmy okazję zobaczyć jak działa system proponowany przez "Snow-Tek", kilka tygodni temu w Finlandii. Do ich techniki w dużej mierze przekonała nas jakość śniegu. Dodatkową zaletą jest to, że system ten działa bez względu na różne warunki pogodowe, nie zużywa za dużo energii i jest ekologiczny. Oczywiście wiąże się to z dość dużymi kosztami, jednakże w zeszłym roku magazynowanie śniegu było równie bardzo kosztowne. Najważniejsze jest jednak, że dzięki temu będziemy w stanie zagwarantować idealnie przygotowany zeskok na inaugurację Pucharu Świata" – informuje Alexander Ziron, szef komitetu organizującego.

Ants Kaeis z "Snow Tek", tłumaczy w jaki sposób działa ich system naśnieżania – "W naszych dwóch ciężarówkach odbywa się schładzanie wody, dzięki czemu otrzymujemy lód. Następnie ten lód umieszczony w silosie, zostaje skruszony i rozdmuchany na zewnątrz jako sztuczny śnieg. Nie są tu potrzebne żadne środki chemiczne, które szkodzą środowisku. Ten system pozwala na produkcję śniegu nawet przy temperaturach powyżej 30°C. Jest on łatwy w utrzymaniu i trwały (nawet przy wysokich temperaturach), dlatego idealnie spełnia swoją rolę na trasach biegowych i obiektach do skoków narciarskich."

Inauguracja Pucharu Świata w sezonie 2014/2015 będzie miała miejsce w dniach 21-23 listopada. Prace przygotowujące skocznie do konkursów mają zakończyć się najpóźniej do 20 listopada. Na koniec Alexander Ziron żartobliwie dodaje – "Skocznia będzie wyglądała jeszcze lepiej niż w zeszłym roku, bo tym razem będziemy mieli śnieg biały, zamiast brązowego".


Aleksandra Zadrożna, źródło: fis-ski.com
oglądalność: (6264) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • tomis bywalec

  Że co? Nie pamiętam, aby w Kuusamo kiedyś były problemy ze śniegiem, wręcz przeciwnie, często zawodnicy skarżą się na silny mróz podczas tamtejszych zawodów. Właśnie skocznia Ruka zawsze kojarzyła mi się z początkiem PŚ, dużo śniegu, mróz i pięknie wyglądająca przyroda (zwłaszcza białe drzewa). Niestety wiatr daje się tam we znaki. A do Klingenthal nic nie ma.

 • anonim
  No wszystko ładnie ale

  mam nadzieję że nie będzie problemów z wiatrem bo to prawdziwa zmora skoczni w Klingenthal podobnie zresztą jak w Kuusamo ale miejmy nadzieję że aura tym razem zlituje się nad skoczkami.

 • sledzik16 stały bywalec

  No tak masz racje przecież już od kilku lat w Engelbergu są pierwsze zawody w których nie ma problemów ze śniegiem.
  Ale według mnie Lillehammer to już jest to ... czuć moc PŚ i powoli rozkręca się rywalizacja

 • anonim
  Skoki

  I tak prawdziwy klimat Skoków będzie odczuwalny dopiero Engelbergu, nie wiem jak w Niznym tagile, a możliwe że i Lillehammer będzie zimowo i skokowo. Byle by nie wiało

 • mmm bywalec

  "Skocznia będzie wyglądała jeszcze lepiej niż w zeszłym roku, bo tym razem będziemy mieli śnieg biały, zamiast brązowego"

  To jest bardzo ważne, nie wiem co w tym śmiesznego ;)Poza tym mam nadzieję, że naśnieżony będzie również rozbieg

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).