Dramat Szweda – rok przerwy Inngjerdingena

 • 2015-10-06 11:34

W ostatnich latach skrót ACL stał się zmorą wielu sportowców na całym świecie. Kolejnym, dla którego zerwanie więzadła krzyżowego przedniego oznacza wielomiesięczną przerwę od sportu okazał się reprezentant Szwecji i uczestnik tegoroczny mistrzostw świata w Falun – Christian Inngjerdingen.

Tego lata na arenie międzynarodowej, poza konkursami Pucharu Karpat i FIS Cupu w rumuńskim Rasnovie, praktycznie nie mieliśmy okazji oglądać reprezentantów Szwecji. O ile fakt ten spowodowany był w dużej mierze problemami finansowymi szwedzkich skoków narciarskich, o tyle dziwił fakt, że w żadnych zawodach FIS'owskich nie pojawił się najlepszy ze Szwedów w poprzednim sezonie – Christian Inngjerdingen na co dzień mieszkający i trenujący w Norwegii, gdzie na początku tego lata także pojawiał się na starcie zawodów krajowych.

Okazuje się, iż powód absencji jedynego Szweda, który w sezonie 2014/2015 zdobywał punkty Pucharu Kontynentalnego, jest dużo poważniejszy niż kwestie finansowe. Podczas sierpniowych treningów w kompleksie Midstuen w Oslo podczas jednego ze skoków Inngjerdingen, próbując ratować się przed upadkiem, wylądował na jednej nodze, po czym jego kolano wykręciło się i zawodnik się przewrócił.

Konsekwencje tego upadku okazały się bardzo poważne – młody skoczek, który rok temu dołączył do szwedzkiej kadry doznał bowiem całkowitego zerwania więzadła krzyżowego przedniego (tzw. ACL), połączonego z uszkodzeniem obu łękotek. W związku z doznanym urazem w najbliższym czasie będzie musiał przejść operację, po której do sportu powróci najprawdopodobniej nie wcześniej niż w sezonie letnim 2016.

Tym samym, i tak znajdujące się już w fatalnej sytuacji szwedzkie skoki, doznały bardzo poważnej straty, tracąc przynajmniej na rok jednego z nielicznych obiecujących zawodników, który dodatkowo w poprzednim sezonie odnosił najlepsze wyniki wśród swoich krajanów, zaliczając nie tylko debiut w Pucharze Świata (zakończony na kwalifikacjach w Oslo), ale i starty w mistrzostwach świata juniorów (54. pozycja) i seniorów (indywidualnie dwukrotnie odpadł w kwalifikacjach, drużynowo zajął 12. miejsce).

Sympatycznemu młodemu skoczkowi życzymy jak najszybszego powrotu do zdrowia.

Paweł Borkowski, źródło: Informacja własna

oglądalność: (3384) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • sheef weteran

  Wielka szkoda Chrisa. Bardzo smutna wiadomość. Mam nadzieję, że w miarę szybko wróci do zdrowia i znajdzie w sobie motywację do dalszego skakania.

  Powodzenia!

 • dejw profesor
  @rozwadowicz, garosz, burek etc

  Po pierwsze: dobrze wiem, że jesteś tylko godnym pożałowania trollem, usilnie próbującym zwrócić na siebie uwagę, działającym na tej stronie od jakiegoś czasu i posługującym się milionem różnych nicków, ale jednak uczynię ci ten wyjątkowy zaszczyt i odpiszę na tę prowokacje (znaj moje dobre serce), oraz wezmę w obronę autora tego świetnego, konkretnego i bardzo dobrze napisanego artykułu.
  Po drugie: na całe szczęście są na tej stronie produkują się nie tylko niedzielni janusze, ale także i prawdziwi fani, pasjonaci skoków jako dyscypliny, dla których takie informacje są niezwykle ważne i cenne.
  Po trzecie: tak, dla skoczka, sportowca tak poważna kontuzja to osobisty dramat.
  Po czwarte: Wyjaśnienie skąd takie, a nie inne określenie szwedzkiego skoczka wyjaśnił sam autor w komentarzu poniżej.

 • anonim
  dramat

  katastrofalny artykuł.
  1) piszecie o zupełnie nieznanym skoczku z egzotycznego kraju
  2) w tytule "dramat": myślałem, że Państwo Islamskie zabiło mu matkę, a tu się okazuje, że ma tylko kontuzję nogi
  3) po co pisać: "sympatycznemu"? Równie dobrze można napisać: szczupłemu, niskiemu albo przystojnemu.

 • borek99 doświadczony
  @jakledw12

  Nie wiem jak inni, ale akurat ten jest sympatyczny (przynajmniej w kontaktach "wirtualnych") - gdyby taki nie był to bym nie pisał ;)

 • Wojciechowski profesor
  @jakledw12

  A już na 100% sympatyczna jest każda skoczkini. ;P

 • anonim

  Zdrowia Chris

 • jakledw12 weteran

  Nie trzeba ukrywać, że skoki światowe tej absencji w ogóle nie zauważą. Jedynie szwedzkie, choć i tak się niewiele wyróżniał...

  "Sympatycznemu młodemu skoczkowi" - teraz to każdy jest sympatyczny. lol

 • Piotrek początkujący
  Dramat

  Czyli najpewniej Inngjerdingen już na skocznię nie powróci. Powód jest bardzo prosty - nie będzie mu się to nawet opłacać. Bez kontuzji być może pokazałby się gdzieś w PŚ w Norwegii i na tym byłby zapewne koniec.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).