Jakub Wolny: "Jakoś to przetrwałem"

 • 2015-11-06 20:48

Powrót Jakuba Wolnego na skocznię stał się faktem. Mistrz świata juniorów z 2014 roku po wielu miesiącach rehabilitacji jest już w pełni sprawny, dzięki czemu w czwartek oddał pierwsze skoki na obiekcie HS 77 w Szczyrku. Jak mówi członek kadry B - jedynym celem na tę zimę jest odzyskanie pewności siebie na skoczni.

Jakub WolnyJakub Wolny
fot. Tadeusz Mieczyński
Jakub WolnyJakub Wolny
fot. Tadeusz Mieczyński
Jakub WolnyJakub Wolny
fot. Tadeusz Mieczyński

- Pod kątem motorycznym jestem przygotowany tak, jak przed moją kontuzją. Ogólnie rzecz biorąc czuję się pewnie. Sam jestem ciekaw tego, jak będzie po powrocie na skocznię. Pierwsze skoki oddam na obiekcie K-70 (Wolny pierwsze skoki oddał 5 listopada w Szczyrku - przy. red.).

Czy z powodu tak długiej rehabilitacji konieczna była zmiana techniki skoku? - Najpierw czeka mnie kilkanaście prób na średniej skoczni, a dopiero kolejnym krokiem będzie obiekt normalny. Nie musiałem zmieniać swojej techniki. Aktualnie noga jest sprawna niemal tak samo, jak miało to miejsce przed urazem. W 99% przypomina stan sprzed kontuzji. Mogę oddawać zatem podobne skoki. W stu procentach noga pewnie już nigdy nie będzie sprawna, ale nie muszę na nią szczególnie uważać. Mogę swobodnie wykonywać wszystkie ćwiczenia.

Okres pomiędzy treningami na skoczni był bardzo trudny? - Łatwo z pewnością nie było. Dzięki osobom, które mnie wspierały jakoś to przetrwałem. Solidnie przepracowałem każdy trening, więc mam nadzieję, iż teraz przyniesie to spodziewane efekty.

Czy 20-latek odczuwa spore zainteresowanie swoją osobą ze strony kibiców i mediów? - Nieszczególnie. Nie przeszkadza mi jednak taki stan rzeczy.

Jakie są cele na nadchodzący sezon zimowy? - Nie mam konkretnych celów na zimę. Jedynym jest powrót na skocznię, a następnie odzyskanie poczucia pewności na niej. Przy stuprocentowym poczuciu pewności skoki też powinny być dobre. Nie wiem czy wystartuję w zawodach. Chciałbym, ale ciężko mi powiedzieć.

Sponsor i związek zapewnili odpowiednią opiekę w trakcie leczenia urazu? - Tak. To jest bardzo ważne i za to bardzo dziękuję. Dziękuję sponsorowi i Polskiemu Związkowi Narciarskiemu.

Korespondencja z Krakowa, Tadeusz Mieczyński.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (10712) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • haze23 doświadczony
  @Pavel

  To Ty już raczej nic na skoczni nie osiągniesz. Jasne?

 • Stinger profesor

  Podobnie jak niektórzy też obawiam się że z Wolnego już nie wiele będzie.
  Te kontuzje które miał to nie było byle co, stracił masę czasu i nadrobić to w kilka tygodni będzie trudne, a myślę że nie realne... Ten sezon raczej i tak będzie przejściowy, nie należy stawiać mu za cel wygrywania konkursów PK czy czegokolwiek ale ja osobiście liczę że najpierw wróci i będzie stopniowo się poprawiał.

 • anonim

  panie Wolny ja Panu bardzo kibicuję prawie tak jak Kotowi.
  Wszystkiego najlepszego!

 • anonim

  zgadzam się z Tobą Pavel. Zresztą wczoraj podobnie się wypowiedziałem, ale mój post usunęli - Twój pewnie też niedługo usuną jako niepoprawny politycznie. W tym sezonie będą głównie treningi, może raz po raz jakiś FIS CUP, w przyszłym się okaże, że nie ma szans na powrót do formy i w roku 2017 nastąpi koniec kariery.

 • Pavel profesor

  Nie chcę być złym prorokiem, ale obawiam się, że już nic wielkiego nie osiągnie. Tak długa przerwa od skakania swoje robi i to w okresie największego rozwoju u zawodnika, gdzie powinien płynnie przejść z juniora do seniora. Być może się mylę i oby tak było, ale moim zdaniem max o co będzie walczył to czołowa 10-tka PK.

 • FighterWF doświadczony

  "Jak mówi członek kadry B - jedynym celem na tę zimę jest odzyskanie pewności siebie na skoczni." - Właściwe podejście. Przyjdzie czucie to i będzie można myśleć o czymś więcej.

 • anonim
  adfs

  Przerwa w skakaniu była zdecydowanie za długa. Pachnie Happonenem..

 • anonim
  Klingenthal

  co do klingenthal wątpie ze poleci przecież dopiero co pierwsze skoki oddaje

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).