Adam Małysz: "Znaleźliśmy się w krytycznym momencie"

 • 2016-02-25 14:12

W środę zakończyły się dla skoczków narciarskich Mistrzostwa Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym, rozgrywane w rumuńskim Rasnovie. Polska reprezentacja powróci do domu bez medalu. Indywidualnie najlepszym rezultatem była dwunasta lokata, zaś drużynowo zajęliśmy siódme miejsce. Sytuację ocenił obecny na MŚJ Adam Małysz.

- Można było liczyć na miejsce w "10" w konkursie indywidualnym i w okolicach piątej pozycji w drużynie. Wtedy byłby to przyzwoity występ. Tyle tylko, że nie mamy już tak zdolnej młodzieży. W poprzednich latach mieliśmy w gronie juniorów zawodników, którzy z powodzeniem mogli zdobywać złote medale. I to niemal każdy z nich. Teraz w zasadzie - poza Przemkiem Kantyką - pozostali byli za słabi na to, by znaleźć się w "10", choć przy odrobinie szczęścia wszystko przecież jest możliwe. Tyle tylko, że bardzo psuli skoki. Powiem szczerze, że sytuacja w polskich skokach nie jest łatwa. W tej chwili w juniorach mamy tylko siedmiu zawodników - twierdzi czterokrotny medalista olimpijski.

- Znaleźliśmy się w krytycznym momencie. I rzeczywiście, trzeba bić na alarm! Najlepiej od razu, bo za chwilę będzie już za późno. W seniorach mamy wielu młodych zawodników. Ich forma będzie falowała i za kilka lat okaże się, że kiedy jej nie będą mieć, a nie będziemy mieć dobrych juniorów, zrobi się nieciekawie. Nie będzie miał kto zastąpić tych seniorów. To ostatni dzwonek, żeby się za to wziąć. Nie możemy dopuścić do tego, by skoki narciarskie zostały zmarginalizowane w naszym kraju tak jak to miało miejsce w latach 80. i na początku 90. - ostrzega "Orzeł z Wisły".

- Jest wiele rzeczy, które składają się na te problemy. Na pewno trenerzy i ich finansowanie, to jest jedna z nich. Brakuje nam ludzi, którzy robiliby nabór po szkołach. Tak jak przed laty. Wtedy był trener, który jeździł po szkołach. Namawiał do uprawiania skoków i pokazywał, z czym to się wiąże. Bardzo duży problem jest w samych szkołach. Wszyscy dobrze wiemy, jak teraz wyglądają lekcje WF-u. Wiele osób nie ćwiczy, zasłaniając się zwolnieniami. To jest bardzo niebezpieczne. A żeby zająć się skokami narciarskimi, trzeba być naprawdę bardzo wysportowanym. Kiedyś nie było komputerów i telefonów. Całymi dniami przesiadywaliśmy na dworze. Teraz ciężko dzieci wygonić z domu na świeże powietrze - zaznacza czterokrotny zdobywca Pucharu Świata.

- Są tacy zawodnicy, którzy w gronie juniorów powoli się rozwijają, a potem potrafią odnieść duży sukces. Niektórzy potrzebują po prostu trochę więcej czasu, żeby się "wskakać". Z grona obecnych juniorów bardzo podoba mi się postawa Przemysława Kantyki. To zawodnik, który jest bardzo zaangażowany i chce mu się ciężko pracować. To jest materiał na dobrego zawodnika. Dla niego to ostatni sezon w gronie juniorów. Zaraz po konkursie drużynowym powiedział mi: Nie udało się w juniorach, to spróbuję tak jak ty, osiągnąć to w seniorach. Podoba mi się takie podejście. Widać, że zawodnik chce i dąży do celów. A - moim zdaniem - ma duże predyspozycje do tego, by osiągać fajne wyniki - kończy Adam Małysz.


Adam Bucholz, źródło: Eurosport.onet.pl
oglądalność: (10431) komentarze: (116)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  PYTAĆ TAJNERA!

  CO NA TO TAJNER? Dlaczego dziennikarze go o to nie pytają!?

  "Na pewno trenerzy i ich finansowanie, to jest jedna z nich. Brakuje nam ludzi, którzy robiliby nabór po szkołach. Tak jak przed laty. Wtedy był trener, który jeździł po szkołach. Namawiał do uprawiania skoków i pokazywał, z czym to się wiąże."

 • anonim
  @Małysz @Xellos

  Uważam, że Małysz ma rację. Przemawia przez niego prawdziwa troska o przyszłość polskich skoków. Trzeba bić na alarm - lepiej za wcześnie niż za późno.

  Z drugiej strony bardzo podoba mi się wypowiedź Xellosa. Polska jest dziwnym krajem, gdzie zawsze sukces indywidualny ma szansę przysłonić brak lub niedostatek sukcesów zbiorowych. I nie dotyczy to tylko skoków narciarskich. A przecież siła systemu szkolenia, czy szerokiej grupy zawodników daje solidne podstawy także do sukcesu indywidualnego. Dodajmy - znacznie solidniejsze niż nastawienie się na "wyprodukowanie" pojedynczego, choćby największego mistrza.

 • anonim
  @shaffi

  Chyba raczej "Jak Freund wraca do masakrowania" :D

 • shaffi doświadczony
  @Angelus

  pracuje nad artykułem na temat @Lansa pt,,Prevc wygrywa tylko wtedy,kiedy inni przegrywają'' :p

 • Angelus bywalec

  Gdzie się podział Samozwańczy Autorytet?

 • anonim
  TVP ADAM MAŁYSZ RAFAŁ KOT

  TVP piszę to bo wiem że np Rafał Kot czyta z tej strony bo są tylko 2-3 w Polsce i nasi zawodnicy .Kiedyś coś napisałem Fajnego i wiem że zawodnik po zawodach coś mówił w moim stylu chyba ...
  TVP jak bierzecie się za coś to od początku do końca po to płacę abonament by na moim tv mieć każdy ale to każdy konkurs skoków jak nie inne stacje czekają i polecam wam SNOPKA bez pitolenia Dlaczego nie Rudzinski ?Bo jak zostało 3 zawodników do końca to mówi że 4 jak 10 i jest przerwa techniczna to mówi że 12.To są SKOKI Podaj wynik punkty i miejsce i tyle a nie jakieś biografie często nie dokończone!!!!!!Szczęsny no sorry to tak jakby do kadry naszej dorzucić W.Fortunę czysty przypadek

 • anonim
  Skoki

  Skoki to zostaną na pewno ale biegi zdejmą .W sumie to dobrze bo to straszne nudy, lepiej żeby biathlon pokazywali

 • anonim
  Adam

  Ile Polaków tyle chamstwa ...Albo ktoś sie urodził w 2000 roku i nie pamięta tego co robił Adam dla nas albo to hejter w 100%
  Wygrane 3 Puchary Świata z rzędu...mało potem wstał zdobył jeszcze raz mało... po kilku latach był tam jeszcze na podium były złote medale Mś nie raz były medale Olimpijskie moze nie złote ale co z tego??
  Ktoś powie ZŁOTO cenniejsze może ...Dla mnie wygranie Całego cyklu cenniejsze jak 4 złote medale bo teraz ktoś mówi Kamil ma dwa złote...Udało mu się widać jaki jest po komentarzach dla tv płaczek ..myślał ze po tym samo wszystko przyjdzie trzeba dużo Pracy i wierzę w to ze Kamil będzie lepszy jak Adam ale szczerze nie zostało mu dużo czasu.Dla mnie Małysz to ikona napędził ten sport nigdy (prawie)nic złego nie powiedział tylko raz co mam w pamięci...Doszedł do tego swoją ciężką pracą a nie magią trenera którego każdy chcę zwolnić a i tak wyniki pozostałych(Szczerze) na nasze realia nie są złe Lepiej mieć koło 30 sześciu niż jednego na 3 miejscu a reszta 50-60msc

 • anonim
  @MSad_

  W przyszłym sezonie można się spodziewać nagłego zdjęcia z anteny transmisji konkursu skoków,z powodu "ważnej przyczyny".Tak jak ma to obecnie miejsce z "Ojcem Mateuszem".

  I zamiast konkursu skoków,będzie na przykład "Wojciech Sumliński na żywo-audycja specjalna-Komorowski agentem WSI".

 • paulo początkujący

  Malysz wyklep sobie jeszcze jedno auto ale nie wypowiadaj sie o tym oczym nie masz pojecia,

 • anonim
  @M_Sad

  I bardzo dobrze że ma w du.ie sport :) Pod warunkiem że każdy i całkowicie w dup.e. Czemu wszyscy musieliby opłacać sporty? Kluby, związki itp., winny utrzymywać się ze składek.

 • skijumpingfan początkujący
  Almaty

  All very well, but why dont you write about the Almaty weekend in the World Cup?

 • SkiJumpers początkujący
  Hahah

  https://m.youtube.com/watch?v=1iS4YY6xeEs

 • yyy profesor
  atb

  Instruktor może prowadzić zajęcia z dziećmi, ale to jest maks, nie może już nawet prowadzić ich podczas meczu międzyklubowym. Oczywiście oficjalnie.

 • yyy profesor

  Nie można być trenerem, z papierami który nie ukończył studiów na AWF. To dotyczy jednak, tych osób które dziś się o te papiery ubiegają. Starsi ludzie z doświadczeniem potrzebują matury.

  Bez studiów można być maksymalnie instruktorem danej dyscypliny, nie ma żadnej jakiejkolwiek innej prawnej opcji.

 • anonim
  Pan Polo jednak się na prezesa nie nadaje.......

  Pan Tajner to taki Dyzma skoków.Wspiął się przypadkiem na szczyt,ale nie daje sobie rady.Panie Apoloniuszu,trzeba wiedzieć kiedy zejść ze sceny.Pan Małysz to potrafił...

 • atb stały bywalec
  to może rozsądzę

  Pavel - dervish 1:0

  @dervish stwierdził, że trzeba mieć studia, żeby być trenerem;
  @Pavel stwierdził, że nie trzeba mieć studiów, żeby być trenerem.

  Rację ma Pavel - w trzecim warunku (instruktor, matura, kurs, egzamin) studia nie są wymagane, a kurs choćby nie wiem jak wymagający i kończący się niebywale trudnym egzaminem nie jest studiami.

 • Czarny_Lis bywalec
  @Xellos

  Myślę, że jest sporo racji w Twojej wypowiedzi. Miło poczytać głos rozsądku.

 • MSad_ profesor
  Przy obecnej władzy PiS

  Skoki narciarskie zejdą na psy wraz transmisjami na TVPiS Jeszcze zatęsknicie za Kruczkiem

  Ta władza ma w d... sport a szczególnie niszowy jak skoki narciarskeie

 • Pavel profesor
  @dervish

  Serio? Cóż z "koniem kopał się nie będę" :) Pozdrawiam i miłego wieczoru życzę :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).