PŚ w Wiśle: Triumf Romana Koudelki, Kamil Stoch dziesiąty

 • 2016-03-04 22:18

Roman Koudelka triumfatorem rozgrywanego we mgle piątkowego konkursu Pucharu Świata na skoczni im. Adama Małysza (HS134) w Wiśle! Reprezentant Czech odniósł piąte pucharowe zwycięstwo w karierze po skokach na odległość 127,5 m i 133 m. Drugie miejsce zajął Kenneth Gangnes, a trzecie Noriaki Kasai. Na dziesiątej pozycji sklasyfikowany został Kamil Stoch, zaś w finałowej serii wystąpiło pięciu Polaków.

Roman KoudelkaRoman Koudelka

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdował się Johann Andre Forfang. Reprezentant Norwegii wylądował na 131,5 metrze i miał przewagę 1,7 punktu nad swoim rodakiem, Kennethem Gangnesem (127,5 m). Trzecie miejsce zajmował Richard Freitag (129 m), który wyprzedza o 1,1 punktu Noriakiego Kasai (128,5 m). Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani byli Roman Koudelka (127,5 m) i Daniel Andre Tande (128,5 m).

Na siódmej pozycji plasował się Robert Kranjec (126,5 m), a tuż za nim znajdowali się Severin Freund (125,5 m) i Michael Hayboeck (125 m). Czołową dziesiątkę zamykał Kamil Stoch. Lider polskiej reprezentacji wylądował na 128 metrze i tracił do trzeciej pozycji 4,3 punktu.

Lider Pucharu Świata, Peter Prevc na półmetku rywalizacji był dopiero trzynasty. Słoweniec oddał skok na odległość 125 m.

Do finałowej serii awansowało pięciu Polaków. Oprócz Kamila Stocha, w czołowej trzydziestce zawodów znaleźli się szesnasty Stefan Hula (123,5 m), siedemnasty Dawid Kubacki (125,5 m), osiemnasty Maciej Kot (127 m) i dziewiętnasty Piotr Żyła (126 m).

Swój udział w konkursie już na pierwszej serii zakończyli trzydziesty drugi Andrzej Stękała (121 m), czterdziesty drugi Klemens Murańka (114 m), czterdziesty piąty Jan Ziobro (109 m) i czterdziesty szósty Bartłomiej Kłusek (108 m).

Pierwszą serię konkursową została rozegrana we mgle z 10. belki startowej.

Finałowa runda okazała się popisem Romana Koudelki. Reprezentant Czech zaryzykował, skacząc na własną prośbę z krótszego rozbiegu. Lot na odległość 133 metrów pozwolił mu na odniesienie pierwszej wygranej w sezonie, a piątej w karierze. Koudelka o zaledwie punkt wyprzedził drugiego Kennetha Gangnesa (130 m). Na najniższym stopniu podium stanął Noriaki Kasai (134 m). Szansy na pierwsze pucharowe zwycięstwo w karierze nie wykorzystał Johann Andre Forfang. Norweg po skoku na 127 metr zajął ostatecznie czwarte miejsce, przed Peterem Prevcem (131,5 m) i Severinem Freundem (131 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Daniel Andre Tande (130 m), Michael Hayboeck (132 m) i Richard Freitag (128 m). Dziesiątą pozycję utrzymał Kamil Stoch, który w finałowej serii poszybował na odległość 128,5 metra.

Oprócz Kamila Stocha, w czołowej dwudziestce piątkowego konkursu w Wiśle znalazło się jeszcze czterech reprezentantów Polski. Szesnaste miejsce zajął Stefan Hula (125,5 m), osiemnasty był Piotr Żyła (123,5 m), dziewiętnasty Maciej Kot (121 m), zaś dwudziesty Dawid Kubacki (122,5 m).

Druga runda konkursowa, rozegrana również we mgle, odbyła się z 10. belki startowej, zaś dla liderującego Johanna Andre Forfanga skrócono rozbieg do 9. platformy. Z kolei na własne życzenie z 9. belki skakali Roman Koudelka i Kenneth Gangnes.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi pewny już Kryształowej Kuli Peter Prevc (1943 pkt.) przed Severinem Freundem (1319 pkt.) i Michaelem Hayboeckiem (1175 pkt.). Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch (239 pkt.) jest dwudziesty pierwszy, zaś w czołowej trzydziestce znajdują się również dwudziesty piąty Stefan Hula (205 pkt.) i trzydziesty Dawid Kubacki (163 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się niezmiennie Norwegowie (5964 pkt.), Niemcy (4880 pkt.) i Słoweńcy (4647 pkt.). Polacy z wynikiem 1862 punktów zajmują szóstą pozycję.

W sobotę mają zostać rozegrane drugie zawody Pucharu Świata w Wiśle. Na godzinę 14:30 zaplanowano początek kwalifikacji, zaś o 16:00 ma rozpocząć się pierwsza seria konkursowa. Niestety, prognozy pogody są niekorzystne, a przewidywany wiatr ma osiągać prędkość 6-7 m/s.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>


Adam Bucholz, źródło: 120
oglądalność: (30896) komentarze: (351)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • shi stały bywalec
  @Kat

  Rozmawiamy o specyficznie położonej skoczni, osłoniętej, a nie o powierzchni izobarycznej na wysokości 1500 m n.p.m. schroniska przy Popradzkim Stawie:).

  Podałem maksymalne podmuchy wg WheatherPro. I jestem ich na 99% pewien, bo niemal zawsze się potwierdzają (do kwali zostały dwie godziny, dużo się raczej w prognozach nie zmieni).

 • Kat bywalec
  @shi

  Podawane przez Ciebie prędkości wiatru to mogą być na skraju wyżu. Wiatr będzie znacznie silniejszy: według GFS 6-7 m/s, a wg UM 9-10 m/s. Nie mówię tu o porywach, tylko o średniej. Na powierzchni izobarycznej 850 hPa (czyli około 1500 mnpm) ma wiać ponad 20 m/s i takie mogą być porywy.

 • shi stały bywalec
  @

  @Lestek

  To ile w końcu konkursów na dzień dzisiejszy ma Kasai? FIS podaje, że 498. Czyli że jubileusz za tydzień w Titisee. Z tego co sprawdzałem "na szybko", też mi tyle wyszło.

  @kibic_skokow_narciarskich

  Nie wnikając w twoje "przewidywania" wyników naszych w każdym kolejnym konkursie, które wyglądają tak, jakbyś brał pigułkę szczęścia przed napisaniem każdego zdania, po prostu brzmisz komicznie. Nasi są bez formy, mają słaby sezon. Amen.

  @PIBEK123

  90% tych wpisów to robienie sobie jaj z upośledzonego Lansa, a nie fanklub Freunda.

  Zobaczymy jak dziś z wiatrem, ta skocznia jest specyficznie położona. Nie wiem skąd informacje o wietrze 6-9 m/s, bazuję na najlepszym moim zdaniem WheatherPro (MeteoGroup) i prognozy są takie:

  9 stopni, 15km/h = 4.16 m/s na kwalifikacje
  6-7 stopni, 9km/h = 2,5 m/s na konkurs

  Później coraz spokojniej. Moim zdaniem konkurs się odbędzie, najwyżej bez kwalifikacji albo będzie opóźniony, co w kontekście wczorajszych zawodów o godz. 20:30 problemem nie jest.

 • sheef profesor
  Podsumowanie występu Polaków w pierwszym konkursie PŚ w Wiśle

  Polacy w pierwszym konkursie Pucharu Świata w Wiśle pod względem liczby zdobytych punktów zaprezentowali się ze słabszej strony niż w konkursie w Zakopanem. Z drugiej jednak strony osiągnęli wyniki jakich można się było spodziewać - osobiście takie wyniki (pięciu punktujących Polaków i jednego w TOP 10) wziąłbym w ciemno. Kamil Stoch wczoraj okazał się najlepszy z Polaków oddając dwa dobre, równe skoki, które pozwoliły mu uplasować się pod koniec pierwszej dziesiątki. Zadowalający występ zanotował Stefan Hula - dzięki temu konkursowi przekroczył magiczną granicę 200 punktów PŚ. Piotrek Żyła i Maciek Kot zaprezentowali się dosyć solidnie, zwłaszcza z ich pierwszych skoków można być zadowolonym natomiast Dawid Kubacki zaliczył poprawny występ.

 • anonim
  aaaaaaaaaa

  W powtorkach komentuje Pajda i Ulbrych. Wada krajowego okna Eurosportu, ze trzeba 2 konentarze. Jednen na okno ze studiem, a 2 na ogolny Eurosport

 • Lestek profesor
  @snoflaxe

  Kończę pracę nad artykułem o Kasaiu (opisy wszystkich sezonów i wszystkie statystyki; jak u Nykaenena), więc mam już w nim tabelę konkursów PŚ wolną od błędów FIS, też bez tamtego rzekomego 50. miejsca w Austrii. Wrzucę do głównego zapewne na koniec marca.

 • anonim

  A skoro wy jesteście tacy znawcy to sami sobie ułózcie kalendarz.Obędzie się,odbedzie się nawet jakby miał spaśc meteory ,kurcze wy to jesteście znawcami pogody i jesteście na miejscu.Na miejscu Hoffer zatruniłbym jakiegoś użytkownia z tego forum,bo widżę,ze się lepiej znacie i jeszcze zatrudniłbym trenera;d

 • anonim

  @Galahad

  To nie trol, ponieważ widzi w różowych okularach 90%, a nie 100%. Obrażony wiecznie na Stękałe. Myślę, że on wyraża swoje naturalne emocje. Po prostu jest zwyczajnym frustratem życiowym. Tak wygląda jego zachowanie tutaj.

 • anonim
  1212

  Jeżeli liczyć na podium jakiegoś Polaka to myślę, że jedynie Żyła w Planicy ma jakieś szanse, jak nagle nie posypie się w sumie niezła forma jaką ma.

 • kibic_skokow_narciarskich_ doświadczony

  @Sir Galahad
  Nikogo nie podpuszczam.
  I nie jestem trollem.NIE JESTEM.Słowem troll się brzydzę i go nienawidzę.

 • anonim

  @Lestek
  Musialbym sprawdzić w domu na kompie, ale Kasaiemu brakuje na stronie fis 2 pierwszych występów o ile dobrze pamiętam i został mu jeden występ (50. Miejsce w Bischo) policzony za dużo bo to bylo DNS.

 • MarSik stały bywalec
  @Lestek

  Fanpage FIS Ski Jumping na fb też podawał, że jubileusz przypadnie w Titisee, polskim komentatorom prawdopodobnie nie udało się prawidłowo tego przetłumaczyć :D
  https://www.facebook.com/Berkutschi.Skijumping/posts/10153460172982151

 • anonim
  nie denerwujcie się

  Te głupoty nie powinny was wkurzać. Kibic skoków narciarskich to troll po prostu. Podpuszcza was.

 • Lestek profesor
  Przeliczyłem konkurs po konkursie

  i faktycznie wyszło mi u Kasaia 498 po wczorajszych zawodach. Tak, jak podaje angielska wiki. Najwidoczniej pomyłka u gościa, który aktualizuje tabele z rekordami w artykule głównym o PŚ na polskiej wiki. No, to poczekamy jeszcze tydzień. Ale powinienem jednak na przyszłość samemu najpierw sprawdzić...

 • anonim
  do wkurzony

  beda nasi na podium w tym roku, w koncu idzie lato :)

 • anonim
  do kibic skokow

  Skończ te brednie w końcu. Ileż można o tym Macku Kotu na podium....

 • kibic_skokow_narciarskich_ doświadczony

  @czarny_lis
  Wiara przenosi góry jak to się mówi.
  Ja po prostu wierzę że nastąpi taki dzień przełamania.Chciałbym jeszcze w tym sezonie zobaczyć podium Polaka.Cóż sezon się powoli konczy i nie do końca tak to miało być bo ja wierzyłem ze w tym sezonie nasi będą w czołówce światowej.Że będa stawać na podium.Że w koncu zobaczymy na podium Macieja Kota a Kamil Stoch będzie wygrywał.Wierzyłem w to.
  No nic na tym sezonie Pucharu Świata, życie się nie konczy i liczę że przełamanie naszych zawodników w koncu nastąpi.Bo przecież w kwalifikacjach na prawdę pokazują klasę, wygrywają jak nie Maciej Kot to Dawid Kubacki, czy wczoraj bliski był tego Kamil Stoch.I da się przenieść formę z kwalifikacji na konkurs co udowodnił wczorajszy zwycięzca Roman Koudelka.Co to nagle zapominają jak się skacze w konkursie Pucharu Świata? Nie mogę tego pojąć.

  I dzisiaj liczę że konkurs się odbędzie.Trzymam mocno kciuki i na prawdę przykro by mi było gdyby dzisiejszy konkurs do skutku nie doszedł.Chyba że przełożą na niedzielę, ale poczekajmy do godzin rozgrywania konkursu.Ja nie bardzo dopuszczam do myśli że to może już być koniec emocji skokowych na ten weekend w Wiśle.

 • alo profesor
  -

  Wieje chyba mocno bo na kamerze http://www.wisla-malinka.com/pl/kamera.html widać jak drzewami chwieje

 • Magik_Ma_Konto doświadczony
  Severin

  Koledzy niżej mają rację, Freund był dzisiaj fenomenalny. Na skoczni, która mu nie pasuje, skacząc z kontuzją, tracił tylko 4 metry do zwycięstwa.

 • Kat bywalec
  @Korek

  Prognozowany jest średni wiatr w granicach 6-9 m/s. Nie wiem, na ile osłonięta jest skocznia, ale w takich warunkach na ogół nie ma szans na konkurs. Ja tam się nastawiam, że nie będzie skoków.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).