Znamy kadry szkoleniowe polskich skoczków na sezon 2016/2017

 • 2016-04-28 20:05

Polski Związek Narciarski podczas dzisiejszego posiedzenia zarządu zatwierdził składy grup szkoleniowych na nadchodzący sezon. W skokach narciarskich zostały utworzone trzy kadry narodowe męskie (A, B i C) oraz kadra młodzieżowa Kobiet.

Kadra Narodowa A: w tym sezonie będzie na początku liczyła ośmiu skoczków, jednak po zakończeniu pierwszego cyklu przygotowań, w sierpniu wśród nich wybrana zostanie najlepsza szóstka, która pozostanie w Kadrze A, natomiast pozostała dwójka przejdzie do Kadry B.

Zawodnicy: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Klemens Murańka, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Stefan Hula, Andrzej Stękała i Jakub Wolny.
Trener Główny: Stefan Horngacher
Asystenci:
Zbigniew Klimowski (zarazem Koordynator A i B) i Grzegorz Sobczyk
Trener techniczny:
Michal Doleżal, koordynator sprzętowy kadr A, B i Młodzieżowej C. Fizjoterapeuta: Łukasz Gębala
Serwismen: Kacper Skrobot
Pozostali współpracownicy: dr Harald Pernitsch z Austrii jako konsultant, biomechanik Piotr Krężałek, lekarz Aleksander Winiarski i konsultant Adam Małysz.

Kadra Narodowa B: będzie liczyła sześć osób.

Zawodnicy: Krzysztof Biegun, Bartłomiej Kłusek, Jan Ziobro, Aleksander Zniszczoł, Przemysław Kantyka i Krzysztof Miętus.
Trener główny: Robert Mateja
Asystent: Marcin Bachleda
Fizjoterapeuta: Michał Górny
Serwismen: Kamil Skrobot

Kadra Narodowa Młodzieżowa C: w tym sezonie będzie najpierw pięcioosobowa.Wyróżniający się szósty zawodnik zostanie dokooptowany do grupy w sierpniu

Zawodnicy: Dawid Jarząbek, Dominik Kastelik, Paweł Wąsek, Tomasz Pilch oraz Łukasz Bukowski Trener główny: Maciej Maciusiak
Asystenci: Piotr Fijas i Wojciech Topór
Fizjoterapeuta: Daniel Kwiatkowski
Specjalista od motoryki: Michał Wilk

Kadra Narodowa Młodzieżowa kobiet:
Zawodniczki: Kinga Rajda, Magdalena Pałasz i Anna Twardosz
Trener Główny: Sławomir Hankus
Asystenci: Wojciech Tajner i Krystian Długopolski

Z pewnością sporą niespodzianką jest przesunięcie Macieja Maciusiaka do kadry C. 34-letni szkoleniowiec był wymieniany w gronie faworytów do objęcia funkcji trenera kadry A po Łukaszu Kruczku. W najbliższym sezonie będzie musiał zadowolić się trenowaniem juniorów.


Tadeusz Mieczyński, źródło: www.pzn.pl
oglądalność: (34224) komentarze: (111)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • neonek18 weteran

  Tomek Plich może i ma talent ale na pewno warto mieć wujka o imieniu Adam Małysz :D

 • anonim
  Gdzie jest Szwab?

  Ciekawe czemu Twardosz jest w kadrze a Szwab nie...

 • baca bywalec
  do pepeleusz

  pepeleusz masz rację to Skandal że Pauliny Cieślar nie ma w kadrze.W sezonie 2015 wygrała cykl LOTOS Cup w 2016 znowu wygrała oraz była 14 w generalce w Pucharze FIS Pań sezon 2016!!!Nie rozumiem decyzji dlaczego nie dano jej szansy dalszego rozwoju!Będzie narzekanie że nie mamy skoczkiń a ona dalej będzie skakała w Lotos Cup zamiast iść krok dalej!

 • anonim
  OrzełZwisły

  Podżorski zakończył karierę ze względów finansowych

 • anonim
  Doleżal to taki czeski Hula

  Tylko do pomocy zamiast żony ma mamę:
  ht tp://www.skoky.net/clanek.php?subaction=showfull&id=1352536598

 • anonim
  skoki

  Wowo DOleżal sie zalapal skad oni go wyczasneli :O

 • anonim
  -

  Decyzja o Maciusiaku w kadrze C jest zrozumiała, Maciusiak jest osobą konfliktową a tak jest w miarę odizolowany. Ale nawet tutaj udało mu się choćby uprzeć się na Wilka, który współpracuje tylko z jego kadrą.

  Co do Podżorskiego to właściwie nadal nic nie wiadomo, zakończył karierę, ale z jakiego powodu? Zniknął po którychś zawodach, był też zgłoszony do MP ale na nich nie wystąpił, co wskazywałoby raczej na kontuzję. Lub jest też możliwe że wiedział że do kadry się nie dostanie, i z góry dał sobie spokój, bo nie chciał się bawić w bycie pozakadrowiczem.

  Co do pozakadrowiczów to jest parę kwestii, kto będzie dokonywał powołań na PK, czy będą przed nimi testy i co z Bielą, czy on też zakończył karierę?

 • EmiI profesor

  Cóż kiedyś starysceptyk jeszcze dawno temu, zanim wyszły te wszystkie rzeczy na jaw, powiedział parę słów jaki jego zdaniem jest trener Maciusiak z charakteru, i widać miał rację. Może być ciężka współpraca.

  Co do obecności w kadrach. Owszem obecność Miętusa po 3 bardzo słabych sezonach z rzędu jest na wyrost, ale co do braków kadrowych możliwe, a nawet nie możliwe ale pewne jest że nie wiemy wszystkiego. Np gdyby nie Piotr.S byśmy czekali na informacje co z Podżorskim pewnie do pierwszych letnich startów, a i tak byśmy jego koniec kariery wiązali z brakiem miejsca w kadrze a nie na odwrót.

 • anonim
  Wywalić "Bufona"

  To i tak jest nieuniknione, trener z tak wrednym charakterem powinien po tym telefonie być wywalony na bruk! Tak będzie mieszał i po swojemu wprowadzał truciznę do całego "krwiobiegu"...

  Bachleda cały czas etat z PZN utrzymuje, jako asystent nawet sobie pogrubi portfel...

  Miętus, za ostatnie lata może irytować, ale jak on, to przed nim Zniszczoł powinien za miniony sezon wylecieć...

 • kibic_skokow_narciarskich_ doświadczony

  Mnie nie dziwi obecność Krzysztofa Miętusa w kadrze B.
  Krzysztof Miętus wielokrotnie punktował w PK, nie były to może oszałamiające występy, ale widocznie trenerzy widzą jeszcze sens powoływania do kadry Krzysztofa Miętusa. Bo kto za niego? Krzysztof Leja spisywał się jeszcze gorzej. Adam Ruda którego uważam za skoczka jednego konkursu to tym bardziej.

 • sakala weteran

  @Pavel

  Faktycznie, teraz doczytałem. Ciekawe jakie były motywy tej decyzji.

 • skok początkujący
  narty

  Myślę,ze miejsce dla Miętusa w kadrach jest na wyrost.Z pza kadrowiczów moim zdaniem na występy w pucharze kontynentalnym mogą jedynie liczyć Byrt i Leja i przy dobrych wiatrach Kukuła.Według mnie miejsce dla Żyły jest w kadrze B,mam tylko nadzieję,że warunkiem tego iż jest w Kadrze A jest zmiana pozycji najazdowe,bez niej nic z tego nie będzie,ale jestem o to spokojny bo Horngacher nie da sobie wejść na głowę.Szkoda Grzegorza Mietusa rokował dobrze,a teraz znowu będzie musiał męczyć się poza kadrami i w tym sezonie pozostaną mu nieliczne starty w COC, Fis Cup i na Uniwersjadzie.

 • Magik_Ma_Konto stały bywalec
  Wydarzy się

  Miałem wielki sen dotyczący prawdopodobnie Igrzysk w Korei. Po konkursie na normalnej skoczni nosili Stocha, nosił Prevc i ktoś jeszcze. Chociaż może to wyglądało jak przypomnienie, że Stoch jest dwukrotnym mistrzem. Za to dobrze widziałem konkurs na dużej skoczni. Po pierwszej serii wyglądało to tak : 1. Koudelka, 2. Freund, 3. Prevc. Ostatecznie skończyło się tak : 1. Koudelka, 2. Freund, 3. Kasai. Prevc miał skoczyć 126.5 metra aby wyprzedzić atakującego z 7 miejsca Kasai, Prevc skoczył 124.5 zaczął się cieszyć, jednak wylądował na 30 miejscu i z cieszącej się twarzy, zrobił minę zakłopotaną.

 • anonim
  Horngacher

  mam nadzieje że posyawi na młodych i zostawi w składzie Wolnego i Stękałe. Kubacki miał już sporo szans i żyłka tak samo.

 • Pavel profesor
  @sakala

  Ktoś tam niżej pisał, nie wiem na ile zgodnie z prawdą, że Podżorski po MŚJ zawiesił "karierę".

 • anonim
  -

  To Żyła się jeszcze do czegoś nadaje? Może jedynie zostać pierwszym nadwornym błaznem kadry A.

 • sakala weteran

  Czyli Leja prawdopodobnie dołącza do grupy zmarnowanych talentów. Trzeba było go puścić wtedy w Szczyrku z jeszcze wyższego rozbiegu. Miałby chociaż chłopak na koncie nieprawdopodobne osiągnięcie - 120-metrowy skok na skoczni normalnej.
  Dziwi mnie też, że tak szybko zrezygnowano z Podżorskiego.
  Jakoś dla J.Kota, Zapotocznego, K.Miętusa i Huli miejsce w kadrach było latami.
  Teraz Tajner ma wytłumaczenie, że o wszystkim decyduje Horngacher. Ale skąd szkoleniowiec z zagranicy, który dopiero rozpoczyna pracę ma wiedzieć jaki jest potencjał młodszych zawodników?

 • M_B profesor

  Z tymi beztalenciami bym tak się nie spieszył ;).


  To że Jarząbek miał tragiczny sezon nie czyni go beztalenciem. Brąz indywidany na EYOF rok temu nie świadczy o byciu beztalenciem.

  Wąsek za dzieciaka też był dość wysoko w roczniku 1999. Pilch punktował już w Fis Cupie, a Kastelik był w 30 MŚJ.

  Jedynym znakiem zapytania jest Łukasz Bukowski - To trzeba przyznać że jest dziwna nominacja, bardziej pasowałby choćby Kacper Stosel z rocznika 2001.

  Mateja po sezonie w którym zawodnicy jego kadry (Ziobro - co prawda trenujący bardziej z Fijasem i Murańka) punktowali ładnie w Pucharze Świata też został zdegradowany do kadry juniorskiej i musiał ją budować praktycznie z niczego, bo z ekipy która była rok wcześniej na MŚJ w MŚJ mógł ostatecznie skakać tylko rezerwowy Kantyka, bo Mistrz Świata Juniorów Wolny nie dość że był kadrę wyżej, to jeszcze złapał kontuzję. I poprzedni sezon w wykonaniu kadry juniorskiej nie był wcale zły - Kantyka gdyby dostał więcej szans pewnie by trochę punktów w 2014/2015 by nabił więćej w kontynentalach. Stękała zaliczył podium kontynentalowe pod koniec sezonu, Leja miał jeden błyskotliwy występ w COC. Drużyna zajęła 4 miejsce na MŚJ. Jarząbek zdobył brąz na EYOF-ie.

  Ostatni sezon już niestety u Matei był słaby, ale to pierwszy bezwzględnie słaby sezon kadry przez niego prowadzonej. Sezon ratowali mu tak naprawdę Kantyka i Krzysztof Miętus (Tak Miętus który sezon i tak miał lichy, ale na osłodę zaliczył swój najlepszy zimowy konkurs kontynentalowy w życiu - 5 miejsce w Brotterode).

  Maciusiak ma okazję się wykazać bardziej niż wcześniej kiedy miał ekipę której obowiązkiem było wygrać złoto drużynowe na MŚJ tak naprawdę. Teraz będzie musiał zbudować zespół praktycznie od zera i myślę że swoisty beton przy powołaniach powinien się już skończyć, beton który u Maciusiaka był aż nad to widoczny. Prawdopodobieństwo że zawodnik jego kadry nie będzie skakał co najmniej w pucharach kontynentalnych nie istniało, nawet jak jego zawodnicy skakali naprawdę cienko, np jak Miętus w pierwszej części 2014/2015 czy Biegun w pierwszej części ostatniego sezonu. Teraz miejmy nadzieję, że szanse będą bardziej równe przy doborze kadr.

 • antek42 początkujący
  "nagroda " dla Maciuska za dobra prace z kadra B

  Kadra mlodziezowa C to zbiór buloklepów bez wiekszego talentu. Sama nazwa wskazuje, ze nie ma kadry mlodziezowj w grupie A lub B.
  Moim zdaniem ta mlodziezówka nie bedzie miala sukcesów i dziwie sie, ze Maciuszek podjal sie pracy z nimi.
  Z góry mozna powiedziec,ze z tej "maki bedzie tylko zakalec".Maciusek zasluzyl na stanowisko asystenta Horngahera albo trenera kadry B.
  To przesuniecie jest ewidentna "degradacja".
  Czyzby austriak i Lolo obawiali sie powtórki Maciuszka z Kruczkiem?
  Jakie to polskie "podbierac sukcesy" innych trenerów.
  Problemy z poziomem skoków juniorów i mlodziezówki zaczely sie z chwila dewastacji kompleksu malych skoczni w Zakopanem. Czy PZN ma srodki na odnowe tych obiektów?
  A moze lepiej budowac nowe skocznie na Dolnym Slasku lub Podkarpaciu?

 • krzychoSt weteran

  Maciuszek zrobił dobra pracę w kadrze B, lepszą niż Kruczek w A to nie ulega kwestii ale nie dziwi mnie że Horngacher woli go w kadrze juniorów a nie obok siebie. Żaden trener nie weźmie za zastępcę nikogo nawet dobrego kto miał konflikty z poprzednikiem, zawsze jest obawa przed konfliktowym charakterem.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl