Znamy kadry szkoleniowe polskich skoczków na sezon 2016/2017

 • 2016-04-28 20:05

Polski Związek Narciarski podczas dzisiejszego posiedzenia zarządu zatwierdził składy grup szkoleniowych na nadchodzący sezon. W skokach narciarskich zostały utworzone trzy kadry narodowe męskie (A, B i C) oraz kadra młodzieżowa Kobiet.

Kadra Narodowa A: w tym sezonie będzie na początku liczyła ośmiu skoczków, jednak po zakończeniu pierwszego cyklu przygotowań, w sierpniu wśród nich wybrana zostanie najlepsza szóstka, która pozostanie w Kadrze A, natomiast pozostała dwójka przejdzie do Kadry B.

Zawodnicy: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Klemens Murańka, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Stefan Hula, Andrzej Stękała i Jakub Wolny.
Trener Główny: Stefan Horngacher
Asystenci:
Zbigniew Klimowski (zarazem Koordynator A i B) i Grzegorz Sobczyk
Trener techniczny:
Michal Doleżal, koordynator sprzętowy kadr A, B i Młodzieżowej C. Fizjoterapeuta: Łukasz Gębala
Serwismen: Kacper Skrobot
Pozostali współpracownicy: dr Harald Pernitsch z Austrii jako konsultant, biomechanik Piotr Krężałek, lekarz Aleksander Winiarski i konsultant Adam Małysz.

Kadra Narodowa B: będzie liczyła sześć osób.

Zawodnicy: Krzysztof Biegun, Bartłomiej Kłusek, Jan Ziobro, Aleksander Zniszczoł, Przemysław Kantyka i Krzysztof Miętus.
Trener główny: Robert Mateja
Asystent: Marcin Bachleda
Fizjoterapeuta: Michał Górny
Serwismen: Kamil Skrobot

Kadra Narodowa Młodzieżowa C: w tym sezonie będzie najpierw pięcioosobowa.Wyróżniający się szósty zawodnik zostanie dokooptowany do grupy w sierpniu

Zawodnicy: Dawid Jarząbek, Dominik Kastelik, Paweł Wąsek, Tomasz Pilch oraz Łukasz Bukowski Trener główny: Maciej Maciusiak
Asystenci: Piotr Fijas i Wojciech Topór
Fizjoterapeuta: Daniel Kwiatkowski
Specjalista od motoryki: Michał Wilk

Kadra Narodowa Młodzieżowa kobiet:
Zawodniczki: Kinga Rajda, Magdalena Pałasz i Anna Twardosz
Trener Główny: Sławomir Hankus
Asystenci: Wojciech Tajner i Krystian Długopolski

Z pewnością sporą niespodzianką jest przesunięcie Macieja Maciusiaka do kadry C. 34-letni szkoleniowiec był wymieniany w gronie faworytów do objęcia funkcji trenera kadry A po Łukaszu Kruczku. W najbliższym sezonie będzie musiał zadowolić się trenowaniem juniorów.


Tadeusz Mieczyński, źródło: www.pzn.pl
oglądalność: (34312) komentarze: (111)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • neonek18 weteran

  Tomek Plich może i ma talent ale na pewno warto mieć wujka o imieniu Adam Małysz :D

 • anonim
  Gdzie jest Szwab?

  Ciekawe czemu Twardosz jest w kadrze a Szwab nie...

 • baca bywalec
  do pepeleusz

  pepeleusz masz rację to Skandal że Pauliny Cieślar nie ma w kadrze.W sezonie 2015 wygrała cykl LOTOS Cup w 2016 znowu wygrała oraz była 14 w generalce w Pucharze FIS Pań sezon 2016!!!Nie rozumiem decyzji dlaczego nie dano jej szansy dalszego rozwoju!Będzie narzekanie że nie mamy skoczkiń a ona dalej będzie skakała w Lotos Cup zamiast iść krok dalej!

 • anonim
  OrzełZwisły

  Podżorski zakończył karierę ze względów finansowych

 • anonim
  Doleżal to taki czeski Hula

  Tylko do pomocy zamiast żony ma mamę:
  ht tp://www.skoky.net/clanek.php?subaction=showfull&id=1352536598

 • anonim
  skoki

  Wowo DOleżal sie zalapal skad oni go wyczasneli :O

 • anonim
  -

  Decyzja o Maciusiaku w kadrze C jest zrozumiała, Maciusiak jest osobą konfliktową a tak jest w miarę odizolowany. Ale nawet tutaj udało mu się choćby uprzeć się na Wilka, który współpracuje tylko z jego kadrą.

  Co do Podżorskiego to właściwie nadal nic nie wiadomo, zakończył karierę, ale z jakiego powodu? Zniknął po którychś zawodach, był też zgłoszony do MP ale na nich nie wystąpił, co wskazywałoby raczej na kontuzję. Lub jest też możliwe że wiedział że do kadry się nie dostanie, i z góry dał sobie spokój, bo nie chciał się bawić w bycie pozakadrowiczem.

  Co do pozakadrowiczów to jest parę kwestii, kto będzie dokonywał powołań na PK, czy będą przed nimi testy i co z Bielą, czy on też zakończył karierę?

 • EmiI profesor

  Cóż kiedyś starysceptyk jeszcze dawno temu, zanim wyszły te wszystkie rzeczy na jaw, powiedział parę słów jaki jego zdaniem jest trener Maciusiak z charakteru, i widać miał rację. Może być ciężka współpraca.

  Co do obecności w kadrach. Owszem obecność Miętusa po 3 bardzo słabych sezonach z rzędu jest na wyrost, ale co do braków kadrowych możliwe, a nawet nie możliwe ale pewne jest że nie wiemy wszystkiego. Np gdyby nie Piotr.S byśmy czekali na informacje co z Podżorskim pewnie do pierwszych letnich startów, a i tak byśmy jego koniec kariery wiązali z brakiem miejsca w kadrze a nie na odwrót.

 • anonim
  Wywalić "Bufona"

  To i tak jest nieuniknione, trener z tak wrednym charakterem powinien po tym telefonie być wywalony na bruk! Tak będzie mieszał i po swojemu wprowadzał truciznę do całego "krwiobiegu"...

  Bachleda cały czas etat z PZN utrzymuje, jako asystent nawet sobie pogrubi portfel...

  Miętus, za ostatnie lata może irytować, ale jak on, to przed nim Zniszczoł powinien za miniony sezon wylecieć...

 • kibic_skokow_narciarskich_ doświadczony

  Mnie nie dziwi obecność Krzysztofa Miętusa w kadrze B.
  Krzysztof Miętus wielokrotnie punktował w PK, nie były to może oszałamiające występy, ale widocznie trenerzy widzą jeszcze sens powoływania do kadry Krzysztofa Miętusa. Bo kto za niego? Krzysztof Leja spisywał się jeszcze gorzej. Adam Ruda którego uważam za skoczka jednego konkursu to tym bardziej.

 • sakala weteran

  @Pavel

  Faktycznie, teraz doczytałem. Ciekawe jakie były motywy tej decyzji.

 • skok początkujący
  narty

  Myślę,ze miejsce dla Miętusa w kadrach jest na wyrost.Z pza kadrowiczów moim zdaniem na występy w pucharze kontynentalnym mogą jedynie liczyć Byrt i Leja i przy dobrych wiatrach Kukuła.Według mnie miejsce dla Żyły jest w kadrze B,mam tylko nadzieję,że warunkiem tego iż jest w Kadrze A jest zmiana pozycji najazdowe,bez niej nic z tego nie będzie,ale jestem o to spokojny bo Horngacher nie da sobie wejść na głowę.Szkoda Grzegorza Mietusa rokował dobrze,a teraz znowu będzie musiał męczyć się poza kadrami i w tym sezonie pozostaną mu nieliczne starty w COC, Fis Cup i na Uniwersjadzie.

 • Magik_Ma_Konto stały bywalec
  Wydarzy się

  Miałem wielki sen dotyczący prawdopodobnie Igrzysk w Korei. Po konkursie na normalnej skoczni nosili Stocha, nosił Prevc i ktoś jeszcze. Chociaż może to wyglądało jak przypomnienie, że Stoch jest dwukrotnym mistrzem. Za to dobrze widziałem konkurs na dużej skoczni. Po pierwszej serii wyglądało to tak : 1. Koudelka, 2. Freund, 3. Prevc. Ostatecznie skończyło się tak : 1. Koudelka, 2. Freund, 3. Kasai. Prevc miał skoczyć 126.5 metra aby wyprzedzić atakującego z 7 miejsca Kasai, Prevc skoczył 124.5 zaczął się cieszyć, jednak wylądował na 30 miejscu i z cieszącej się twarzy, zrobił minę zakłopotaną.

 • anonim
  Horngacher

  mam nadzieje że posyawi na młodych i zostawi w składzie Wolnego i Stękałe. Kubacki miał już sporo szans i żyłka tak samo.

 • Pavel profesor
  @sakala

  Ktoś tam niżej pisał, nie wiem na ile zgodnie z prawdą, że Podżorski po MŚJ zawiesił "karierę".

 • anonim
  -

  To Żyła się jeszcze do czegoś nadaje? Może jedynie zostać pierwszym nadwornym błaznem kadry A.

 • sakala weteran

  Czyli Leja prawdopodobnie dołącza do grupy zmarnowanych talentów. Trzeba było go puścić wtedy w Szczyrku z jeszcze wyższego rozbiegu. Miałby chociaż chłopak na koncie nieprawdopodobne osiągnięcie - 120-metrowy skok na skoczni normalnej.
  Dziwi mnie też, że tak szybko zrezygnowano z Podżorskiego.
  Jakoś dla J.Kota, Zapotocznego, K.Miętusa i Huli miejsce w kadrach było latami.
  Teraz Tajner ma wytłumaczenie, że o wszystkim decyduje Horngacher. Ale skąd szkoleniowiec z zagranicy, który dopiero rozpoczyna pracę ma wiedzieć jaki jest potencjał młodszych zawodników?

 • M_B profesor

  Z tymi beztalenciami bym tak się nie spieszył ;).


  To że Jarząbek miał tragiczny sezon nie czyni go beztalenciem. Brąz indywidany na EYOF rok temu nie świadczy o byciu beztalenciem.

  Wąsek za dzieciaka też był dość wysoko w roczniku 1999. Pilch punktował już w Fis Cupie, a Kastelik był w 30 MŚJ.

  Jedynym znakiem zapytania jest Łukasz Bukowski - To trzeba przyznać że jest dziwna nominacja, bardziej pasowałby choćby Kacper Stosel z rocznika 2001.

  Mateja po sezonie w którym zawodnicy jego kadry (Ziobro - co prawda trenujący bardziej z Fijasem i Murańka) punktowali ładnie w Pucharze Świata też został zdegradowany do kadry juniorskiej i musiał ją budować praktycznie z niczego, bo z ekipy która była rok wcześniej na MŚJ w MŚJ mógł ostatecznie skakać tylko rezerwowy Kantyka, bo Mistrz Świata Juniorów Wolny nie dość że był kadrę wyżej, to jeszcze złapał kontuzję. I poprzedni sezon w wykonaniu kadry juniorskiej nie był wcale zły - Kantyka gdyby dostał więcej szans pewnie by trochę punktów w 2014/2015 by nabił więćej w kontynentalach. Stękała zaliczył podium kontynentalowe pod koniec sezonu, Leja miał jeden błyskotliwy występ w COC. Drużyna zajęła 4 miejsce na MŚJ. Jarząbek zdobył brąz na EYOF-ie.

  Ostatni sezon już niestety u Matei był słaby, ale to pierwszy bezwzględnie słaby sezon kadry przez niego prowadzonej. Sezon ratowali mu tak naprawdę Kantyka i Krzysztof Miętus (Tak Miętus który sezon i tak miał lichy, ale na osłodę zaliczył swój najlepszy zimowy konkurs kontynentalowy w życiu - 5 miejsce w Brotterode).

  Maciusiak ma okazję się wykazać bardziej niż wcześniej kiedy miał ekipę której obowiązkiem było wygrać złoto drużynowe na MŚJ tak naprawdę. Teraz będzie musiał zbudować zespół praktycznie od zera i myślę że swoisty beton przy powołaniach powinien się już skończyć, beton który u Maciusiaka był aż nad to widoczny. Prawdopodobieństwo że zawodnik jego kadry nie będzie skakał co najmniej w pucharach kontynentalnych nie istniało, nawet jak jego zawodnicy skakali naprawdę cienko, np jak Miętus w pierwszej części 2014/2015 czy Biegun w pierwszej części ostatniego sezonu. Teraz miejmy nadzieję, że szanse będą bardziej równe przy doborze kadr.

 • antek42 początkujący
  "nagroda " dla Maciuska za dobra prace z kadra B

  Kadra mlodziezowa C to zbiór buloklepów bez wiekszego talentu. Sama nazwa wskazuje, ze nie ma kadry mlodziezowj w grupie A lub B.
  Moim zdaniem ta mlodziezówka nie bedzie miala sukcesów i dziwie sie, ze Maciuszek podjal sie pracy z nimi.
  Z góry mozna powiedziec,ze z tej "maki bedzie tylko zakalec".Maciusek zasluzyl na stanowisko asystenta Horngahera albo trenera kadry B.
  To przesuniecie jest ewidentna "degradacja".
  Czyzby austriak i Lolo obawiali sie powtórki Maciuszka z Kruczkiem?
  Jakie to polskie "podbierac sukcesy" innych trenerów.
  Problemy z poziomem skoków juniorów i mlodziezówki zaczely sie z chwila dewastacji kompleksu malych skoczni w Zakopanem. Czy PZN ma srodki na odnowe tych obiektów?
  A moze lepiej budowac nowe skocznie na Dolnym Slasku lub Podkarpaciu?

 • krzychoSt weteran

  Maciuszek zrobił dobra pracę w kadrze B, lepszą niż Kruczek w A to nie ulega kwestii ale nie dziwi mnie że Horngacher woli go w kadrze juniorów a nie obok siebie. Żaden trener nie weźmie za zastępcę nikogo nawet dobrego kto miał konflikty z poprzednikiem, zawsze jest obawa przed konfliktowym charakterem.

 • anonim
  alpejczycy

  Narzekacie na skoki a zobaczcie kadre w narciaratwie alpejskim. To jest kpina jakas, dramat! Najlpeszy nasz alpejczyk Bydliński poza kadrą http://pzn.pl/gfx/pzn/files/dokumenty/kadry_narodowe_pzn_2016-2017.pdf

 • jan bywalec

  i jeszcze jedno!
  Skoro powołany został Biegun, Kantyka i Zniszczoł to Miętusowi też się ono należało.

 • jan bywalec

  kadry wybrane na podstawie wyników z ubiegłego sezonu.
  Ci którym udało się zdobyć punkty w PŚ dostali szansę trenowania w kadrze A
  miejsce w PŚ punkty ilość startów
  22 STOCH Kamil 295 23
  26 HULA Stefan 227 24
  29 KUBACKI Dawid 182 27
  31 KOT Maciej 165 25
  34 STĘKAŁA Andrzej 105 19
  35 ŻYŁA Piotr 89 20
  50 MURAŃKA Klemens 36 12
  69 WOLNY Jakub 5 4

  Najlepsza szóstka oprócz zdobywców punktów w PŚ, została powołana do kadry B.  miejsce
  w PK punkty ilość startów
  11 KŁUSEK Bartłomiej 518 16
  25 STĘKAŁA Andrzej 272 5
  27 KUBACKI Dawid 255 4
  33 WOLNY Jakub 203 15
  39 ZIOBRO Jan 183 12
  44 MURAŃKA Klemens 170 7
  47 ŻYŁA Piotr 162 4
  51 BIEGUN Krzysztof 128 20
  51 MIĘTUS Krzysztof 128 18
  54 KANTYKA Przemysław102 13
  62 ZNISZCZOŁ Aleksander72 19
  88 PODŻORSKI Łukasz 24 7
  124 KUKUŁA Artur 1 2
  124 LEJA Krzysztof 1 2

 • seba bywalec
  Te kadry są ok tylko za mietusa powinien być leja

  Miętus to od kilku lat nie spełnia pokładanych w nim nadziei a ciągle jest w kadrach pewnie ma dobre wtyki u Tajnera. Leja mimo słabego sezonu bardziej zasługiwał na miejsce w kadrach bo jest młody i perpektywiczny a teraz zakończy kariere bo nie ma szans na starty w zawodach Fis cup i kontynetalnym a trenować w klubie by wystąpić kilaka razy w Lotos cup to upokorzenie.

 • Kolos profesor
  Xellos

  Ale ciekawe czy sam maciusiak nie odczuwa przeniesienia do kadry juniorskiej jako degradacji. Znając jego ambicje to może mieć takie poczucie.

  Co do Horngahera mający jakoby sterować kadrami B i C może i nawet cały okres przygotowawczy i nawet lato wszystkie kadry spędzą razem, ale zimą i tak kadry spędzą tyle czasu osobno że jak Mateja czy Maciusiak będą chcieli do treningu skoczków dodać coś "od siebie" to i dodadzą.

 • anonim
  Gdzie miejsce dla Wojtka Skupienia?

  No gdzie jest Skupień? no Gdzie?

 • shi doświadczony
  @Xellos

  Pisałem dokładnie o tym kilkadziesiąt postów wcześniej:). Mało kawy nie rozlałem, jak zobaczyłem dream team w kadrze B:). Diabełek z drugim buloklepem istotnym trenerskim zapleczem reprezentacji Polski. Oby Stefek miał oko na wszystko.

 • pawelstanczyk początkujący

  Wielu z was mówi, że przesunięcie Maciusiaka do Kadry C to dla niego krok w tył.
  Ja tak nie uważam.
  Co prawda jest to Kadra C, a więc teoretycznie ostatnia w hierarchii, ale z drugiej strony jest to drużyna Młodzieżowa.
  Kadra B, to zwykle słabsi zawodnicy, którzy nie dostali się do pierwszej ekipy. Moim zdaniem lepiej jest samemu przyczynić się do rozwoju młodych skoczków, niż osiągnąć sukces z zawodnikami trenowanymi wcześniej przez wielu innych coachów.

 • pepeleusz profesor

  Brak Krzysztofa Leji i Pauliny Cieślar to prawdziwe skandale

 • chicken początkujący

  Ja uważam że to dobry ruch.Maciusiak niech się wykaże.I dobrze że Horngacher będzie kontrolował wszystkie kadry bo wtedy nie będzie takiego chaosu jak w tym sezonie że Kruczek robił swoje a Maciusiak swoje.Najlepiej by było jeśli robili by wspólne zgrupowania i treningi to wtedy Maciusiak ustalał by wszystkie składy na PŚ,COC i FIS Cup

 • anonim
  @baca

  Rozwoj mlodych to jedno, ale czy nie uwazasz ze na skaczacych 11-13 dziewczyn pakowac w kadre wiecej niz 3 to lekka przesada? A byc w kadrze zeby w niej byc to marnotractwo. Niech sie najpierw czegos naucza, wykaza postepem, rozwojem, przeciez kadry meskie wybiera sie z juniorow cos prezentujacych soba, nie bierze sie 10 zawodnikow na 20 startujacych. Tylko wybitnych kilku. Szwab widocznie swoja szanse (swoja droga ona juz trenuje tyle lat, ze nie moze to byc cos lepiej tylko znaczny postep) przepuściła, ja bym tutaj nie dramatyzowal. Trzymac kciuki za reszte i jak sie pokaza z dobrej strony napewno na zawody je trenerzy zabiora.

 • Qrls weteran
  Kot i Żyła

  Po za Kotem i Żyłą jest spoko :)

 • Magik_Ma_Konto stały bywalec
  PrayforMaciusiak

  Trener kadry B, już czuł się prawie trenerem kadry A, został trenerem kadry C.
  https://i.ytimg.com/vi/8o5C2vL3Ib8/maxresdefault.jpg

 • baca bywalec
  Kadra Kobiet

  Widzę że skoki kobiet w naszym kraju idą na dno! W zeszłym sezonie były 3 kadrowiczki teraz też tylko trzy! Można by było zrobić dla kobiet kadrę B np.Kil,Cieślar,Karpiel mogły by nabierać powoli doświadczenia na przyszłość a w razie niepowodzeń u zawodniczki z pierwszej kadry zastąpić właśnie z drugiej.Tak jak to było zrobione u Panów.Tym bardziej że na ostatnich MP startowało 11 dziewczyn to nie mamy zbytnio wyboru.Ale widzę że PZN jest zapatrzony TYLKO w skoki Panów.Szkoda a miało być tak PIĘKNIE rozwój skoków Pań w Polsce no ale cóż taki kraj.

 • anonim

  Tajner:"Po pierwszym spotkaniu ze Stefanem Horngacherem w PZN, w którym uczestniczyli - poza Austriakiem - Grzegorz Sobczyk, Roberta Mateja i Maciej Maciusiak, ten ostatni był bardzo niezadowolony z takiej propozycji. Jeszcze tego samego dnia wieczorem zadzwonił do mnie i zasygnalizował, że chyba zrezygnuje z pracy. Poprosiłem go jednak, by spotkał się z Horngacherem i porozmawiał na ten temat. Do takiego spotkania doszło i obaj wszystko sobie wyjaśnili. A co zaważyło? Po prostu Horngacherowi taki układ grup bardzo pasował. Poza tym do tej grupy juniorów, która jest dość słaba w tej chwili, chciał mieć bardzo dobrego, może nawet najlepszego, trenera. Co do samego Maćka, to kiedy prowadził kadrę B osiągał wyniki na miarę oczekiwań, ale nic ponad to. Poza tym miał zawodników, którzy wcześniej przez wiele sezonów trenowali z Łukaszem Kruczkiem - Macieja Kota i Dawida Kubackiego, ale też Andrzeja Stękałę, który przedtem pracował z Robertem Mateją. Być może za bardzo skupił się na tej swojej grupie i podjął rywalizację z kadrą A, która akurat była nieco słabsza. Stąd wziął się konflikt wewnętrzny, który klinczował działania tych grup. To nie było do rozwiązania bez tak radykalnych zmian. Dlatego postanowiliśmy zatrudnić osobę całkowicie z zewnątrz, czyli Stefana Horngachera. To na nim spoczywało ustalanie składów poszczególnych grup szkoleniowych. My, jako związek, kompletnie się do tego nie wtrącaliśmy."

 • SaperPolska bywalec
  Manuzieg

  Po prostu sezon miał na tyle udany, żeby nie wypaść z kadry.

 • anonim
  Jaka degradacja?

  Nie bardzo rozumiem narzekanie na "degradację" trenera Maciusiaka. Jaka degradacja ? Będzie prowadził reprezentację juniorów, a nie zaplecze kadry. Po wieloma względami ta grupa jest ważniejsza niż kadra B, to w końcu przyszłość polskich skoków. Można to interpretować jako wyraz zaufania dla Maciusiaka. Tam będzie mógł się wykazać, zwłaszcza, że ostatnio juniorzy nie błyszczeli i nie wygląda to różowo. Może dlatego jest również w składzie kadry C Michał Wilk, widać PZN wziął sobie do serca problem słabszych wyników młodzieży.

 • Manuzieg bywalec

  @ZKuba36:
  1. wiadomo
  2. odsyłam do punktu 1
  3. według mnie w PZN istnieje nadzieja. że można z tych juniorów coś wycisnąć
  4. może i to lepiej dla juniorów, bo będą mieli nieco lepiej przygotowany sprzęt niż dotychczas?
  5. zapomniałeś o FIS Cup i niektórych konkursach Pucharu Kontynentalnego, zwłaszcza polskich.

  @Xellos
  Nieee, Mateja i Bachleda raczej nie są tacy jak Maciusiak ostatnio (ten to akurat wtedy poczuł się strasznie ważny po tym jak jego podopieczni, zwłaszcza Kubacki, zaczęli przebijać latem kadrę Kruczka). No ale przekonamy się.

  I odwołując się do wszystkich komentarzy typu "co robi w kadrach Miętus?":
  Macie absolutną rację. Ciekawi mnie, jakie (i czy w ogóle) on ma układy w PZN, że cały czas trzymają go w tych kadrach...

 • Xellos profesor
  Maciusiak i Maciusiak a prawdzwiwa sensacja to Bachleda ;d

  Tak czytam po kolei, linijka po linijce te kadry i nagle parsknąłem śmiechem. Tak mnie dawno nie rozśmieszyła żadna komedia w kinie :) Lepsze widocznie skoki niż kino.

  Mateja z Bachledą, no normalnie dream team. Polska inteligencja w akcji, ten duet pewnie zrewolucjonizuje skoki narciarskie. Tak wybitnych myślicieli dawno nie widziano.

  A tak na poważnie jak będą wykonywać aby polecenia Horngachera jako zwykłe pionki to będzie dobrze. Oby nic własnego nie próbowali wprowadzać.

  Ogólnie wszystkim rządzi Horngacher, więc temat Maciusiaka uznaje za bezcelowy. Dyskutanci chyba zapomnieli, że Horngacher będzie też rządził kadrą C. Także żadna degradacja w tym znaczeniu ;p Co za różnica czy będzie wykonywał polecenia Hornagachera w kadrze B czy w kadrze C ?

  A na koniec moim zdaniem najważniejsze zmiany w tym całym grajdołku. Czyli Michal Doleżal, w końcu Tajner przyznał wprost...odstawaliśmy sprzętowo. I tutaj mam nadzieje nie będzie zlituj się, albo firma Stefanka zrobi kombinezon jak u rywali albo zrobi go ktoś inny. Musi być prosta sprawa, krótka piłka. Horngacher wie doskonale - bez tego nie da się wygrywać. Pod skrzydłami ma zawodników z zeszłej kadry B, oni sobie całkiem nieźle radzili, dać im lepszy sprzęt a będzie dobrze.

  Po takich zmianach patrzę optymistycznie...dopóki oczywiście Mateja z Bachledą będą grzecznie wykonywać polecenia Hornagachera...to i zaplecze będzie.

 • ZKuba36 profesor
  Zdumiewająca degradacja trenera Maciusiaka!

  1.Był za dobry w ostatnim sezonie i stanowi zbyt duże zagrożenie dla Horngachera?
  2.Czy trener Mateja wykazał się tak wspaniałymi wynikami swoich podopiecznych, że oczywistą oczywistością był awans na stanowisko trenera kadry B?
  3.Czy juniorzy są tak doskonali, że pod okiem tego trenera zaczną wkrótce skakać w PŚ lub chociaż w PK?
  4.Co robi w składzie kadry C Michał Wilk, który przygotowywał w ostatnich latach kadrę A?
  5.Serwismen w kadrze C nie jest potrzebny, bo zawodnicy tej kadry nie będą występować w zawodach, poza MŚJ?
  Bardzo żle to widzę.
  PS. Byrt został wykopany na dobre ze wszystkich kadr i choćby nie wiem jak dobre wyniki osiągał to nie dostanie się do żadnej z kadr.

 • shi doświadczony
  Co wy macie z tą Szwab?

  Jakie ona odniosła sukcesy? Piszecie o niej jakby co najmniej PŚ wygrała.

 • anonim

  Maciusiak chciał zrezygnować z pracy.
  http://eurosport.onet.pl/zimowe/skoki-narciarskie/apoloniusz-tajner-skomentowal-zmiany-w-kadrach-to-uzdrowilo-nam-sytuacje/7dmfyq

 • W_S profesor
  Bardzo dobrze że Maciusiak dostał kadrę juniorów

  Praca Matei z juniorami nie przynosiła żadnych efektów, więc może Maciusiak da radę. A Mateja niech popracuje nad odbudową Zniszczoła, Ziobry,Bieguna, niech popracuje z Kłuskiem, żeby ten wreszcie punkty zdobył w PŚ i niech wyciągnie z Kantyki jak najwięcej, żeby stał się naszym czarnym koniem(byleby nie takim czarnym koniem jak w minionym sezonie Kubacki).

 • Kolos profesor
  Brutus

  Z kadry B przynajmniej Biegun i Zniszczoł mają o co walczyć. Im chyba motywacji nie zabrak nie.

 • jak początkujący
  24 letni

  Przesunięcie do juniorów sprawiło, że odmłodniał:)

 • anonim
  Trener Maciusiak

  Akurat ustawienie Maciusiaka na trenera juniorów to dobra decyzja - tam ma chłopaków, którzy w większości będą mieć ambicję by coś osiągnać. Kadra B to niestety głównie "spadochroniarze" (poza może Kłuskiem i Kantyką), którzy już swoje dobre lata mają za sobą i nie wiem, jakie będą mieli chęci i motywację, by wzbić sie na wyżyny swoich umiejętności.

 • Kolos profesor

  Swoista degradacja Maciusiaka to nie musi być zły ruch, jeśli zrobi z juniorami taką prace jak w ostatnim sezonie z kadra B to czemu nie. Tylko jak to zniesie ego Maciusiaka?? Przecież on ma aspiracje być trenerem pierwszej reprezentacji a tu został przeniesiony do juniorów...

  Obsada kadr raczej nie zaskakuje. Może po za K.Miętusem ale chyba horngaher widzi w nim potencjał i stąd jego obecność.

  Nieobecni nie dziwią. Przecież Leja w ostatnim sezonie skakał fatalnie.

  Trochę niespodzianka u dziewczyn ale tylko trochę. W końcu Joanna Szab skakała ostatnio fatalnie i coraz gorzej... Ciekawe czy to oznacza definitywny koniec kariery jej czy nie.

  W sumie Magdalenie Pałasz w ostatnim sezonie zdarzało się skakać słabiej od Joanny Szwab...

 • anonim
  Maciusiak

  Uważam że maciusiak w kadrze juniorów to dobry ruch, obecnie nasi juniorzy nic nie przedstawiają na miedzynarodowej arenie, myślę że trochę ich odbudowę tylko szkoda że spadkiem formy w kadrze b :-(

 • anonim
  do pies

  nie tylko kot ale kubacki również :D

 • pies początkujący

  kot zachwalał Maciusiaka więc kadra C czeka

 • anonim
  Stękała

  mam nadzieje że pokaże na co go stać i pozostanie w kadrze A.

 • anonim
  Dobra decyzja.

  Maciusiak wyszkoli nam juniorów bo w tej chwili nie mamy żadnych juniorów. A gdy ich wyszkoli to wtedy przejdzie do kadry B lub zostanie głównym trenerem. I wszystko cacy i dyn dyn

 • anonim
  Maciusiak

  Z kadry B to marze Mateja coś wyciśnie bo Maciusiak miał ich od Mateji ale doszkolić to ich nie umiał. Bardzo dobrze że Maciusiak został przeniesiony do kadry C.

 • asd weteran

  może to nie degradacja Maciusiaka tylko powierzono mu zadanie ogarnięcia juniorów. Kadra C moim zdaniem jest z punktu widzenia polskich skoków wazniejsza od tegorocznej kadry B, z której moim zdaniem wiele już nie będzie. Może jakby się Biegun ogarnął..

 • W_S profesor
  Krzyś Miętus wyleci kiedyś z tych kadr?

  Irytujące jest to, że koleś który zanotował taki regres wciąż jest trzymany w kadrach...

 • kibic skokow początkujący
  @borek

  Dokładnie z tym ocenianiem się zgodze, bo jeszcze niedawno nazywano tutaj Maciusiaka tylko serwismenem, a On pokazał ze trenerem jest bardzo dobrym, Mateja wcześniej w kadrze B też pokazał dobre wyniki, już nie wspominając ile Łukasz Kruczek zrobił. A Hankus w rok z Rajdy ukształtował całkiem dobrze zapowiadająca sie zawodniczke, dajmy popracować, później oceniajmy.

 • kris bywalec
  Sprawiedliwy podział na kadry

  Podział na kadry został oparty na wynikach z poprzedniego sezonu. 8 najlepszych (wszystkich punktujących w PŚ) przydzielono do kadry A. Najlepiej punktujących w PK przydzielono do kadry B. A kadra C to kadra juniorska.

 • Piotr S. weteran
  @???

  Wysłał mi taką informację.

 • borek99 doświadczony
  -

  Cieszy przede wszystkim to, że znalazło się miejsce w kadrze dla Twardosz - miejmy nadzieję, że dostanie sporo szans startów, żeby mogła zacząć zbierać cenne doświadczenie, bo talent niewątpliwie ma.

  A ocenianie trenerów przez pryzmat ich wyników zawodniczych pominę milczeniem, zwłaszcza że nawet na naszym podwórku nawet obecnie mamy przykład Wantuloka, który i najpierw skoczkiem i później kombinatorem norweskim był słabiutkim, a w pierwszym sezonie jako trener (kombinacji), mając do dyspozycji groszowe środki, doprowadził swoich zawodników do najlepszych wyników od czasów Ustupskiego...

 • anonim
  @Piotr S.

  Skąd info o Podżorskim?Komentarz zmoderowany (Moderator nr:12185) / 2016-04-28 21:00:53

 • dejw profesor
  @???

  Opierałem się tylko na tym artykule, z którego wynika że taka opcja byłaby możliwa.
  Dzięki za doprecyzowanie.

 • Piotr S. weteran
  @ Nowyskoczek5

  Łukasz Podżorski zakończył karierę po Mistrzoistwach Świata Juniorów.

 • Piotr S. weteran

  Ciekawe, czy redakcja zauważyła, że trenera Maciusiaka odmłodziła o 10 lat.

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  A gdzie jest Łukasz Podzorski ????
  Co do kadry A to napewno zostaną w niej Stoch Zyla Kot Hula Kubacki reszta bedzie walczyla o 6 miejsce w kadrze A.

 • zloty_medalista weteran
  @amu

  większe nieloty będą trenowały kadrę kobiet. Przynajmniej rozumiem motywację - cel będzie realny, dziewczyny mają pobić wyczyny punktowe Tajnera i Długopolskiego w PŚ.

 • Pavel profesor
  @Zakrza

  Kto będzie chciał pracować z psychologiem ten może na własną rękę taka współpracę podjąć, nie widzę sensu narzucania tego na siłę.

  Co do Żyły to intelektem nie grzeszy, ale sportowo nawet w swoim beznadziejnym sezonie był naszym zawodnikiem nr 6, a więc żadnego miejsca nie marnuje, bo po prostu brak nam lepszych skoczków.

 • anonim
  Kadry

  Co do kadry a nie mam zastrzeżeń, kadra b powinna być pozbawiona jednego zawodnika, jest nim oczywiście krzysztof miętus. Kadra c to dla mnie nieporozumienie, 5 zawodników zapewne z oszczędności pozbyli się podżorskiego i leji, którzy powinni znaleźć się w kadrze, zaskakuje także skład trenerski kadry b i c, mateja awansował po kiepskim sezonie a maciusiak został zdegradowany, oby pozbierał juniorów do formy, dla mnie nieporozumieniem jest obecnosć łukasza bukowskiego w kadrze, gdyby kadra liczyła z 8 zawodników to może jeszcze by to aż tak nie szokowało, znalazł się w kadrze mimo tego że w zimie nie miał ani jednego występu nawet w fis cupie, już prędzej widziałbym w kadrze np. pawła guta którego po sezonie 2014/2015 wyrzucono z kadry mimo że miał nienajgorsze wyniki, szczególnie w lecie. Dużą niespodzianką jest też nieobecność w kadrze joanny szwab, czyżby zakończyła kariere. Mam nadzieję że pozakadrowicze na których zwracał uwagę horngacher dostaną szansę chociażby w fis cupie, i to nie wybrani jak zapotoczny ale wszyscy którzy będą w wystarczajacej na start formie.

 • Piotr S. weteran

  Myślę,że trzymanie w kadrach Krzyśka Miętusa może być błędem. Niestety przez kilka lat nie potrafił wykorzystać szansy i jakie są przesłanki by sądzić, że w nadchodzącym sezonie nastąpi przełamanie?

 • anonim
  @dejw

  Będzie po prostu 8 zawodników.Nie wiem co cię tak dziwi,w zeszłym sezonie przecież było po 7 zawodników w kadrze B i kadrze juniorów.

  http://pzn.pl/gfx/pzn/files/dokumenty/kadry_narodowe_pzn_2016-2017.pdf

 • Shaitan początkujący
  O co chodzi z tą Szwab?

  Zawodniczka kompletnie nie perspektywiczna. Z całym szacunkiem dla Asi, ale nikt zdroworozsądkowo myślący nie powie, że jest w niej duży potencjał.

  Kilka sezonów treningów i właściwie 0 postępu.

 • Zakrza stały bywalec
  Psychologa brak

  Z tego co widzę po raz kolejny nie ma psychologa. Kompletnie tego nie rozumiem. W minionym sezonie często dało się słyszeć od zawodników: "forma fizyczna jest znakomita, ja nie wiem co się stało...". Poza tym Żyła w kadrze A? On z każdą wypowiedzią jest co raz głupszy. Bez psychologa będzie tylko marnował miejsce.

 • Piotr S. weteran
  @kuba (*116.neoplus.adsl.tpnet.pl)

  Łukasz Podżorski zakończył karierę po Mistrzostwach Świata Juniorów.

 • dejw profesor

  Kadra B ma liczyć 6 osób. Dodając do tego dwójkę najsłabszych z pretendentów do kadry A robi się tłok, dwójka z B spada do C, czy wypada całkowicie?

  In plus: przymierzanie Wolnego i Stękały do kadry A, szersza grupa prawdziwych juniorów, przede wszystkim obecność Pilcha.
  In minus: trzymanie Miętusa, Mateja trenerem zaplecza po kompromitującym go sezonie 15/16.

 • wiatrhula111 weteran
  a gdzie?

  g.Mietus,kukuła,podżorski,leja :skoro krzysio w kadrach to oni powinni w niej być tymbardziej.Mateja może tylko olka i bieguna doprowadzi do dobrej dyspozycji.

 • anonim

  Kadre B będzie trenować dwóch "wybitnych" specjalistów od dalekich skoków Mateja i Bachleda.

 • kuba stały bywalec
  HALOOOOO?

  CO SIE STALO Z LUKASZEM PODŻORSKIM???????? MOZE KTOS WYTLUMACZYC?

 • Pavel profesor

  Kadry A do przewidzenia, jedyna niewidomą było czy ostatnim zawodnikiem zostaniem Wolny czy Ziobro, postawiono na młodszego i chyba słusznie. Trudniej będzie wytypować dwójkę, która odpadnie i w sumie na obecną chwilę nie ma co nad tym dywagować, bo niemal każda opcja jest możliwa.

  Kadra B tak jak A, tez raczej przewidywalna, pewne było, że podobnie jak kiedyś J. kota czy Zapotocznego, tak teraz K. Miętusa gdzieś dokleją byle kolejny rok przeczołgał się w jakiejś grupie szkoleniowej. Taki urok polskich skoków.

  Co do przesunięcia Maciusiaka to nie robiłbym z tego jakiejś tragedii. O ile w poprzednich sezonach, gdy poszczególne kadry cieszyły się sporą autonomią, można było się wykazać trenując B kadrę, tak teraz wszystko jest pod kontrolą głównego szkoleniowca i pole manewru jest ograniczone. Nie przejmował bym się tez samym nazewnictwem, bo obecnie, dla polskich skoków dużo ważniejsza będzie C (juniorska) niż B.

 • PIBEK123 bywalec
  *skoki pan

  No oby nie zrezygnowała bo szkoda wielka szkoda by była. W sumie też ok rozwiązanie z tym trenowaniem w klubie nie mniej informacja o tym że niema jej w kadrze bardzo mnie zdziwiła...

 • .... bywalec
  .....

  Dlaczego ten trener kadry A chce rzadzic i kadra B?
  Przeciez ma kadre A i tam sobie moze a kadre B powinna byc rzadzona przez trenera kadry B
  Bo po to jest a jak tenz A chce to po co yrenwr wystarcxy asystent!
  Bo to bardzo dobrze jak trener kadry A sie nie rzadi w kadrze B
  Przyklad?.
  Ten sezon
  Ten Stefanek bedzie robil króliki doswiadczalne z kadry B
  Przez co ta nie bedzie mials szamsu na rozwój!

 • anonim
  asia

  Jesli Asia nie zrezygnowala to bedzie teraz trenowac w klubie ze swoim prawdziwym trenerem Kazimierzem Bafia a to jest super rozwiazanie

 • fan profesor
  WTF? Miętus w kadrze B?

  To ja się zastanawiałem czy w końcu z kadry wyleci a tymaczesm dostał awans. Przecież na MP to skakał gorzej od takiego Kuby Kota czy brata Grzeska. Ale to zapewne sezon OSTATNIEJ szansy. Oby ją wykorzystał życzę mu tego.

 • .... bywalec
  .....

  Zwodnik z kadry C ci wskoczy w miejsce z ktoregos z kadry A czy zawodnik z kadry B
  Zastanow sie zanim cos napiszesz bo rece opadaja

 • anonim
  czego sie plujecie

  czego sie plujecie o Maciusiaka w C? Przecież trenowanie juniorow jest wazniejsze od trenowania średniaków.

 • shi doświadczony
  Kadry Kadrami, trenerzy trenerami

  Ale jak dla mnie creme de la creme to ASYSTENT.

  Marcin Bachleda (kadra B), najsłynniejszy Diabełek na Podhalu. "Przy okazji wyjazdów na zawody Marcin ma okazję zwiedzać i poznawać nowe kultury" - niech ten cytat z profilu Marcina na skijumping.pl służy jako ogólne określenie kariery Marcina.

  Jest tam niezły kabaret, z Mateją tworzą duet idealny.

 • Janeman weteran

  Widze ,że wszyscy narzekają na degradację Maciusiaka. Myśle że sam tak wybrał, ma trudny charakter, zasugerował w jednym z wywiadów, że nie widzi możliwości by zmienić jego sztab , a Horngacher dał jasno do zrozumienia że On rządzi wszystkimi kadrami , więc nieustepliwy Maciusiak nie miał miejsca w kadrach A i B bo musiał by się dostosować.
  Z resztą parę lat temu dostał równie niezrozumiały awans na trenera kadry B -niby były sukcesy z juniorami , ale miał wtedy skład z który musiał odnieść sukces, a Mateja musial ustąpić miejsca po całkiem udanym sezonie kadry B. Teraz sie wyrównało.

 • PIBEK123 bywalec
  -

  No to są chyba jakieś jaja że nie ma Asii Szwab

 • anonim
  kadry

  Ameryki nie odkryje :
  1. Brak Krzysztofa Leji, którego bym wymienił z Mietusem
  2. Brak Joanny Szwab
  3. Mało młodzieży w kadrze C

 • anonim

  Reasumując - połowa z materiału Matei do szkolenia to stare nieperspektywiczne drewno, natomiast materiał Maciusiaka to utalentowani, choć część (Jarząbek czy Wąsek) pogubieni zawodnicy. Więc patrzcie lepiej na nazwiska a nie na literki - jak dla mnie to Maciusiak takim ruchem zanotował awans a nie regres, a i dobrze to dla tych juniorów. Idę o zakład że bedą w przyszłym sezonie lepsi od tej kadry B podobnie jak w ubiegłym sezonie jego kadra była lepsza od kadry A. I to by było akurat w tym przypadku dobre dla polskich skoków.

 • pawel96 profesor

  Z zaskoczeń:
  - Zamiana Matei i Maciusiaka. Ten drugi można rzec, że został zdegradowany.
  - Wolny w kadrze A (na plus).
  - Miętus w kadrze B (ręce opadają).
  - Brak Szwab.

  Fajnie wygląda kadra C, bez jakiś wyrzutków typu Ruda, jak w zeszłym sezonie, gdy był "juniorem".

  Z kadr wylecieli: Ruda, Leja, Podżorski i Szwab.

 • muszek59 początkujący
  wiek

  do Skijumping.pl- Masciej Maciusiak ma 34 lata a nie jak podajecie 24 lata poprawcie błąd

 • Janeman weteran
  Kadra Męska

  Właściwie bez niespodzianek- kadry A i B takie jak wiekszość kibiców przewidywała. Szkoda tylko, że Byrt nie dostał szansy,pokazał sie z dobrej strony na MP i wydaje mi się , że ma potencjał żeby jeszcze coś osiągnąć.
  Trener Maciusiak bedzie mogł się wreszcie wykazać, dostanie młodzież uważaną za mniej zdolną niż poprzednie roczniki i zobaczymy co potrafi. Przy okazji kadra B będzie mogła wyprobować nowe metody szkoleniowe wprowadzone przez Horngachera, a gdyby trenerem kadry B pozostał Maciusiak nie było by to takie pewne.

 • .... bywalec
  .....

  Wiecie dlaczego Maciusiak nizej zostal postawiony?
  No pomyślcie!
  Przez kogo Lukasz sie klocil a raczej z lim byly te zgrzuty lto przed kamerami soastal buzia?
  No a Polowo,sie to nie spodobalo i dalo nauczkę
  Siedzisz cicho za to stanowisko nizej a jak dalej bedzie tak to stracisz w ogole jaka kolwiwk funkcje w kadrze!
  Polo podjal2taka decyzję bo trener kadry A nie da soba tak pomiatac i wiele rzeczy sie zmieni i nie bedzie sobie polo rządził jak Łukaszem
  I stad taka decyzja !
  Teraz tylko czekac na dymisje dziadka !
  Chlopie mamy Cie juz dosc
  Idz precz!

 • PIBEK123 bywalec
  Co z Asią?

  No kurde ciekawe dlaczego Asii niema... Mam nadzieje że będzie nadal skakać albo to jakaś pomyłka...
  Jakiś czas temu znalazłem stary wywiad z nią i wspominała że po tym sezonie zastanowi się co dalej będzie robić... Oby nie było tak że już nie będzie skakać.

 • Xander weteran

  Gdzie są Leja i Podżorski. Może niezbyt dobrze rokowali, ale jednak są dosyć młodzi. A taki Miętus jest wiecznie trzymany w kadrach nie wiadomo dlaczego i po co. To jest po prostu śmieszne że zawodnik po mizernym sezonie dostaje awans z kadry c do b.

  Ogólnie fajnie że grono zawodników w kadrze A zostało powiększone. Cieszy że miejsce jest i dla Kuby.

  Dziwne dlaczego teraz Maciusiak będzie trenerem juniorów. coś słabo widzę kadrą B z Mateją. A Zniszczoł to już chyba nigdy się nie odbuduje.

 • anonim

  A ja myślę, że zamiana Matei i Maciusiaka to niegłupi ruch. Wszyscy ci zawodnicy tak czy siak niezależnie od trenera będą mieli okropny problem z przebiciem się dalej, wszyscy (może poza Kantyką) już na poniższym forum byli wysyłani na nowych adeptów do biznesu stolarniczego. A juniorzy - każdy z nich perspektywiczny - potrzevują świeżego powiewu, po tym co zepsuł Mateja. Bo to jak teraz wytrenuje ich Maciusiak może być za pięć-dziesięć lat naprawdę kluczowe. I swoją drogą ośmioosobowa kadra A to bardzo dobry pomysł. Kadra B w sam raz, kadra juniorów mogłaby być siedmio-ośmioosobowa, ale tragedii nie ma.

  Panie - oprócz braku Szwab sensacji nie ma. Nie mam jakichkolwiek informacji, ale to oznacza, że Asia najprawdopodobniej skończyła przygodę ze skokami, przynajmniej na profesjonalnym poziomie.

  Natomiast cóż - Miętus w kadrach ... a tak z innej beczki Kadra Juniorów nareszcie faktycznie stała się kadrą juniorów. Oh wait ... akurat teraz zmienili to na kadrę C ... :D

 • Igor początkujący
  Asia Szwab

  Co z Asią Szwab?

 • PIBEK123 bywalec
  Hmmm no kurde

  Mam jedno pytanie. Gdzie jest Asiaa Szwab???? Wie ktoś coś na ten temat???? Mam nadzieje że dalej będzie skakać.

 • Janeman weteran
  Kadra Kobiet

  Czyzby Joanna Szwab zakończyła karierę, czy może są pieniądze tylko na 3 zawodniczki ?

 • .... bywalec
  .....

  Cooo ten nieudacznik trenerem kadry b a Maciusiak taki przrskok zrobil i kadra C ?
  Co za zmiany !
  To juz nie bedzie zaplecza w zasiegu kadry b
  Kadra b nie bedzie ratowac d*py kadry a a i zawodnicy z kadry b spadna przeciez jak im teraz zle szlo to do kadry b i wracali lepsi Maciusiak współpracował

 • pakerz93 początkujący
  Dlaczego Maciusiak zdegradowany?

  Jeśli ktoś ze sztabu odniósł sukces tej zimy to chyba właśnie on. W ogóle nie rozumiem tej decyzji.

 • Andreas stały bywalec
  Andreas

  oj będzie Stefan wie co robi, będzie widzimy sie tu koncem marca;)

 • anonim

  Maciusiak wylądował w kadrze C, bo Horngacher zabrał mu 5 z 7 podopiecznych.

 • anonim
  Kadra

  Tragedia nic z tego nie będzie

 • tjzE weteran
  Arr

  Co to za dziwne fobie? Z jakiej okazji Pan Maciusiak został zdegradowany do kadry C?! Już widzę jak kadra B będzie się męczyć.

 • anonim
  -

  A gdzie Tomasz Byrt ?:o Widać, ze pnie sie do gory po "upadku", potencjał ma do wykorzystania calkiem spory, tylko wrocic do tego co bylo 4,5 lat temu

 • mateusz3951 doświadczony

  Najbardziej dziwi mnie swoista degradacja trenera Maciusiaka.

 • kasztelan doświadczony
  -

  Wolny w kadrze A! hurra!

  Ale patrzę dalej - Miętus w kadrze B i trenerem Mateja, genialnie trenujący juniorów wcześniej. Co to ma być?!

 • Bartek stały bywalec
  BartekZK

  A co z Joanna Szwab?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl