Stefan Horngacher: "Maciek nadal ma nad czym pracować"

 • 2016-10-03 01:45

Stefan Horngacher pierwszy sezon letni z polską kadrą narodową może uznać za bardzo udany. Maciej Kot wygrał indywidualną klasyfikację Letniego Grand Prix 2016, a nasza reprezentacja okazała się najlepsza w zestawieniu Letniego Pucharu Narodów. Jak austriacki szkoleniowiec ocenia finałowe zawody w niemieckim Klingenthal?

- Jestem usatysfakcjonowany z dwóch ostatnich konkursów. Były one bardzo dobre, szczególnie dla Maćka, który jeszcze poprawił się w stosunku do pierwszego periodu Letniego Grand Prix. Także Dawid i Kamil prezentują się lepiej - twierdzi Horngacher.

Triumf w Letnim Pucharze Narodów jest czymś szczególnym? - To jest naprawdę miłe. Puchar Narodów jest zawsze podkreśleniem rzetelnej pracy całego zespołu i sztabu szkoleniowego. Ta klasyfikacja pokazuje, że nasza praca idzie w odpowiednią stronę.

Warunki odegrały dużą rolę w finałowych zawodach LGP w Klingenthal? - Tylko dla trzech ostatnich skoczków warunki były bardzo wymagające. Zaczęły się intensywne opady deszczu, a wiatr zaczął często zmieniać kierunek. Nie były to optymalne warunki dla czołowych zawodników. Na szczęście odbywało się to w bezpiecznych warunkach, więc wszystko jest w porządku.

Maciej Kot w pięciu niedzielnych próbach lądował na 140. metrze lub dalej. Czy te próby były bliskie ideału? - To niesamowite, jak daleko lądował za każdym razem, ale nadal ma nad czym pracować, aby być jeszcze lepszym. To nie koniec w jego przypadku. Inni zawodnicy również nie są w najlepszej formie. Maciek skacze najlepiej, ale inni nie są w optymalnej dyspozycji. Nie możemy przespać najbliższego okresu, czeka nas dalsza praca.

Jan Ziobro i Paweł Wąsek w ten weekend wywalczyli dodatkowe miejsca startowe na trzeci period Pucharu Świata i Pucharu Kontynentalnego. Co to oznacza dla polskiej reprezentacji? - To nie jest najważniejsze, ale dobrze mieć maksymalne kwoty startowe. Możemy wykorzystać wielu zawodników. Dodatkowe miejsca w Pucharze Świata i Pucharze Kontynentalnym są przydatne.

Jak aktualnie wygląda dyspozycja najmłodszej części ekipy? - Myślę, że Jakub Wolny wykonał w Klingenthal dobrą pracę. Nadal traci sporo metrów w locie, ale staramy się wyeliminować ten błąd, aby wskoczył na wyższym poziom. Poziom w kadrze A, na czele z Maciejem Kotem, był dla Andrzeja Stękały zbyt zbyt dużym wyzwaniem. Aktualnie trenuje on z kadrą B. Klemens Murańka skacze coraz lepiej. Także ma problemy w locie, ale pracujemy już nad tym.

Piotr Żyła przyzwyczaja się do nowej pozycji najazdowej? - Jest coraz bardziej stabilny. W każdym skoku pokazuję podobną jakość, ale jego ogólna dyspozycja rośnie.

Czy kadra A na sezon zimowy została już wybrana? - Nie. Nadal nie. Czekają nas Letnie Mistrzostwa Polski oraz zgrupowanie we włoskim Predazzo z kadrą B, po których podejmiemy odpowiednie decyzje.

Korespondencja z Klingenthal, Tadeusz Mieczyński i Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8707) komentarze: (33)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • HKS początkujący
  DMUCHACZE BALONA

  Jeszcze taka ciekawostka dla "chłodnych głów". Według jednej z bardziej znanych firm bukmacherskich z domem w nazwie (nie będę reklamował, każdy sobie znajdzie) kurs na Kota wynosi tylko 12 i jest trzeci za Prevcem i Freundem (sam osobiście stawiałem, że to będzie około 30 i jakieś 6-8 miejsce u buków).

  Więc jeśli ktoś jest pewnym sceptykiem, to nie pozostaje mu nic tylko czekać na kursy H2H Kota z Forfangiem, Hayboeckiem, Kraftem, Stochem w których to parach faworytem będzie Kot.

  Wpisy w sezonie "a nie mówiłem" to każdy może naskrobać, jest szansa na dowód w ręce bo według wielu Kot jest przeszacowany;)

 • HKS początkujący

  Wychodzenie założenie że miejsce które ktoś wywalczył we wrześniu przysługuje w grudniu jest jednak przesadzone... Tutaj taka zasada nie powinna obowiązywać, bo w teorii za 2 miesiące Stękała może być lepszy od Kota. Oczywiście to bardzo mało prawdopodobne ale to jest jednak okres najbardziej radykalnych zmian w skokach. Nikt się już nie oszczędza, wszystkie nowinki techniczne są w finalnej fazie testów i niekoniecznie wszyscy je wyciągali itd.

  Będzie skakać 7 najlepszych co jest chyba logiczne. Jest bardzo mało prawdopodobne że najlepszy z kadry B (niekoniecznie Ziobro) będzie gorszy od 7 zawodnika kadry A (o ile w końcu ta kadra będzie obcięta), ale to się okaże pod koniec listopada.

 • anonim
  dervish

  Bo takie są zasady, Ziobro aktualnie walczy w kadrze B o miejsca, takie jest jego zadanie i je wypełnia. Nigdzie nie jest powiedziane, że to miejsce będzie dla niego - traktujmy zawodników i cały sztab szkoleniowy jak dorosłych ludzi, którzy wiedzą co robią - to nie piaskownica, gdzie rządzą zasady typu "a ja jestem lepszy, więc dlaczego ktoś inny dostał zabawkę"... Pora wyrosnąć z tego mentalnego placu zabaw dla dzieci ;)

 • pawelf1 profesor
  I po co?

  I po co te spekulacje dotyczące Ziobry? Póki co składu na pierwsze zawody PŚ nie ma . Jak się pojawi to sobie podyskutujemy ...........

 • dervish profesor
  dejw

  nie chodzi o przeniesienie Ziobry do kadry A tylko o to żeby startowali NAJLEPSI. Kadry wybrano na podstawie wyników poprzedniego sezonu od tego czasu szmat czasu minęło i układ sił się zmienił. Poza tym chodzi o politykę startową, jakie motywacje będzie miał Ziobro jeżeli nie mógłby skorzystać z miejsca które nadprogramowo wywalczył a w jego miejsce pojedzie ktos kto z racji prezentowanej formy na to miejsce nie zasługuje a jedyną jego legitymacją jest członkostwo w kadrze A ?

 • dejw profesor

  Ziobro jako członek kadry B zrobił swoje. Pokazał, że jako lider zaplecza jest w stanie z powodzeniem rywalizować z liderami zaplecza kadr rywali.
  Nie po to, zwłaszcza po BARDZO NIEUDANEJ zimie zmienia się głównego trenera i ustala już w kwietniu, maju skład kadr na następny sezon, aby teraz w październiku twierdzić: ej Ty X z kadry B, jednak jesteś dobry, pójdziesz w miejsce słabnącego Y z kadry A.
  Inny trener = inny cykl przygotowań do zimy. Ziobro przygotowuje się pod wodzą Maciusiaka i moim zdaniem już na 100% tak zostanie.

 • dervish profesor

  Na sport.pl bardzo ciekawy artykuł bedacy kompilacją wywiadów autorstwa red. Jachimiaka.

  Przytoczę ciekawy fragment bo tak się składa, że zanim ten tekst sie ukazał zwróciłem uwagę na rewelacyjne prędkości Kota i Kubackiego.

  ----------
  Nowością są też kamery instalowane w torach najazdowych. Są przenośne, można je montować na każdej skoczni. Dają tak dokładne filmiki z dojazdu do progu, że jak Maciek Kot zobaczył swoją sylwetkę, to był bardzo zdziwiony, że widać aż tyle szczegółów i że ona naprawdę tak wygląda - mówi Wąsowicz. -Tani ten sprzęt nie był, w sumie wydaliśmy 35 tysięcy euro. Ale warto, już dzięki dokładnym analizom uporaliśmy się z naszym odwiecznym problemem, czyli ze słabymi prędkościami na progu. Jeździmy o kilometr szybciej niż na początku pracy Horngachera, mamy wyniki jak najlepsi. To jest cholernie ważne, bardzo przekłada się na metry - tłumaczy.

  To prawda. W niedzielę w Klingenthal, w ostatnim konkursie LGP, Kot miał na progu prędkości 92,1 oraz 92,3 km/h, a ruszający z tych samym belek startowych Severin Freund (12. miejsce) oraz Peter Prevc (trzecia pozycja; obu przywołujemy, bo to najlepsi zawodnicy dwóch ostatnich zim) byli wolniejsi odpowiednio o 0,5 i 0,5 oraz 0,5 i 0,4 km. Identyczne prędkości jak Kot miał siódmy w zawodach Dawid Kubacki, a Stoch, który zajął drugie miejsce, zanotował dokładnie takie same prędkości jak Freund. Dla porównania: dwa i pół miesiąca temu w Courchevel Kot i Stoch również zajęli dwa pierwsze miejsca w konkursie rozpoczynającym cykl LGP, ale wtedy do najszybszych tracili po 0,5-0,7 km. To już nie był zły wynik, bo zimą bywało, że nasi na progu osiągali prędkości gorsze od najlepszych zawodników w tym elemencie nawet o 1,5-2 km/h. - Jestem totalnie zadowolony z prędkości osiąganych na progu przez chłopaków, bo to też był jeden z naszych celów w drugim okresie przygotowań. Myślę, że zrobiliśmy kawał dobrej roboty - cieszy się Horngacher na łamach oficjalnej strony Polskiego Związku Narciarskiego."
  -----------------------

 • Adam początkujący
  eni

  Przecież podnoszenie ramion nie oznacza problemów u Kamila. To sa normalne odruchy każdy ma jakis...
  Kamil dobrze skacze potwierdził to w Klingenthal skoki są dobre na progu nie spóźniane technicznie też.

 • eni początkujący

  Jezeli mówimy o M.Kocie i jego formie w zimie to jestem dobrej myśli;aktualnie skoki są jego priorytetrm.Inaczej to wygladalo jak skoki łączył ze studiami.Wiadomo ,ze przygotowywanie się do egzaminów jest absorbujace i z pewnościa niejednokrotnie zaburzalo cykl treningowy.Natomiast mniej pewnosci mam ,że Kamil Stoch w zimie zaprezentuje nam formę olimpijską ; niepokoi mnie nerwowy odruch podnoszenia ramion jaki mozna zaobserwowac u niego podczas ostatnio udzielanych wywiadów.Kamil nie tylko utracił ostatnimi czasy wysoka formę ,ale rownież wewnętrzny spokój ,który go cechował- a to najlepiej nie wróży na przyszłość .. .

 • EmiI profesor

  Zamiast się pytać wprost o Ziobre, trzeba się spytać o kryteria nominacji do pierwsze zawody. Czy będzie brał pod uwagę przynależność kadrową (fatalna opcja), wyniki z końca lata, czy może będą się liczyć ostatnie zgrupowania przed startem?

 • haze23 doświadczony
  "nie możemy spać, będziemy pracować"

  Powiedział trener Horngacher. A więc czy możemy spodziewać się u kolejnych zawodników (po Maćku Kocie) eksplozji talentu? Czy Piter nauczy się skakać od nowa? Czy Murańka i Wolny znajdą optymalne pozycje w locie? A może wypali któryś z naszych, którego nikt o to by nie podejrzewał? Oby. Praca czyni mistrza.

 • Stinger profesor

  Też uważam że wybór kadr jest ustalony i w zasadzie nie wiadomo tylko co zrobić z Wolnym.

  Kot, Stoch, Kubacki, Hula, Murańka i Żyła moim zdaniem są już zbyt pewni.
  Teraz pytanie pozostaje jedno - Wolny idzie do nich jako siódmy czy jednak "przeczeka" gorszy moment w kadrze B?

  Ewentualnie jeszcze jest ten Janek Ziobro, który i być może miałby szanse na kadrę A ale moim zdaniem tylko wtedy kiedy błysnąłby na MP (najlepiej medal z bardzo dobrymi skokami), a jeszcze lepiej dla niego gdyby wtedy okazał się lepszy od Wolnego.

  Jeśli chodzi o Andrzeja Stękałę to myślę że on już się nie liczy. Trochę głupio by nasz numer 5 z sezonu zimowego nie był w kadrze A, który będzie liczyć 6-7 nazwisk ale gorsze lato robi swoje.

 • wikidajlo weteran
  casus - ziobro

  Ziobro wynikami niewatpliwie zasluguje na A, co wielu juz pokazywalo. Tyle, ze chyba nagadal kruczkowi i dostal sie na czarna liste tez u kolegi horngachera..
  Ktory go troche ustawia do pionu poprzez odpowiednia polityke. I albo na koniec horngacher okaze sie laskawy, albo bezsensownie uparty. Nowemu trenerowi trzeba przyznac, ze efekt nowej miotly wykorzystany do maximum, mam tylko nadzieje, ze nie podsterowal chlopakow na latokosztem nadchodzacej zimy. Wierze, ze po prostu podkrecil srube i, ze wreszcie w tym roku, Polacy pokaza sie w T4S bo to najbardziej prestizowa impreza. A na tle innych skoczkow nasi nie straca wiele z obecnej dyspozycji.

 • anonim
  dervish

  Pytanie było "co to oznacza dla polskiej reprezentacji", więc odpowiedział na pytanie ;)
  Ziobro być może będzie miał na treningach szanse i dalej w zimie się wykazać, jeśli zaskoczy to na pewno będzie mógł w PŚ regularnie skakać, bez względu na to w jakiej będzie kadrze.
  Warunek jest jeden : zero domysłów, zero "a może by" czy "jakby" tylko fakty, fakty i jeszcze raz fakty i rzeczywista forma oceniona na treningach i w zawodach. Bez żadnych sympatii i antypatii.

 • dervish profesor

  Pytanie:
  "Jan Ziobro i Paweł Wąsek w ten weekend wywalczyli dodatkowe miejsca startowe na trzeci period Pucharu Świata i Pucharu Kontynentalnego. Co to oznacza dla polskiej reprezentacji?"
  Odpowiedź:
  "To nie jest najważniejsze, ale dobrze mieć maksymalne kwoty startowe. Możemy wykorzystać wielu zawodników. Dodatkowe miejsca w Pucharze Świata i Pucharze Kontynentalnym są przydatne."

  Typowe wykręcanie kota ogonem. Trzeba było spytać konkretnie: co z Janem Ziobrą?.

 • dervish profesor

  Obawiam się, że dejw może mieć rację. Obawiam się, bo to by oznaczało, że Janek Ziobro wywalczył miejscówkę dla dużo słabszego kolegi. Widać, że trener stawia na Wolnego i że na razie odsunął do poczekalni Stękałę.
  W wywiadzie jak zwykle zabrakło konkretnego (a może drażliwego) i jakże nasuwającego się pytania o Ziobrę. Jak trener widzi jego najbliższa przyszłość ze względu na to iż wywalczył dla Polski ekstra miejscówkę jak również ze względu na postawę w finale PK.

  Redaktor nie zadał ważnego pytania więc możemy sobie spekulować i wróżyć z fusów. A przydałoby się wiedzieć jak trener zamierza wykorzystać tę ekstra miejscówkę.

 • dejw profesor
  @Xellos

  To już nie byłoby pierwsze wspólne zgrupowanie kadr A i B. Jak dla mnie to czekanie na ogłoszenie ostatecznego składu kadry A dotyczy Wolnego - czy go dorzucić do szóstki, czy też nie.

 • camdene profesor
  xellos

  A ja ze słów trenera rozumiem tylko gadanie o umywalce..ciągle tylko sink sink..;D a tak na serio to podpisuje sie obiema rekami i nogami,pod twoim komentarzem.

 • Xellos profesor
  Ze słów trenera rozumiem

  tyle, że Ziobro ma nadal szansę na kadrę A.

  Inaczej nie rozumiem czemu z wyborem by czekano nie tylko na MP ale jeszcze zgrupowanie z kadrą B.

  A co do Kota, to sam tu ciągle piszę, że owa jego szczytowa forma to tylko wymysł malkontentów. Też nie uważam, że Kot jest w jakimś szczycie. Ludzie po prostu nie kumają, że technicznie w końcu skacze jak rasowy zawodnik z najwyższej półki. To nie oznacza szczytu formy. To oznacza tylko tyle, że ma wielki talent do takiego lotu, bo nie każdy tak lecieć potrafi. Dawniej tak leciał tylko chwilę za progiem a potem były problemy w dalszej części buli. Teraz od progu do lądowania leci jak rasowy mistrz. Tyle i tylko tyle, jak się tak świetnie leci, to dobry wynik się pojawia, nieważne czy to szczyt czy nie, a tutaj się pojawia się jeszcze lepszy ten wynik, bo rywale są akurat słabsi. Wątpię by zimą dokładnie te same skoki dały łatwą dominującą wygraną, poziom się podwyższy i kilku rywali też tak będzie latać na czele z Prevcem, jakimś austriakiem, niemcem a może i Stoch wróci. I wtedy dojdzie właśnie dążenie do tego szczytu, czyli nie tylko technika, ale właściwe przygotowanie fizyczne, by wtedy kiedy trzeba ciało było na maksie fizycznej wydolności. Trzeba też oczywiście cały czas pilnować sprzętu, bo tu można stracić jak rywale coś nowego wymyślą, oraz właściwej pozycji dojazdowej dającej prędkość na progu.

 • camdene profesor
  @Janeman

  Kot teraz przeskoczył sam siebie o 1 poziom i będzie wręcz zobligowany do walki w najlepszej 10tce i o podia..bo nie ma co ukrywać że jest szeroka ława dobrych zawodników z innych krajów którzy mogą do tych podiów aspirować..
  Kot już miewał bardzo dobre wyniki i to nie było poprzedzone aż taką dominacją,takim przeskokiem poziomu. Teraz Kot już jest dojrzałym zawodnikiem i ma za sobą swój pierwszy powazniejszy sukces więc mnie przynajmniej mijesca typu 15,17 nie będą zadowalać. Ja się nie zastanawiam czy Prevc dogodni Kota-ja się zastanawiam czy Kot dotrzyma tępa w jakiś sposób Prevcowi i reszcie. I dlatego ciesze się że Horngaher chłodzi mu głowę i nie mówi że wszystko jest już na tip top,tego od trenera oczekuję.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).