Blega, Feldoreanu i Haralambie mistrzami Rumunii. Powrót Pitei

 • 2016-10-24 23:45

W ostatni weekend wiele państw rozgrywało swoje krajowe czempionaty. Nie inaczej było i w Rumunii, gdzie złote medale wśród mężczyzn zdobyli Ștefan Blega i Andrei Feldoreanu, a u pań Daniela Haralambie. Wydarzeniem zawodów był jednak powrót do rywalizacji olimpijczyka z Soczi – Iuliana Pîtei.

Od momentu otwarcia wybudowanego w 2011 roku kompleksu Trambulină Valea Cărbunării w Râșnovie co roku jest on areną letnich mistrzostw Rumunii. Podobnie było i w tym roku. Podczas zawodów rozegranych między 21 a 23 października do rywalizacji po kilkumiesięcznej przerwie powrócił najlepszy w ostatnich latach miejscowy skoczek – Iulian Pîtea, który przez cały sezon letni nie wystartował w żadnych zawodach międzynarodowych (po raz ostatni brał w nich udział w lutym br. podczas mistrzostw świata juniorów rozgrywanych właśnie w Râșnovie), a czas spędził między innymi na starcie w rumuńskiej wersji show "Survivor", w Polsce znanego pod nazwą "Ryzykanci" (o czym >>>TUTAJ<<< pisaliśmy niespełna miesiąc temu).

Pierwszego dnia rywalizacji (21 października) mężczyźni zmierzyli się na skoczni K-64 (HS 71). Na starcie konkursu indywidualnego seniorów stanęło 23 zawodników. Mistrzem kraju został Ștefan Blega, który tego lata wznowił przerwaną po sezonie 2014/2015 karierę. Po skokach na odległość 68 i 66 metrów uzyskał notę w wysokości 239,4 pkt., wyprzedzając o kilkanaście punktów pozostałych medalistów. Na drugim stopniu podium stanął Andrei Feldoreanu (65,5 i 64,5 m; 228,3 pkt.), a po brązowy medal sięgnął Iulian Pîtea (65 i 64 m; 226,4 pkt.).

Poza podium znalazł się zeszłoroczny letni mistrz Rumunii ze skoczni normalnej – Hunor Farkas (60,5 i 64,5 m; 212,3 pkt.), który tym razem musiał się zadowolić najmniej lubianym przez sportowców miejscem. Na kolejnych pozycjach plasowali się: Daniel Cacina (5.), Mihnea Spulber (6.), Radu Păcurar (7.) i Paul Ardelean (8.), a czołową dziesiątkę uzupełniła dwójka... 12-latków urodzonych w 2004 roku – Lorand Benedek (9.) i Florin Feroiu (10.).

Tego samego dnia na skoczni K-64 (HS 71) o medale rywalizowały równie juniorki urodzone w 1999 roku i młodsze. W konkursie tym wzięło udział 6 zawodniczek, z których żadnej nie udało się nawet doskoczyć do 60. metra. Złoty medal rywalizacji juniorskiej zdobyła Diana Trâmbițaș (59,5 i 57,5 m; 182,6 pkt.), srebrny Carina Militaru (55 i 52,5 m; 165,3 pkt.), a brązowy Daria Chindriș (50,5 i 47 m; 127,8 pkt.).

Drugiego dnia rywalizacji (22 października) o medale na skoczni K-15 (HS 17) rywalizowali najmłodsi adepci skoków narciarskich z Rumunii. Z kronikarskiego obowiązku odnotowujemy, iż tytuły mistrzowskie wśród dziewcząt zdobywały Maria Serban (roczniki 2005-2006) i Izabela Iulia Nan (roczniki 2007-2009), a wśród chłopców Adrian Radulescu (rocznik 2007) i Cosmin Stancu (roczniki 2008-2010).

W niedzielę mężczyźni zmierzyli się ze sobą na skoczni K-90 (HS 100). Na starcie konkursu indywidualnego stanęło zaledwie 12 skoczków. Sensacyjnie złoty medal trafił w ręce Andreia Feldoreanu, który tego lata nie potrafił zdobyć punktów FIS Cupu nawet na dobrze sobie znanej skoczni w Râșnovie. Tym razem był on jednak jedynym, któremu udało się przekroczyć punkt konstrukcyjny areny niedzielnych zmagań. Skoki na odległość 92 i 93,5 metra pozwoliły mu uzyskać notę w wysokości 236 punktów i zakończyć zmagania z 19 punktową przewagą nad Iulianem Pîteą (88 i 89 m; 217 pkt.). Brązowy medal trafił w ręce zwycięzcy konkursu na mniejszej skoczni – Ștefana Blegi (86 i 87,5 m; 207,5 pkt.). W czołowej dziesiątce ponownie uplasował się najmłodszy w stawce Florin Feroiu, który zajął 9. pozycję.

W ostatnim dniu rywalizacji rumuńskie skoczkinie ponownie zmierzyły się ze sobą na skoczni K-64 (HS 71). Tym razem jednak ich zmagania miały już rangę nie zawodów juniorskich, a pełnoprawnych, seniorskich mistrzostw kraju, co wpłynęło pozytywnie nie tylko na frekwencję (na starcie stanęło bowiem 9 zawodniczek), ale i poziom konkursu. Obyło się jednak bez niespodzianek, a tytuł mistrzyni kraju tradycyjnie trafił w ręce Danieli Haralambie (63,5 i 64 m; 221,8 pkt.), której nie przeszkodził nawet fakt, iż startowała z belki położonej o 2 platformy niżej niż jej rywalki, nie otrzymując za to bonusowych punktów. Srebrny medal zdobyła Diana Trâmbițaș (61 i 62 m; 205,5 pkt.), a brązowy Bianca Ștefănuță (59 i 58 m; 191,6 pkt.).

W zawodach rozegranych w kompleksie Trambulină Valea Cărbunării nie wystartował Eduard Torok. Zawodnik, który jeszcze w lutym br. został 14. juniorem świata, pokonując chociażby Anže Laniška, niedawno rozpoczął studia na jednym z brytyjskich uniwersytetów, co najprawdopodobniej oznaczać będzie koniec jego przygody ze skokami narciarskimi. Cały czas jednak nie udało nam się uzyskać potwierdzenia jego decyzji o zawieszeniu nart na kołku. Na starcie zmagań o letnie mistrzostwo Rumunii nie stanął również inny czołowy obecnie w tym kraju skoczek – Nicolae Sorin Mitrofan, który wciąż nie powrócił jeszcze do pełni sił po kontuzji jakiej doznał w rozegranych na koniec września br. także w Râșnovie konkursach Pucharu Karpat.


Paweł Borkowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3844) komentarze: (3)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • borek99 weteran
  @Grzybek

  Tudor już dawno nie skacze, pisałem tu zresztą o jego drugiej kontuzji kolana, która do tego doprowadziła (po pierwszej kontuzji próbował jeszcze wrócić, ale jak już się wyleczył to kolano znowu nie wytrzymało i dał sobie spokój ze skakaniem). Tatu nie wiem (tutaj na starcie go nie było), ale wątpię - skończył wiek juniora, a w zawodach międzynarodowych nie skakał od 1,5 roku, więc prawdopodobieństwo, że jeszcze się gdzieś pojawi są bliskie zeru.

 • FunFact profesor

  Ciekawe czy Rumunom uda się w końcu dogonić świat, bo talenty na pewno tam są, ale technologicznie są bez szans.

  Miejmy nadzieję, że FIS w końcu zacznie wspierać tę dyscyplinę w takich krajach jak Rumunia, lub poczyni coś w celu wyrównania szans ze względów technologicznych.

 • anonim

  A Valentin Robert Tatu i Remus Tudor skaczą jeszcze?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).