Jarl Magnus Riiber: "Chcę wystartować w Pucharze Świata w skokach"

 • 2016-10-31 19:09

Największym zaskoczeniem tegorocznych Letnich Mistrzostw Norwegii w skokach narciarskich okazał się... kombinator norweski - Jarl Magnus Riiber. 19-latek, będący jednym z najbardziej utalentowanych Norwegów w dwuboju zadeklarował, iż chce spróbować swoich sił wśród najlepszych skoczków świata przy okazji Pucharu Świata w Lillehammer.

Riiber na domowym obiekcie Midtstubakken w Oslo zdobył dwa medale. Indywidualnie przegrał tylko z Danielem Andre Tande, natomiast w finale był najsilniejszym punktem ekipy z Oslo, która na skoczni HS 106 wywalczyła brązowe medale.

- Mam małe marzenie do zrealizowania w tym roku. W grudniu chciałbym w Lillehammer rywalizować najpierw w Pucharze Świata w kombinacji norweskiej (2-4 grudnia), a następnie w skokach narciarskich, który odbędzie się tydzień później. Myślę, że może być to dla mnie wartościowe doświadczenie.

Jak dotąd jedynym sportowcem, który wygrywał zawody PŚ w kombinacji norweskiej i skokach narciarskich jest Anssi Koivuranta z Finlandii. Riiber w lutym wygrał swoje pierwsze w karierze zawody najwyższej rangi w kombinacji, które miały miejsce w Oslo Holmenkollen. Teraz chce udowodnić, że czołowi kombinatorzy nadal mogą z powodzeniem rywalizować ze skoczkami.

- Tego lata brałem udział w kilku konkursach skoczków. Jak pokazałem wtedy, a także podczas krajowego czempionatu, mogę skutecznie rywalizować z tymi facetami - dodaje 19-latek, który triumfował w jednych z sierpniowych zawodów z cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego w Kuopio.

Podczas Pucharu Świata w Lillehammer, Norwegia będzie mogła skorzystać z kwoty narodowej, co zwiększa szanse Riibera. Na temat planów swojego rodaka wypowiedział się m.in. złoty medalista omawianych mistrzostw kraju - Daniel Andre Tande.

- Powiedział, że będzie pierwszym sportowcem, który wygra Kryształową Kulę w kombinacji norweskiej i skokach narciarskich. Myślę, że ma na to szanse, gdyż skacze na bardzo wysokim poziomie.

Do całej sytuacji odniósł się również trener kadry narodowej w skokach - Alexander Stoeckl.

- Jeśli chce skakać w Pucharze Świata, musi najpierw zapytać nas o taką możliwość. Mimo wszystko najpierw musiałby spróbować swoich sił w Pucharze Kontynentalnym, a następnie, w razie dobrych rezultatów, w Pucharze Świata.


Dominik Formela, źródło: NRK
oglądalność: (8642) komentarze: (35)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • dejw profesor
  @HKS

  No fakt. Czyli właściwie wszystkie argumenty przemawiają za krajówkami w marcu ;)

 • HKS początkujący

  @dejw
  Taki wariant odpada, bo musieliby skakać od razu kwale;) Oslo i Vikersund to dobra opcja, bo w obu weekendach są drużynówki no i 2 skoki treningowego to jednak ważna sprawa. Pomijam kwestie limitowe, ale nie bardzo jest sens wystawiać krajówkę w Lillehammer. Za marcem przemawia też ewentualny powrót Gangnesa.

 • EmiI profesor

  Riiber to nie Klimow czy Nurmsalu. To dominator LGP w kombinacji, mający już zimą wygrany konkurs PŚ i kilka miejsc na podium.

 • EmiI profesor
  @Kolos

  Tylko to byli zawodnicy co często prowadząc po skokach spadali poza "30" w PŚ i nie umieli biegać. Riiber prowadzi po skokach i potrafi nie tylko dobiec w czołówce ale i wygrać zawody. Inna skala.

 • Kolos profesor
  Emil

  To ciekawe skąd te nie rzadkie przypadki na MŚ juniorów łączenia startów zarówno w kombinacji jak i w skokach....

 • EmiI profesor
  @Kolos

  Łatwo to łączyć juniorowi skoki i kombinacje na poziomie Lotos Cupu i to do poziomu max Juniora B. Tutaj mamy zawodnika w kombinacji nr 1 na świecie, który przy sprzyjających okolicznościach może walczyć o miejsce na poziomie koło top 10 w konkursach PŚ w skokach.

 • dejw profesor
  @Kolos

  Ten konkurs wyszedł mu zdumiewająco słabo, o czym zresztą @HKS wspomniał niżej.

  @HKS
  W kwestii norweskich krajówek, przyszła mi do głowy jeszcze jedna opcja. Wykorzystują 9 i 10 grudnia na CoC, a następnego dnia najlepszych przenoszą do krajówki w Lillehammer. Drugą zostawiają na Oslo lub co bardziej prawdopodobne Vikersund.

  Co do rokujących juniorów na punkty PŚ to powiedziałbym że ta lista jest sporo dłuższa. Zgadzam się jednak z tym że forma punktowa nie musi przełożyć się na pewne miejsce w składzie. O Słoweńcach mówiliśmy, Niemcy (a tam takich kandydatów jest co najmniej czterech) musieliby przebić się przez grono Geiger,Leyhe,Wank,Kraus, pomijając już pewną piątkę.
  Biorąc to pod uwagę, najłatwiej i najwięcej szans powinien dostać Insam, a dalej właśnie Austriacy: Leitner, Reisenauer, którzy musieliby wygryźć ze składu Aignera, Koflera. To już można sobie spokojnie wyobrazić.

 • HKS początkujący

  @Kolos
  Ty serio myślisz, że go uważam za pewniaka do punktów przez start na mistrzostwach? Wystarczy sobie śledzić jego skoki w KN kiedy jest jeden weekend ze skoczkami i wziąć pod uwagę że jeszcze podniósł swój poziom, żeby sformułować taki wniosek. Wyniki w środku lata nie mają tutaj żadnego znaczenia.

  A że 19-latkowi łatwo łączyć bieganie i skakanie na wysokim poziomie - pozostaje chyba tylko ręce załamać.

  @???
  O Insamie zapomniałem, a Bartol nawet jakby miał formę na punkty to niekoniecznie będzie startował. A najlepszy austriacki junior przy kontuzji Schlieriego i Poppingera (może będzie to Leitner) ma dosyć dużą szansę na skład na pewnym etapie sezonu. No ale wiadomo że może wyskoczyć ktokolwiek tylko to na pewno nie będzie jakieś ogromne grono. U Niemców, Polaków, Norwegów i Japończyków to mogą być starty tylko w krajówce.

 • EmiI profesor
  @Kolos

  Wystarczy to co widać latem w LGP w kombinacji. Zawsze przed nim 3-4 belki w dół a i tak najdalej. Zimą przeliczając belki to w skokach byłby poziom końca drugiej dziesiątki, ale on jeszcze się poprawił skokowi.

 • anonim
  @HKS

  Co ty z tym Leitnerem tak wyskoczyłeś?W czym on jest lepszy od Insama czy Bartola?

 • Kolos profesor
  HKS

  Zresztą jakiś powalających wyników wskokach latem Riiber nie miał co prawda jeden konkurs PK wygrał ale dzień wcześniej był 15 przegrywając choćby z takim 'tuzem" jak Krzysztof Miętus :).

  To że sobie trochę poszalał na mistrzostwach Norwegii jeszcze nie oznacza że jest pewniakiem do punktów PŚ.

 • Kolos profesor
  HKS

  To nie jest dziwne bo zawodnik w wieku juniorskim nie jest jeszcze w pełni ukształtowanym zawodnikiem i łatwo takiemu 19-latkowi łączyć obie specjalności. Zresztą Riiber i tak chyba częściej skacze niż biega :)

 • HKS początkujący

  @Kolos
  A ilu juniorów w nadchodzącym sezonie rokuje na punkty PŚ? Poza Domenem to może Leitner. Wiadomo że mogą być jakieś niespodzianki ale już samo to, że junior dwuboista rokuje na pewne punkty jest osiągnięciem, a trudno od niego oczekiwać miejsca wyższego niż 15-20.

 • anonim
  .

  Może i talent ma ale czy na wygrywanie w skokach to nie wiem.Był 2 sezony temu Klimov co miażdzył skokami rosyjskich skoczków i w kombinacji oddawał najlepsze skoki a jak skacze teraz to wiemy.Nie ma co się napalać mistrzostwa,mistrzostwa norwegii miał udane bo reszta nie miała formy.Forma ta przyjdzie za miesiąc i wtedy można porównywać Riibera do kadry norweskiej

 • Kolos profesor
  dejw

  A faktycznie umknęło mi, aż się wstyd przyznać :(


  Swoją drogą napalamy się na tego Riibera a na razie wiemy że jest mocny na tle Norweskich skoczków, ale jak by wypadł na tle światowej czołówki PŚ w skokach?? Mogłoby aż tak różowo nie być.

 • anonim
  @FunFact

  On jest murowanym faworytem do złota w Lahti ale w kombinacji norweskiej :P

 • FunFact profesor

  Nie zapędźcie się za bardzo w tych rozważaniach, bo go zaraz uczynicie murowanym kandydatem do złota w skokach w Lahti :)

 • HKS początkujący

  @dejw
  Ten trzeci konkurs daje niemal gwarancje miejsca przy 3 wygranych, ale mimo wszystko to nie jest pewność i wystarczy jeden zły skok i plan się posypie, więc to pewien minus ale to drugi w miarę realny wariant przy dogodnym kalendarzu.

  Trzecia opcja to start w Sapporo i PyeongChang, a czwarta to ewentualne stary w tym norweskim turnieju. MŚJ pomijam. Takie są ewentualności.

 • dejw profesor
  @Kolos

  Riiber błyskawicznie załatwił sobie prawo startu w PŚ podczas FC i LPK w Kuopio tego roku.

 • anonim

  @Kolos
  Tak, w minione lato wystąpił przecież w cyklu FC i CoC w Kuopio - miejsca po kolei 3, dsq oraz 15 i 1.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).