O medale w Lahti już po raz siódmy

  • 2017-02-20 08:40

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym odbędą się w Lahti już po raz siódmy. Żadne inne miasto nie zostało obdarzone przez FIS tak hojnie imprezą tej rangi. W przededniu zmagań, na które wszyscy tak bardzo czekamy, proponujemy rzut oka w przeszłość.

Za pierwsze mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym uznaje się zawody zorganizowane w czechosłowackich Jańskich Łaźniach w 1925 roku. Impreza ta jednak nie oddawała w żadnym wymiarze układu sił w narciarstwie, bowiem jej obsada została okrojona o czołowych zawodników z północnej Europy. Na starcie stanęła co prawda dwójka Norwegów, a jeden z nich, Henry Ljungmann, wywalczył nawet srebro, ale najlepsi skoczkowie z kraju Wikingów nie pofatygowali się do Czechosłowacji. Pierwsze "prawdziwe" mistrzostwa odbyły się zatem rok później w Lahti. Zawody były częścią Igrzysk Nordyckich i przyciągnęły wszystkich najlepszych skoczków świata. Całe podium zajęli reprezentanci Norwegii. Kroku próbowali dotrzymywać im gospodarze, medal był jednak poza ich zasięgiem. Zwyciężył mistrz olimpijski z Chamonix Jacob Tullin Thams po skokach na 37 i 38,5 m. Drugie miejsce zajął Otto Aasen, a trzecie Georg Oesterholt. Najlepszy z Finów, Yrjoe Kivivirta był piaty, a najlepszy z zawodników spoza północnej Europy, Niemiec Gustav Mueller, zajął dopiero 15 miejsce. Na starcie zabrakło polskich skoczków.

W 1938 roku Lahti po raz drugi organizowało mistrzostwa świata. Do Finlandii w swojej życiowej formie przybył Stanisław Marusarz. Co prawda nie wyszedł mu zupełnie start w kombinacji norweskiej, który zakończył na 21 miejscu, ale na ten wynik w dużej mierze złożyła się słabsza dyspozycja biegowa i upadek na skoczni. W momencie rozgrywania imprezy był najlepszym skoczkiem narciarskim świata, do Zakopanego przywiózł jednak tylko (i w tym kontekście słowo "tylko" jest bardzo na miejscu) medal ze srebra. Już podczas skoków treningowych poważnie postraszył rywali lądując regularnie w okolicach rekordu skoczni, który wynosił 63 metry. W pierwszej ocenianej serii skoczył 66 metrów, co było najlepszym jej rezultatem. W drugiej dołożył... no właśnie ile? Sędzia fiński ocenił, że dotknięcie zeskoku nartami miało miejsce na 67,5 m., arbiter z Norwegii wykłócał się, że była to odległość o jeden metr krótsza. "Norweskim targiem" stanęło ostatecznie na 67 metrach, co i tak było na tej skoczni wynikiem kapitalnym. Polak skoczył łącznie o 5,5 m. dalej niż młody, 19-letni Norweg Asbojoern Ruud i o 2,5 m. dalej niż jego rodak Hilmar Myhra, który ostatecznie okaże się trzeci. Złoty medal dla Marusarza wydawał się formalnością. Ogłoszenie wyników nie miało miejsca bezpośrednio po zawodach, ale kilka godzin później w sali hotelowej. Zakopiańczyk zewsząd odbierał gratulacje będąc pewnym swego, jednak ziarnko niepokoju tuż przed ogłoszeniem wyników zasiał w nim pewien fiński działacz."- Według mnie wygrałeś konkurs ty! Ale Norwegowie są innego zdania! Cóż miały oznaczać słowa Fina? Czyżby rzeczywiście przyznano zwycięstwo komu innemu? Przecież miałem nad resztą wyraźną przewagę... Opanowała mnie niepewność i zdenerwowanie (...) Gdy jako pierwszego wywołano Asbjoerna Ruuda pojąłem, że mnie skrzywdzono. Przegrałem na trybunie sędziowskiej. Sala była wyraźnie zaskoczona.(...) W łącznej nocie przyznano Asbjoernowi Ruudowi, który rzekomo dystans metrowy nadrobił lepszym stylem 226,4 punkta, mnie 226,2! W tej sytuacji mogło mi dać przewagę nad Ruudem owe pół metra, o które norweski sędzia najwyraźniej tendencyjnie okroił mój wynik " - pisał po latach Marusarz w swojej biografii. Dla dumnych wynalazców dyscypliny zwanej skokami narciarskimi, był czymś nie do przyjęcia fakt, że silną koalicję norweskich skoczków pokonał zawodnik z Polski, stąd podjęli szereg skutecznych zakulisowych działań, które pozwoliły im postawić na swoim. Czwarte miejsce zajął 20-letni Austriak Josef Bradl, który rok później w Zakopanem wywalczył złoty medal. Najlepszym z gospodarzy okazał się dziewiąty w konkursie Vaeinoe Tiihonen.

Na kolejny czempionat Lahti czekało 20 lat. Był to czas kiedy skończyła się już norweska hegemonia na skoczniach świata, co wykorzystali gospodarze, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca. Zmagania skoczków wygrał Juhani Kaerkinen, przed swoim rodakiem Ensio Hyytią. Dla obu Finów był to największy sukces w karierze. Żaden z nich nie uzyskiwał już później spektakularnych wyników, choć ten pierwszy był jeszcze w stanie dwa sezony później wygrać konkurs w Oberstdorfie inaugurujący Turniej Czterech Skoczni 1960/61. Brązowy medal wywalczył reprezentant NRD, Helmut Recknagel. Czwarty był jego rodak, Harry Glass, a dopiero piąty najlepszy z Norwegów, Asbjoern Osnes. Były to zdecydowanie mistrzostwa Finów, którzy dominowali też biegach narciarskich i kombinacji norweskiej i wygrali klasyfikację medalową. Bez złotego krążka imprezę zakończyli Norwegowie co przyjęto w ich kraju jako klęskę. Żaden z dwójki startujących Polaków nie był w stanie nawiązać do sukcesu Stanisława Marusarza. Władysław Tajner zajął 22 miejsca, a Antoni Wieczorek był dopiero 35.

Minęło kolejnych 20 lat, a mistrzostwa świata ponownie zawitały do Lahti. Jedną z gwiazd imprezy w 1978 roku był nasz biegacz narciarski Józef Łuszczek, który na fińskiej ziemi wywalczył złoty i brązowy medal. A co działo się na skoczniach? Na mniejszej triumfował Mathias Buse z NRD, wyprzedziwszy swojego rodaka Henrego Glassa. Trzecie miejsce zajął Aleksander Borowicyn, który był ostatnim liczącym się skoczkiem ze Związku Radzieckiego. Tym wynikiem powtórzył swoje osiągnięcie z Falun sprzed czterech lat. Przerywany kilkakrotnie przez wiatr konkurs na dużej skoczni wygrał reprezentant gospodarzy Tapio Raeisanen. O 0,3 pkt wyprzedził Austriaka Aloisa Lipburgera i 0,8 pkt. Falko Weissfloga z NRD. W konkursie drużynowym, który wtedy jeszcze był konkurencją pokazową najlepsza okazała się drużyna NRD, która wyprzedziła Finów i Norwegów. Polskę w konkursach skoków reprezentowali Piotr Fijas (47 i 18 miejsce) i Stanisław Bobak (22 i 23 miejsce).

Na następne mistrzostwa Lahti nie musiało czekać kolejnych 20 lat. Najlepsi narciarze klasyczni spotkali się tam ponownie już w 1989 roku. Choć początek sezonu 1988/89 należał do młodych zawodników takich jak Niemiec Dieter Thoma czy Fin Ari Pekka-Nikola, to konkurs na normalnej skoczni stał się domeną doświadczonych zawodników. Po złoto sięgnął reprezentant gospodarzy Jari Puikonnen po skokach na 113,5 i 107 m. drugie miejsce zajął Jens Weissflog (114,5 i 103 m.), a dopiero trzeci był Matti Nykaenen. Faworyt imprezy szanse na zwycięstwo pogrzebał w pierwszej serii, w której uzyskał zaledwie105 metrów. W drugiej próbie z obniżonego rozbiegu oddał najdłuższy skok, na 108 m., ale wystarczyło to zaledwie do zajęcia trzeciego miejsca. Konkurs na dużej skoczni składał się z jednej zaledwie serii. Mimo ogromnej determinacji organizatorów i kilku podejść finałowej rundy nie udało się przeprowadzić. W tej sytuacji mistrzem świata został Weissflog (89 m.), wicemistrzem Nikola (87,5 m.), a brązowym medalistą Heinz Kuttin (87,5 m.). W konkursie drużynowym po złoto sięgnęła Finlandia mimo słabszej dyspozycji Nykaenena i mistrza z dużej skoczni Puikkonena. Drugie miejsce zajęła Norwegia, a trzecie Czechosłowacja. O występie Polaków (Jan Kowal, Bogdan Papierz, Jarosław Mądry) w zawodach indywidualnych i drużynowych warto powiedzieć tylko tyle, że miał miejsce.

Następny czempionat w Lahti odbył się w 2001 roku. Był to pierwszy wybitny sezon Adama Małysza, który zatrząsł wtedy całym narciarskim światem. Był murowanym faworytem do złota w obu konkursach. Początkowo wszystko szło według planu. Po pierwszej serii konkursu na dużej skoczni Polak prowadził po skoku na 126 metrów, wyprzedzając Martina Schmitta i Janne Ahonena (obaj 124,5 m.). W drugiej serii zdecydowany atak przypuścił Schmitt, który po dobrym początku sezonu dał się się zdecydowanie usunąć w cień Małyszowi. Tym razem jednak był górą. Uzyskał aż 131 m., co przy 128,5 m. Małysza pozwoliło mu na triumf w konkursie. Trzecią pozycję obronił Ahonen skacząc 125,5 m. 17. był Robert Mateja, a 28. Wojciech Skupień. Na mniejszej skoczni sytuacja była odwrotna. Po pierwszym skoku prowadził Schmitt uzyskawszy 91,5 metra, o dwa więcej niż Małysz. Tym razem jednak finałowa seria należała do Polaka. 98 metrów wiślanina to była odległość zdecydowanie poza zasięgiem Schmitta. Niemiec oddał skok na 90 metrów i musiał się tym razem zadowolić srebrnym krążkiem. Miejsce na najniższym stopniu podium zajął Austriak Martin Hoelwarth, który wystąpił w mistrzostwach pomimo faktu, iż dwa tygodnie wcześniej brał udział w wypadku samochodowym, w którym zginął Alois Lipburger, trener reprezentacji Austrii. W czołowej trzydziestce znalazło się dwóch Polaków. Wojciech Skupień zajął 15, a Marcin Bachleda 26 miejsce. Na tychże mistrzostwach po raz pierwszy rozegrano dwa konkursy drużynowe. Na większej skoczni zwyciężyli Niemcy przed Finlandią i Austrią, na mniejszej górą była Austria przed Finlandią i Niemcami. Polacy zajęli ósme i piąte miejsce.

CDN... na skoczniach w Lahti już za kilka dni!


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (21434) komentarze: (100)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • BrowarToJestTo początkujący
    Pjongczang-Wiatr w jedna strone przeliczniki w drugą

    Podczas przedolimpijskiej próby w Pjongczangu pojawiło się wiele informacji dotyczących źle funkcjonujących przeliczników za wiatr. ? Zawodnicy byli zdenerwowani. Skarżyli się na aparaturę ? mówił nam Rafał Kot, były fizjoterapeuta Biało-Czerwonych.
    Grymas niezadowolenia, ręce uniesione w gorę i wzrok padający w kierunku szkoleniowca. Do takich obrazków podczas rozgrywania zmagań na skoczniach narciarskich przyzwyczajamy się coraz bardziej. Właśnie tak zawodnicy reagują na informacje, które pojawiają się na tablicy wyników. Chodzi przede wszystkim o przeliczniki siły wiatru, które mieszają w klasyfikacjach konkursów. ? Komputery i przeliczniki chyba nie dały rady ? pisał Maciej Kot po pierwszym indywidualnym konkursie w koreańskim Pjongczangu.

    Podobnego zdania jest również ojciec triumfatora zawodów w Sapporo. ? Miałem kontakt z naszymi zawodnikami po zakończeniu rywalizacji. Wiem, że skarżyli się na aparaturę. Przeliczniki za wiatr nie oddają tego, co dzieje się w powietrzu. Próba przedolimpijska była tego najlepszym przykładem. Zarówno skoczkowie, jak i kibice nie wiedzieli za bardzo, o co chodzi. Dodawano bądź odejmowano za dużo punktów. Takie sytuacje nie powinny zdarzać się na najwyższym poziomie. Trzeba zająć się tą sprawą jak najszybciej. Nie ma co ukrywać, że również sędziowie popełniają błędy ? mówił nam Rafał Kot, były fizjoterapeuta Biało-Czerwonych.

  • Mejdzi weteran
    @Nowyskoczek5 @Nowyskoczek5

    Nie dostaje się tak samo jak na Igrzyskach ...

  • Nowyskoczek5 profesor
    Jak to było bo zapomniałem.

    Czy na MŚ dostaje się punkty do klasyfikacji generalnej ?

  • Wojciechowski profesor
    @Wojciechowski @Wojciechowski

    Oczywiście Kasai wraca po raz drugi.

  • Wojciechowski profesor
    Zgłoszeni do Lahti weterani MŚ w narciarstwie klasycznym (cz. 2)

    A ten pan był wraca... po raz trzeci. ;)

    NORIAKI KASAI - 13. mistrzostwa świata, medale ind. 0-0-2, medale druż. 0-2-2
    1989 LAHTI ................-- 57. (d) .... 54. (n) .... 15. (druż.)
    1991 Val di Fiemme ...- 36. (d) ...................- 11. (druż.)
    1993 Falun .................--- 7. (d) .... 10. (n) ...... 5. (druż.)
    1999 Ramsau ...........--- 10. (d) ...... 5. (n) ...... 2. (druż.)
    2001 LAHTI ................-- 19. (d) ...... 8. (n) ...... 4. (druż. d) ...... 4. (druż. n)
    2003 Val di Fiemme .....- 3. (d) ...... 3. (n) ...... 2. (druż.)
    2005 Oberstdorf .......-- 36. (d) .... 21. (n) .... 10. (druż. d) ...... 9. (druż. n)
    2007 Sapporo .............. 24. (d) .... 34. (n) ...... 3. (druż.)
    2009 Liberec ................ 32. (d) .... 30. (n) ...... 3. (druż.)
    2011 Oslo .................--- 24. (d) .... 26. (n) ...... 6. (druż. d) ...... 5. (druż. n)
    2013 Val di Fiemme ...- 22. (d) .... 35. (n) ...... 5. (druż.)
    2015 Falun ................... 11. (d) .... 35. (n) ...... 4. (druż.)

    Co najmniej po raz piąty na mistrzostwach świata pojawią się:

    SIMON AMMANN .....................--- 9. MŚ (1999, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
    DMITRIJ WASILJEW* ..................... 9. MŚ (1999, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
    SEBASTIAN COLLOREDO .........--- 7. MŚ (2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
    LUKÁŠ HLAVA ............................... 7. MŚ (2003, 2005, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
    DIENIS KORNIŁOW ....................--- 7. MŚ (2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
    KAMIL STOCH ................................ 7. MŚ (2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
    JERNEJ DAMJAN ............................- 6. MŚ (2005, 2007, 2009, 2011, 2015, 2017)
    VINCENT DESCOMBES SEVOIE .-- 6. MŚ (2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
    ROMAN KOUDELKA ...................... 6. MŚ (2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
    GREGOR SCHLIERENZAUER ......... 6. MŚ (2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
    TOM HILDE ..................................-- 5. MŚ (2007, 2009, 2011, 2013, 2017)
    PIOTR ŻYŁA ...................................- 5. MŚ (2007, 2011, 2013, 2015, 2017)
    *Wasiljew był też zgłoszony do MŚ 2001, ale przed imprezą został zdyskwalifikowany za doping.

  • Wojciechowski profesor
    Zgłoszeni do Lahti weterani MŚ w narciarstwie klasycznym

    Trzech skoczków uczestniczyło w poprzednich MŚ w Lahti 16 lat temu.

    JANNE AHONEN - 11. mistrzostwa świata, medale ind. 2-0-2, medale druż. 3-3-0
    1993 Falun ...............--- 31. (d) ..................---- 6. (druż.)
    1995 Thunder Bay .......- 9. (d) ...... 9. (n) ...... 1. (druż.)
    1997 Trondheim ..........- 8. (d) ...... 1. (n) ...... 1. (druż.)
    1999 Ramsau .............--- 4. (d) ...... 4. (n) ...... 4. (druż.)
    2001 LAHTI ..................-- 3. (d) ...... 6. (n) ...... 2. (druż. d) ...... 2. (druż. n)
    2003 Val di Fiemme ...- 35. (d) .....................- 4. (druż.)
    2005 Oberstdorf .........-- 1. (d) ...... 3. (n) ...... 2. (druż. d) ...... 4. (druż. n)
    2007 Sapporo ................ 6. (d) .... 14. (n) ...... 4. (druż.)
    2011 Oslo .................--- 30. (d) .... 20. (n) ...... 7. (druż. d) ...... 8. (druż. n)
    2015 Falun ................... 19. (d) .... 15. (n) ...... 9. (druż.) ... 10. (miesz.)

    JAKUB JANDA - 10. mistrzostwa świata, medale ind. 0-1-1
    1999 Ramsau ...........--- 48. (d) .... 48. (n) ...... 7. (druż.)
    2001 LAHTI ................-- 27. (d) .... 17. (n) ...... 6. (druż. d) ...... 7. (druż. n)
    2003 Val di Fiemme ...- 25. (d) .... 14. (n) ...... 8. (druż.)
    2005 Oberstdorf .........-- 3. (d) ...... 2. (n) ...... 8. (druż. d) ...... 7. (druż. n)
    2007 Sapporo .............. 20. (d) .... 18. (n) ...... 9. (druż.)
    2009 Liberec ................ 19. (d) .... 33. (n) ...... 5. (druż.)
    2011 Oslo .................--- 28. (d) .... 21. (n) ...... 8. (druż. d) ...... 7. (druż. n)
    2013 Val di Fiemme ...- 46. (d) .... 31. (n) ...... 7. (druż.) ... 10. (miesz.)
    2015 Falun ................... 33. (d) .... 28. (n) ...... 8. (druż.)

  • dejw profesor
    W oczekiwaniu na początek MŚ

    Wyniki z lokalnych zawodów w Japonii, Niemczech i Norwegii.
    Japończycy skakali w Sapporo w ramach THv Cup. Bez zaskoczeń, pewne zwycięstwo D.Ito, przed M.Ito i Haradą. Dalej Nakamura, Yamada, J.Kobayashi, Watanabe, Shimizu, R.Kobayashi, Iwasa, Funaki.
    http://www.age.ne.jp/x/sas/tvh_jump_results_20170218.pdf
    Royou wyprzedził Funakiego o 3 punkty, a z Daikim przegrał o prawie 60, takiego rezerwowego nie powstydzili by się nawet Włosi.
    Tochimoto, nie tak dawano temu był tuż za Ito i skakał poza granice rekordu skoczni, a w sobotę w drugiej serii klepnął bulę i skończył 20.

    W Broterode kolejne zawody Pucharu Niemiec wygrali Bradatsch i Seidl - potencjalni zastępcy Fuchsa na PK, a wśród młodszych wyskoczył kolejny zawodnik z rocznika 00 Kilian Markl.
    http://www.deutscherskiverband.de/leistungssport_skisprung_ergebnisse_neu_de,384.html

    A Norwegowie zrobili maratonik i skakali od czwartku do niedzieli. Na początku jak zwykle potasowali się juniorzy,a w weekend nikt nie odleciał, w sobotę wygrał Lindvik, w niedzielę Bjoereng. Dwa razy drugi z niedużą stratą był Ringen, także nikt nie zgłosił chęci do podmian, a że najlepsi w zeszłym tygodniu Pedersen i Buskum w Planicy wypadli katastrofalnie, to na razie wygląda to bardzo biednie jeśli chodzi o szukanie zmienników na PK. Przypuszczalnie w IM do Aune, Soberga i Haukedala dołączą Granerud i Hauer (tyle się biedak natrenował że może w końcu wypadałoby się sprawdzić w oficjalnych zawodach ;)
    http://www.skiforbundet.no/hopp/nyhetsarkiv/2017/2/konica-minolta-hoppuke-telemark/
    http://emitliveserver.cloudapp.net/binary/Resultat_S%C3%B8ndag.PDF

    A we Francji można jeszcze odnotować powrót Blancharda
    http://www.ffs.fr/saut-ski/competitions/resultats?activite=SAUT&date_au=21/02/2017&num_page=1&epreuve_id=42332

  • TandeFan23 weteran
    Funfact

    Jasne ze tak.Sorry malo spalem i slabo ogarniam :)

  • FunFact weteran
    @TandeFan23 @TandeFan23

    Chyba wiązania a nie więzadła ;)

  • TandeFan23 weteran

    Gdyby Małysz na K-90 nie wpadl w dziure po upadku Noriakiego mozliwe ze zdobylby zloto bo sume skokow mial rowna Ammanowi.No ale coz to takie same gdybanie jak w przypadku zerwanego wiezadla Tande czy choroby Krafta.

  • TandeFan23 weteran
    Tandetny

    Tak pieknie to wygladalo na papierze.Fakty byly takie ze Malysz byl w megaformie przed swietami.Po swietach zaczely mu sie zdarzac powazne jak na niego wpadki.5 w Obertstdorfie,9 w Bischofschofen,4 w Willingen,7 w Zakopanem.Hannawald w tym czasie triumfowal w TCS i wygrywal konkurs za konkursem.Nie twierdze ze Malysz nie byl w gronie kandydatow do zlota.Ale w Lahti byl pewniakiem,a tu tylko jednym z faworytow.

  • TANDEtny początkujący
    @TandeFan23 @Maradona

    Dla jednych był, dla innych nie. I tak większość pamięta tamte IO jako przegraną szansę na złoto olimpijskie Małysza, która odbija się czkawką po dziś. W SLC miał największą szansę na złoto, ponieważ był w gazie jak nigdy wcześniej i jak nigdy później w okresie przedolimpijskim. Dlatego IO 2002 roku są tak postrzegane.

  • Maradona profesor
    @TandeFan23 @TANDEtny

    ale aż 6 zwycięstw odniósł przed TCS, od TCS forma Małysza była dalej dobra, ale brylował Hannawald i to on jechał jako główny faworyt, ale Adam tuż za nim. Na pewno Małysz nie był największym faworytem.

  • TANDEtny początkujący
    @TandeFan23 @TandeFan23

    Małysz w tamtym sezonie przed IO był 11 razy na podium, a 7 razy wygrał i był zdecydowanym liderem PŚ. Trudno było nie stawiać go w roli faworyta. Wszyscy chcieli złota i były ku temu bardzo poważne argumenty.

  • BrowarToJestTo początkujący
    @polishsoldier @bunny

    Pozwolisz, że się z Tobą nie zgodzę

  • camdene profesor
    @Trychy @Trychy

    jesteśmy taką potęgą że nikt.

  • Trychy początkujący
    @huraganpodnarty @huraganpodnarty

    rozgrywa , mix, ale u nas panie sa traktowane po macoszemu wiec ni ma...

  • Trychy początkujący
    K-90 mięszany

    a Kto bedzie reprezentowal Polske w druzynówcena K-90?

  • Wojciechowski profesor
    @MaciekBiegacz @MaciekBiegacz

    Faktem jest, że to żadna nowość w Lahti - bodaj to tam pierwszy raz skakano w MŚ i PŚ przy sztucznym świetle.

  • bartkaz1102 bywalec
    Skład Finlandii

    Do składu Finów zostali dołączeni Lauri Asikainen i Eetu Nousiainen jako rezerwowy. Czyli Finowie wystawiają aż sześciu zawodników.

  • Nowyskoczek5 profesor
    Skład Czech na MŚ

    Informacja z czeskiej strony .
    Roman Koudelka
    Jakub Janda
    Viktor Polasek
    Tomas Vancura
    Lukas Hlava

  • MaciekBiegacz bywalec

    Dobrze, że w odróżnieniu do większości konkurencji biegowych skoki narciarskie (konkursy główne) zaplanowano na godziny późno popołudniowe i każdy w miarę "normalnie" pracujący człowiek będzie w stanie je obejrzeć.

  • Maradona profesor
    Czesi podali skład na MŚ

    Roman Koudelka, Jakub Janda, Viktor Polášek, Tomáš Vančura, Lukáš Hlava

  • butczan1 weteran
    No nieźle

    Werner Schuster przed chwilą stwierdził w Sporcie że Piotr Żyła jest mocny na normalnych obiektach.

  • Lewy444 bywalec

    I nie ostatni....

  • TandeFan23 weteran
    TANDEtny

    Wtedy Malysz byl mniejszym faworytem niz w Lahti.Z ostatnich siedmiu konkursow przed IO wygral tylko raz,a parokrotnie byl poza podium.Glownym faworytem byl bedacy na fali Hannawald ktory 5 razy wygral i byl dwukrotnie drugi dokonujac podczas TCS tego co bylo niemozliwe dla zadnego innego skoczka.Los sie tak ulozyl,ze pogodzil ich Ammann,

  • tadek987 początkujący
    eleven sports

    Eleven Sports

    Witam ja nie na temat czy to z wikipedi o eleven sports jest prawdą? Nigdzie nie mogę znaleźć w programie tej stacji skoków z PK?

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Eleven_Sports

    Prawa transmisyjne:

    Skoki narciarskie
    Puchar Kontynentalny w skokach narciarskich

  • Krzych stały bywalec
    @Krzych @equest

    Dzięki wielkie.

    Miałem natomiast na myśli jakieś treningi w Polsce, które nasi kadrowicze mieli przedsięwziąć przed wyjazdem do Lahti.

  • equest profesor
    @Krzych @Krzych

    Jeżeli masz na myśli MŚ to pierwszy trening kobiet jest jutro o 15.00.
    Pierwszy mężczyzn środa godzina 14.00.

  • Krzych stały bywalec
    Czy ktoś wie co z treningami dzisiejszymi?

    Dziś miały być treningi na skoczniach.

    Czy wiecie jak to wyglądało i kto jak skakał?

  • TANDEtny początkujący
    IO 2002

    Dla mnie większym dramatem był brak złota na IO w 2002. Zobaczcie jaki był odbiór dwóch srebrnych medali podczas IO 2010. Zupełnie inny. Była wielka, powszechna, radość, ponieważ wiekowy już Mistrz dokonał czegoś wielkiego. W wieku 32 lat zdobył dwa medale na IO.

    W SLC liczyło się tylko złoto, ponieważ Małysz był na fali. Jeśli nie teraz, to kiedy? Było wielkie rozczarowanie mimo dwóch medali, pierwszych od 1972 roku na zimowych IO!!! Dokonał wielkiej rzeczy, a jednak był wielki niedosyt. Jest do dziś...

    Sam Adam powiedział, że zamienił by te 4 medale na jeden złoty...

    Adam Małysz jest wielki, ale nie został Mistrzem Olimpijskim, a należało mu się to jak nikomu innemu.

  • bunny weteran
    @polishsoldier @BrowarTojestTo

    Tak, to była porażka. Tak jak teraz czwarte miejsce Stocha byłoby porażką. Schmit był super skoczkiem? Ok, ale to nie był poziom Małysza. Polak był dominatorem, który jedynie na mamutach miał problemy. Na skoczniach normalnych i dużych wygrywał seryjnie, nie licząc wpadek spowodowanych upadkiem w Hakubie lub złymi warunkami atmosferycznymi w Willingen.

  • Lestek weteran
    @Adrian Dworakowski

    Bogdan Papierz, a nie Papież.

  • EmiI profesor
    @Wojciechowski @Wojciechowski

    Albo nie dadzą znać. Może uznali ze mają gdzieś kibiców o opinię publiczną...

  • Wojciechowski profesor
    @Wojciechowski @Maradona

    Tak, ten sam, który skakał w Willingen: Aalto, Ahonen, Larinto, Määttä. Może kogoś dołączą, ale wątpię.

  • Mejdzi weteran
    @Wojciechowski @Wojciechowski

    - być może.Nie są pewni kogo wybrać do drużyny.
    Tomáš Vančura - młody zawodnik,bardzo nie równy.Raz skoczy bardzo dobrze a na drugi dzień nie ma go już w konkursie.
    Vojtěch Štursa - objawienie sezonu.Początek bardzo dobry.Później załamka w ogólne się nie kwalifikuje.
    Roman Koudelka - bardzo nie równa forma.Raz w czołowej 30 nawet 15 a później się w ogólne nie kwalifikuje do konkursu.
    Jan Matura - gdy zakwalifikuje się do konkursy później nie przechodzi do 2 serii.
    Jakub Janda - bardzo nie równy.Raz odda naprawdę bardzo dobry skok a raz to klapa.
    O to kilku zawodników z drużyny czeskiej i naprawdę nie mają ciekawej sytuacji.Forma jest niestabilna.Niech szukają nowego pokolenia

  • Maradona profesor
    @Wojciechowski @Wojciechowski

    A Finowie ogłosili skład? Bo jakoś mi to umknęło.

  • TandeFan23 weteran
    berek3

    Tu akurat opinie mamy podobna.Niektorzy uzytkownicy zachwycali sie w grudniu Domenatorem.Ze jak Peter oslabl to Domen zdobedzie KK.A ja od poczatku porownywalem Domena do Schlieriego 2006/2007.Gregor wytrzymal nawet dluzej bo w TCS byl drugi.Domen wysiadl juz w czasie turnieju.Wynik w Obestrdorfie mozna zrzucic na karb presji,ale w nastepnych komkursach juz tez nie blyszczal jak jeszcze w Engelbergu.
    PS. Co do Malysza i Schmitta omawialem tylko okres przed mistrzostwami.W Planicy Malysz juz mogl skakac wakacyjnie i szykowac sie do dekoracji. :)

  • Wojciechowski profesor

    Ciekawe, na co czekają w Czeskim Związku Narciarzy. Trochę aż śmieszne, że nadal nie ma składu reprezentacji, a przecież już jutro panie mają odprawę techniczną i pierwsze treningi. Dadzą znać z Lahti czy lecą jutro przed południem...?

  • marro profesor
    @berek3

    Jak by nie upadek w Hakubie to Małysz w 2001 roku ani razy nie był nizej niz na 4 miejscu.

  • berek3 stały bywalec
    @TandeFan23 @berek3

    I tak Domen Prevc swoim wieku robia furorę nie jeden by tak chciał klepać bulę jak On :0


    A Małysz był po prostu niesamowity wtedy :). Ale Schmith zajął rownież pierwsze miejsce w Planicy ,a Małysz wtedy był 4 :)

  • berek3 stały bywalec
    @TandeFan23 @TandeFan23

    No dobrze,ale Domen spójrz na podobny sezon do Gregora Schlirezauera.
    porównaj sobie sezony 2006-07
    Przypomnę,że obaj mieli tyle samo lat. Tylko,że Prevc miał akurat i nie piszmy,że klepie bule,ze zajmuje miejsca w czołowej 20 czy 30.Akurat treningi dla mnie nie mają znaczenia. Bo możesz wygrać pierwszą serię treningową,a zaraz Ci się warunki zmienią i będziesz 18 :P

  • berek3 stały bywalec
    @marro @marro

    Tak to prawda i prawdopodobnie by pobił wszystkie rekordy jakie były mozliwe do pobicia ,a szkoda,że zostały odwołane :(. Ale i tak ogólnie ten sezon był najlepszy wykonaniu jak można było zdobyć kulę kryształową.Nawet sezon Prevca nie można porównać do tam tego .A dlaczego ? Poniewaz Prevc nie wygrywał z taką łatwością i przewagą :)

  • TandeFan23 weteran
    berek3

    Domen w treningach i kwalifikacjach skakal w Sapporo po 90-100 metrow ,a w pierwszym konkursie byl ostatni takze nie dolatujac do setnego metra,wiec mozna spokojnie powiedziec ze szorowal bule.
    Ostatnie dwa weekendy przed Lahti to byly Sapporo i Willingen.
    Miejsca Malysza-1,1,2,1
    Miejsca Schmitta-7,49,44,6
    Dysproporcja jest wyrazna.Przed turniejem z powodu braku sniegu byly zaledwie trzy konkursy z tego Malysz raz zostal zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.Po turnieju systematycznie lal Schmitta przegrywajac z nim tylko w Hakubie gdy mial upadek w pierwszej serii.

  • marro profesor
    @berek3

    Małysz nie klepał buli tuż przed TCS bo wtedy nie odbyło sie wiekszosc konkursów. A forme miał juz na pocztaku sezonu tylko w kwalfikacjach dostał DSQ.

  • berek3 stały bywalec
    @TandeFan23 @berek3

    I nie pisze że klepal bule po 40m ale zajmował miejsca poza czolowka

  • berek3 stały bywalec
    @TandeFan23 @TandeFan23

    Jak Domen lądował na bule?

    Przecież on ma lat 17.
    Nie wymagam od niego żeby regularnie skakał ponad 140m.

    SCHMIT MIAL CAlkiem dobry sezon 2000-2001 . Przypomnę,że Małysz też klepal bule na początku sezonu przed turnieju....
    Ja nie widzę żeby jakoś znacznie przegrywał wtedy z Małyszem. Niemiec w połowie sezonu stracił dopiero koszulkę lidera

  • TandeFan23 weteran
    BrowarTojestTo

    Oczywistym jest ze skoczek ktory zdobyl swoj pierwszy medal na mistrzowskiej imprezie nie bedzie plakal i mowil ze to srebro jest nic nie warte.To byl nasz pierwszy medal w skokach od medalu Fijasa w lotach.22 lata przerwy.Ale mimo to nie wierze by Adam nie czul drobnego niedosytu,zwlaszcza ze po pierwszej serii prowadzil.

  • marro profesor

    Sukcesem było to ze po 20 latach Polska zdobyła jakikolwiek medal z MŚ.
    Z tym ze wtedy Małysz był szykowany na dwa złota.

  • BrowarToJestTo początkujący
    @polishsoldier @marro

    Sam Małysz nie traktował tego jako porażkę. To Wy tak traktujecie.

  • TandeFan23 weteran
    BrowarTojestTo

    Ale wtedy do Malysza bylo mu bardzo daleko.Przejrzyj sobie wyniki tuz sprzed mistrzostw swiata.Jak Malysz demolowal rywali w Sapporo i Willingen to Schmitt spadal na bule jak ostatnio na Okurayamie Domen.Zajal 49 i 44 miejsce.Poza tym jak wspomnialem okolicznosci bolaly Malysz z wiatrem Schmitta by na luzie zdobyl zloto.

  • marro profesor
    @polishsoldier @BrowarTojestTo

    Oczywiście ze traktowano to jako porażkę, Małysz był wtedy dominatorem a Schmitt akurat wychodził z lekkiej zadyszki.

  • BrowarToJestTo początkujący
    @polishsoldier @bunny

    srebrny Medal Małysz, to porażka? Przecież Martin Schmitt był wtedy super skoczkiem.

  • Irbis stały bywalec
    Często tam wieje.

    Ciekawe czy Lahti będzie tak wietrzne, jak ostatnie konkursy w Azji. ?

  • crimson_ początkujący

    Minęło prawie 80 lat jak Norwegowie oszukali popularnego Dziadka, a ich podejście do sporu wcale się nie zmieniło. Wystarczy popatrzeć na sytuację w biegach, każdy zdrowo myślący człowiek wie, że ta cała norweska astma to wielka ściema, w wyniku której zawodnicy z reszty świata rywalizują z Norwegami i Norweżkami na koksie.

  • crimson_ początkujący
    @krzychoSt @KrzychoSt

    Mądre słowa.

  • andy_stawowsky doświadczony
    @kubson97865 @Wojciechowski

    Właśnie też szukałem informacji, do czego Planica się zobowiązywała w kontekście kandydatury, ale nie widziałem nic. Delegaci jednak być może boją się ryzykować, jak mają inne, pewne, bo już istniejące obiekty i trasy.

  • Wojciechowski profesor
    @kubson97865 @andy_stawowsky

    Pewnie tak, tylko że o tym ja akurat nic nie pisałem.

    Ale teraz napiszę. Przyznaję, że nie wiem, jaką ofertę co do biegów przedstawiała Planica. Jeśli tylko to, co ma obecnie, bez żadnych planów (jakichkolwiek) znacznej rozbudowy tras, to całkowicie się z Tobą zgodzę. Co innego, jeśli ją proponowali, przyznaję, że nie wnikałem w to.

  • andy_stawowsky doświadczony
    @kubson97865 @andy_stawowsky

    A, wiem o Ci chodzi, że Planica tylko 2 głosy. To sprawdź teraz, ile jest tam tras biegowych w km. Powtarzam - Planica nie ma szans z tymi swoimi 8km.

  • Wojciechowski profesor
    @kubson97865 @andy_stawowsky

    Zapomniałeś dopisać, ile głosów dostała Planica - cóż, zabieg socjotechniczny znakomity! ;)

  • andy_stawowsky doświadczony
    @kubson97865 @Wojciechowski

    Oberstdorf 11 głosów
    Trondheim 4 głosy

    Czyli "wygrało" 4:11

    :)

  • Wojciechowski profesor
    @kubson97865 @andy_stawowsky

    Planica przegrała z Trondheim w walce o MŚ 2021.

  • Wojciechowski profesor
    @huraganpodnarty @polishsoldier

    Jestem przekonany, że gdyby Finlandia nadal była potęgą w skokach, organizatorzy stawaliby mimo to na głowie, żeby druga "drużynówka" mężczyzn gdzieś się zmieściła w kalendarzu. Tym bardziej, że 16 lat temu w obu konkursach obeszli się smakiem.

    Nie zdziwi mnie też konkurs drużynowy na skoczni normalnej w Seefeld. Chyba że dojdzie "drużynówka" kobiet - wtedy już naprawdę nie będzie terminów. Czas pokaże, a przesłanki za drugim konkursem drużynowym panów na pewno Austriacy mają - zawsze silny zespół i skrajnie małą liczbę zawodów drużynowych w ogóle jak na taką potęgę (w całej historii MŚ i PŚ organizowali tylko pięć "drużynówek" - w czasie MŚ 1985 i 1999, MŚL 2006 i 2016 oraz w Villach w 2001).

  • andy_stawowsky doświadczony
    @kubson97865 @marsik

    Przegrała z Seefeld, Oberstdorfem i Lahti na razie. Zamierzają zgłosić czwartą kandydaturę MŚ w 2023r. Ale nie mają żadnych szans, mając niecałe 8km tras biegowych średnich i trudnych. Dopóki tego nie rozbudują, to ciągle będą przegrywać. Jak mają rozegrać MŚ tyle konkurencji w biegach na pasie startowym samolotu (żart).

  • camdene profesor
    @kubson97865 @marsik

    Nie wiesz o co chodzi? to chodzi o kasę :)

  • camdene profesor
    Podobno

    Generał beton zostaje na stanowisku jeszcze na sezon olimpijski-mają z nim przedłużyć umowę przed finałem w Planicy właśnie na sezon Olimpijski. Później zapewne nastąpi zmiana. Wiadomo-zmiana trenera na sezon tak ważny wiąże się z dużym ryzykiem. Byłoby to bardzo dobre dla niego i jego wizerunku gdyby przygotował zespół na medal w drużynie-kto wie-może mu się uda.

  • Wojciechowski profesor
    @bardzostarysceptyk @bardzostarysceptyk

    Z jednej strony masz rację, z drugiej strony... tylko dlatego w latach olimpijskich nie było mistrzostw świata organizowanych osobno, bo były igrzyska, czyli jednocześnie mistrzostwa świata w konkurencjach klasycznych. Ale to już "wina" FIS, nie nasza.

  • MarSik doświadczony
    @kubson97865 @andy_stawowsky

    Bynajmniej. Ja rozumiem, że w rywalizacji z Lahti Planica nie ma szans. Ale Seefeld, Oberstdorf, Trondheim? Z tymi wszystkimi miejscami Planica przegrywała.

  • andy_stawowsky doświadczony
    @kubson97865 @marsik

    Z prostej przyczyny, Lahti ma ponad 100km tras biegowych, oświetlonych, zróżnicowanych i ciekawych, a Planica tylko 16km nudnych, płaskich, z czego ponad połowa bardzo łatwych - dla amatorów. Wy tylko tymi skokami patrzycie, a to są MŚ w narciarstwie klasycznym, a nie MŚ w skokach.

    Miksta moglibyśmy w sumie wystawić, tylko bądźmy poważni, o co oni by walczyli. Kobity zepsułyby wszystko.

  • NiebywalyMike bywalec
    @TandeFan23 @TandeFan23

    Tak to prawda co napisales. Ale to sa skoki nikt nigdy nie ma takich samych warunków.
    Co do Benkovica to Bystoel i Velta podzielili los tego pierwszego, może to klatwa dużych imprez?

  • bardzostarysceptyk profesor
    @bardzostarysceptyk @bardzostarysceptyk

    UWAGA
    Tabela ta nie uwzględnia tzw podwójnych medali. W latach 1928 - 1984 na zimowych IO,
    w konkurencjach narciarskich wręczano podwójne medale IO i MŚ. Dwa złote medale
    dostał np Wojciech Fortuna. Dwa medale za jeden sukces to stanowczo za dużo. Tym
    bardziej ,że po 1984 zakończono z tymi praktykami.

  • bardzostarysceptyk profesor
    Informacja podstawowa, jeśli sie pisze o jakiś zawodach w kontekście historyczny

    Ale nigdzie takich tabel nie najdziecie. Wszyscy się boją, błędów, krytyki i Bóg wie czego. Ja się akurat nie boję.

    Tabela wszech czasów MŚ w skokach wg państw. 84 konkursy, mężczyźni, kobiety, drużynowe.

    1. Norwegia ....... 20 - 21 - 19 . razem 60
    2. Austria _.......... 16 - 13 - 14 . razem 43
    3. Niemcy ........... 14 - 15 - 11 . razem 40*
    4. Finlandia ........ 14 - 12 -- 9 .. razem 35
    5. Japonia -............ 5 - 10 -- 8 .. razem 23
    6. Polska ............... 5 --- 3 -- 4 .. razem 12
    7. Szwajcaria _..... 3 --- 2 -- 3 .. razem 8
    8. Czechy -............ 2 --- 6 -- 6 .. razem 14**
    9. Słowenia _........ 2 --- 1 -- 3 .. razem 6***
    10. ZSRR _............. 2 --- 1 -- 2 .. razem 5****
    11. USA ................ 2 --- 0 -- 0 .. razem 2
    12. Szwecja -........ 1 --- 1 -- 6 .. razem 8
    13. Włochy ......... 0 --- 1 -- 0 .. razem 1
    14. Francja .......... 0 --- 0 -- 1 .. razem 1

    * Niemcy, też NRD
    ** Czechy, też Czechosłowacja
    *** Słowenia, też Jugosławia
    **** Rosja nie zdobyła żadnego medalu w skokach




  • MarSik doświadczony
    @TandeFan23 @TandeFan23

    Ja bym chciał, pod warunkiem że nowym Benkoviciem będzie Janek Ziobro, albo Żyła.

  • TandeFan23 weteran
    NiebywalyMike

    Rozczarowanie bylo nie tyle spowodowane porazka co okolicznosciami.Schmittowi akurat podwialo,a przy Malyszu cisza.Mozliwe ze gdyby wtedy byly przeliczniki to bylyby dwa zlota.No ale coz.

  • MarSik doświadczony
    @kubson97865 @kubson97865

    No cóż... To pytanie do FIS-u. Planica starała się o organizację MŚ w tym roku, a także w 2019 i 2021. Wszystkie trzy batalie przegrała.

  • NiebywalyMike bywalec
    @polishsoldier @bunny

    Schmitt w tamtym okresie tez nie był byle skoczkiem. Srebro Małysza było lekka porazka ale nie tragedia. Wydaje mi się ze tamto srebro z dużej skoczni było bardziej dla Małysza sentymentalne niż złoto z normalnej skoczni w Sapporo

  • MarSik doświadczony
    @Parsi @parsi

    Bardziej od tego "co ma Hula do Rajdy" interesuje mnie, co ma Rafał Kot do kadrowych decyzji w PZN. To tak jakby Wojciech Drzyzga wybierał nam kadrę siatkarzy.

  • TandeFan23 weteran
    kubson97865

    Miejmy nadzieje,bo chyba zaden kibic nie chcialby drugiego Benkovicia,tylko rzeczywiscie najlepszego.

  • kubson97865 profesor
    @kubson97865 @kubson97865

    Planicy*
    Falun*

  • Mejdzi weteran

    Ważna na MŚ będzie pogoda bo gdy będzie kręciło to można zdać się tylko na los.

  • kubson97865 profesor

    A tak z innej beczki. Dlaczego MŚ nie ma w Planach. Ciągle powtarzają MŚ w tych samych miastach: Lahti, Całun, Obersdorf, Predazzo itp. Planica ma ładny kompleks i na pewno te mistrzostwa wyszły by bardzo dobrze. Ałmaty również dały by radę..Nie rozumiem tego

  • Mejdzi weteran

    Polacy bardzo mocni to chyba wie każdy.Będą się bić o jak najlepszy wynik lecz będzie o to trudno bo z tyłu czają się Niemcy i Austria.W drużynówce każdy musi oddać 2 perfekcyjne skoki,każdy punk będzie liczył wiele = 8 skoków powtarzalnych,bardzo dobrych da zwycięstwo.Mamy 5 zawodników bardzo dobrej formie + Hula który się pogubił i musi znaleźć znowu tą dróżkę która da punktowanie.Trener wybierze 4 zawodników którzy będą reprezentować Polskę i tutaj jak już kilka dni temu pisałam będzie liczyło się :DOŚWIADCZENIE,PSYCHIKA A PÓŹNIEJ DANA FORMA.Trzeba także wybrać takich zawodników którzy się nie "spalą".
    ..........................................................................................................................................................................
    Tak z innej beczki :
    - Kolumnach wiekowych w skokach są wielkie dziury,zawodników co raz mniej.Ale mamy dużo zawodników z wielkim potencjałem np.Krzysztof Biegun ale brakuje jakiegoś impulsu żeby te skoki młodzieżowe ruszyły i starały dogonić pozostałych zawodników z kadry A.Może zmiana trenera by dużo wniosła ale można poszukać czegoś innego ///,,

  • Kolos profesor
    @gyurcsops @gyurcsops

    Dwie drużynówki na MŚ były w 2001,2005 i 2011 decydowały chcęci lub ich brak organizatorów :)

    2 drużynówki miały być też w 2013 roku ale zamiast wprowadzono mikst... Niestety dla Polski brak drużynówek na normalnej skoczni to wielka strata...

  • kubson97865 profesor
    @TandeFan23 @TandeFan23

    Ma wiać ale z jednego kierunku prawdopodobnie i to ma wiać w te siatki więc może tak źle nie będzie

  • Kolos profesor
    @Parsi @parsi

    A co ma hula do rajdy?? Inne kadry, inne sztaby trenerskie. Jak już rto zażalenia do Hankusa to on wybiera starty dziewczynom.

  • TandeFan23 weteran
    Szykuja sie klopoty

    W dniu konkursu na K-90 wstepne prognozy wroza ze bedzie wialo nawet 6 m/s.Krotko mowiac nie bedzie sie liczyla forma tylko los na loterii.

  • Parsi bywalec
    Rafał Kot

    Czy na prawdę nie ma nikogo myślącego, kto wplynąlby na decyzję Tajnera?? Jak można zabierać Hule na wycieczke a nie zabrac Rajdy do miksta?? Nawet Rafał Kot który zdaje się jest realistą nic nie podziała?? Ludzie zróbcie coś bo to jest paranoja!

  • Reks bywalec
    @damrs22 @damrs22

    O proszę, totalizatory mają podobne spojrzenie na sprawę jak i ja. :)

  • kewa stały bywalec
    @huraganpodnarty @obeznany

    szkoda, że Panie nie wystąpią - mimo, że ich poziom jest słaby. A mix z udziałem naszej reprezentacji byłby ciekawy

  • Obeznany stały bywalec
    @huraganpodnarty @kewa

    Nie wystawi bo panie od nas nie poleciały na MŚ. No chyba, że przebierzemy Stefana Hule i Piotrka Żyłe za kobitki, ale to raczej nie przejdzie :P

  • kewa stały bywalec
    @huraganpodnarty @huraganpodnarty

    ciekawa jestem, czy Polska wystawi drużynę w mixie?

  • damrs22 stały bywalec
    Ładny kurs na Maćka na sobotę

    Stoch 3,00
    Kraft 3,50
    Wellinger 7,50
    Kot 7,50
    P.Prevc 9,00
    Tande 9,00
    Z reguły uważam, że obstawianie zwycięzców w skokach to szaleństwo, ale po kursie 7,50 parę groszy warto postawić.

  • krzychoSt weteran

    O złoto w drużynie będziemy pewnie walczyli z Niemcami, a do walki o indywidualne medale wmieszają się i Kamil i Maciek. Życzę i jednemu i drugiemu po medalu. Osobiście będę zadowolony z każdego koloru kruszcu. Niestety znajdą się tacy którym będzie nie w smak np. tylko jeden złoty ale trzeba się niestety pogodzić z tym że najwięcej do powiedzenia mają idioci. Człowiek rozsądny zda sobie sprawę z głupoty jaką każdemu przydarzy się chlapnąć ale idiota?

  • gyurcsops doświadczony

    Czemu akurat wtedy były 2 konkursy drużynowe ? W późniejszych latach tez zdarzyło się że były 2 drużynówki ? Coś mi się kojarzy że tak było chyba w Oslo czyż nie ? Kiedy zapada decyzja ile będzie drużynówek na MŚ i kiedy zapada taka decyzja ? Szkoda że jak teraz jesteśmy w formie jest tylko jedna drużynówka .

  • huraganpodnarty początkujący
    @huraganpodnarty @huraganpodnarty

    W ostatnich 16 latach rozegrano tylko 3 razy. Ale wygląda na to, że konkurs mieszany zastąpił te męski na mniejszej skoczni co akurat dla nas w tym roku jest złą wiadomością. Może kiedyś :)

  • polishsoldier początkujący
    @huraganpodnarty @huraganpodnarty

    Brak terminu. Obecnie jest 5 konkursów (panowie duża i normalna, panie, drużyna i mix) a trzeba jeszcze znaleźć terminy na treningi i kwalifikacje.

  • bunny weteran
    @polishsoldier @polishsoldier

    Wiesz, jeżeli Małysz w 2001 roku na 27 konkursów wygrał aż 17, to srebrny medal musi być odebrany jako porażka. Po prostu był za dobry.

    Podobnie teraz jest ze Stochem, tzn. czwarte miejsce byłoby odebrane jako porażka i nie ważne, że to i tak fantastyczne miejsce.

  • huraganpodnarty początkujący

    Czy ktoś wie dlaczego nie rozgrywa się drużynowych na mniejszej skoczni?

  • polishsoldier początkujący
    Lahti 2001

    Po konkursie na dużej skoczni zapanował nastrój narodowej tragedii bo Adam Małysz... zdobył srebrny medal. Wiem dziś wydaje się to śmieszne, ja też się z tego śmieję. To jednak pokazuje jak trudno o medale na MŚ.

  • KarolAlex bywalec
    Norwegowie...

    Brak złota dla Marusarza to był prawdziwy skandal. Ciekawe, jak smakował Norwegom medal wywalczony przy sędziowskim stoliku. Podobno sam Ruud był zmieszany i zniesmaczony tą "wiktorią". Norwegowie niestety nadal mają w innych dyscyplinach, które uważają za koronne zapędy do pudrowania rzeczywistości, a długość dyskwalifikacji dla Johaug tylko to potwierdza.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl