Artti Aigro mistrzem Estonii

 • 2017-03-29 01:53

W ostatnią niedzielę na skoczni Tehvandi w Otepaeae rozegrano konkurs o mistrzostwo Estonii. Pod nieobecność Kaarela Nurmsalu z triumfu mógł się cieszyć Artti Aigro.

Nurmsalu, który minionej zimy powrócił do międzynarodowego skakania po niemal trzyletniej przerwie, brał udział w zawodach kończących Puchar Świata w Planicy. Rywalizację zakończył już na etapie czwartkowych kwalifikacji. Teoretycznie nic więc nie stało na przeszkodzie, by wziął udział w krajowym czempionacie. Na jego starcie jednak nie stanął i nie obronił wywalczonego rok temu tytułu.

Absencje najlepszego z Estończyków wykorzystał 17-letni Artti Aigro, który zdominował niedzielną rywalizację na Tehvandi. Uzyskał w swoich próbach 99 i 102 metry, skokiem w drugiej serii wyrównał rekord skoczni. Łączna nota zwycięzcy to 277,5 pkt. Przypomnijmy, że Aigro wziął udział w rozegranych w tym sezonie mistrzostwach świata w Lahti, rywalizację kończył jednak na etapie kwalifikacji. Najlepszym jego wynikiem uzyskanym minionej zimy było dwukrotne zajęcie 13 miejsca podczas słabo obsadzonych zawodów Pucharu Kontynentalnego w tureckim Erzurum.Drugie miejsce zajął dwuboista, Kristjan Ilves. 42. zawodnik klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w kombinacji norweskiej uzyskał dwukrotnie 97 metrów i otrzymał notę 258 pkt. Trzeci był Martti Nomme. Dwa skoki na odległość 94 metrów dały mu notę 245,5 pkt. Nomme także był uczestnikiem mistrzostw świata w Lahti, na większej skoczni zajął 44 miejsce.

W konkursie sklasyfikowano 19 zawodników. Aigro wygrał także rywalizację juniorów. W kategorii do lat 16 triumfował Markkus Alter. Konkurs pań, w którym udział wzięły trzy zawodniczki wygrała Annemarii Bendi.

Pełne wyniki dostępne są >>>TUTAJ<<<

To nie koniec krajowych zmagań na śniegu. W najbliższy weekend o krajowe tytuły walczyć będą Rosjanie, Finowie, Kanadyjczycy i Francuzi.


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (14915) komentarze: (27)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • sheef profesor
  Estończycy z punktami Pucharu Świata

  Zestawienie estońskich skoczków, którzy w całej swojej karierze zdobyli przynajmniej jeden punkt Pucharu Świata (kolejność malejąca):

  1. Kaarel Nurmsalu - 94 punkty**,
  2. Jaan Juris - 30 punktów**,
  3. Jens Salumae - 29 punktów**.

  **Punktował według obecnej punktacji.

 • Malopolska weteran
  Aigro 17 lat

  Ciekawe jak rozwinie się jego kariera.

 • kryska doświadczony
  @Bartt @Bartt

  Polska jest w stanie wystawić 35 a Estonia 19, gonią nas.

 • anonim
  @skortom76 @Labrador_Retriever

  Spokojnie, już raczej niezadługo będą się ludzie Tymkiem podniecać. Jak tylko Stochowa zajdzie w ciążę to o Cienciale nikt nie będzie pamiętał.

 • Labrador_Retriever weteran
  @skortom76 @Krzysiek987

  Znowu Cienciała. To już nawet śmieszne nie jest. Dziecko się bawi w skoki, a niektórzy już z niego lidera kadry robią. Na razie to celem powinno być wyciągnięcie maksimum z Murańki, Zniszczoła, Wolnego i kolegów, bo oni też mają duży talent, tylko trzeba się postarać. Mało tego. Pomiędzy Wolnym a Cienciałą też jest mnóstwo utalentowanych zawodników, nad którymi trzeba pracować. A niektórzy i tak nieustannie Cienciała i Cienciała.

 • Labrador_Retriever weteran
  @molenda @molenda

  Nomme przy dobrym trenerze może nawet by się wyrobił. Wystarczy popatrzeć na Glasdera, który przy Norčiču osiągnął coś, co wydawało mi się jakiś czas temu nie do osiągnięcia przez niego, czyli punkty Pucharu Świata.

 • Labrador_Retriever weteran
  @Rumcajs @Rumcajs

  Jakie tam niebotyczne? Normalne. Belka stosunkowo wysoko i nie ma co się dziwić, że np. Aigro jest w stanie tak skakać. Przecież Estończycy nie są aż tak fatalni...

 • Goldberger początkujący
  @Rumcajs @Rumcajs

  Nie mam tam objektu,który pozwalałby na tak odległe skoki ;-)

 • dzika_swinia weteran
  @skortom76 @Krzysiek987

  Przecież jemu może się np. odechcieć skakać, zostawcie chłopaka w spokoju

 • krzysiek987 weteran
  @krzysiek987

  Jan Juris--------------------30 punktów.
  Jens Salumäe------------29
  Kaarel Nurmsalu-------94

  w sumie Estońscy zawodnicy zdobyli 153 punkty.

 • krzysiek987 weteran

  Kilka statystyk o Estonii:

  w XX wieku Estońscy skoczkowie nie zdobyli ani jednego punktu PS, a w XXI wieku punktowało trzech zawodników.

  Tak to wygląda o liczbę punktujących w poszczególnych sezonach:

  22 PŚ 2000 - 2001 ---------------- 0
  23 PŚ 2001 - 2002 ---------------- 0
  24 PŚ 2002 - 2003 ---------------- 2
  25 PŚ 2003 - 2004 ---------------- 1
  26 PŚ 2004 - 2005 ---------------- 1
  27 PŚ 2005 - 2006 ---------------- 1
  28 PŚ 2006 - 2007 ---------------- 1
  29 PŚ 2007 - 2008 ---------------- 0
  30 PŚ 2008 - 2009 ---------------- 0
  31 PŚ 2009 - 2010 ---------------- 0
  32 PŚ 2010 - 2011 ---------------- 0
  33 PŚ 2011 - 2012 ---------------- 0
  34 PŚ 2012 - 2013 ---------------- 1
  35 PŚ 2013 - 2014 ---------------- 1
  36 PŚ 2014 - 2015 ---------------- 0
  37 PŚ 2015 - 2016 ---------------- 0
  38 PŚ 2016 - 2017 ---------------- 1

 • skortom76 weteran
  @skortom76 @Krzysiek987

  Z Murańki tez chciano zrobić cudowne dziecko skoków, co z tego wyszło widzimy....

 • Rumcajs bywalec
  Mistrzostwa Estonii

  Pewnie skakali na K125 jak takie niebotyczne odległości :D

 • Bartt doświadczony
  Ciekawostka

  W zawodach wystartowało 19 zawodników, zabrakło jednak aż 4 z 9 zawodników, którzy w minionym sezonie reprezentowali Estonię w międzynarodowych zawodach. Z tego grona wystapili jedynie Aigro, Nomme, Maltsev, Pappel i Ruukel. Nie pojawili się na starcie: Nurmsalu, Ivo-Niklas Hermansson (uczestnik Igrzysk Młodzieży w Erzurum) oraz Rauno Loit i Raiko Heide (uczestniczy Uniwersjady).

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Nurmsalu zapewne by wygrał .
  Nomme dopiero trzeci a to on miał być liderem estończyków obok Kaarela.

 • molenda doświadczony
  @skortom76 @Krzysiek987

  Tymek ma 8 lat... Zanim on zadebiutuje gdziekolwiek, przez kadry przewinie nam się jeszcze co najmniej kilkunastu innych skoczków, a zanim pojawi się w PŚ, to kariery pokończą pewnie ostatnie niedobitki z roczników Kubackiego i Kota, a i roczniki Murańki czy Wolnego zostaną mocno przetrzebione. O ile mu się do tego czasu skoki nie znudzą (odpukać), to w końcu jeszcze dziecko i wiele życia przed nim. Opieranie przyszłości naszej kadry na Cienciale to tak, jakbyś próbował w czasach Fijasa opierać ją na Małyszu i jego rówieśnikach. Zupełnie inna epoka, a w międzyczasie lata kompletnego dna w polskich skokach.

 • krzysiek987 weteran
  @skortom76 @gyurcsops

  Trzeba mieć nadzieję, że Tymoteusz Cienciała wyrośnie na bardzo dobrego skoczka i nie będzie kolejnym zmarnowanym talentem

 • molenda doświadczony

  Estończycy mają paru młodych, którzy dobrze poprowadzeni mogą doprowadzić reprezentację do poziomu choćby tegorocznych Stanów, które jeszcze 3-4 lata temu były na podobnym dnie. Aigro, Maltsev, Lee, Alter - czterech jeszcze niepełnoletnich w TOP6, z czego najmłodszy ma 14 lat. Do tego Nurmsalu jako lider i zawodnik na miarę pojedynczych puntków PŚ, i Nomme, który wprawdzie najmłodszy już nie jest i nie ma jakichś wielkich sukcesów, ale może być dobrym wyznacznikiem - jeśli ci młodzi chłopcy zaczną go pokonywać, tak jak robi to Aigro, to mogą zacząć myśleć o punktach PK i prawie startu w PŚ. W zasadzie już obecnie mają czwórkę i mogliby ją wystawiać do drużynówek, a potem do konkursów indywidualnych w ramach eventu - Aigro, Maltsev, Nomme, Nurmsalu. Oby tylko nie zabrakło im kasy na starty i treningi, bo bez tego się nie uda. Powodzenia, im więcej solidnych nacji, tym lepiej.

 • krzysiek987 weteran
  @Brzozowy @Brzozowy

  Brawo za znalezienie takich ciekawych informacji

 • gyurcsops doświadczony
  @skortom76 @skortom76

  wszystko jest możliwe jak złota czwórka zakończy karierę za kilka lat . Patrząc na aktualną kadre B i juniorów jesteśmy od nich nie wiele lepsi , ale wiadomo , ktos tam za kilka lat nam się rozwinie na solidnego skoczka , moze nie az tak dobrego jak Stoch czy Kot ale miejmy nadzieję .

 • skortom76 weteran

  W Estonii w mistrzostwach bierze udział 19 skoczków, u nas 37, jak tak dalej pójdzie zbliżymy się do nich poziomem sportowym.

 • FunFact profesor

  Aigro nawet nie miał jakiś bardzo wysokich prędkości. Ciekawe, czy wiatr pomógł, czy jego możliwości rzeczywiście rosną?

 • mariafuria bywalec
  @krzysiek987 @Krzysiek987

  Nie zdziwiłbym się jakby Aigro z nim wygrał.

 • Brzozowy stały bywalec

  Oprócz tego odbędą się jeszcze Mistrzostwa Finlandii w Taivalkoski. Z ciekawostek, na liście startowej widnieje dawno niewidziany Santeri Ylitapio.

  https://www.taivalkoskenkuohu.fi/@Bin/529109/Hyppyj%C3%A4rjestys+2.4.2017.txt

 • ms_ bywalec
  @NiebywalyMike @NiebywalyMike

  Sammelselg nie skacze na poważnie. Jego ostatni normalny sezon to 2014/2015 po którym miał wpadkę narkotykową, przez co musiał odbyć obowiązkową( chyba roczną) służbę wojskową podczas gdy inni sportowcy mają ją skroconą do kilku miesięcy aby nie przeszkadzała im w karierze sportowej. Od tego czasu Sammelselg skacze tylko w zawodach krajowych i z poważnymi skokami chyba całkowicie dał sobie spokój. Jego przypadek jest podobny do Illimara Paerna który po zakończeniu kariery startował jeszcze przez jakiś czas w zawodach krajowych ale wyniki miał równie słabe co Sammelselg. Szkoda że jego kariera tak się potoczyła no ale to właściwie jego wina. Mam nadzieję że jednak jeszcze wróci do dawnej dyspozycji i wystartuje jeszcze w zawodach rangi FIS. Gdyby wrócił na poważnie szanse Estonii na start na igrzyskach bardzo rosną.

 • NiebywalyMike bywalec

  Siim-Tanel Sammelselg ostry dołek formy załapał w swojej karierze. Podczas nieobecności Nurmsalu uważany za jednego z najlepszych obok Nomme estonczyków, a tutaj na zawodach krajowych gdzie belka była zapewne najwyżej ustawiona od momentu budowy skoczni tułał się w okolicach końca stawki. Nie ciekawie

 • krzysiek987 weteran

  Ciekawe jaka byłaby różnica między nim, a Kaarela Nurmsalu jakby startował

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).