Rosja wykluczona z ZIO w Pjongczangu!

 • 2017-12-05 20:57

Debatujący dziś w Lozannie Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o wykluczeniu reprezentacji Rosji z XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które 9 lutego rozpoczną się w Pjongczangu. Nieobecność największego kraju świata w Korei Południowej związana jest z aferą dopingową, którą wykryto po ostatnich ZIO w Soczi.

MKOl poinformował, iż poszczególni zawodnicy będą mogli powalczyć o medale w Azji, ale wyłącznie pod flagą olimpijską i po spełnieniu odpowiednich warunków. Tacy sportowcy muszą udowodnić brak powiązań z aferą dopingową, dzięki czemu w Korei Południowej będą mogli wystartować pod flagą olimpijską. W przypadku zwycięstwa, na podium odegrany zostanie hymn olimpijski.

Grono, które zostanie zaproszone do udziału w przyszłorocznych ZIO, ma być utrzymywane w ścisłej tajemnicy. Zawodnicy muszą spełniać wszelkie kryteria kwalifikacyjne, nie posiadać w swoim życiorysie wątków dopingowych, a do tego przed samymi igrzyskami będą musieli przejść dodatkowe testy na obecność niedozwolonych substancji w organizmie. Olimpijczycy z Rosji wystąpią jako OAR (Olympic Athlete from Russia).

Jak całą sytuację komentuje prezydent MKOl, Thomas Bach? - To był bezprecedensowy atak na uczciwość igrzysk olimpijskich i całego sportu. Specjalnie powołana komisja, po przejściu właściwej procedury, wydała proporcjonalne do skali problemu sankcje za tę systemową manipulację, jednocześnie chroniąc "czystych" sportowców. To powinno wyznaczyć wyraźną linię, odcinającą ich od tego szkodliwego epizodu. Będzie to katalizator dla bardziej efektywnego systemu systemu antydopingowego kierowanego przez WADA - czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

- Jako były sportowiec, bardzo mi przykro z powodu "czystych" sportowców, którzy cierpią z powodu zaistniałej manipulacji. Razem z Komisją Sportowców będziemy starać się, aby możliwie zrekompensować im chwile utracone na linii mety czy na podium - dodaje niemiecki działacz sportowy.

Do tego momentu Rosji odebrano 11 medali ZIO w Soczi, a łącznie zdyskwalifikowano już 25 sportowców z tego kraju. Rosyjska telewizja państwowa poinformowała już, że wobec takiego wyroku MKOl, nie pokaże ona lutowych zmagań na Półwyspie Koreańskim.


Dominik Formela, źródło: sport.tvp.pl + rp.pl + olympic.org + sport.onet.pl
oglądalność: (13428) komentarze: (64)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Wojciechowski profesor
  @Wojciechowski @Wiatrhula111

  Rzeczywiście parę miesięcy temu Turcja mogła liczyć nawet na 4 miejsca w Pjongczangu, bo jej skoczkowie zajmowali dość wysokie miejsca w rankingu olimpijskim obejmującym Puchar Kontynentalny. Ale to było jeszcze przed tegorocznym LGP.

  Ranking i teoretyczny podział miejsc na poszczególne państwa zmienia się z tygodnia na tydzień, a czas na zbieranie punktów kończy się dopiero 21 stycznia, więc mają jeszcze szansę zwiększyć swój (teoretyczny nadal) stan posiadania. Może być tak, że prawo wyjazdu na igrzyska będzie mieć więcej niż jeden Turek, a może być i tak, że w ogóle żaden. Czas pokaże.

 • wiatrhula111 profesor
  @Wojciechowski @Wojciechowski

  No wszyscy pisali że będzie czterech Turków, a teraz tylko jeden może jechać,napisałem tylko żebyś to wytłumaczył bo skoro na tym się znasz to powinieneś umieć to zrobić

 • Wojciechowski profesor
  @Wojciechowski @Wiatrhula111

  Nagle, to znaczy?

 • wiatrhula111 profesor
  @Wojciechowski @Wojciechowski

  Mógłbyś jakoś mi przedstawić w jaki sposób Turkom i wielu innym krajom nagle spadł limit?

 • wiatrhula111 profesor
  @Jannush @Jannush

  Oczywiście komentarz nawet mądry, ale musiałeś napisać to przedoostatnie zdanie, polityczne, prowokujące i w żaden sposób sposób nie związane z tematem.

 • Jannush profesor
  @MarcinBB @SchwarzerAdler

  Dlatego też Mundial w 2022 roku odbędzie się w Katarze - co jest już kuriozum do n-tej potęgi.
  To już lepiej zrobiliby mundial w Australii, albo znowu w USA.
  Niedługo pewnie mundial w Chinach zrobią, co w sumie nie byłoby takie głupie.

 • SchwarzerAdler weteran
  @MarcinBB @MarcinBB

  każdy Mundial wiąże się z gigantycznymi łapówkami. Fifa to mafia jakich mało...

 • zyga początkujący
  Zatarcie, a doping

  W przypadku Wasiljewa nie dojdzie do zatarcia jego kary? Parę lat temu przy wpadkach dopingowych po 10 latach ulegała ona zatarciu. Jak zawodnik wpadł po tym czasie, to przy wymierzaniu kary kwestia pierwszej wpadki była przemilczana. Nie tak dawno, ze trzy kata temu nasz sztangista Marcin Dołęga wpadł po raz drugi w życiu. Groził mu dożywotni ban, bo już wcześniej był zdyskwalifikowany na dwa lata. Ale że od pierwszej wpadki upłynęło 10 lat, nie potraktowano drugiej jako recydywy i dostał tylko dwa lat.

 • salto_de_esqui weteran
  @Jannush @Wojciechowski

  Napisałem wyraźnie o liczbie walczących i działających żołnierzy, a nie o sympatykach. A co Francji itd. - jestem poważny. Widzisz historię można czytać na różne sposoby, często dosyć odmienne:). To nie historia skoków narciarskich, że ci czy tamci zajęli takie czy inne miejsce.

 • Wojciechowski profesor
  @Jannush @salto_de_esqui

  Co do Francji - bądźmy poważni. Zresztą Norwegia... też nie była w Osi, tak jak Dania, Holandia, Słowacja, Grecja czy Chorwacja. Przynależność do Osi czy jej brak niewiele zmienia, jeśli z tych krajów podsyłali Niemcom Żydów do obozów śmierci, podporządkowywali swoich mundurowych Wehrmachtowi, SS czy Gestapo, walczyli na frontach wojny po stronie Rzeszy itd. itp.

  Nie wiem też zresztą, skąd liczba 5 tysięcy zwolenników Quislinga, skoro jego partia miała swego czasu ponad 40 tysięcy członków. Inna sprawa, że przynajmniej mieli rząd na uchodźstwie, w przeciwieństwie do takiej Danii.

 • salto_de_esqui weteran
  @Jannush @Wojciechowski

  Nie obalił, bo ludzie podczas wojny mieli większe problemy na głowie niż jakiś Quisling z garstką oszołomów. Porównania użyłem, żeby oddać jaka to była garstka. Co do kolaboracji Francuzów, to mam odmienne zdanie, oni nie byli w Państwach Osi - to raz, dwa oni nawet w czołgach mają tylko biegi wsteczne, więc jak Niemcy "wpadli z wizytą", to podkulili ogonki, jak to Francuziki i robili co tylko im kazano. Nie tłumaczy ich to, ale fakt pozostaje faktem.

 • Wojciechowski profesor
  @borek99 @borek99

  Wcale nie byłbym taki tego pewien co do Turków. Zwyczajem już jest, że niektóre kraje rezygnują z części swojej puli, a na razie w kolejce do zgarnięcia po jednym dodatkowym miejscu za punkty zdobyte w PŚ są tylko Estonia i Szwajcaria. Jeśli wziąć jeszcze pod uwagę scenariusz, że Rosja zostanie z niczym, możliwość wyjazdu 2-3 Turków nie jest tak nieprawdopodobna.

 • Wojciechowski profesor
  @Jannush @salto_de_esqui

  I jakoś nikt tego Quislinga do maja 1945 nie obalił... A na Twojej liście brakuje Francji, znaczącego przecież gracza w tej stawce.

  "To tak jakby napisać, że Polska kolaborowałaby z Niemcami" - no my akurat nie mieliśmy nawet takiej garstki, która choćby próbowała tworzyć jakiś proniemiecki rząd, więc co to za porównanie? Zresztą lepiej chyba nie wchodzić w to głębiej, masz rację. Przy czym zaznaczam, że ja akurat... jestem historykiem.

 • borek99 weteran
  -

  @Wojciechowski
  Turcy to nawet przesunęli PK u siebie o jeden dzień żeby FIS na 100% wziął pod uwagę te wyniki. Tylko że one wielkiego wpływu na kwalifikacje olimpijskie po zmianie interpretacji mieć nie będą - jeszcze w październiku FIS nie liczył do limitów zawodników rezerwowych i wówczas o kwalifikacjach olimpijskich decydowały niskie punkty PK, po uwzględnieniu piątych zawodników nie będą już one miały żadnego realnego wpływu na proces kwalifikacji, bo np. Turcy musieliby teraz zapunktować w PŚ żeby móc w Pjongczangu wystawić więcej niż 1 skoczka (przed zmianą interpretacji mogliby wystawić całą drużynę).

  @pavel
  Piłkarze są następni w kolejce (o ich dopingu też mówi się od dłuższego czasu), ich próbki wraz ze wszystkimi okolicznościami mają być badane po zakończeniu sprawy próbek "olimpijskich".

  @piotr90
  Przecież Armstronga załatwili "swoi" :). Federacje światowe jego temat przez lata olewały, a Armstronga i jego ekipę ostatecznie rozpracowała USADA i to ona wlepiła mu dożywotnią dyskwalifikację na podstawie swoich badań.

  @madrek, @Maradona
  Jeszcze u kobiet zdyskwalifikowana była Rosjanka Ajsyłu Fachiertdinowa (medalistka EYOWF'u 2013 w kuriozalnej drużynówce kobiet), która uprawiała też kombinację norweską - co ciekawe, mimo że dyskwalifikacja za doping skończyła jej się prawie rok temu, w bazie FIS'u jej profil skokowy po statusem Not active wciąż ma dopisek "Not Allowed - doping offence"

 • salto_de_esqui weteran
  @Jannush @Wojciechowski

  Chyba się trochę zagalopowałeś, nie pół Europy, tylko Państwa Osi: przede wszystkim faszystowskie Włochy i Węgry, Rumunia, Czechosłowacja, Finlandia, Bułgaria oraz Jugole. Z Norwegami to jest powielana nieprawda, w zasadzie nieścisłość - dla osób nie znających dobrze historii. Opowiedziała się za tym i walczyła garstka Norwegów z ugrupowania Vidkuna Quislinga, dokładnie ok. 5 tys. młodych osób. To tak jakby napisać, że Polska kolaborowałaby z Niemcami, podczas gdyby była to taka liczba ludzi, ile mieszka w małej miejscowości typu Szczyrk. Ale to nie portal historyczny.

 • Wojciechowski profesor
  @Jannush @Jannush

  Za kolaborcję z III Rzeszą to musieliby wykluczyć pół Europy...

 • PGr weteran
  Jedyna Sluszna Decyzja!

  Tak to jest, jak ministerstwa zatrudniaja najlepszych naukowcow w najlepszych laboratoriach do badan dopingowych, trenerzy bez wyjatkow faszeruja swoich zawodnikow, zawodnik to zwykly pionek ktorego mozna zastapic innym, a nad wszystkim piecze trzyma "Car".
  Przypomnijcie sobie pierwszych sportowcow ktorzy opowiadali o tej maszynce, jak musieli emigrowac przed represjami...
  W skokach kasa mala, ale nie zdziwi mnie jak Dimie zostawal mniejszy procent z czasow wyplat w frankach...


 • salto_de_esqui weteran
  @piotr90 @StrasznyRybolakOtchlani

  Bał się pewnie reakcji fińskiego związku, bo na liście WADA alkohol był tylko w przypadku tych wspomnianych sportów faktycznie. I doczytałem, że od 1 stycznia 2018r. WADA usuwa alkohol z jakiegokolwiek sportu - alkohol oficjalnie nie będzie już zakazany w żadnej dyscyplinie, po prostu nie będzie figurował na liście środków zakazanych.

 • StrasznyRybolakOtchlani weteran
  @piotr90 @kryska

  Ahonen twierdził, że dzięki upadkowi w Planicy '05 uniknął długiej dyskwalifikacji, w związku z tym że skakał wtedy pod wpływem, więc może jednak jest przepis wykluczający alkohol - bo nie sądzę by coś się zmieniło w tej kwestii przez ostatnie lata.

 • piotr90 stały bywalec
  @Damins @Labrador_Retriever

  Spoko :). Dzięki.Ok, będę spokojny

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).