Hendrickson i Glasder z kwalifikacją do Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu

  • 2018-01-02 13:10

Gdy w Europie nie gasną emocje związane z 66. Turniejem Czterech Skoczni, Amerykanie przeżywają zupełnie inne, jednak równie istotne dla siebie wydarzenie. W Park City, sportowcy zza oceanu walczyli o kwalifikacje na zbliżające się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu.

Uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej, i tym samym dołączenie do olimpijskiej reprezentacji Stanów Zjednoczonych, jest możliwe jedynie po spełnieniu określonych warunków. By być branym pod uwagę podczas selekcji, zawodnik musi przynajmniej raz znaleźć się w czołowej trzydziestce jakiegokolwiek konkursu rangi Pucharu Świata lub Letniego Grand Prix. Jeśli nie zdoła tego osiągnąć, ma jeszcze szansę na zakwalifikowanie się poprzez regularne zdobywanie punktów w zawodach z cyklu Pucharu Kontynentalnego w trakcie trwania sezonu olimpijskiego. Niezależnie od dyscypliny, w każdej drużynie może znaleźć się finalnie czterech zawodników oraz cztery zawodniczki, których kolejność ustalona będzie na podstawie wewnętrznego rankingu Amerykańskiego Związku Narciarskiego.

W ostatnim dniu grudnia, tamtejsi zawodnicy walczyli o kwalifikację olimpijską w trakcie Amerykańskich Prób Przedolimpijskich, rozgrywanych na obiekcie w Park City W rywalizacji mężczyzn zwyciężył Michael Glasder, który wyprzedził drugiego Kevina Bicknera (98,5 oraz 100 metrów) o zaledwie 1,4 pkt. 28-letni triumfator, reprezentujący klub Norge Ski Club, w pierwszej serii oddał skok na odległość 98,5 metra, natomiast w drugiej lądował minimalnie bliżej, na 98. metrze. Trzeci finiszował William Rhoads (95,5 oraz 97 metrów).

- Wszyscy byli gotowi na zwycięstwo – przyznał Glasder. – Miałem po prostu szczęście.

>>> Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursu mężczyzn <<<

W zmaganiach kobiet triumfowała Sarah Hendrickson. Zwyciężczyni pierwszego w historii sezonu Pucharu Świata Pań zapewniła sobie zwycięstwo skokiem na odległość 93,5 metra. W pierwszej serii lądowała o cztery metry dalej. Drugą Abby Ringquist (96 oraz 91,5 metra) wyprzedziła o sześć punktów. Skład podium uzupełniła Nita Englund (95 i 96 metrów).

- Szczerze mówiąc, mamy tutaj pięć dziewczyn, które mogły sięgnąć po zwycięstwo. Żadna z nas nie mogła być nazwana faworytką. Nie możesz przewidzieć, co zrobią inni. Rywalizacja była niezwykle zacięta i jestem dumna, że mogłam brać udział w tym wydarzeniu, gdyż jeszcze cztery lata temu było to dla mnie niemożliwe – stwierdziła Hendrickson.

Duże szanse na zwycięstwo miała Nina Lussi, która w pierwszej serii uzyskała aż 98,5 metra. Niestety, podczas wykonywania drugiej próby, zawodniczka upadła i tym samym straciła szansę na triumf w konkursie.

>>> Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursu kobiet <<<

Wygrane, dla Glasdera oraz Hendrickson, oznaczają pewną kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Skład reprezentacji Stanów Zjednoczonych uzupełnią sportowcy, którzy zostaną wybrani przez Amerykański Związek Narciarski na podstawie punktów zebranych w trakcie konkursów Pucharu Świata oraz Pucharu Kontynentalnego, które rozgrywane były pomiędzy 15 listopada 2017 roku a 22 stycznia 2018 roku.


Marta Wawrzyniak, źródło: Usskiandsnowboard.org/Teamusa.org/Inf. własna
oglądalność: (7613) komentarze: (28)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • kryska stały bywalec
    @mc150193 @FG86

    nie będzie ciekawy, bo Zografski ma już sporą przewagę nad Gruzinami, Turkami, Rumunami, Węgrami, Estończykami, Koreańczykami, Brytyjczykami, więc musiałby któryś wielki talent objawić, żeby go wyrzucić z Olimpiady.
    Ciekawe byłyby zanim zmienili zasady kwalifikacji olimpijskiej w październiku ubiegłego roku.

  • FG86 bywalec
    @mc150193 @pawel96

    To bardzo ciekawy będzie CoC w Erzurum. W tamtym roku punkty praktycznie za darmo...

  • pawel96 profesor
    @mc150193 @sosik333

    Szanse znikome, wręcz żadne.

  • pawel96 profesor
    @mc150193 @FG86

    Zografski nie zapewnił sobie kwalifikacji olimpijskiej, tylko dzięki punktom w PK wskoczył do rankingu na premiowane miejsce, jeszcze może wylecieć z tego rankingu, choć szanse na to nie są zbyt duże (zdobycie większej ilości punktów PK przez np. Rumunów, Turków, Estończyków czy Koreańczyków lub choćby punkt PŚ).

  • sosik333 doświadczony
    @mc150193 @FG86

    serio, ja mam nadzieję, że chociaż gospodarzom pozwolą wystawić drużynę...

  • FG86 bywalec
    @mc150193 @mc150193

    Zdaje się, że zapewnił ją sobie w Engelbergu. Ogólnie te zasady to jakiś koszmar. Koreańczycy całe sportowe życie czekali na te igrzyska, żeby w końcu miał wystartować tylko jeden. Kang wiedział co robić, kończąc karierę...

  • mc150193 weteran

    A wiecie może czy Zografski ma kwalifikację olimpijską? Bo z tego co wiem to jej jeszcze nie wywalczył...

  • mc150193 weteran
    @Oreo @dzika_swinia

    Właśnie zapomniałem o tym, że Rosja została wykluczona z IO. Przecież Rosjanie zostali wręcz wykoszeni z medali z Soczi... jeszcze ile im medali zabiorą? No i zapewne wystartują pod flagą olimpijską.

  • Nowyskoczek5 profesor
    @Nowyskoczek5 @Wojciechowski

    W sumie racja .

  • Wojciechowski profesor
    @Nowyskoczek5 @Nowyskoczek5

    Tym bardziej, że akurat w "drużynówkach" IO Amerykanie występują zawsze, nie to co w MŚ.

  • Wojciechowski profesor
    @Nowyskoczek5 @Nowyskoczek5

    W sumie pojawia się tu ciekawa kwestia. Jeśli posiadanie punktów PŚ i/lub PK z tego sezonu jest bezwzględnie konieczne, to mogą mieć problem z uzbieraniem 4 skoczków. Ale wątpię, że to wymóg absolutny.

  • Nowyskoczek5 profesor
    @Nowyskoczek5 @Wojciechowski

    Wiem ze ma . Ale w tym sezonie jeszcze nia ma.

  • sosik333 doświadczony

    Ciekawi mnie jak wygląda forma Bicknera. Przegrał z Glasderem, który jest na granicy awansu do PŚ i punktów w PK, ale odnoszę wrażenie, że jest już lepiej niż na początku sezonu. Taką mam nadzieję.

    A wszystkie te wymagania olimpijskie uważam za głupotę i zabijanie klimatu igrzysk.

  • Wojciechowski profesor
    @Nowyskoczek5 @Nowyskoczek5

    Bickner ma w karierze punkty PŚ, to wystarczy.

  • Nowyskoczek5 profesor
    Skład Amerykanów na IO

    Pewniacy:
    -Rhoads (punkty w PŚ)
    -Bickner (punktów jeszcze nie ma ale jak USA wystawią go na PK to pewnie je zdobędzie)
    -Glasder (zwyciestwo w kwalifikacjach IO i punkty w PK)
    4 zawodnik na drużynowke:
    -Larson 80% lub
    -A.J Brown 20%

  • Patryk_185 początkujący
    @Oreo @Wojciechowski

    Dobra teraz doczytałem regulamin. Szkoda że się zasady zmieniły, zawsze fajnie było zobaczyć "egzotyczne drużyny", myślę że po to są Igrzyska, żeby każdy mógł wystartować ale cóż.... A tu ani gospodarzy, ani Kazachów.

  • pawel96 profesor
    @Oreo @Oreo

    Nawet jeśli wiadomo, kto będzie reprezentował Stany na Igrzyskach, to takie konkursy są potrzebne. W USA jest potencjał na skoki, na trybunach było około ośmiu tysięcy widzów, nawet organizatorzy nie spodziewali się takiego zainteresowania. Dodatkowo, zwycięzca dostawał 10 tysięcy dolarów jako premię. A teraz zwróćcie uwagę, na to, ile zawodnicy USA mogą zarobić w PŚ za pojedyncze punkciki...

  • pawel96 profesor

    Ludzie, litości - jakie Koree, jakie Francje na Igrzyskach - jest ranking olimpijski, i z jego tytułu uzyskuje się prawo startu w konkursach na IO, w tym także drużynówkach.

    Drużyny, które mają takie prawo na chwilę obecną:
    AUT, GER, SLO, POL, NOR, FIN, JPN, RUS, CZE, SUI oraz ITA i USA z racji "dołożenia czwartego zawodnika".

  • Patryk_185 początkujący
    @Oreo @dzika_swinia

    Tak, przeoczyłem Koreę i Kanadę.

  • dzika_swinia weteran
    @Oreo @Patryk_185

    W 2014 było 12 drużyn

  • Wojciechowski profesor
    @Oreo @Patryk_185

    Inaczej mówiąc, Korea musiałaby wywalczyć kwotę 4 zawodników, żeby w ogóle móc wystawić zespół do "drużynówki". Takie są obecnie zasady. Idiotyczne, ale co poradzić? W skokach od lat łatwiej dostać się na MŚ niż na "święto olimpizmu".

  • Wojciechowski profesor
    @Oreo @Patryk_185

    Korea Południowa ma z grubsza 0,000000001% szans na wystawienie zespołu w konkursie drużynowym, bo musiałaby mieć 4 zawodników kwalifikujących się samodzielnie na podstawie list rankingowych. Tymczasem nie ma... żadnego.

    Jedyne, na co mogą liczyć gospodarze, to jedno miejsce w kwalifikacjach do konkursów indywidualnych. To będą pierwsze igrzyska bez gospodarzy w "drużynówce".

  • Patryk_185 początkujący
    @DDjon @DDjon

    Może kogoś wyczarują ? ;> W końcu startują u siebie i pewnie coś szykują :D W ostatni latach w każdych Igrzyskach gospodarze wystawiali swoją drużynę, nawet Kanadyjczycy. Chociaż akurat oni i tak byli w 5 razy lepszej sytuacji niż Korea ;)

  • DDjon bywalec

    Korea nie ma czwartego do drużynówki :D

  • Patryk_185 początkujący
    @Oreo @mc150193

    1. Korea
    2. Kazachstan /startowali w tym sezonie 2/3 drużynówki/
    3. USA /w tym sezonie w drużynówce jeszcze nie startowali, ale myślę że na IO wezmą 4/
    4. Włochy /startowali w każdej drużynówce w tym sezonie, więc na IO Łukasz też pewnie zabierze 4/
    5. Szwajcaria
    6. Czechy
    7. Finlandia
    8. Słowenia
    9. Japonia
    10. Austria
    11. Norwegia
    12. Polska
    13. Niemcy

    Brak Rosji, chyba że wystartują pod flagą olimpijską, ale nie wiem czy to na drużynówki obowiązuje. Na siłę jeszcze Francuzi by mogli wystawić drużynę.

    W porównaniu do poprzednich igrzysk to i tak nieźle:
    - w 2014 roku było tylko 10 drużyn
    W porównaniu z listą powyżej nie było Korei, Kazachstanu, Włoch i Szwajcarii.
    - w 2010 było za to 12 drużyn
    Nie było Korei, Kazachstanu, Włoch i Szwajcarii ponownie. Pojawiła się za to Kanadyjczycy jako gospodarze i Francuzi.

    Patrząc jeszcze wcześniej wstecz to obfite były igrzyska w 2016 roku. Były wszystkie wymienione wyżej drużyny + Rosja, Kanada, Chiny. Łącznie 16 drużyn.

  • dzika_swinia weteran
    @Oreo @mc150193

    Rosja nie jest pewna, bo MKOL ich wykluczył, a nie wiem jak wygląda sytuacja z "niezależnymi sportowcami" czy jak to się zwie. Natomiast myślę, że pojawią się Kazachstan i Włochy o ile ci pierwsi nie mają znów zaplanowanych jakichś śmiesznych zawodów pokroju Igrzysk Azjatyckich. Życzyłbym sobie w końcu występu Francji, ale nikłe szanse na to skoro Brasme przegrywa rywalizację z Roch Duplandem, a Lamy Chappuis dopiero powraca.

  • mc150193 weteran
    @Oreo @Oreo

    Lepiej byłoby jakby pojechało do Korei czterech Amerykanów. Wtedy będzie wystawiona drużyna, a z tego co widzę nie będzie za dużo zespołów. Gospodarze, Japonia, Polska, Niemcy, Austria, Norwegia, Finlandia, Rosja, Czechy, Szwajcaria, USA. Tyle zdołałem naliczyć drużyn a ile rzeczywiście ich będzie? To się okaże po 22 stycznia 2018.

  • Oreo profesor

    śmieszne te "kwalifikacje" olimpijskie. Wiadomo że do Korei polecą Glasder, Rhoads i Bickner bo spełniają wymogi. Jako czwartego może wezmą Larsona albo AJ Browna i tyle... albo tylko trzech poleci?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl