MŚwL w Oberstdorfie: Norwegowie bronią tytułu, Polacy z historycznym brązowym medalem!

 • 2018-01-21 17:44

Faworyci nie zawiedli. Reprezentanci Norwegii pewnie wygrali konkurs drużynowy Mistrzostw Świata w lotach narciarskich w Oberstdorfie (HS235). Obrońcy tytułu pokonali o 46,4 pkt. drugich Słoweńców. Polacy w składzie Piotr Żyła, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch wywalczyli natomiast brązowy medal! Biało-Czerwoni po raz pierwszy w historii znaleźli się w czołowej trójce lotniczego czempionatu.

21.01.2018 - Podium MŚwL w Oberstdorfie21.01.2018 - Podium MŚwL w Oberstdorfie
fot. Tadeusz Mieczyński
21.01.2018 - Norwegowie ze złotymi medalami21.01.2018 - Norwegowie ze złotymi medalami
fot. Tadeusz Mieczyński

Pierwsza seria konkursu przebiegała pod dyktando Norwegów. Obrońcy tytułu niespodziewanie zajmowali dopiero drugie miejsce po skoku Roberta Johanssona (219,5 m), ale kolejne loty Andreasa Stjernena (231 m), Johanna Andre Forfanga (214 m) i Daniela Andre Tande (224 m) pozwoliły im na wyraźne prowadzenie na półmetku zawodów.

Drugie miejsce zajmowali Słoweńcy. Jernej Damjan (212 m), Anze Semenic (207,5 m), Domen Prevc (214 m) i Peter Prevc (202 m) tracili na półmetku rywalizacji 41,5 punktu do liderów.

Na trzeciej pozycji plasowali się Niemcy, którzy nawet prowadzili po locie Andreasa Wellingera (226 m). Słabsze próby Stephana Leyhe (200 m) i Markusa Eisenbichlera (200 m) zepchnęły jednak gospodarzy nawet poza czołową trójkę. Ekipa Wernera Schustera wróciła na medalowe miejsce po locie Richarda Freitaga (221,5 m).

Tuż za podium na półmetku zawodów znajdowali się Polacy, którzy plasowali się na czwartej lokacie już po lotach Piotra Żyły (212,5 m) i Stefana Huli (206 m). Po próbie Dawida Kubackiego (204,5 m) Biało-Czerwoni wysunęli się nawet na trzecią lokatę, ale po skoku Kamila Stocha (209,5 m) nasi zawodnicy tracili 0,4 punktu do miejsca na podium.

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane były drużyny Austrii, Szwajcarii, Rosji i Finlandii.

Pierwszą rundę konkursową rozegrano z 23. (grupa 1), 21. (grupy 2 i 3) oraz 19. (grupa 4) belki.

W finale Norwegowie nie pozostawili złudzeń, że to oni staną na najwyższym stopniu podium. Robert Johansson (218 m), Andreas Stjernen (208 m), Johann Andre Forfang (217 m) i Daniel Andre Tande (202,5 m) pewnie obroni tytuł mistrzów świata w lotach, pokonując o 46,4 pkt. Słoweńców. Drużyna trenera Gorana Janusa przez całą drugą serię bezpiecznie zajmowała drugą pozycję, po lotach Jerneja Damjana (220 m), Anze Semenica (220,5 m), Domena Prevca (216 m) i Petera Prevca (193 m).

Druga seria była wielkim pościgiem Polaków o miejsce na podium. Jeszcze po skoku Piotra Żyły (204 m) nasz zespół był czwarty. Zmiana nastąpiła po próbie Stefana Huli. Skoczek ze Szczyrku poszybował na odległość 210 m, co pozwoliło wyprzedzić Niemców. Przewagę dorzucił kolejny z Biało-Czerwonych, Dawid Kubacki (221,5 m). W decydującej próbie Kamil Stoch osiągnął 204 metr i Polacy sięgnęli po historyczny, brązowy medal w konkursie drużynowym Mistrzostw Świata w lotach narciarskich!

Największymi przegranymi konkursu zostali Niemcy. Drużyna gospodarzy zajmowała miejsce na podium jeszcze po próbie Andreasa Wellingera (212 m). Sytuację naszym zachodnim sąsiadom skomplikował Stephan Leyhe, który osiągnął zaledwie 186,5 m. Dodatkowo z Dawidem Kubackim przegrał Markus Eisenbichler (210,5 m). Finałowa próba Richarda Freitaga (216,5 m) pozwoliła tylko Niemcom na zmniejszenie straty do Polski do 10,9 punktu, kończąc tym samym zawody na czwartym miejscu.

Na piątej pozycji sklasyfikowani zostali Austriacy przed Szwajcarami, Rosjanami i Finami.

Finałową serię rozegrano z 23. (gr. 1), 21. (gr. 2), 24. (gr. 3) i 20. (gr. 4) platformy.

Norwegowie po raz czwarty w historii zdobyli złoty medal w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich. Wcześniej triumfowali w Planicy (2004) i dwukrotnie w Bad Mitterndorf (2006, 2016).

Dla reprezentacji Polski to pierwszy drużynowy medal na Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich, a czwarty licząc również klasyczny czempionat (złoto w Lahti 2017, brąz w Val di Fiemme 2013 i Falun 2015). Swój czwarty drużynowy medal na wielkiej seniorskiej imprezie wywalczyli Kamil Stoch i Piotr Żyła, zaś trzeci - Dawid Kubacki. Z kolei dla Stefana Huli dzisiejszy brąz to pierwszy medal na seniorskiej imprezie mistrzowskiej i największy sukces w jego dotychczasowej karierze.

Kolejne Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich rozegrane zostaną w 2020 roku na Letalnicy (HS240) w Planicy. Znacznie wcześniej, bo już w przyszły weekend (27-28 stycznia) najlepsi skoczkowie wrócą do rywalizacji w Pucharze Świata. Areną zmagań będzie zmodernizowana Wielka Krokiew (HS140) w Zakopanem.

WYNIKI KONKURSU:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz nieoficjalne indywidualne wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (51000) komentarze: (599)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Wzrost_skoczkow_narciarskich bywalec
  Najwyższym skoczkiem startującym w tym sezonie w PŚ jest :

  William Rhoads (USA) - 190cm

 • dervish profesor
  @erytrocyt_ka @erytrocytka

  Oczywiście, że jest coś na rzeczy. Zresztą Norwegowie wcale tego nie ukrywają. Trener Stoeckl mial kilka publicznych wypowiedzi na temat jak wielka role pełnią w jego kadrze kombinezony.
  W poprzednim sezonie kiedy w pierwszej czesci sezonu Norwegowie dołowali Stoeckl tłumaczył to tym ze ich kombinezony pozostały daleko w tyle za sprzętem rywali.
  Norwescy naukowcy wzieli sie do pracy i tuz przed MŚ przygotowali kadrze kosmiczne kombinezony. Informację tę z duma ogłosił Stoeckl. Tak się złożyło że wraz z nowymi kombinezonami rozpoczęła się norweska hossa która trwa do dziś.

 • Adm początkujący
  @skajler @Skajler

  Oczywista oczywistość ;) Ten portal jest opanowany przez kre... kibiców co skakaliby z radości nawet po zajęciu trzeciego miejsca na 3 startujące drużyny. "Bo podium to podium, wielki sukces i koniec, i kropka." :)

 • Stinger profesor
  @erytrocyt_ka @erytrocyt_ka

  Jedno wiadomo na pewno - każdy kombinuje i szuka czegoś co pozwoli mu choćby ten metr dalej latać od rywali ale forma u Austriaków jest teraz taka, że oni nie przegrywają tylko z Norwegią, a także z Polską, Słowenią i Niemcami, a nawet Japonia bodajże raz ich pokonała w konkursie drużynowym.

  Myślisz, że wszyscy mają "latające" kombinezony i dlatego Austriacy sobie nie radzą?
  Raczej nie, myślę, że to Austria jest bez formy i to jest główny problem Kuttina.
  Stefan Kraft nie skacze tak dobrze jak rok temu ale de facto ciągle ścisła czołówka - 4 na MŚ w lotach - to nie jest teoretycznie zły wynik więc inni mogliby mówić, że on także skacze na czymś co daje mu dodatkowe metry...

 • erytrocyt_ka profesor
  -

  Tak czytam, że Kuttin jest oburzony i krytykuje Norwegów 'Nikt nie ma takich kombinezonów jak oni. Korzystają z własnych materiałów i najwidoczniej jest w nich coś, co sprawia, że latają tak daleko' hmm ciekawe czy faktycznie jest coś na rzeczy czy tylko po prostu z niemocy przystępuje do słownego ataku.

 • mateusz3951 doświadczony
  @erytrocyt_ka @Bojkot1970

  Warto dodać, że jeśli Kamil zdobędzie w tym sezonie KK, stanie się najstarszym jej zdobywcą w historii skoków.

 • kkkk doświadczony
  @kkkk @kkkk

  Moje pomysły na przyszłość transmisji skoków. ES: Błachut jako stały komentator + Rudziński, ewentualnie na zastępstwo Pieczatowski. Więcej studio z Kubą Kotem i różnymi gośćmi. Prowadzący studio i reporterzy zostają ci sami co teraz.
  TVP: Snopek jako stały komentator, R. Kot jako ekspert w studio i czasem komentator, Szaran ekspertem i też czasami komentatorem. Trochę innych gości w studio by się przydało. Szczęsny reporterem, bo obecni są do niczego. Panu Babiarzowi podziękować.

 • LUBUSKIOWAD81 początkujący
  @kkkk @kkkk

  Zgadzam sie! Igor Blachut bezkonkurencyjny.

 • kkkk doświadczony
  Mój subiektywny ranking komentatorów w sezonie obecnym oraz ubiegłym

  1. Igor Błachut - bardzo merytoryczny i żywy komentarz. Potrafi skrytykować PZN, rzadkie pomyłki. Zna się na skokach. Dobry głos. Zna się na skokach.
  2. Stanisław Snopek - bardzo merytoryczny komentarz. Brakuje trochę emocji, ale nadrabia rzadkością pomyłek. Dobry głos. Zna się na skokach.
  3. Marek Rudziński - w miarę merytoryczny i mocno żywy komentarz. Pomyłki mu się zdarzają, ale tylko czasami. Minusem mało przyjemny głos. Zna się na skokach
  4. Rafał Kot - merytoryczny i ekspercki komentarz. Zbytnio emocjonalny. Średni głos i trochę brak doświadczenia. Zna się na skokach.
  5. Sebastian Szczęsny - średnio merytoryczny komentarz. Podniecający się. Nadrabia mocno rzadkością pomyłek. Ale za to bardzo irytujący głos. Zna się na skokach.
  6. Jakub Pieczatowski - średnio merytoryczny komentarz. Zbytnio emocjonalny. Pomyłki mu się zdarzają czasami. Średni głos i średnia znajomość skoków.
  7. Włodzimierz Szaranowicz - mało merytoryczny, ale za to ekspercki komentarz. Zbytnio emocjonalny. Częste pomyłki. Średni głos. Zna się na skokach.
  8. Przemysław Babiarz - mało merytoryczny komentarz. Zbytnio emocjonalny. Częste pomyłki. Średni głos. Nie zna się na skokach.

 • Stinger profesor
  @Toyminator @pawel96

  A więc to pokazuje, że w Krzyśku jest spory potencjał i powołanie go do kadry mogłoby dać i jemu i w ogóle całym naszym skokom sporo dobrego.
  Mam nadzieję, że PZN wreszcie zrobi to co trzeba ponieważ po wycofaniu się Janka Ziobry, a także fatalnej formie większości skoczków nie mamy zbyt dużego zabezpieczenia dla kadry A, a Leja myślę, że mógłby lepiej się rozwijać będąc w kadrze - jeśli nie to trudno, wywaliliby go po jakimś czasie, a skoro mogą trzymać w ogóle nie rokującego Bukowskiego czy od lat bez formy Miętusa to tym bardziej mogą dać takową szansę Leji.

 • kkkk doświadczony
  Weekend skończony, więc czas wyboru składów nastał

  W PŚ oczywiście Stoch, Hula, Żyła, Kot, Kubacki, Wolny, + 3 najlepszych juniorów Pilch, Wąsek, Czyż oraz Zniszczoł, Kantyka, Murańka. Leja był najsłabszy w PK w Turcji, brak mu trochę regularności. Reszta nie istnieje. FC nie ma. Na PK nie ma sensu nikogo ciągnąć do Japonii, bo i po co.

 • Stoszek profesor
  @Stoszek @SvenVicky

  No tak :D

 • SvenVicky stały bywalec
  @Stoszek @Stoszek

  Teraz czytając Twoje wypowiedzi jest merytoryka i Jamesik w Avku jak pamiętam :D

 • Stoszek profesor
  @Stoszek @SvenVicky

  Pewnie. FanGraczyBayern jestem :D. Teraz się zmieniłem. Kiedyś byłem tam głupi :D.

 • SvenVicky stały bywalec
  @Stoszek @Stoszek

  Dokładnie :D
  A Ty się ujawnisz? :D

 • Stoszek profesor
  @Stoszek @SvenVicky

  Jest twój komentarz pod aktualnie głównym artykułem?

 • Stoszek profesor
  @Stoszek @SvenVicky

  Tak szukam Cię tam i nie mogę znaleźć. Ale znajdę :D

 • pawel96 profesor
  @Toyminator @Stinger

  Te wahania Lei biorą się z jednej przyczyny - przygotowania fizycznego do zawodów. Zauważ, że pierwszy dzień ma lepszy: Fis Cup - 4 i 18, PK - 9 i 27. Na mistrzostwach Polski też drugi skok zepsuty. Leja nie raz powtarzał, że jedyną formą regeneracji po zawodach jest położenie nóg na ścianę do góry, i już brakuje energii w dalszych skokach w drugim lub trzecim dniu skoków pod rząd. Takie niuanse bycia poza kadrą.

 • Bojkot1970 bywalec
  @erytrocyt_ka @SebaSzczesny

  100 % racji .
  Moim zdaniem Kamil ma ostatnią szanse na KK . Po prostu są młodsi, którzy go zjedzą fizycznie. Kamil to człowiek - nie maszyna.

 • Stinger profesor
  @Toyminator @toyminator

  Myślę, że poza szóstką z PŚ (Stoch, Kubacki, Żyła, Hula, Kot i Wolny) pewniakami są skoczkowie punktujący w PK, a więc Pilch, Zniszczoł, Kantyka i Murańka.
  To daje nam już 10 nazwisk - są dwa miejsca i kto w nie wchodzi? Moim zdaniem Paweł Wąsek i Bartosz Czyż - trenowali pod MŚJ, może forma nieco im urosła i skoro będzie skakał Tomek to Maciusiak "wolnego" i tak nie ma więc mogą skakać tam we trzech.

  Krzysiek Leja? Napisałem już pod innym newsem, że moim zdaniem od kandydatem był podczas pierwszego konkursu w PK ale w drugim skacząc bardzo słabo zapewne zaprzepaścił swoje szanse na start w PŚ - szkoda.
  Ktoś inny? Tutaj nawet nie ulega wątpliwości, że nikogo innego nie ma - wzięcie Miętusa, Bieli czy kogokolwiek innego będzie kpiną z kibiców i powyższej "trzynastki" - w miniony weekend podczas zawodów FIS CUP widzieliśmy w jakiej formie jest Biela, Miętus i reszta - nic więcej dodawać nie muszę.

  PS Jakby ktoś się dziwił czemu w składzie umieszczam Wąska i Czyża, a nie Leję to powiem tak - pierwsza dwójka jest w kadrach, Leja nie, a poza tym w Zakopanem podczas FIS CUP tydzień temu Czyż był jednak nieco lepszy od Leji, a Wąsek niewiele słabszy ale skoki myślę, że prezentował równiejsze - Leja ma ten problem, że on przeplata bardzo dobre skoki tymi słabymi lub co gorsza fatalnymi.

  Jak dla mnie skład jest już pewny - jedynie ten Leja gdzieś może chodzić po głowie ale raczej będąc poza kadrami i notując tak słaby drugi konkurs w Erzurum zostanie skreślony.

 • kryska stały bywalec
  @Toyminator @toyminator

  Ci sami co w Wiśle tylko za Ziobrę Pilch.

 • pawel96 profesor
  @Toyminator @toyminator

  Myślę, że w gronie kandydatów jest jeszcze Czyż.

 • Toyminator profesor
  -

  Mnie teraz ciekawi, kto za 12 w Zakopanem ;D Bo 11 jest pewna : Stoch,Kubacki,Żyla, Kot, Hula,Wolny,Zniszczoł,Kantyka, Murańka,Pilch, Leja,12 albo Wąsek albo Biela. Albo Mityczne treningi i będzie to Miętus ;D Nie żeby to miało jakieś znaczenie, bo pkt i tak zdobędzie 6.

 • SvenVicky stały bywalec
  @Stoszek @Stoszek

  Fajnie widzieć tutaj także użytkowników DieRoten :]

  Jak tak to skojarzysz i mnie po pierwszym członie :]

 • Stinger profesor

  Sporo nerwów było podczas tego konkursu - Norwegowie oczywiście w swojej lidze aczkolwiek od wypracowania sobie dużej przewagi przestali latać aż tak daleko ja kto potrafią - po prostu robili swoje i trzymali rywali na dystans.

  Daniel Andre Tande drugie złoto MŚ w lotach na jednej imprezie, dodając do tego złoto sprzed dwóch z drużyny zaczyna gonić liderów w tej klasyfikacji, a więc Roara Ljoekelsoeya i Gregora Schlierenzauera, którzy mają po 4 złota ale Norweg ma 2 ind., a Austriak aż 3 z drużyną.

  Słoweńcy - pisałem i tak myślałem, że będą mocni tym bardziej kiedy wiatr jest jak najlepszy ale jednak trochę jestem zaskoczony z jaką łatwością ograli Polaków i Niemców - gdyby Peter Prevc był w nieco lepszej formie to i Norwegów mogliby postraszyć.

  Polacy zdobywają pierwszy medal w drużynowym konkursie! Brąz jest świetny ale pozostawia trochę niedosytu - wiem może dziwnie brzmi ale jednak, a to dlatego, że Słoweńcy jednak i w próbnej i w sobotę nie wydawali się aż tak mocni, a u nas Kamil jednak skakał nieco bliżej niż nas do tego przyzwyczaił.
  Oczywiście pretensji nie mam ale mały niedosyt jest ponieważ można było powalczyć o srebro ale... ale pokonaliśmy Niemców przez co Niemcy u siebie zdobyli tylko jeden medal i to ten "najmniejszy" - brąz swojego lidera.

  Krótko mówiąc MŚ w lotach dla nas bardzo udane - można mieć mały niedosyt ale 2 medale na jednej imprezie w tym ten historyczny drużynowy (w sumie oba historyczne ponieważ srebro także pierwsze...) pokazuje, że mamy skoczków i drużynę nawet na walkę w MŚ w lotach, a więc na skoczni i w imprezie w której nigdy nie brylowaliśmy, a nasze jedyne sukcesy na lotach to brąz Fijasa z MŚ w lotach i pojedyncze wygrane konkurs w PŚ - teraz powiększamy nieco swój dorobek i świat musi się liczyć z Polakami.

 • SebaSzczesny profesor
  @erytrocyt_ka @erytrocyt_ka

  Gdyby ten weekend był gdzie indziej to decyzja żeby Stoch odpuścił drużynówkę byłaby najlepszą z możliwych, ale że to Zakopane to pewnie będzie skakał przecież wielu kibiców przyjechało tylko dla niego więc mocno by ich rozczarował.
  Stoch coraz częściej mówi że jest zmęczony, wiek chyba robi różnice i myślę że to jego ostatnia szansa na KK w karierze. Teraz albo nigdy

 • Stoszek profesor

  Moim zdaniem Kamil pójdzie na odpuszczenie drużynówki, jeżeli zalecił by mu to Horngacher.

 • Bojkot1970 bywalec
  @erytrocyt_ka @erytrocyt_ka

  To niezły pomysł, a Kamil musi odeprzeć atak Freitaga i Tande. PS jest ważniejszy niż PN (i tak nie mamy szans na wyższe miejsce niż 3cie).

 • dawe19 doświadczony
  Stefan

  Czemu Stefan skacze na innych nartach ? Odkąd chyba skacze to skacze na tych sport2000. Myślicie, że czymś się one różnią od pozostałych ? Czy wyłącznie kwestia estetyki i obrandowania?

 • anonim
  @erytrocyt_ka @erytrocyt_ka

  No to niech odpuszcza treningi tak jak Kasai.

 • MK92 stały bywalec

  To były bez wątpienia najlepsze dla Polski MŚ w lotach narciarskich w historii.

 • erytrocyt_ka profesor
  @kibicsportu

  Wiem, że raczej Kamil na coś takiego nie pójdzie, ale sądzę, że nie byłoby to złym pomysłem. Ale trenerzy jak i sam Kamil wiedzą lepiej, więc jak zdecydują, tak będzie ok.

 • HAZARD weteran
  @HAZARD @dejw

  Wiesz, że za często nie lubię pisać, zwłaszcza gdy widzę taki tłok w komentarzach. :D
  Co do MŚJ, to nie mogę się doczekać, chociaż rok temu zapowiadały się dużo ciekawiej moim zdaniem.
  Drużynowy zwycięzca może być tylko jeden, Zajc, Pavlovcic i nawet dołujący w tym sezonie Osterc. O 4 miejsce powalczą Kus, Bombek, Mogel, a może Pavlić, szczerze, nie mam pojęcia kogo wybiorą, ale chciałbym, żebyśmy my mieli taki problem. ;)
  Ciekawie zapowiada się walka o 2 miejsce. Gdybyśmy mieli takiego Kastelika w formie z zeszłego sezonu to byłbym niemal pewien 2 miejsca, a tak to o medalu możemy jedynie pomarzyć.
  Niemcy do lidera Schmida pewnie dokooptują Rotha, Raimunda, Lisso i Sella, który kiedyś zapowiadał się znakomicie. Odpadł im bardzo mocny rocznik 97, z którego jednak niemal wszyscy w tym sezonie cofnęli się w rozwoju. Najsłabszy z tej piątki chyba jest Raimund, którego zastąpić może Weigel.
  Austria ma podobną sytuację, widzę ich w składzie Leitner, Lienher, Schwann i Horl, który nieoczekiwanie odpalił podczas ostatniego AC. Rezerwowym powinien być chyba Valtiner.
  Po Norwegach jak zwykle nie możemy być niczego pewni, poza tym, że Lindvik to murowany kandydat do podium. Myślę jednak, że w składzie Lindvik, Markeng, Villumstad i ?degaard mogą zająć 2 miejsce.
  Finowie prawdopodobnie desygnują taką 4: Alamommo, Heikkinen, Kytosaho, Loytainen.
  Czesi, hmm, nie wygląda to u nich zbyt dobrze, za 2 lata powinni być mocniejsi. Holik, Vaverka, Selcer i pewnie Dolezal.
  Francuzi mają bardzo młody i zdolny skład, Learoyd mam nadzieję, że zdobędzie medal, a w drużynie powinni znaleźć się też bardzo zdolni Contamine, Batby i pewnie White.
  Podobnie wyglądają Szwajcarzy, młody i zdolny zespół: Hauswirth, Peter, Lacroix i piekielnie utalentowany 15-letni Niederberger.
  Nie za bardzo orientuje się jak wygląda sytuacja u Rosjan
  Ostatecznie widzę to raczej tak, chociaż więcej będziemy w stanie powiedzieć po treningach:
  1 SLO
  2 NOR
  3 GER
  4 AUT
  5 POL
  6 JPN
  7 FRA
  8 FIN
  A Ty co o tym myślisz? ;)


 • koronex1989 doświadczony

  kibicsportu
  Z.calym szacunkiem do kibicow ale skakanie na ewentualnych oparach to ewidentnie zly pomysl
  Choc nie ma co dywagowac skoro druzynowka jest przed konkursem indywidualnym

 • Soliwan stały bywalec
  @skajler @Skajler

  Tak, będę z niego bardzo zadowolony.

 • koronex1989 doświadczony

  I jesli chodzi o szanse na IO druzynowo na te zloto to potrzebowalibysmy formy Kota z poprzedniego sezonu ,skaczacego lepiej Zyle, utrzymanie formy Kubackiego i petard Stocha w najwazniejszym momencie. Z calym szacunkiem do.Huli ktory skacze dobrze, ale jak dla mnie miejsca on w druzynie nie ma jesli reszta ma bardzo dobra forme.

  No chyba ze Kot sie nie poprawi, wtedy rzecz jasna Hula powinien startowac

 • kibicsportu profesor
  @erytrocyt_ka @erytrocyt_ka

  Myślisz, że Kamil naprawdę odpuszczał by drużynówke w Zakopanem? Sam czeka na PŚ na Wielkiej Krokwi. Poza tym kibice pod skocznią nie byli by zadowoleni.

 • przemek32143 profesor

  Mogę się założyć że Tande odniesie najwięcej zwycięstw w końcówce sezonu ze wszystkich zawodników.Pytanie czy wystarczy do do kuli czy tylko do 3 miejsca.

 • koronex1989 doświadczony

  Stoszek
  A to czemu mielibysmy byc niezadowolenia z brazu na IO?

  Niektorzy dalej zyja chyba poprzednim sezonem. Prawda jest taka ze jak narazie druzynowo wymiataja Norwegowie, Niemcy beda groxniejsi po przejsciu z mamuta na duza skocznie wiec realnie patrzac jak najbardziej mozemy miec 3 miejsce co oczywiscie nie jest zle a wrecz bardzo dobre skoro ani razu nie mielismy medalu

 • Stoszek profesor
  @skajler @Skajler

  Nie. Ale to są loty, tu ciężko nam o złoto czy srebro.

 • skajler doświadczony

  czyli rozumiem, że wszyscy Ci, którzy tu pieją z zachwytu za brązowy medal, za 3 tygodnie będą z niego równie zadowoleni?

 • Stoszek profesor

  Ten MrGold zalogował się na stronie kibiców Bayernu :D. Mam tam konto, wchodzę a tam jego nick i

  "Dziwny dzień. Müller i Suarez strzelają po dwa gole i asystują, Ronaldo tak samo, PSG niespodziewanie przegrywa bez Neymara, a Polacy nie są w stanie powalczyć w skokach narciarskich nawet o 2. miejsce. Przez ostatni rok trochę się od tego odzwyczailiśmy. "

  Czyli on narzeka na medal. Aha.

 • salto_de_esqui weteran

  Tradycyjne, krótkie podsumowanie konkursu:

  - miał być medal i jest medal, dla mnie bez znaczenia czy srebrny czy brązowy, a o złotym nie było mowy
  - w kontekście tego co wyżej, bardzo cieszy, że medal dla Huli, zasłużył jak mało kto
  - Ziobro zamiast rumakować, trzeba było brać przykład ze starszego kolegi i ciężko pracować, czekać na swoją szansę, a tak pozostało ci strugać koniki z drewna
  - Słoweńcy na sterydach. Skoki są nieprzewidywalne, ale patrząc na dotychczasowe ich wyniki, to co wczoraj zrobili skłania ku tezie, że Domen w czasie mitycznych treningów załatwiał raczej dla nich z Holandii wysokogatunkowe gumijagody
  - gratuluję obywatelstwa Niemiec Hayboeckowi, przepraszam "Hajbokowi"
  - Od Szaranowicza z soboty już wiem, że punkty są odejmowane, jak wieje z tyłu, wczoraj dowiedziałem się, że ktoś spóźnia skok w momencie, kiedy wybija się za wcześnie
  - bardzo ciekawy wywiad z Johanssonem z polskim dziwnym dubbingiem (tłumaczenie
  "jakby" nie pasowało; w tej roli duet kabareciarzy, w TVP nazywanych komentatorami)
  - wysyp Janushy (zbieżność nicków przypadkowa, adminie usuwający wszystko to, co nie trzeba, a to co trzeba jakoś sobie nie radzący) na tej stronie przerażający
  - w związku z powyższym, liczba napisanych tu głupot przekroczyła stany alarmowe wody w Wiśle
  - Żyła najlepszy wg 90% "expertów" w I serii wśród Polaków, a Kamil słabo, oto wyniki: Żyła 194,7 pkt., Kubacki 195,5 pkt., Hula 197,4 pkt., Stoch 212,4 pkt.
  - ogólnie bardzo dobry występ naszych - Norwegowie byli poza zasięgiem już przed zawodami, a Domen wyskoczył (dosłownie) z tymi gumijagodami i drugie miejsce też było nierealne
  - Leyhe wiem że urodziny miałeś 5 stycznia, ale przyjmij ode mnie spóźnione, ale najszczersze życzenia urodzinowe
  - 50% wpisów w trakcie konkursu to ujadanie frustratów, nieudaczników życiowych, których czarnowidztwo przeraża. kibicu_skokow_narciarskich_ - gdzie jesteś?

  Czytała Krystyna Czubówna

 • King profesor
  Skład na Zakopane

  Wiadomo kiedy zostanie ogłoszony?

 • Seba20 stały bywalec
  @Wzrost_skoczkow_narciarskich @wzrost_skoczkow_narciarskich

  Jak już podajesz wzrost to pilnuj jednostek, tylko u Kubackiego dobrze podałeś bo bez przecinka

 • erytrocyt_ka profesor
  @ann81

  Ja sobie tak pomyślałam, że może warto by zaryzykować i nie wystawić Kamila do drużynówki w Zakopane, zawsze to o jeden dzień więcej dla regeneracji, co może być ważne w kontekście nieodpuszczania Willingen, a i trener mógłby sprawdzić kto lepiej wypadnie w bezpośredniej rywalizacji, Stefan czy Maciek. Ale Kamil pewnie jednak nie odpuści, bo Zakopane to Zakopane. Ale moim zdaniem nie byłby to może głupi pomysł.

 • Jarek42 stały bywalec

  Taki jest sport, takie są skoki. W jednym dniu się wygrywa, a na drugi dzień jest słabiej. Dlatego też jak na IO skoczkowie nie zdobędą żadnego medalu, to będę zawiedziony, ale nie będę zaskoczony.

 • Middlebakken początkujący
  Gdzie Pan jest, Panie Autorytecie...

  Poniedziałek rano, już po zawodach, a ja nadal nie wiem, czy wygraliśmy brąz, czy przegraliśmy srebro. Czuję się tak, jakby zabrakło kawy z rana...

 • ann81 weteran
  @ann81 @madrek

  Może tak byc, że takie odpuszczenie będzie strzałem w 10. Ale też sukcesu nie gwarantuje. Na dwoje babka wróżyła. A Aiastiacy nie mają w sumie niczego do stracenia.

 • ann81 weteran
  @erytrocyt_ka @erytrocyt_ka

  Trochę obawiam sie tego, że Kamil często powtarza, że czuje zmęczenie i, że do IO zacznie sie ono pogłębiać. No, ale może zmęczenie teraz ma dac efekt kumulacji siły właśnie na igrzyskach. Horngacher na pewno ma plan.

 • gosposia weteran
  wniosek jest jeden i prosty

  Przynajmniej na mój gosposi gust.
  Kamil musi skakać jeszcze przynajmniej dwa lata.
  No chyba, że chce skończyć karierę bez tytułu Mistrza Świata w Lotach:)

 • Nobody stały bywalec
  Stoch vs Freitag

  Zapowiadają się szalone 2 najbliższe weekendy. Odchodzimy od mamutów, dlatego znów najbardziej liczącymi się będą Stoch i Freitag. Pierwsze mamy wizyte u pana Stocha w Zakopanym, gdzie bedzie bronił swojego terytorium przy pomocą tysięcy polskich kibiców, spróboje odeprzeć niemiecki atak Richarda, po czym za tydzien Stoch zagra na wyjeździe, niczym sytuacja jak w meczach piłkarskich i będzie atakował Freitaga który będzie gospodarzem, z liczbą kibiców troszkę mniejszą niż na stadionie piłkarskim bo w Wilingen z tego co pamietam ok. 40tys osob. Czy uda sie Kamilowi? A może właczy sie ktos do zabawy i zepsuje im plany na wspolna zabawe? Jakby nie było zapowiadają sie swietne 2 weekendy, oby tylko wiatr sobie dał siana. No a po tych emocjach, jeszcze wieksze emocje w pinopongu. Dla fanów skoków zbliza sie swietny okres :)

 • Nobody stały bywalec
  @gelsonek

  Dlaczego moja pierwsza odpowiedz została usunieta? Poszedł sie mamie poskarżyc czy cos ? Nie było ani przekleństw czego nie mozna powiedziec o jego wypowiedzi, ani zadnego hasla obrazilwego, dlatego ja sie pytam, gdzie jest moja odpowiedz????

 • kibic_skokow bywalec

  Nasi skoczkowie to naprawde są mega kozakami, szacun ogromny za to co robią, Kamil nie odpuści to jest prawdziwy góral spod Tatr.

 • dejw profesor
  @HAZARD @HAZARD


  Ja Słoweńców też uważałem za mocnych kandydatów do 2 miejsca, ale na pewno nie że są pewniakami :P Tym razem jednak żaden nie zepsuł skoku, a to na imprezie mistrzowskiej zdarzało im się od święta, Domen i Semenic wznieśli się na swoje wyżyny, Damjan wylatał swoje, Prevca trochę wykosiły warunki ale też dał radę.  Dzięki za miłe słowa, a do dyskusji o niższej randze to chętnie zapraszam (ostatnio nie widziałem Cię żebyś analizował wyniki AC, wstydź się! :P), zbliżają się lubiane przez Ciebie MŚJ, może spróbujesz potypować składy najmocniejszych ekip, poza ogłoszonymi już Polakami i Japonią i ocenić ich szanse? ;)

  [Moderowany (21223) / 2018-01-22 00:24:39]

 • butczan1 weteran
  @paulpolska

  I jeszcze co skok myli odległość. Szaranowicz też już nie ten co kiedyś.

 • Paulpolska początkujący
  Babiarz ...

  ... Babiarz tragedia po raz kolejny te jego pomyłki to już kaplica Hayboeck dla niego w reprezentacji Niemiec skacze i jeszcze się przy Włodku upierał, że ma racje aż ten wolał się zamknąć i nie komentować tego. Dramat

 • dervish profesor
  @erytrocyt_ka @erytrocyt_ka

  przyłączam się do marzeń, szczególnie do tych odnośnie opadających wąsów Frajdeja :D

 • eLman stały bywalec
  @skijumpingexpert @skijumpingexpert

  A jako najważniejszy artykuł na WP informacja, ze tak naprawdę ten medal jest jak złoto bo Norwegowie i Słoweńcy maja u siebie mamuty i mogą na nich trenować. Jak napisałem komentarz, ze jedyny argument popierający tezę założoną w temacie jest brednią na dodatek niezgodną z przepisami to moderacja go nie puściła. Także teraz, na fali sukcesów, przy skokach mogą pracować ludzie nie mający o nich pojęcia... smutne to...

 • mateusz3951 doświadczony

  Podsumowując weekend z MŚwL, które były dla nas najlepsze w historii, warto docenić sukces Kamila i całej drużyny, osiągnęliśmy bardzo wartościowe rezultaty, które potwierdzają, że jesteśmy na dobrej drodze do Pjongczang. Zawodnikiem imprezy z pewnością Daniel Andre Tande, który zdobył dwa złota, to indywidualne jest jak do tej pory jego największym sukcesem w karierze.

 • erytrocyt_ka profesor
  -

  Mam nadzieję, że wraz z powrotem na duże skocznie, Kamil znowu powróci do dominacji. Znowu chciałabym widzieć jak Tande klaszcze mu z podziwem albo jak 'Frajdejowi' ze zdziwienia opadają wąsy ;D

 • mateusz3951 doświadczony
  @skijumpingexpert @skijumpingexpert

  Myślę, że to tej walki może się włączyć jeszcze Tande.

 • Maradona profesor
  @MrGold @MrGold

  A co w tym dziwnego, że Suarez strzela dwa gole?

 • Jannush profesor
  @Wzrost_skoczkow_narciarskich @wzrost_skoczkow_narciarskich

  Jakoś nie chce mi się wierzyć w 1,71 Damjana. To raczej zawyżona wartość.
  Kamil też chyba magicznie urósł, bo jeszcze niedawno miał oficjalnie 1,72cm.
  Widać też, że wzrost pomaga Norwegom w prędkościach na progu, są najwyższą nacją w PŚ.

 • mateusz3951 doświadczony
  @skijumpingexpert @skijumpingexpert

  Nawiązując do twojej wypowiedzi, Horngacher był jedną z nielicznych, a może i jedyną osobą , która była w stanie wyprowadzić Kamila z kryzysu z sezonu 2015/16.

 • pawel96 profesor
  @Wzrost_skoczkow_narciarskich @wzrost_skoczkow_narciarskich

  Zwróć uwagę na jednostki ;)

 • skijumpingexpert profesor
  Stoch - Freitag

  Czeka nas wspaniała i wielka rywalizacja o Kryształową kulę. Zaczyna się to za tydzień w Zakopanem. :)

 • skijumpingexpert profesor
  @butczan1 @butczan1

  Przecież mówię że zanim przyszedł Horngacher bo on to stwierdził @MrGold faktycznie się odzwyczailismy że zdobywca złotej piłki nie strzela przez rok :D nie żeby coś bo jestem za Liverpoolem:)

 • MrGold początkujący
  Hahaha

  Dziwny dzień. Müller i Suarez strzelają po dwa gole i asystują, Ronaldo tak samo, PSG niespodziewanie przegrywa bez Neymara, a Polacy nie są w stanie powalczyć w skokach narciarskich nawet o 2. miejsce. Przez ostatni rok trochę się od tego odzwyczailiśmy.

 • butczan1 weteran
  @skijumpingexpert

  Kamil w sezonie 2014/15 startował tylko w 18/31 konkursach. 5 razy stał na podium, 2 razy wygrał. Dużo stracił przez kontuzję na początku sezonu. Po MŚ złapała go jeszcze grypa żołądkowa. Problemy pojawiły się sezon później- tu już był zagubiony.

 • skijumpingexpert profesor
  A tymczasem na Sport.Tvp.Pl:

  Dalej nie wiedzą gdzie odbywały się MŚwL. Pod artykułem z wypowiedzią Daniela Andre Tande napisali że miało to miejsce w Vikersund

 • skijumpingexpert profesor
  @SebaSzczesny @kibicsportu

  Zanim przeszedł Horngacher to był zagubiony bo sam to powiedział w "Kamil Stoch - moja historia" potwierdził też to sam Horngacher

 • kibicsportu profesor
  @SebaSzczesny @skijumpingexpert

  Akurat Kamil po sezonie 2013/2014 nie byl zagubiony skakał dobrze, tylko kontuzja go wyeliminowała.

 • SchwarzerAdler weteran
  @nykee @nykee

  tu niestety trafiłeś w sedno.... Do tego 3 drużyny z tu obecnych praktycznie się nie liczą.
  Niedługo będzie 4-5 drużyn i będą mogli wymieniać się medalami nawzajem.

  To już tragedia jak porównamy do kombinacji, biegów, biathlonu o narciarstwie alpejskim już nie wspomnę....

  Nie ma Francji, Szwecji, Danii, Słowacji, Korei. Czesi, Rosjanie i Finowie, Kazachowie praktycznie się nie liczą i to chyba jest tylko hobby tych paru zawodników a nie reprezentacja.
  Szkoda bo to nie wróży tej dyscyplinie dobrze. Gdzie mało reprezentacji tam mało kibiców, więc mało sponsorów i mało kasy, mało czasu antenowego....

 • Wzrost_skoczkow_narciarskich bywalec
  Wzrost podiumowiczów

  NORWEGIA
  Tande - 1,82cm
  Stjernen - 1,88cm
  Forfang - 1,77cm
  Johanson - 1,82cm
  SŁOWENIA
  P.Prevc - 1,82cm
  D.Prevc - 1,74cm
  Semenic - 1,87cm
  Damjan - 1,71cm
  POLSKA
  Stoch - 1,73cm
  Hula - 1,74cm
  Żyła - 1,76cm
  Kubacki - 180cm

 • skijumpingexpert profesor
  @SebaSzczesny @SebaSzczesny

  Zmęczenie materiału jest , ale problem Prevca nie siedzi tylko w trenerze ale też w głowie pamiętamy co było z Kamilem po sezonie 2013/2014 - brak motywacji , nie wiedział czego chce i był zagubiony myślę że u Prevca jest tak że po prostu jest w słabszej dyspozycji i jest częściowo zagubiony przydał by mu się nowy trener który by to "poukładał" tak jak Horngacher Kamila tyle że Prevcowi kontuzja nie przeszkodziła . On nie poradził sobie z Prevcomanią

 • Rukatunturi bywalec
  MŚwL

  No i już po zawodach.. Polacy wracają z dwoma medalami. Kamil indywidualnie ze srebrem, a drużyna z brązem. Był to dobry turniej dla Polaków, wiedząc o specyfice lotów narciarskich.
  Kamil dodatkowo ma kolejną nagrodę w swojej karierze - drużynowy medal w lotach.
  Norwegowie byli po za zasięgiem, latali tyle co potrzeba i wygrali bardzo spokojnie. Jak dla mnie mała niespodzianką jest medal Słoweńców, choć wiadomo, że to też nacja lotników. Jednak mimo to, nie widzę ich obecnie na skoczniach dużych.
  Rozczarowanie to na pewno postawa Niemców, nie mówiąc już o Austriakach, którzy w zasadzie są bez formy.

  Przed Nami Zakopane, i chyba ostatni dzwonek także dla Polaków, aby się jeszcze bardziej podbudować, bo na IO będzie bardzo ciężko.
  Będzie się działo!

 • Stefann stały bywalec
  @madrek @madrek

  No różnica jednak jest... Poza kolorem rzecz jasna to trzecie miejsce świadczy o tym, że dwie osoby ( w tym przypadku drużyny) były od nas lepsze. Srebro to oznaka że lepsza okazała się tylko jedna osoba. Z czwartym miejscem to już w ogóle śmiesznie... Niby uległo się tylko trzem osobom, ale nagrody nie ma żadnej. Pozostaje jedynie smutek, że "o włos...". Nie po to podium jest podzielone na trzy stopnie, żeby mówić, że nie ma różnicy.

 • SebaSzczesny profesor
  Słowenia

  Ktoś pisał że dzięki medalowi Słoweńców Janus posade utrzyma. Ja wolę żeby on dalej był ich trenerem bo u nich jest chyba to co u nas było pod koniec pracy Kruczka czyli tzw. zmęczenie materiału itp.
  Chodzi mi najbardziej o Petera Prevca, lepiej żeby Janus dalej był jego trenerem i niech skacze tak jak teraz niż ma do nich przyjść ktoś nowy kto spowoduje jego reanimacje i spowoduje że znów będzie dominował.
  Dla nas przecież lepiej że Prevc słabo skacze bo drużynowo mamy większe szanse na igrzyskach do tego nie zabiera Stochowi zwycięstw. Kamil ma zawsze 1 groźnego rywala mniej.
  Sezon w którym dominował Peter był dla mnie najnudniejszy odkąd oglądam skoki. Do tego też przyczyniła się fatalna forma Polaków
  Jak dla mnie niech tam Janus dalej będzie trenerem i to jak najdłużej

 • Rafcioo_1994 stały bywalec

  Czuje konfrontacje Stoch vs Słoweńska Generacja ( Zajc , Prevce , Bartol itd itd ) :D

 • Rafcioo_1994 stały bywalec

  Kamil Stoch za dwa lata ( 2020 rok) w Planicy , tam gdzie się to wszystko zaczęło sięgnie po tytuł mistrza świata w lotach :) tylko najlepsi na tej skoczni wygrywali a Kamil już jest postacią legendarną tej dyscypliny.

 • pawel96 profesor
  @skokowy123 @Skokowy123

  Warto zwrócić uwagę na inny fakt - pierwszy raz w historii wystawimy na MŚJ drużynę skoczkiń!

 • worldshow stały bywalec
  @arvene

  I Japonia i Włochy przyjechały w trójke na MŚwL.

 • Rafcioo_1994 stały bywalec

  Skocznia w Oberstdorfie szczesliwa dla Słoweni

  1988 rok - srebro Primoża Ulagi
  2018 rok - srebro Drużyny Słoweni

  :)

 • arvene początkujący
  brak Japonii I Włoch

  nie śledziłam tak dokładnie i może mi ktoś napisać czemu nie wystąpiły reprezentacje Japonii oraz Włoch? z góry dzięki :)

 • skokowy123 profesor
  Ms Jun.

  Nie ma transmisji nawet na Eurosportach szkoda

 • madrek doświadczony
  ciekawostka

  To drugi medal drużynowy Huli. Poprzednio zdobył srebro na Mistrzostwach Świata Juniorów w Strynie 2004. A ciekawostka jest taka, że wówczas w konkursie indywidualnym również zajął 13 miejsce-to samo, co wczoraj.

 • GOTS weteran
  @Major_Kuprich @marro

  Ok, masz rację. Walić go :D dopiero jak wypiłem kilka łyków browara to stwierdziłem, ze nie ma sensu pisać nic o nim bo tylko się go nakręca w ten sposób.

 • marro profesor
  @Major_Kuprich @GOTS

  On to robi dla tzw jaj i na serio nie ma co tego przezywac a chlop juz podobno na studiach jest

 • Ryszard_ stały bywalec
  Kiedy kolejny film Ziobry

  Ma ktoś może informacje kiedy ma być kolejny film Ziobry?
  Bo ten film może być decydujący i prawdziwą bombą, że nawet Ci z TVP już o tym wspomnieć będa musieli. Może Ziobro czeka do Zakopanego.

 • Joannna stały bywalec
  @Joannna @Aaabbbb

  Śmiechłam :D

 • skokowy123 profesor
  MŚ Juniorów

  Skład:Pilch-Wąsek-Czyż-Juroszek-Skupień. A na skijumping cisza

 • GOTS weteran
  @Major_Kuprich @marro

  Ja się nim nie stresuję, są poważniejsze rzeczy w życiu na które trzeba stracić trochę nerwów. Tylko nie chce mi się przed każdym konkursem czytać jego dziecinnych wypocin. Ewidentnie chlop ma jakieś kompleksy, a ja tu przychodzę poczytać sobie o skokach a nie o jego żalach. Jak chce trollowac to ten portal na pewno do tego nie służy. Chyba się co do tego zgadzamy ? Ja już dawno kliknąłem ignoruj tyle że wyłączę przeglądarkę i to się usuwa i cała historia się zaczyna od nowa. Chce po prostu wejść tutaj i jakaś dyskusje poczytac, ewentualnie kilka zdań napisać a nie w co drugim poście widzieć odniesienie do majora bo innych irytuje jego błazenada, chociaż nie wiem czy to błazenada bo może on to traktuje powaznie, ale tym to powinien się zająć dobry psycholog lub psychiatra bo to już jakaś mania się stala.

 • Aaabbbb profesor
  @Joannna @Joannna

  Mają busa 6-osobowego :))))

 • Joannna stały bywalec
  Słoweńcy w Zakopane

  Na jednym ze słoweńskich portali napisano, że na Zakopane wraca Zajc, a w domu zostaje Damjan i Bartol, bo Goran Janus do Polski wziąć może tylko pięciu zawodników. Nie rozumiem dlaczego, skoro limit ma 6?

 • Złoty Orzeł profesor
  @gelsonek @Nobody

  To jego krewny, tak jak Altenburger Nowegoskoczka5

 • eve744 weteran
  @eve744 @madrek

  Tak, tak zgadza się Ty :) bardzo mi się ta ciekawostka podobała, w zasadzie dla tego typu ciekawostek lubię czytać komentarze :)

 • Nobody stały bywalec
  @gelsonek @salto_de_esqui

  Aha bo to ten slynny gelsonek. W takim razie wszystko w porządku, może wymagać od Stocha. PRzepraszam

 • skajler doświadczony
  @madrek

  Stefan był już tak blisko medali nie tylko w Libercu ale nawet w Planicy 2010 czy w Oslo 2011, zawsze jednak czegoś brakowało, to piękny moment jego kariery co naprawdę miło oglądać :)

 • marro profesor
  @Major_Kuprich @GOTS

  Skad ten stres, Jakuba trzeba czytac z przymrużeniem oka, kiedys wieksze emocje wywolywal Msad ale jakos zniknal.

 • madrek doświadczony

  Jakoś kompletnie nie czuję różnicy, między srebrnym, a brązowym medalem. Jest ogromna różnica, między 1, a 2 miejscem i między 3, a 4. Ale czy zajęliśmy 2, czy 3 miejsce jest dla mnie właściwie bez większego znaczenia.

 • Nobody stały bywalec
  @skijumpingexpert @skijumpingexpert

  Rozumiem. Zdenerwowałem sie bo dzisiaj pełno osób łacznie z Tajnerem nie docenia Kamila, jakby miał najgorsza note ze wszystkich naszych a mial dużo najlepszą.

 • skajler doświadczony

  słowa gratulacji za dzisiejszą postawę drużyny należą się może trochę zapomnianemu Maćkowi Kotowi, pomimo, że nie startował to po finałowych skokach wyszedł pogratulować pozostałym medalistom tj. był i jest częścią tej drużyny. To naprawdę wielka klasa szczególnie jeśli przeżywa teraz słabszy okres. To bardzo ważne mieć tego 5 zawodnika, bardzo mocnego w kontekście ewentualnej niedyspozycji lub po prostu wywierania presji na pozostałych kolegach, tak aby ciągle szli do przodu. Brawo Maciek !

 • GOTS weteran
  @Major_Kuprich @Major_Kuprich

   
  (..) Przed prawie każdym konkursem pisze, że nasi są na równi pochyłej w dół i nie mają już szans nic ugrac w tym sezonie, że miejsce dla Stocha w 2 dziesątce to będzie sukcees, a gdy "przypadkiem" naszym wyjdzie konkurs to na siłę próbuje udowodnić, że i tak pełnili rolę statystów i zdobyli co tam brązowy medal to prawie nic i tak to austriacy są na fali wznoszącej, a Kraft to juz ma 2 medale IO w kieszeni.

  Błagam, zróbcie coś z nim, albo pozmieniajcie coś w opcjach, żeby go nie musiał czytać.

  Myślę, że to nie jest tylko mój apel, wielu ludzi by tego oczekiwało. Wiem, że tacy ludzie istnieją w społeczeństwie, ale powinny być jakieś granice. Jeszcze raz administracjo- działaj !

  [Moderowany (21254) / 2018-01-21 22:30:13]

 • skijumpingexpert profesor
  2 medale stały sie faktem

  Panie Major Kupruch i 90% osób co uważało mnie za co najmniej nienormalnego tydzień temu kiedy to napisałem gdzie jesteście ?

 • salto_de_esqui weteran
  @gelsonek

  @Nobody @bardzostarysceptyk

  Dalibyście koledze @gelsonek spokój panowie, ten medal srebrny to był obowiązek. Ma rację. Z jego życiowymi osiągnięciami nie mamy co konkurować, więc my z pokorą cieszymy się z tylko trzeciego miejsca Polaków. On ma prawo wymagać. @gelsonek już jak się urodził, to ojciec mu wprost powiedział, że obowiązkowo musi się załatwiać od razu do sedesu i on to w wieku dwóch dni zaczął uskuteczniać. Po roku opanował już grę na fortepianie, a w wieku 2,5 lat wygrał konkurs chopinowski. Mając zaledwie cztery latka wygrał serię Formula 3, by kilka miesięcy później zwyciężyć w pierwszym wyścigu F1. To był jego obowiązek. Warto nadmienić, że w tym samym czasie skończył Harvard. Jako jeden z nielicznych 8-latków zdobył koronę Himalajów, na każdy ze szczytów wychodząc najtrudniejszą stroną zimą. Chwilę później został słynnym malarzem. Obowiązkowo zdobył tytuł MVP w lidze NBA, NHL i NFL (co ciekawe, w jednym i tym samym sezonie), co - sami przyznajmy - jak na chłopaka w wieku 9,5 lat należy docenić. Dalszych jego losów nie znam, ale z pewnością miał masę obowiązkowych rzeczy do wykonania, wiec można założyć, że aktualnie - po tym, jak sam skonstruował statek kosmiczny, poruszający się szybciej od światła i po obaleniu teorii względności - jest już w innej galaktyce. Obowiązkowo.

 • krzychoSt weteran
  Mamy mocną drużynę na IO

  Norwegowie byli poza zasięgiem, to każdy widział ale cały czas liczyłem na potknięcie Niemców lub Słoweńców. Ci ostatni okazali się niespodziewanie mocni. Niespodziewanie bo ostatnio byli słabsi ale w lotach obok Norwegów są najmocniejsi mimo słabszego sezonu. Brawo Biało-Czerwoni, jeżeli stać ich na medal w lotach to tym bardziej na medal na dużej skoczni. Teraz jestem spokojny o drużynówkę na IO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • madrek doświadczony
  @skijumpingexpert @kolos

  W sumie to Stefan w pojedynkę prawie dał nam medal w Libercu 2009. Więc ten drużynowy medal Huli nie wydawał się nigdy aż takim kosmosem.

 • Aaabbbb profesor
  @HAZARD @HAZARD

  Jest kilku bardzo zacnych Forumowiczów i Kolega Dejw niewątpliwie się do nich zalicza. Bez Dervisha, Znawcy Japońskiego, Stingera, Sakali i przynajmiej kilku innych, to forum służyłoby tylko do prawienia komunałów i nabijania licznika postów celem zostania ,Profesorem?.

  Już kiedyś pisałem, że merytorycznie to forum stoi bardzo wysoko wśród sportowych, cech.uje się kulturą wpisów (z nielicznymi wyjątkami) i merytoryką. Doceniam czas wszystkich, którzy prowadzą ciekawe i przydatne statystyki.

  Dlatego bardzo lubię tu zaglądać i czytać wpisy. Oby tak dalej!

  PS. Bardzo proszę Moderację o wzięcie pod uwagę, że słowo ?cech.uje? naprawdę nie jest przekleństwem i te cztery magiczne głoski w środku nie powinny być zakazane ;).

 • skijumpingexpert profesor
  @skijumpingexpert @skijumpingexpert

  Skoczniach* Mamutach*

 • Złoty Orzeł profesor
  @Ad1K @Ad1K

  Nawet żeby, nie udowodnisz wyżsżości Niemca

 • Stochoman doświadczony

  Jakby nie mówić, przed sezonem każdy pewnie oczekiwał wygranych konkursów drużynowych, złotych medali na MŚ, IO, triumfu w PN.
  Sezon ułożył się inaczej. Może dobrze, bo celem są IO. Sezony olimpijskie zawsze się tak jakoś rozkładają. Mamy kilku dominatorów podobnie jak w sezonach przedolimpijskich, choć tu i tak jest trochę inaczej. Rok temu mieliśmy mocnego Krafta i Stocha. Teraz mamy Tande, Stocha, Freitaga i w ogóle Norwegów, początkowo trochę Niemców, bo i Wellingera mocnego, więc to się tak wszystko rozkłada na wielu skoczków i patrząc na to jak wyglądał sezon i jak wyglądały ostatnie starty TCS i skoki na Kulm to i tak medal drużynowy jest sukcesem. Teraz cieszymy się i zapewne za 20 lat też będziemy wspominać pierwszy medal drużynowy na MŚL, ale dziś możemy powiedzieć, że to Mistrzostwa Europy w Lotach i w skokach. Z ekip za Europy mamy dobrze latającą Japonię, której i tak dziś brakło, a tak po za tym w sumie to są Mistrzostwa Europy Środkowej plus Norwegii i tak trochę marnie to wygląda w tych skokach. Za drogo? Dawniej łatwiej o kombinezony. Dziś potrzeba techniki, choć w tak bogatych krajach jak Francja, USA, Rosja nie mozna nic znaleźć to dziwne

 • Złoty Orzeł profesor
  @Ad1K @Ad1K

  Bo były, na tle innych zawodników 2 grupy

 • skijumpingexpert profesor
  Kamil dzisiaj miał słabszy dzień

  A i tak 4 nota indywidualnie i bardzo dobre skoki naszej legendy to jest absolutnie wielki mistrz i unikatowy sportowiec jak dojdzie do najwyższej formy tej z Innsbrucka co najmniej do będzie na stoczniach dużych nie do przejścia a i na na murach będzie mu ciężko zagrozić. Ludzie za tydzień ferie zaczynam Zakopanem zapowiada się pięknie jeszcze raz powtórzę Kamil tam bez formy potrafił wygrywać pytanie jest takie czy będzie lepszy od Małysza pod względem liczby zwycięstw w Zakopanem i czy które miejsce zajmiemy drużynowo 1 czy 2 ? Podium pewne Polacy zawsze tam skaczą lepiej z powodu znajomości skoczni , skoczni dużej , kibiców i tej magicznej atmosfery nie umię się doczekać.

 • SebaSzczesny profesor

  Lepiej wygrać brąz niż przegrać srebro bo wtedy wynik jest taki sam ale radość jest zupełnie inna

 • madrek doświadczony
  @ann81 @ann81

  Kraft może mieć nad rywalami jedną przewagę. Mianowicie Kuttin zapowiadał, że jeśli nie będzie on w bardzo dobrej formie w Zakopanem, to odpuszczą Willingen. Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie się stanie. Wiadomo, że w Willingen będą skakać Stoch, Niemcy i niemal na pewno Norwegowie. Kraft może być więc jedynym ze ścisłej czołówki, który ten weekend odpuści. Nie ukrywam, że trochę się tego obawiam. Najlepiej byłoby, gdyby w Willingen wystartowali wszyscy, wtedy nie byłoby wątpliwości, czy ktoś nagle wyskoczy na ZIO z wielką formą. Pamiętajmy, że między Willingen, a konkursem na normalnej skoczni nie ma kompletnie czasu na aklimatyzację. Zapewne wszyscy będą funkcjonować w Korei według czasu europejskiego. W ogóle kalendarz jest beznadziejnie ułożony. Przecież aż się prosi o powtórkę z poprzedniego sezonu, czyli przed igrzyskami weekend w Sapporo.

 • Karolina1994 początkujący
  Dramaturgia zakończona szczęściem

  Był już taki moment tego konkursu, że wyglądało to bardzo źle. Obawy miałam nie o to, że w drugiej serii nie dadzą radę chłopaki, bo w nich wierzyłam, ale o nagły przypływ wiatru i uznanie wyników pierwszej serii. Na szczęście skończyło się mega dobrze. Słoweńcy to lotnicy plus wszyscy mieli formę dnia a może nawet sezonu.

  Teraz coś o przyszłości. Te tajne treningi na skoczni normalnej ... czyli szlifują technikę. Przypomina mi to Ramsau 2003. Skończyło się pięknie. Być może skoro trenerzy prosili o dyskrecję jest sprawa jakiegoś testu czegoś, a może i to bardziej prawdopodobne spokojny trening bez mediów.

 • Aaabbbb profesor
  @Aaabbbb @dervish

  Fakt, styl był średni, raptem kilka skoków było niezłych (mówię o naszych), ale skoro przy takich skokach zdobyliśmy medal, to nie jest z nami tak źle.

  Twierdzę, że na IO będą jakieśtam nowinki techniczne i wyścig zbrojeń. ;).

  Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Norwegowie byli poza zasięgiem, Słoweńcy po drugim skoku Jerneja również.

  Jest fajnie, czy można było więcej? Nie dowiemy się, cieszmy się tym, co jest.

 • skijumpingexpert profesor
  @skijumpingexpert @Nobody

  Masz rację Kamil jest bochaterem największym jeśli chodzi o notę. Ale nie zrozumiałeś trochę mojego przekazu mi bardziej chodziło o to że Stefan po raz pierwszy za kadencji Horngachera skakał w drużynówce i wytrzymał napięcie , oddał bardzo dobre względem siebie skoki , podobnie z Dawidem szczególnie z 2 serii i patrzyłem też na grupy każdy jest bochaterem bo Piotrek dobrze rozpoczął i dzięki temu wiedzieliśmy że bedismy walczyć o medale . Nie zrozumiałeś przekazu a o Kamilu jeszcze nie zdążyłem się wypowiedzieć

 • HAZARD weteran

  Poza tym, że chcę się pochwalić klasycznym "a nie mówiłem" odnośnie Słoweńców, o których mówiłem jeszcze przed weekendem, że są pewniakiem do drugiego miejsca i poza @Stingerem zostałem za tą tezę skrytykowany czego się spodziewałem, to nie mam nic do dodania, bo w zasadzie wszystko najlepiej podsumował @dejw, muszę przyznać, że jest tu kilkunastu (może trochę więcej) użytkowników z na prawdę dużą wiedzą, jednak to @dejw imponuje mi najbardziej, zwłaszcza gdy można z nim podyskutować nie tylko o najlepszych, bo to jest delikatnie nudne i dosyć oczywiste, ale o zaskakujących wynikach czy to FC czy AC, o rozwoju poszczególnych zawodników nie z TOPu itp. :D

 • skijumpingexpert profesor
  @pawel96 @pawel96

  No Kamil leciał nisko i miał trudne warunki Horngacher jak i ja odetchnął jak w zeszłym sezonie w Willingen w drużynówce tak mi się to od razu skojarzyło. Po tym co jest teraz Optymizm wskazany choć niestety nie da się to każdemu przepisać na receptę :)

 • Nobody stały bywalec
  @skijumpingexpert @skijumpingexpert

  Tak bohaterów mamy 2, szkoda tylko że jakby ten ktorego w gronie bohaterow nie wymieniles czyli Kamil Stoch oddał skoki takie jak twoi 2 bohaterowie to byśmy nawet na podium nie byli, bo Stoch miał 4 note indywidualnie prawie 20 pkt wiecej niz Kubacki. Takze jakby nie Kamil i jego umiejetnosci to Niemcy by sie cieszyli, dlatego to on jest bohaterem. Ludzie co z Wami kolejny ktory uwaza nie tego co trzeba za glowna postac masakra. PRzez to ze Kamil jest super skoczkiem to potem takie janusze jak Ty nawet jak jest liderem i od drugiego Polaka ma note 20 pkt wyzszy o nim zapominaja i robia bohaterow ze skoczkow duzo gorszych. Jakby oni byli jak Stoch to bysmy mieli Srebro i walczyli realnie o złoto, Stoch to jest bohatere a Kubacki i Hula oddali przyzwoite skoki

 • skijumpingexpert profesor
  @skijumpingexpert @kolos

  Tak cieszy tym bardziej też dlatego, że za tydzień Zakopane a za 3 igrzyska olimpijskie forma idzie w górę, skocznie duże = większe szanse na wygranie , Horngacher mówi że już czuje w nogach ze forma jest coraz lepsza no chyba kto jak kto ale on by się nie mylił ma wszystko dokładnie zaplanowane , Piotrek zaczyna coraz bardziej skakać , Kamil ma rezerwy , Maciej w obwodzie będzie atakował i mam co do niego dobre przeczucia , Stefan może skakać Jeszcze lepiej ale jak pozostanie na tym poziomie to będzie ok nasza technika jest lepsza na mniejsze skocznie , bo i Dawid Kubacki który robi kroki do przodu a za tydzień Zakopane gdzie Kamil i bez formy wygrywał a Polacy tam zawsze skakali lepiej :)

 • SebaSzczesny profesor
  Tande

  1994 rok i pomyśleć że z tego samego roku jest Murańka,Zniszczoł czy Biegun...
  Albo Wellinger 95 i pomyśleć że oni są w światowej czołówce, wygrywają a te Polskie "talenty" gdzieś w ogonach PK

 • Kolos profesor
  @skijumpingexpert @skijumpingexpert

  Na pewno Stefan Hula, jeszcze parę lat temu nikt by nie uwerzył że on može zająć 5 miejsce w PŚ i zdobyć brązowy medal MŚ chočby i w drużynie...

 • madrek doświadczony
  @koronex1989 @koronex1989

  Przekopiowałem moją wypowiedź z wczorajszego artykułu:

  Oczywiście, że nie był murowanym faworytem, ale na pewno był jednym z faworytów. Poza tym ja nie nazywam się większość. Ja nie biadoliłem, wręcz przeciwnie, byłem pewny, że Kamil będzie się tu liczył w walce o medal.

  To prawda, że Stoch nie jest wybitnym lotnikiem, ale jest wybitnym skoczkiem w ogóle. A to oznacza, że na lotach, jeśli jest w formie, może konkurować z najwybitniejszymi lotnikami.

  Ból tyłka to inaczej zazdrość. Ja Tandemu nie zazdroszczę. Więcej, uważam, że zasłużył na to złoto. Mimo to jest mi przykro, że wygrał on ,a nie Kamil. Myślę, że ten niedosyt jest całkowicie naturalny. Na złoto MŚwL liczyłem od ponad roku, kiedy to stało się jasne, że to ostatni skalp, który pozostał Kamilowi do zdobycia. Trudno, więc być hiperszczęśliwym w tej sytuacji. Wydaje mi się, że moje odczucia podziela nie tylko większość kibiców, ale sam Stoch.

 • madrek doświadczony
  @eve744 @Eve744

  To ja. Czyli na 7 drużynówek 6 razy gospodarz poza podium. Kolejny argument przeciw budowie mamuta w Polsce :-)

 • skijumpingexpert profesor

  Dziś mamy 2 bohaterów Dawid Kubacki który w drugiej serii pokazał że nie tylko na treningach potrafi świetnie latać no i ten wzruszony Stefan Hula to było naprawdę szczere człowiek który od lat jest blisko tej drużyny i nie potrafi się załapać omijając tyle medali na prawo jako nasz najstarszy skoczek po pierwszym medalu wielkiej imprezy w życiu bądź wzruszony

 • Kolos profesor
  @skijumpingexpert @skijumpingexpert

  Z góry było wiadomo że leyhe to słaby punkt niemieckiej ekipy, o dziwo słbo zaprezentował się też Eisenbichler.

  U nas na plus Żyła skakał nawet trochę ponad stan w stosunku do swojej obecnej formy. Szkoda skoku Kubickiego z pierwszej serii a i Hula mógł chyba doložyč nieco więcej. No i Stochowi zabrakło takiej "petardy" jak potrafi.

  To nie był nasz dzień a i tak zdobyliśmy medal więc cieszy tym bardziej.

 • Nobody stały bywalec
  @gelsonek @gelsonek

  oho drugi Tajner, ziomek odwal się od Stocha, tacy ludzie jak ty są żałośni bo to że jest mistrzem to potem się po nim cisnie jak nie bije rekordów. STOCH BYŁ 4 INDYWIDUALNIE A NASTĘPNY POLAK KUBACKI W DRUGIEJ DZIESIĄTCE i chociaż skoki nie były kosmiczne to 4 wynik indywidualnie był. A ty przegrywie siedzisz przed komputerem i bedziesz pisal na Stocha z jakiej to on gliny nie jest. Dlatego to ty się nie popisałeś i to w szczególnosci jak nie umiesz korzystać z komputera to go wyłacz i idz sie uczyc na sprawdzian do szkoly to moze osiagniec 1/100 tego co Kamil i zmadrzejesz to nie bedziesz pisał takich głupot. Nie cierpie ludzi takich jak Ty, nie wiem skad sie tacy biora ehh

 • Regulator1 stały bywalec
  Brawo

  Super mamy kolejny medal w drużynie, gratulacje.

 • bardzostarysceptyk profesor
  @gelsonek @gelsonek

  Jak na początkującego jesteś zwykłym chamem. Bo krytykować też trzeba umieć, nawet niesprawiedliwie. Czytaj kaprala Kupricha, to jest mistrz negatywnego komentarza.
  Mam nadzieję,że moderator odpowiednio doceni te twoje niesmaczne wypociny.

 • skijumpingexpert profesor
  @gelsonek @gelsonek

  Jest od nich sporo starszy jak byś nie zauważył . A ciekawe co będziesz pisał jak nie daj Boże za 5 lat będziemy walczyć z szwajcarami o 6 miejsce w drużynówkach

 • Kolos profesor

  Sukces jest bo nigdy takiego medalu nie mieliśmy. Lekki niedosyt jednak pozostaje, o srebro powalczyć można było.

  Natomiast jak już mówiłem dawno nie oglądałem tak nudnej drużynówki. Nie dośč że wyniki końcowe ustaliły się po 2-3 grupach pierwszej serii to uzyskiwane odległości były tak marne że żadnych emocji się nie czuło.

  Nawet w czasach gdy Polska walczyła conajwyzej o 6 miejsce, drużynowe konkursy były ciekawsze.

  Jak dla mnie formuła MS w lotach się wyczerpuje, indywidualnych zmagań w całości nie udało się rozegrać już 4 ra z rzędu a do drużynówki cięžko znaleść 8 ekip...

 • skijumpingexpert profesor
  Dziś były 2 wybuchy radości

  Po skoku Leyhe w drugiej serii i po skoku Dawida Kubackiego w 2 serii . Wyczyn jest historyczny i to nie podlega wątpliwości, taki był nasz cel drużynowo i możemy się cieszyć . Niedosyt może już jak będziemy na 3 miejscu w Zakopanem czy w innym konkursie na dużej skoczni Bo tam będziemy walczyć o zwycięstwa z Norwegami a na pewno będziemy oczekiwać minimum 2 miejsca . Teraz jest ten historyczny medal w lotach a kto przed nami? To może cieszyć bo Słoweńcy tylko na lotach mogą zdobywać medale . Historyczne osiągnięcie. :) Trzeba być totalnym ponurakiem i totalnym trolem żeby się z tego nie cieszyć i krytykować naszych

 • gelsonek stały bywalec
  pesymista

  Nie oszukujmy się....zje...śmy te zawody....naszym obowiązkiem było drugie miejsce...a tu fartem trzecie, tylko dlatego, że freud ma kontuzje....takie są fakty...możecie mnie hejtować itd...ale delikatnie mówiąc nie popisaliśmy się...a w szczególności kamil...wiem wiem, że zaraz będzie że podmeczony itd...kur...mać....tande niepodmęczony, freitag niepodmęczony, tylko stoch podmeczony...a co on z innej gliny jest czy co....

 • pawel96 profesor

  Uff, jest medal :D Historyczny, pierwszy krążek na Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich. Muszę jednak przyznać, że w trakcie drugiego skoku Kamila mocniej zadrgało mi serce, miałem wrażenie, że ten lot może się szybciej skończyć. na szczęście wszystko się udało i możemy się cieszyć z kolejnych głosek w karcie historii polskich skoków :)

  Przed konkursem, patrząc na cały weekend przypuszczałem, że będziemy walczyć z Niemcami o srebro, a tu nagle wyskoczyli Słoweńcy. Zwłaszcza Domen ogarnął się w niesamowicie szybkim tempie i tak właściwie jego loty (do spółki z Semeniciem) zrobiły duużą różnicę. Jeśli ten sukces Słoweńców (pierwszy drużynowy medal od 2012) ma dać gwarancję dalszego bytu Janusa w roli trenera, to biorę to w ciemno ;) Norwegowie, bez jakiejkolwiek niespodzianki, poza zasięgiem.

  Widząc wzruszonego Hulę, ze łzami w oczach, także i mi zaszkliły się oczy. Dla takich chwil człowiek ogląda skoki i przeżywa najrozmaitsze emocje. BRAWO Stefan, BRAWO cała drużyna :)

 • kibicsportu profesor
  @Toyminator @Kocurello1

  Kamil mówił, że już nogi dobrze nie działały.

 • Kocurello1 doświadczony
  @Toyminator @toyminator

  Kamil miał 4 notę dnia.
  Może nie skakał spektakularnie, ale poziom trzymał.
  Wszystkim się wydaje, że miał gorszy dzień, ale raczej było inaczej tzn. Ryszard Piątek miał "dzień konia" i odlatywał jak chciał, no a Tande to w ogóle jest z innej galaktyki.

 • Azarius początkujący
  @edko @edko

  Aż tylu? Nie zauważyłem nawet kiedy Turcy to osiągnęli. No ale jestem bardzo za, mam nadzieję że wpadną na ten pomysł, bo te drużynówki z ciągle powtarzającymi się 8-10 drużynami robią się już nudne, szczególnie kiedy ich tak dużo, jak w tym sezonie.

 • kibicsportu profesor
  -

  http://sport.tvp.pl/35697174/tande-nigdy-nie-sadzilem-ze-moge-sie-tak-denerwowac

  Kurde gdyby wczoraj była ta czwarta seria.

 • Toyminator profesor
  -

  Miało być srebro a jest brąz, Ale to i tak bardzo dobrze :) Lekki niedosyt ale spoko. Jeszcze jest szansa za dwa lata,paka się raczej drastycznie nie zmieni. Bo potem to już raczej jeszcze długo nie zdobędziemy medalu na MŚwL drużynowo. Zawiódł troszkę Kamil, po nim jednak spodziewałem się więcej.

 • erytrocyt_ka profesor
  @ann81

  Mam nadzieję, że Kamil utrzyma tą formę do IO, a nieodpuszczanie niczego nie odbije się czkawką. Ale i on i Horngaher wspominali, że latem pracowali nad tym, aby wysoką formę utrzymać jak najdłużej, więc liczę na to, że dzielnie będzie się trzymał i nie osłabnie fizycznie.
  Ciekawe też jak Tande będzie się prezentował teraz na dużej skoczni. Przed mamutami Kamil dominował, a teraz? Jedno jest pewne, walka o KK i na IO zapowiada się pasjonująco.

 • Homeomorfismus stały bywalec
  Pytanie

  Wie ktoś, czemu Japończycy dziś nie wystartowali?

 • ann81 weteran
  @ann81 @ann81

  Jeśli chodzi o konkurs drużynowy, marzy mi się, żeby Norwegowie wreszcie zostali ograni. Ileż można oglądać ich na najwyższym stopniu podium? Muszą w końcu popełnić jakieś wpadki, nie są przecież maszynami. A wtedy pozostali powinni to wykorzystać. Oczywiście nie jest tajemnicą, że najlepiej, jakby byli to Polacy. Mimo dzisiejszego dnia, uważam, że razem z Niemcami są najbliżej, by tego dokonać.
  Niemcy na pewno będą chcieli się odkuć. Freitag już dziś indywidualnie był najlepszy. Pozostali, czyli Wellinger, Eisenbichler, Leyhe a nawet Geiger na zwykłych skoczniach powinni skakać o niebo lepiej. A wtedy będą drużyną nie do pokonania. Szansę na obronę przez nich tytułu, oceniam bardzo wysoko.
  Polacy również powinni skorzystać na zmniejszeniu rozmiaru skoczni. A szczególnie Dawid ze Stefanem. . Kwestią otwartą pozostaje, czy choć trochę poprawi się Żyła i czy formę odnajdzie Kot. Ale sporą różnicę może zrobić również Stoch skaczący z charakterystycznym dla siebie błyskiem. Jeśli każdy wykona 100% roboty, mogą zdziałać wiele.
  Słoweńcy mieli dziś swój dzień i wydaje mi się, że już tego nie powtórzą. Domen zaskoczy lub nie zaskoczy? Semenic zawiedzie czy nie zawiedzie? Peter skoczy z błyskiem, czy znów się spali? Ile jeszcze w najwyższej formie wytrzyma Damjan? Za dużo u nich niewiadomych, za dużo pozostawia się przypadkowi.
  Nic nie wskazuje na to, żeby Austriacy mieli się podnieść ze swej przeciętności. Po niezłym początku, kiedy w Wisle zajęli razem z nami 2 miejsce, prawie nie ma śladu. Jeszcze im się Hayboeck wziął i poturbował. Oj, ciężko im będzie, ciężko.
  Podobnie Japończycy. Na dużej skoczni powinien wrócić bardzo dobry J. Kobayashi, ale z kolei Kasai może sporo stracić, bo od początku nie zachwycał w PŚ i obudził się dopiero na loty. Nadzieję daje im powrót Ito i Takeuchiego.

 • ann81 weteran
  Kto obecnie pretenduje do walki o medale na IO?

  Oprócz wcześniej wspomnianej czwórki (Stoch, Freitag, Tande i Wellinger), którzy mają największe statystycznie szanse na to, że rozdzielą między sobą medale, poważnych kandydatów tak naprawdę nie widać.
  Moc pokazuje Stjernen, ale wydaje mi się, że, gdy walka znów będzie rozgrywać się na skoczni, gdzie granicą marzeń jest 150 a nie 250 metrów, powróci na z góry upatrzone pozycje. Już nie mówiąc o obiekcie normalnym. Pozostali Norwegowie, oprócz Tande, też nie są zbyt pewni.
  Ciekawe, na ile obudzi się Kraft. W końcu wczoraj był już naprawdę blisko podium. Rewelacje z pierwszych dwóch weekendów Kobayashi i Damjan, jeśli już wyskoczą, to raczej stać ich będzie co najwyżej na miejsca 4-6. A brązowi medaliści sprzed roku, Eisenbichler i Żyła na razie skaczą poniżej swoich ówczesnych możliwości, żeby byli w stanie nawiązać do tamtych sukcesów. To jednak tylko gdybanie. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy przypadkiem na Igrzyskach nie błyśnie ktoś z niżej notowanych. A zawsze może się tak zdarzyć.

 • Kocurello1 doświadczony
  @SebaSzczesny @SebaSzczesny

  Ma Puchar Narodów, więc tak jakby ma podium PŚ.

 • feniks212 stały bywalec
  @Major_Kuprich @Major_Kuprich

  Istnieje złota zasada: jeżeli coś jest głupie i działa, to znaczy że nie jest głupie. Przekładając to na skoki: jeżeli skoki naszych zawodników odbiegają od oczekiwań, ale przynoszą korzyści, to znaczy że są dobre.
  Skupiasz się na naszym farcie, ale jakoś nie wspominasz np. o zaniżaniu not dla Kamila, czy ewidentnym niefarcie Stefana. Gdyby nastąpiła sytuacja odwrotna i byśmy wygrali/zajęli II miejsce męczyłbyś nas opowiadaniem, że kto inny jest moralnym zwycięzcą i w zasadzie nie mamy się z czego cieszyć.
  Brąz w drużynie, zwłaszcza po bryndzy w Kulm i niepewności co do poradzenia sobie na mamucie uważam za wielki sukces.
  A Niemcy? Przegrali nie przez Leyhe, a przez Eisenbichlera. Ale, jak to powiedział Skipper w "Pingwinach z Madagaskaru": "Problem, który nie jest nasz, nie jest nasz".

 • Stoszek profesor
  @Major_Kuprich @Major_Kuprich

  Ty to jesteś mistrz w trollowaniu. Nie mam odwagi aby ci dać ignora. Ciągle się z Ciebie śmieje. Hula płakał z powodu lądowania w wywiadzie? - Uśmiałem się jak to przeczytałem.

  "Stoch, który coraz częściej spóźnia skoki i nie ma sił na dobre zawody - w niedzielę może stracić plastron lidera PŚ."

  No fakt nie ma sił na dobre zawody - indywidualnie zdobył medal, dzisiaj 4 nota konkursu :) No fakt, nie ma sił na konkurs.

 • salto_de_esqui weteran
  @Major_Kuprich @Major_Kuprich

  Dokładnie. Nasi słabiutko, dno, w ogóle bez błysku. Jestem tego samego zdania, popatrz znowu jako jedyni tutaj patrzymy obiektywnie. Mówiłem żeby zdenerwowanego Stocha wymienić na Kota. Kamil się spalił psychicznie, taki Tande do kwadratu. Skoki Polaków jakby na siłę, jakby za karę, jakby ktoś im kazał. Zresztą najlepiej podsumują to cytaty z ciebie, bo trafiłeś w punkt:

  "Nie widzę naszych na podium"
  "Austriacy się przebudzili i mają szanse na medal"

  Ja też się jakoś specjalnie nie pomyliłem w swoich opiniach przed konkursem. Wprawdzie nieobliczalny Ammann nie doleciał do czterystu metrów i Szwajcarzy nie wygrali, ale było naprawdę blisko. Zadecydowała też gorsza termika dla pozostałej trójki, kiepski biomet, no i przede wszystkim fakt, że padało popołudniu Na Zanzibarze. Z Rosją też prawie prawie, dużo im do 2. miejsca nie zabrakło, zdecydowany błąd Wassiljewa, który w Niemczech nie potrafił znaleźć spirytusu i musieli wczoraj pić zwykłe 40%. I to się odbiło niestety na drużynie, jacyś tacy dzisiaj niewyraźni. I, cholera, to trzecie miejsce Finów. Też dużo nie zabrakło, można powiedzieć, że fuksem Polacy im sprzątnęli brązowy krążek sprzed nosa. Myślałem, że jak Ahonen po ogłoszeniu wczoraj, że 58. raz zakończył karierę i po tym jak dziś ją po raz 59. przywrócił, to spokojnie do 450. metra doleci. Zabrakło dosłownie centymetrów.

  Jak widać, trzeba na wszystko patrzyć obiektywnie, dobrze Major że jesteśmy, trzeba obiektywnie do wszystkiego podchodzić.

 • equest weteran
  Stefan Hula

  powoli, powoli zdobywa tytuły:
  - mistrzostwo Polski,
  - brąz MŚwL.

  Stefan to teraz czekamy na jakieś podium,
  powiedzmy a Zakopanem.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Fragment Listy Chwały Polskich Skoków.

  Polacy na podium w wielkich imprezach skoczkowych.
  Brązowe medale i trzecie miejsca.

  1. STANISŁAW GĄSIENICA-DANIEL - brązowy medal, duża skocznia, 27 MŚ 1970,
  ... Szczyrbskie Pleso - Czechosłowacja
  2. PIOTR FIJAS - brązowy medal, 5 MŚwL 1979, Planica - Jugosławia
  3. STANISŁAW BOBAK - trzecie miejsce, 1 Puchar Świata 1979 / 80
  4. ADAM MAŁYSZ - brązowy medal, średnia skocznia, XIX IO 2002, Salt Lake City - USA
  5. ADAM MAŁYSZ - trzecie miejsce, 51 Turniej Czterech Skoczni 2002 / 03
  6. ADAM MAŁYSZ - brązowy medal, średnia skocznia, 48 MŚ 2011 Oslo - Norwegia
  7. ADAM MAŁYSZ - trzecie miejsce, 32 Puchar Świata 2010 / 11
  8. MACIEJ KOT, PIOTR ŻYŁA, DAWID KUBACKI, KAMIL STOCH - brązowy medal, konkurs
  ... drużynowy, duża skocznia, 49 MŚ 2013, Val di Fiemme - Włochy
  9. KAMIL STOCH - trzecie miejsce, 34 Puchar Świata 2012 / 13
  10. PIOTR ŻYŁA, KLEMENS MURAŃKA, JAN ZIOBRO, KAMIL STOCH - brązowy medal,
  ..... konkurs drużynowy, duża skocznia, 50 MŚ 2015 Falun - Szwecja
  11. PIOTR ŻYŁA - brązowy medal, duża skoczna, 51 MŚ 2017, Lahti - Finlandia
  12. PIOTR ŻYŁA, STEFAN HULA, DAWID KUBACKI, KAMIL STOCH - brązowy medal, konkurs
  ..... drużynowy, skocznia mamucia, 25 MŚwL 2018 Oberstdorf - Niemcy

 • Adm początkujący
  @bardzostarysceptyk @bardzostarysceptyk

  Niby dlaczego zabity śmiechem? Kto wskoczył na pierwsze polskie podium w PŚ? Obok Orła z Wisły nie stały same skokowe orły. Był tam nawet taki jeden kruczek...

 • sheef weteran
  Okiem Kibica - Polacy w Oberstdorfie (druż. - MŚwL)

  No i jest drużynowy medal w lotach - wielkie gratulację panowie. Co prawda było trochę nerwowo, skoki też nie były nadto rewelacyjne (poza jedną petardą Dawida) ale najważniejsze, że wystarczyło to do pełni szczęścia. Poza tym nie można było zrobić niczego więcej - Norwegowie i Słoweńcy dzisiaj byli po prostu nie do ruszenia.

 • skajler doświadczony

  czy ktoś wgl. zauważył, że start w dzisiejszych zawodach medalem okrasiło blisko 40% zgłoszonych zawodników ? :)

 • cavalierjan19 profesor
  @nykee @nykee

  Chyba od bardzo niedawna oglądasz skoki narciarskie. Sport ten nie jest tak łatwo dostępny jak wspomniana przez @bardzostarysceptyk piłka nożna.
  PS
  Normalnie spokojnie startuje 10 drużyn, dziś zabrakło Japonii oraz Czechów.

 • equest weteran
  @equest @Danny2210

  Dzięki :)

 • Major_Kuprich profesor
  Gust nie podlega dyskusji

  Przegraliśmy - i takie są fakty.
  Walczyliśmy ale tak jakby nas nie było.
  Wyjąwszy skok Dawida z drugiej serii pełniliśmy rolę statystów, bo jak inaczej nazwać skoki w przedziale 200 - 210 metrów ?
  To, że zdobyliśmy medal to jakiś cud. Anty lotnik Leyhe pokazał w 2 serii swoje możliwości. Eisenbichler skakał tu znacznie poniżej oczekiwań. Wellinger się zmobilizował ale tylko na pierwszy skok. Freitag jako jedyny nas nie zawiódł i pokazał, że mógł tu walczyć o złoto.

  Norwegowie byli dziś najlepsi - i to nie podlega dyskusji.
  Słoweńcy osiągają najlepszy wynik drużynowo w XXI wieku - posada Janusa uratowana.
  Nasi wyglądali jak po jakimś ostrym maratonie skokowym - a przecież za nimi 2 dni skakania + 1 trening w czwartek. Po raz kolejny widzimy, że wiek swoje robi i Polacy szybko się męczą.
  Oj nie widzę tego w różowych barwach, Stoch chyba tylko siłą woli latał dziś ponad 200 metrów, Hula płakał tylko nie za bardzo potrafię zrozumieć dlaczego - z powodu lądowania w drugiej serii ?, Kubacki kciuk / ręka do góry i walczymy w kolejnych kwalifikacjach, Żyła w pierwszej serii skoczył na maksimum swoich możliwości - szkoda tylko, że rok temu taki skok uznalibyśmy za co najwyżej przeciętny.

  W Zakopanem możemy oczekiwać powtórki sprzed 4 lat.
  Czyli Kubacki, który jako jedyny w drużynie nas nie zawodzi i głównie dzięki niemu zajmujemy miejsce za podium.
  Stoch, który coraz częściej spóźnia skoki i nie ma sił na dobre zawody - w niedzielę może stracić plastron lidera PŚ.
  Gdyby dzisiejszy konkurs wliczał się do klasyfikacji generalnej PŚ - to już dziś Freitag wróciłby na tron.

 • ann81 weteran
  Powrót do PŚ

  Po lotniczym szaleństwie czas powrócić na chwilę do Pucharu Świata. A to już będzie ostatnia prosta przed IO.
  Na ten moment najrówniejszy w sezonie jest Kamil Stoch. Jako jedyny stał na podium zarówno TCS jak i MŚwL. Czy da się to utrzymać do Igrzysk? Jeśli wierzyć Horngacherowi, to jeszcze nie wszystko, co ma do zaoferowania lider naszej kadry. Nie powiem, nadziei tymi słowami narobił sporej, ale wolę poczekać na czyny, żeby się nie rozczarować. Niemniej, w olimpijskich konkursach Kamil, wyłączając Simona Ammanna, powinien mieć najmniejszą presję. Oby tom mu pomogło.
  Fannemel i Wellinger nieco obniżyli loty (dosłownie i w przenośni), a Tande i Freitag powrócili do gry. Niemiec po upadku w Innsbrucku, a Norweg po dłuższej chwili wahań formy. Ostatnio tak dobry był przecież ponad rok temu, gdy walczył z Kamilem o triumf w TCS. W walce o KK pozostało moim zdaniem już tylko 4 zawodników: Stoch, Freitag, Wellinger i Tande. Rysiek na razie idzie z Kamilem łeb w łeb, ale ma przewagę świeżości. Odpuścił jeden weekend i powrócił w niezmienionej formie. A jak wiemy z przeszłości takie powroty mogą być niebezpieczne w skutkach dla rywali. Choć efekt świeżości może minąć z czasem, może jeszcze sporo namieszać. Tande też jest w gazie, ale on ma już większą stratę. Tylko pogoń w stylu Krafta z zeszłego sezonu da mu nadzieję na triumf. Wellinger, żeby się wmieszać, musiałby skakać podobnie, jak rok temu w analogicznym momencie sezonu.
  Bardzo ciekawi mnie, jak wypadnie drużynówka w Zakopanem. Czy Norwegowie nadal będą poza zasięgiem, czy tylko na mamucie tak masakrowali? No i czy w końcu któraś z ekip będzie w stanie ich pokonać? Bo na razie kandydatów brak, co stwarza niebywały komfort przed IO.

 • Stochoman doświadczony
  @SebaSzczesny @SebaSzczesny

  Kamil nieoficjalnie 4 mimo teoretycznie słabszego dnia i praktycznie gorszych skoków. To pokazuje jaką rolę odgrywają punkty za belkę, które są za duże
  Przecież ma miejsca na podium PŚ

 • koronex1989 doświadczony

  Po dzisiejszych srednich skokach Stocha tym bardziej trzeba docenic jak zaskakujaco wywalczyl srebro
  a nie dziwic sie czemu nagle zlota nie bylo indywidualnie

 • Stochoman doświadczony

  Kamil nieoficjalnie 4 mimo teoretycznie słabszego dnia i praktycznie gorszych skoków. To pokazuje jaką rolę odgrywają punkty za belkę, które są za duże

 • eve744 weteran

  I kolejna już drużynówka na MS w lotach bez gospodarza na podium. A ktoś wczoraj pisał - strzeżcie się Niemcy ;)

 • KubaRM93 stały bywalec
  @dervish @Tim

  Ja bym jeszcze do Forfanga dorzucił do uniwersalnych skoczków. On może nawet bardziej od Tande przypomina stylem Stocha.

 • Tim doświadczony
  Dervish

  Tutaj słowa fachowca. :P

  "W konkursach na skoczniach mamucich czołowe role odgrywają bardzo często zawodnicy, którzy rzadko błyszczą na innych obiektach. Typowi to chociażby Słoweńcy Robert Kranjec i Jurij Tepes, a w przeszłości Norwegowie Johan Remen Evensen i Bjoern Einar Romoeren. Każdy z wymienionych potrafił w zawodach "lotniczych" ogrywać tych, z którymi wszędzie indziej nie był w stanie rywalizować.

  Co sprawia, że niektórzy skoczkowie na mamutach czują się o wiele lepiej, niż na skoczniach dużych i normalnych? - Chodzi o technikę prowadzenia lotu - mówi Apoloniusz Tajner.

  - Wyglądają jak płaska deska rzucona pod wiatr. Jeśli zrobi się to umiejętnie, szybuje na wietrze i spada dopiero, kiedy wytraci prędkość - tłumaczy "Przeglądowi Sportowemu" były trener Adama Małysza.

  Tajner do grupy stosującej "technikę szybującej deski" zalicza Słoweńców i Norwegów poza Danielem Tande, który skacze techniką środkowoeuropejską. - Reszta układa ciało między nartami i - przy przednich wiatrach - szybuje jak deska - mówi.

  - Tande, Stoch i wielu innych wyżej unoszą biodra, ich sylwetka w locie przypomina skrzydło samolotu w przekroju. Są bardziej odsunięci od nart, opływowy kształt powoduje, że za tyłkiem tworzy się podciśnienie - ono ciągnie skoczka do góry - wyjaśnia prezes PZN. "

 • MrGold początkujący
  Jestem zerem moralnym

  ale trzecie miejsce to może być sukces co najwyżej w konkursie indywidualnym

 • Tim doświadczony
  @dervish @dervish

  Mimo wszystko technika lotu u Norwegów daje im pewną przewagę w lotach narciarskich, którą tracą na mniejszych obiektach. Wyjątkiem jest Tande, który podobnie jak Stoch ma bardziej uniwersalną technikę.

 • kkkk doświadczony
  @kamel85 @kamel85

  Kot raczej nie jest tak porywczy. Maciek cały czas pracuje, a takie komentarze są po prostu niestosowne.

 • dervish profesor
  @Aaabbbb @Aaabbbb

  Piękne miejmy nadzieję nie ostateczne zwieńczenie ale tylko ukoronowanie dotychczasowej kariery Stefana.
  Jak dla mnie to dzisiaj był on jedynym w naszej drużynie który nie zawiódł oczekiwań. Pozostali nierówno i troszeczkę poniżej oczekiwań względem tego co pokazywali w seriach indywidualnych.

  O drugim skoku Kamila nie będę pisał bo uważam że Kamil podobnie jak i kilku innych skoczków z ostatniej grupy nie mając szans na powalczenie o zmianę miejsca skoczył tak żeby utrzymać to co było do utrzymania czyli medal dla Polski. W pierwszym skoku rozczarował mnie. Nie chodzi o to ze zajął 4 miejsce tylko o dosyć dużą stratę do liderów serii. Dawid słaby pierwszy skok. Żyłka bardzo dobry pierwszy i słabszy drugi skok.
  W sumie styl w jakim zdobyliśmy ten medal nie najlepszy. Dla mnie miarą dobrego stylu w przypadku braku zwycięstwa jest to czy przed ostatnim skokiem mamy kontakt z liderem lub tak jak było w tym przypadku z wiceliderem bo umówmy się , Norwegowie już po 2 skoku pierwszej serii odlecieli w kosmos i walka toczyła się tylko o 2 miejsce.

 • Danny2210 początkujący
  @equest @equest

  http://www.przegladsportowy.pl/sporty-zimowe/skoki-narciarskie,ms-w-lotach-radosc-polakow-po-zdobyciu-brazowego-medalu,artykul,843056,1,300.html Masz tutaj :). Wzruszenie pod koniec filmu się zaczyna.

 • SebaSzczesny profesor

  Żyła ma już prawie wszystkie istotne trofea i medale z imprez, brakuje mu tylko medalu z Igrzysk Olimpijskich;
  MŚ - medal ma
  MŚwL - medal ma
  TCS- trofeum ma
  IO-nie ma
  Miejsca na podium PŚ nie liczę bo to dla niego nie do osiągnięcia.

 • papa_s weteran
  @Seba20 @seba20

  A co chcesz od Primoża Babiarza? Idzie mu coraz lepiej. Parę skoków na "Adasiu" i będzie z niego ekspert - jeśli wyląduje;)

 • equest weteran
  Jest jakieś video

  na którym widać wzruszonego Stefana.

  Proszę o jakiś link, bo gapa jestem ;)

 • Stochoman doświadczony

  Póki co zajmijcie się skokami, anie czepianiem się komentatorów, czy skrótu sb. Zajmijmy się skokami, gdzie na razie mamy niezła sytuację. Świetnego Kamila powróciwszy do formy po kryzysie. Dał przykład Schlirenzauerowi, Prevcowi, którzy mogą jak Kamil wygrywać w PŚ i zdobywać medale MŚ, IO, TCS.
  Mamy niezłą ekipę, regularnie od 2013 roku, która staje na podium MŚ. Po co zastanawiać się kto komentuje jak lepiej. Jak wam się nie podoba, wyłączcie głos. Sami sobie komentujcie, albo przelączcie tam gdzie wolicie. Czy wy czegoś nie zapomnicie nigdzie.

 • dejw profesor

  Dzisiejszy konkurs i cały weekend w Obe pokazały że wyraźnie górującymi nad resztą stawki lotnikami była trójka medalistów + Stjernen, który został już ustawiony na starcie, puszczony z 14 belki przy 0,8 w plecy (!!!!). Mimo krótkiej odległości to jeden z moich kandydatów do najlepszych skoków weekendu.
  Pewnego rodzaju zaskoczeniem było tak szybkie ogarnięcie się Stocha po bardzo marnym Kulm, oraz błyskawiczny powrót Freitaga na poziom sprzed upadku. Norweskie latawce zrobiły kolejny lotniczy popis i licząc PŚ wygrali już szóstą drużynówkę z rzędu, a Tande przez cały weekend wyglądał wręcz kosmicznie.

  Słoweńcy w KOŃCU w drużynówce na mistrzowskiej imprezie pokazali klasę i latali wybornie (Janus utrzyma dzięki temu posadę?! :P). I co ciekawe, lider Peter wypadł tym razem.. zdecydowanie najsłabiej z nich. Rewelacyjnie za to spisał się młodszy brat, i to właściwie jego ogarnięcie na poziom treningów w Tauplitz załatwiło aż tak duży skok jakości, której w ind. nie było za bardzo widać. A jeszcze wczoraj miałem wątpliwości czy nie powinien przypadkiem wylecieć ze składu kosztem Bartola ;) Super wypadł też Semenic (druga nota II serii), który przeszedł w tym sezonie wielką przemianę i naprawdę się przełamał.

  Polacy właściwie skończyli niemal identycznie jak w indywidualnym, tym razem nie zyskali w drużynówce tyle ile potrafili w poprzednim sezonie, ale i tak dało to kolejny medal i spora już kolekcja za kadencji Horna dalej rośnie.
  Niemcy właściwie mieli podobną sytuację jak Polacy. Bardzo mocny lider i trójka która miała zrobić swoje. No i Wellinger swoje zrobił (inna sprawa że jest daleki od formy którą prezentował w II połowie zeszłej zimy), Leyhe mimo wszystko też, po po nim cudów trudno było się spodziewać. Zawalił Eisenbichler, który łączną notę miał słabszą od polskiego nr 4.
  A Austriacy w takim składzie, i jeszcze niepewnym po upadku Hajbekiem to ciężko było liczyć że włączą się do walki, no ale skoro nawet Kraft dołączył do przeciętno-słabych kolegów to skończyło się prawie 100 pkt stratą do Niemców.
  Całe mistrzostwa bardzo szybko zakończyli Czesi, Kozisek po tym jak się szokująco objawił w Tauplitz w kwalach przepadł we wstydliwym stylu. Z drugiej strony z kolei mający przed lotami serię 8 kolejnych nq Nazarow, najpierw był bliski pktów w Austrii, a tutaj zmieścił się na mistrzowskiej imprezie w 30ce.

 • dervish profesor
  @bardzostarysceptyk @bardzostarysceptyk

  Na utratę bystrości nic nie poradzę. Jedno co mogę to dużo zdrowia życzyć. ;)

 • ann81 weteran
  Loty, loty i po lotach

  Nietypowe to były mistrzostwa. Brakowało odległości ekstremalnych >240 m, ale też większość skoczków nie miała problemów z doleceniem do przyzwoitych metrów. Ale taki to mamut. Całkiem odwrotnie niż w Vikersund, gdzie można bić rekordy świata, ale niejeden lotnik zetknął się tam z bulą.

  Norwegowie byli w sztosie. Dziś Tande już nie musiał skakać kosmosu, by ich drużyna wygrała z kolosalną przewagą. Mają po prostu wielu świetnych skoczków, lecz żadnego wybitnego.
  Słoweńcy indywidualnie nie istnieli, ale jako drużyna pokazali, że potrafią. Nawet młody Domen wzniósł się na wyżyny.
  Niemcy mogą czuć się rozgoryczeni, bo i wczoraj srebro przeszło im koło nosa, a dziś przegrali również brąz. A wszystko za sprawą Polaków. Nie ukrywam, że mała satysfakcje mam. Żeby się tylko nie nabawili jakiegoś kompleksu względem Polski :)
  Do wczoraj Austrię ratował jeszcze Kraft, ale dziś nawet on skakał bez przekonania. Mamut, czy nie mamut, przeciętność trwa u nich dalej.

  A my? Bardzo dobrze, choć nie idealnie. Były nadzieje nawet na srebro, ale Słoweńcy wysoko postawili poprzeczkę. Dlatego, choć chłopaki skakali na mniej więcej swoim poziomie, żeby nawiązać walkę o druga lokatę, trzeba było czegoś więcej. Widać też, jaka różnica jest między pierwszym brązem na MŚ w Val di Fiemme, a tym dzisiejszym. Wtedy była euforia i szczyt marzeń, dziś każdy mierzy dużo wyżej i ten medal jest po prostu miłym akcentem. Ten mały niedosyt zrekompensowało mi jednak wzruszenie Huli podczas udzielania wywiadu. Czekał, czekał i się doczekał. Dołączył do drużyny i w wieku 31 lat zdobył swój pierwszy medal na MŚ. Piękna historia. Łzy Tande, łzy Huli, oj to były MŚ pełne emocji.

 • Aaabbbb profesor

  Najbardziej cieszę z się z medalu dla Huli :).

 • equest weteran
  @nykee @nykee

  A czego Ty oczekujesz, że Barbados albo Trynidad i Tobago będą starować w skokach.

 • kamel85 bywalec

  Teraz Maciek Kot powinien wszem i wobec oglosic, ze wszyscy zmowili sie przeciwko niemu i dlatego go nie powolali. Do tego niech nakreci jeszcze wlasna trylogie science-fiction:
  1. Jedi w przestworzach skoczni
  2. Ostatni Jedi w strukturach zwiazku
  3. Walczacy Jedi - sam kontra wrzechswiat

 • edko bywalec

  w sumie w zakopcu turcy mogą wystawić drużyne mają sześću skoczków z prawem startu

 • anonim
  Nie ma co marudzić.

  Miejsce odzwierciedla naszą formę. Cieszą dobre skoki Żyły. Ciekawe, czy na dużej skoczni Norwegowie też będą tacy mocni.

 • Seba20 stały bywalec

  Czy ktoś się w tym tvp ogarnie i wywali Babiarza do komentowania biegów?

 • Aaabbbb profesor
  @Tony @tony

  To miał być żart nt. zrobienia Hayboecka Niemcem przez naszych sprawozdawców :).

 • erytrocyt_ka profesor
  -

  Trochę się martwię o Kamila, mam nadzieję, że szybko odetchnie i zregeneruje się po tych MŚwL . Ciekawe jak będzie mu szło w Zakopane i Willingen.

 • bardzostarysceptyk profesor
  @nykee @nykee

  A więc jako początkujący, który jeszcze mało zainwestował na tej stronie, czasu czy autorytetu, radzę ci, daj sobie spokój zeskokami. Przenieś się na jakąś stonę o piłce nożnej, sport absolutnie nie niszowy, pa, pa.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Cele na Zakopane

  Wzmacnianie formy Kubackiego i Huli
  Reanimacja Kota i Żyły
  Utrzymanie wysokiego poziomu Stocha.
  Największe kciuki trzymam jednak za reanimację Kota, bo to on oprócz Stocha jest w stanie wygrywać.

 • nykee początkujący
  @SebaSzczesny @SebaSzczesny

  i co z tego? My wygraliśmy u Niemców, to oni u nas, trzeba być gościnnym

 • bardzostarysceptyk profesor
  @bardzostarysceptyk @dervish

  Wiesz z wiekiem człowiek traci bystrość, niestety. Naprawdę nie wiem o kogo ci chodzi.

 • SebaSzczesny profesor

  Co do Stocha. Po TCS był zmęczony i przez to na Kulm słabo skakał, czy teraz będąc zmęczony po MŚwL będzie w stanie w Zakopanem powalczyć o zwycięstwo ?
  Być może znów będzie scenariusz że w Zakopanem będzie gorzej skakał a później w Willingen lepiej

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @bardzostarysceptyk @bardzostarysceptyk

  Ja tam wciąż powtarzam, by nie skreślać Miętusa. Z niego też coś będzie.

 • Mejdzi weteran

  Jestem ciekawa jak teraz będą się reprezentować Norwedzy i Słoweńcy na skoczniach dużych. Wiadomo było,że Norwedzy są bardzo mocni na mamutach,ale że Słoweńcy zdobędą srebro ? Wyskoczyli jak wilk z lasu. Oddawali dzisiaj bardzo dobre i równe skoki. Wielkie zaskoczenie,bo kto by pomyślał,że nagle taki Domen skoczy dwa równe skoki. Za tydzień Zakopane i zobaczymy jak nasi rywale będą się reprezentować.

  P.S Co do Stefka to jest wzruszona,ze w końcu zdobył medal i ogólnie,ze w końcu coś zdobył. Przesympatyczny człowiek...

 • nykee początkujący
  co za wynik, 3 miejsce na 8 drużyn

  ten sport jest naprawdę niszowy

 • Xander1 profesor
  @yyy @yyy

  Czy ja się rozpływam nad Pilchem? To chyba twoje zdanie.
  Tomek jest dużym talentem i do niego należy przyszłośc Polskich skoków. Jak go nie zepsują trenerzy to może coś z niego być.
  Olek i Klemens tez dawali nadzieje, ale od trzech lat notują stały regres. Trenerzy ich popsuli do tego stopnia że ciężko będzie ich przywrócić na właściwe tory.

 • dervish profesor
  @bardzostarysceptyk @bardzostarysceptyk

  Albo mają logo dobrego sponsora na czapce.

 • dervish profesor
  @dervish P.S.

  A mówią że nie jesteśmy nacją lotników ;)
  Tabela medalowa pokazuje ze w tym sezonie w tej specjalności lepsi od nas są tylko wikingowie z kraju fiordów.

  No to ja sie pytam co bedzie na mniejszych skoczniach gdzie rywale nie beda mieli przewagi związanej z "posiadaniem lotniczych genów".

  Proszę traktować powyższa uwagę z przymrożeniem oka. Nie wierzę w żadne "lotnicze geny" przypisane konkretnej narodowości. A w co wierzę?
  Przede wszystkim w aktualną formę i w jakość kombinezonów która nie musi ale na mamutach moze dawać konkretną przewagę nacjom które mają najlepszych krawców.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Że Hula wzruszony.

  Ładnie to skomentowaliście. Dla nas wszystkich to weekendowa rozrywka. Dla Huli i innych to życie.

  Każdy medal czy miejsce w czołówce to szansa na lepsze życie po zakończeniu kariery. Na stanowisko trenera, działacza, sędziego. Bo z pieniędzy zarobionych na skoczni to żyć może, w Polsce, Adam i Kamil, reszta raczej nie, no chyba, że mają stolarnie i produkcję mebli.
  Kiedy to było, jakiś konkurs PK, lata temu, Huli nie poszło, mnóstwo wyzwisk typu Hula-Bula. Jakby ktoś powiedział, że będzie brązowym medalista MŚwL, toby zginął zabity śmiechem.

 • erytrocyt_ka profesor
  @salto_de_esqui

  Może i Tande ma słabą psychikę, ale też trochę raziło mnie w oczy to, że każdy to wzruszenie tłumaczył tą psychiką, jak dla mnie po prostu najzwyczajniej w świecie popłakał się ze szczęścia, że w końcu zdobył indywidualnie coś wielkiego, Kamila też często widywaliśmy wzruszonego albo np dziś Hule. A już w ogóle zdenerwował mnie artykuł chyba na wp, w którym opisali Tande jako maminsynka z lękiem wysokości - porażka.
  Widziałam jego zdjęcie na instagramie, a w opisie 'This is for you' - pewnie dla swojego zmarłego brata zadedykował ten medal, eh... :(

 • yyy profesor

  Zresztą wrócimy tu za rok, oczywiście pewnie obaj zapomnimy o tej wymianie zdań, ale to nie zmienia faktu ze Klemens wraz z Aleksandrem będą w formie na top 20PS.

 • SebaSzczesny profesor

  Niemcy piszą że teraz Richy musi wygrać tylko w Zakopanem, w Jaskini Lwów!
  - Nie doczekacie się tego szwaby ! To jest nasza ziemia ~!

 • yyy profesor
  @yyy @Xander1

  ????? za to ty się rozpływasz nad Pilchem który nie ma nawet 1% dokonań tamtej dwójki w jego wieku.

 • Ad1K weteran
  Podsumowanie drużynówki

  Zawody trudne jeżeli chodzi o warunki, ale chyba najbardziej sprawiedliwe ze wszystkich serii rozegranych tutaj. Norwegowie obronili złoto, co było do przewidzenia, mimo słabszych skoków Johannsona w I serii czy nie najlepszych Forfanga (ale dobrych) wygrali ze znaczną przewagą z rewelacją konkursu - Słowenią. OK - byli typowani do medalu, ale zdobyli go w tak pewny i przekonujący sposób, że czapki z głów (byli nie do pokonania przez Polskę i Niemcy). Polska rywalizowała z Niemcami, wygrała dzięki słabszym skokom Leyhe i Eisenbichlera, a także głównie drugiemu skokowi Kubackiego. Fakty jednak są też takie, że ani Stoch, ani Hula nie skakali dziś super, Żyła, mimo że niektórzy na niego najeżdżają, to był przecież dziś indywidualnie 16 (i to awansował w II serii o 1pozycję - każdy mówił, że drugi skok był zły). Jeżeli miałbym posługiwać się ocenami biorąc pod uwagę różne czynniki (warunki,konkurs indywidualny,możliwości), to:
  Stoch: 4- - słabsze skoki, miał trudne warunki, ale Freitag przecież też i wyprzedził go o 20punktów.
  Kubacki: 5- (mały minus - indywidualnie był 11, także nawet 1 pozycję gorzej względem konkursu IIIseryjnego, jednak patrząc na różnicę to mógł być nawet 6 gdyby miał w I serii lepsze warunki)
  Hula: 4 (13 pozycja indywidualnie, ale widać było problemy w locie, walczył jednak niesamowicie o odległość, ma jednak większe możliwości)
  Żyła: 4 (16pozycja indywidualnie, ale Piotrka stać na pewno na lepsze skoki, miał dobre warunki w II seriach - jechał z wysokich belek, nie zawalił jednak, ale wiadomo, że wyniki miewał już lepsze)

 • Xander1 profesor
  @yyy @yyy

  W jakim ty świecie chłopie żyjesz? Naprawdę wierzysz że nadchodzi czas Murańki i Zniszczoła? Niech najpierw ten pierwszy zacznie się ogarniać w PK bo skacze słabo. Olek też wielkich nadziei na przyszłość w tym momencie nie daje.

 • salto_de_esqui weteran
  @Stochoman @quavertone

  Zawsze zadaję osobom piszących skrótami typu sb (siebie) cb (ciebie), co robią z zaoszczędzonym w ten sposób czasem.

  BTW, Hula się popłakał - skromny chłopak, wzruszony. Tande się popłakał - słaba psychika.

 • dervish profesor
  MŚL - Klasyfikacja medalowa

  1.NOR - (2,0,0)
  2.POL - (0-1-1)
  3.SLO - (0-1-0)
  -----------------------
  4.GER - (0-0-1)

  Jesteśmy wśród wygranych i to na 2 miejscu. Na tych MŚ tylko Norwegowie mieli więcej powodów do radości. Przypominam to nie jest najważniejsza impreza. Jest się z czego cieszyć. Po drodze do Korei wpadły nam dwa medale ekstra. Zobaczymy czy Norwegowie będą w Pjongczngu równie uśmiechnięci jak dziś.

 • Maradona profesor
  @Stochoman @stochoman

  Skoro już piszesz taki rozbudowany komentarz, to tak trudno napisać "siebie" zamiast jakiegoś "sb". To tylko kilka sekund, a wygląda dużo lepiej. Może się czepiam, ale jakoś przeszkadzają mi takie skróty od i tak już krótkich wyrazów.

 • yyy profesor

  ja też o Stefanie. Bo to takie jego udekorowanie kariery. Nie była ona jakaś wybitna, ale za to wielu ludziom coś udowodnił. Udekorowanie kariery, bo pewnie na IO już nie wystąpi w żadnym konkursie. A przynajmniej ja tego chce, bo to by oznaczało ze Żyła z Kotem wrócili do formy. I pewnie w co bardzo wierze skończy się po tym sezonie kryzys u Zniszczoła i Muranki. Kto wie być może Stefana już w kadrze A po tym sezonie nie zobaczymy. Bo ja w tą dwójkę wierze, wierze że nadchodzi już ich czas w nowym 4 leciu Olimpijskim.

 • Quavertone profesor
  @Stochoman @stochoman

  Ktoś, kto pisze "sb" nie może być poważnie traktowany. SB to Służby Bezpieczeństwa.

 • skokowy123 profesor
  Haha

  Tajner nie mówił gdzie będą trenować a se Kurzajewski powiedział od razu

 • Ad1K weteran

  Brawo Stefan, przepraszam, że mówię, że masz słabą psychikę, jesteś jednak super zawodnikiem i człowiekiem. Jesteś dla mnie dzisiaj bohaterem, bo mimo że nie skoczyłeś swoich mega skoków to na pewno walczyłeś jak polski orzeł o to zwycięstwo. Kibicuje Ci i trzymam kciuki, aby na IO spotkało Ciebie to co wynagrodzi Ci całą karierę.

 • erytrocyt_ka profesor
  -

  O matko, Stefan Hula bardzo mnie wzruszył w tym wywiadzie. Cieszę się niezmiernie, że dostał szansę być częścią tej drużyny i ma upragniony medal. Brawo Stefan :))

 • Mejdzi weteran

  Pierwszy medal dla Stefana. Życzę mu więcej takich trofeów.

 • Stochoman doświadczony

  Nie wiem co macie od komentatorów z TVP. Nie wiem czy jest ktoś kto na tym forum woli ich komentarz niż komentarz z ES
  Jeśli nie, komentowanie co konkurs wpadek TVP nie ma sensu i warto to zachować dla sb bo to już się robi polityka, trochę reklamowanie, a nie gadanie o konkursie, sory.
  Swoją drogą ja zdecydowanie wolę naturalny komentarz TVP niż sztuczny, wyuczony i papierkowy z ES.
  Szaranowicz może nie komentuje jak za dawnych lat, pojawiają się u niego błędy, ale komentatorzy z TVP wchodzą do domów. Rok temu zmarł mój dziadek, który kochał skoki, ale nie był zawsze z tym obeznany, z tymi przelicznikami i teraz pan Włodzimierz trochę mi go przypomina.
  Na ES komentarz zrobił się sztuczny, udawany, trochę arogancki, taki trochę dziwny.
  A moje zdanie na temat waszej nagonki na TVP i reklamowania ES jest bez sensu. Zachowajcie to dla sb

 • Nobody stały bywalec
  @Nobody @Nobody

  babiarz* nie komentator.

 • Krzych stały bywalec
  Najbardziej cieszę się ze Stefanka

  on się popłakał, widać jaki to skromny chłopak

  dla mnie ten medal dla niego to jak złoto. Dziękuję Ci STEFAN!!!

 • Xander1 profesor

  Hula się wzruszył i ja razem z nim. Życzę mu żeby wskoczył do drużyny na igrzyskach olimpijskich.

 • Matthias88 stały bywalec

  Srebrny medal Stocha i brązowy drużyny. No to musi być 5/6.

  Przed konkursem tak zamierzałem ocenić Polaków:
  Za 1 miejsce: 6/6, 2 miejsce: 5/6, 3 miejsce: 4/6, 4 miejsce: 3/6, 5 miejsce: 2/6, 6,7,8 miejsce: 1/6

  Ale biorąc pod uwagę, że to nasz pierwszy medal drużynowy w lotach w historii nie wypada dawać cztery. Daję pięć, tym bardziej, że nasi mieli dużego pecha do warunków atmosferycznych. Hula i Stoch ( szczególnie w drugiej serii). Ten drugi doskonale wytrzymał. Prevc chwilę później skoczył tylko 193 metry. A przy takiej odległości Stoch dałby nam czwarte miejsce.

  Indywidualnie skakaliśmy na poziomie bardzo zbliżonym do tego we czwartek i piątek.
  Stoch 5/6.
  Kubacki 5=/6 Daję mu 5 za piękny drugi lot na odległość 221,5 metrów.
  Hula: 4+6
  Żyła: 4/6

 • PudelkoZapalek profesor

  Sztefan płacze jak Tande wczoraj

 • erytrocyt_ka profesor
  -

  Stefan się wzruszył

 • zimowy_komentator profesor
  @Xander1 @Dawidqazwsx

  Cały PZN tak naprawdę opiera się na Kamilu. Gdyby nie Kamil to Tajner musiałby się gęsto tłumaczyć, oj gęsto. Na ekranie TV byśmy go nie ujrzeli to pewne :)

 • wikidajlo doświadczony
  @Xander1

  Tajner to ma sie wstydzic za siebie jak prowadzi zwiazek i jak dba o skoczkow. So ze srednia Krokwia? W Zakopanem mlodzi nie maja na czym skakac. Szereg bledow typowo organizacyjnych jak np. brak schematu przejscia od juniora do seniora. Niejasne decyzje personalne. Kolesiostwo.

 • Krzych stały bywalec
  Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedź

  Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedź

 • Nobody stały bywalec
  COOOOOOOOOO

  CO TO MA BYC ??? Wywiad z leśnym dziadkiem Tajnerem na TVP i mówi że Hula i Dawid najlepsi a żałosny redaktorzyna mu przytakuje. Jak tak można upokarzać Stocha????? INDYWIDUALNIE BYL 4 A DAWID DRUGO Z POLAKOW W DRUGIEJ 10. Stoch może nie skakał mega skoków ale ewidentnie był najlepszy z naszej kadry i byl liderem. Dawid dobrze skoczył ale nota prawie gorsza o 20pkt od Kamila na koniec. Tajner nic nie robi jakby nie perełka Małysz to by nic nie osiagnal, inne polskie sporty zimowe leza, lansuje się na skokach i jeszcze Babiarz od młodych kobietek typu Pamela obraża publicznie Stocha chociaż jest na tyle tępy że tego nie wie.

 • RET_RET doświadczony
  @skokowy123 @Skokowy123

  To już drugi raz w mistrzowskiej drużynówce. Najpierw Lahti, teraz Oberstdorf.

 • Vishnu bywalec
  Ale ja nie bronię tytułu !

  Redaktorze , czy tytuł poprawnie nie powinien brzmieć, "Norwegowie bronią tytuł"?

 • Jannush profesor
  @Jannush @TandeFan23

  Na 160 metrze? Korniłowa gorzej rozbujało i wylądował sporo dalej niż na 160.
  Na tej skoczni nawet z błędami da się wyciągnąć zależnie od klasy zawodnika 180-200 metrów.
  Faktem jest, że Tande nie ma takiej żelaznej psychiki jak starsi zawodnicy. Ale to normalne, bo jest jeszcze niedoświadczony.

 • SebaSzczesny profesor
  @Krzych @Krzych

  Polacy mają zostać w Oberstdorfie i będą trenować na skoczni normalnej

 • Dawidqazwsx początkujący
  @Xander1 @Xander1

  Tajner to farciarz trzyma się na plecach dwóch Skoczów

 • wikidajlo doświadczony
  @PudelkoZapalek

  To po co sie gapisz w TV i do tego w zly program? Na TVP skoki mozna ogladac tylko po wylaczeniu glosu. Inaczej to sie moze odbic na psychice.

  A odnosnie skokow - Uff - jak pisalem wczoraj gdy niektorzy chcieli srebra. Dobrze, ze jest co jest. Niewiele zabraklo do 4 miejsca. W przeciwienstwie do innych zle oceniajacych Zyle - zobaczcie, ze on byl najslabszy w indywidualnych zawodach i plamy nie dal. Drugi skok Kamila by do obrony 3 miejsca bo nie mial co atakowac. W I serii wszyscy z druzyny troche dali ciala..

 • polotajner stały bywalec

  Kubacki w drugiej serii przypomiał sobie jak skacze w treningach i dlatego mamy medal. Zresztą możemy też podziękować Leyhe, bo zepsuł swój drugi skok.

 • Jannush profesor
  @Pavel @pavel

  Kiedyś to było nie do pomyślenia, ale tęsknię za Szczęsnym. Zwłaszcza za duetem Szczęsny/Rudziński.
  Duet Szaranowicz/Babiarz to festiwal pomyłek, zmylania widza i usypiającego komentarza Włodka gdy skoczek leci na 230 metrów (pierwszy lot Stjernena...)
  Nigdy nie było gorszego duetu komentatorów niż ten i nigdy nie było gorszego komentatora niż Babiarz.

 • Xander1 profesor

  Tajner w wywiadzie mówi o tym jaki to mamy świetny zespół. Wymienił sześciu skoczków, a co z resztą? Zawsze był taki podniecony że aż 12 Polaków możemy wystawić w Zakopane. A teraz nic o tym nie mówi. Dlaczego? Pewne się wstydzi tej żenady na zapleczu.

 • Dawidqazwsx początkujący
  @wiola4697 @fanstocha

  Freitag to z oczywistych względów był bardziej wypoczęty a Także to Tande

 • DeVito bywalec
  @Krzych @Krzych

  Zostają i trenują w Obserstdorfie.

 • Bartek5035 bywalec
  @Krzych @Krzych

  zostają w Oberstdorfie - K95 ;)

 • skokowy123 profesor

  Medaliści MŚ w Lotach Obertdorf 2018:

  Indywidualnie:

  1-Daniel Andre Tande.......NOR

  2-Kamil Stoch.........................POL

  3-Richard Freitag...................GER  Drużynowo:

  1-Norwegia

  2-Słowenia

  3-Polska  Wszyscy z medalami: (który medal MŚL)

  -D.A.Tande.....2-0-0      (3)

  -Stoch............0-1-1

  -Johansson..1-0-0

  -Forfang........1-0-0        (2)

  -Stjernen.......1-0-0

  -P.Prevc.........0-1-0        (3)

  -Damjan.........0-1-0        (2)

  -D.Prevc.........0-1-0

  -Semenic......0-1-0

  -Freitag.........0-0-1        (3)

  -Żyła..............0-0-1

  -Hula.............0-0-1

  -Kubacki.......0-0-1

   

 • cavalierjan19 profesor

  Norwegowie zgodnie z planem ze złotem. Słoweńcy bardzo ładnie wytrzymali presję, dziś sporą różnicę zrobił równy Domen oraz bardzo mocny Damjan. Semenić wytrzymał psychicznie, a Peter dwa razy dobrze poradził sobie z niełatwymi warunkami.
  Cieszy brąz, nie ukrywam, że liczyłem na srebro, ale każdy medal cieszy. Dziś różnice zrobił Dawid, Piotrek całkiem dobrze (miał w grupie drugiego najmocniejszego Słoweńca i Niemca), Stefan dwa dobre, równe skoki, Kamil dziś poniżej możliwości, ale swoje zadanie wykonał bardzo dobrze. Drużynowo jest dobrze przed IO, oby Kot wrócił do formy, która pozwala na miejsca w 10tce i o medal będę spokojny.
  Niemcy zawiedli, głównie Eisenbichler i Leyhe. O ile ten drugi miał pecha do warunków, to jednak stać Niemca na lepsze skoki, podobnie Eisenbichler, przed konkursem sądziłem, że będzie skakał niewiele gorzej niż Dawid, a Polak pokonał go w dwóch skokach o ponad 20 punktów.
  Austriacy w kryzysie i dobrze to podsumował Kuttin machając tak od niechcenia chorągiewką przed pierwszą próbą Krafta. Nawet zeszłoroczny zdobywca KK skakał tu bez żadnego przekonania. Cóż, na Igrzyskach może być kompromitacja Austriaków, Kraft jest ich jedyną nadzieją na medal.

 • Krzych stały bywalec
  Tajner dopowiedział

  że Polacy teraz jadą na trening na jakąś skocznię (nie Zakopanem) przed polskimi zawodami, czy ktoś wie może gdzie?

  Tajner nie chciał powiedzieć gdzie, bo stwierdził, że trenerzy będą mu mieli za złe.

 • salto_de_esqui weteran
  @erytrocyt_ka @erytrocyt_ka

  Przecież masz pod tekstem link do protokołu FIS...

 • anonim
  @wiola4697 @wiola4697

  Oho czyli wiek robi swoje..Hm jakoś Tande i Freitag nie byli zmęczeni może dlatego,że są młodsi od Kamila..Czyli jednak Kamil wieku nie oszuka :(

 • sensowny stały bywalec
  Jest historyczny medal

  I to cieszy. Ale na 8 skoków polacy oddali dziś 3 może 4 dobre skoki. Troche słabo. Kamil 4 indywidualnie ? to pokazuje tylko to co pisałem wczoraj że przeliczniki są BEZNADZIEJNE i kompletnie nie pokazują sytuacji

  Kubacki- Pierszy skok i spory zawód w drugim już petarda. Mógł dołozyć w sumie te 3-4 m wiecej ocena 4-

  Zyła - pierwszy skok naprawde niezły ale drugi już nie Ocena 3

  Stoch - Brakło takiej jednej mocnej petardy ocena 4-

  Hula - Go nie bede oceniał. Myśle że ten brąz powinien być jemu zadedykowany i z tego się ciesze najbardziej że Stefan go ma

 • Dawidqazwsx początkujący
  @Dawidqazwsx @Maradona

  zgadzam się z tobą ale wiesz to zależy od człowieka zobacz Korwin Mikke jest jeszcze starszy a z werwy nic nie traci oczywiście abstrahując od poglądów ????

 • bardzostarysceptyk profesor
  @bardzostarysceptyk @bardzostarysceptyk

  Medale Polaków w mistrzowskich konkursach drużynowych: IO, MŚ, MŚwL.

  1. 49 MŚ 2013 Predazzo (Włochy) .......... brązowy medal
  2. 50 MŚ 2015 Falun (Szwecja) --............. brązowy medal
  3. 51 MŚ 2017 Lahti (Finlandia) .............. ZŁOTY MEDAL
  4. 25 MŚwL 2018 Oberstdorf (Niemcy) . brązowy medal

  Polscy skoczkowie z medalami konkursów drużynowych IO, MŚ, MŚwL.

  Kamil Stoch ............. 1 - 0 - 3
  Piotr Żyła ................. 1 - 0 - 3
  Dawid Kubacki ---.... 1 - 0 - 2
  Maciej Kot -.............. 1 - 0 - 1
  Jan Ziobro ---............ 0 - 0 - 1
  Klemens Murańka .. 0 - 0 - 1
  Stefan Hula --........... 0 - 0 - 1
  --------------------------------------------
  razem ...................... 1 - 0 - 3 łącznie 4

 • bardzostarysceptyk profesor
  Jeszcze inne zestawienia starego sceptyka.

  Podium w 37 mistrzowskich konkursach drużynowych, IO, MŚ, MŚwL, bez konkursów mieszanych,
  po Oberstdorf 2018.

  Austria ....... 14 - 5 - 9 .. razem 28
  Finlandia --... 9 - 9 - 2 .. razem 20
  Norwegia --.. 7 - 8 - 6 .. razem 21
  Niemcy -....... 5 - 8 - 6 .. razem 19*
  Japonia -....... 1 - 4 - 4 .. razem 9
  Polska .......... 1 - 0 - 3 .. razem 4
  Słowenia --... 0 - 2 - 4 .. razem 6**
  Czechy ---..... 0 - 1 - 3 .. razem 4***

  * - razem z NRD, ** - razem z Jugosławią, *** - razem z Czechosłowacją

 • PudelkoZapalek profesor
  O kurła

  w TVP dalej mówią, że jesteśmy lotnikami #NoNieMoge

 • Xellos profesor
  to jest osiągnięcie !

  Oczywiście, że jest. Jeszcze do niedawna ( za Kruczka ) Kubacki był nazywany workiem ziemniaków, a dzisiaj indywidualnie u nas jest drugi za Stochem. Hula ? Przecież on przez lata nic nie pokazywał a dzisiaj dobrze latał. Oni już stanowią połowę drużyny, która zdobywa medal. Do tego Żyła nie jest w najlepszej formie a Stoch skakał słabiej niż w indywidualnym. Więc tak to jest osiągniecie !

  To jest właśnie fajny styl, że zdobywa się medal mimo nie najlepszych skoków. Bo to pokazuje jaki jest jeszcze potencjał...potencjał, który czeka na IO :) To tam Stoch ma odwalić totalną petardę, a drużyna zdobyć złoto, a nie tutaj :)

  Czekam na przebudzenie Kota w Zakopanem. Ostatni dzwonek.

 • erytrocyt_ka profesor
  punkty za wiatr

  Ile Kamil miał dodanych punktów w drugiej serii za wiatr?

 • TandeFan23 weteran
  @Jannush @Jannush

  Tande zepsul? Chłopie nie wiem co bierzesz ale bierz polowe.Mial bardzo silny wiatr z tylu,a w powietrzu bylo widac ze dostal jakis podmuch i nim pokiwalo.Przecietny skoczek by wyladowal na 160 metrze,a on wyciagnal ponad 200

 • Qrls weteran
  IO

  Dobry prognostyk przed IO, moim zdaniem na normalnej skoczni straca norwegowie i slowency, nasi i niemcy nadrobia. Kot warto przypomniec rewelacyjnie skakal rok temu na skoczni olimpijskiej wiec moze moze :)

 • Tomas17 stały bywalec
  UFF

  A więc udało się. MAMY MEDAL!!! Co prawda liczyłem przed konkursem na srebro, ale powiedziałem, że brązem też nie pogardzę. Po prostu rywale byli mocniejsi. Pewnie - można gdybać, a co by było jakby Kamil skoczył dalej, a jakby Dawid skoczył w 1. serii lepiej itd. Trzeba cieszyć się z tego co jest, bo dzisiaj był sukces. Ale.... przykro mi to mówić, ale jeśli chcemy walczyć o złoto na IO, to paru skoczków musi wejść na wyższe obroty, aby ten cel zrealizować. Liczę na to i mam głęboką nadzieję na odsłuchanie Mazurka Dąbrowskiego w Pjongczang i to niejednokrotnie. Co do pozostałych drużyn - Norwegowie, tak jak było do przewidzenia, zdobyli złoto, choć przy ostatnim skoku Tandego zrobiło się gorąco. Ogólnie konkurs fajny, aczkolwiek brakowało dalekich lotów przez cały weekend. Ale z jednej strony domyślam się dlaczego. Za 3 tygodnie mamy igrzyska i nie można pozwolić, aby jakiś topowy skoczek rozbił się na 240+ metrze, więc wszyscy chuchali i dmuchali, aby nikomu nic się nie stało. Także podsumowując - mistrzostwa uważam za udane, szkoda, że nie udało się rozegrać 4 serii konkursu indywidualnego. Ale przywozimy 2 medale do kraju (albo 5 - jak kto woli :D) i to się liczy. :)

 • Jannush profesor
  @Jannush @Hohenstauf

  Może był zmęczony. Ja go nie krytykuję. Swoje zrobił.
  Ale to był występ co najwyżej dostateczny. Stracił bardzo dużo do Tande, Freitaga, a także Stjernena.

  Co ciekawe indywidualnie Stefan Hula dziś przed Stefanem Kraftem. Do czego to doszło... :)
  Podsumuję wszystkie skoki bardziej szczegółowo:

  Norwegia:
  Johansson najsłabszy, ale i tak były to przyzwoite próby. Drugi skok Tande jak na mistrza nie był zbyt dobry. Chyba stres zrobił swoje. Podobnie jak drugi skok Stjernena. Niemniej i tak wygrali w cuglach.

  Słowenia:
  Właściwie tylko Peter Prevc skakał przeciętnie. Reszta wzniosła się na wyżyny. Zaskoczył niesamowicie Domen, który chyba dziś odkrył patent na tę skocznię. Zasłużone srebro. Nawet jakby nasi skoczyli wszystkie swoje dobre skoki, to byłoby ich niesamowicie ciężko wyprzedzić.

  Polska:
  Jeden skok rewelacyjny (Kubacki w II serii), reszta w sumie przeciętne albo bardzo przeciętne zważywszy na wyniki treningów. Ale na brąz wystarczyło. Choć to bardziej przez słabsze skoki niektórych Niemców.

  Niemcy:
  Rewelacyjny Freitag nie wystarczył. Bardzo dobry Wellinger. Zawiódł Eisenbichler, bardzo zawiódł Leyhe. Brakuje im czwartego lotnika. Przykra porażka na własnym terenie.

  Austria:
  Bardzo słabe skoki dzisiaj wszystkich, z wyjątkiem Hayboecka w II serii. Kraft bez błysku. Ogólnie widać potężny kryzys. Kuttin niedługo zapewne wyleci, pewnie po sezonie jak będzie klapa na IO.
  Gdyby startowała Japonia, to pewnie nawet tego 5 miejsca by nie mieli.

  Szwajcaria:
  Przeciętne skoki przeciętnych skoczków, ale Ammann zrobił różnicę.

  Rosja:
  Skok Wassiliewa w pierwszej serii zaważył o pokonaniu Finlandii.

  Finlandia:
  Bida z nędzą jak zwykle ostatnio. Musi ich ciągnąć 40 letni Ahonen. Katastrofa...

 • Pavel profesor
  @Maradona

  To może emerytura? Szaranowicz to najgorszy komentator skoków, a w duecie z Babiarzem przechodzi sam siebie. Jak pomyślę, że ten duet skomentuje IO to mój zapał jakby malał.

 • acka weteran

  Gratulacje, ale i odrobina niedosytu. Bez fajerwerków. I bez błysku. Kamil zyskiwał punktami za belkę i wiatr, Kubacki popsuł pierwszy skok, Hula ma wreszcie jakiś medal i dobrze, ale generalnie po kwalifikacjach przygasł, od Piotra na mamucie wymagać można więcej. Słoweńcy mimo wszystko byli w zasięgu, Niemcy nam się sami trochę podłożyli, bo Eisenbichler przegrał z emocjami, a Leyhe też jest w stanie zrobić więcej. Zaskoczył mnie Domen, który aż podskakiwał ze zdenerwowania na belce, napalał się strasznie, ale latał! Chciał coś udowodnić sobie i trenerowi - no i udowodnił!

  Do Igrzysk już niewiele - i sytuacja jest na obecnym etapie gorsza, niż rok temu przed MŚ. Kamil jakby solidniejszy, ale oznaki zmęczenia widoczne. Kubacki jest teraz nr. 2, ale wciąż na poziomie końca 1 dziesiątki. Hula też trochę ma zadyszkę, Żyła raczej drepcze w miejscu, czasem dając krok do tyłu. To samo Kot. Może ich odbuduje Zakopane, ale musieliby to udowodnić potem w Willingen. A z Willingen właściwie od razu przesiadka w samolot do Korei, dwa dni na aklimatyzację i już skakanie. Trochę wariackie tempo. A dla kibiców rosyjska ruletka. Czy Horngacher słusznie wybrał metodę, by łykać wszystkie starty? Czy nasi wytrzymają to wszystko fizycznie i psychicznie? Czy wystarczy czasu, by Kubacki nawiązał do lata, a Kot z Żyłą do sytuacji sprzed roku? Czy Hula w razie czego wykrzesze z siebie coś więcej, niż do tej pory - by myśleć o udziale nie tylko w treningach... Kamil ma już dwa złota - i szkoda, że na razie znów sporo przerasta resztę drużyny. A wypada, by ktoś wreszcie przełamał monopol Norwegów na zwyciężanie. Najlepiej w Pjongczangu...

 • Mc15011 doświadczony

  Trzeba powiedzieć wielkie uffffff i postawić porządne piwo nie tyle dla Leyhe co przede wszystkim dla Karla Geigera, który na mamutach zaczął nieoczekiwanie tracić mnóstwo metrów, a przecież on ma fenomenalny PB - pow. 240 metrów. Bo przede wszystkim brak formy Geigera - przecież się nie zakwalifikował w Kulm do konkursu i w efekcie brak powołania dla niego, a nie skoki Leyhe przesądziły o medalu dla Polski. Leyhe po prostu skoczył tyle ile potrafi, a za dużo na mamutach nie potrafi, więc to wystarczyło powiedzmy na Poppingera czy Aignera (a może i nawet na to nie starczyło). Natomiast Słoweńcy - tak jak się spodziewałem - to są też lotniarze i medal nie jest żadnym zaskoczeniem. Norwegowie? To było wiadome że nikt ich nie pobije.

 • Maradona profesor
  @Dawidqazwsx @Dawidqazwsx

  Dokładnie. Oglądałem kilka dni temu powtórkę z MŚwL 2008 i to był zupełnie inny człowiek. Emocje, pasja, potrafił budować świetną atmosferę, a przecież Polacy się nie liczyli wtedy w walce o medale. A teraz jakoś tak na siłę komentuje. Szkoda, ale jednak wiek robi swoje. Trudno mieć taką pasję i zapał do zawodu i życia w wieku prawie 70 lat.

 • synwacka bywalec
  @ann81 @ann81

  ale to życie jest przewrotne, a co ciekawe w skokach takie przewrotności zdarzają się nader często :)

 • bardzostarysceptyk profesor
  @Hanavald07 @Hanavald07

  Z kaprala Kupricha nie można się śmiać.
  Zresztą on jak by chciał, bo to jednak inteligenty podoficer, to by się wytłumaczył.
  Na przykład "W dzisiejszym konkursie poza wspaniałymi Norwegami czy dobrymi Słoweńcami, pozostali reprezentowali tak marny poziom, że kiepscy polscy skoczkowie mogli zdobyć ten brązowy medal"

  Widzisz Hanavald07 jak łatwo zdeprecjonować i poniżyć każdy sukces.

 • Quavertone profesor

  Medal drużynowy MŚwL w lotach. Wielka rzecz. Jednocześnie przedostatni skalp w karierze trenerskiej Horngachera. Pozostało mu tylko zawojowanie IO. Potem będzie mógł powiedzieć prezesowi PZN i kibicom "zadanie wykonane w 100%".

  Cieszmy się, że doczekaliśmy się trenera z prawdziwego zdarzenia. Na miarę potencjału wszystkich skaczących w kadrze A chłopaków.

  Brawa dzisiaj szczególne dla Dawida Kubackiego. To on jest architektem tych dzisiejszych brązowych krążków, w trzeciej serii zabezpieczył przewagę, pokazał wszystkim, jak powinno się odpierać ataki na medalową pozycję.

  Kamil Stoch również dobrze. W drugiej serii najlepiej z zawodników z najgorszym wiatrem. Stabilny w drużynie przez co nie tracił do Freitaga zbyt wiele. To też miało znaczenie.

 • Dawidqazwsx początkujący
  Komentarz

  Szaranowicz sprzed lat to dwa inne komentarze porównajcie kometarz też tu w Obersdorfie przed 10 lat kolosalna różnica teraz wogólę żadnych emocji ????

 • Xander1 profesor

  Niektórzy tu trochę niezadowoleni, a przecież Polacy przywożą dwa medale srebro i brąz. Obyśmy chociaż taki wynik powtórzyli na Igrzyskach.

 • Cejot stały bywalec
  Gdy widzę Kuttina...

  Gdy widzę Kuttina i ten jego maślany, pełny niepewności wzrok przypomina mi się to wszystko co zafundował Adamowi Małyszowi w okresie swojej pracy. Dzisiaj to samo funduje Kraftowi i reszcie drużyny. Przecież ten człowiek... wydaje się, że nie nadaje się do trenowania na takim poziomie.

 • PudelkoZapalek profesor

  Medale już rozdali

 • skokowy123 profesor
  @skokowy123 @SebaSzczesny

  Seba, oby. IO zaklepane dla Babiarza niestety

 • Pavel profesor
  @Stefann

  Komentarz to jakaś porażka, jeszcze Szaranowicz plecie o spóźnionym skoku w momencie gdy ma na ekranie grafike wyraźne pokazującą, ze wybicie było za wczesne, masakra,

 • Tony stały bywalec
  @Jannush @Jannush

  Jako że masz jaja, teraz to ja się zamykam. Miłego wieczoru

 • skokowy123 profesor
  Coś chyba

  Jeszcze w drużynowym w Zakopcu Norwegowie będą bezkonkurencyjni. Następna drużynówka to IO. Czasu niewiele. Kot wracaj do tego co rok temu

 • PudelkoZapalek profesor

  Z Kotem byśmy przewalili medal

 • pawelf1 profesor
  Wielkie brawa dla chłopaków .......!!!!!!!!

  A nazywanie ich startu przeciętnym ...no cóż , radzę się przebadać:)
  Nasz pech to dzień konia Słoweńców:(

 • koonrath bywalec

  Brawo! Bardzo dobry wynik dla naszych reprezentantów :)

 • bardzostarysceptyk profesor
  @worldshow @PudelkoZapalek

  I na chwilę obecną niestety masz 100 % racji.
  Ale to sport, wszystko może si zmienić.

 • Stefann stały bywalec

  Babiarz i Szaran na stołkach komentatorskich to jakaś tragedia. Mogli chociaż przymknąć się na chwile, skoro tłumaczyć nie potrafią.

 • SebaSzczesny profesor
  @skokowy123 @Skokowy123

  Nie długo wrócę bądź spokojny ;)

 • Hohenstauf bywalec
  @Jannush @Jannush

  Stoch 4 nota konkursu i tylko -3? Chyba zbyt ostro go potraktowałeś.

 • Dawidqazwsx początkujący
  @MrGold @MrGold

  Hehehe????

 • Janek145 weteran
  Szkoda gadać

  "Eksperci" z TVP nawet nie pokwapili się przetłumaczyć wywiadu.

 • skokowy123 profesor
  Masakra

  Johansson rozmawia z FIS a Babiarz i Szaran nic z tego nie robią i jakieś tam bzdury plecią. Pewnie przetłumaczyć nie umieją a gdy Seba Szczesny jeszcze był to tłumaczył. Seba wróć!

 • Dolnoslazak stały bywalec
  @Stochoman @stochoman

  Stefan Hula, przez lata uważany za antylotnika, swój pierwszy medal MŚ zdobywa w lotach. Ot ironia :-)

 • Tony stały bywalec
  @Jannush @Dawidqazwsx

  Chlopie ten typ po tym co tu dzisiaj nawypisywał zwyczajnie powinien zamilknąć

 • Xander1 profesor

  No i brawo jest brąz Polaków. Skoki mogły być lepsze, ale nie ma co narzekać. Ciezko dziś byłoby wygrac z Norwegami i Słoweńcami. Fajnie że nawet nie skacząc jakoś super wskakujemy na to podium.

  Najważniejsze są igrzyska. Norwegowie są zdecydowanymi faworytami do złota i zdziwię się jak go nie wywalczą. My pewnie powalczymy o srebro.

  Gratuluję Huli tego medalu. Bo to jego pierwszy na mistrzowskiej imprezie. Dziś wykonał dobrą pracę.

 • Jannush profesor

  Aha i przepraszam, że nazwałem naszych skoczków po pierwszej serii nieudacznikami. To było w emocjach.
  Niemniej nie skakali rewelacji.

  Natomiast Niemcy pewnie patrzą teraz na Leyhe jak Kot na Miętusa w 2013 w Zakopanem. ;)

 • Pavel profesor

  Dlaczego komentatorzy TVP zagadują wywiad ze skoczkiem?...

 • Hanavald07 początkujący
  gdzie jest Major Krupich

  czekamy co powie? może posmiejemy się z niego?

 • Dawidqazwsx początkujący
  @Jannush @Jannush

  Stoch słabo ? Tylko że indywidualnie dziś 4 ???? to nie jest super ale słabo hehe dobre.

 • Stoszek profesor
  @MrGold @MrGold

  Ignoruj leci

 • jma profesor
  @DDjon @DDjon

  No nie wiem, Ammann jeszcze chce powalczyć o TCS :)

 • bardzostarysceptyk profesor
  @dervish @dervish

  Po prostu kibice są rozbestwienie, a wina tego całego ch..ernego Horngachera.
  Pierwszy medal drużynowy MŚwL. Jeszcze dwa lata temu byłby orgazm szczęścia. A teraz można o nim jak najszybciej zapomnieć ?.
  Czasem zanim się coś napisze warto się zastanowić.

 • Lluc1993 bywalec
  @Lluc1993 @Stoszek

  Bardzo dobry to był skok Freitaga, Stoch, Prevc i Tande to już skakali bez szaleństw, aby bezpiecznie przelecieć tą zieloną linię ;)

 • SebaSzczesny profesor

  Na igrzyskach Norwegowie aż takiej przewagi nie będą mieli to na pewno.
  Tam faworytem w 1 kolejności jest Polska,Niemcy a dalej Norwegia,Słowenia, na końcu Austria

 • skokowy123 profesor
  No i skok Kubackiego

  Dziś był kluczowy. Jak latem

 • MrGold początkujący
  Żyła, Hula, Stoch

  dzisiaj to nie trójka muszkieterów, tylko trójka pospolitych partaczy (nie napisałem PO żebyście się mnie nie czepiali)

 • PudelkoZapalek profesor
  @worldshow @Worldshow

  W 2022 nie będziemy mieli skoczków na druzynowke

 • ann81 weteran

  Udało się, super. Można było lepiej, ale medal jest medalem. Skoki nie były idealne, więc i z tego należy się mocno cieszyć.

  Ps. Czy ktoś w 2008 roku po konkursie drużynowym na MŚ w lotach pomyslalby, że prawie ta sama drużyna (i to bez Małysza) 10 lat później w tym samym miejscu zdobędzie medal? Nawet jeśli taki był, to brany na poważnie pewnie nie był :)

 • synwacka bywalec
  co jak co ale kto by pomyślał, że się uda :)

  brawo Kamil, masz jaja żeby tak wyciągnąć skok szurając nartami po zeskoku, chapeau bas;

  Dawid również ponadprzeciętnie;

  Stefan i Piter tak jak miało być.

  Gratulacje Panowie!

 • skokowy123 profesor
  Przypominam także

  Historyczne wydarzenie dziś: Krzysio Miętus 26 w FIS CUP. Ma te punkty

 • masakrator bywalec

  A teraz Damjan i Forfang DSQ :D

 • Jannush profesor
  Jest brąz!

  Srebra się nie udało zdobyć, ale trudno, Słowenia była dzisiaj nie do pokonania.
  U nich podobnie jak u nas zawiódł dzisiaj lider, zarówno Peter jak i Kamil skakali zwyczajnie słabo.
  U nas mimo wszystko najlepiej Kubacki, nawet mimo słabszego pierwszego skoku, drugi to była petarda.
  Nie ma nic przyjemniejszego niż pokonanie Niemców i wypchnięcie ich z podium na imprezie mistrzowskiej na ich własnej ziemii. To jest najsłodsze co mogło się zdarzyć. Drugie miejsce Słoweńców przyjmuję z szacunkiem, bo to nasi bracia Słowianie.
  Norwegia wygrała to bez najmniejszych problemów, choć widać było jak zepsuł Tande ostatni skok. Niemniej przewaga była ogromna.

  Oceny Polaków:

  Stoch - 3-
  Kubacki - 4+
  Hula - 4
  Żyła - 3

  Ocena ogólna drużynówki - 4-
  Ocena całokształtu mistrzostw - dwa medale, jeden srebrny, drugi brązowy - ocena 4
  To były udane mistrzostwa. Teraz czekają naszych skocznie na których o wiele lepiej im idzie.
  Ja osobiście również już mam dość mamutów, dwa tygodnie z nimi to przesada.
  Teraz Zakopiec, Willingen i IO. Najfajniejsze konkursy dopiero przed nami.

 • Stochoman doświadczony

  Stefan Hula medalista seniorskiej imprezy z rangi FIS
  Kamil multimedalista MSL
  A na trybunach vajduli

 • Snickers profesor

  Dzisiaj chciałem tylko medal byle jaki bo zapisujemy sie w historii, a na lepsze medale czekamy na IO

 • worldshow stały bywalec

  Sami wiemy jak było z normalnymi mś...
  2013 - brąz (1 medal drużynowy w historii na mś)
  2015 - brąz
  2017 - złoto

  MŚ w lotach:
  2018 - brąz (1 drużynowy medal w historii na mś w lotach)
  2022 - :) ciąg dalszy nastąpi...

 • PudelkoZapalek profesor

  W tamtym sezonie Polacy najrówniejsi w drużynówkach, nikt nie psuł.Teraz u Norwegów nikt nie psuje i w Zakopanem pewnie też wygrają.

 • TandeFan23 weteran

  Jest historyczny medal.Tyłki uratował nam Leyhe i Kubacki swoim drugim skokiem.Zal tego pierwszego skoku Dawida bo bylaby szansa powalczyc o srebro.Kamil tez mogl dalej pociagnac w pierwszej kolejce.Hula i Zyla mieli za zadanie nie zepsuc i zadanie wykonali.

 • Stoszek profesor
  @Lluc1993 @Lluc1993

  Ten drugi skok Kamila był bardzo dobry

 • skifightero doświadczony

  Stoch już był dzisiaj trochę wypompowany, formą z piątku załatwił by srebro, ale i tak wielkie gratulacje

 • skokowy123 profesor
  No i teraz

  Zakopane, Zakopane

 • Mejdzi weteran

  JEST BRĄZ !!!

 • bardzostarysceptyk profesor
  @bardzostarysceptyk @bardzostarysceptyk

  ciąg dalszy

  MŚ ......... 1 - 0 - 2 = 3
  MŚwL .... 0 - 0 - 1 = 1
  PŚ .......... 2 - 7 - 8 = 17
  ----------------------------------------
  ............... 3 - 7 - 11 razem 21

 • zibiszew weteran
  Dawid

  No i najwspanialej latający "worek ziemniaków wygrał nam MEDAL!!!!!

  BRAWO!!

 • Lluc1993 bywalec
  Piwo dla Layhe

  Za ten medal, gdyby nie jego słabe skoki to byłoby mizernie z tym medalem. Kamil już chyba dzisiaj na oparach skakał.

 • dervish profesor
  Jest medal! :)

  Przeciętny występ naszej drużyny a i tak jest medal. Nie taki jakiego oczekiwałem ale w sumie różnica między srebrem i brązem nie jest zbyt istotna, bardziej chodzi tu o słaby styl w jakim zdobyliśmy ten medal.
  Uczucie niedosytu pozostaje ale z mistrzostw wyjeżdżamy jako DRUGA nacja w klasyfikacji medalowej.
  Gratulacje dla trenera i drużyny. :)

  MŚL za nami a i tak śmiał się będzie ten kto zaśmieje się ostatni czyli w PingPongu lub na koniec sezonu w Planicy. Tam już nikt nie będzie pamiętał o MŚL.

 • jma profesor
  Klątwa gospodarza nadal działa

  Gospodarz bez medalu w drużynówce.


  Brawo Norwegia, brawo Słowenia, BRAWO POLSKA!!!

 • wiola4697 weteran

  Kurde sezonowcy ogarnijcie się. Kamil jest zmęczony po wczorajszym dniu....ciekawe cxy wy byście nie byli..... Chłopaki dziękuję! :*

 • bardzostarysceptyk profesor
  Moje tradycyjne zestawienie.

  To dwudzieste pierwsze podium Polaków w zimowych konkursach drużynowych.
  Polacy na podium zimowych konkursów drużynowych - IO, MŚ, MŚwL, PŚ.
  Edycja i rodzaj zawodów, data roczna, miejsce zawodów, zajęte miejsce, M - skocznia mamucia,
  X - podium w konkursie mistrzowskim

  1... 23 PŚ 2001/02 Villach (Austria) .................. trzecie miejsce
  2... 30 PŚ 2008/09 Planica (Słowenia) --........... drugie miejsce M
  3... 32 PŚ 2010/11 Willingen (Niemcy) --.......... trzecie miejsce
  4... 32 PŚ 2010/11 Lahti (Finlandia) ................. trzecie miejsce
  5... 33 PŚ 2011/12 Lahti (Finlandia) ................. trzecie miejsce
  6... 34 PŚ 2012/13 Zakopane (Polska) ---......... drugie miejsce
  7... 49 MŚ 2013 Predazzo (Włochy) ................. brązowy medal X
  8... 34 PŚ 2012/13 Lahti (Finlandia) ---............. trzecie miejsce
  9... 35 PŚ 2013/14 Planica (Słowenia) -............ drugie miejsce
  10. 50 MŚ 2015 Falun (Szwecja) --.................... brązowy medal X
  11. 37 PŚ 2015/16 Zakopane (Polska) --.......... trzecie miejsce
  12. 38 PŚ 2016/17 Klingenthal (Niemcy) --...... PIERWSZE MIEJSCE
  13. 38 PŚ 2016/17 Zakopane (Polska) --.......... drugie miejsce
  14. 38 PŚ 2016/17 Willingen (Niemcy) ---........ PIERWSZE MIEJSCE
  15. 51 MŚ 2017 Lahti (Finlandia) ..................... ZŁOTY MEDAL X
  16. 38 PŚ 2016/17 Oslo (Norwegia) ................ trzecie miejsce
  17. 38 PŚ 2016/17 Vikersund (Norwegia) -..... drugie miejsce M
  18. 38 PŚ 2016/17 Planica (Słowenia) -........... trzecie miejsce M
  19. 39 PŚ 2017/18 Wisła (Polska) ................... drugie miejsce
  20. 39 PŚ 2017/18 Titisee-Neustadt (Niemcy) drugie miejsce
  21. 25 MŚwL 2018 Oberstdorf (Niemcy) ........ brązowy medal M X

 • zimowy_komentator profesor
  Medale są ? Są !

  Myślę, że loty możemy odhaczyć grubą kreską jako bardzo udane. Przywieziemy 5 medali z nich, nie będąc wcale faworytami w lataniu. To wyśmienity wynik ! Teraz czas na skakanie, Zakopane, Willingen, na rozgrzewkę a potem Igrzyska w Pjongczangu. Tam będzie prawdziwa zabawa !

 • skokowy123 profesor
  Gdyby Tepes był Tanedm

  To by skoczył 120

 • IntelektualnyZbawcaCiemnychMas doświadczony

  Kubacki od zera do bohatera! :)

 • Snickers profesor

  Niemcy bez medalu u siebie :)

 • Stoszek profesor

  Kamil skok podobny do Tande czyli bardzo dobry

 • BJJ doświadczony

  Dawid, dziękuję! Chłopaki, Wam, też, ale Dawidowi najbardziej!

 • skokowy123 profesor
  Hula

  Ma medal wielkiej imprezy. Należało się mu

 • Snickers profesor

  Jestem pod wrażeniem że Kamil z takim wiatrem i pewnie jak zwykle ze spoznionym odbiciem tyle skoczył, nie spalił się.

 • sebo939 stały bywalec

  Tande pokazał że warunki tragiczne, sędziowie chyba niepotrzebnie tą belkę obniżyli.

 • Tony stały bywalec

  Każdemu krajowi życzę aby miał takich nieudaczników którzy zdobywają medal w czymś w czym się nie specjalizują i to bijąc gospodarzy.
  Zatem przykładowy Janushu zwyczajnie przeproś albo wydupcaj

 • Aaabbbb profesor

  Brawo nasi!!!

 • Stoszek profesor

  Kamil dobrze skoczył

 • Soliwan stały bywalec

  OJ tam Pande nieźle zarzuciło po wyjściu z progu.

 • skokowy123 profesor
  Przez chwile

  Bischofshofen v2 ale dał radę

 • PudelkoZapalek profesor
  Na 1 i 2 miejscu

  Typowi lotnicy.Słoweńcy i Norwegowie

 • Nectro stały bywalec

  Prevc nie poradził sobie z tym wiatrem jak Kamil, dobrze że starczyła ta przewaga bo warunki teraz fatalne.

 • Ad1K weteran

  Kamil trudne warunki, ale dziś to nie były super skoki, tak czy inaczej, więcej ugrać się nie dało. Prevc pokazał, że jest na buli moooocno w plecy

 • krz2902 bywalec
  Stoch

  mało co go nie zmudchnęło plus pewnie jak zwykle spoznił

 • skokowy123 profesor
  Kubacki

  Dziś bohaterem

 • Nectro stały bywalec

  No i Kamil wyjeżdża z 2 medalami :)

 • KamO stały bywalec

  Uff ledwo co ale dociągnął uffff

 • Nectro stały bywalec

  Brawo poradził sobie i nie udupił się tak jak Leyhe

 • icemen123 bywalec
  S

  Ale spóźnił,mało brakowało

 • skokowy123 profesor
  Nerwy

  Ohhhhh

 • PudelkoZapalek profesor

  Wystarczyło zmienić Małysza na Kubackiego i mamy medal.

 • Nectro stały bywalec

  Kamil straszny wiatr w plecy

 • skokowy123 profesor
  Czy bedzie medal

  Kamil leć!

 • Nectro stały bywalec

  Kamil da rade

 • Tony stały bywalec
  @Tony @Aaabbbb

  Aa kolego ja myślałem że to jakiś przytyk do mnie :) przepraszam

 • PudelkoZapalek profesor

  Niezły skok Freitaga

 • SebaSzczesny profesor

  Oby Freitag nie skoczył powyżej 220 bo żarty się skończą

 • Aaabbbb profesor
  @Tony @tony

  Np. byłeś kibicem Craxy, a przechodzisz do Wisły.

 • DDjon bywalec
  @DDjon @salto_de_esqui

  No w cudzysłowiu weterani z największym stażem swoje już zrobili ;) Po sezonie zapewne we trzech zakończą karierę.

 • marek123456 stały bywalec

  nie bedzie :(, bedzie :),nie bedzie :(, bedzie :), nie bedzie :(, bedzie :), nie bedzie :(, bedzie :) ZDECYDUJCIE SIE !!!

 • Ad1K weteran

  Fakty są takie, że Słoweńcy dziś nie są do pokonania, brąz będzie sukcesem. Każdy ze Słoweńców oddał swoje bardzo dobre skoki co najmniej.

 • skokowy123 profesor
  @yllim @yllim

  Naprawdę? Dzięki za info

 • salto_de_esqui weteran
  @DDjon @DDjon

  Jak oni są Weteranami, to Kasai już jest Profesorem:)

 • smiechu stały bywalec
  JEst

  Jest blisko jest pięknie przed Niemcami na ich ziemi I pozbawić ich medalu :)

 • eve744 weteran
  @skokowy123 @Skokowy123

  Żaden Słoweniec nie zawalił to może szaleć

 • PudelkoZapalek profesor
  Oj Niemcą brakuje

  Freunda w formie

 • DDjon bywalec

  Teraz trzech weteranów po kolei w czwartej grupie Ahonen, Dima i Amman.

 • ann81 weteran

  Uf, Dawid postanowił się zrehabilitowac. No i chwała mu za to. To może być kluczowy moment.

 • wiola4697 weteran

  Do tego co pisał, że Polacy są mistrzami świata z Lahti. Tak, ale to była skocznia duża, nie mamut! Chłopaki jesteśmy z Wami! Dacie radę

 • yllim stały bywalec

  Kurcze, Norwegia chyba to wygra.

 • skokowy123 profesor
  Sędzia Słoweński

  Dawidowi dał 19 hoho

 • Nectro stały bywalec

  Niemcy bez medalu na swojej ziemi? ojj kibice chyba uciekną po konkursie :)

 • SchwarzerAdler weteran

  Mowilem brąz, to jest sukces jak na loty dla naszej reprezentacji !
  Komentatorzy TVP zmieńcie dilera.

 • PudelkoZapalek profesor

  Stoch nie może tego zwalić

 • skokowy123 profesor
  21 pkt

  Stoch wiesz co robić

 • Jannush profesor

  W finale Freitag 225 a Stoch 208.

  Oby tak nie było.

 • Stochoman doświadczony

  Bylo nerwowo ale jest jest

 • Nectro stały bywalec

  teraz tylko Kamil nie moze spasc z progu, moze nawet spoznic te 22 punkty starcza

 • SpeedSTS bywalec

  Stoch zepsuje i spadniemy na 4 miejsce... Czuję to...

 • dervish profesor
  ajzenbiśla

  No to mamy medal :)

 • Nectro stały bywalec

  Dawid zmasakrował Ajzenbiśla

 • Stoszek profesor

  Jeeest

 • skokowy123 profesor
  Ajznbiślaa

  Krócej

 • Stoszek profesor

  Einsenbisla skus

 • Mc15011 doświadczony

  W KOŃCU DAWID!!!!! Można!!?? Można!!!

 • Tony stały bywalec
  @Tony @Aaabbbb

  To wytłumacz łopatologicznie :)

 • Ad1K weteran

  Kubacki bardzo dobrze, to jest konkurencyjna odległość, wg mnie wykonał swoją robotę na dziś najlepiej z trójki Żyła/Hula/Kubacki.

 • Soliwan stały bywalec

  Brawo Dawid, ajzenbiśla pewnie straci sporo.

 • Jannush profesor
  Dawid

  Nie mogłeś tak w I serii?

 • PudelkoZapalek profesor

  Kapitalnie Dawid.Ajzenbiśla nie da rady

 • Stoszek profesor

  Kubacki fenomen

 • skokowy123 profesor
  Dobreee

  Dawid brawo. Super skok

 • Nectro stały bywalec

  BRAWO DAWID

 • Aaabbbb profesor
  @Tony @tony

  Trza być kibolem, żeby wiedzieć :)

 • skokowy123 profesor
  @skokowy123 @Skokowy123

  Szaran mówi ze Domena nie będzie oczywiscie

 • TandeFan23 weteran
  @DDjon @DDjon

  Jak na zepsuty skok to calkiem niezle XD

 • Mc15011 doświadczony

  Janus w końcu trafił z wyborem - niestety dla nas :(

 • skifightero doświadczony

  zauważyłem dwie zmiany u Domena, kombinezon i prawdopodobnie buty bo narty mu wiele lepiej idą w powietrzu i równo

 • SebaSzczesny profesor

  Kubacki musi dorzucić chociaż 10 pkt przewagi bo Stoch może znów przegrać

 • skokowy123 profesor
  Szaran

  Ciągle gada że po MŚ Loty nie będzie w Zakopcu i Willingen. Skąd on ma te info

 • MrGold początkujący
  Hula bula w stosunku do oczekiwać

  teraz Kubacki mu pokaże jak się skacze

 • Aaabbbb profesor

  Zostaje brąz i to jeśli utrzymamy, to będzie bardzo dobry rezultat.

 • Tony stały bywalec
  @Tony @Aaabbbb

  Wytłumacz mi o co Ci chodzi? :)

 • Ad1K weteran
  @Ad1K @Bartek002

  Chyba niedokładnie obserwujesz, Leyhe miał 10pkt więcej za wiatr... ehhh

 • Hohenstauf bywalec
  Hayboeck

  Człowiek, który został Niemcem...

 • Tony stały bywalec
  @jma @jma

  Co ty gadasz?? Przecież idzie płynnie

 • skokowy123 profesor
  Slovenia

  Odjechała. Nieważny Domen, teraz tylko Kubacki nad Ajzenbiślaa

 • Aaabbbb profesor
  @Tony @tony

  Przerzut :)

 • Złoty Orzeł profesor

  To forum to pośmiewisko ze skoczków zamiast forum o skokach, tj. skokinarciarskie.pl. Bez urazy janusze

 • Ad1K weteran
  @Ad1K @Bartek002

  Chciałem przypomnieć, że Stefan tutaj w treningach i kwali był spokojnie w 10, jeżeli chcesz mi powiedzieć, że to były optymalne skoki to Ci się to nie uda.

 • eve744 weteran
  @skokowy123 @Skokowy123

  Na Eurosporcie byl kometarz od razu

 • JestembardzoSzczesny początkujący

  Babiarz naćpany co konkurs :D

 • DeVito bywalec
  Domen

  Żeby tak jak Kornilov

 • SebaSzczesny profesor
  @SebaSzczesny @pawelf1

  Chłopcze 9 pkt na 2 skoki to żadna przewaga

 • Aaabbbb profesor
  @Jannush @Jannush

  Podobno Kazach nawet wysyłał listy z pogróżkami do Kamila.

 • skokowy123 profesor
  Ojoj Kornilov

  Zachwiany w powietrzu. Komentatorzy brak reakcji

 • eve744 weteran

  Domen liczymy na Ciebie chłopcze.

 • wocik20 początkujący
  Babiarz

  Babiarz i hajbok z niemiec

 • pawelf1 profesor
  @SebaSzczesny @SebaSzczesny

  Co ty tu robisz ?,na tej stronie ? I komu kibicujesz ?

 • Złoty Orzeł profesor
  @Ad1K @Ad1K

  Gdzie Ty widzisz słaby skok, skoro Hula miał warunki na poziomie Leyhe, który skoczył 25m bliżej/

 • Tony stały bywalec

  Haybock to Niemiec! Słyszeliście Babiarza??

 • przemek32143 profesor

  Stoch obie dzisiejsze serie przegrał zdecydowanie z Freitagiem.

 • Lluc1993 bywalec
  Co ten Babiarz bierze?

  Hayboeck w reprezentacji Niemiec?

 • eve744 weteran

  Pamietajcie co napisał jeden z użytkowników. Tylko raz do tej pory gospodarz był na podium w konkursie drużynowym. Oby się teraz sprawdzilo.

 • SebaSzczesny profesor

  Wieje mocno w plecy. Czuje że DOMEN teraz zabuli

 • DDjon bywalec

  Domen nie wytrzyma popsuje

 • skokowy123 profesor
  Kubacki

  Skocz ty no teraz tak dobrze. Tak treningowo jakby.

 • Jannush profesor

  Teraz Kubacki musi wygrać z Eisenbichlerem, bo Freitag pewnie znów łyknie Stocha...

 • jma profesor
  Chyba odwołają tę drugą serię

  Także nie cieszcie się...

 • PudelkoZapalek profesor

  Gdyby Domen miał wiatr Layhe to bym sie nie zdziwił gdyby klepnął bule

 • Złoty Orzeł profesor
  @Ad1K @Ad1K

  Psychikę to Ty masz słabą, że narzekasz na 3 odległość grupy. Nie chcemy trolli na forum

 • cavalierjan19 profesor
  Dawid

  Musi teraz oddać najlepszy skok, na jaki go stać.

 • dervish profesor
  Stefek Hula

  Nie zawiódł. Oddał dwa dobre skoki i jesteśmy na medalowej pozycji.

 • kubson97865 weteran

  I tak pewnie Kubacki spartoczy antylotnik

 • Jannush profesor

  Polacy jak zwykle są nękani przez sędziów...

 • Aaabbbb profesor

  Stjernen spóźnił jak Kamil.

 • sebo939 stały bywalec

  Stjernen słabiej od Huli, wiatr znowu włączył się do gry

 • Ad1K weteran

  Fakt jest taki, że Hula przy takich warunkach i wyjściu z progu skończyłby na 175m. Przepraszam Ciebie Stefan, darzę Ciebie ogromnym szacunkiem, ale do drużyny muszą zostać ogarnięci Żyła i Kot na IO.

 • Mc15011 doświadczony

  JEST DOBRZE!!!! Skuś baba na dziada w końcu zadziałało!!! Teraz Kubacki i Stoch macie odlatywać ponad 220 metrów! Tu nie będzie usprawiedliwienia!

 • SebaSzczesny profesor

  Polska ma tylko 9 pkt przewagi nad Niemcami, jeszcze się nie cieszcie bo to jest NIC !!! na 2 skoki

 • skokowy123 profesor
  Sędzia Słoweński

  Weź pan przestań już.

 • skifightero doświadczony

  Jest nadzieja panowie nawet na drugie miejsce mocno z tyłu jest

 • Nectro stały bywalec

  szczęście jednak lubi się do nas uśmiechać w tym sezonie :) no ale na naturę nie ma się wpływu, widocznie Niemców ona bardziej nie lubi :)

 • SpeedSTS bywalec

  No to Polacy dzisiaj się nie popisali. Leyhe słabo ale mocniej wieje teraz w plecy

 • Maradona profesor

  Można było się spodziewać po Leyhe. Niby warunki miał słabe ale i tak zawalił.

 • Stoszek profesor

  Oby Kubacki i Kamil swoje skoczyli

 • Soliwan stały bywalec

  No i gdzie te ameby które już skreśliły szanse naszych na medal ?

 • Tony stały bywalec

  Leyhe to jest jednak trochę czarna owca :D

 • Nectro stały bywalec

  Leyhe jaki wiatr ale pech Niemcow, nawet mi ich szkoda hehe

 • PudelkoZapalek profesor

  Brawo Leyhe.Cieszmy sie że Hula nie mial takiego wiatru

 • skifightero doświadczony

  Layhe zdmuchnięty łądny fuks xD

 • Jannush profesor

  Nadzieja na brąz wróciła.

 • Aaabbbb profesor

  Ok, mamy brąz.

 • salto_de_esqui weteran

  To co Słoweniec sędzia wyczynia, to jest już skandal, dał Huli teraz 15,5

 • Ad1K weteran

  Hula nie oddał optymalnych skoków, niestety, to były tylko dobre skoki, psychika u niego jest naprawdę nie najlepsza.

 • Soliwan stały bywalec

  Stefan robi swoje, brawo.

 • Nectro stały bywalec

  te noty

 • skokowy123 profesor
  Teraz tylko marzenie

  O brązie.

 • PudelkoZapalek profesor

  Nota sędziego ze Słowenii 15,5

 • Jannush profesor

  Hula nienajgorzej, może odrobimy w tej kolejce do Niemców.

 • Stoszek profesor

  Oby Leyhe blizej

 • Nectro stały bywalec

  a hula teraz zepsuł na progu za to..

 • Mc15011 doświadczony

  Stefan MUSI skoczyć nowy PB. Nie ma innej opcji

 • Aaabbbb profesor
  @dervish @dervish

  Chciałbym to zobaczyć :)

 • Xander1 profesor

  Słoweńcy to są specjaliści od lotów więc ich dzisiejsze wyniki nie dziwią.

 • Ad1K weteran

  Teraz są dobre warunki, nie będzie usprawiedliwienia dla Stefana, musi być PB.

 • krz2902 bywalec
  Słoweńcy

  niesamowicie sie zmobilizowali, my walczymy juz tylko o brąż

 • TandeFan23 weteran

  Semenic zepsul :D Ktos jeszcze wierzy?

 • Lluc1993 bywalec
  Mówiłem, że Semenic świetnie tu lata

  Jak ktoś miałby u Słoweńców zepsuć to tylko Domen. Komentują cały sezon te skoki, a nic nie ogarniają.

 • Aaabbbb profesor
  @MrGold @MrGold

  Kiedy ostatnio zdobył medal dla Polski też tak pisałeś?

 • opel123 doświadczony

  Słowenia mocna dzisiaj

 • PudelkoZapalek profesor

  Semenic właśnie zagwarantował medal Słowenii.Pozostaje trudna walka o 3 miejsce

 • Nectro stały bywalec

  teraz widac kto jest lotnikiem a kto nie

 • salto_de_esqui weteran

  Co tym Słoweńcom odbiło dzisiaj, to ciężko w ogóle pojąć.

 • Złoty Orzeł profesor
  @erytrocyt_ka @TandeFan23

  Masz 100% racji, w 2010 roku ta szansa była nie do zmarnowania. Niestety się chyba nie powtórzy :(

 • Mc15011 doświadczony

  Ja już będę miał odpowiednie słowo, jeżeli tak to się skończy jak tu widzimy. Bo ono odda najlepiej postawę Polaków - i bardzo was proszę. Nie używajcie słowa kompromitacja, bo to jest zbyt delikatne określenie, a wy macie zbyt miękko między nogami. Oby tylko Stefan, Dawid i Kamil odpalili w końcu normalne skoki, bo inaczej tak to się skończy jak to bywało zza kadencji Kruczka, że mieliśmy szanse których nie wykorzystywaliśmy.

 • MrGold początkujący
  Żyła to skoczek specjalnej troski

  nawet nie liczyłem na niego

 • Tony stały bywalec

  Po stokroć wolę brak medalu dzisiaj by zdobyć go na IO

 • skifightero doświadczony

  z drugiej strony jest nadzieja, że Stoch się trochę zdenerwował i będzie się chciał ładnie z tym obiektem pożegnać

 • Stoszek profesor

  Leyhe nie wytrzyma

 • Ad1K weteran

  Będzie tutaj nawet bardzo trudno o medal, w tej chwili naprawdę Hula i Kubacki muszą oddać optymalne skoki, tak samo Stoch, tutaj nie ma miejsca na błędy, w Słowenii w obwodzie jeszcze jest Semenic i Prevc Domen.

 • Aaabbbb profesor

  Sfrustrowanym przypominam, że dziś o 20:00 Powrót Jedi, tam dobro zwycięży i można się wyciszyć patrząc na Ewoki z księżyca Endor.

  A poważnie: wyluzujcie, kochani, najważniejsze są IO i wczorajszy medal indywidualny Kamila.
  Wszak to sport indywidualny :).

 • Lluc1993 bywalec
  Ktoś wytłumaczy Szaranowi

  Że nie to, że Semenić był nierówny, ale skakał wtedy w fatalnych warunkach gdzie się to zakończyło bulą Kasaiego.

 • ann81 weteran

  Slowency się spięli na tę drużynówkę. Skaczą o klasę lepiej niż przez ostatnie 2 dni. Jedyna nadzieja na medal to słabszy skok Leyhe. Ale on przecież wcale nie musi zawieść.

 • SebaSzczesny profesor
  Za wysoka belka !

  dlatego przegrywamy bo wiatru prawie nie ma, kto ma dobrą prędkość na progu i w locie jej nie wytraca lata daleko, Polacy prędkość tracą w powietrzu
  Przecież w indywidualnym skakali z 18-16 belki i Polacy tyle nie tracili

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Siła kadry Horngahera

  Z Kotem i Żyłą bez formy. Taki Zniszczoł, czy Murańka powinni być w rezerwie, ale niestety... Tu się nie czepiajmy Horngachera za bardzo, ale tamten sezon był o wiele lepszy.

 • Janek145 weteran
  21 belka

  W pierwszej grupie żadnego skoku zbliżonego do rozmiaru skoczni. Ale co tam, obniżamy o dwie. Są bardziej żenujący niż reklamy na Polsacie.

 • SchwarzerAdler weteran

  Braz bedzie , przestańcie pitolić...

 • Maradona profesor

  Nie rozumiem, dlaczego belka znów poszła w dół. Przecież nikt nawet nie zbliżył się do HS.

 • Stoszek profesor

  Oby Leyhe nie wytrzymal

 • skifightero doświadczony

  jak będą takie warunki i dobry najazd to Słoweńcy nie zawalą, a Eisenbichler moim zdaniem się poprawi też

 • icemen123 bywalec
  @MrGold @MrGold

  A może Kubacki i Hula potrafią?

 • PudelkoZapalek profesor
  Co im się stało?

  Nie rozumiem zjazdu Żyły i Kota w porównaniu do tamtego sezonu.

 • zvc profesor

  Co za defetyzm tutaj panuje - sam Hula może spokojnie odrobić stratę do Niemców.

 • herbie13 początkujący

  polacy katastriofa

 • TandeFan23 weteran
  Balon pękl z hukiem.

  Gratulujemy przerabania historycznej szansy na medal.

 • cavalierjan19 profesor
  @Lluc1993 @Lluc1993

  Sloweńcy mogą to stracić w jednym skoku Domena

 • KamO stały bywalec

  Chyba po medalu :(

 • MrGold początkujący
  Odpuśćcie Żyle

  On nie potrafi latać, co było wiadomo już przed tą drugą serią. Musimy liczyć na poprawę u Kubackiego i Huli.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Lluc1993 @Lluc1993

  I mniej kapitalnego Kubackiego.
  Sorry, ale Kot przynajmniej robi swoje. Kubacki najbardziej narusza zaufanie.

 • Lluc1993 bywalec
  Nad Niemcami

  To przewagę mają robić Hula i Kubacki, którzy rywalizują z Layhe i niemieckim odpowiednikiem, królem treningów i kwalifikacji Kubackiego, czyli Eisnebichlerem.

 • SebaSzczesny profesor

  Ja już nie marze o srebrze , Ja marze o brązie !!

 • skokowy123 profesor
  To będzie

  Prawie katastrofa. Przed konkursem odmieniani przez wszystkie przypadki do srebra/ rązu. Mistrzowie Świata z Lahti....Kubacki/Stoch teraz albo nigdy!!!

 • PudelkoZapalek profesor

  Będzie rozczarowanie jak w 2014 na IO w drużynówce

 • Mc15011 doświadczony

  To było do przewidzenia, że Polska będzie walczyć o brąz. Ja to obstawiałem już 2 miesiące temu, więc powinienem grać w totolotka :P

 • Lluc1993 bywalec
  Bardzo dobry występ

  Żyły, bo przecież miał być tym najsłabszym, a on w zawodach jak zwykle zrobił swoje. To, że Słoweńcy uciekli to już z racji kapitalnego skoku Damjana.

 • Nectro stały bywalec

  najwyżej trzeba będzie się obyć smakiem i zaatakować na igrzyskach gdzie już lotów nie ma ;d

 • martin123154 początkujący
  Niemcy

  To teraz Niemcy nam odskoczą zapewne

 • dervish profesor
  @dervish @dervish

  Wyobraża ktoś sobie, żeby reporter zwrócił się do Pana Prezesa per Apollo albo per Apoloniuszu? ;)

 • skokowy123 profesor
  Żegnaj

  Medalu.

 • PudelkoZapalek profesor

  Tym się różnią lotnicy od Polaków

 • kubson97865 weteran

  Po medalu. Żyła lotnik...

 • Aaabbbb profesor
  @dervish @dervish

  Będzie na dotyk, ale raczej walka o brąz, o ile Welli nie odpali 220.

 • Soliwan stały bywalec

  Po srebrze, trzeba walczyć z Niemcami o brąz

 • Jannush profesor

  Żyła wysoko, wysoko i spadł. Kiepski z niego lotnik.

 • Nectro stały bywalec

  słabo

 • skifightero doświadczony

  Żyła z zeszłego sezonu dałby radę, dzisiaj raczej ciężko

 • troot65 początkujący
  @troot65 @troot65

  Obstawiam naszych. Będziemy mistrzami !!!

 • PudelkoZapalek profesor

  Po skoku Żyły bedziemy tracic okolo 2o pkt pewnie

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Polacy chcą mamuta

  Bo c... to wygląda.

 • TandeFan23 weteran

  Ktos ma jeszcze jakies pytanie co do Slowenii? Damjan zamiotl

 • Jannush profesor

  Damjan odziera ze złudzeń. Janus trenerem kolejne 10 lat.
  Żyła który jest młodszy w życiu tyle nie skoczy. Piotr to dużo słabszy skoczek od Jerneja.

 • salto_de_esqui weteran
  @skijumpingexpert @Sandbead

  On nie ma życia, on egzystuje.

 • Ryszard_ stały bywalec

  Damjan wyjaśnił wszystko. Dalej wierzycie że będa odrabiać? Przy słabiakach psychicznych czyli Kubackim i Huli?

 • Nectro stały bywalec

  zyla na pewno straci do damjana

 • Aaabbbb profesor

  Musimy teraz dać w Żyłę, bo zostaną nam Niemcy do zaciętej walki :).

 • SebaSzczesny profesor

  Mieliśmy się bić z Niemcami o srebro a bijemy się o brąz. Zaskoczyli wszystkich Słoweńcy ale jeszcze 3 skoki może ktoś z nich bliżej skoczy

 • Soliwan stały bywalec

  Cholernie ciężkie zadanie przed Piotrkiem

 • Janek145 weteran
  Jernej

  Zaczyna świetnie dla Słoweńców.

 • Nectro stały bywalec

  Damjan skubaniec...

 • PudelkoZapalek profesor

  Wiatr jest dobry.Damjan pozamiatał z tym wiatrem.

 • Aaabbbb profesor
  @skijumpingexpert @Sandbead

  On tak cały czas. Spoko :).

 • skifightero doświadczony

  jak będą takie warunki to Wellinger zaś odleci z tego najazdu, to samo Damjan

 • dervish profesor

  Kiedy reporter zwraca się do Pana Dyrektora per Adamie to mam wrażenie jakby pan na włościach zwracał się do kamerdynera. ;)

  2 seria przed nami oby się odbyła. Walczymy o medal, walczymy o srebro.

  W świetle tego co widzieliśmy w poprzednich dniach ewentualny brak medalu (odpukuję) będzie bolesną porażką.

 • troot65 początkujący
  Walka o mistrzostwo

  Polacy, Słoweńcy i Niemcy, kto będzie mistrzem? Norwedzy po za konkursem, przyjechali na piknik ;)))

 • JanPP bywalec

  Nie liczyłbym na to, że ktokolwiek zepsuje. Nasi muszą dołożyć chociaż po te 5 metrów.

 • salto_de_esqui weteran

  Adaś jest dobry:

  - Czy jesteś zaskoczony, że naszym będzie tak ciężko?
  - Nie, bo wiadomo, że seria próbna jest inna, na konkurs wszyscy zawodnicy biorą najlepsze kombinezony i wyniki są inne

  No to, k..., nasi przepraszam skaczą w jakiś starych, tylko wszyscy inni w nowszych i lepszych?

  Taka luźna uwaga, bo zaczyna takie głupoty gadać jako dyrektor, że uszy puchną.

 • TandeFan23 weteran
  @erytrocyt_ka @erytrocyt_ka

  Zawiodl na tle Tandego i zwlaszcza Ryska.Gdyby Rysiek skoczyl 210 to nikt by nie pisal ze Kamil zawalil.Ale odpalil rakiete niestety.

 • SebaSzczesny profesor

  Oby zaczęło wiać troche mocniej z tyłu wtedy Słoweńcy zwłaszcza Domen będą dużo bliżej skakac

 • Ryszard_ stały bywalec

  Też nie widzę podstaw że zaczną odrabiać. Bo niby co na to wskazuje?
  O wywiad z dyrektorem i maskotką TVP, znów odkrywcze myśli czekają. I wywiad się będzie ciągnął przez pół konkursu znając życie więc to stękanie przełączyłem Już pilot w ręce i Eurosport.

 • Nowyskoczek5 profesor
  To tylko 0.4 !

  Polacy lecmy po podium !!!

 • Sandbead stały bywalec
  @skijumpingexpert @Jannush

  Dobrze, że jeszcze dostrzegasz podstawy do tego by żyć z takim podejściem do świata.

 • erytrocyt_ka profesor
  -

  Jak dla mnie bez sensu jest twierdzenie, że zawiódł Kamil.. A gdybyśmy po skoku Dawida tracili do Słowenii 50 punktów a Kamil odrobił 30 to by znaczyło że zawiódł Dawid czy Kamil? Wiem, że Kamil mógł skoczyć trochę lepiej, ale bez przesady. Poza tym Dawid odrobił trochę do Niemców, bo Eisenbichler skoczył poniżej swoich możliwości, strach się bać co by było gdyby skoczył lepiej.

 • Wojciechowski profesor
  Asekuranctwo do bólu

  Przyznam, że mimo już czterech dni doświadczeń z jury w Oberstdorfie, nadal poraża mnie momentami asekuranctwo co do długości rozbiegu. Ktoś sobie robi żarty z nas, widzów, ktoś sobie robi żarty z zawodników.

  Jakie były podstawy do tego, żeby tyle razy skracać najazd? Przecież tu do rozmiaru skoczni nie ma chyba żadnych szans doskoczyć przy takiej postawie sędziów...

 • TandeFan23 weteran
  @TandeFan23 @skijumpingexpert

  Domen ledwo co przebrnal kwalifikacje a w konkursie 214.Semenic indywidywidualnie nic szczegolne nie pokazal a dzis bardzo dobrze.

 • Aaabbbb profesor

  Brąz jest w zasięgu, choć nie będzie łatwo

 • Jannush profesor
  @skijumpingexpert

  Skąd ta pewność, że zaczniemy odrabiać? Ja nie widzę ku temu podstaw.
  U rywali też niektórzy skoczyli słabiej.
  Może być tak, że będziemy mieć jeszcze większą stratę. Przynajmniej Austria nas nie wyprzedzi, bo odwalają tutaj totalną kaszanę.

 • zimowy_komentator profesor
  @Indor_indor @indor_indor

  Obiektywnie patrząc i tak miał niewielkie szanse na jego wywalczenie gdyby 4 seria się odbyła. Większe szanse miał na jego stracenie na rzecz Freitaga... Myślę, że Kamil jest po prostu zmęczony. Wszak najważniejsze starty dopiero przed nimi a loty to tylko dodatek.

 • Janek145 weteran
  Polacy

  Do boju w drugiej serii. Polećcie po marzenia, po medal. Wierzymy w Was i dmuchamy pod narty!

 • Sandbead stały bywalec
  @Indor_indor @indor_indor

  Puknij sie w łepek panie indyk najlepiej czymś twardym z dużą siłą.

 • noe_noe początkujący
  @Indor_indor @indor_indor

  O czym Ty mówisz xdd

 • troot65 początkujący
  @Major_Kuprich @Major_Kuprich

  Czyli Kubacki wyskoczy z butów, prorok to zapewnia ;)))

 • noe_noe początkujący
  @skijumpingexpert @skijumpingexpert

  Ja również.

 • skijumpingexpert profesor
  @TandeFan23 @TandeFan23

  To nie jest tak że Słowenia odpaliła to są lotnicy.

 • Ryszard_ stały bywalec
  @Ryszard_ @Stoszek

  Odpowiedź jest jedna. Freitag. Powinien go przeskoczyć a z nim zdecydowanie przegrał. Stoch powinien skoczyć w granicach 220 metrów. Dzięki Stochowi, Niemcy dogonili i prześcigneli. Kubacki też nie jest bez winy, zawiódł najbardziej ale Stoch też zawiódł. Taka prawda.

 • skifightero doświadczony

  ludzie nie patrzcie, że inni zawalą, tylko my musimy skakać lepiej, bo powinniśmy być spokojnie na drugim miejscu patrząc na cały weekend

 • noe_noe początkujący
  Będzie dobrze.

  Skok Kamila spóźniony, jak każdy inny, ale ten bardzo.
  Dawid się poprawi na 100%.
  Stefan i Piotrek jak powtórzą będzie okej.


  Niemcy i Słoweńcy do pykniecia nie wierzę, że powtórzą tak dobre skoki.

 • BJJ doświadczony
  @polotajner @Polotajner

  Bzdura. Kto jak nie Dawid odrobił do Niemców? Pewnie, że mógł dalej skoczyć, ale najbardziej, niestety, póki co, zawiódł Kamil, bo po nim należało się spodziewać takiego skoku, jaki oddał Freitag. Ale mam nadzieję, że się chłopaki ogarną w czasie przerwy. Byle tylko przyroda nie zaszalała i nie odwołano 2 serii. Odpukać.

 • skijumpingexpert profesor
  Co do Niemców

  Myśle że Wellinger nie będzie w stanie powtórzyć asz tak dobrego skoku

 • TandeFan23 weteran

  Przykro bedzie stanac tuz za podium.Slowenia caly sezon cieniowala i najwazniejszym momencie odpalila.Domen do tej pory w zadnych skoku nie przekroczyl tu 200 i akurat odpalil w zawodach.Kubacki zas jak zawsze okazal sie miszczem treningow.

 • skijumpingexpert profesor
  @Nectro @Nectro

  W drugiej serii Stoch wygra z Freitagiem zobaczycie

 • grzmiwuj doświadczony
  @Jannush @Jannush

  A tobie co się w życiu udało, udaczniku?

 • Stoszek profesor
  @Dzwony @Dzwony

  Masz rację. Ja Cancelled twoje komentarze.

 • Major_Kuprich profesor
  Zawiódł Kubacki

  I po raz kolejny kciuk uniesiony do góry :)

  Jeśli takie mamy ambicje to ok, 4 miejsce to wyrównanie naszego najlepszego wyniku z Planicy 2010.

  Wtedy Adam przegrał medal o 0.4 pkt teraz po 1 serii Polska przegrywa z Niemcami również o 0.4 pkt.

  Historia zatacza koło?

 • Indor_indor stały bywalec
  Stoch już się podłamał..

  Ma w podświadomści przegrany złoty medal..

 • Nectro stały bywalec

  Stoch 4 nota 1 serii, więc na pewno nie zepsuł, jedynie można napisać że może się jeszcze poprawić bo przez całe te mistrzostwa był na poziomie Freitaga

 • Tomas17 stały bywalec
  I seria

  Pierwsza seria wyklarowała parę stwierdzeń co do tego konkursu:
  - tylko katastrofa jest w stanie odebrać złoto Norwegom, co w sumie było do przewidzenia. 4 równe, dobre i dalekie skoki pozwoliły na tak dużą przewagę nad rywalami na półmetku rywalizacji,
  - walka o srebro w dalszym ciągu jest otwarta, rozegra się między Niemcami, Polską i Słowenią,
  - warunki nie przeszkadzają w płynnym przeprowadzeniu konkursu, a to chyba powód do radości, nieprawdaż??? XD
  Ale pamiętajmy, to są loty :) :) Tu jeszcze wszystko może się zdarzyć. Jeśli chodzi o Polaków:
  - na plus jak najbardziej Piotrek (jego najlepszy skok w ten weekend miał miejsce w tak ważnym momencie i wniósł duże wiano do punktacji drużynowej Polaków) oraz Stefan Hula,
  - na minus Dawid, wydawało się, że może być tu obok Kamila skoczkiem, który będzie budował przewagę nad rywalami, ale liczę na jego poprawę w 2. serii
  - Kamil miał dosyć trudne warunki, także skok przyzwoity, ale, tak jak w przypadku Dawida, liczę na solidną poprawę w drugiej rundzie, bo srebro jest jak najbardziej w zasięgu.
  Także na koniec - DO BOJU POLACY !!!

 • Dzwony początkujący
  No i lipa. :(

  Second round cancelled. First round counts. :(

 • Xellos profesor