Były skoczek kołem ratunkowym fińskich skoków?

  • 2018-04-04 19:04

Po nieudanej przygodzie Andreasa Mittera z reprezentacją Finlandii, tamtejszy związek narciarski raz jeszcze wyruszył na poszukiwania osoby, która mogłaby poprawić mizerne wyniki skoczków narciarskich z Kraju Tysiąca Jezior. Jak informują fińskie media, faworytem do objęcia roli trenera kadry narodowej jest Lauri Hakola.

Lauri Hakola w 2007 rokuLauri Hakola w 2007 roku
fot. Karolina Osenka
Andreas MitterAndreas Mitter
fot. Tadeusz Mieczyński

- Obecnie nie mamy innych kandydatów na to stanowisko. Jesteśmy już po wstępnych negocjacjach z Laurim - przyznaje Mika Kulmala, dyrektor Fińskiego Związku Narciarskiego.

Takie rozwiązanie zapewniłoby Finom nie tylko ciągłość pracy w drużynie, ale i spore oszczędności finansowe. Jak twierdzi Kulmala, wobec sytuacji fińskich skoków, związek nie może pozwolić sobie na zbyt duże ryzyko, a takim nie będzie danie awansu i zaufanie dotychczasowemu asystentowi austriackiego szkoleniowca. Budżet na sezon 2018/2019 ma oscylować w okolicach 550 000 euro, a zatrudnienie Hakoli na nowych zasadach nie ma znacząco go nadszarpnąć.

- Ostateczna decyzja jest uzależniona od wielu czynników, natomiast jestem chętny, aby w pełni zaangażować się w dalszą pracę z fińskimi skoczkami. Pod warunkiem, że wszystko będzie jasne i klarowne - uważa Hakola, który w sezonach 1997/1998-2006/2007 występował w Pucharze Świata jako zawodnik. Jego najlepszy wynik to 10. lokata w Ruce wywalczona w jednoseryjnym konkursie inaugurującym ostatni sezon jego startów w elicie. W tej, łącznie, punktował pięć razy.

W czym 38-latek widzi główny problem, z którym prawdopodobnie przyjdzie mu się zmierzyć? - Ten jest złożony. Chcąc dalej się rozwijać, jako ekipa, i pozyskiwać kolejnych sponsorów, trzeba osiągać sukcesy w Pucharze Świata, który jest eksponowany w mediach. Jednocześnie musimy zadbać o fundamenty i dobre wyniki w zawodach niższej rangi. Nasi młodzi skoczkowie, którzy nie są jeszcze w stanie skutecznie walczyć w Pucharze Świata, powinni dostawać więcej szans prezentowania się w konkursach Pucharu Kontynentalnego czy FIS Cup, aby tam zdobywać doświadczenie pod kątem dalszego rozwoju.

W tym kontekście fińskie media podają przykład Anttiego Aalto i Eetu Nousiainena, którzy przez cały sezon startowali w Pucharze Świata, choć nie osiągnęli jeszcze żadnych znaczących sukcesów na jego zapleczu. Niewykluczone, że latem przedstawiciele Suomi częściej będą pojawiać się w drugoligowych zmaganiach, kosztem skakania w cyklu Grand Prix.

W sezonie 2018/2019 skoki narciarskie w Finlandii mogą zyskać nieco na popularności, gdyż prawa telewizyjne do tej dyscypliny sportu zostaną przeniesione do ogólnodostępnych kanałów YLE. Oznacza to, iż skoki będą eksponowane nieco bardziej niż w poprzednich latach i dostępne dla szerszego grona widzów.

Co w przypadku fiaska rozmów fińskiej federacji z Hakolą? Jeden ze scenariuszy zakłada dołączenie poszczególnych zawodników do grup szkoleniowych innych krajów. Przeciwny takiemu rozwiązaniu jest Janne Ahonen.

- Podobnie radziła sobie Julia Kykkaenen, która w poprzednich miesiącach trenowała ze skoczkiniami z innych krajów. Nie chcę odrzucać takiego rozwiązania, natomiast nie widzę w nim długofalowego dobra dla naszej młodzieży. Nie jest to optymalna opcja - uważa 40-latek, który w minionym sezonie nie zdobył choćby punktu.

Siedmiokrotny olimpijczyk nie ukrywa, że nie spodobało mu się zakończenie współpracy federacji z Mitterem. - Nadal jestem zirytowany tym, że zrezygnowano z usług Andreasa. Potencjalny awans Lauriego jest w tym momencie najlepszą możliwą decyzją, gdyż mógłby on kontynuować pracę rozpoczętą u boku Austriaka.

Andreas Mitter z kadrą narodową Finlandii przepracował dwa pełne sezony. W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów prowadzony przez niego zespół plasował się kolejno na 11. i 9. miejscu. W domowych Mistrzostwach Świata w Lahti jego podopieczni wywalczyli 6. lokatę, natomiast rywalizację drużynową w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu zakończyli dwa "oczka" niżej.


Dominik Formela, źródło: is.fi
oglądalność: (16000) komentarze: (32)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • arturop początkujący

    Pewnie sklep wyprzedaje cały towar za grosze.
    Nowe i powystawowe rzeczy na li,cytacji od 1zl
    ,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,
    www.e-k0mis.5X.pl
    ,.,.,.,.,.,.,.,.,.,.,
    Śpieszcie sie póki jest towar i mało kto wie o stronie.

  • janiok początkujący

    Dziś Wpadłem na fajną stronke dzięki której sprawdzisz swoje IQ
    Przeciętna człowieka to 90-109.

    www.iqtestuj.GLT.pl
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    Mi wyszlo 112 Wiec ok. A ty jakie masz? Wejdź i sprawdź:)
    Fajna zabawa

  • salto_de_esqui weteran
    @Nestor_Machno @Ravv

    @ret_ret

    Chodziło mu przecież o rynek reklamowy (liczba ludności), a nie ile powierzchni skutych lodem ma Finlandia w Laponii.

  • RET_RET doświadczony
    @Nestor_Machno @Ravv

    "Finlandia niewielka?"

    Powierzchnię ma większą od Polski, ale ludności tylko 5,5 mln.

  • Ravv doświadczony
    @Nestor_Machno @Nestor_Machno

    Finlandia niewielka?

    https://giphy.com/gifs/nick-young-CKHo4ZlaudKdG

  • Złoty Orzeł profesor

    "Poproszę telefon do przyjaciela". Przyjaciel:
    -Wybierz Mittera.
    - Nie wiem. Pa.
    "Poproszę o pomoc publiczność" Dobrze, szanowni państwo, głosujcie A, B, C, D.
    50% na Hakolę, 50% na Mittera, 0% na Nykanena i Kulmalę.
    "Wezmę pół na pół" Poproszę odrzucić 2 błędne odpowiedzi.
    Został Hakola i Mitter. Zaznacz "A".
    Proszę...Poprawną odpowiedź poznamy dopiero w kolejnym sezonie, 17 listopada! Do zobaczenia!

  • RET_RET doświadczony
    @Tomeson @dzika_swinia

    Chodzi o to, żeby w ogóle były jakieś skoki w otwartej telewizji. Choćby tylko transmisja z Turnieju Czterech Skoczni, jak bywało w Polsce. Żeby dzieci w ogóle zdawały sobie sprawę, że taki sport istnieje. Wtedy zawsze jest szansa, ze komuś z nich to podziała na wyobraźnię i zechceten sport trenować.
    A przy okazji. To jest ciekawy artykuł o przyczynach upadku skoków w Finlandii:
    http://www.wykop.pl/ramka/3587457/wodka-strzykawki-i-dziura-budzetowa-tak-upadaly-finskie-skoki-narciarskie/

  • jma profesor
    @gosposia @gosposia

    Jak się nie nauczą skakać to przynajmniej pić się nauczą.

  • pawel96 profesor
    @kolec @gosposia

    Nie mam pojęcia, co Ahonen rozumie przez kontynuowanie kariery. Żal patrzeć.

  • SN2016 stały bywalec

    Nie wróżę im sukcesów ale ta zmiana była raczej konieczna.

  • Nestor_Machno początkujący

    Genezę obecnej sytuacji fińskich skoków tłumaczył kiedyś w wywiadzie Matti Hautamäki. Według niego cały skaczący świat poszedł ku profesjonalizmowi, wymagającemu kosztownego zaplecza, natomiast Finlandia pozostała w epoce partyzantki, która działała, kiedy o wszystkim decydowały indywidualne talenty (casus też Małysza), pod warunkiem oczywiście że występowały one. Teraz, kiedy konieczne jest sprzężenie talentu i technologii, Finowie nie mają czego szukać, szczególnie że według Hautamäkiego organizacja zaliczyła wręcz regres, trenerzy poszczególnych zawodników konkurowali ze sobą zamiast współpracować itp. Mitter był głównym trenerem, któremu nieźle płacono, zatem być może chociaż ten czynnik opanowano, ale automatycznie nie zapewnia to sukcesu. Wszystko pewnie rozbija się o pieniądze - powraca pytanie, czy FIS potrafi odpowiednio sprzedać produkt, przyciągając do skoków odpowiednie środki. Sama Finlandia to przecież niewielki kraj i dość mały rynek, skoki nie mają statusu dobra narodowego jak w jeszcze mniejszej Słowenii, zatem lokalni sponsorzy i reklamodawcy nie są w stanie wyłożyć odpowiednich środków, bo pewnie nie uzasadniałby tego interes ekonomiczny. I tak powstaje błędne koło, mierne wyniki tym bardziej do wydatków nie zachęcają.

  • gosposia weteran
    @kolec @pawel96

    Zapowiedział też, że kontynuacja będzie przebiegać z taką samą intensywnością jak w tym i poprzednim sezonie?
    Bo jeśli tak, to może skakać i do 60-tki. trzy albo cztery konkursy w roku, w każdym liczyć będzie się bardziej udział niż wynik. Żyć nie umierać.
    Tylko tego odcinania kuponów żal.

  • gosposia weteran
    Nykaenen na trenera!

    Moim zdaniem wyjściem z sytuacji będzie zatrudnienie Mattiego.
    Jak parę razy pogoni podopiecznych z nożem to, choćby ze strachu, zaczną od razu dalej skakać.
    W tym układzie wybór asystenta też jawi się, na mój gosposi gust, jako bardzo prosty. Wręcz się narzuca. Harri Olli!

  • bardzostarysceptyk profesor
    @anonim @Robusitofan_

    1. Finansowy nóż w plecy wbił skoczkom nie Związek tylko sponsorzy. Fińskie skoki były utrzymywane przez sponsorów i samorządy. W Polsce, po ok połowie, budżet PZN pochodzi od państwa i od sponsorów.
    2. Informacje o fińskich skokach są fragmentaryczne i rzadkie. Zresztą nie jestem fanatykiem i nie szperam godzinami po internecie szukając takich informacji. Wydaję się, że w stosunku do skoków fińskie państwo zachowuje się liberalnie, na zasadzie: radźcie sobie sami i szukajcie pieniędzy, bo my ich wam nie damy, lub damy symbolicznie.
    3. O dostępności konkursów skoków w telewizji fińskiej w systemie pay per view, to dla mnie całkowita nowość, czyt ta informacja jest pewna ?.

    O Finlandii jako o państwie, w ostatnich kilkunastu latach, w prasie, telewizji, internecie, spotykałem się z opiniami dobrymi i bardzo dobrymi: gospodarka, poziom życia, niskie rozwarstwienie społeczne, szkolnictwo.
    Jednak w kontekście fińskich skoków dobra opinia o Finlandii może budzić wątpliwości. Żeby tak konkursowo zniszczyć chlubę państwa i społeczeństwa, dyscyplinę która przyniosła tyle sukcesów i medali, trzeba być skończonym kretynem. Zresztą kretynizm to za mało, do tego potrzeba jeszcze tony fanatyzmu, ignorancji i złej woli.
    Że to bardzo mały wycinek fińskiej rzeczywistości ?. Faktycznie mały, ale od małych rzeczy się zaczyna.

  • wiko22 bywalec
    @szert @szert

    to nie strona do reklam

  • kibicsportu profesor
    @kibicsportu @roxor

    Ja tylko skopiowalem z strony, ale błąd popełnili dosyć widoczny.

  • szert początkujący

    Wpadłem na fajną stronke dzięki której sprawdzisz swoje IQ
    Przeciętna człowieka to 90-109.

    www.tester-iq.lt.pl
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    Mi wyszlo 112 Wiec ok. A ty jakie masz? Wejdź i sprawdź:)
    Fajna zabawa

  • Tomeson weteran
    @kolec @kolec

    Ahonen do spółki z Aalto byli motorem napędowym fińskich skoków w tym sezonie, więc Ahonen powinien dalej skakać

  • Tomeson weteran
    @Tomeson @dzika_swinia

    Tu chodzi o sam fakt, żeby było wiadomo, że ktoś tam jeszcze uprawia tę dyscyplinę sportu. O to, że skoki w Finlandii jeszcze żyją.

  • Roxor profesor
    @kibicsportu @kibicsportu

    33 lata? Prawie 35.

  • anonim
    Finom nic nie da zmiana trenera.

    Tylko zmiana systemu systemu szkoleniowego jak pisał jakiś tutaj użytkownik. To wszystko zaczęło się w 2001 roku, kiedy fińscy biegacze narciarscy zażywali doping i jak wyszło na jaw, to związek wbił nóż w plecy finansowo nie tylko biegaczom, ale i też skoczkom narciarskim niezasługującym na taką karę, gdyż wtedy skoczkowie nie zażywali środków dopingowych.
    Wtedy zaczęło się powoli kruszyć i niszczeć, a zostali tylko dobrzy Finowie dopóki nie zakończyli kariery. W 2008 roku było wyraźnie widać ten kryzys Fińskich skoków utrzymujący się do dziś.
    Jestem zdania by oddali pieniądze fińskim skoczkom narciarskim, ponieważ w taki sposób zniszczyli swoją reprezentację w skokach. Gdy nadszedł upadek finów, zawody emitowane przez fińskie stacje telewizyjne były tylko dostępne w systemie pay per view (pol.płatność za oglądanie), a to skutkowało się brakiem zainteresowania młodzieży tą dyscypliną w Finlandii za sprawą wyników i braku darmowego oglądania transmisji.
    Teraz będzie długimi okresami czasu trwać odbudowa w Suomi przez tych Suomi działaczy z 2001r. Skoczni nie modernizują ze względu na środki finansowe. Ahonen raczej może nie powrócić do dobrej formy, bowiem Po 1. Wiek zaawansowany jak na zawodnika 40 lat robi swoje
    2. Jest skoczkiem za bardzo masywnym i w dodatku problem powiększa wzrost (1,84 cm)
    3. Gdyby Hakola został trenerem, Ahonen wtedy miałby spore trudności tak jak Małysz z Kruczkiem za bycia zawodnikiem. Warto dodać Hakola jest w podobnym wieku do Ahonena.
    4. Janne ma już całkiem inny organizm i gdyby chciał zmienić masę mięśniową, byłoby niemożliwe, ponieważ ciało nie przyzwyczaiłoby się do zmiany masy.
    Co innego jak jeśli skoczek jest wysoki i chudy, albo jest masywny lecz niskiego wzrostu ciała. Szkoda jest mi bardzo Finlandii, ale cóż. :(

  • Malopolska doświadczony

    Wierzę, że Finlandia wróci w końcu na właściwe tory. Być może potrwa to kilka lat, ale jestem przekonany, że objawią się młode talenty i fińskie skoki znowu zaczną odgrywać znaczącą rolę.

  • salto_de_esqui weteran
    @kibicsportu @kibicsportu

    Zdecydowanie ciekawszy fragment: "2022 rok. Zimowe igrzyska w Pekinie. Będzie miał pan wtedy 33 lata. (...)"




  • pawel96 profesor
    @kolec @kolec

    Ahonen zapowiedział kontynuowanie kariery.

  • kibicsportu profesor
    -

    Nie wiem czy ktoś tutaj dawal linka, ale:
    https://eurosport.interia.pl/skoki-narciarskie/news-kamil-stoch-w-wyscigi-sie-nie-bawie,nId,2564761

    wywiad z Kamilem.

    A tutaj ciekawy fragment

    2022 rok. Zimowe igrzyska w Pekinie. Będzie miał pan wtedy 33 lata. Tyle samo, ile Adam Małysz, gdy kończył karierę. Planuje pan jechać do Chin, a jeżeli już, to co po igrzyskach?

    - Cztery lata to bardzo odległa perspektywa, a ja długofalowo nie patrzę. Oczywiście staram sobie zakładać pewne cele, ale myślę głównie o tym, co przede mną. Przy okazji też powtórzę to, co przytaczam za każdym razem. Oczywiście niczego nie zakładam z góry, ale jeżeli skoki będą mi sprawiać przyjemność i spełniać sportowe ambicje, a zdrowie dopisze, to do tego czasu będę kontynuował karierę.

    Czyli dopóki będzie pan cieszył się skokami, dopóty będzie pan to robił?

    - Zdecydowanie. Najważniejsze, aby cieszyć się tym, czym zajmujemy się na co dzień, prawda?



  • kolec bywalec

    A Ahonen to zamierza dalej skakać? Nic w tym tekście nie pisze o DEFINITYWNYM zakończeniu kariery przezeń, a wydaje mi się, że teraz jest dobry moment, by to zrobił i zamiast oklepywać bulę, zaangażował się w odbudowę fińskich skoków jako np. trener, albo choćby ichni odpowiednik Małysza. Doświadczenie i wiedzę to on ma, a jego osiągnięcia - których nie ujmują mu nawet ostatnie wyniki - mogą bardzo pomóc w dotarciu do potencjalnych młodych talentów.

    W najbliższym czasie Finowie powinni poza tym mocniej postawić na Aalto i Alamommo, bo obaj mają potencjał na regularne punktowanie, miewali już pojedyncze przebłyski.

  • borek99 doświadczony
    @Tomeson @Tomeson

    Marny los tej Finlandii skoro za zawodnika ze "sporym talentem i potencjałem" uważany ma być ktoś kto niecały miesiąc temu na FIS Cupie uplasował się między Sametem Kartą a Nikołajem Karpienką...

  • dzika_swinia weteran
    @Tomeson @Tomeson

    Nie rozumiem co mają pokazywać Mistrzostwa Finlandii i to obsadzone kadłubowo. Prędzej porównywałbym wyniki na arenie międzynarodowej jak MŚJ, a tam poza Alamommo Finowie spisywali się mocno przeciętnie.

  • cavalierjan19 profesor

    Finom potrzebna jest zmiana systemu szkoleniowego, a nie nowy trener. Nawet Schuster czy Horngacher nie zrobiliby z fińskich skoczków zawodników na wysokim poziomie.

  • kkkk doświadczony

    Niestety znowu kasa blokuje Finów.
    Zgadzam się z Ahonenem, zbyt szybko zrezygnowali z Mittera. Wyniki nie były spektakularne, ale jednak nie beznadziejne. Hakola to teraz chyba najlepsze wyjście, trochę kasy zaoszczędzą, a trener wie doładnie co jest grane i ma akceptację zawodników. 2 opcja nie wchodzi w grę, to byłoby już samoponiżanie.
    @kuba108 może Nousiainen to nie jest wybitny skoczek, ale Aalto pokazał już, że stać go ścisłą czołówkę, bądź chociaż regularne punkty.

  • kuba108 początkujący

    Marnie to widzę w Finlandii. Może się mylę, ale Aalto czy Nousiainen to nie jest materiał na choćby pierwszą 10 w konkursach PŚ. Nie mówiąc o zapleczu gdzie w Lahti żaden zawodnik z grupy krajowej nie przeszedł choćby kwalifikacji. Wiadomo też że przy niskim a i tak niepewnym budżecie nie ma co liczyć na topowego trenera.

  • Tomeson weteran

    Teraz trener z krajowego podwórka. Może coś się ruszy w fińskich skokach. Tylko, że tam jest potrzebna staĺa inwestycja w młodzież, ponieważ ona jest i ma spory talent i potencjał (co pokazuje choćby Mico Ahonen, który wygrał ostatnie mistrzostwa Finlandii). Wsparcie z budżetu też jest potrzebne, jednak kasy nie ma wiele, niestety skoki w Finlandii stały się teraz bardziej dyscypliną drugoplanową w zimie (czytaj nie ma sukcesów, olewka). Może po tym jak skoki będą pokazywać w ogólnodostępnej telewizji fińskiej, coś się zmieni na lepsze, czego Finom życzę.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl