LGP w Einsiedeln: Wspólny triumf Kamila Stocha i Piotra Żyły!

 • 2018-08-04 19:59

Podwójne polskie zwycięstwo w Einsiedeln (HS117)! W sobotnim konkursie Letniego Grand Prix triumfowali ex aequo Kamil Stoch (114,5 m i 112,5 m) oraz Piotr Żyła (115 m i 112,5 m). Na najniższym stopniu podium znalazł się Rosjanin Jewgienij Klimow, który wyprzedził Jakuba Wolnego i Dawida Kubackiego.

Piotr Żyła i Kamil StochPiotr Żyła i Kamil Stoch

Pierwsza seria konkursowa przeszła najśmielsze oczekiwania polskich kibiców. Biało-Czerwoni nie dali najmniejszych szans swoim konkurentom i zajęli pięć czołowych pozycji! Na czele znajdował się lider Letniego Grand Prix, Kamil Stoch (114,5 m), który o 0,4 punktu wyprzedzał Piotra Żyłę (115 m). Trzecie miejsce zajmował Jakub Wolny (114 m), a tuż za nim plasowali się Stefan Hula (113 m) i Dawid Kubacki (112 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowany był Rosjanin Jewgienij Klimow (113 m), tracący 2,7 pkt. do miejsca na podium. W czołowej dziesiątce znajdowali się również Roman Koudelka (113,5 m), Andreas Wank (113 m), Stefan Kraft (113,5 m) i Andreas Kofler (114,5 m).

Szósty z Polaków, Maciej Kot z wynikiem 106,5 m zajmował na półmetku 26. miejsce.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 13. i 12. belki startowej.

W finałowej serii Polacy nie tylko utrzymali pierwsze miejsce w konkursie, ale je nawet... podwoili. Na Andreas-Kuettel-Schanze doszło do podwójnego triumfu zawodników Stefana Horngachera. Kamil Stoch (112,5 m) wygrał ex aequo z Piotrem Żyłą (112,5 m). Biało-Czerwoni pokonali o 0,4 punktu Jewgienija Klimowa, który dzięki finałowej próbie na 116,5 m awansował na najniższy stopień podium. Czwarty był Jakub Wolny (108,5 m), który tym samym osiągnął swój najlepszy rezultat w zawodach "I ligi". Piąte miejsce zajął Dawid Kubacki (111 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Roman Koudelka (110 m), Stefan Kraft (111 m) i Andreas Wank (109,5 m). Stefan Hula po skoku na 107 metr ostatecznie był dziewiąty, tuż przed Timi Zajcem (109 m).

Maciej Kot po finałowej próbie na odległość 103,5 m zakończył zawody na 27. pozycji.

Finałowa seria została przeprowadzona z 12. platformy.

Po raz trzeci w historii konkurs Letniego Grand Prix zakończył się wspólnym zwycięstwem dwóch zawodników, ale po raz pierwszy najlepsi okazali się skoczkowie z tego samego kraju. W 2000 roku w Courchevel triumfowali Janne Ahonen i Hideharu Miyahira. Trzynaście lat później w Hakubie zwyciężyli Jernej Damjan i Noriaki Kasai.

Kamil Stoch po raz dziesiąty w karierze triumfował w zawodach Letniego Grand Prix, a trzeci w Einsiedeln. Tym samym awansował na trzecie miejsce klasyfikacji wszech czasów, zrównując się z Masahiko Haradą i Thomasem Morgensternem. To również 22. miejsce na podium konkursu LGP w wykonaniu skoczka z Zębu. Z kolei Piotr Żyła odniósł pierwszą wygraną w zawodach LGP w karierze, a po raz dziewiąty znalazł się w czołowej trójce konkursu. Tym samym polski dorobek w indywidualnych zawodach LGP wzrósł do 39 zwycięstw oraz 89 miejsc na podium.

Kamil Stoch z kompletem punktów (300 pkt.) umocnił się na prowadzeniu w Letnim Grand Prix. Drugie miejsce zajmuje Piotr Żyła (230 pkt.), a trzecie Szwajcar Killian Peier (129 pkt.). W czołowej dziesiątce znajdują się również czwarty Dawid Kubacki (121 pkt.), siódmy Jakub Wolny (104 pkt.) i ósmy Stefan Hula (81 pkt.).

W Letnim Pucharze Narodów Polacy (1308 pkt.) mają już ponad dwa razy więcej punktów od drugich Niemców (606 pkt.). Trzecie miejsce zajmują Norwegowie (434 pkt.).

Kolejne zawody Letniego Grand Prix odbędą się za tydzień, 11 sierpnia w Courchevel (HS135). We Francji wystąpi jednak polska kadra B, dowodzona przez trenera Macieja Maciusiaka. Ekipa Stefana Horngachera wróci do rywalizacji prawdopodobnie w dniach 22-23 września w Rasnovie.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Letniego Grand Prix >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Letniego Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (35203) komentarze: (162)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • sheef profesor
  Okiem Kibica - Polacy w Einsiedeln

  No i znowu wielkie brawa panowie - kolejny rewelacyjny konkurs w waszym wykonaniu. Miło jest widzieć dwóch naszych na podium (i to jeszcze wygrywających!!!) oraz całą gromadę w TOP 10. Jeszcze raz brawo. Brawo Kamil, brawo Piotrek, brawo Kuba, brawo Dawid, brawo Stefan.

 • Luk profesor

  Bardzo dobrze, że dwóch naszych skoczków zwyciężyło, zawsze to więcej punktów do generalki (zarówno indywidualnej, jaki i drużynowej). Gdybyśmy zajęli miejsca 1 i 2 to mielibyśmy 20 pkt mniej.
  Szkoda trochę, że Stefankowi nie udało się znowu wskoczyć na podium, no i niepokoi słaba forma Maćka Kota, z sezonu na sezon skacze coraz gorzej (w sezonie 2016/2017 był przecież w ścisłej czołówce PŚ oraz LGP).

 • firefly weteran
  @BONZO_skokow @BONZO_skokow

  No cóż, fascynuje mnie, że do tego stopnia Ci zaszłam za skórę, że aż musiałeś wyszukiwać moje poprzednie wpisy, ale jeśli Ci to sprawia przyjemność, proszę bardzo. Nadal nie wiem co prawda, co wg Ciebie jest w nich takiego niedojrzałego, ale w porządku. W sumie fajnie poczuć się znowu nastolatką.

  W życiu jednak nie widziałam większej hipokryzji niż osoba wypowiadająca się w Twoim tonie oskarżająca innego użytkownika o mentalne zdziecinnienie. Radzę, żebyś sobie przeczytał swoje posty, a później moje i zastanowił się, w których jest lepsza kultura wypowiedzi.

  A teraz skończmy już tę jałową dyskusję.

 • BONZO_skokow bywalec
  @Mc15011 @Mc15011

  Bo zajmują się zarabianiem na albumach, których nawet na czas nie potrafią wysłać. Dostałem kilka przesyłek z Chin, zamawianych w tym samym czasie co album, które przeszły przez cło i musiałem dopłacać. Albumu nie mam do tej pory:). Ale edycji komentarzy (dwa dni progamera) jak nie było, tak nie ma.

 • Mc15011 doświadczony
  @Mc15011 @kibicsportu

  Tfu - ależ oczywiście... to jest kardynalny błąd rzeczowy!!! Dlaczego redakcja nie wprowadzi edycji komentarzy!!??

 • kibicsportu profesor
  @Mc15011 @Mc15011

  Masz błąd ,,po przejściu z torów porcelanowych (lato) na ceramiczne (zima)'' Porcelanowe i ceramiczne to jest to samo! Powinieneś napisać z porcelanowych na lodowe ;)

 • Mc15011 doświadczony

  Takie "spamowanie" między użytkownikami mnie tylko bawi. No ale to tylko świadczy o coraz niższym poziomie... tak dobry portal ma coraz mniej kulturalnych użytkowników. Ok - sam nie jestem królem kultury i mi się też zdarzało podpaść ale takie kompromitacje które widziałem z udziałem przede wszystkim Kłuska przez całą karierę, a także kadry B w ostatnich 2 sezonach oraz kadry kobiet, to aż normalnie oczy bolały. Natomiast odniosę się do tego konkursu który był ostatnim dla kadry A przed przerwą w startach - mogą powrócić albo na Hinzenbach albo na Rasnov. To jak Polacy skaczą latem to nie nazywa się wygrywanie czy deklasacja. To jest po prostu ośmieszanie przeciwników albo więcej - upokarzanie. Ja mam tylko nadzieję, że tak polscy skoczkowie będą upokarzać i ośmieszać przeciwników w sezonie zimowym (bo on jest o wiele ważniejszy, niż letni). Bo to co się stało w Einsiedeln przejdzie do historii polskich skoków ale mogło być jeszcze lepiej. No ale już tak dużo nie wymagajmy. Tak jak powiedziałem - ja mam taką nadzieję, że polscy skoczkowie po przejściu z torów porcelanowych (lato) na ceramiczne (zima) będą tak samo świetnie skakać. Bo w naszym kraju oczekiwanie na sukces w skokach jest ogromny. Szczególnie po historycznym medalu na IO w drużynie. Tyle tylko, że ten złoty okres trzeba wykorzystać jak najlepiej się da. Potem ta ekipa będzie przechodziła zmianę pokoleniową i kariery będą kończyć ci najlepsi - Hula, Stoch i Żyła. Choć Żyła żartował, że do 40-tki pociągnie xD. Natomiast ja byłbym ciekawy czy kiedykolwiek przeprowadzą badania Kamilowi Stochowi tak jak Cristiano Ronaldo. Bo mając 31 lat i deklasując rywali w kolejnym konkursie (w ostatnim konkursie razem z Piotrkiem Żyłą) podejrzewam, że ma dużo młodszy wiek biologiczny, niż rzeczywisty. Co do zmiany pokoleniowej to w kolejnym konkursie lgp bardzo liczę na Tomka Pilcha. Bo ten Red Bull na kasku mu bardzo służy, a latem skacze dobrze - tylko niech poprawi drugie skoki konkursowe bo one są gorsze od pierwszych i wtedy będzie naprawdę super. Technicznie w locie jest lepszy od swojego wujka Adama ale nie ma takiej mocy na progu. A to jest rocznik 2000 i wierzę że Tomek za kilka lat a może i nawet wcześniej będzie motorem napędowym polskich skoków. Pozdrawiam serdecznie i życzę dalekich lotów kadrze A i B.

 • BONZO_skokow bywalec
  @BONZO_skokow @firefly

  No widzisz kobieto, jeśli nie dziewczynko, wystarczy prosta kombinacja w Google z parametrem site, by sprawdzić co tu wypisujesz, a że głupoty w stosunku do mnie, to sprawdziłem. Mentalnie wybacz, ale masz lat naście. Ani nie deprecjonuję skoków w lecie, tylko się z nich nabijam, jak cały świat, bo uprawiać można nawet ryż na Grenlandii (wystarczy hala z ogrzewaniem i odwodnieniem), ale to nie znaczy że normalni ludzie będą to robić:).

  @konikoni, nie musze patrzyć, tylko słucham jak jest wywiad, bo ranking finansowy sprawdza się na stronie FIS-u, tu masz aktualny: medias2.fis-ski.com/pdf/2019/JP/3009/2019JP3009PM.pdf
  15500 CHF jest ok jak na taką zabawę w lecie, bo to wg kursu revoulta prawie 58 tys. zł. Nijak to się ma do jego umowy z Atlasem, bo tam zgarnia więcej miesięczne tylko za to, że ma na kasku logo. Zarobki ok, przy czym tyle zgarnął jeden zawodnik z całej stawki, jak chcesz, to ci uśrednię z wszystkimi zawodnikami i nagle okaże się, że to śmiech na sali.

 • firefly weteran
  @BONZO_skokow @BONZO_skokow

  A to ciekawe, do jakich konkretnie moich wypowiedzi pijesz w tym momencie? Bo małolatą niestety przestałam być już dawno, a tutaj też się jakoś specjalnie często nie udzielam, więc fascynuje mnie, że akurat zapamiętałeś jakieś moje wypowiedzi.

  Co do przekonywania kogoś, kto nie lubi skoków latem - ja nie usiłuję go nakłonić, żeby polubił. Dla mnie skoki latem to tak jak już mówiłam, bardziej ciekawostka, irytuje mnie po prostu insynuowanie, że dyscypliny zimowe powinno się uprawiać tylko zimą, a letnie tylko latem. Jeżeli mogą się odbywać zimą zawody lekkoatletyczne w hali, to nie rozumiem dlaczego nie miałoby być skoków latem na igielicie. A że ktoś może tego nie lubić - jasne. Tylko niech nie wmawia, że to nie ma sensu i nie wyśmiewa ludzi, których to kręci.

 • EmiI profesor

  https://imgflip.com/i/2fc2k1

 • ZKuba36 profesor
  Nie zaśmiecać !

  Przestańcie przekonywać kogoś kto nie lubi skoków na nartach w lecie. Jak nie lubi to w końcu przestanie tu pisać i zacznie pisać tam gdzie coś lubi.. Proste jak budowa cepa.
  Dalsza dyskusja doprowadzi do wątpliwości czy śnieg na skoczni musi być naturalny czy może być sztuczny.
  To samo może dotyczyć np strojów kąpielowych dla skoczków w okresie letnim...itd.

 • KoniKoni bywalec
  @BONZO_skokow @BONZO_skokow

  Stoch to kurtuazja wypowiedzi. Spójrz na fotkę co trzyma za kartonik Stoch, pomnóż to przez 3 a w sezonie przez 4-5 to wychodzi sumka, która nawet dla Stocha jest nie do odrzucenia.
  Jak szejkowie wpadna na pomysł skakania na piachu, a nagrodą bedzie cała pula nagród Pucharu Świata to wszyscy będa szlifowali formę na właśnie tą imprezę, a inne będą aby wypełnić kalendarz. Takie życie, czy ci sie podoba czy nie.

 • BONZO_skokow bywalec
  @BONZO_skokow @firefly

  Tak, miał szersze horyzonty, że je umieścił w letnich IO, bo innych nie było. Kilka lat później poszli po rozum do głowy i są zimowe IO dla dyscyplin zimowych. To co, może wdrożysz skoki na igelicie do letniej olimpiady, jak już jesteś taka nowatorska i światowa? Może na tle tęczy, żeby było bardziej LGBT, czyli światowo:)? Albo może jeszcze czarny śnieg, żeby nie było rasistowsko? Kompromitujesz się dziecko niestety Ty, a wiem to po różnych Twoich wpisach, żeś małolata, jeśli nie wiekiem, to mentalem:).

 • firefly weteran
  @BONZO_skokow @BONZO_skokow

  Idąc Twoim tokiem rozumowania, skoro wtedy nie było igrzysk zimowych, to hokej i łyżwiarstwo po prostu powinny były pozostać dyscyplinami nieolimpijskimi. Jednak jak widać, ktoś 100 lat temu miał dużo szersze horyzonty niż Ty obecnie.

  Jedyną osobą, która się kompromituje jesteś Ty.

 • BONZO_skokow bywalec
  @EmiI @EmiI

  Lepiej tracić czas na odpisywanie mi bardzo "mondrym" argumentem, LOL.

 • BONZO_skokow bywalec
  @BONZO_skokow @firefly

  Jest abstrakcja, bo wtedy były z tego powodu, że nie było zimowych igrzysk. Czekam teraz na MŚ w piłce nożnej na lodzie, hokej pod gołym niebem w lecie itd. Przestań się kompromitować, bo dobrze wiesz, że to farsa.

 • EmiI profesor

  >nabijaj się że "nieudacznicy" poświęcają czas na oglądanie skoków latem
  >poświęcaj jeszcze więcej czasu na jałową dyskusje o tych właśnie skokach

 • firefly weteran
  @BONZO_skokow @BONZO_skokow

  No właśnie chodzi o to, że były.

  Łyżwiarstwo figurowe było częścią letnich igrzysk dwa razy, w 1908 i 1920 roku. Hokej na lodzie w 1920. Później wprowadzono igrzyska zimowe.

  Fakt, to było sporo czasu temu, ale jednak miało miejsce, więc nie jest to aż taka abstrakcja czy wręcz "żart", jak Ci się wydaje.

 • monia866 weteran
  Zapowiadało się

  nie tylko polskie podium,ale polskie TOP5 ;) Szkoda,że w drugiej serii warunki trochę się popsuły i "wykosiły" zawodników;( Ale 5 Polaków w TOP 10 to świetny wynik. Wogóle w lecie skaczemy (tzn.oni skaczą;) bardzo dobrze i równo (w przeciwieństwie do innych nacji). W tym sezonie Maciej Kot trochę "odstaje" od reszty.W tym konkursie to nawet bardzo "odstawał". Musiało mu być przykro patrząc na wyniki kolegów,a tylko on w III dziesiątce;(

  Wynik ex equo zaskajujący.Bardzo rzadko się zdarza,żeby dwóch skoczkow miało taką samą ilość punktów,a jeszcze żeby zajęli pierwsze miejsce,to już wogóle;) Tym bardziej cieszy,że sa to Polacy;) Moim zdaniem powinno być ciągle 2 miejsce,a nie dwa pierwsze,puste podium na 2 miejscu i dopiero ktoś na 3 miejscu.Ten Rusek powinien być 2,a J.Wolny dołączyłby wtedy do obsady na "pudle".Ma sukcesy w zawodach juniorskich i CoC (równiez ten letni;),a w konkursach tej rangi jeszcze nie stał na podum,choć sobie zasłużył;)Wiem,że wiele osób (na tym forum i nie tylko) lekceważy skoki w lecie,ale LGP to najbardziej prestiżowe zawody dla skoczków w lecie,można je nawet nazwać letnim PŚ (choć mają dużo krótszą historię). Na pewno są dla nich urozmaiceniem treningów,okazją do kontaktu z fanami (żeby ci o nich nie zapomnieli przez tyle miesięcy czekania na zimę;) no i zarobienia jakiegoś "kieszonkowego"...może to nie sa stawki jak w Raw Air,ale zawsze coś;)

 • BONZO_skokow bywalec
  @BONZO_skokow @firefly

  No właśnie, nie wiem o czym do mnie piszesz, nigdy nie były, bo to żart:). Rozumiesz IO w hokeju na lodzie podczas letnich zawodów? No na coś tak durnego jeszcze nikt nie wpadł. A da się, hale działają cały rok, sam curling na Cracovii uprawiam amatorsko, tafla jest. Chodzi o pewien poziom abstrakcji, że to trening, komiczne zawody, a tutaj g**no-burza po moim komentarzu, jakbym niektórym co najmniej zabił matkę. Naprawdę nie potraficie szanować innych opinii?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).