Erzurum na aucie, problemy innych kandydatów. Dla kogo igrzyska w 2026 roku?

  • 2018-10-05 10:03

Do trzech miast zawęziło się grono kandydatur do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. Obradujący w Buenos Aires w przededniu młodzieżowych igrzysk Komitet Wykonawczy MKOl odrzucił propozycję tureckiego Erzurum. Problem w tym, że każda z pozostałych w grze kandydatur boryka się ze swoimi problemami.

Juan Antonio Samaranch oznajmił, że w słabym punktem oferty znad Bosforu jest transport i szeroko pojęta infrastruktura komunikacyjna. Hiszpan zachęcił jednak tureckich działaczy do organizowania imprez wysokiej rangi i nabywania doświadczenia. Dla Turcji jest to drugi poważny cios w ostatnim czasie, niedawno bowiem przegrała z Niemcami batalię o organizację Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2024 roku. Ponadto Stambuł pięciokrotnie przegrywał walkę o letnie igrzyska, w 2000, 2004, 2008, 2012 i 2020.

Na niekorzyść tureckiej oferty działały też zamiary przeprowadzenia części konkurencji w Soczi, brak wystarczającego zaangażowania tamtejszego komitetu olimpijskiego oraz względy bezpieczeństwa, ponieważ Erzurum jest oddalone o 800 kilometrów od granicy z Syrią. Przypomnijmy, że według prowizorycznego kalendarza w sezonie 2019/20 mają tam zostać po raz pierwszy rozegrane zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich.



Samaranch bardzo wysoko ocenił kandydaturę Calgary. 13 listopada odbędzie się jednak referendum, które w przypadku wykazania negatywnego oddźwięku społecznego zakończy starania Kraju Klonowego Liścia. Choć części tamtejszego środowiska sportowego jest to nie w smak, to zawody w skokach byłyby rozegrane w Whistler, o czym pisaliśmy tutaj. Pozytywne opnie uzyskała też kandydatura Włoch. Tamtejszy rząd odmówił jednak udzielenia staraniom o realizację olimpijskiej idei gwarancji finansowych. Mediolan i Cortina d'Ampezzo musiałyby zatem sfinansować imprezę z własnych środków, na co w tym momencie deklarują gotowość. Po wewnętrznych przepychankach ze wspólnego kandydowania o igrzyska zrezygnował Turyn. Konkursy skoków odbyłyby się zatem nie w Pragelato, jak pierwotnie planowano, a na szczęśliwym dla nas kompleksie Trampolino dal Ben w Predazzo.

Gwarancji rządowych nie posiada także Sztokholm. W Szwecji trwa impas po niedawnych wyborach parlamentarnych, co stawia możliwość dalszych starań tej kandydatury pod dużym znakiem zapytania. W przypadku gdyby jednak to Szwedom udało się uzyskać przychylność MKOl-u, konkursy skoków rozegranoby w Falun.

Organizatora igrzysk MKOl ogłosi we wrześniu przyszłym roku.


Adrian Dworakowski, źródło: Insidethegames.biz/informacja własna
oglądalność: (6752) komentarze: (57)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • gosposia weteran
    @Pavel @wiatrhula111

    Masz rację. 73 lata komuny robią swoje.
    Widać to po twoim przykładzie.
    Chciałbyś organizować jedno z największych przedsięwzięć na świecie nie mając na to ani grosza.
    Zrób plan, pokaż skąd weźmiesz fundusze i wtedy, zapewniam cię, masz moje stuprocentowe poparcie.
    I pewnie większości Krakusów i Polaków.
    Ale jak nie wiesz skąd je wziąć to się nie sadź.
    Ta kandydatura to było porywanie się z motyką na słońce. Żeby tylko zaistnieć w eterze.

  • Adrian D. redaktor
    @wiatrhula111 @wiatrhula111

    Bardzo zaangażowana była Kowalczyk, popierało ją sporo osób ze świata skoków, ale akurat Stoch odmówił oficjalnego poparcia, nieoficjalnie wiadomo, że był po prostu przeciw.

  • Kolos profesor
    @Pavel @wiatrhula111

    Dokładnie

  • Kolos profesor
    @Pavel @kryska

    A stadion hokejowy Cracovii to co,? O drugiej istniejącej hali o której mówił prezydent Krakowa musiałbym sprawdzić o którą chodziło. Przystosowanie istniejącego obiektu jest tańsze niż budowanie od zera.

  • wiatrhula111 weteran
    @Pavel @kolos

    Fani skoków to chyba jakieś totalne sknery,tutaj emocje wywołuje wyjazd jakiegoś skoczka na FIS cup do Rumunii,a co dopiero myśleć o organizacji igrzysk,nawet gdyby tak jak piszesz nie byłyby to takie duże koszty.
    73 lata komuny robią swoje

  • wiatrhula111 weteran
    Kraków 2022

    Swoją drogą ciekawe,co Stoch sądził o tej ideii

  • wiatrhula111 weteran
    @Pavel @konrad95

    I tu już jest jakaś logiczna odpowiedź (:
    Moim zdaniem sukcesów nie ma ,bo nie ma właśnie obiektów,a przez brak sukcesów nie ma zainteresowania,takie panczeny,biegi narciarskie,kombinacja norweska mogły by zainteresować ,przy regularnych zawodach PŚ w kraju i sukcesach reprezentacji.

  • wiatrhula111 weteran
    @Pavel @pavel

    Czyli igrzyska w 2022 powinny być ostatnie w historii,przecież i tak ich się nie opłaca robić

  • Becouse_Life bywalec
    @Pavel @kryska

    Gość w ogóle odpłynął, w kierunku Kryspinowa, że tak sobie ironicznie napiszę. Oderwany od rzeczywistości głupek, forsujący dalej te swoje "błyskotliwe" przemyślenia. Z takim nie pogadasz, on zawsze ma "rację". Idiotyczną, ale swoją:).

  • kryska stały bywalec
    @Pavel @kolos

    Rozumiem, że łyżwiarze by się ślizgali po Wiśle a curling byłby na Bagrach? Igrzyska wymagały budowy dwóch widowiskowych hal lodowych w Krakowie, o czym sobie łaskawie zapomniałeś.

  • Kolos profesor
    @Pavel @Becouse_Life

    Ale infrastruktura zostaje i służy ludziom. Straż i policja to jak przy każdym większym wydarzeniu oczywistość miliardów nie kosztuje. Co Kraków by wydał na IO? stadiony i hotele ma. A najdroższe części IO były po za Krakowem.

    Ale co ty tam wiesz, wolisz pewnie jak ludzie w referendum jeszcze większą mżonkę od IO czyli metro w Krakowie.

  • Becouse_Life bywalec
    @Pavel @kolos

    Cóż, widać że nie masz pojęcia nawet o organizacji studniówki, a co dopiero IO. Powiem Ci tak: koszty wybudowania toru czy skoczni to znikomy procent budżetu całych igrzysk. Maciupki wręcz. Możesz sobie, jeśli chcesz się wyedukować, przeczytać budżety ostatnich ZIO. Trochę tego jest, bo trzeba się przedzierać przez różnorakie strony rządowe i samorządowe, MKOL oczywiście tematu unika. Olimpiada to w zasadzie same koszta, a zero zwrotu z inwestycji. Wioskę olimpijska można przekształcić w budynki mieszkalne, ale co z tego, jak należą do państwa i przykłady wcześniejszych imprez pokazują, że idzie to na socjal. Generalnie tworzy się getto patologii. Zejdź facet na ziemie i zrozum, że Polski i Krakowa nie stać na mrzonki typu ZIO, bo niczemu i nikomu to nie służy. Chyba tylko Tobie i podobnym Tobie idealistom, którzy nie mają pomarańczowego pojęcia, z czym taka organizacja imprezy się wiąże. Żyjesz w iluzji, że olimpiada w zasadzie sama się zrealizuje, bo wolontariusze. Chłopie, wolontariusze to baloniki rozdają:). Policja, straż, pogotowie, wreszcie tysiące ochroniarzy - to nie jest za darmo, jak w Twoim idealistycznym śnie. Wymogi MKOL-u odnośnie infrastruktury to też miliardy złotych. Mógłbym tak wymieniać, ale nie widzę sensu, bo Ty i tak wiesz swoje, a niestety, ale jesteś bardzo dziecinny w tym myśleniu.

  • Kolos profesor
    @Pavel @Becouse_Life

    Oczywiście że są najdroższe zwłaszcza jak ich wcześniej nie było i buduje się je od zera. Po za tym dochodzi jeszcze kwestia utrzymania skoczni i toru bobslejowego po IO, amatorzy raczej tych obiektów nie wykorzystają a utrzymanie kosztuje słono.

    I nie wyjeżdzaj tu z kosztami dr?g, hoteli, wioski olimpijskiej i tego typu infrastruktury. To wprawdzie kosztuje spory procent budżetu olimpijskiego ale zostaje po IO imjest dobrze wykorzystane. Przynajmniej jak się umie zarządzać.


    To przecież nie koszty bezpośrednie, typu wykonanie medali olimpijskich, loga, dekoracji kosztuje krocie. Samo funkcjonowanie olimpiady też jest po kosztach - przecież cała obsługa IO to wolontariusze.


  • Becouse_Life bywalec
    @Pavel @kolos

    W czym niby te konkurencje są najdroższe? Ty naprawdę wierzysz w to, że najdroższymi rzeczami przy organizacji ZIO jest skocznia albo tor bobslejowy? Facet, zejdź na ziemię.

  • Kolos profesor
    @Pavel @dervish

    No nie twoje ale potencjalnych organizatorów i mieszkańców miast i regionów organizatorów. Przecież wszyscy narzekają na finanse że drogo itd. Więc MKOL będzie szukał sposoby jak tanio zrobić IO a najłatwiej to zrobić obcinając z programu najdroższe konkurencje

  • EmiI profesor
    @Pavel @kolos

    Miałem na myśli proporcjonalnie czyli jak w Polsce mieszka 38 mln ludzi ,w Krakowie 800 tys czyli Kraków by sie dołożył 2%. A nie że z podatków lokalnych bedziemy dokladać kilka razy tyle co inni bo inni tak zadecydowali.

  • dervish profesor
    @Pavel @kolos

    Ha ha ha, czy aby na pewno moje utyskiwanie ma aż taka moc sprawczą , ze doprowadzi do usunięcia z IO skoków i saneczkarstwa? ;)

  • Kolos profesor
    @Pavel @EmiI

    Na pewno cała Polska w większym procencie niż sam Kraków. Zresztą Kraków niezbędne obiekty już ma, a najdroższa część IO, (skoki narciarskie, narciarstwo alpejskie, saneczkarstwo z bobslejamil i tak odbyłaby się daleko po za Krakowem.

  • Kolos profesor
    @Pavel @dervish

    Dlaczego by nie zagłosować za? Igrzyska jak się dobrze zrobi nie muszą być deficytowe. Naprawdę myślisz że trzeba na nie wydać 50 miliardów jak Rosjanie,? Jeśli tak to ulegasz stereotypom. Po za tym spora część kosztów to infrastruktura drogowa, hotelowa itd. To wszystko zostaje po IO i służy ludziom.

    Jeden przykład Grecji która nie poradziła sobie z utr, ymaniem obiektów po IO 2004 to wyjątek. Który z zimowych organizatorów IO ma problemy,? Owszem Włosi, Kanadyjczycy czy Koreańczycy mają problem ze skocznia i po IO ale to dlatego że nie wykorzystują istniejącej infrastruktury., tylko budują zupełnie nowe skocznie bez logistycznego sensu.

    Dalsze utyskiwanie na koszty IO sprawi że MKOL wyrzuci z programu IO saneczkarstwo i skoki narciarskie czyli najbardziej kosztowne pod kątem infrastruktury konkurencje i tyle będzie. Albo będą wzorem Uniwersjady czy EYOF konkurencjami które mogą ale nie muszą być w programie IO.

  • dervish profesor
    @Pavel @EmiI

    Nie wierzę, że w ogólnopolskim referendum Polacy zagłosowaliby za igrzyskami. Ja na pewno byłbym przeciw, w ogóle do głowy by mi nie przyszło by rozważać inna opcję.

    Igrzyska to w dzisiejszych czasach impreza mocno deficytowa. Niech wywalają na nie kasę ci co mają jej w nadmiarze. Wystarczy zobaczyć jakie kraje ostatnio organizowały Igrzyska. Polska na pewno nie należy do tej grupy. W ogóle nie spodziewam się byśmy szybko ujrzeli igrzyska w jakimś normalnym europejskim kraju w którym obowiązuje zdrowa ekonomia. To impreza dla ekonomicznych gigantów lub dla krajów w których panuje dyktatura lub złodziejska oligarchia która ni musi rozliczać się z publicznego grosza.

  • EmiI profesor
    @Pavel @kolos

    Rozumiem że cala Polska by sie złożyła na organizacje IO w takim samym procencie jak Kraków?

  • MK92 stały bywalec
    Sztokholm 2026

    Trzymam kciuki za Sztokholm. Skandynawia to mekka sportów zimowych. Boję się tylko, że w latach 30. zabraknie już chętnych na organizację zimowych igrzysk...

  • gosposia weteran
    @Pavel @wiatrhula111

    Nie twój interes co robię podczas wielkich imprez sportowych.
    Wydarzenie rzeczywiście niezapomniane, szczególnie z polskiego punktu widzenia.
    Najwieksze wrażenie zrobił na wszystkich niewątpliwie Smuda.
    Dla takich jak ty nie liczy się, że dołożyliśmy. Ale normalni ludzie liczą, I jak im wychodzi, że dołożą, to nie organizują. Niemcy, Szwajcarzy, Amerykanie. Znam Krakusów, specjalnie ich nie lubię, ale za te decyzję ich szanuję. Policzyli i projekt uwalili. Jak każe rozum.
    A ty wspominaj z nostalgią EURO'12, na ktorym oberwaliśmy sportowo i po kieszeni. Te dwa aspekty tych mistrzostw rzeczywiście trudno zapomnieć. I w tym sensie ta impreza jest niezapomniana.

  • gosposia weteran
    @Pavel @kolos

    Prezydent Krakowa to typ spod ciemnej gwiazdy.
    Nie wiesz czy też do takich nalezysz?
    Jeśli on czegoś żałuje to dlatego, że nie zrobił na tym geszeftu.

  • Becouse_Life bywalec
    @Shoutaro @Shoutaro

    Amerykę odkryłeś, to jego syn, Juan Antonio Samaranch Salisachs.

  • Shoutaro doświadczony

    Zaraz, zaraz...

    Przecież Juan Antonio Samaranch nie żyje od ośmiu lat.

  • konrad95 doświadczony
    @Pavel @wiatrhula111

    Co innego oglądać a co innego je organizować.
    Zwyczajnie w Polsce nie mamy obiektów do zorganizowania IO i niemal wszystkie obiekty trzeba by było budować od zera. Wybudowanie tych obiektów kosztuje dużo pieniędzy. W Polsce większość dyscyplin zimowych nie jest zbyt popularnych, nie mówiąc już o sukcesach. Czyli po IO wiele obiektów nie byłoby wykorzystywanych a trzeba byłoby ponosić koszty utrzymania obiektów.
    Zresztą na IO nie przyjeżdża aż tylu kibiców aby można było zarobić na tej imprezie.
    Jak dorośniesz to zrozumiesz, że nie warto porywać się na organizację imprezy na którą nie stać państwa.

  • Becouse_Life bywalec
    @Pavel @kolos

    "Gdyby referendum było ogólnopolskie to większość byłaby za IO. Reasumując: społeczeństwo chce IO". Spadłem z krzesła:). Wybitny znawca głosowań, człowiek, który wie, co wszystkim Polakom siedzi w głowie, wie jakby zagłosowali. @kolos ze skijumping. Dowcip roku.

  • Pavel profesor
    @wiatrhula111

    Masz jakieś kompleksy względem swojej narodowości czy co? Pragnę tylko przypomnieć, że Szwajcarzy też odrzucili w referendum projekt organizacji IO podobnie jak Norwegowie, a są to o wiele bogatsze społeczności niż nasza.

  • wiatrhula111 weteran
    @Pavel @gosposia

    No i co z tego ,że dołożyliśmy,wydarzenie niezapomniane,a że ty przesiedziałaś je w kuchni to już twój problem

  • wiatrhula111 weteran
    @Pavel @pavel

    To po co je oglądać,cieszyć się nimi,emocjonować?
    To nie wywalanie kasy w błoto tylko Polacy wolą bardziej prymitywne rozrywki,wódeczka ,imprezka w sobotę,fajeczki ,bimberek to wystarczające rozrywki dla naszego narodu

  • Pavel profesor
    @kolos

    Kto bronił iść na referendum reszcie uprawnionych do głosowania? Na całym świecie referendum jest przeprowadzane lokalnie i tego nie zmienisz, z resztą jakby je przeprowadzić w całej Polsce to raz, ze frekwencja byłaby na poziomie poniżej 10% (w Krakowie poruszono chyba 4 ważne z ich punktu widzenia sprawy związane z przyszłymi inwestycjami co podbiło liczbę głosujących), a dwa wynik byłby ten sam bo organizacja IO to walenie kasy w błoto.

  • Kolos profesor
    @Pavel @gosposia

    Widocznie prezydent Krakowa jest nienormalne skoro też żałuje rezygnacji ze starań o IO.

    Faktem jest że 20% Krakowian zdecydował za całą Polskę.

  • gosposia weteran
    @Pavel @kolos

    Sprawa narodowa?
    Może dla nas, ale cały świat (ten normalny) widzi to zupełnie inaczej.
    tak postępuje, m.in., Szwajcaria, Stany, Kanada. i wiele innych krajów.
    Raz postąpiliśmy rozsądnie, to zaraz znajdą się tacy jak ty, którzy to piętnują.
    jak MKOl będzie zachowywał się przyzwoicie i nie doił państwa-organizatora z wszystkich zarobionych na igrzyskach pieniędzy to czemu nie?
    Ale do tego czasu nawet niech nam się nie śni organizować igrzyska. to nie ME w piłce nożnej. Zupełnie nie ta skala.
    BTW. Do tego całego EURO tez nieźle dołożyliśmy. Ale się nie mówi, bo to takie niepoprawne politycznie.

  • Kolos profesor
    @Pavel @gosposia

    Bo igrzyska olimpijskie to impreza lokalna :) Może i faktycznie organizatorem IO jest miasto a nie państwo ale wiadomo że organizacja IO to sprawa narodowa, zwłaszcza że idą na to lub poszłyby pieniądze z budżetu państwa.

    Nie ma powodu żeby o takich sprawach decydowała garstka ludzi. Przeciw IO było 143 tys. Krakowian czyli ledwie 20% mieszkańców Krakowa (25% jeśli uwzględnić tylko uprawnionych do głosowania czyli pełnoletnich) Teraz to już zresztą bez znaczenia. IO w Polsce pewnie jeszcze długo nie uświadczymy.

  • gosposia weteran
    @Pavel @kolos

    A dlaczego o igrzyskach w Małopolsce miałaby decydować w referendum społeczność inna niż lokalna?
    Ostatnio na moim osiedlu (mieszkam na Śląsku) chcieli wybudować spalarnię śmieci. Myślisz, że zgodę na to powinien wyrazić leśniczy z Suwałk czy ja?

  • gosposia weteran
    @Pavel @pavel

    Włosi są nieprzewidywalni.
    Jak ichnim politykom odwali to zagwarantują wszystko.
    Stoch jest jak wino. Rok 2026 to może być dopiero początek jego prawdziwych sukcesów:)

  • Kolos profesor
    @Pavel @pavel

    Jeszcze raz pytam jakiego społeczeństwa,? Przeprowadzono referendum tylko w Krakowie i garstka z nich była przeciw IO.

    Gdyby referendum było ogólnopolskie to większość byłaby za IO. Reasumując: społeczeństwo chce IO.

  • EmiI profesor
    @Pavel @kolos

    Powinien decydować rachunek ekonomiczny. W przypadku kiedy ten rachunek ekonomiczny wychodzi na minus, to z reguły lepiej projekt odrzucić. Gdybyśmy w czasach jaskiń nie żyli zgodnie z tym rachunkiem, to nie byłoby tak że "tylko" komornik, i niszczenie obiektów, tylko gatunek by przestał istnieć. Ogólnie coraz bardziej się przekonuje do idei IO rozsianych jak nie całym świecie to przynajmniej kontynencie. Np konkurencje klasyczne w Oslo, narciarstwo alpejskie w St. Moritz, hokej w Pradze, curling w Glasgow, łyżwiarstwo w Heerenven, a saneczkarstwo/bobsleje w Siguldzie. Mniejsza koszta organizacji i brak ryzyka niszczenia obiektów po.

  • Becouse_Life bywalec
    @Pavel @kolos

    Głupotą była rezygnacja Krakowa? Ubawiłem się do łez. Obwodnicy płn. części miasta nawet nie ma, a ten o organizacji ZIO. Wydawać miliardy z kasy miasta i państwa na idiotyczne igrzyska, chyba tylko po to, by utrudnić zycie mieszkańcom w tym czasie. Promocji miasto nie potrzebuje i tak więcej turystów niż obecnie nie przyjmie - Kraków jest od lat nr 1 w polskiej turystyce, jeśli chodzi o obcokrajowców.

  • Pavel profesor
    @kolos

    IO to przerost formy nad treścią i ciężko ładować grube miliony w coś co nie ma akceptacji społeczeństwa. Referendum w/s organizacji IO zawsze przeprowadzane jest w miejscu organizacji, a nie całym kraju.

  • Pavel profesor
    @gosposia

    Włochy nie mają gwarancji rządowych, a bez tego ich kandydatura jest bardziej życzeniowa i podtrzymywana jest w nadziei, że między czasie politycy staną się bardziej przychylni. Niestety Włochy pogrążone są w kryzysie i może być o to ciężko.

    P.S. Stoch raczej w 2026 nie będzie już skakał.

  • Kolos profesor
    @Pavel @pavel

    Jaki odzew społeczeństwa,? Referendum było tylko w Krakowie a nie w kraju a przeciw IO była zdecydowana mniejszość. Zresztą samo referendum nijak nie wiązało rąk organizatorom. To oni oficjalnie musieli zrezygnować z kandydatury. Dziś nawet prezydent Krakowa tego żałuję. Ale zawsze się znajdą głupi ludzie którzy będą krzyczeć że "za drogo". Myśląc w ten sposób nie wyszli byśmy z jaskiń.

  • gosposia weteran
    módlmy się o to by wygrali Włosi

    Piszę z pozycji kibiców skoków narciarskich.
    Predazzo jest dla nas bardzo szczęśliwe. To raz. W Predazzo z reguły mało (przynajmniej w porównaniu z Falun i z Kanadą) zależy od wiatru. Dwa. Predazzo leży Stochowi. Trzy.
    mało? Jak komu mało, to niech dalej kibicuje kandydaturom Szwecji i Kanady.
    Ja wybieram Włochów.

  • Pavel profesor
    @kolos

    Nie było żadnej rezygnacji Krakowa tylko te same okoliczności jak w wielu innych kandydaturach, które nie doszły do skutku, czyli negatywny odzew społeczeństwa wyrażony w referendum (jedyne pytanie o inwestycje, na które padła odpowiedź "nie"). Z resztą bardzo słusznie.

  • Gerwazy doświadczony
    @Pavel @pavel

    Szczerze też po cichu na to liczę...
    Calgary odpadnie po referendum, Włosi i Szwedzi nie dostaną gwarancji dofinansowania od rządu i nikt nie zostanie. Co wtedy zrobi MKOl?

  • Kolos profesor
    @Pavel @pavel

    W Szwecji dzieci skaczą, kobiece skoki też tam się mają nie tragicznie. W Falun obiekt jest zupełnie nowy przecież były tam MŚ w 2015 roku. Skoro chciało im się wydać miliony na zwykle MŚ to tym bardziej wydadzą na IO.

    Ale faktycznie ciekawe co wymyśli MKOL jeśli wszystkie te trzy kandydatury padną. Będą się musieli przeprosić z Erzurum.

    No i widać jaką głupotą była rezygnacja że starań Krakowa o IO, mogli przenieść starania z 2022 na 2026 roku i mielibyśmy gładką wygraną.

    No cóż jak się ludzie w Kanadzie nie wykażą głupotą i nieuwalą kandydatury Calgary w referendum to mają wygraną w kieszeni.

  • Pavel profesor
    @Bartek002

    ??? Napisz to jeszcze raz po polsku bo nie bardzo wiem co chciałeś nam przekazać.

  • Złoty Orzeł profesor
    @Shakyor @mc150193

    lubię obiekty w Falun za to że są z bardzo dużymi możliwościami.

  • Kolos profesor

    Smutne że jednak zwyciężyła polityka i jedyną sensowną kandydaturę uwalono na starcie. Przecież z tych 3 kandydatur które zostały żadnej może nie być do 2019 roku. I z kogo będą wybierać?

  • Pavel profesor
    @shakyor

    Wątpię, aby chciało im się ładować miliony w przebudowę w miarę nowej skoczni w kraju gdzie nikt nie skacze na nartach. Pomijając w ogóle fakt, że nawet nie jest to wiarygodna kandydatura bez gwarancji rządowych, podobnie z resztą jak ta włoska. Między bajki można włożyć "sfinansowanie z własnych środków". Póki co na czoło wysunęła się Kanada, ale znając tendencję rozwiniętych społeczeństw, może polec w referendum.

  • Shakyor stały bywalec
    @mc150193

    Do czasu tych igrzysk jest kope lat i mogą przez ten okres przerobić tą skocznię na coś bliższego współczesnym standardom. A w przeszłości miło wspominam konkursy w Falun. Dodatkowo z punktu widzenia kibiców europejskich, lokalizacja w Skandynawii wydaje się być dobrą opcją. Zarówno dla tych, co chcą oglądać na żywo jak i śledzić wyniki w telewizji, bo nie będzie takiej różnicy czasu.

  • Malopolska doświadczony

    Dla nas logistycznie, jak i ze względów czasowych, na pewno najkorzystniej byłoby w Europie.

  • mc150193 weteran
    @Shakyor @shakyor

    I skoki narciarskie byłyby w Falun... ehhh na tym bublu który nie powinien w ogóle zostać przebudowany... chyba, że postawią solidną osłonę. Taką jak np. w Soczi.

  • Shakyor stały bywalec

    Włochy, Sztokholm albo Calgary... Nie wiem co z tego ma największe szanse, ale kibicuje Szwedom.

  • Pavel profesor

    Powinni wypaść wszyscy kandydaci może MKOL by trochę ochłoną ze swojej megalomanii :)

  • Złoty Orzeł profesor

    No to pięknie. W 2030 roku Igrzyska faktycznie powędrują do Karkonosz....

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl